Яцола Володимир Іванович

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Володимир Іванович Яцола

Дата народження — 22.04.1954
Місце народження — с. Сотницька Балка, Новоукраїнський район, Кіровоградська область, УРСР (нині Україна)
Дата смерті — 18.10.1979
Місце смерті — м. Івано-Франківськ, УРСР
Місце поховання — м. Івано-Франківськ, Чулаківський цвинтар

Володимир Іванович Яцола (22 квітня 1954, с. Сотницька Балка Новоукраїнського району Кіровоградської області – 18 жовтня 1979, м. Івано Франківськ) – український композитор, аранжувальник.

Життя і діяльність

Чорні клавіші і білі –
Чорна туга, білий сум...
Відняли у звуків крила.
Мовкнуть струни твоїх дум –
Недописаних мелодій,
Недоспіваних пісень.
Притулився десь на споді
Білих днів твій чорний день.

Роман Біль, заслужений артист України,
«Пам’яті Володимира Яцоли»

Яцола Володимир Іванович народився 22 квітня 1954 року в селі Сотницька Балка Новоукраїнського району в родині військовослужбовця Івана Ілліча Яцоли. У 1965 році родина переїхала до Івано-Франківська, де Володимир після закінчення 8-го класу середньої школи № 13 та дитячої музичної школи вступив до Івано-Франківського музичного училища ім. Дениса Січинського (нині Івано-Франківський фаховий музичний коледж ім. Дениса Січинського) на відділ народних інструментів, спеціальність – баяніст. Відслуживши в армії, в 1974 році юнак продовжив музичну освіту на музично-педагогічному факультеті (відділення музики і співів) Івано-Франківського педагогічного інституту ім. В. Стефаника (нині Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника), став музикантом ансамблю «Гуцулочки». Жіночий вокальний ансамбль «Гуцулочки» був створений в Івано-Франківському педагогічному інституті у 1971 році Галиною Кушнірук. Дівчата виконували народні пісні та твори українських композиторів Володимира Івасюка, Левка Дутківського, Богдана Янівського. Творча діяльність Володимира Яцоли була тісно пов’язана з цим колективом, де він керував інструментальним ансамблем, займався аранжуванням народних мелодій, намагаючись передати їх красу й національний колорит. З приходом молодого композитора концертний репертуар «Гуцулочки» поповнився також його піснями.

Свою першу пісню «Привітальна» Володимир Яцола написав у 1972 році під час навчання в музичному училищі. Згодом з’явилися пісні «Гей, як сонце спати ляже», «Загубив – не вернеш», «Чари», «Квіти сонця», «Анничка», «Танго кохання», «Пора весіль», «Печаль матері» та інші. Музикант підтримував творчі зв’язки з Романом Білем, Миколою Кубиком, Романом Юзвою, Степаном Пушиком, Остапом Гавришем. Є свідчення, що фактично саме Яцола був автором популярної пісні «Край, мій рідний край…», яку подарував Миколі Мозговому. Ця пісня стала дебютом співпраці Софії Ротару з композитором М. Мозговим, а також одним із хітів співачки.

Досить швидко ансамбль «Гуцулочки» став візитівкою не лише інституту, а й Прикарпаття, був лауреатом республіканських та всесоюзних фестивалів художньої творчості. Колектив гастролював за кордоном, зокрема в Японії (1977), Польщі (1978), Алжирі (1979) і заслужив досить високу оцінку професійних і вимогливих критиків. Відома фірма «Мелодія» випустила платівку ансамблю у 1979 році. Твори Володимира Яцоли виконували й інші прикарпатські колективи, зокрема ВІА «Беркут» та «Опришки».

Як композитор, що пропагує національну культуру, В. Яцола постійно знаходився у фокусі уваги КДБ. Розповідають, що коли «Гуцулочки» виїжджали за кордон, їм ставили умову – обов’язково брати в репертуар російську пісню. Володимир як музичний керівник колективу цього не сприймав: «Хіба гуцули співають російською мовою?». За це його викреслювали з гастрольних поїздок. Володимир Яцола був особисто знайомий з Володимиром Івасюком, часто приїжджав до нього у Львів.

18 жовтня 1979 року, рівно через півроку після загибелі Івасюка, у ставку івано-франківського міського парку імені Тараса Шевченка виявили утопленого Володимира Яцолу. Йому було лише 25 років. Обставини загибелі молодого композитора так і залишилися нез’ясованими, папка з нотами, яка була при ньому, зникла.

Ім’я композитора на Прикарпатті повертають із небуття. У 2001 році у філармонії Івано-Франківська пройшов вечір пам’яті «Повернення Володимира Яцоли». Силами творчої інтелігенції Івано-Франківська (Надії Кукурузи, Марти Шевченко, Лесі Соболевської, друзів музиканта Володимира Бондаренка та Ярослава Карціва) за сприяння видавництва «Лілея-НВ» у 2006 році було видано нотну збірку пісень Володимира Яцоли «Недописані мелодії... недоспівані пісні...». У створеному у 2013 році виробництвом ОТБ «Галичина» музичному фільмі «Казка гірських вітрів» серед музичних композицій звучить широко відома пісня Володимира Яцоли «Анничка».

Фотогалерея

Бібліографія

Босько Володимир Миколайович. Композитор Володимир Яцола – легенда української естради // Історичний календар Кіровоградщини на 2012 рік / В. М. Босько. – Кіровоград: Центрально-Українське видавництво, 2011. – С. 144-147.

Босько, Володимир. Загадки і таємниці легендарних пісень / В. Босько // Народне слово. – 2017. – 4 травня. – С. 8: фото.

Web-ресурси

В Івано-Франківську представили фільм «Казка гірських вітрів» виробництва ОТБ «Галичина» (Бліц-інфо)

Володимир Яцола (Українські пісні)

Гуцулочки (Вікіпедія)

Драбчук Іван. Яцола Володимир (Золотий Фонд української естради)

Маслій Михайло. Його пісні живуть і тепер (Народна Воля)

Маслій Михайло. Незаслужено забуті імена: Володимир Яцола (WestNews)

Орел Світлана. «Відняли у пісні крила…» (Кропивницький час-Time)

Таємниця загибелі відомого українського музиканта, подробиці вражають: «Знав, що буде наступним після …» (POLITEKA)

Яцола Володимир (Вікіпедія)