Тобілевич Іван Карпович (Карпенко-Карий)

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Іван Карпович Тобілевич (Карпенко-Карий)

При народженні — Тобілевич Іван Карпович
Псевдоніми — Карпенко-Карий, Гнат Карий
народився — 29.09.1845
місце народження — с. Арсенівка Бобринецького повіту Херсонської губернії
дата смерті — 15.09.1907 (61 рік)
місце смерті — м. Берлін, Німеччинаь
місце поховання — хутір Надія, Кіровоградщина

Іван Карпенко-Карий (справжнє прізвище — Тобілевич; 29 вересня 1845, с. Арсенівка, Бобринецького повіту Херсонської губернії, тепер Новомиргородський район, Кіровоградська область — 15 вересня 1907, Берлін) — український письменник, драматург, актор, режисер, брат Миколи Садовського та Панаса Саксаганського. На його честь названо Київський національний університет театру, кіно і телебачення.Життя і діяльність

Він був одним із батьків новочасного українського театру,
визначним артистом та при тім великим драматургом,
якому рівного не має наша література.
І. Франко

Справжнє ім’я — Іван Карпович Тобілевич (псевдонім Карпенко-Карий поєднує в собі ім’я батька та улюбленого літературного персонажа Гната Карого — героя п’єси Тараса Шевченка «Назар Стодоля»). Народився Іван Карпович у родині збіднілого шляхтича, керуючого поміщицького маєтку.

У 1859 році закінчив з відзнакою Бобринецьке трикласне повітове училище і пішов працювати писарем у канцелярію поліцейського пристава в містечку Мала Виска (Кіровоградської області), пізніше став канцеляристом міської управи. З 1865 року Іван Тобілевич працює в повітовому, потім у міському поліцейському управлінні в місті Єлисаветграді. У 1868-1869 роках — секретарем міського поліцейського управління в Херсоні. Тут же він познайомився та потоваришував з колишнім членом Кирило-Мефодіївського братства Д. Пильчиковим.

У 1869 році одружився з Надією Тарковською. У 1871 році неподалік Єлисаветграда, на землі, що дісталася дружині у спадок, заклав садибу, яку після смерті дружини назвав на її честь Надеждівка (зараз — заповідник-музей Івана Карповича Карпенка-Карого «Хутір Надія»).

Найбільше Іван Карпенко-Карий прославився як драматург. Перші його твори з’явилися в 1883 році (оповідання «Новобранець»). Усього написав 18 оригінальних п’єс, для яких характерні жанрове розкриття (психологічні драми, мелодрами, драматичні балади, сатиричні комедії, трагедії, ліричні комедії, трагікомедії, гротеск, фарс), варіантність тлумачення образів, музичність і філософічність, дотичність до світової культури (паралелі з творчістю Шекспіра, Кальдерона, Бомарше, Гоголя та Островського, образами тогочасної зарубіжної драматургії), біблійні мотиви і колізії, особлива концепція жінки (серед жіночих образів практично відсутні негативні персонажі).

У 1883 році за зв’язок з українськими революційними гуртками і постачання паспортів революціонерам був звільнений від служби і незабаром відправлений на три роки (потім термін продовжили) заслання в місто Новочеркаськ під гласний нагляд поліції. На засланні одружився вдруге на Софії Дітковській. Згодом гласний нагляд було замінено на негласний (тривав до 1895 року). Сім’я Тобілевичів отримала дозвіл повернутися на хутір Надія.

У 1888-1890 роках Іван Карпович Тобілевич — актор трупи Миколи Садовського. Вийшовши звідти разом з Панасом Саксаганським, створив «Товариство російсько-малоросійських артистів під керівництвом Саксаганського», яке на рубежі століть було найкращим українським театральним колективом. На його базі в 1900 році виникла знаменита «Малоросійська трупа Марка Лукича Кропивницького під керівництвом Саксаганського й Садовського за участю Марії Костянтинівни Заньковецької», а після виходу з неї двох останніх і Марка Лукича Кропивницького — «Товариство малоросійських артистів під керівництвом П. К. Саксаганського з участю Івана Карпенка-Карого» (1905-1907 рр.).

Працюючи на сцені з 1889 року і до кінця життя як професійний актор, Іван Тобілевич створив цілу низку неповторних сценічних образів, які є справжнім скарбом створюваного ним реалістично-побутового театру і передумовою виникнення театру сучасного. Його акторська палітра мала широкий діапазон — від яскраво-комічних (Мартин Боруля, Терешко Сурма, Прокіп Шкурат) до героїчно-романтичних (Назар Стодоля) образів. Для Тобілевича-актора, за свідченням сучасників, було характерним філософське розуміння й узагальнення життя. Він досягав вершин простоти і правдивості, опираючись на психологічну заглибленість, безпосередність і щирість гри. Кожен його персонаж позначений особливим українським колоритом.

У 1906 році Іван Карпенко-Карий захворів, залишив сцену і виїхав на лікування до Німеччини. 15 вересня 1907 року він помер у Берліні. Тіло було перевезено в Україну і поховано на кладовищі в селі Карлюжини біля хутора Надія, поблизу Єлисаветграду. 1956 року Хутір Надія оголошено державним музеєм.-заповідником Його унікальність відзначалась багатьма видатними діячами української культури, серед яких Юрій Яновський, Петро Панч, Олесь Гончар, Олександр Корнійчук та інші.

У 1970 році під час святкування 125-річчя від дня народження Івана Карповича Тобілевича (Карпенка-Карого) за участю найвидатніших сучасних українських письменників та діячів театру започатковано щорічне свято театрального мистецтва "Вересневі самоцвіти", яке з 1990 року стало Всеукраїнським.

У 1982 році, до 100-річчя заснування українського театру корифеїв відновлено будинок драматурга, що був зруйнований 1944 року. Напередодні відзначення 150-річного ювілею драматурга в ньому відкрито нову театрально-літературну і меморіальну експозицію.

Пам’ять

Одна з вулиць Кірвограда названа іменем І.К. Тобілевича.

Бібліографія

Людина, помножена на свої захоплення

Основні видання творів

Карпенко-Карий, Іван Карпович. Твори [Текст] : В 3 т. Т. 1. : Драматичні твори / Передм. П.М.Киричка, 1985. - 437, [2] с. (Введено зміст)

Карпенко-Карий, Іван Карпович . Твори [Текст] : В 3 т. Т. 2. : Драматичні твори, 1985. - 348, [3] с. (Введено зміст)

Карпенко-Карий, Іван Карпович. Вибрані п'єси [Текст] / Іван Карпенко-Карий ; авт. передм. С. Д. Зубков, 1962. - 445,[3] с.

Карпенко-Карий, Іван Карпович. Вибрані п'єси / Іван Карпенко-Карий,; Вступ. ст. H.І.Падалки, 1976. - 297,[2] с. (Введено зміст)

Карпенко-Карий Іван Карпович Драматичні твори / Іван Карпович Карпенко-Карий,; Вступ. ст., упоряд. і прим. Р.Я. Пилипчука; Ред. С.Д. Зубков;, 1989. - 602,[2] с. (Введено зміст)

Антологія української драматургії [Текст]. Вип. 2, 2005. - 427,[2]

Українська драматургія: Кращі класичні твори [], 2008. - 479,[1]

Тобілевич Іван Бондарівна [Текст] : драма в 4 діях / ІванТобілевич, 1916. - 59 с.

Карпенко-Карий Іван Карпович Гандзя [] : Драма з часів Руїни (1663-1687) / Іван Карпенко-Карий; Укл. Олег Бабенко, 2003. - 79 с.

Карпенко-Карий Іван Карпович Мартин Боруля [Текст] : П'єси / Вступ. ст. і приміт. Л.Ф. Стеценка, 1982. - 205,[2] с.

Тобілевич Іван Наймичка [Текст] : драма в 5 діях / Іван Тобілевич, 1917. - 100 с.

Тобілевич, Іван. Паливода ХVIII століття [Текст] : комедія зі співами і танцями на 4 дії / Іван Тобілевич, Б. р. - 42,[2] с.

Карпенко-Карий І. К. Хазяїн [Текст] : Посібник для 10 класу / Іван Карпович Карпенко-Карий,; Укл. Валентина Паращич, 2000. - 64 с. (Введено зміст)

Карпенко-Карий, Іван Карпович. Невідомий Іван Тобілевич (Карпенко-Карий): листи, п’єси [Текст] / Іван Карпенко-Карий; укл. і вст. ст. С. Бронза, 2010. - 506 с.


Література про життя і діяльність

І. К. Карпенко-Карий - драматург, актор, громадський діяч [Текст] : Тези наукової конференції, присвяченої 140-річчю від дня народження І. К. Карпенко-Карого / КДПІ ім. О. С. Пушкіна, Обл. секція пам’яток фольклору, етнографії та мистецтв, Кіровоградська обл. орг. т-во "Знання", Кіровоградське обл. упр. культури , 1985. - 1985 с.

І. Карпенко-Карий [Текст] : 150-річчя від дня народження: Матеріали всеукраїнської міжвузівської наукової конференції: 22-23 вересня 1995 року / КДПІ ім. В. Винниченка, Упр. культури Кіровоградського облвиконкому , 1995. - 102 с.

Бабенко Олег У світлі істинного [] : Дещо про морально-етичні проблеми та загальнолюдські цінності в творчому осмисленні І. Тобілевича (Карпенка-Карого) / Олег Бабенко, Олена Шумська, 2002. - 36,[2] с.

Бабенко Оксана Провідна зоря корифеїв [Текст] : Тарас Шевченко у житті та творчості корифеїв українського професійного театру: Матеріали на допомогу працівникам культури і мистецтва, викладачам, учителям, студентам, учням / Оксана Бабенко, 2001. - 38 с.

Борщаговський, Олександр Михайлович. Драматургія Тобілевича [Текст] / Олександр Борщаговський, 1948. - 326 с.

Вієвський В. Поетика комедійної творчості І. Карпенко-Карого [Текст] : літературній огляд / В. Вієвський, 1995. - 90,[3] с. с.

Дем'янівська Людмила Семенівна Іван Карпенко-Карий (І.К.Тобілевич) : Життя і творчість: Посіб. для студ. вуз. / Людмила Семенівна Дем'янівська,; Гол. ред. М.С.Тимошик, 1995. - 141, [3] с.

Заповідник-музей І. Тобілевича (Карпенка-Карого) "Хутір Надія" [] / Упр. культури і туризму Кіровоградської обл. держ. адм., [2012?]. - [20] с.

Коломієць, Ростислав Григорович. Театр Саксаганського і Карпенко-Карого / Ростислав Коломієць, 1986. - 98,[1] с.

Пільгук, Іван Іванович. Іван Карпенко-Карий (Тобілевич) / Іван Іванович Пільгук,, 1976. - 293,[2] с.

Погребенник, Володимир Федорович. Корифей : Літературний портрет Івана Карпенка-Карого [Текст] / Володимир Погребенник, 2008. - 30,[1] с.

Тобілевич, Софія Віталіївна. Мої стежки і зустрічі [Текст] : Спогади / Софія Тобілевич, 1957. - 473,[2] с. (Введено зміст)

Цибаньова, Ольга Семенівна. Літопис життя і творчості І. Карпенка-Карого (І. К. Тобілевича) [Текст] / Ольга Цибаньова, 1967. - 451 с.

Шнайдер Б. І. Трагедія "Сава Чалий" Карпенко-Карого і українська історична драма ХІХ ст. [Текст] / Б. І. Шнайдер, 1959. - 274 с.

Усі українські письменники [Текст] : Біографічний нарис. Літературно-художній огляд. Перелік основних творів. Література для додаткового користування / Упор. : Юлія Хізова, Вікторія Щоголева, 20052008. - 383,[1 ]

І. К. Тобілевич (Карпенко-Карий) в Одесі [Текст] : Бібліографічний покажчик / М-во культури і мистецтв України, ОДНБ ім. М. Горького, 2004. - 171 с


Статті

Бабенко О. Кобзар і корифеї [Текст] / О. Бабенко // Народне слово. - 2004. - 6 березня. - С. 4

Бабенко О. Світла муза [Текст] / О.Бабенко // Кіровоградська правда. - 2000. - 2 листопада. - С. 4

Багацький Л. Увесь Єлисаветград за один вечір [Текст] / Л. Багацький // Кіровоградська правда. - 2010. - 24 грудня. - С. 4

Базилевський В. Людина, яка врятувала село Івана Карпенка-Карого [Текст] / В. Базилевський // Літературна Україна. - 2010. - 19 серпня. - С. 2

Балабольченко А. Відновлюючи правду [Текст] : Листи Софії Тобілевич до Сергія Єфремова / А. Балабольченко // Літературна Україна. - 2005. - 9 червня. - С. 8

Беленчук С.І. Урок - психологічне дослідження за п'єсою І.Карпенка-Карого "Хазяїн": 10 клас [Текст] / С.І. Беленчук (Введено зміст) // Вивчаємо Українську мову та літературу. - 2008. - № 26. - С. 27-29 Биков В. Скарби Тобілевичів ще й досі у землі [Текст] / В. Биков // Чому?. - 1997. - 12 грудня. - С. 4 Бондар О. "Шляхами життя" [Текст] / Бондар О. // Голос України. - 2000. - 10 листопада. - С. 12

Бондарєва Н. "Окраса життя" [Текст] / Н. Бондарєва // Народне слово. - 2012. - 6 вересня. - С. 14

Босько В. "На добро громаді..." [Текст] / В. Босько // Освітянське слово. - 2005. - Травень . - С. 8

Босько В. Тут народжувався український театр [Текст] : 7- ма річниця від дня заснування літературно-меморіального музея ім. І.Карпенка-Карого / В. Босько // Народне слово. - 2002. - 28 вересня. - С. 2

Бурбан, Володимир. Повернення Калитки : Сучасне прочитання класика з нагоди його 160-річного ювілею (П’єси Карпенка-Карого) / Володимир Бурбан // Сільські вісті. - 2005. - 4 жовтня. - С. 2

Бурбан В. Калитка і Пузир. Ява друга ... [Текст] : Сучасне прочитання класика з нагоди його 160-річного ювілею / В. Бурбан // Культура і життя. - 2005. - 19 жовтня. - С. 3

Буцька І. Зображення влади золота як руйнівної сили ( За матеріалами творів О. де Бальзака "Гобсек", М.В.Гоголя "Мертві душі", І.Карпенка-Карого "Сто тисяч", "Хазяїн") / І. Буцька (Введено зміст) // Зарубіжна література в школі. - 2009. - № 11-12. - С. 20-22

Величко О.А. Розвиток драматургії і театру. Творчість І.Карпенка-Карого [Текст] : Уроки за темою. 10 клас / О. А. Величко // Вивчаємо українську мову та літературу. - 2009. - № 22-23. - С. 24-42

Веретельник Л. І. Крах мрії про дворянство (Два уроки компаративного аналізу творів І. Карпенка-Карого "Мартин Боруля" і Ж. Б. Мольєра "Міщанин-шляхтич") [Текст] / Л. І. Веретельник (Введено зміст) // Вивчаємо українську мову та літературу. - 2010. - № 31. - С. 15-2

Вертій О. Народні джерела типізації в драматургії Карпенка-Карого [Текст] / О.Вертій // Українська література в загальноосвітній школі. - 2000. - N4. - С. 23-32

Вертій, Олексій. З'ясування народних джерел творчості письменника в школі / Олексій Вертій // Українська мова і література в школі. - 2004. - № 5. ; № 7-8. - С. 32-36

Войченко Г. У гніздов’ї Тобілевича - Карпенка-Карого / Г. Войченко // Культура і життя. - 2007. - 3 жовтня. - С. 5

Гербачева Н. Не сметь его раздражать! [Текст] : (Андрей Жолдак-Тобилевич пра-пра-правнук Карпенка-Карого, закончил ГИТИС, работал во Франции, сейчас в Киеве) / Н.Гербачева // Art-line. - 1999. - N 4. - С. 12-16

Горошко Н. Історична драма І. Карпенка-Карого "Сава Чалий" : Урок літератури в 10 класі / Н. Горошко // Вивчаємо українську мову та літературу. - 2009. - № 9 (193). - С. 19-22

Галай, Олена. Які цінності вищі - матеріальні чи моральні? Порівняльна характеристика образів Гобсека та Герасима Калитки за повістю О.де Бальзака "Гобсек" і п’єсою І. Карпенка-Карого " Сто тисяч" [Текст] / Олена Галай // Всесвітня література в сучасній школі. - 2012. - № 5. - С. 32-36

Гра долі Івана Карпенка Карого [Текст] : Телегід // День. - 2010. - №43-44. - С. 22

Гурина Л. Великое в малом [Текст] / Гурина Л. // Репортер. - 2005. - 28 февраля. - С. 8

Данильчук О. Розкриття в п'єсі "Хазяїн" І.К.Карпенка-Карого деморалізуючого впливу на людину злочинних засобів збагачення [Текст] / О.Данильчук // Українська мова і література в школі. - 1999. - С. 46-47

Желєзнякова І. Земля, що береже Карпенка заповіти [Текст] / І. Желєзнякова // Зоря. - 2009. - 3 жовтня. - С. 6

Заболотна В. Той самий Тобілевич [Текст] / В. Заболотна // День. - 2005. - 16 вересня. - С. 20

Зимогляд Л.П. Уроки вільного спілкування при вивченні літератури. 10 клас [Текст] / Л.П. Зимогляд (Введено зміст) // Вивчаємо Українську мову та літературу. - 2008. - № 13. - С. 29-35

Іванова І. ...А приклад досі надихає [Текст] / І. Іванова // Кіровоградська правда. - 2012. - 21 лютого. - С. 7

Іван Карпенко-Карий (Іван Тобілевич) [Текст] // Українська мова та література. - 2004. - № 21-24, червень. - С. 50-61

Ільченко О. Андрій Тарковський і Україна. Видатний режисер походив з відомого роду Тобілевичів [Текст] / О.Ільченко // Наша газета. - 2000. - 11 березня. - С. 14

Карасевич В. Образ Терентія Пузиря за комедією "Хазяїн" І.К.Карпенка-Карого [Текст] / В.Карасевич // Українська література в загальноосвітній школі. - 2000. - N2. - С. 33-36

Кердіваренко О. Життя, віддане людям [Текст] / О. Кердіваренко // Кіровоградська правда. - 2004. - 17 січня. - С. 1

Клековкін О. Корифей першого інтелігентного театру [Текст] : Про Панаса Тобілевича-Саксаганського / О.Клековкін // День. - 1999. - 18 травня. - С. 7

Колесник С. Рід Тарковських і Тобілевичів - у документах / С. Колесник // Кіровоградська правда. - 2007. - 9 жовтня. - С. 3

Компанієць Т. "Усміхніться, люди добрі" [Текст] / Т. Компанієць // Молодіжне перехрестя. - 2006. - 25 травня. - С. 11

Корінь А. Він був і лицарем, і побратимом [Текст] / А. Корінь // Народне слово. - 2012. - 17 травня. - С. 10

Корінь А. Вшанували славетних кіровоградців [Текст] / А. Корінь // Кіровоградська правда. - 2010. - 24 вересня. - С. 12

Корінь А. Герої сходять з екрану в життя, а нові просяться в передачу [Текст] / А. Корінь // Кіровоградська правда. - 2011. - 23 вересня. - С. 10

Корінь А. "Найпресвященніша земля моєї України" [Текст] / А. Корінь // Народне слово. - 2012. - 30 серпня. - С. 10

Корінь А. "Невідомий Іван Тобілевич (Карпенко-Карий). Листи, п’єси" [Текст] / А. Корінь // Народне слово. - 2011. - 8 вересня. - С. 9

Корінь А. Пам"яті І.Карпенка-Карого [Текст] : Вірш / Антоніна Корінь // Кур'єр Кривбасу. - 1996. - №49-50. - С. 3

Корінь А. Передбачення - з нього буде поет - таки збулося [Текст] / А. Корінь // Кіровоградська правда. - 2011. - 11 жовтня. - С. 5

Корінь А. Хай дух Карпенка-Карого вселяє віру, надію, любов [Текст] / А. Корінь // Кіровоградська правда. - 2012. - 29 травня. - С. 5

Корсун, Тетяна. Інтерактивні підходи до вивчення курсу української літератури [Текст] / Тетяна Корсун // Українська мова та література. - 2012. - № 8 (квітень). - С. 4-31

Кросворд "Іван Карпенко-Карий" [Текст] // Освіта. - 1997. - 30 липня. - С. 3

Куманський Б. З плеяди Тобілевичів [Текст] : Календар / Б. Куманський // Народне слово. - 2004. - 13 травня. - С. 3

Кудрявцев Л. Корифей осени [Текст] / Л.Кудрявцев // Молодь України. - 2000. - 24 жовтня. - С. 3

Куманський Б. " Люди вмирають - ідеї вічні " [Текст] : До 160-річчя від дня народження І.К. Карпенка- Карого / Б. Куманський // Народне слово. - 2005. - 27 вересня. - С. 3

Куценко Л.В. До 140-річчя з дня народження І.К.Карпенка-Карого [Текст] / Л. В. Куценко // Радянське літературознавство. - 1985. - № 12. - С. 73-74

Куценко Л. У провулку імені драматурга [Текст] / Л. Куценко // Народне слово. - 1997. - 23 вересня

Левінська Т. Арсенівка розправляє театральні "крила" [Текст] / Т. Левінська // Кіровоградська правда. - 2011. - 30 вересня. - С. 11

Левінська Т. Шпильки з мисливським порохом та жіночим шармом [Текст] / Т. Левінська // Кіровоградська правда. - 2012. - 23 березня. - С. 10

Левочко В. А нам уже 10 літ ! [Текст] : ( Свято у літературному музеї ) / В. Левочко // Народне слово. - 2005. - 29 вересня. - С. 3

Левочко В. Вже відшуміли ваші комиші, живе лиш пам’ять... [Текст] / В. Левочко // Кіровоградська правда. - 2011. - 4 лютого. - С. 12

Левочко В. З вірою в Бога і поповненням книжкової полиці [Текст] / В. Левочко // Кіровоградська правда. - 2012. - 23 серпня. - С. 10

Левочко В. Наші земляки на "бульварі Капуцинів" / В. Левочко // Кіровоградська правда. - 2009. - 3 лютого. - С. 6

Левочко В. Пішов від нас у пору жнив... [Текст] / В. Левочко // Кіровоградська правда. - 2011. - 28 жовтня. - С. 9

Легка В. "Це мій старший брат" [Текст] / В. Легка // Народне слово. - 2006. - 20 травня. - С. 2

Лісніченко Ю. У музеї - свято [Текст] / Лісніченко Ю. // Вечірня газета. - 2004. - 23 січня. - С. 16

Лісняк К. "З Кобзарем у серці" [Текст] / К. Лісняк // Народне слово. - 2012. - 15 березня. - С. 10

Лісняк К. Запрошення на куценківські читання / К. Лісняк // Народне слово. - 2007. - 13 грудня. - С. 3

Лісняк К. Класика завжди актуальна [Текст] / К. Лісняк // Вечірня газета. - 2005. - 14 жовтня. - С. 7

Лісняк К. "Кобзар" і наш край [Текст] / К. Лісняк // Вечірня газета. - 2004. - 12 березня. - С. 7

Лісняк К. Куценківські читання / К. Лісняк // Народне слово. - 2009. - 19 лютого. - С. 10

Лісняк К. Минає час. Минаємо і ми [Текст] : Виставки / К. Лісняк // Вечірня газета. - 2005. - 25 лютого. - С. 7

Лісняк К. Письменники-земляки та російська література [Текст] / К. Лісняк // Вечірня газета. - 2006. - 14 квітня. - С. 6

Лісняк К. "Поспішаймо творити добро!" [Текст] / К. Лісняк // Народне слово. - 2011. - 29 грудня. - С. 8

Левочко В. Яскравих людей значно більше, ніж сірих [Текст] / В. Левочко // Кіровоградська правда. - 2004. - 20 березня. - С.

Любарський Р. На куценківських читаннях [Текст] / Р. Любарський // Народне слово. - 2012. - 23 лютого. - С. 14

Макей Л. Велика історія в маленькій листівці / Л. Макей // Народне слово. - 2008. - 27 травня. - С. 3

Макей Л. Життя, прожите недаремно [Текст] / Л. Макей // Народне слово. - 2011. - 1 лютого. - С. 4

Макей Л. Людина, помножена на свої захоплення [Текст] / Л. Макей // Народне слово. - 2011. - 6 січня. - С. 12

Макей Л. Новорічний дарунок у стилі ретро [Текст] / Л. Макей // Народне слово. - 2010. - 21 грудня. - С. 4

Макей Л. Той, хто вимріяв і зберіг Арсенівку [Текст] / Л. Макей // Народне слово. - 2010. - 5 серпня. - С. 1, 4

Маланюк Є. Лист до молодих** [Текст] / Є. Маланюк // Народне слово. - 2012. - 15 березня. - С. 10

Малютіна, Наталія. Явище жанрової інтерактивності у драматургії І.Карпенка-Карого [Текст] / Н. Малютіна // Слово і час. - 2008. - № 1. - С. 53-61

Матівос Ю. "Сава Чалий" "родом"з Лозуватки,що в Маловисківському районі.Тут у драматурга народився задум відомої всім трагедії [Текст] / Ю.Матівос // Народне слово. - 2000. - 11 березня. - С. 2

Матівос Ю. Юнкер Шевченко і аматор Тобілевич [Текст] / Ю.Матівос // Кіровоградська правда. - 2000. - 11 квітня. - С. 3

Матівос Ю. Як Карпенко-Карий Терещенка перевиховав [Текст] / Ю. Матівос // Кіровоградська правда. - 2006. - 17 жовтня. - С. 3

Миронова С. М. Проблема добра і зла у творчості українських класиків [Текст] / С.М. Миронова // Вивчаємо Українську мову та літературу. - 2008. - № 33. - С. 17-20

Момотюк, Тамара. Інтегрований компаративний урок за п’єсами Мольєра "Міщанин-шляхтич" та І. Карпенгка-Карого "Мартин Боруля" [Текст] / Тамара Момотюк, Раїса Вишневська (Введено зміст) // Всесвітня література в середніх навчальних закладах України. - 2011. - № 10. - С. 31-34

Модло О.П. Основний закон життя - це...: Урок за творами Оноре де Бальзака "Гобсек", І.Карпенка-Карого "Хазяїн" [Текст] / О.П. Модло, А.В. Шкітіна (Введено зміст) // Вивчаємо Українську мову та літературу. - 2008. - № 25. - С. 8-9

Недогода Я. "Чесно пишу, чесно бачу" [Текст] / Я. Недогода // Народне слово. - 2011. - 31 березня. - С. 3

Новиков, Анатолій. Карпенко-Карий в контексті літературно-мистецького життя другої половини ХІХ - початку ХХ ст. [Текст] / А. Новиков // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. - 2010. - № 3. - С. 2-8

Новиков А. Тема духовного здоров'я українського народу в п'єсах драматургів театру корифеїв [Текст] / А. Новиков // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. - 2009. - № 3. - С. 9-12

Новиков А.О. Проблема злочину й кари в п’єсах драматургів театру корифеїв: морально-психологічний аспект [Текст] / А. О. Новиков // Вивчаємо Українську мову та літературу. - 2009. - № 15. - С. 2-5

Нуньєс О. Карпенко-Карий і Одеса [Текст] : На книжкову полицю / О. Нуньєс // Культура і життя. - 2004. - 24 серпня. - С. 2

Ободовська Н. Творчість Івана Карпенка-Карого [Текст] / Н. Ободовська // Дивослово. - 2007. - № 9. - С. 14

Оладько, Таїсія. Жанрово-стильові комедії І. Тобілевича (Карпенка-Карого) "Чумаки" [Текст] / Таїсія Оладько // Українська мова і література в школі. - 2010. - № 7. - С. 39-42

Орел С. Тетяна Карпенко:"Тільки та музика справжня,яка хвилює" [Текст] / С.Орел // Вечірня газета. - 2000. - 7 липня. - С. 7

Орел С. Хутір Надія - колиска театру корифеїв [Текст] / С. Орел // День. - 2003. - 4 квітня.-С.8

Орел С. Поповнюючи музей, ми збагачуємо майбутнє [Текст] / С. Орел // Вечірня газета. - 2002. - 18 жовтня. - С. 12

Павлів, Ірина. Історична трагедія Івана Карпенка-Карого "Сава Чалий" [] : Спарений урок у 10 класі / Ірина Павлів // Дивослово. - 2010. - № 11. - С. 21-30

Педан-Попіль Н. Комізм Карпенка-Карого [Текст] : (До 80-ліття з дня смерти) / Н.Педан-Попіль // Календар-альманах Нового Шляху. - 1989. - С. 144-154

Пискурев С. ...Как в Космосе [Текст] : Андрей Жолдак-Тобилевич выдал трем сестрам по железнодорожному билету / С.Пискурев // Art-line. - 1999. - N 4. - С. 14

Погрібний В. Карпенко-Карий закликав - творити [Текст] : "Вересневі самоцвіти" - перші в цьому століття / В.Погрібний // Кіровоградська правда. - 2001. - 15 вересня. - С. 1

Погрібний В. Поховано останнього внука Карпенка-Карого [Текст] / В.Погрібний // Кіровоградська правда. - 2001. - 19 квітня. - С. 1

Погрібний В. Привітає всіх сам Карпенко- Карий [Текст] : У чеканні "Вереневих самоцвітів" / В. Погрібний // Кіровоградська правда. - 2003. - 18 вересня. - С. 2

Погрібний В. Хто візьме в земляки Тобілевичів? [Текст] / В.Погрібний // Кіровоградська правда. - 1999. - 10 серпня. - С. 3

Потапова Т.В. Урок з елементами компаративного аналізу за творами О. де Бальзака "Гобсек", І. Карпенко-Карого "Хазяїн", М. Гоголя "Мертві душі". 10-й клас / Т. В. Потапова (Введено зміст) // Зарубіжна література в школі. - 2012. - № 20 (жовтень). - С. 25-28

Розвозчик, Марія. Іван Карпенко-Карий [Текст] : Цикл уроків з української літературири у 10 класі / М. Розвозчик // Українська мова і література в школі. - 2004. - № 3. - С. 44-48

Романюк Л. Через призму прожитого [Текст] / Л. Романюк // Народне слово. - 2010. - 9 грудня. - С. 4

Самонова В. Він співав, як міг, від серця... [Текст] / В. Самонова // Народне слово. - 2011. - 10 листопада. - С. 10

Сафонова А. Дослідницька робота учнів під час вивчення комедії Івана Карпенко-Карого "Сто тисяч" [Текст] / А.Сафонова // Дивослово. - 2000. - № 6. - С. 27-31

Селецька Н. В.Карпенко:"Багато з того,що мені хотілося б, я собі не можу дозволити" [Текст] : Інтерв'ю з начальником СБУ по Кіровоградській області В.Карпенком / Н.Селецька // 21-й канал. - 2000. - 2 листопада. - С. 1,2

Старшина роду - Іван Тобілевич [Текст] : До 160-річчя з дня народження І.К.Карпенка- Карого // Кіровоградська правда. - 2005. 4 жовтня. - С. 3

Стеценко, Леонід. Початок громадської діяльності І. Тобілевича [Текст] / Леонід Стеценко // Мистецтво. - 1955. - № 5 . - С. 26-31

Тільнов В. "Типажі" для "Мартина Борулі" Тобілевич міг списувати... з маловищан! [Текст] / В. Тільнов // Маловисківські вісті. - 2009. - 16 вересня. - С. 1

Ткачук Т. Творець українського народного театру [Текст] / Т. Ткачук // Світловодськ вечірній. - 2005. - 29 вересня. - С. 8

Тобілевич В. З артистичної сім"ї Тобілевичів [Текст] / Тобілевич В. // Народне слово. - 2001. - 13 грудня. - С. 2

Тобілевич В. Родинне гніздо Тарковських і Тобілевичів [Текст] / Тобілевич В. // Народне слово. - 2002. - 13 серпня. - С. 3

Тобілевич В. Скарб Карпа Тобілевича [Текст] / Тобілевич В. // Народне слово. - 2005. - 20 травня. - С. 4

Тобілевич В. Сподвижниця Карпенка - Карого [Текст] / Тобілевич В. // Народне слово. - 2005. - 15 жовтня. - С. 2

Унгурян О. Чтобы Иван Карпенко- Карый не ставил в театре свою пьесу " Хозяин ", бросавшую тень на Киевского миллионера, драматургу предлагали 30 тысяч рублей золотом [Текст] : Исполняется 160 лет со дня рождения корифея украинской сцены / О. Унгурян // Факты. - 2005. - 22 сентября. - С. 15

Федоренко О. Володимир Карпенко: "Білих плям" у вітчизняній історії стає менше / О. Федоренко // Народне слово. - 2009. - 5 березня. - С. 3

Френчко Л. Знаменитости степной столицы [Текст] : Андрей Тобилевич / Френчко Л. // Ведомости. - 2005. - 14 , 21 октября. - С. 8

Фурсова Л. Мистецькі паралелі: Мольєр. "Міщанин-шляхтич" - Карпенко-Карий. "Мартин Боруля" [Текст] : Компаративний ідейно-тематичний аналіз / Л. Фурсова (Введено зміст) // Зарубіжна література в навчальних закладах. - 2004. - № 4. - С. 16-20

Харченко Ю. Куценківські читання. З поглядом у минуле і майбутнє [Текст] / Ю. Харченко // Кіровоградська правда. - 2010. - 19 лютого. - С. 11

Харченко Ю. 25 років і сотні сторінок [Текст] / Ю. Харченко // Кіровоградська правда. - 2010. - 21 травня. - С. 12

Хоменко І. Наш музей [Текст] : Вісті з Кіровоградщини / Хоменко І. // Літературна Україна. - 2004. - 22 липня. - С. 2

Хоменко І. Вісті з Кіровоградщини [Текст] / Хоменко І. // Літературна Україна. - 2004. - 12 серпня. - С. 2

Хосяінова Л. З плеяди українських патріотів [Текст] / Л. Хосяінова // Народне слово. - 2010. - 1 квітня. - С. 7

Хосяінова Л. "На могилі високій спомину спів мій виросте чорнобривцем..." [Текст] / Л. Хосяінова // Молодіжне перехрестя. - 2007. - 19 квітня. - С. 9

Хосяінова Л. "Тому й узявся за перо" [Текст] / Л. Хосяінова // Народне слово. - 2011. - 12 травня. - С. 10

Цибульський М. Максим Горький і сини Карпенка-Карого [Текст] / М.Цибульський // Кіровоградська правда. - 2000. - 7 листопада. - С. 3

Чорній, Степан. Театральні ідеї та естетичні принципи Карпенко-Карого [Текст] / Степан Чорній // Визвольний шлях. - 1974. - Кн. 7-8 . - С. 809-810

Чорний О. "Життя, віддане людям" [Текст] / Чорний О. // Народне слово. - 2004. - 17 січня. - С. 1

Шпильова Н. Вивчення трагедії "Сава Чалий" Івана Карпенка-Карого в 10-му класі [Текст] : 100-річчю від часу написання трагедії "Сава Чалий"(1899) присвячується / Н.Шпильова // Українська мова та література. - 1999. - № 42. - С. 12-17

І. К. Тобілевич (Карпенко-Карий) в Одесі [Текст] : Бібліографічний покажчик / М-во культури і мистецтв України, ОДНБ ім. М. Горького, 2004. - 17Web-ресурси

Проект — Єлисаветградський абрис. Персони українського театру // Карпенко-Карий (Тобілевич) Іван Карпович

Іван Карпенко-Карий (І.К. Тобілевич) у фотографіях

ІВАН КАРПЕНКО-КАРИЙ (ТОБІЛЕВИЧ): Повні тексти творів

Іван Карпенко-Карий. Біографія. Твори

Твори Карпенка-Карого на аудіобібліотеці litplayer

Karpenko-Kary, I., 1845–1907

Іван Карпенко-Карий: П'єси

Iван Карпенко-Карий

КАРПЕНКО-КАРИЙ (1845 — 1907)

Кіровоградський міський літературно-меморіальний музей І.К.Карпенка-Карого

Заповідник-музей "Хутір Надія"