Сумський Вֹ’ячеслав Гнатович

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку

В’ячеслав Гнатович Сумський

Дата народження — 06.09.1934
Місце народження — c. Верблюжка, Новопразький район, Дніпропетровська область (нині Кропивницький район, Кіровоградська область, Україна)
Дата смерті — 12.09.2007
Місце смерті — м. Київ
Місце поховання — м. Київ, Байкове кладовище

В’ячеслав Гнатович Сумський (6 вересня 1934, с. Верблюжка Новопразького району Дніпропетровської області (нині Кропивницький район, Кіровоградська область) – 12 вересня 2007, м. Київ) – український актор театру і кіно; батько акторок Наталі та Ольги Сумських.

Життя і діяльність

Сумський В’ячеслав Гнатович народився 6 вересня 1934 року в мальовничому селі Верблюжка, що на Кіровоградщині, в сім’ї сільського вчителя української мови й літератури Гната Гавриловича та простої жінки-трудівниці Парасковії Сидорівни. Тут промайнули його дитячі роки. В рідному селі В’ячеслав закінчив семирічку, а далі продовжив навчання у Долинській середній школі. Господь щедро наділив хлопця різноманітними здібностями. З юних років Слава гарно співав, умів грати на багатьох інструментах, зокрема, на акордеоні, який виміняв з мамою на ринку в м. Миколаєві на сало, що мало йти на продаж. А ще він гарно малював портрети й пейзажі. Та попри неабиякі артистичні здібності, романтична натура покликала його до льотного училища в Кіровограді (нині Кропивницький). Але військовий комісар, почувши, як В’ячеслав співав на сцені арії з відомих опер, сказав: «Я тебе випишу з училища, а ти вступай до консерваторії».

«До Києва я приїхав на даху поїзда. Вирішив спробувати сили одночасно в консерваторії й театральному інституті. Але потім мені сказали, що для навчання в консерваторії варто пройти річний підготовчий курс, щоб скласти іспит із сольфеджіо. Подумав-поміркував і вирішив піти до театрального. Однак запізнився на акторський факультет, а тому складав іспити на режисера. Вступав разом із майбутнім композитором Анатолієм Горчинським», – згадував В’ячеслав Сумський. Так в 1952 році В’ячеслав Гнатович вступив до Київського театрального інституту ім. Карпенка-Карого, який закінчив у 1956 році. В інституті він познайомився зі своєю майбутньою дружиною Ганною Іванівною Опанасенко, яка так описувала їхню першу зустріч: «Пригадую, приходжу одного разу, а біля дзеркала сидять дівчата й кажуть, що зараз завітає такий красивий хлопець. І тут заходить він: високий (1,85!), ставний та з ідеальними рисами обличчя. Потім сів за рояль і став грати... Ось так ми й познайомились із майбутнім чоловіком».

У 1957 році подружжя Сумських направляють за розподілом до Львівського театру імені Марії Заньковецької. Там вони провели десять щасливих років. В’ячеслав Гнатович зіграв 50 головних ролей. У 1967 році Сумські були змушені залишити Львів. Це було обумовлено непорозумінням між актором та керівництвом театру. «На певному етапі не відчув віддачі від своєї праці: і ставки не підвищували, і квартири не давали. Уявляєте, два роки ми жили з маленькою Наталкою в гримерці. Звичайно, це мене не задовольняло. Одного чудового дня я отримав телеграму із Запорізького українського музично-драматичного театру приблизно такого змісту: «Приїжджайте, забезпечуємо 3-кімнатною квартирою, ключі на вокзалі». Беру маленьку Олю на руки, а Наталку за руку і вирушаємо до Запоріжжя. І, справді, мене не обманули: поселили в трикімнатній квартирі».

Так почався новий етап у творчому житті актора. Саме в Запорізькому театрі (1967-1980 рр.) В’ячеслав Сумський здобув звання заслуженого артиста України. І в цьому театрі одна з ролей В’ячеслава Гнатовича стала візитівкою таланту артиста на всі часи – роль Енея («Енеїда» за Котляревським). Але, на жаль, згодом у театральній трупі виникли конфліктні ситуації, і актору довелося обміняти свою квартиру в Запоріжжі на помешкання у Полтаві.

У Полтавському українському музично-драматичному театрі імені Миколи Гоголя В’ячеслав Сумський пропрацював 10 років (1980-1990 рр.). Після того, як доньки Сумських Наталка та Ольга оселилися в Києві, В’ячеслав Гнатович з дружиною також переїжджають до столиці. У 1990-1993 роках Сумський – актор київського театру «Будьмо!». Останні роки свого творчого життя митець служив у Національному українському драматичному театрі імені Івана Франка.

Півстоліття Народний артист УРСР (1981 р.) В’ячеслав Гнатович служив високому мистецтву Мельпомени, створивши 150 яскравих образів. Серед найкращих ролей Сумського – Еней в «Енеїді» Івана Котляревського, Ярема в «Гайдамаках», Степан у «Невольнику», сліпий кобзар Максим у «Запорізькій Січі» Тараса Шевченка, Гриць з «У неділю рано зілля копала» Ольги Кобилянської, Василь у «Циганці Азі» Михайла Старицького, Микита в «Ярославі Мудрому» Олександра Олеся, Гіггінс у «Моїй чарівній леді» Фредеріка Лоу та інші, які залишилися у пам’яті шанувальників творчості В’ячеслава Гнатовича.

Встиг Сумський знятися і в кіно: «Народний Малахій» (герой революції, 1991 р.); «Київські прохачі» (епізод); «Злочин з багатьма невідомими» (Дуневич, 1993); «Сад Гетсиманський» (Микола Прокуда, агроном, арештант, 1993); «Банкірші» (оперативник, 2005 р.).

У вільний від театру час В’ячеслав Сумський давав вихід іншим талантам своєї обдарованої натури. Окрім акторської майстерності, він не полишав друге своє захоплення – малярство. Досить сказати, що В’ячеслав Сумський самотужки опанував практично усі жанри малярства: живопис, графіку, шарж, швидкий начерк. Цей талант передався йому від батька, митця-самоучки, роботи якого знаходилися в багатьох домівках односельців. Доволі часто В’ячеслав Гнатович малював вподобані ним самим природні об’єкти та дарував картини друзям. Понад сто робіт залишилось після нього. А ще він був затятим рибалкою. Коли театр виїздив на гастролі, він завжди брав із собою вудки.

В останні роки життя у В’ячеслава Сумського з’явилося чудове хобі – актор збирав жолуді, вирощував з них дубочки, висаджував та доглядав своїх «підопічних», їздячи у різні райони Києва. Завдяки Сумському у Києві росте кілька дібров. Посадив він дуб і на своїй малій батьківщині – у селі Верблюжка.

Однак найпалкішим захопленням В’ячеслава Сумського була його сім’я – кохана дружина і доньки, яких В’ячеслав Гнатович називав своїми найкращими ролями.

Талановитий актор пішов із життя 12 вересня 2007 року на 74-му році життя. Похований у Києві на Байковому кладовищі. У нього завжди було чимало шанувальників, і цього обдарованого митця, красивого чоловіка будуть довго пам’ятати.

Фотогалерея

Бібліографія

Босько Володимир. [В’ячеслав Гнатович Сумський] // Історичний календар Кіровоградщини на 2019 рік. Люди. Події. Факти / Володимир Босько; Комунальний заклад «Кіровоградський обл. інститут післядипломної педагогічної освіти ім. Василя Сухомлинського». – Кропивницький : Імекс-ЛТД, 2018. – С. 169 : фото.

Кравченко Н. Батько Роксолани із Верблюжки : Персоналії / Н. Кравченко // Новгородківські вісті. – 2005. – 28 жовтня. – С. 3.

Сумський В’ячеслав Гнатович // Мистецтво України : біографічний довідник / за ред. А. В. Кудрицького. – К. : Українська енциклопедія, 1997. – С. 570.

Сумський В’ячеслав Гнатович // Універсальний словник-енциклопедія: УСЕ : близько 25000 статей, 3200 ілюстрацій, фото, карт, схем / за ред. М. Поповича. – К. ; Стокгольм : Ірина: Лідман Продакшн, 1999. – С. 1308.

Web-ресурси

В’ячеслав Сумський: «Наталка і Оля – мої найкращі ролі» (Як справи – Київ)

Палій Оксана. Мистецькі Стожари. Львівські сторінки життєпису В’ячеслава та Ганни Сумських (Фотографії старого Львова)

Спогади. В’ячеслав Сумський (YouTube. Суспільне Новини)

Сумський В’ячеслав Гнатович (Вікіпедія)

Сумський В’ячеслав Гнатович (Вікіцитати)

Сумський В’ячеслав Гнатович (YouTube. Библиотека Новгородк)