Секунда Шолом
Шолом Секунда, при народженні – Шлойме Абрамович Секунда (04 вересня 1894, м. Олександрія, Олександрійський повіт, Херсонська губернія, Російська імперія – 13 січня 1974, м. Нью-Йорк, США) – американський єврейський композитор академічної, естрадної, театральної і літургійної музики.
Життя і діяльність
Шолом Секунда (при народженні Шлойме Абрамович Секунда) народився 4 вересня 1894 року в Олександрії Херсонської губернії (на той час Російська імперія) в родині бляхаря Абрама Секунди та Ганни Недобейки. З раннього віку хлопчик демонстрував видатні музичні здібності. Він почав грати на скрипці у віці 5 років, і незабаром його талант привернув увагу місцевого музичного товариства. У 1897 р. родина переїхала до Миколаєва, де відкрила фабрику залізних ліжок.
У 1907 році, після погромів, разом з родиною підліток переїхав до Сполучених Штатів Америки. Ще в юні роки він став знаним хазаном (кантором). У 1913 р., після навчання в Інституті музичних мистецтв у Нью-Йорку, Секунда працював у єврейському театрі «Одеон» як хорист, співак та композитор.
У 1918 р. Шолом Секунда став громадянином США.
З 1937 р. він працював у єврейських театрах Нью-Йорка на 2-й авеню, був музичним директором єврейських театрів у Філадельфії, Сент-Луїсі та інших містах.
Митець зробив значний внесок у розвиток театральної та кінематографічної музики; створив безліч композицій для бродвейських мюзиклів, з яких найбільш відомими стали «Прихисток» та «Фіделер на даху». Його музика також звучить у кінострічках, таких як «Пригоди Гекльберрі Фінна» та «Циганський барон». Шолом Секунда написав музику до найвідоміших єврейських пісень «Бай мир бисту шейн» на слова Джейкоба Джейкобса в 1932 році для мюзиклу на ідиш «Ме кен лебн нор ме лозт ништ», поставленого на сцені бруклінського Rolland Theater, і «Дона Дона» на слова Арн Цейтліна, яка увійшла до музичної вистави «Естерке» (1940-1941), що була поставлена в нью-йоркському єврейському театрі.
У 1950-1961 роках Шолом Секунда був директором Бруклінського єврейського центру.
З 1967 року музикант викладав музикознавство у Нью-Йоркському університеті та коледжі Хантера.
У 1970 році композитор поклав на музику вірші Йосефа Керлера, а у 1973 разом із Самуелем Розенбаумом написав ораторію «Пам’яті шести мільйонів».
Шолом Секунда є автором єврейських оперет та музично-драматичних п’єс, опери «Суламіф» (лібретто А. Голдфадена), ораторій, оркестрової та камерно-інструментальної музики, а також пісень. Він був палким шанувальником єврейської народної та традиційної музики; збирав та аранжував численні єврейські пісні й танцювальні мелодії. Його роботи допомогли зберегти та популяризувати музичну спадщину єврейського народу.
Творча спадщина Шолома Секунди є складовою світової музичної культури. Його композиції пронизані щирістю та автентичністю, вони зворушують серця людей у різних куточках світу. Музика видатного композитора і сьогодні надихає музикантів та слухачів.
Музикант був одружений з Бетті Алмер, донькою єврейської акторки. До весілля у 1927 році Бетті була танцівницею. Подружжя мало двох синів – Шелдона та Юджина. Помер Шолом Секунда 13 січня 1974 року в Нью-Йорку, похований на кладовищі Монтефіоре у Квінзі, боро Нью-Йорку.
Фотогалерея
Бібліографія
Босько, В. Видатні американці – уродженці нашого краю / В. Босько // Вечірня газета. – 2010. – 14 травня. – С. 7
Босько, Володимир. Загадки і таємниці легендарних пісень / В. Босько // Народне слово. – 2017. – 4 травня. – С. 8: фото
Всесвітньо відомий композитор – з Олександрії // Вільне слово. – 2019. – 4 вересня. – С. 3.
Кохан, А. Выдающийся композитор – наш земляк / А. Кохан // Городской курьер. – 2011. – 4 августа. – С. 7.
Лапко В. В. Композитор Шолом Секунда в мультикультурному мистецькому середовищі Олександрії на початку XX ст. / В. В. Лапко // Міжнародний вісник: Культурологія. Філологія. Музикознавство = International journal: Culturology. Philology. Musicology: [збірник наукових праць]. – 2018. – Вип. 1. – С. 215-218.
Любарський, Р. Історія «Жанетти» та Шолома Секунди / Р. Любарський // Народне слово. – 2011. – 17 березня. – С. 10.
Рантовой В. Американский композитор из Александрии / В. Рантовой // Олександрійський тиждень. – 2020. – 26 листопада. – С. 1.
Web-ресурси
Gregory Risman. Шолом Секунда и его популярная песня Bei mir bist du schön
Рантовой В. Американский композитор из Александрии. (Олександрійський тиждень)