Крижанівський Данило Якович

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Данило Якович Крижанівський

народився — 29.12.1856
місце народження — Херсонщина
дата смерті — 26.02.1894

Данило Якович Крижанівський — український педагог, композитор, автор музики до пісні «Реве та стогне Дніпр широкий».

Життя і діяльність.

Крижанівський Данило Якович народився 29 грудня 1856 року, на Херсонщині, в родині священика. Навчався в Єлисаветградському духовному училищі, в якому отримав перші знання з теорії музики та хорового співу. Після закінчення вступив до Одеської духовної академії. Пізніше юнак вступив до Одеського університету на філологічний факультет. Після закінчення університету викладав латинську, потім російську та церковнослов’янську мови в Болградській гімназії. Створив у гімназії учнівський хор.

У вільний час Данило Якович займався улюбленою справою – творив музику, захоплювався театром. Крижанівський високо цінував Марка Кропивницького не лише як видатного актора і театрального керівника, а й як талановитого співака, котрий мав чудовий голос. Керуючи трупою Старицького, Кропивницький неодноразово гастролював з нею в Одесі. Крижанівський спеціально приїжджав на ці вистави. Тут він і подарував присвячені Кропивницькому пісні «Реве та стогне Дніпр широкий» та «Чи у полі, чи у борі». Слова до першого твору він узяв із поеми Кобзаря «Причинна» (1838 рік).

Кропивницькому сподобалася пісня на слова Шевченка. Він її охоче виконував на сцені, в колі колег, добився дозволу на видання, яке цензура обумовила тим, що разом із двома вказаними українськими піснями мали бути опубліковані і два російськомовні твори цього автора. 1886 року в Одесі побачили світ романси Крижанівського «Причинна» («Реве та стогне Дніпр широкий»), «Чи у полі, чи у борі» (обидва – з присвятою Кропивницькому), «Я чекаю на тебе» та «Спи, солодко спи». Перша пісня вийшла у сольному та хоровому варіантах.

У 1889 році Данило Якович отримав підвищення по службі, перебравшись на роботу до канцелярії опікуна Одеського навчального округу, до сфери діяльності якого входив і наш край. У 37-річному віці, після хвороби, Данило Крижанівський помер.

Найвищим визнанням твору є те, що люди, співаючи «Реве та стогне…», вважали пісню народною. Такою вона була в часи національно-визвольних змагань 1917 – 1920 років, ставши поруч із «Заповітом» фактично народним гімном. Лише наприкінці 1950-х років одеський архівіст Бачинський встановив авторство музики добре знаної в Україні пісні. Вона увійшла до української культури, душі нашого народу, і вже близько 130-и років гідно пропагує творчість Тараса Шевченка.

Бібліографія:

Кропивницький , І. "Реве та стогне Дніпр широкий" : Першоджерела / І. Кропивницький // Сільські вісті. - 2007. - 7 серпня. - С. 4

Кропивницький , І. Так народилася безсмертна пісня / І. Кропивницький // Освіта України. - 2007. - 14 вересня. - С. 8

Матівос, Ю. Геній однієї ночі [Текст] / Ю. Матівос // Кіровоградська правда. - 2013. - 8 листопада. - С. 10 : фото

Так народилася безсмертна пісня / І. Кропивницький // Народне слово. - 2007. - 18 вересня. - С. 7

Шевченко, Сергій (кандидат історичних наук). Данило Крижанівський - Марку Кропивницькому [Текст] / Сергій Шевченко // З перших уст. - 2015. - 22 січня. - С. 6

Web-ресурс:

Крижанівський Данило Якович http://ukrmusic.poetryclub.com.ua/

Крижанівський Данило Якович http://persha.kr.ua/news/23147-muziku-do-pisni-reve-ta-stogne-dnipr-shirokij-napisav-yelisavetgradec.html