Кривохижа Анатолій Михайлович

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Анатолій Михайлович Кривохижа

Дата народження — 01.12.1925
Місце народження — с. Копанки, Хмелівський район, Зінов’євська округа, УСРР (нині – Маловисківська територіальна громада, Новоукраїнський район, Кіровоградська область, Україна)

Анатолій Михайлович Кривохижа (1 грудня 1925, с. Копанки Хмелівського району Зінов’євської округи {нині – Маловисківська територіальна громада Новоукраїнського району Кіровоградської області, Україна}) – український культурний діяч, педагог, професор, засновник заслуженого ансамблю танцю України «Ятрань» і академічного театру народної музики, пісні й танцю «Зоряни», заслужений діяч мистецтв УРСР, народний артист України, почесний громадянин міста Кропивницький.

Життя і діяльність

Мені пощастило: свою професію я обрав не вагаючись,
і все складалось так, що я навіть не думав щось міняти.
Фанатична любов до обраної професії на все життя – це від Бога.
Анатолій Кривохижа

Анатолій Михайлович Кривохижа народився 1 грудня 1925 року в селі Копанки Хмелівського району Зінов’євської округи. Його батько працював телеграфістом на станції Капустяна, а мати була вчителькою у Копанській школі. У період розкуркулення сім’я перебралася на Донбас.

Голодомор родина пережила в Зінов’євську, на вулиці Кримській. У школу № 7 Анатолій пішов, коли вони жили на вулиці Бобринецькій, а потім його перевели до школи № 18, бо сім’я переїхала на вулицю Тімірязєва, 41.

Разом з однокласниками Анатолій записався до танцювального гуртка в палаці піонерів, який вів Микола Анкудінов. Проте батько, наляканий Голодомором, був категорично проти такої «забави». Він переконав сина, що з дитинства треба вчитись такому ремеслу, яке дасть можливість заробляти на кусок хліба. Так Анатолій потрапив на навчання до майстерні з обробки шкіри. Це стало в нагоді під час Другої світової війни, коли вони разом з батьком ходили навколишніми селами в пошуках роботи та шматка хліба.

Кривохижа встиг і повоювати. Його служба розпочалася у м. Котовськ (нині – Подільськ) Одеської області, потім був запасний полк в м. Ананьєві, а далі юнака відправили на фронт. У складі 41-ї стрілецької дивізії він пройшов Угорщину та Австрію, де був поранений. Після закінчення війни дивізію перевели до Черкас, де Анатолію Михайловичу запропонували або демобілізацію, або навчання у військовому училищі. Він обрав військово-ветеринарне училище у Ленінграді (нині – м. Санкт-Петербург). В училищі Анатолій Кривохижа захопився мистецтвом танцю – виступав у танцювальному колективі. У 1947 році училище було передислоковане в м. Омськ, де це захоплення набуло ще більшого розвитку. По закінченні училища з відзнакою Анатолій Михайлович переїздить до Києва для подальшого проходження служби на військових ветеринарних складах на Солом’янці. Недалеко від частини, де служив А. Кривохижа, знаходився будинок офіцерів-авіаторів зі своїм ансамблем пісні і танцю, балетмейстером якого був соліст балету київської опери Леонід Концевич. Саме він дав Анатолію основи балетної школи та хореографії. Дізнавшись про успіхи колишнього курсанта в хореографії, начальник Омського училища виклопотав повернення Кривохижі до Омська працювати балетмейстером в ансамблі училища.

У 1954 році Анатолій Михайлович вступив до Омського державного педагогічного інституту фізичної культури, закінчив у 1957 році та за розподілом приїхав до Кіровограда (нині – Кропивницький).

У цьому ж 1957 році при Будинку культури імені Калініна заводу тракторних гідроагрегатів А. Кривохижа прийняв невеличку танцювальну групу в учениці М. Анкудінова Анни Дунаєвої з метою повернути рівень епохи М. Анкудінова. Це помітили в обласному управлінні культури і сприяли розвиткові колективу.

Значною подією для ансамблю «Ятрань» став виступ у 1957 році в м. Києві на республіканському конкурсі, присвяченому Всесвітньому фестивалю молоді і студентів.

У 1960 році Павло Вірський, ознайомившись із творчими здобутками колективу, взяв його на Декаду української літератури та мистецтва у Москву, звідки Ансамбль «Ятрань» повернувся зі званням «Народного колективу», а А.М. Кривохижа – з орденом Трудового червоного прапора. Протягом багатьох років він плідно працював, збираючи та пропагуючи народне хореографічне мистецтво. За час роботи в ансамблі Анатолій Михайлович здійснив багато хореографічних постановок, які увійшли в скарбницю українського хореографічного мистецтва: «Ятранські весняні ігри», «Поворотня», «Колядки» тощо.

У 1967 році Анатолію Кривохижі було присвоєно звання заслуженого діяча мистецтв України, у 1971 році він був нагороджений орденом Леніна, а в 1973-му отримав звання народного артиста Української РСР.

У період з 1968 по 1975 роки ансамбль «Ятрань» під керівництвом А. Кривохижі брав участь у багатьох культурних подіях всередині країни та за її межами: Днях української культури в Чехословаччині, Днях культури СРСР в Римі (Італія), Міжнародному фольклорному фестивалі в селищі Стражниця, ІХ Всесвітньому фестивалі молоді та студентів у Софії, фестивалі «Добрудженські фольклорні дні» (Болгарія). Колектив став дипломантом ІІІ Міжнародного фестивалю в Сегеді (Угорщина), гастролював в Італії та на Мальті, давав святкові концерти в Києві та Білорусії тощо.

Коли у 1977 році ансамбль гастролював у США, в газеті «New York times» з’явилась рецензія Клайва Бернса, який писав, що у порівнянні з ансамблями Вірського і Мойсеєва програма «Ятрані» – природніша, а отже – краща.

Маршрути заслуженого самодіяльного ансамблю танців України «Ятрань» під керівництвом Анатолія Кривохижі пролягали по всій Європі, від Британії до Франції, й по Азії – від Туреччини до Афганістану.

1986 року А. М. Кривохижа організував академічний театр народної музики, пісні й танцю «Зоряни» при Кіровоградській обласній філармонії.

З 1997 року Анатолій Михайлович обіймав посаду головного балетмейстера Академічного театру музики, пісні й танцю «Зоряни» Кіровоградської обласної філармонії, одночасно поєднуючи роботу з викладанням у Центральноукраїнському державному університеті ім. В. Винниченка (ЦДУ ім. В. Винниченка).

Рішенням Кіровоградської міської ради від 6 березня 1998 року Анатолію Михайловичу Кривохижі присвоєно звання Почесного громадянина міста Кіровограда.

Від 2002 року Анатолій Михайлович – доцент кафедри хореографічних дисциплін ЦДУ ім. В. Винниченка. У виші він викладає низку дисциплін: мистецтво балетмейстера, підготовку концертних номерів, народознавство та хореографічний фольклор України.

У серпні 2003 року ансамбль «Ятрань» припинив своє існування, перед цим поступово згасаючи. Розпочалось усе з переробки традиційної концертної програми, а потім дійшло і до скорочення колективу. Врешті всі постановки почали розраховувати лише на 4 пари танцюристів. Це при тому, що у кращі часи Анатолію Кривохижі і його «Ятрані» доручали представляти Кіровоградщину на загальнонаціональному рівні. Тоді на сцені знаходилось одночасно 430 людей! Однак вплив творчості колективу на танцювальний рух Кіровоградщини дуже відчутний і нині.

У 2005 році Анатолія Михайловича Кривохижу обрали членом правління Національної хореографічної спілки України та головним консультантом із використання фольклорно-етнографічних матеріалів у хореографічному мистецтві.

Із 1 листопада 2018 року хореограф обіймає посаду професора кафедри хореографії та художньої культури Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини. У 2019-2020 навчальному році він був головою екзаменаційної комісії (Спеціальність 014 Середня освіта (Хореографія), ОС Бакалавр) Уманського університету.

Як режисер-постановник та балетмейстер вищої категорії, Анатолій Михайлович Кривохижа є ініціатором, організатором підготовки та проведення багатьох культурно-масових заходів у Кропивницькому, області, країні в цілому.

У складі творчої групи Анатолій Михайлович брав участь у розробці державних стандартів хореографічних спеціальностей освітньо-кваліфікаційних рівнів «бакалавр», «спеціаліст», «магістр» для вищих педагогічних закладів, у науково-методичному семінарі та майстер-класі «Збереження та розвиток народно-сценічного танцю регіонів України», який відбувався в Кропивницькому в листопаді 2005 року. Він також є автором методичного посібника з курсу мистецтва балетмейстера для хореографічних відділень педагогічних університетів «Гармонія танцю» (Кропивницький, 2006).

Крім посібника з курсу мистецтва балетмейстера для хореографічних відділень, Анатолій Кривохижа написав низку книг, присвячених становленню театрального хореографічного мистецтва в Україні, де узагальнив власний досвід та спостереження за роботою всесвітньо відомих хореографів. З-під його пера вийшли такі книги: «Історія невикористаних можливостей» (2013 р.), «Думки. Поради. Побажання» (2015 р.), «На Богом обраній землі» (2015 р.), «Аналізуючи прожите» (2016 р.) та інші.

І сьогодні, в такому поважному віці, Анатолій Михайлович залишається активним учасником творчого процесу в краї, спілкується з учнями, дає поради наступникам. Знаний хореограф має унікальну пам’ять, тож до нього часто звертаються за підказками й уточненнями краєзнавці та історики.

Нагороди

- Орден Трудового червоного прапора (1960);

- орден Вітчизняної війни (1985);

- медаль «За мужність» (1999);

- почесна відзнака Міністерства культури і туризму України медаль «Павло Вірський» (2003);

- грамоти Верховної Ради України (1984, 2005);

- почесна відзнака «Честь і слава Кіровоградщини» (2006).

Фотогалерея

Бібліографія

Кривохижа, Анатолій Михайлович. Аналізуючи прожите: з досліджень матеріалів фонду музею історії українського хореографічного мистецтва: про те, що було, про те, що могло бути, та про те, чого вже немає і ніколи не буде / Анатолій Кривохижа; ред. Станіслав Янчуков. – Кіровоград: Центрально-Українське вид-во, 2016. – 78 с.

Кривохижа, Анатолій Михайлович. Гармонія танцю: Методичний посібник з викладання курсу «Мистецтво балетмейстера» для хореографічних відділень педагогічних університетів / Анатолій Кривохижа; Ред. В. Ф. Похиленко; М-во освіти і науки України, КДПУ ім. В. Винниченка. – Кіровоград, 2003. – 99 с.

Кривохижа, Анатолій Михайлович. Гармонія танцю: Навчально-методичний посібник з викладання курсу «Мистецтво балетмейстера» для хореографічних відділень педагогічних університетів / Анатолій Кривохижа; ред. В. Ф. Похиленко; М-во освіти і науки України, Кіровоградський держ. педагог. ун-т ім. В. Винниченка. – вид. 3-тє, перероб. і доп. – Кіровоград : [б. и.], 2007. – 88 с.

Кривохижа, Анатолій Михайлович. Гармонія танцю: навчально-методичний посібник з викладання курсу «Мистецтво балетмейстера» для хореографічних відділень педагогічних університетів / Анатолій Кривохижа; М-во освіти і науки України, Кіровогр. держ. педагог. ун-т ім. В. Винниченка. – Вид. 4-те, перероб. і доп. – Тернопіль: Терно-граф, 2015. – 114 с.

Кривохижа, Анатолій Михайлович. Гармонія танцю: навчально-методичний посібник з викладання курсу «Мистецтво балетмейстера» для хореографічних відділень педагогічних університетів / Анатолій Кривохижа; М-во освіти і науки України, Кіровогр. держ. педагог. ун-т ім. В. Винниченка. – Вид. 5-те, перероб. та доп. – Кропивницький: Центрально-Українське вид-во, 2018. – 119 с.

Кривохижа, Анатолій Михайлович. Думки. Поради. Побажання: методичний посібник для проведення семінарів з хореографії та самоосвіти / Анатолій Кривохижа; ред. Станіслав Янчуков. – Кіровоград : Центрально-Українське вид-во, 2015. – 47 с.

Кривохижа, Анатолій Михайлович. Історія невикористаних можливостей / Анатолій Кривохижа. – Кіровоград: Центрально-Українське видавництво, 2013. – 69 с.

Кривохижа, Анатолій Михайлович. Легенди Хутора Надія: довідник з історії українського хореографічного мистецтва / Анатолій Кривохижа; ред. Станіслав Янчуков. – Кіровоград: Центрально-Українське вид-во, 2013. – 146 с.

Кривохижа, Анатолій Михайлович. Легенди Хутора Надія: методичний посібник для проведення семінарів з хореографії / Анатолій Кривохижа; ред. Станіслав Янчуков. – Кіровоград: Центрально-Українське вид-во, 2014. – 30 с.

Кривохижа, Анатолій Михайлович. На Богом обраній землі: інформація для практичної роботи хореографам з досвідом / Анатолій Кривохижа; ред. Станіслав Янчуков. – Кіровоград: Центрально-Українське вид-во, 2015. – 35 с.

Кривохижа, Анатолій Михайлович. Роздуми про мистецтво танцю: записки балетмейстера / Анатолій Кривохижа. – Кіровоград: Центрально-Українське видавництво, 2012. – 171 с.

Куманський, Броніслав Петрович. Під зорею степової Еллади / Броніслав Куманський. – Кіровоград: Видавець Лисенко В. Ф., 2015. – 165 с.

Похиленко, Віктор Федорович. Танець між Небом і Землею / В. Ф. Похиленко; ред.: А. Коротков, А. Кривохижа, В. Босий. – Кіровоград: Імекс-ЛТД, 2012. – 351 с.

Цуканов, Микола Миколайович. Анатолій Кривохижа: «Ятраню» себе віддав / М. М. Цуканов. – Кропивницький: Видавець Лисенко В. Ф., 2020. – 92 с.

Періодика

Анатолій Кривохижа: Аналізуючи прожите // Первая городская газета. – 2016. – 22 сентября. – С. 5.

Анатолій Кривохижа: Рух у діяннях, у думках і бажанні пізнати більше / Анатолій Кривохижа // Первая городская газета. – 2016. – 1 декабря. – С. 3: фото.

Анатолій Кривохижа: «Ятрань» відкрила світу вікно в Україну // Вечірня газета. – 2007. – 14 вересня. – С. 8.

Анатолію Кривохижі – 98 років! // Кропивницький вечірній. – 2023. – 8 грудня. – С. 3: фото.

Байдужість більшості сьогодні – це свідомий гріх / Анатолій Кривохижа // Первая городская газета. – 2016. – 20 октября. – С. 4.

Батьку «Ятрані» Анатолію Кривохижі – 98-років // 21-й канал. – 2023. – 7 грудня. – С. 1: фото.

Ветерану украинской хореографии Анатолию Кривохиже исполнился 91 год / Людмила Макей // Первая городская газета. – 2016. – 8 грудня. – С. 4: фото.

З досвіду прожитого та набутого за роки роботи // Вечірня газета. – 2019. – 13 грудня. – С. 5.

З ювілеєм, Анатолію Михайловичу! // Народне слово. – 2015. – 10 грудня. – С. 16: фото.

Закоханість у танець – через усе життя // Нова газета. – 2005. – 2 грудня. – С. 1.

Здір, Л. «Закладу, подібного вашій школі мистецтв, у світі немає» / Л. Здір // Народне слово. – 2005. – 1 грудня. – С. 1, 3.

Здір, Л. Увічнено пам’ять про «Ятрань» / Л. Здір // Народне слово. – 2005. – 24 грудня. – С. 2.

Зорі на рушнику / Б. Куманський // Кіровоградська правда. – 1985. – 20 січня.

«Зоряни» вкотре довели, що Кіровоградщина – столиця хореографії // Нова газета. – 2020. – 23 липня. – С. 12.

Іщенко, Зонатта. Маестро з Копанок / Зонатта Іщенко // Маловисківські вісті. – 2020. – 2 грудня. – С. 3: фото.

Каплій А. «Викручували із себе піт і йшли на сцену»: славетному балетмейстеру, засновнику «Ятрані» Анатолію Кривохижі – 90! / А. Каплій // Наше місто. – 2015. – 10 грудня. – С. 4.

Кривохижа – постать! // Наше місто. – 2021. – 9 вересня. – С. 2.

Кривохижа, Анатолій. В пам'ять про себе / Анатолій Кривохижа // Первая городская газета. – 2017. – 23 ноября. – С. 19.

Кривохижа, Анатолій. Молодими на фронті затуляли всі шпарини: «Голоси з війни» – спільний проект бібліотеки ім. Д. Чижевського і «Народного слова» / Анатолій Кривохижа // Народне слово. – 2012. – 19 січня. – С. 7.

Кривохижа А. Моя сповідь і каяття / А. Кривохижа // Вечірня газета. – 2020. – 31 липня. – С. 5.

Кривохижа А. Про що згадують на схилі літ / А. Кривохижа // Вечірня газета. – 2020. – 10 січня. – С. 12.

Кривохижа А. Роздуми навздогін ювілеєві / А. Кривохижа // Вечірня газета. – 2016. – 26 лютого. – С. 4.

Кривохижа А. У переддень дня народження і ювілею – про важливе минуле / А. Кривохижа // Вечірня газета. – 2019. – 29 листопада. – С. 5.

Кривохижа А. Чи збережуться творчі традиції танцювальної столиці України? / А. Кривохижа // Вечірня газета. – 2019. – 19 липня. – С. 4.

Кривохижа, Анатолій. Чи навчить нас життя думати? / Анатолій Кривохижа // Первая городская газета. – 2017. – 12 января. – С. 3.

Куманський Б. Анатолій Кривохижа: «Найбільшим злом є людська невдячність» / Б. Куманський // Народне слово. – 2009. – 13 січня. – С. 3.

Левочко В. Анатолій Кривохижа: «Ваш ворог, панове, одноманітність»: Про застій... у танцях з погляду хореографа / В. Левочко // Кіровоградська правда. – 2011. – 17 травня. – С. 5.

Левочко В. Анатолій Кривохижа: «Коли не я, то хто?» / В. Левочко // Кіровоградська правда. – 2010. – 27 липня. – С. 7.

Левочко В. Тридцять зоряних років / В. Левочко // Наше місто. – 2014. – 25 грудня. – С. 4.

Левочко, В. «Я продовжуюсь, я живу» / В Левочко // Народне слово. – 2000. – 16 листопада. – С. 3.

Лісниченко Ю. «Многая літа» – майстрові й учителеві / Ю. Лісниченко // Вечірня газета. – 2010. – 3 грудня. – С. 2.

Лісниченко Ю. Передʼювілейні спогади / Ю. Лісниченко // Вечірня газета. – 2015. – 20 листопада. – С. 5.

Макей, Л. Світоч українського танцю / Л. Макей // Народне слово. – 2010. – 2 грудня. – С. 1, 4.

Макей Людмила. Анатолій Кривохижа: Післямова до всього сказаного та написаного / Людмила Макей // Первая городская газета. – 2016. – 6 октября. – С. 10: фото.

Макей Людмила. Анатолій Кривохижа: Це щастя, коли знаходиш те, чим ти живеш у радості / Людмила Макей // Первая городская газета. – 2016. – 1 сентября. – С. 10: фото.

Матівос, Ю. Анатолій Михайлович Кривохижа: З книги «Місто над сивим Інулом» / Ю. Матівос // Кіровоградська правда. – 2004. – 20 листопада. – С. 4.

Мудрість – це розум, настояний на совісті // Вечірня газета. – 2017. – 8 грудня. – С. 5.

Наше покоління виховувалося на прикладі Павлика Морозова: Анатолій Михайлович Кривохижа (1925) – хореограф, викладач // Народне слово. – 2011. – 22 грудня. – С. 7.

Никитина, Елена. Анатолий Кривохижа. «История неиспользованных возможностей» / Елена Никитина // Украина-Центр. – 2015. – 5 ноября. – С. 7.

Никитина, Елена. Анатолий Кривохижа: «Бог людей на бис не собирает» / Елена Никитина // Украина-Центр. – 2015. – 12 ноября. – С. 7.

Никитина, Елена. Анатолий Кривохижа: «Правду не надо выдумывать, её надо показать» / Елена Никитина // Украина-Центр. – 2021. – 18 ноября. – С. 7.

Никитина, Елена. День рождения Мастера / Елена Никитина // Украина-Центр. – 2016. – 8 декабря. – С. 10.

Никитина Е. Мэтр. Маэстро. Мастер / Е. Никитина // Украина-Центр. – 2010. – 9 декабря. – С. 11.

Никитина, Елена. «Почётная» трибуна. Анатолий Кривохижа / Елена Никитина // Украина-Центр. – 2015. – 16 апреля. – С. 3.

Никитина, Елена. 95-летию Мастера посвящается / Елена Никитина // Украина-Центр. – 2020. – 19 ноября. – С. 7.

Оліфіренко, І. Мудре слово художника: З роздумів над книгою А.М. Кривохижі / І. Оліфіренко // Кіровоградська правда. – 2004. – 6 квітня. – С. 3.

Павлюк, В. Нові лауреати в галузі культури / В. Павлюк // Народне слово. – 2010. – 16 березня. – С. 1.

Погрібний В. Перший і єдиний музей української національної хореографії / В. Погрібний, А. Кривохижа // Народне слово. – 2007. – 20 жовтня. – С. 2.

Погрібний, В. «Я жив танцем...»: Видатному хореографові, творцеві славнозвісного «Ятраню» Анатолію Кривохижі – 75 літ / В. Погрібний // Кіровоградська правда. – 2000. – 5 грудня. – С. 3.

Попович Л. Анатолію Кривохижі – 85! / Л. Попович // Кіровоградська правда. – 2010. – 3 грудня. – С. 12.

Привітали легенду української хореографії з 96-літтям / Петро Мельник // Голос України. – 2021. – 18 грудня. – С. 10: фото.

Романюк, Л. Анатолій Кривохижа: «Ятрань» свого часу підняла планку так високо, що її складно перевершити / Л. Романюк // З перших уст. – 2015. – 12 листопада. – С. 7.

Рыбченков Г. «Зоряне» открывают Америку / Г. Рыбченков // Украина-Центр. – 2012. – 19 июля. – С. 14.

Сергійчук, Юрій. Анатолій Кривохижа: основою людської гідності є совість / Юрій Сергійчук // Первая городская газета. – 2017. – 30 ноября. – С. 4.

Сергійчук, Юрій. Думки, висловлені вголос, або терновий вінок «Ятрані» / Юрій Сергійчук // Первая городская газета. – 2018. – 5 июля. – С. 6.

Тимошенко О. Майстру танцю – 90! / О. Тимошенко // Вечірня газета. – 2015. – 4 грудня. – С. 12.

Тільнов, Володимир. Мудрі літа славетного земляка: 1 грудня Анатолію Кривохижі виповнилось 94 роки / Володимир Тільнов // Маловисківські вісті. – 2019. – 7 грудня. – С. 2: фото.

Френчко Л. Анатолию Кривохиже – 85! / Л. Френчко, Ю. Гонзур // Ведомости Плюс. – 2010. – 3 декабря. – С. 1-2.

Френчко Л. Равных ему не было: (к 60-летию заслуженного ансамбля танца «Ятрань») / Л. Френчко // Ведомости Плюс. – 2009. – 18 декабря. – С. 7.

Ювілей Легенди: [про Анатолія Кривохижу] // Україна-Центр. – 2023. – 7 грудня. – С. 1: фото.

«Ятрань» – український народний ансамбль в ЗСА. // Жіночий світ. – 1978. – № 1. – С. 18-19.

Web-ресурси

Анатолій Кривохижа: «Я нікого не копіював, а намагався робити те, чого не було в інших, бо пережоване ніколи не буває свіжим» (Гречка)

Видатному кропивницькому хореографу Анатолію Кривохижі виповнився 91 рік (Depo.ua)

Кривохижа Анатолій Михайлович (Кропивницька міська рада)

Кривохижа Анатолій Михайлович. Народний артист України, доцент. (Центральноукраїнський державний університет імені Володимира Винниченка)

Кривохижа Анатолій Михайлович (Факультет мистецтв Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини)

Кропивницький: Заслужений діяч мистецтв України Анатолій Кривохижа відзначає 97 років (Ранкове місто)

Легенда української хореографії Анатолій Кривохижа святкує 95-річний ювілей (СВNews)

Легендарний кропивницький хореограф отримав відзнаку «Постаті української незалежності» (Persha електронна газета)

Народному артистові України Анатолію Кривохижі – 98 років! (Кіровоградська обласна рада)

Почесному громадянину Кропивницького Анатолію Кривохижі – 98 років! (Кропивницька міська рада)

Шурапов В.П. Кривохижа Анатолій Михайлович (Енциклопедія сучасної України)