Кривохижа Анатолій Михайлович
Анатолій Михайлович Кривохижа (1 грудня 1925, с. Копанки Хмелівського району Зінов’євської округи {нині – Маловисківська територіальна громада Новоукраїнського району Кіровоградської області, Україна}) – український культурний діяч, педагог, професор, засновник заслуженого ансамблю танцю України «Ятрань» і академічного театру народної музики, пісні й танцю «Зоряни», заслужений діяч мистецтв УРСР, народний артист України, почесний громадянин міста Кропивницький.
Життя і діяльність
Мені пощастило: свою професію я обрав не вагаючись,
і все складалось так, що я навіть не думав щось міняти.
Фанатична любов до обраної професії на все життя – це від Бога.
Анатолій Кривохижа
Анатолій Михайлович Кривохижа народився 1 грудня 1925 року в селі Копанки Хмелівського району Зінов’євської округи. Його батько працював телеграфістом на станції Капустяна, а мати була вчителькою у Копанській школі. У період розкуркулення сім’я перебралася на Донбас.
Голодомор родина пережила в Зінов’євську, на вулиці Кримській. У школу № 7 Анатолій пішов, коли вони жили на вулиці Бобринецькій, а потім його перевели до школи № 18, бо сім’я переїхала на вулицю Тімірязєва, 41.
Разом з однокласниками Анатолій записався до танцювального гуртка в палаці піонерів, який вів Микола Анкудінов. Проте батько, наляканий Голодомором, був категорично проти такої «забави». Він переконав сина, що з дитинства треба вчитись такому ремеслу, яке дасть можливість заробляти на кусок хліба. Так Анатолій потрапив на навчання до майстерні з обробки шкіри. Це стало в нагоді під час Другої світової війни, коли вони разом з батьком ходили навколишніми селами в пошуках роботи та шматка хліба.
Кривохижа встиг і повоювати. Його служба розпочалася у м. Котовськ (нині – Подільськ) Одеської області, потім був запасний полк в м. Ананьєві, а далі юнака відправили на фронт. У складі 41-ї стрілецької дивізії він пройшов Угорщину та Австрію, де був поранений. Після закінчення війни дивізію перевели до Черкас, де Анатолію Михайловичу запропонували або демобілізацію, або навчання у військовому училищі. Він обрав військово-ветеринарне училище у Ленінграді (нині – м. Санкт-Петербург). В училищі Анатолій Кривохижа захопився мистецтвом танцю – виступав у танцювальному колективі. У 1947 році училище було передислоковане в м. Омськ, де це захоплення набуло ще більшого розвитку. По закінченні училища з відзнакою Анатолій Михайлович переїздить до Києва для подальшого проходження служби на військових ветеринарних складах на Солом’янці. Недалеко від частини, де служив А. Кривохижа, знаходився будинок офіцерів-авіаторів зі своїм ансамблем пісні і танцю, балетмейстером якого був соліст балету київської опери Леонід Концевич. Саме він дав Анатолію основи балетної школи та хореографії. Дізнавшись про успіхи колишнього курсанта в хореографії, начальник Омського училища виклопотав повернення Кривохижі до Омська працювати балетмейстером в ансамблі училища.
У 1954 році Анатолій Михайлович вступив до Омського державного педагогічного інституту фізичної культури, закінчив у 1957 році та за розподілом приїхав до Кіровограда (нині – Кропивницький).
У цьому ж 1957 році при Будинку культури імені Калініна заводу тракторних гідроагрегатів А. Кривохижа прийняв невеличку танцювальну групу в учениці М. Анкудінова Анни Дунаєвої з метою повернути рівень епохи М. Анкудінова. Це помітили в обласному управлінні культури і сприяли розвиткові колективу.
Значною подією для ансамблю «Ятрань» став виступ у 1957 році в м. Києві на республіканському конкурсі, присвяченому Всесвітньому фестивалю молоді і студентів.
У 1960 році Павло Вірський, ознайомившись із творчими здобутками колективу, взяв його на Декаду української літератури та мистецтва у Москву, звідки Ансамбль «Ятрань» повернувся зі званням «Народного колективу», а А.М. Кривохижа – з орденом Трудового червоного прапора. Протягом багатьох років він плідно працював, збираючи та пропагуючи народне хореографічне мистецтво. За час роботи в ансамблі Анатолій Михайлович здійснив багато хореографічних постановок, які увійшли в скарбницю українського хореографічного мистецтва: «Ятранські весняні ігри», «Поворотня», «Колядки» тощо.
У 1967 році Анатолію Кривохижі було присвоєно звання заслуженого діяча мистецтв України, у 1971 році він був нагороджений орденом Леніна, а в 1973-му отримав звання народного артиста Української РСР.
У період з 1968 по 1975 роки ансамбль «Ятрань» під керівництвом А. Кривохижі брав участь у багатьох культурних подіях всередині країни та за її межами: Днях української культури в Чехословаччині, Днях культури СРСР в Римі (Італія), Міжнародному фольклорному фестивалі в селищі Стражниця, ІХ Всесвітньому фестивалі молоді та студентів у Софії, фестивалі «Добрудженські фольклорні дні» (Болгарія). Колектив став дипломантом ІІІ Міжнародного фестивалю в Сегеді (Угорщина), гастролював в Італії та на Мальті, давав святкові концерти в Києві та Білорусії тощо.
Коли у 1977 році ансамбль гастролював у США, в газеті «New York times» з’явилась рецензія Клайва Бернса, який писав, що у порівнянні з ансамблями Вірського і Мойсеєва програма «Ятрані» – природніша, а отже – краща.
Маршрути заслуженого самодіяльного ансамблю танців України «Ятрань» під керівництвом Анатолія Кривохижі пролягали по всій Європі, від Британії до Франції, й по Азії – від Туреччини до Афганістану.
1986 року А. М. Кривохижа організував академічний театр народної музики, пісні й танцю «Зоряни» при Кіровоградській обласній філармонії.
З 1997 року Анатолій Михайлович обіймав посаду головного балетмейстера Академічного театру музики, пісні й танцю «Зоряни» Кіровоградської обласної філармонії, одночасно поєднуючи роботу з викладанням у Центральноукраїнському державному університеті ім. В. Винниченка (ЦДУ ім. В. Винниченка).
Рішенням Кіровоградської міської ради від 6 березня 1998 року Анатолію Михайловичу Кривохижі присвоєно звання Почесного громадянина міста Кіровограда.
Від 2002 року Анатолій Михайлович – доцент кафедри хореографічних дисциплін ЦДУ ім. В. Винниченка. У виші він викладає низку дисциплін: мистецтво балетмейстера, підготовку концертних номерів, народознавство та хореографічний фольклор України.
У серпні 2003 року ансамбль «Ятрань» припинив своє існування, перед цим поступово згасаючи. Розпочалось усе з переробки традиційної концертної програми, а потім дійшло і до скорочення колективу. Врешті всі постановки почали розраховувати лише на 4 пари танцюристів. Це при тому, що у кращі часи Анатолію Кривохижі і його «Ятрані» доручали представляти Кіровоградщину на загальнонаціональному рівні. Тоді на сцені знаходилось одночасно 430 людей! Однак вплив творчості колективу на танцювальний рух Кіровоградщини дуже відчутний і нині.
У 2005 році Анатолія Михайловича Кривохижу обрали членом правління Національної хореографічної спілки України та головним консультантом із використання фольклорно-етнографічних матеріалів у хореографічному мистецтві.
Із 1 листопада 2018 року хореограф обіймає посаду професора кафедри хореографії та художньої культури Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини. У 2019-2020 навчальному році він був головою екзаменаційної комісії (Спеціальність 014 Середня освіта (Хореографія), ОС Бакалавр) Уманського університету.
Як режисер-постановник та балетмейстер вищої категорії, Анатолій Михайлович Кривохижа є ініціатором, організатором підготовки та проведення багатьох культурно-масових заходів у Кропивницькому, області, країні в цілому.
У складі творчої групи Анатолій Михайлович брав участь у розробці державних стандартів хореографічних спеціальностей освітньо-кваліфікаційних рівнів «бакалавр», «спеціаліст», «магістр» для вищих педагогічних закладів, у науково-методичному семінарі та майстер-класі «Збереження та розвиток народно-сценічного танцю регіонів України», який відбувався в Кропивницькому в листопаді 2005 року. Він також є автором методичного посібника з курсу мистецтва балетмейстера для хореографічних відділень педагогічних університетів «Гармонія танцю» (Кропивницький, 2006).
Крім посібника з курсу мистецтва балетмейстера для хореографічних відділень, Анатолій Кривохижа написав низку книг, присвячених становленню театрального хореографічного мистецтва в Україні, де узагальнив власний досвід та спостереження за роботою всесвітньо відомих хореографів. З-під його пера вийшли такі книги: «Історія невикористаних можливостей» (2013 р.), «Думки. Поради. Побажання» (2015 р.), «На Богом обраній землі» (2015 р.), «Аналізуючи прожите» (2016 р.) та інші.
І сьогодні, в такому поважному віці, Анатолій Михайлович залишається активним учасником творчого процесу в краї, спілкується з учнями, дає поради наступникам. Знаний хореограф має унікальну пам’ять, тож до нього часто звертаються за підказками й уточненнями краєзнавці та історики.
Нагороди
- Орден Трудового червоного прапора (1960);
- орден Вітчизняної війни (1985);
- медаль «За мужність» (1999);
- почесна відзнака Міністерства культури і туризму України медаль «Павло Вірський» (2003);
- грамоти Верховної Ради України (1984, 2005);
- почесна відзнака «Честь і слава Кіровоградщини» (2006).
Фотогалерея
Бібліографія
Кривохижа, Анатолій Михайлович. Аналізуючи прожите: з досліджень матеріалів фонду музею історії українського хореографічного мистецтва: про те, що було, про те, що могло бути, та про те, чого вже немає і ніколи не буде / Анатолій Кривохижа; ред. Станіслав Янчуков. – Кіровоград: Центрально-Українське вид-во, 2016. – 78 с.
Кривохижа, Анатолій Михайлович. Гармонія танцю: Методичний посібник з викладання курсу «Мистецтво балетмейстера» для хореографічних відділень педагогічних університетів / Анатолій Кривохижа; Ред. В. Ф. Похиленко; М-во освіти і науки України, КДПУ ім. В. Винниченка. – Кіровоград, 2003. – 99 с.
Кривохижа, Анатолій Михайлович. Гармонія танцю: Навчально-методичний посібник з викладання курсу «Мистецтво балетмейстера» для хореографічних відділень педагогічних університетів / Анатолій Кривохижа; ред. В. Ф. Похиленко; М-во освіти і науки України, Кіровоградський держ. педагог. ун-т ім. В. Винниченка. – вид. 3-тє, перероб. і доп. – Кіровоград : [б. и.], 2007. – 88 с.
Кривохижа, Анатолій Михайлович. Гармонія танцю: навчально-методичний посібник з викладання курсу «Мистецтво балетмейстера» для хореографічних відділень педагогічних університетів / Анатолій Кривохижа; М-во освіти і науки України, Кіровогр. держ. педагог. ун-т ім. В. Винниченка. – Вид. 4-те, перероб. і доп. – Тернопіль: Терно-граф, 2015. – 114 с.
Кривохижа, Анатолій Михайлович. Гармонія танцю: навчально-методичний посібник з викладання курсу «Мистецтво балетмейстера» для хореографічних відділень педагогічних університетів / Анатолій Кривохижа; М-во освіти і науки України, Кіровогр. держ. педагог. ун-т ім. В. Винниченка. – Вид. 5-те, перероб. та доп. – Кропивницький: Центрально-Українське вид-во, 2018. – 119 с.
Кривохижа, Анатолій Михайлович. Думки. Поради. Побажання: методичний посібник для проведення семінарів з хореографії та самоосвіти / Анатолій Кривохижа; ред. Станіслав Янчуков. – Кіровоград : Центрально-Українське вид-во, 2015. – 47 с.
Кривохижа, Анатолій Михайлович. Історія невикористаних можливостей / Анатолій Кривохижа. – Кіровоград: Центрально-Українське видавництво, 2013. – 69 с.
Кривохижа, Анатолій Михайлович. Легенди Хутора Надія: довідник з історії українського хореографічного мистецтва / Анатолій Кривохижа; ред. Станіслав Янчуков. – Кіровоград: Центрально-Українське вид-во, 2013. – 146 с.
Кривохижа, Анатолій Михайлович. Легенди Хутора Надія: методичний посібник для проведення семінарів з хореографії / Анатолій Кривохижа; ред. Станіслав Янчуков. – Кіровоград: Центрально-Українське вид-во, 2014. – 30 с.
Кривохижа, Анатолій Михайлович. На Богом обраній землі: інформація для практичної роботи хореографам з досвідом / Анатолій Кривохижа; ред. Станіслав Янчуков. – Кіровоград: Центрально-Українське вид-во, 2015. – 35 с.
Кривохижа, Анатолій Михайлович. Роздуми про мистецтво танцю: записки балетмейстера / Анатолій Кривохижа. – Кіровоград: Центрально-Українське видавництво, 2012. – 171 с.
Куманський, Броніслав Петрович. Під зорею степової Еллади / Броніслав Куманський. – Кіровоград: Видавець Лисенко В. Ф., 2015. – 165 с.
Похиленко, Віктор Федорович. Танець між Небом і Землею / В. Ф. Похиленко; ред.: А. Коротков, А. Кривохижа, В. Босий. – Кіровоград: Імекс-ЛТД, 2012. – 351 с.
Цуканов, Микола Миколайович. Анатолій Кривохижа: «Ятраню» себе віддав / М. М. Цуканов. – Кропивницький: Видавець Лисенко В. Ф., 2020. – 92 с.
Періодика
Анатолій Кривохижа: Аналізуючи прожите // Первая городская газета. – 2016. – 22 сентября. – С. 5.
Анатолій Кривохижа: Рух у діяннях, у думках і бажанні пізнати більше / Анатолій Кривохижа // Первая городская газета. – 2016. – 1 декабря. – С. 3: фото.
Анатолій Кривохижа: «Ятрань» відкрила світу вікно в Україну // Вечірня газета. – 2007. – 14 вересня. – С. 8.
Анатолію Кривохижі – 98 років! // Кропивницький вечірній. – 2023. – 8 грудня. – С. 3: фото.
Байдужість більшості сьогодні – це свідомий гріх / Анатолій Кривохижа // Первая городская газета. – 2016. – 20 октября. – С. 4.
Батьку «Ятрані» Анатолію Кривохижі – 98-років // 21-й канал. – 2023. – 7 грудня. – С. 1: фото.
Ветерану украинской хореографии Анатолию Кривохиже исполнился 91 год / Людмила Макей // Первая городская газета. – 2016. – 8 грудня. – С. 4: фото.
З досвіду прожитого та набутого за роки роботи // Вечірня газета. – 2019. – 13 грудня. – С. 5.
З ювілеєм, Анатолію Михайловичу! // Народне слово. – 2015. – 10 грудня. – С. 16: фото.
Закоханість у танець – через усе життя // Нова газета. – 2005. – 2 грудня. – С. 1.
Здір, Л. «Закладу, подібного вашій школі мистецтв, у світі немає» / Л. Здір // Народне слово. – 2005. – 1 грудня. – С. 1, 3.
Здір, Л. Увічнено пам’ять про «Ятрань» / Л. Здір // Народне слово. – 2005. – 24 грудня. – С. 2.
Зорі на рушнику / Б. Куманський // Кіровоградська правда. – 1985. – 20 січня.
«Зоряни» вкотре довели, що Кіровоградщина – столиця хореографії // Нова газета. – 2020. – 23 липня. – С. 12.
Іщенко, Зонатта. Маестро з Копанок / Зонатта Іщенко // Маловисківські вісті. – 2020. – 2 грудня. – С. 3: фото.
Каплій А. «Викручували із себе піт і йшли на сцену»: славетному балетмейстеру, засновнику «Ятрані» Анатолію Кривохижі – 90! / А. Каплій // Наше місто. – 2015. – 10 грудня. – С. 4.
Кривохижа – постать! // Наше місто. – 2021. – 9 вересня. – С. 2.
Кривохижа, Анатолій. В пам'ять про себе / Анатолій Кривохижа // Первая городская газета. – 2017. – 23 ноября. – С. 19.
Кривохижа, Анатолій. Молодими на фронті затуляли всі шпарини: «Голоси з війни» – спільний проект бібліотеки ім. Д. Чижевського і «Народного слова» / Анатолій Кривохижа // Народне слово. – 2012. – 19 січня. – С. 7.
Кривохижа А. Моя сповідь і каяття / А. Кривохижа // Вечірня газета. – 2020. – 31 липня. – С. 5.
Кривохижа А. Про що згадують на схилі літ / А. Кривохижа // Вечірня газета. – 2020. – 10 січня. – С. 12.
Кривохижа А. Роздуми навздогін ювілеєві / А. Кривохижа // Вечірня газета. – 2016. – 26 лютого. – С. 4.
Кривохижа А. У переддень дня народження і ювілею – про важливе минуле / А. Кривохижа // Вечірня газета. – 2019. – 29 листопада. – С. 5.
Кривохижа А. Чи збережуться творчі традиції танцювальної столиці України? / А. Кривохижа // Вечірня газета. – 2019. – 19 липня. – С. 4.
Кривохижа, Анатолій. Чи навчить нас життя думати? / Анатолій Кривохижа // Первая городская газета. – 2017. – 12 января. – С. 3.
Куманський Б. Анатолій Кривохижа: «Найбільшим злом є людська невдячність» / Б. Куманський // Народне слово. – 2009. – 13 січня. – С. 3.
Левочко В. Анатолій Кривохижа: «Ваш ворог, панове, одноманітність»: Про застій... у танцях з погляду хореографа / В. Левочко // Кіровоградська правда. – 2011. – 17 травня. – С. 5.
Левочко В. Анатолій Кривохижа: «Коли не я, то хто?» / В. Левочко // Кіровоградська правда. – 2010. – 27 липня. – С. 7.
Левочко В. Тридцять зоряних років / В. Левочко // Наше місто. – 2014. – 25 грудня. – С. 4.
Левочко, В. «Я продовжуюсь, я живу» / В Левочко // Народне слово. – 2000. – 16 листопада. – С. 3.
Лісниченко Ю. «Многая літа» – майстрові й учителеві / Ю. Лісниченко // Вечірня газета. – 2010. – 3 грудня. – С. 2.
Лісниченко Ю. Передʼювілейні спогади / Ю. Лісниченко // Вечірня газета. – 2015. – 20 листопада. – С. 5.
Макей, Л. Світоч українського танцю / Л. Макей // Народне слово. – 2010. – 2 грудня. – С. 1, 4.
Макей Людмила. Анатолій Кривохижа: Післямова до всього сказаного та написаного / Людмила Макей // Первая городская газета. – 2016. – 6 октября. – С. 10: фото.
Макей Людмила. Анатолій Кривохижа: Це щастя, коли знаходиш те, чим ти живеш у радості / Людмила Макей // Первая городская газета. – 2016. – 1 сентября. – С. 10: фото.
Матівос, Ю. Анатолій Михайлович Кривохижа: З книги «Місто над сивим Інулом» / Ю. Матівос // Кіровоградська правда. – 2004. – 20 листопада. – С. 4.
Мудрість – це розум, настояний на совісті // Вечірня газета. – 2017. – 8 грудня. – С. 5.
Наше покоління виховувалося на прикладі Павлика Морозова: Анатолій Михайлович Кривохижа (1925) – хореограф, викладач // Народне слово. – 2011. – 22 грудня. – С. 7.
Никитина, Елена. Анатолий Кривохижа. «История неиспользованных возможностей» / Елена Никитина // Украина-Центр. – 2015. – 5 ноября. – С. 7.
Никитина, Елена. Анатолий Кривохижа: «Бог людей на бис не собирает» / Елена Никитина // Украина-Центр. – 2015. – 12 ноября. – С. 7.
Никитина, Елена. Анатолий Кривохижа: «Правду не надо выдумывать, её надо показать» / Елена Никитина // Украина-Центр. – 2021. – 18 ноября. – С. 7.
Никитина, Елена. День рождения Мастера / Елена Никитина // Украина-Центр. – 2016. – 8 декабря. – С. 10.
Никитина Е. Мэтр. Маэстро. Мастер / Е. Никитина // Украина-Центр. – 2010. – 9 декабря. – С. 11.
Никитина, Елена. «Почётная» трибуна. Анатолий Кривохижа / Елена Никитина // Украина-Центр. – 2015. – 16 апреля. – С. 3.
Никитина, Елена. 95-летию Мастера посвящается / Елена Никитина // Украина-Центр. – 2020. – 19 ноября. – С. 7.
Оліфіренко, І. Мудре слово художника: З роздумів над книгою А.М. Кривохижі / І. Оліфіренко // Кіровоградська правда. – 2004. – 6 квітня. – С. 3.
Павлюк, В. Нові лауреати в галузі культури / В. Павлюк // Народне слово. – 2010. – 16 березня. – С. 1.
Погрібний В. Перший і єдиний музей української національної хореографії / В. Погрібний, А. Кривохижа // Народне слово. – 2007. – 20 жовтня. – С. 2.
Погрібний, В. «Я жив танцем...»: Видатному хореографові, творцеві славнозвісного «Ятраню» Анатолію Кривохижі – 75 літ / В. Погрібний // Кіровоградська правда. – 2000. – 5 грудня. – С. 3.
Попович Л. Анатолію Кривохижі – 85! / Л. Попович // Кіровоградська правда. – 2010. – 3 грудня. – С. 12.
Привітали легенду української хореографії з 96-літтям / Петро Мельник // Голос України. – 2021. – 18 грудня. – С. 10: фото.
Романюк, Л. Анатолій Кривохижа: «Ятрань» свого часу підняла планку так високо, що її складно перевершити / Л. Романюк // З перших уст. – 2015. – 12 листопада. – С. 7.
Рыбченков Г. «Зоряне» открывают Америку / Г. Рыбченков // Украина-Центр. – 2012. – 19 июля. – С. 14.
Сергійчук, Юрій. Анатолій Кривохижа: основою людської гідності є совість / Юрій Сергійчук // Первая городская газета. – 2017. – 30 ноября. – С. 4.
Сергійчук, Юрій. Думки, висловлені вголос, або терновий вінок «Ятрані» / Юрій Сергійчук // Первая городская газета. – 2018. – 5 июля. – С. 6.
Тимошенко О. Майстру танцю – 90! / О. Тимошенко // Вечірня газета. – 2015. – 4 грудня. – С. 12.
Тільнов, Володимир. Мудрі літа славетного земляка: 1 грудня Анатолію Кривохижі виповнилось 94 роки / Володимир Тільнов // Маловисківські вісті. – 2019. – 7 грудня. – С. 2: фото.
Френчко Л. Анатолию Кривохиже – 85! / Л. Френчко, Ю. Гонзур // Ведомости Плюс. – 2010. – 3 декабря. – С. 1-2.
Френчко Л. Равных ему не было: (к 60-летию заслуженного ансамбля танца «Ятрань») / Л. Френчко // Ведомости Плюс. – 2009. – 18 декабря. – С. 7.
Ювілей Легенди: [про Анатолія Кривохижу] // Україна-Центр. – 2023. – 7 грудня. – С. 1: фото.
«Ятрань» – український народний ансамбль в ЗСА. // Жіночий світ. – 1978. – № 1. – С. 18-19.
Web-ресурси
Видатному кропивницькому хореографу Анатолію Кривохижі виповнився 91 рік (Depo.ua)
Кривохижа Анатолій Михайлович (Кропивницька міська рада)
Легенда української хореографії Анатолій Кривохижа святкує 95-річний ювілей (СВNews)
Народному артистові України Анатолію Кривохижі – 98 років! (Кіровоградська обласна рада)
Почесному громадянину Кропивницького Анатолію Кривохижі – 98 років! (Кропивницька міська рада)
Шурапов В.П. Кривохижа Анатолій Михайлович (Енциклопедія сучасної України)