Кравченко Сергій Миколайович

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Сергій Миколайович Кравченко

народився — 16.03.1975
місце народження — м. Олександрія, Кіровоградська область
дата смерті — 29.05.2014
місце смерті — м. Слов’янськ, Донецька область
місце поховання — м. Олександрія, Кіровоградська область

Сергій Миколайович Кравченко (16 березня 1975, м. Олександрія, Кіровоградська область – 29 травня 2014, Слов’янськ, Донецька область) – український військовий льотчик, гвардії капітан Національної гвардії України, старший бортовий технік гелікоптеру Мі-8.

Життя і діяльність

Кравченко Сергій Миколайович народився 16 березня 1975 року в місті Олександрія. Навчався у середній школі № 2 імені М. Горького з 1987 по 1992 рік. Згодом Сергій закінчив Київський інститут Військово-Повітряних Сил. Його захопленням було моделювання, збирав моделі вертольотів.

Сергій Миколайович працював на посаді старшого бортового техніка-інструктора екіпажа гелікоптера Мі-8МТ вертолітної ескадрильї у військовій частині 2269 Національної гвардії України, Гвардійської авіабази НГУ міста Олександрії. Як старший бортовий авіаційний технік гелікоптера Мі-8МТ (борт «16»), з 12 по 28 квітня та з 21 травня 2014 року брав участь в антитерористичній операції на Сході України.

29 травня 2014 року опівдні екіпаж гелікоптера, в складі якого був і гвардії капітан Сергій Кравченко, з м. Чугуєва доставив продукти харчування, питну воду і бронежилети на п’ятий блокпост в районі гори Карачун (Телецентр) поблизу м. Слов’янська Донецької області.

Повертаючись, після проведення ротації особового складу на блокпосту, на борт забрали 10 військовослужбовців НГУ. Коли гелікоптер набирав висоту, з лісосмуги поруч він був обстріляний та підбитий терористами із переносного зенітного ракетного комплексу.

До останньої миті екіпаж бойової машини намагався врятувати людей, які перебували на борту, але шансів на порятунок було мало. Під час падіння вибухнули паливні баки гелікоптера. В результаті катастрофи загинуло 12 чоловік. Лише один із членів екіпажу, другий пілот, уцілів, зазнавши важких травм.

KravchenkoSM2.jpg

Прощання з Сергієм відбулося у Кропивницькому, а опісля з героєм попрощалися його земляки на плацу військової частини у рідному місті Олександрії. Згадуючи Сергія Миколайовича, товариші по службі з його підрозділу, зазначали, що він був «душею» колективу, завжди усміхнений, добродушний і відкритий, користувався щирою любов’ю всього колективу.

Поховали героя на олександрійському міському кладовищі. В місті було оголошено триденну жалобу.

У Сергія залишились мати, яка втратила єдиного сина, дружина та двоє синів, молодший народився у березні 2014 року.

Нагороди

Указом Президента України № 543/2014 від 20 червня 2014 року, «За особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі та незламність духу», Сергій Кравченко нагороджений орденом «За мужність» I ступеня (посмертно).

За мужність і самовідданість під час несення служби та в пам’ять про офіцера наказом командувача Нацгвардії капітана Кравченка Сергія Миколайовича навічно зараховано до списку особового складу вертолітної ескадрильї військової частини 2269.

Пам’ять

KravchenkoSM3.jpg KravchenkoSM4.jpg KravchenkoSM5.jpg

14 листопада 2014 року на Донеччині, поблизу Слов’янська було урочисто відкрито і освячено перший меморіал жертвам «неоголошеної війни» на Сході Україні – пам’ятний хрест, встановлений на місці, де впав збитий російськими бойовиками вертоліт Нацгвардії, на борту якого був Сергій Кравченко.

27 травня 2015 року на фасаді ЗНЗ I-III ступенів № 2 ім. Горького було відкрито меморіальну дошку на честь Сергія Кравченка, в шкільному музеї йому присвячено стенд.

29 травня 2017 року в Олександрії на території військової частини 2269 відбулося урочисте відкриття пам’ятного знаку на честь гвардійців, котрі загинули під час виконання службових обов’язків, на обеліску викарбувано також ім’я Сергія Кравченка.

Бібліографія

АТО: кіровоградський рахунок // Нова газета. – 2014. – 5 червня. – С. 1

Будемо пам'ятати... : Пам’яті загиблих земляків // Народне слово. – 2014. – 5 червня. – С. 1 : фото.кол.

В Олександрії відкрили пам’ятну дошку герою-вертолітнику, що загинув під Слов’янськом // Городской курьер. – 2015. – 4 июня. – С. 1

Добрань, Анна. Родинам загиблих олександрійських військовослужбовців допоможуть із житлом та виплатять грошову допомогу / Анна Добрань // Кіровоградська правда. – 2014. – 13 червня. – С. 2 : фото

Дон О. Якими вони були / О. Дон // Вільне слово. – 2014. – 13 серпня. – С. 4

Кошкіна, Кіра. Їм довелося на собі відчути, що таке війна... / Кіра Кошкіна // Олександрійський тиждень. – 2014. – 9 жовтня. – С. 7 : фото

Мельник П. Вони віддали свої життя за цілісність нашої держави / П. Мельник // Голос України. – 2014. – 4 червня. – С. 7 : портр.

Несен, Олена. В Олександрії сотні людей живим коридором проводжали офіцерів в останню путь / Олена Несен // Кіровоградська правда. – 2014. – 3 червня. – С. 1, 3 : фото.кол.

Президент України нагородив олександрійських гвардійців-вертолітників // Городской курьер. – 2014. – 26 июня. – С. 3

Худояров, Руслан. В память о погибших вертолётчиках / Руслан Худояров // Украина-Центр. – 2017. – 1 июня. – С. 2 : фот. кол.

Web-ресурси

В Олександрії засуджені вшанували пам’ять полеглого в АТО Сергія Кравченко

Відкрито пам’ятну дошку герою АТО Сергію Кравченку

Книга пам`яті України Кіровоградська область

Кравченко Сергій Миколайович – Вікіпедія

Кравченко Сергій Миколайович – Книга пам'яті загиблих

Любили небо і свою Вітчизну

Любили небо і свою Вітчизну, якій служили до останнього подиху

Національна гвардія України – Кравченко Сергій Миколайович

Поіменний список 138 загиблих під час АТО українських воїнів

Сергій Кравченко – Nekropole

Украина. Код уникальности – Выпуск 9. – Страна героев