Коган Поліна Йосипівна

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Поліна Йосипівна Коган

народилась — 19.01.1921
місце народження — м. Одеса
дата смерті — 20.05.2009
місце смерті — м. Новоукраїнка

Поліна Йосипівна Коган (19.01. 1921р. м.Одеса - 20.05.2009 р. м. Новоукраїнка) – педагог, поетеса.

Життя і діяльність

Народилась в Одесі в 1921 році. Після закінчення школи (1939 р.) вступила до Одеського університету на філологічний факультет. Студентські роки непрохано й жорстоко перервала Велика Вітчизняна війна. Відразу пішла добровольцем - працювати медичною сестрою. Коли радянські війська почали відступати, Поліна разом з госпіталем та своєю сім'єю евакуювалась на Кавказ. Спочатку приїхали до Махачкали, а потім до столиці Північної Осетії - Цхінвалі. Там працювала вихователем дитячого садка, потім диктором на радіо, одночасно, помічником режисера та актрисою російського драматичного театру. У Цхінвалі вперше зі сцени вона прочитала свої вірші. Потім працювала викладачем в новоствореній школі, де навчались діти репресованих, евакуйовані з Ленінграда та безпритульні підлітки. Саме в ці буремні роки доля подарувала їй зустрічі з видатними російськими акторами - Качаловим, Кніпер-Чеховою, Тархановим, Масалітіновою, Рижовою. Потім було знайомство з Семеном Калабаніним, про якого вона читала ще в шкільні роки в "Педагогічній поемі" А.С.Макаренка.

Після звільнення Одеси від окупантів повернулася у рідне місто. Закінчила навчання в університеті, а потім, у 1949-му, за направленням переїхала до міста Новоукраїнки, де протягом сорока років працювала вчителем російської мови та літератури, методистом, завідуючою відділом освіти.

Писати вірші Поліна Йосипівна почала ще у п’ять років. Довгий час талановита поетеса не друкувала свої вірші, зберігала їх як найцінніший, але не для багатьох відкритий, скарб. І лише в 1990-их роках вона наважилась їх опублікувати. Тоді, коли, як сама говорила, "прийшов час подумати про заповіт" - заповіт її душі.

Найкращі вірші Поліни Коган увійшли до двох поетичних збірок: "Давності немає" (1996р.) та "Благословляю вірність та любов"(2003р.). У обох збірках - вірші різних років, інколи їх розділяють десятиріччя. Та всі вони однаково пронизані щирістю, відвертістю і любов'ю. В них сутність нашої талановитої землячки, зміст її життя, в них - непроста доля людини, зраненої війною, її біль і переживання, в них – історія, історія краю, що став для неї рідним, історія життя покоління, обпаленого війною.

Поезія Поліни Коган відома не лише в Україні. У листопаді 2008 року щомісячний часопис "Моя Америка" єврейської общини "Старретт-Сіті" опублікував першу підбірку віршів Поліни Коган. А згодом ще тричі на сторінках видання публікувались її талановиті твори. 2 травня 2009 року її поезія звучала в Нью-Йорку на урочистостях, присвячених Дню Перемоги в другій світовій війні.

20 травня 2009 року на 88-му році життя поетеса померла.

Нагороди:

Орден «За мужество».

Медаль «За доблестный и самоотверженный труд в Великой Отечественной войне 1941 - 1945 гг.».

Медаль «Захиснику Вітчизни».

Медаль «50 лет победы в Великой Отечественной войне 1941 - 1945 гг.».

Медаль «60 лет победы в Великой Отечественной войне 194] - 1945 гг.».

Медаль «60 років визволення України від фашистських загарбників».

Медаль «За доблестный труд в ознаменование 100 - летия со дня рождения В.И. Ленина».

Медаль «Ветеран труда».

Памятный знак «50 років визволення України».

Бібліографія:

Коган, Полина. Давности нет [Текст]: Стихи / Полина Коган; Предисл. А. Кердиваренко. - Кировоград : [б. и.], 1996. - 151 с.

Коган, Полина. Благословляю верность и любовь [Текст]: стихи / Полина Коган; ред. Александр Кердиваренко; худ. Владимир Кирьянов. – Кировоград: ПиК, 2003. - 98 с.: портр.

Про Поліну Коган:

"Благословляю вірність і любов" [Текст]: Творчість ветеранів // Кіровоградська правда. - 2004. - 20 липня. - С. 3

Кердіваренко, О. Давності немає [Текст] / О. Кердіваренко // Кіровоградська правда. - 2011. - 14 січня. - С. 12

Корнійченко, О. Світла поезія нелегкої долі / О. Корнійченко // Кіровоградська правда. - 2009. - 3 липня. - С. 11

Старков, І. Поліна Коган - поезія без строку давності [Текст] / І. Старков // Народне слово. - 2011. - 13 січня. - С. 4