Ковпак Василь Ксенофонтович

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Василь Ксенофонтович Ковпак

народився — 05.07.1937
місце народження — м. Кіровоград, УРСР
дата смерті — 12.10.2005
місце смерті — м. Кіровоград
місце поховання — м. Кіровоград

Василь Ксенофонтович Ковпак (5 липня 1937, м. Кіровоград — 12 жовтня 2005, м. Кіровоград)— легендарний кіровоградський фотограф, фотокореспондент обласних газет “Кіровоградська правда” і “Молодий комунар,, очолював обласну Спілку фотохудожників України (1994 — 2005).

Життя і діяльність

Василь Ковпак народився 5 липня 1937 року в м. Кіровограді. Був сиротою і виховувався в дитячому будинку, де й захопився фотографією. Упродовж багатьох десятиліть працював фотокореспондентом обласних газет “Кіровоградська правда” і “Молодий комунар”, ілюструючи найбільш значимі для області події 2-ї половини ХХ століття. Протягом багатьох років, працюючи фотокореспондентом обласних газет "Молодий комунар" і "Кіровоградська правда", Василь Ксенофонтович фіксував на фотоплівці важливі для міста й області події (зокрема, будівництво Кременчуцької ГЕС, міста Світловодська і його підприємств, відкриття вугільних розрізів в Олександрії, заснування дендропарку, будівництво “спальних” мікрорайонів, корпусів заводів радіовиробів, "Червона зірка", "Гідросила", "Друкмаш" у Кіровограді) та передовиків виробництва, учнів, студентів, школярів, різноманітні заходи як в нашій області, так і в Києві та Москві. Василь Ковпак був одним з ініціаторів створення Національної спілки фотохудожників України і першим головою її обласного осередку, приділяв дуже багато часу навчанню молодших колег, організації фотовиставок різного рівня, випустив декілька випусків газети "Фотохудожник України". І залишив після себе великий спадок – архів світлин і негативів, на яких задокументовано будні і свята нашого нещодавнього минулого.

Окрім фотографування, Василь Ксенофонтович мав іще одну пристрасть – був головним режисером молодіжного самодіяльного театру ляльок "Горицвіт" у селі Богданівці Знам’янського району, куди добирався електричкою або автобусом, хоча був надзвичайно зайнятий на основній роботі. Щодня в газету мали йти щонайменше чотири знімки, зроблених в основному не в Кіровограді, а в області. Тож він часто не лише допізна працював у фотолабораторії, а й спав там. Свій доробок Василь Ковпак збирав протягом усього часу роботи фотокореспондентом. Після його смерті частина цього архіву опинилася в приміщенні обласного осередку Національної спілки фотохудожників України, а інша частина – у редакції газети "Народне слово". Помер Василь Ксенофонтович 12 жовтня 2005 року в м. Кіровограді де і похований. У сфері культури в рідному місті легендарного фотокореспондента запровадили премію для фотохудожників ім.Василя Ковпака.

Пам'ять

До 80-річчя майстра скульптром В. Френчко виготовлена меморіальна дошка, яка була встановлена 5 липня 2017 року на будинку по вулиці Дворцовій. А в художній галереї “Елисаветград” відбулось відкриття виставки фотографій з архіву В. Ковпака.

KovpakVK2.jpg KovpakVK5.jpg

Фотоархів В. Ковпака

KovpakVK4.jpg KovpakVK3.jpg KovpakVK16.jpg KovpakVK19.jpg

KovpakVK6.jpg KovpakVK7.jpg KovpakVK8.jpg KovpakVK9.jpg

KovpakVK10.jpg KovpakVK11.jpg KovpakVK12.jpg KovpakVK13.jpg

KovpakVK14.jpg KovpakVK15.jpg KovpakVK17.jpg KovpakVK18.jpg

KovpakVK20.jpg KovpakVK21.jpg

Бібліографія

Бабич В. Гибель архіву Ковпака // Народне слово. - 2012. - 19 квітня. - С.1,2

Бабич В. Область може втратити свій півстолітній фотолітопис // Народне слово. - 2006. - 4 квітня.- С.1

Бабич В. Архів Ковпака має бути збережений //Народне слово. - 2012. - 4 травня.-С.5

Василь Ксенофонтович Ковпак // Кіровоградська правда. - 2005. - 20 жовтня.- С.8

З фотоархіву Василя Ковпака // Народне слово. - 2013. - 14 березня.- С.6

Літопис Василя Ковпака // Народне слово. - 1997. - 5 липня. - С.3

Web-ресурси

Архив Ковпака: чтоб не плакать потерявши все

Видатний майстер і його фотолітопис рідного краю

У Кропивницькому встановлять меморіальні дошки художнику і фотографу

У Кропивницькому запровадять три премії в сфері культури

Про підготовку фото-художньої та документальної виставки

Выдающийся мастер и его фотолетопись родного края

У Кропивницькому пропонують запровадити іменні премії

Кропивничан приглашают поучаствовать в систематизации архива Ковпака

Из архива фотожурналиста Василия Ковпака