Зборовська Фанні Ісаківна

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Фанні Ісаківна Зборовська

народилася — 18.11.1897
місце народження — Новоукраїнка, Єлисаветградсього повіту, Херсонська губернія
дата смерті — 13.06.1973
місце смерті — м. Москва
місце поховання — м. Москва

Фанні Ісаківна Зборовська ( 18 листопада 1897, Новоукраїнка, Єлисаветградсього повіту, Херсонська губернія – 13 червня 1973, м. Москва) – радянський педіатр і гігієніст, учений-медик, організатор охорони здоров’я дітей. Кандидат медичних наук (1936). Одна з провідних працівників в галузі організації охорони материнства та дитинства в СРСР в 1930-1940-і роки.

Життя і діяльність

Народилася в повіті Новоукраїнка Херсонської губернії, в сім'ї мірошника. Склавши екстерном іспити за чотири класи чоловічої гімназії, в 1913 році почала працювати помічником аптекаря в місцевій аптеці.

В 1916 році склала іспит на помічника провізора в Новоросійському університеті і оселилася в Одесі, де закінчила 7-й клас гімназії . У роки Громадянської війни працювала медсестрою і провізором військово-санітарної служби і в 1921 році - фронтовою медсестрою під Кронштадтом. У 1921-1926 роках навчалася на медичному факультеті 1-го Московського державного університету. Одночасно працювала в жіночому відділі на Хамовницькому пивоварному заводі і фабриці імені Свердлова. Після року стажування в Державному науковому інституті охорони материнства і дитинства, була направлена на роботу в Рязань, де була завідуючою відділом охорони материнства і дитинства (ОМД) міського відділу охорони здоров'я, потім завідуючою міського відділу охорони здоров'я та обласного відділу охорони.

З 1930 року - в аспірантурі в Інституті соціальної гігієни та організації охорони здоров'я, після закінчення якої в 1933 році працювала завідуючою відділом організації охорони здоров'я дітей там же і одночасно призначена асистентом кафедри соціальної гігієни 2-го Московського медичного інституту (1933-1939 рр.). Науковий співробітник Центрального науково-дослідного інституту охорони материнства і дитинства. 23 червня 1932 року затверджено директором Державного наукового інституту охорони материнства і дитинства, але посаду зайняла лише 27 червня 1934 року. У 1938 році переведена в Наркомат охорони здоров’я СРСР в якості начальника відділу лікувально-профілактичної допомоги дітям, одночасно - старший науковий співробітник Інституту охорони материнства і дитинства, а після його розділу в 1940 році - перший директор НДІ педіатрії Наркомату охорони здоров'я РРФСР, одночасно завідувала відділом гігієни і організації охорони здоров'я дітей цієї фінансової інституції, головний науковий співробітник.

У роки Другої світової війни залишалася в Москві, в 1943 році опублікувала «Довідник для дитячого лікаря міста». З 1945 року керувала центральним методичним кабінетом при управлінні лікувально-профілактичної допомоги дітям МОЗ СРСР. Завідувала відділом охорони материнства і дитинства Наркомату охорони здоров'я СРСР. 17 червня 1948 року залишила пост директора Інституту педіатрії Академії медичних наук СРСР, але продовжувала очолювати відділ гігієни та організації дитячих установ цього інституту. У 1949 році вийшов її підручник «Організація лікувально-профілактичної допомоги дітям». Незважаючи на заступництво відомого педіатра та академіка Георгія Нестеровича Сперанського та інших найстаріших співробітників Інституту педіатрії, в ході кампанії по боротьбі з космополітизмом в листопаді 1951 року звільнена з посади завідуючої відділом організації охорони здоров'я дітей Інституту педіатрії АМН СРСР. За клопотанням Г. Н. Сперанського призначена старшим науковим співробітником Центрального інституту санітарної освіти Міністерства охорони здоров'я України (1951-1966 рр.)

Ф. І. Зборовська протягом багатьох років була членом правління Всесоюзного товариства дитячих лікарів, членом бюро секції охорони здоров'я Всесоюзного гігієнічного товариства, членом Ради лікувально-профілактичної допомоги дітям при Вченій раді МОЗ СРСР, куратором проблемної комісії Вченої ради у розділі «Фізичний розвиток, захворюваність і організація охорони здоров'я ». У 1936-1941 роках - відповідальний редактор журналу «Питання материнства і дитинства», заступник відповідального редактора журналу «Медична сестра», член редколегії журналу «Педіатрія».

Ф. Зборовська автор ряду наукових праць з організації охорони здоров'я, фізіології і популярних публікацій для матері і дитини.

Нагороджена орденом Трудового Червоного Прапора (1947), орденом «Знак Пошани» (1943), медалями.

Бібліографія

Зборовская, Фанни Исааковна. Материалы для школ матерей и заочного обучения [Текст] : В помощь педиатрам и работникам сел. мед. Учреждений.- Москва : [б. и.], 1959.- 51, [5] с. : ил.

Босько, Володимир. Фанні Зборовська та її нащадки [Текст] / Володимир Босько // Народне слово. - 2016. - 23 червня. - С. 8 : фото.

WEB ресурси:

Ф. И. Зборовская (К 115-летию со дня рождения)