Журба Тамара Гнатівна

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Тамара Гнатівна Журба

Дата народження — 16.01.1939
Місце народження — смт Зелене, (нині у складі м. Кривий Ріг) Дзержинський район, Дніпропетровська область, УРСР
Дата смерті — 12.01.2021
Місце смерті — селище Сан Мартін, провінція Місьйонес, Аргентина
Місце поховання — селище Сан Мартін, провінція Місьйонес, Аргентина

Тамара Гнатівна Журба (16 січня 1939, смт Зелене (нині у складі м. Кривий Ріг), Дзержинський район, Дніпропетровська область, УРСР – 12 січня 2021, селище Сан Мартін, провінція Місьйонес, Аргентина) – поетеса, член Національної спілки письменників України.

Життя і діяльність

Тамара Гнатівна Журба народилася 16 січня 1939 року в містечку Зеленому Дзержинського району Дніпропетровської області. Спочатку молода родина два роки жила в Грузії (це були часи голодомору в Україні). Мама працювала в їдальні, батько – на будівництві. Повернувшись в Україну, вони купили хату-мазанку на Криворіжжі, в якій зростали троє дітей: Надія, Василь і Тамара.

ZhurbaTH2.jpg
Тамара Журба(справа) разом з братом і сестрою

У дитинстві Тамара полюбляла вигадувати свої казки. Шкільна вчителька української мови та літератури Віра Григорівна Василенко підтримувала в учениці талант до поетичного слова.

Після закінчення середньої школи за комсомольською путівкою Тамара Журба поїхала на новобудови Донбасу. Вона жила в містечку Черкаське на Луганщині й працювала «транспортною робочою», доставляючи будматеріали на відповідні об’єкти містечка, яке тоді розбудовувалося.

У 1958 році Тамара повернулася в рідні місця. Вона стала працювати помічником машиніста екскаватора на металургійному комбінаті, трудилась на будівельних майданчиках Криворіжжя.

З 1968 року разом з чоловіком і донькою Тамара Журба оселилася в селі Іванівці Долинського району, що неподалік Веселих Боковеньок.

ZhurbaTH3.jpg
Родина Тамари Журби

У селі Тамара Гнатівна працювала у колгоспі, школі-інтернаті, вихователем у дитячому садку, бібліотекарем, а згодом завідуючою Іванівською сільською бібліотекою.

У 1971 році Журба дебютувала добіркою віршів у журналах «Прапор» та «Дніпро». Поетеса брала участь у VI Всесоюзній нараді молодих літераторів 1974 року.

Перша поетична збірка Т.Г. Журби – «Дотиком серця» – вийшла в Київському видавництві «Молодь» у 1979 році. У віршах, які ввійшли до збірки, авторка передала власне відчуття життя.

Далі в літературній спадщині поетеси були ліричні збірки «Лагідна земля» (Дніпропетровськ, 1982) та «Жіноча розмова» (Київ, 1987). Основні мотиви цих поезій – життя села та жіноча доля. Тамара Журба жила серед простих людей. Вони ставали головними персонажами її зворушливих, лагідних та щирих поезій.

У 1983 році поетеса ввійшла до Спілки письменників України. За збірку «Лагідна земля» цього ж року вона була нагороджена обласною премією імені Юрія Яновського.

У кінці 1990-х років Тамара Журба тимчасово виїжджала до доньки в Аргентину.

З теплотою, завзятістю і гумором Тамара Гнатівна створювала вірші для дітей. Ці поезії з’являлися на сторінках періодичних видань і увійшли до збірки «Звідкіля ти, журавлятко?» (Кіровоград, 2002).

У 2003 році Тамара Журба повернулася в Україну.

За збірку «Зимова флейта» у 2004 році поетеса удостоїлась звання Лауреата обласної літературної премії імені Євгена Маланюка в номінації «Художня література» (поезія).

З вересня 2005 року Тамара Журба постійно мешкала в Аргентині разом з родиною доньки: спочатку в провінції Сальта, а згодом – в провінції Місьйонес.

Тамара Гнатівна Журба померла 12 січня 2021 року в селищі Сан Мартін, що у провінції Місьйонес.

Віршовані твори поетеси звучать природно й неповторно, їм притаманні ритміка й мелодійність. Її поезії – то музика в слові, любов і туга, щира сповідь про святе в душі.

Пам’ять

Лауреат обласної премії імені Юрія Яновського за поетичну збірку «Лагідна земля» (1983).

У 1983 році стала членом Спілки письменників України (з 28 червня 1991 року – Національна спілка письменників України).

Лауреат обласної літературної премії імені Євгена Маланюка в номінації «Художня література» (поезія) за збірку «Зимова флейта» (2004).

Бібліографія

Блакитні вежі : хрестоматія творів письменників Приінгульського краю: у 2 т. / укл.: Василь Бондар. – Кіровоград : Мавік, 2011. – Т. 1: Поезія. – 2011. – С. 171-177: фото.

Довіра : поезії: збірник / худ. Н. В. Прожогін. – К. : Рад. письменник, 1976. – С. 8-44.

Журба Т. Гукає вітер. Парасоля: вірші для дітей / Т. Журба // Степовий віночок : хрестоматія з позакласного читання для 3 класу /уклали Л. І. Круть, Л. О. Ожоган, Л. І. Потеха. – Кіровоград : РВГ ІЦ КДПУ ім. В. Винниченка, 2000. – С. 81-82.

Журба Тамара Ігнатівна. Дотиком серця : поезії / Тамара Журба; Передм. Юрія Герасименко. – К. : Молодь, 1979. – 45, [2] с. : іл, портр. – (Сер. «Перша поетична збірка»).

Журба Тамара Гнатівна. Жіноча розмова : поезії / Тамара Гнатівна Журба; іл. Є. Садовський. – К. : Молодь, 1987. – 86,[1] с.: іл.

Журба Тамара Гнатівна. Звідкіля ти, журавлятко?: вірші: для дошк. та мол. шк. віку / Тамара Журба; ред. В. О. Погрібний, іл. О. О. Зибайлов. – Кіровоград : Кіровоград. держ. вид-во, 2002. – 12 с.: мал.

Журба Тамара Гнатівна. Зимова флейта : поезії / Тамара Журба; іл. Віктор Сорбат.– Кіровоград : Центр.-Укр. вид-во, 2004. – 117 с.: кол. іл.

Журба Тамара Гнатівна. Лагідна земля : поезії / Тамара Гнатівна Журба. – Дніпропетровськ: Промінь, 1982. – 38 с.

Бондар Василь Васильович. У пошуках слова значущого: статті, інтерв’ю, рецензії / Василь Бондар. – Кіровоград: Степ, 2008. – С. 122-126 : фото.

Босько Володимир Миколайович. [Тамара Гнатівна Журба] // Історичний календар Кіровоградщини на 2019 рік. Люди. Події. Факти / В. М. Босько; КЗ «КОІППО ім. Василя Сухомлинського». – Кропивницький : Імекс-ЛТД, 2018. – С. 23 : фото.

Корінь Антоніна Михайлівна. Долинська галактика. (З історії розвитку літератури та мистецтва в Долинському районі на Кіровоградщині в кінці ХХ на початку ХХІ ст.) : статті, вірші, фотографії / Антоніна Корінь, Тетяна Корінь. – Кіровоград : Видавець Лисенко В. Ф., 2012. – C. 32-47.

Журба Т. Вірші / Т. Журба // Степ. – 1995. – № 1. – С. 10-12.

Журба Т. З поетичного зошита: вірші / Т. Журба // Молодий комунар. – 1988. – 4 червня. – С. 5.

Журба Т. Зачаклований сад: поезія / Т. Журба // Ятрань. – 2006. – № 6. – С. 17-20.

Журба Тамара. Іще не вечір, тільки надвечір’я... : вірші / Тамара Журба // Вежа. – 2004. – № 14. – С. 63-73

Журба Т. Не час душі під снігом спочивати: вірші / Т. Журба // Вежа. – 1997. – № 6-7. – С. 72-77.

Журба Тамара Гнатівна. Поезія / Т. Г. Журба // Степ. – 2015. – № 1. – С. 24-26: портр.

Андрушко Тетяна. Запалити сонце... у собі! / Тетяна Андрушко // Вежа. – 2013. – № 31. – С. 224-227.

Бондар В. Тамарина Журба / В. Бондар // Наше місто. – 2014. – 16 січня. – С. 3.

Клочек Г. Тамарі Журбі – 50 / Г. Клочек //Літературна Україна. – 1989. – 26 січня – С. 5.

Корінь Антоніна. Лагідна земля Тамари Журби: до 60-річчя з дня народження / А. Корінь // Кіровоградська правда. – 1999. – 16 січня. – С. 4.

Черниш М. Тут її солов`ї...: Поетесі Тамарі Журбі – 70 / М. Черниш // Долинські новини. – 2009. – 17 січня. – С. 2

Web-ресурси

Дотиком серця Тамари Журби (Книговир)

Жіноче обличчя літератури краю (Кіровоградська обласна бібліотека для дітей ім. Т.Г. Шевченка)

І за століття важить кожна мить. До 80-річчя від дня народження Тамари Гнатівни Журби (Обласна універсальна наукова бібліотека ім. Д.І. Чижевського)

Журба Тамара Гнатівна (Енциклопедія Сучасної України)

Лауреати обласної літературної премії імені Євгена Маланюка. Журба Тамара Гнатівна (Karpenko-Kary Museum)

Журба Тамара Гнатівна (Кіровоградська обласна бібліотека для юнацтва ім. Є. Маланюка)

Кіровоградська обласна організація НСПУ (Вікіпедія)

Літературний портрет Тамари Журби: доля і творчість (Кропивницька міська рада)

Літературні обрії поетеси Тамари Журби (Karpenko-Kary Museum)

Обласна літературна премія імені Євгена Маланюка (Wikiwand)

Письменники Криворіжжя ( krivoyroglife - Google Sites)

Пішла у засвіти поетеса Тамара Гнатівна Журба (Національна спілка письменників України)

Таланти степового краю (Офіційний сайт міста Долинська)

Тамара Журба: «Перейти межу мовчання я змогла лиш завдяки нерозірваним зв’язкам з рідною землею» (Кропивницький час-Time)

Члени НСПУ (Письменники України)