Ерделі Ксенія Олександрівна

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ксенія Олександрівна Ерделі

народилася — 20.02.1878
місце народження — с. Миролюбівка (поблизу Єлисаветграда) Херсонська губернія
дата смерті — 27.05.1971
місце смерті — м.Москва, Росія
місце поховання — Новодівочий цвинтар

Ксенія Олександрівна Ерделі (1878-1971) - російська і радянська арфістка, професор Московської консерваторії, Народна артистка СРСР.


Життя і діяльність

Ксенія Олександрівна Ерделі народилася 21 лютого 1878 в Херсонській губернії. Першою її вихователькою була уродженка Парижа мадемуазель Емілія Бюр, яка навчала дівчинку в числі іншого грі на роялі і співу. Великий вплив на музичний розвиток Ксенії мав батько Олександр Олександрович. «Батько мав гарний голос, - згадувала Ксенія Олександрівна.

- Ще в роки свого студентства, в 70-х роках, в Петербурзі він брав участь в аматорському хорі, вперше організованому тоді Антоном Рубінштейном для симфонічних концертів Російського музичного товариства. Батько співав і один і з нами, дітьми. Із захопленням виконували ми з ним тріо Даргомижського «Ночевала тучка золотая», дует Вільбоа «Нелюдимо наше море».

Крім того, батько мій був непоганим скрипалем, і згодом, коли я вже досить добре грала на роялі, а брат вчився на віолончелі, ми, приїжджаючи додому на канікули, становили тріо. У вільні від господарства години батько часто виконував з нами тріо Бетховена, Мендельсона, Гайдна та інших композиторів. Ноти ці я зберігаю як дорогі для мене, священні реліквії».

Коли Ксенії минуло одинадцять років, мати відвезла її до Петербурга, щоб віддати в Смольний інститут. «У 1891 році - я вчилася тоді в третьому класі - абсолютно несподівано відбулася подія, яка повернула згодом колесо моєї долі, - пише у своїй книзі Ерделі - У Смольний приїхала давати концерт молода чарівна жінка, талановита арфистка Катерина Адольфівна Кюне. Вона зачарувала всіх вихованок своєю грою. Арфу я тоді почула вперше і була вражена красою і своєрідністю її звучання.

Тоді ж ми дізналися, що було вирішено відновити стару традицію і знову ввести в інституті викладання гри на арфі. Через кілька днів після цього незабутнього вечора-концерту Е. А. Кюне прибула в інститут і, проекзаменувала нас, вибрала мене і Е. А. Алимову, правнучку Глафіри Алимової. Розшукана була стара арфа, та сама арфа, яка зображена на картині Левицького. Мої заняття почалися на цьому старовинному інструменті, але в 1893 році була виписана з Парижа, від Ерара, сучасна арфа з удосконаленим механізмом, і робота наша пішла повним ходом. Чудовий педагог, Катерина Адольфівна займалася зі мною два рази на тиждень. Її виняткова чуйність і увага, моя любов до арфи і наполегливість дали мені можливість досить скоро оволодіти основами гри на цьому чудовому музичному інструменті.

Я відчувала, що ні фортепіано, ні вокальне мистецтво не дадуть можливості встати на шлях тих самостійних творчих пошуків і досягнень, які представлялися мені, коли я думала про арфу. Захоплюючись цим інструментом, я була переконана, що йому належить зайняти почесне місце не тільки в оркестрі, але і на концертній естраді.

Ніколи мені не забути тієї радості, яка відбилася на милому обличчі Катерини Адольфівни, коли вона помітила, що всьому іншому я віддаю перевагу її улюбленому інструменту. Зрештою я вирішила повністю присвятити себе арфі, інструменту, який згодом вніс в моє життя великі радості і в той же час чимало прикростей і зажадав величезної, терплячої, наполегливої праці. На традиційному випускному вечорі я востаннє віддала данину всім музичним предметам: я грала на роялі, диригувала концертом Бортнянського для хору, співала разом з Фаней Байковой дует Рубінштейна «Уже утомившийся день» і, звичайно, виконувала номери на арфі. Наступного дня відбувся наш випуск. У цей день мені довелося в останній раз виступити в якості регента - я диригувала хором на традиційному подячному молебні в Казанському соборі. Це було в травні 1895».

Erdeli2.jpg

Ерделі Ксенія Олександрівна

У 1897 році Ерделі вже сама починає педагогічну роботу - веде клас арфи в Смольному інституті. До того часу відноситься і перший виступ у симфонічному концерті Російського музичного товариства у Великому залі Петербурзької консерваторії під керуванням В. І. Сафонова.

Як згадує Ерделі: «Перші дебюти в оркестрі принесли мені багато радості і підштовхнули мене до подальшого вдосконалення в грі. У наступному сезоні, продовжуючи заняття з Катериною Адольфівною, я стала пробувати свої сили, і як концертна виконавиця: грала соло, акомпанувала.

Шлях до концертної естради і перших виступів відкрили мені творчі зустрічі з провідною артисткою Маріїнської опери М. І. Доліною, камерною співачкою А. Г. Жеребцова-Андрєєвої, піаністкою В. В. Тимановою. Якось раз на одному з концертів ми виконували з А. Г. Жеребцовою-Андрєєвою романси Рубінштейна «Блищить роса» і «Співак». Поєднання арфи з голосом публіка гаряче схвалила, і ми мали великий успіх. Виступом у концерті зі скрипалькою Гамовецькою завершився мій петербурзький сезон 1898-1899 року». У 1899 році Ерделі приходить в оркестр Великого театру. У 1901 році закінчилося її стажерства, і з 1 грудня Ксенію затвердили в штаті театру як виконавицю партії першої арфи з окладом в 1800 рублів на рік. У загальному, в оркестрі Великого театру вона пропрацювала тридцять років.

Після того як Ерделі вийшла заміж за офіцера Н. Н. Енгельгардта, нащадка М. І. Глінки, їй довелося переїхати до Петербурга. Молодята оселилися в казенній квартирі чоловіка - на Кірочній, проти Таврійського саду. З 1 січня 1908 Ерделі стала допомагати Вальтер-Кюне проводити заняття з вихованками Смольного інституту, а в 1911 році вона вже сама вела цей клас. «У Петербурзі, куди я переїхала з Москви в кінці 1907 року, я вже впевнено і регулярно виступала в концертах як солістка-арфістка, - пише у своїй книзі Ерделі. - Багато працювала я в ці роки над репертуаром. Вже тоді під впливом Е. А.Вальтер-Кюне у мене виникла думка перекласти ряд фортепіанних п'єс для арфи. З того часу транскрипції фортепіанних п'єс починають грати нехай ще не головну, але вже досить значну роль у моєму репертуарі. Зараз я думаю, що мій протест проти арфового репертуару XIX століття був, мабуть, надто категоричним, але оновлення його, заміна ефектних, але малозмістовних чисто арфових п'єс творами світової класики (нехай навіть в перекладанні) були необхідні ».

І під час Першої світової війни Ерделі продовжує виступати в концертах. До Жовтневої революції з її творчістю познайомилася публіка багатьох міст нашої батьківщини: Мінська, Києва, Орла, Горького, Казані, Костроми, Ярославля, Старого Оскола, Гомеля, Львова, Вільнюса, Риги, Таллінна, Тарту, Нальчика, П'ятигорська, Єсентуків, Кисловодська, Грозного, Тбілісі, Єревана, Баку. Вона спілкувалася з видатними музикантами: Нікішем, Рахманіновим, Глазуновим, Зилот, Шаляпіним, Неждановою, Собіновим, Обуховою. Високу оцінку таланту арфістки давали Кюї, Гречанінов, Іпполитов-Іванов, Глієр, присвячували їй свої твори для арфи. Багатьом слухачам запам'ятався концерт Ерделі на Дворянських зборах з оркестром Маріїнського театру. Одна з петербурзьких газет 25 жовтня 1913 року дала таку оцінку цього виступу: «Пані Ерделі мала величезний успіх як чудова арфистка. Вона виконала «Хорал з варіаціями» Відора.

Твір Відора особливо цікавий тим, що автор не користується звичайними шаблонними ефектами для арфи, не заповнює твір пасажами, але вміє розкрити інші, видатні за красою властивості цього прекрасного інструменту, створивши твір надзвичайного інтересу. Пані Ерделі - учениця нашої високоталановитої чудової віртуозки на арфі пані професора Вальтер-Кюне - зуміла виявити весь інтерес цього твору і своєю неповторною інтерпретацією поглибила його у високому ступені. У своєму виконанні пані Ерделі виявила високу техніку, багатий смак і чудову музикальність».

Особливо інтенсивною стає творча діяльність Ерделі після Жовтневої революції. Вперше в історії нашої музичної культури арфістка дає самостійні «Вечори арфи». Інструмент, що раніше був надбанням вузького привілейованого кола, виходить на широку концертну естраду. Прагнучи демократизувати арфовое мистецтво, зробити його близьким широким масам наших слухачів, Ерделі складає вітчизняний арфовий репертуар. З її ініціативи радянські композитори пишуть для арфи. З таких творів найбільш значний концерт Глієра, створений у творчій співдружності з Ксенією Олександрівною і їй же присвячений.

Сама Ерделі теж складала і зробила для арфи величезну кількість перекладів різних творів російських класиків, радянських і зарубіжних композиторів. Особливе місце в її репертуарі займала музика П. І. Чайковського. Б. В. Доброхотов, який добре знав Ксенію Олександрівну, пише про її творчість: «Угорка за прізвищем і за походженням, прекрасно говорить на трьох європейських мовах, Ерделі - глибоко російський художник. Їй притаманні рідкісна емоційність, вміння віддавати всю себе улюбленій справі, великий запас душевних переживань і, нарешті, вельми своєрідна манера виконання. Перш за все - звук, чарівний звук Ерделі. Може, вперше в історії співучість настільки послідовно висувається нею як основа арфовой техніки. У виконанні Ерделі незмінно виявляється мелодійний початок. Мелодію вона шукає у всьому. Навіть стрімкий пасаж набуває для неї сенс тільки тоді, коли вона відчує в ньому приховану мелодію. Музика без мелодії - є й така - для Ерделі не існує. Своєрідна й вільна декламаційне фразування Ксенії Олександрівни, як і співучість, це також явище глибоко російське. Нарешті, саме ставлення до виконання на арфі як до вираження почуттів російської людини, з широтою його душі, вперше проявилося тільки у Ерделі. В її виконавському мистецтві є ще одна, досить своєрідна риса. Ерделі - дивовижний майстер російського музичного пейзажу. Любить вона природу пристрасно і сприймає її всім своїм єством, і це сприйняття краси російського пейзажу, його безкраїх полів, річок, лісів ясно відчувається у виконанні Ксенії Олександрівни. Нагадаю хоча б «На трійці» Чайковського, «Жайворонка» Глінки - Балакірєва, концер Глієра.»

Erdeli3.jpeg

Ерделі Ксенія Олександрівна

Що ж вражає у виконанні Ерделі, що часом викликає глибоке хвилювання, яке неможливо стримати? Чисто музичний ефект або хвилювання душі артистки? Звичайно, музичний ефект відіграє велику роль, але у Ерделі він часто підпорядкований не так думці, скільки безпосередній емоції. Найголовніше - байдужості, холодку, розсудливості у Ерделі ніколи немає. У ній все горить. Саме це горіння, цей запальний темперамент привертає до її серця слухачів.

Уміння розмовляти зі слухачем за допомогою свого інструменту - який це рідкісний і щасливий дар! Малюючи портрет музиканта-виконавця, не можна не згадати ще про одну обставину. Це - вражаюча музична пам'ять Ерделі, яка допомагала їй досить швидко вивчати нові твори. Про свою гастрольну діяльність Ксенія Олександрівна розповідала: «Між 1944 і 1952 роками я виступила буквально на сотнях концертів: і в концертних залах Москви - Великому і Малому, і в незліченних робітників і артистичних клубах. Я неодноразово виступала в ці роки з Н. А. Обуховою, Н. Д. Шпіллер, В. Д. Давидовою, М. Д. Александровичем. Говорячи про новизну програм, згадаю про цікавий досвід виконання у 1944 році третьої частини концерту Глієра з супроводом духового оркестру (в інструментуванні Калинковича). Вершиною багаторічних творчих шукань з'явився концерт 8 січня 1949, цілком присвячений творам мого улюбленого композитора - Чайковського». З 1900 року Ерделі викладала в Музично-драматичному училищі Московського філармонічного товариства, Смольному інституті, Петербурзькій консерваторії і в основному в Московській консерваторії. Шлях Ерделі-педагога тривав майже три чверті століття! За роки педагогічної роботи Ерделі виховала цілу плеяду радянських арфістов і створила для молодого покоління обширний педагогічний репертуар.

Ксенія Олександрівна - основоположник радянської школи гри на арфі. Її учениця Ольга Ерделі - перша радянська арфістка, що отримала звання лауреата Міжнародного конкурсу на фестивалі молоді і студентів у Будапешті в 1949 році. Видатна радянська арфистка Віра Дулова також почала артистичний шлях під керівництвом Ерделі. У числі вихованців Ксенії Олександрівни багато інших відомих арфістів, наприклад, лауреат Міжнародного фестивалю музики латиноамериканських країн Тетяна Тауер, лауреат Всесоюзного конкурсу музикантів-виконавців Елеонора Кузьмичова та інші. До самого останнього дня Ксенія Олександрівна не припиняла викладацької діяльності.

Пам’ять

У 1966 році за видатні заслуги їй було присвоєно звання Народної артистки СРСР. У 1968 році, за три роки до смерті, вона випустила чудову книгу «Арфа в моєму житті».Бібліографія

Эрдели, К. А. Арфа в моей жизни [Текст] : мемуары / К. А. Эрдели ; ред. Б. В. Доброхотов. - М. : Музыка, 1967. - 240 с. : 15 л. ил.

Полтарева В. Творческий путь Ксении Эрдели: Из истории советской школы игры на арфе. — Львов, 1959

Гусейнов, Григорій Джамалович. Незаймані сніги : п’ятнадцять мандрівних історій: [документальні повісті] : в 3 кн. / Григорій Гусейнов. - Дніпропетровськ : Арт-Прес, 2010 - Кн. 2. - 2010. - 559 с.

Игнатьева М. Почти все для арфы [Текст] / Игнатьева М. // Культура. - 2003. - 20-26 февраля. - С. 12

Плыска Л. О, муза светлая! [Текст] / Плыска Л. // Ведомости. - 2003. - 21 февраля. - С. 6

Сіренко С. Композитори присвячували їй свої твори [Текст] / Сіренко С. // Народне слово. - 2003. - 22 лютого. - С. 2

Френчко Л. Знаменитости степной столицы [Текст] : Повествование о представителях рода Эрдели / Френчко Л. // Ведомости. - 2004. - 26 ноября. - С. 8

Круглова М. "Искусство арфы стоит в стороне" [Текст] / Круглова М. // Музыкальная жизнь. - 2006. - № 11. - С. 38-39

Запорожець , Л. Не зберегли таку красу! / Л. Запорожець // Маловисківські вісті. - 2008. - 2 квітня. - С. 2

Тільнов, В. Ерделівка, Ленінка... Що далі? / В. Тільнов // Маловисківські вісті. - 2008. - 22 березня. - С. 2 ; Маловисківські вісті. - 2008. - 19 березня. - С. 2

Босько, В. Єлисаветградці всіх країн, єднайтеся! [Текст] / В. Босько // Народне слово. - 2011. - 28 квітня. - С. 1, 9

Босько, В. Параска Луполова та Ольга Ерделі : рятівниці своїх батьків [Текст] / В. Босько // Вечірня газета. - 2011. - 4 лютого. - С. 7

Шевченко, С. Ерделі: Народна артистка СРСР - внучка херсонського губернатора [Текст] / С. Шевченко // Народне слово. - 2012. - 15 березня. - С. 9 : фото

Грицайова, Зоя. Чарівні звуки арфи Ксенії Ерделі [Текст] / Зоя Грицайова // Народне слово. - 2013. - 21 лютого. - С. 9 : фото


Web-ресурси

Эрдели Ксения Александровна — статья из Большой советской энциклопедии (3-е издание)

ЭРДЕЛИ в энциклопедии музыки http://www.musenc.ru/html/6/6rdeli.html ЭРДЕЛИ КСЕНИЯ АЛЕКСАНДРОВНА (1878-1971) http://narnecropol.narod.ru/erdeli.htm

МГК им. Чайковского - персоналии - Эрдели Ксения Александровна http://www.mosconsv.ru/ru/person.aspx?id=9109

Эрдели, Ксения Александровна

Биография на сайте "Яндекс.Словари"

ЭРДЕЛИ КСЕНИЯ АЛЕКСАНДРОВНА http://www.krugosvet.ru/enc/kultura_i_obrazovanie/muzyka/ERDELI_KSENIYA_ALEKSANDROVNA.html

Биографический очерк на сайте Proricateli.ru http://proricateli.ru/kat.php?kat=1899955057&kat2=1391355639

Статья М. Лобановой, посвященная творчеству К. А. Эрдели: http://mugi.hfmt-hamburg.de/A_lexartikel/lexartikel.php?id=erde1878