Доломан Євмен Михайлович

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Євмен Михайлович Доломан

народився — 20.08.1919
місце народження — село Ольгівка, нині Новгородківського району Кіровоградської області
дата смерті — 1.07.2006
місце смерті — м.Київ
місце поховання — м.Київ

Доломан Євмен Михайлович - (20 серпня 1919, село Ольгівка, нині Новгородківського району Кіровоградської області — 1 липня 2006, м.Київ) — український письменник (поет, прозаїк). Член Спілки письменників України від 1951 року.


Життя і діяльність

Євмен Михайлович Доломан народився в 1919 р. у селі Ольгівці Новгородківського району. Дитинство й юність письменника минули в селі Степанівці Устинівського району, куди родина переїхала після смерті матері. Як згадував хлопець: «У Степанівці кожному члену родини виділяли по два і більше гектари землі на душу, а у рідному селі не було і по гектару на їдця». Батько, маючи фах теслі, часто їздив по заробітках, дітей виховувала мачуха, «людина м'якого характеру». Вона стала їм рідною, і діти називали її мамою. Та невдовзі, рятуючись від розкуркулення (впала комусь в око бідняцька хата), родина тікає вночі з рідної оселі.

Після недовгих блукань Криворіжжям сім'я повертається до рідної Степанівки. Батько влаштувався у майстерню столярувати, мати — у колгосп. Але біди не скінчилися: на трудодні колгоспникам видали по 200 грамів збіжжя, але й його забрали активісти.

«Мені запам'яталося, — згадуватиме Євмен Михайлович, — як мати вносила до хати метілочки рижію, з чорного, дрібненького насіннячка якого виготовляли олію для технічних потреб. От той — перемитий рижій — на пательню, потім у ступку, а в печі буряків запечеш, — та й нате вам маторженики: один на сніданок, один на обід». Пізніше пережите письменник опише в оповіданні «Фізика Цінгера», про публікацію якого за радянських часів не могло бути й мови.

Зате пощастило хлопцеві на степанівських вчителів — батька і сина Білоненків. Це були справжні інтелектуали з двома вищими освітами, але далі села їх не випускали, бо «попівська сім'я». Перший випуск степанівської семирічки вони вишколили з усіх предметів так, що не вступив до обраного навчального закладу з випускників тільки ледачий.

Євмен вступає до Одеського індустріального технікуму, який він не зміг закінчити за станом здоров'я: «Весною 36- го захворів дуже: впав на ноги, не міг кроку ступити. Півтора місяця пролежав у лікарні — загальне виснаження організму. Що ж ми їли там — все малопоживне, а з дому ні крихти не присилали, бо й самі жили впроголодь».


Doloman2.jpg

Доломан Євмен (молоді роки).

Повернувшись до рідного села і здобувши там середню освіту, юнак вступає до Харківського університету. Саме тут гуртувалися студенти до літературної праці, саме з цього навчального закладу вийшла ціла когорта письменників України. Тут відбулися перші кроки Є.Доломана в письменництві — в літературній студії при Харківській організації Спілки письменників України під керівництвом нашого земляка Павла Андрійовича Байдебури. Звідси починали „свій шлях у літературу такі видатні українські письменники, як Олесь Гончар, Григорій Тютюнник, Олекса Коломієць, Дмитро Білоус.

Час тоді був дуже тривожний. Українська література страждала від болючих ран, яких їй було завдано трагічного 37-го й у попередні роки. Лави відомих поетів, прозаїків та драматургів так поріділи, що страшно було гортати читанки для шкіл чи вузівські підручники з літератури. Є.Доломан згадував про ті часи: «Тоді дуже відчувалося, що в твоїй душі цензор-редактор росте набагато швидше, ніж поет чи прозаїк: Хто волі прагнув, тих карали Мечем з державної руки, Чи гнали десь в піски Уралу, Або в сніги — на Соловки.» Нетривале навчання в Харківському університеті було перерване Великою Вітчизняною війною: «Не знали, що гроза шалена Обірве нашу мирну путь, Що слави полкові знамена В бій за Вітчизну поведуть». У серпні 1941 р. Є.Доломан брав активну участь у боях з фашистами. За станом здоров'я у грудні того ж року був демобілізований, працював на одному із заводів Челябинська.

Та у березні 1943 р. повертається на фронт добровольцем у складі танкової бригади. Був тричі поранений. Брав участь у визволенні Кам'янця-Подільського, Львова, Праги, у форсуванні Одера, штурмі Берліна. У коротких перепочинках між боями наш земляк пише вірші, сповнені великої любові до рідної землі. Нагороджений чотирма бойовими орденами, медаллю «За відвагу».

По-справжньому голос молодого поета зазвучав по війні. У 1950 р. Є.Доломан дебютував першою поетичною книгою «Плем'я переможців». Рідкісне явище для Спілки письменників СРСР, але вже після виходу у світ першої книжки він став членом Спілки письменників. Потім з незначною різницею у роках з'явилися поетичні збірки «Оновляється земля», «Славна молодість», «Зустрічі й розлуки».

Doloman3.jpg

Оповідання Доломана Євмена

Після демобілізації Євмен Михайлович працював у редакціях журналів «Дніпро», «Вітчизна», головним редактором художньої літератури у Державному комітеті по пресі, а завершив свій службовий шлях на посаді директора Українського відділення Літфонду СРСР. На останній посаді Є.Доломан зробив чимало добрих справ для письменників та їх родин, про що свідчать письменницькі будинки творчості у Коктебелі, Одесі, Ялті, Трускавці, а також багатоповерховий будинок у Києві на вулиці Олеся Гончара, 52, побудований у 1982 р. Наприкінці 50—60-х рр. минулого століття книги поета «Яблунька розквітла», «Широкий план», «Твоє квітуче повноліття», «Земне й космічне» засвідчили про неабияке творче зростання письменника. А з появою поетичних збірок «Квітує літо», «Крізь пасма літ» та «Солодкий запах полину» Євмен Доломан постав у повноцвітті творчого таланту. Від його гострих публіцистичних віршів, ліричних балад, пісень, сонетів, віршів-роздумів, гуморесок, пародій повіяло поетичною мудрістю, яка безапеляційно стверджує: «Вся велич світу вміщена у слові — й роздум людства, й безмір почуттів!» Є.Доломан — ще й відомий прозаїк, автор кількох збірок оповідань, повістей. Його трилогія «На безіменній висоті», присвячена визволенню України від фашистських загарбників, кілька разів перевидавалася, перекладена на інші мови. Головними героями роману «Випробування вірності» стають двоє молодих людей, яким так і не судилося побратися. Трагедія двох закоханих — це трагедія самої України, роз'єднаної, обікраденої, поневоленої. Цей роман і сьогодні сучасний, адже точиться боротьба, бо не всім потрібна самостійність, єдність народу.

Крім романів у доробку письменника є кілька повістей, серед них такі, як «Урок мужності», «Золоті зерна», де події розгортаються у часи Великої Вітчизняної на окупованій території, «Відрядження в молодість» — про сільську молодь з усіма її проблемами. Писав Є.Доломан і для дітей: у 1965 р. побачила світ збірка оповідань «Васько да Гама», а у 1985 р. — «Проліски прагнуть сонця». Окремі твори письменника перекладалися російською, білоруською, вірменською, чеською, угорською мовами.

Звертався Є.Доломан і до заборонених у свій час тем. Зокрема, писав про маловідомі сторінки війни, про події на селі у тридцяті роки минулого століття, свідком яких був він сам: «А люди мерли... Мерли сім'ями. Я можу назвати десятки прізвищ, власники яких у Степанівці вимирали сім'ями. Страшно згадувати».

Письменників недарма вважають людьми далекоглядними, адже часто у їх творах заздалегідь передбачаються або порушуються такі проблеми, які можуть згодом виникати у суспільстві. Тому «варто частіше прислухатися до мудрої письменницької думки» — саме так запевняв своїх читачів Євмен Доломан. І треба всім усвідомити, що життя завжди було і є боротьбою за правду, за «рідне слово правди на землі», й триває ця боротьба і в наші дні. Боротьба за краще майбутнє, за Україну, за щастя і добробут українців, за визнання нашої держави у світі.

Пам’ять

Нагороджений орденами Вітчизняної війни І та II ступенів, Червоного Прапора, Червоної Зірки, медалями та двома Почесними грамотами Президії Верховної Ради Української PCP.


Бібліографія

Основні видання творів

Доломан Є. М. Вибрані твори / Євмен Доломан; Передм. М.І. Дубини. - К. : Дніпро, 1989. - 509,[2] с.

Доломан Є. М. Відрядження в молодість : Повісті та оповідання / Євмен Доломан,; [Худож. Л. А. Поскрипко]. - К. : Рад. письменник, 1988. - 348,[2] с.

Доломан Е. М. На безымянной высоте : Кн. бойца: Авториз. пер. с укр. / Евмен Доломан,. - М. : Сов. писатель, 1984. - 318 с

Доломан Є. М. Солодкий запах полину : Поезії / Євмен Доломан,. - К. : Днiпро, 1984. - 231 с

Доломан Є. М. Золоті зерна : повість / Євмен Доломан. - К. : Дніпро, 1983. - 151с

Доломан Є. М. Урок мужності: повість.- К.: Рад.письменник,1982.- 206 с.

Доломан Є. М. Крізь пасма літ : поезії / Євмен Доломан ; худ. В. С. Соловйов. - К. : Рад. письменник, 1980. - 87 с.

Доломан Е. М. Лето цветет : Стихи и поэма / Евмен Доломан,; Авториз. пер. с укр. Ю. Денисова,; Худож. В.Т. Селиванолв. - М. : Сов. писатель, 1979. - 111 с.

Доломан Є. М. На безіменній висоті : трилогія / Євмен Михайлович Доломан. Випробування вірності : роман / Євмен Доломан ; худ. О. М. Чорнобай / Євмен Доломан ; худ. О. М. Чорнобай. - К. : Дніпро, 1979. - 591 с.

Доломан Є. М. Випробування вірності : роман / Євмен Доломан ; худ. Ю. П. Сосницький. - К. : Рад. письменник, 1976. - 251 с.

Доломан Є. М. На безіменній висоті : трилогія / Євмен Доломан ; худ. А. М. Іовлєв. - К. : Дніпро, 1975. - 452 с.

Доломан Є. М. Ще не кінець війні... : повість / Євмен Доломан. - К. : Рад. письменник, 1971. - 269 с.\

Доломан Є. Вирок після бою : повість / Євмен Доломан. - К. : Рад. письменник, 1969. - 246 с.

Доломан Є. М. На безіменній висоті : повість / Євмен Доломан. - К. : Рад. письменник, 1967. - 191 с.

Доломан Є. М. Земне й космічне : поезії, лірика і гумор / Євмен Доломан. - К. : Рад. письменник, 1964. - 119 с.

Доломан Є. М. Серце - не камінь : оповідання / Євмен Доломан. - К. : Рад. письменник, 1959. - 199 с

Доломан Є. М. Зустрічі й розлуки : поезії / Євмен Доломан. - К. : Рад. письменник, 1957. - 151

Доломан Є. М. Славна молодість : поезії / Євмен Доломан. - К. : Молодість, 1954. - 75 с

Доломан Є. М. Оновляється земля : поезії / Євмен Доломан. - К. : Рад. письменник, 1953. - 140 с

Доломан Є. М. Плем’я переможців : поезії / Євмен Доломан. - К. : Рад. письменник, 1950. - 123 с

Літургія кохання: Антологія української любовної лірики кінця XIX - початку XXI століття / Іван Франко [та ін.] ; укл. Іван Лучук. - Тернопіль : Богдан, 2008. - 726 с.

Оріон золотий : Любовна лірика українських радянських поетів / Упоряд., вступ. та приміт. В.Лучука. - К. : Молодь, 1986. - 429,[1] с.

Степова пектораль. Поетична антологія від Т. Г. Шевченка до наших днів / укл. і передмова Анатолія Глущака. - Одеса : Маяк, 2011. - 383

Доломан Є. Вірші : Мініатюри з "Вишняка" / Доломан Є. // Літературна Україна. - 2006. - 23 лютого. - С. 8

Доломан Є. Маю пропозицію : Весела скриня / Доломан Є. // Вежа . - 2003. - №13. - С. 274-278

Доломан Є. Печалі й радості сльоза / Доломан Є. // Літературна Україна. - 1997. - 23 жовтня. - С. 7

Доломан Євмен. Одбився від ключа : Оповідання / Євмен Доломан // Літературна Україна. - 2001. - 17 травня. - С. 4 Доломан Євмен

Подяка : (Автобіографічне) / Євмен Доломан // Трудівник Устинівщини. - 2000. - 5 грудня. - С. 3

Доломан Євмен. Та далека осінь, що перегукується із сьогоденням / Євмен Доломан // Літературна Україна. - 1999. - 20 травня. - С. 3


Література про життя і творчість

Бондар В. В. У пошуках слова значущого : Статті, інтерв’ю, рецензії / Василь Бондар. - Кіровоград : Степ, 2008. - 291,[4] с. : фото

Волинський К. П. Доломан Євмен Михайлович // Українська літературна енциклопедія. — Т. 2. — К., 1990. — С. 87.

Письменники Радянської України: Біобібліографічний довідник / Автори-упорядники В. К. Коваль, В. П. Павловська. — К.: Радянський письменник, 1981. — С. 74.

Євмен Доломан : Коротка біографічна довідка // Вежа . - 2003. - №13. - С. 274

Багацький Л. Залізний хрест - золоте осердя / Л. Багацький // Кіровоградська правда. - 2010. - 23 березня. - С. 5

Бакуменко О. За рідне слово правди на землі... / О. Бакуменко // Культура і життя. - 2006. - 2 серпня. - С. 3

Бондар В. Євмен Доломан : "Що пишу зараз? Автобіографію" / В. Бондар // Народне слово. - 2003. - 15 квітня. - С. 3

Кравченко Н. Наше земляцтво на теренах літературного простору : Знай наших / Н. Кравченко // Новгородківські вісті. - 2008. - 30 травня. - С. 3

Ревва, Тетяна (старший науковий співробітник музею І. К. Карпенка-Карого).

Євмену Доломану - 95! / Тетяна Ревва // Трудівник Устинівщини. - 2014. - 2 вересня. - С. 2

Ревва, Тетяна (старший науковий співробітник музею І. К. Карпенка-Карого).

Євмену Доломану — 95 / Тетяна Ревва // Народне слово. - 2014. - 21 серпня. - С. 10 : фото

Устинівці - 270! // Трудівник Устинівщини. - 2013. - 23 серпня. - С. 2. - Зміст: Устинівко моя мила... / Георгій Гінкул. Устинівка /

Євмен Доломан. Пісня про Устинівку / Валентина Сас. Мій рідний край / Лариса Царенко.


Web-ресурси

Доломан Євмен Михайлович. Матеріал з Вікіпедії

Доломан Євмен - Українська література http://ukr-lit.net/doloman.html

Євмен Доломан - Український Центр

ДОЛОМАН Євмен Михайлович http://oblast.kr.ua/catalog/d/537-doloman-yevmen-mixajlovich-20-08-1919-s-olgivka.html

Євмен Доломан - Випробування вірності http://kovel.vol.olx.ua/uk/obyavlenie/vmen-doloman-viprobuvannya-vrnost-IDaXiMF.html