Демещенко Лідія Іванівна

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Лідія Іванівна Демещенко

народився — 20 листопада 1939
місце народження — с.Шевченки, Полтавська область
дата смерті — 12 жовтня 2017
місце смерті — м.Кропивницький
місце поховання — м.Кропивницький

Лідія Іванівна Демещенко (20 листопада 1939 – с. Шевченки на Полтавщині, 12 жовтня 2017 – м. Кропивницький) – бібліотекар, директор обласних бібліотек, Заслужений працівник культури України.

Життя і діяльність

Демещенко (Дігтяр) Лідія Іванівна народилася 20 листопада 1939 року в мальовничому селі Шевченки на Полтавщині, в сім`ї колгоспників. Її батьки – Іван Павлович Дігтяр довгий час працював головою колгоспу, мати – Ксенія Федорівна Дігтяр – проста селянка, трудилася в ланці. В сім`ї крім Лідії, було ще два сини. Тут, над мрійливою Ворсклою пройшли їхні дитинство та юність. Школу Лідія закінчила із срібною медаллю. Юнацька мрія стати бібліотекарем привела її до Харківського державного бібліотечного інституту на факультет бібліотекознавства і бібліографії, відділення роботи з дітьми. Описуючи ці часи в книзі «Новий погляд на знайому бібліотеку» О.В. Ліпей зазначає: «У 1960 році, незадовго до випуску, до інституту приїхала директор Кіровоградської обласної дитячої бібліотеки (ОДБ) ім. А.П. Гайдара В.П. Шипілова і запросила успішну студентку Лідію Дігтяр (Демещенко) на посаду методиста». Але, через відсутність такої вакансії в бібліотеці, Лідія Іванівна з липня 1960 року працювала заввідділом обслуговування учнів 1 – 4 класів, згодом очолила відділ книгозберігання. А з 1967 року зайняла посаду заступника директора ОДБ. Займаючись організацією підвищення кваліфікації колективу, методичною діяльністю, молодий фахівець успішно вела й громадську роботу: Лідія Демещенко в цей час – голова профкому, член президії обкому профспілки працівників культури, секретар партійної організації бібліотеки, член райкому партії. Окрім того вона була учасницею народної хорової капели при Палаці культури заводу «Червона зірка». Маючи чудовий голос, Лідія Іванівна багато років співала у відомій хоровій капелі під керівництвом М. Почапського. Виступи капели тепло вітали в концертних залах України та за кордоном.

DemeshenkoLI2.jpg DemeshenkoLI3.jpg DemeshenkoLI5.jpg

З 9 квітня 1976 року Л.І. Демещенко стала директором Кіровоградської обласної бібліотеки для дітей ім. А. П. Гайдара (тепер ім. Т.Шевченка). В ці часи Лідія Іванівна користувалась чималим авторитетом у професійних колах, багато уваги приділяла не тільки обласній дитячій, а й районним та сільським бібліотекам. Тоді, в 70-80-ті роки створювались ЦБС, це, як пише в своїй статті «Етюд до портрета» журналістка й поетеса Антоніна Корінь, – «вимагало волі, зусиль, присутності директора обласної бібліотеки на місцях: в містах, райцентрах, селах». В цьому ж слові авторка допису відмічає й важливі риси фахівця, притаманні Лідії Іванівні: «відповідальне ставлення до роботи бібліотекаря, обов`язковість, любов до професії, знання і здібності, уміння спілкуватися…» У 1983 році Л.І. Демещенко була призначена директором обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Н.К.Крупської (яка з 1993 року носить ім`я Д.І. Чижевського). Складний початок роботи директора співпав із улаштуванням бібліотеки в новому приміщенні. В цей час книгозбірня починає розвивати міжнародні зв`язки, стає відомим центром громадських стосунків, ініціатором культурних і соціальних проектів. Колектив нової для Лідії Іванівни бібліотеки був майже утричі більшим, ніж дитячої, а спеціалістів – лише 30 відсотків. Тому, чимало зусиль довелось докласти забезпеченню бібліотеки відповідними кадрами. Багато знань, практичного досвіду, творчого пошуку було вкладено в організацію підвищення фахового рівня працівників. Разом з кращими фахівцями бібліотеки Лідія Демещенко навчала і навчалася, вдосконалюючись у своїй професії.

DemeshenkoLI4.jpg

П`ятнадцятирічна робота на цій посаді розкрила талановиту майстерність Лідії Іванівни як фахівця, керівника, наставника, виявила її найкращі людські риси – толерантність, щиру турботливість, комунікабельність, гуманність. Всі ці якості її особистості, вміння співпрацювати з колективом, спрямовувати його діяльність у правильне русло сприяли ствердженню бібліотеки як методичного центру області, вдосконаленню та покращенню обслуговування читачів, задоволенню їхніх інформаційних потреб, розширенню доступу населення до бібліотечних ресурсів. Про це свідчила й успішно проведена Всеукраїнська конференція з бібліотечної справи, організована Міністерством культури України на базі Кіровоградської обласної бібліотеки наприкінці 1987 року. За словами А.Корінь, – «під керівництвом Л.І.Демещенко колишня бібліотека імені Н.Крупської (тепер імені Д.Чижевського) стала дійсно науковим центром, який щорічно обслуговує до 25 тисяч читачів…» Успішно «здійснювалась реструктуризація бібліотеки. Було створено відділ маркетингу, реклами та координації масової роботи (1997). Протягом кількох останніх років бібліотека заявила про себе і в міжнародних колах. Колектив отримав кілька грантів за проектами, прийняття яких підтверджує інтелектуальний потенціал кіровоградських бібліотекарів, котрі беруть нині участь і в міжнародних конференціях та симпозіумах; проходили і проходять навчання й стажування у бібліотеках та громадських організаціях США». Важливими досягненнями в бібліотечній сфері Лідії Іванівни є й її ініціатива щодо вивчення історії бібліотек та розвитку бібліотечної справи в області, її активна участь у підготовці ювілейної книги з історії бібліотеки «Бібліотека свідок і творець історії краю» (2009 р.). Лідія Демещенко стала одним із фундаторів Кіровоградської обласної організації «Спілки жінок України»; співзасновницею Кіровоградської регіональної бібліотечної асоціації; співорганізатором у створенні громадської організації при бібліотеці «Обласного жіночого інформаційного центру» (ОЖІЦ); вона брала активну участь в реалізації багаторічних соціальних і просвітницьких проектів.

DemeshenkoLI6.JPG
У творчому відрядженні

З липня 1998 року, досягши пенсійного віку, Демещенко Лідія Іванівна, обіймала посаду завідуючої сектором науково-дослідної роботи відділу науково-методичної роботи і соціологічних досліджень. Вона докладала чимало зусиль у відновленні й проведенні соціологічних розвідок як в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Д.І.Чижевського, так і в бібліотеках області, надаючи практичну допомогу працівникам бібліотек під час виїздів на місця, готуючи консультації, методичні та аналітичні матеріали. Підготовлені нею консультації: «Бібліотека – центр екологічної культури», «Інноваційний підхід до підвищення фахового рівня бібліотечних кадрів регіонів», аналітичні матеріали: «Рекламна діяльність та її вплив на імідж бібліотеки”, «Бібліотека як центр дозвілля і формування естетичної культури користувачів», різноманітні соціологічні дослідження постійно видавались у збірках документів провідних фахівців бібліотеки, зокрема й у «Бібліотечній орбіті Кіровоградщини”. Її напрацювання високо оцінені у виступі завідуючої науково-методичним відділом НПБ І.О.Цуріної на Всеукраїнській школі методиста (листопад 2009). Демещенко Л.І. передає колегам свій досвід керівника, підготувавши кілька видань «Персонал – менеджмент». Сучасна діяльність бібліотек багатогранна і не має жодного з напрямків бібліотечної роботи, який би не вивчався, а наслідки й отримані результати сприяють покращенню роботи ОУНБ та бібліотек області. До цієї роботи активно долучалася Л.І.Демещенко, провівши цілу низку досліджень. Лідія Іванівна координувала роботу й надавала методичну допомогу бібліотекам області у проведенні досліджень, підготовці відповідних даних та інформацій. Понад півстоліття свого життя вона присвятила бібліотечній сфері, половину з них – обласній універсальній науковій бібліотеці імені Д.І.Чижевського. Її загальний директорський стаж нараховує 22 роки. Якось на питання журналіста, у чому сенс її життя й роботи, Лідія Іванівна відповіла, що завжди, коли було важко, зверталася до мудрих світу цього. Тож, коли потрапили на очі слова Л.Толстого: «З усіх наук, які людина повинна знати, є головна наука про те, як жити, роблячи якомога менше зла і якомога більше добра», вона подумала, що це кредо і її життя.

Нагороди

Трудова діяльність Лідії Іванівни Демещенко гідно відзначена в Україні. В 1994 році за значний особистий внесок у збагачення культурної і мистецької спадщини народу України, високу виконавську та професійну майстерність Лідія Іванівна удостоєна почесного звання «Заслужений працівник культури України». Вона відзначалася також багатьма нагородами місцевих органів влади, Міністерства культури України.

Бібліографія

Борці за Владу Рад на Кіровоградщині: бібліограф. покажчик / Управління культури Кіровоградського облвиконкому, Кіровоградська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Н. К. Крупської, Кіровоградська обласна організація Українського товариства охорони пам'яток історії та культури ; сост.: О. Г. Дворецька, Т. О. Недашковська ; ред. А. М. Корень; відп. викон. Л. І. Демещенко. - Кіровоград, 1988. - 20 с.

Бригадные формы организации и оплаты труда в промышленности: библиогр. указ. литературы / Областная универсальная научная библиотека им. Н. К. Крупской ; сост. Лидия Демещенко. - Кировоград: Б. и., 1989. - 17 с.

Демещенко Л. 48... А наче вчора / Л. Демещенко // Сільське життя плюс. - 2006. - 16 березня. - С. 8 Анотація: Стаття до 65-річчя директора Новомиргородської ЦРБ Таміли Іванівни Малєєвої містить розповідь про професійні здобутки та вітання з Днем народження

Демещенко Л.І. Бібліотека – центр екологічної культури / Л.І.Демещенко // Бібліотечна орбіта Кіровоградщини : Збірник статей / Управління культури і туризму Кіровоградської обл. держ. адміністрації, Обласна універсальна наукова б-ка ім. Д.І. Чижевського ; Укл. В. А. Козлова, Відпов. за вип. О. М. Гаращенко. - Кіровоград : Б. в., 2006. – С. 66 – 76.

Демещенко Л.І. Бібліотека як центр дозвілля і формування естетичної культури користувачів. Аналітина довідка / Л.І.Демещенко // Бібліотечна орбіта Кіровоградщини: Збірник статей / Управління культури і туризму Кіровоградської обл. держ. адміністрації, Обласна універсальна наукова б-ка ім. Д.І. Чижевського; Укл. В. А. Козлова, Відпов. за вип. О. М. Гаращенко. - Кіровоград : ПОЛІМЕД-Сервіс. - 2006 Вип. 2. - 2008. - С. 59 – 68.

Демещенко Л.І. Вивчення інформаційних потреб наукових працівників, як пріоритетної групи користувачів / Л.І.Демещенко // Бібліотечна орбіта Кіровоградщини: Збірник статей / Управління культури і туризму Кіровоградської обл. держ. адміністрації, Обласна універсальна наукова б-ка ім. Д.І. Чижевського; Укл. В. А. Козлова, Відпов. за вип. О. М. Гаращенко. - Кіровоград : Б. в., 2006. – С. 124 – 129.

Демещенко Л.І. Екологічні проблеми та їх вирішення через призму бібліотечної діяльності. Аналітична довідка / Л.І.Демещенко // Бібліотечна орбіта Кіровоградщини : Збірник статей / Управління культури і туризму Кіровоградської обл. держ. адміністрації, Обласна універсальна наукова б-ка ім. Д.І. Чижевського; Укл. В. А. Козлова, Відпов. за вип. О. М. Гаращенко. - Кіровоград : ПОЛІМЕД-Сервіс. - 2006 Вип. 2. - 2008. - С. 69 – 75.

Демещенко Л.І. Інноваційний підхід до підвищення фахового рівня бібліотечних кадрів регіонів / Л.І. Демещенко // Бібліотечна орбіта Кіровоградщини: Збірник статей / Управління культури і туризму Кіровоградської обл. держ. адміністрації, Обласна універсальна наукова б-ка ім. Д.І. Чижевського; Укл. В. А. Козлова, Відпов. за вип. О. М. Гаращенко. - Кіровоград : ПОЛІМЕД-Сервіс. - 2006 Вип. 2. - 2008. – С.115 – 124.

Демещенко Л.І. Кіровоградській обласній універсальній науковій бібліотеці ім.Д.І.Чижевського - 100 років / Л. Демещенко // Бібліотечний вісник. - 1998. - №1. - С. 35-37.

Демещенко Л.І. Особливості жіночого питання / Л.І.Демещенко // Бібліотечна орбіта Кіровоградщини: Збірник статей / Управління культури і туризму Кіровоградської обл. держ. адміністрації, Обласна універсальна наукова б-ка ім. Д.І. Чижевського; Укл. В. А. Козлова, Відпов. за вип. О. М. Гаращенко. - Кіровоград: ПОЛІМЕД-Сервіс. - 2006 Вип. 2. - 2008. - С. 97 – 102.

Демещенко Л.І. Потреби і запити користувачів відділу міського абонементу на документи та ступінь їх задоволення (за наслідками соціологічного дослідження) / Л.І. Демещенко // Бібліотечна орбіта Кіровоградщини : збірник статей / Упр. культури і туризму Кіровоградської обл. держ. адм., ОУНБ ім. Д. І. Чижевського; укл.: В. А. Козлова, Л. О. Дубина; відп. за вип. О. М. Гаращенко. - Кіровоград : Центрально-Українське вид-во Вип. 4. - 2011. – С. 55 – 59.: фото, 3 л. фото. кол., табл.; Соціологічні дослідження в бібліотеках: інформаційно-аналітичний бюлетень / М-во культури України, ДЗ «Нац., парламентська б-ка України», укл. Т.І. Богуш, наук., ред. З.І.Савіна. – К.: [б. в.], 1992 . Вип. 39. – 2011. – С. 11 – 13.

Демещенко Л.І. Проблематика та ефективність соціологічних досліджень у бібліотеках регіону / Л.І. Демещенко // Бібліотечна орбіта Кіровоградщини : збірник статей / Упр. культури і туризму Кіровоградської обл. держ. адм., ОУНБ ім. Д. І. Чижевського; укл.: В. А. Козлова, Л. О. Дубина; відп. за вип. О. М. Гаращенко. - Кіровоград : Центрально-Українське вид-во Вип. 4. - 2011. – С. 50 – 54. : фото, 3 л. фото. кол., табл.

Демещенко Л.І. Рекламна діяльність та її вплив на імідж бібліотеки. Аналітична довідка / Л.І.Демещенко // Бібліотечна орбіта Кіровоградщини : Збірник статей / Управління культури і туризму Кіровоградської обл. держ. адміністрації, Обласна універсальна наукова б-ка ім. Д.І. Чижевського; Укл. В. А. Козлова, Відпов. за вип. О. М. Гаращенко. - Кіровоград : ПОЛІМЕД-Сервіс. - 2006 Вип. 2. - 2008. – С.109 – 114.

Демещенко Л.І. Сільський бібліотекар Кіровоградщини / Л.І.Демещенко // Бібліотечна орбіта Кіровоградщини: Збірник статей / Управління культури і туризму Кіровоградської обл. держ. адміністрації, Обласна універсальна наукова б-ка ім. Д.І. Чижевського; Укл. В. А. Козлова, Відпов. за вип. О. М. Гаращенко. - Кіровоград : Б. в., 2006. – С. 130 – 134.

Демещенко Л.І. Склад та використання фонду документів органів місцевої влади та місцевого самоврядування / Л.І.Демещенко // Бібліотечна орбіта Кіровоградщини: Збірник статей / Управління культури і туризму Кіровоградської обл. держ. адміністрації, Обласна універсальна наукова б-ка ім. Д.І. Чижевського; Укл. В. А. Козлова, Відпов. за вип. О. М. Гаращенко. - Кіровоград : Б. в., 2006. – С. 119 – 123.

Демещенко Л.І. Сучасні бібліотечні послуги в оцінці користувачів / Л.І.Демещенко // Бібліотечна орбіта Кіровоградщини: Збірник статей / Управління культури і туризму Кіровоградської обл. держ. адміністрації, Обласна універсальна наукова б-ка ім. Д.І. Чижевського; Укл. В. А. Козлова, Відпов. за вип. О. М. Гаращенко. - Кіровоград : Б. в., 2006. – С. 114 – 118.

Демещенко Л.І. Читання у вашій сім`ї / Л.І.Демещенко // Бібліотечна орбіта Кіровоградщини: Збірник статей / Управління культури і туризму Кіровоградської обл. держ. адміністрації, Обласна універсальна наукова б-ка ім. Д.І. Чижевського; Укл. В. А. Козлова, Відпов. за вип. О. М. Гаращенко. - Кіровоград : ПОЛІМЕД-Сервіс. - 2006 Вип. 2. - 2008. – С. 103 – 108.

Демещенко Л.І., Циганкова Л.О. Вивчення кадрового потенціалу центральних бібліотек області / Л.І. Демещенко, Л.О. Циганкова // Бібліотечна орбіта Кіровоградщини : збірник статей / Упр. культури і туризму Кіровоградської обл. держ. адм., ОУНБ ім. Д. І. Чижевського; укл.: В. А. Козлова, Л. О. Дубина; відп. за вип. О. М. Гаращенко. - Кіровоград : Центрально-Українське вид-во Вип. 4. - 2011. – С. 60 – 63.: фото, 3 л. фото. кол., табл.

Закоханий у мистецтво: (До 100-річчя з дня народження художника-земляка О. О. Осмьоркина) / Е. М. Янчукова, Л. Г. Кадирова; відп. за вип. Л. І. Демещенко. - Кіровоград, 1992. - 1 буклет. - (Сер. "Таланти твої, Кіровоградщино!")

"І світло небачених літ тебе привітає здаля..." : до 90-річчя з дня народження Юрія Яновського: бібліографічний покажчик / Управління культури Кіровоградського облвиконкому, Обласна універсальна наукова бібліотека ім. Н. К. Крупської; відп. за вип. Лідія Демещенко. - Кіровоград : Обл. упр. по пресі, 1992. - 23 с.

Корінь А. Етюд до портрета / А.Корінь // Святися, робото! До Всеукраїнського дня бібліотек. Колективна ода бібліотекарям. – Кіровоград, 2001. – 60 с. Ліпей, Олена Вікторівна. Новий погляд на знайому бібліотеку. Історія та сучасність Кіровоградської обласної бібліотеки для дітей імені А. П. Гайдара / Олена Ліпей, Лариса Босюк, Ніна Расторгуєва. - Кіровоград : Поліграфія, 2011. - 290 с. : портр., фото. кол., фото. - Бібліогр. с. 278-290.

Література про Кіровоградську область за 1984 рік : бібліографічний покажчик / Управління культури Кіровоградського облвиконкому, Обласна універсальна наукова бібліотека ім. Н. К. Крупської ; укл. О. С. Бадиця ; ред. Антоніна Корінь ; відп. за вип. Лідія Демещенко. - Кіровоград : [б. в.], 1986. - 154 с.

Література про Кіровоградську область за 1983 рік : бібліографічний покажчик / Управління культури Кіровоградського облвиконкому, Обласна універсальна наукова бібліотека ім. Н. К. Крупської ; укл. О. С. Бадиця ; ред. Антоніна Корінь ; відп. за вип. Лідія Демещенко. - Кіровоград : [б. в.], 1985. - 109 с.

ОУНБ ім. Д. Чижевського - 115! // Новини Кіровоградщини. - 2014. - 20 лютого. - С. 9 : фото Анотація: Обласна універсальна наукова бібліотека ім. Д. Чижевського відсвяткувала своє 115-річчя. На урочистих зборах з приводу ювілею з доповіддю та привітаннями виступили директор бібліотеки О. М. Гаращенко, заступник директора департаменту культури, туризму та культурної спадщини Кіровоградськолї ОДА Л. Тищенко, колишній директор бібліотеки, заслужений працівник культури України Л. І. Демещенко. Колектив отримав вітання від міністра культури України Л. Новохатька, колег з інших бібліотек та закладів культури

Пам`яті колеги. Світлій пам`яті Лідії Іванівни Демещенко // Бібліотечна орбіта Кіровоградщини: збірник статей / Департамент культури, туризму та культурної спадщини Кіровогр. обл. держ. адм., ОУНБ ім. Д. І. Чижевського; упор., ред.: Валентина Козлова; відп. за вип. О. М. Гаращенко. - Кропивницький : Центрально-Українське вид-во Вип. 9. - 2017. - 343 с. : фото кол. – Бібліогр. в кінці ст.

Похитонов Іван Павлович : [до 140-річчя з дня народження] / Управління культури Кіровоградської обласної державної адмінстрації, Обласна універсальна наукова бібліотека ім. Н. К. Крупської ; укл. Л. О. Авдєєва ; укл. Л. І. Демещенко ; ред. В. Ф. Ганоцкий. - Кіровоград, 1990. - 1 буклет. - (Сер. "Твої таланти, Кіровоградщина" : пам’ятка читачеві). - Указ. имен: с. 456-469.

Сава Голованівський : [до 80 річчя з дня народження: памятка читачеві] / С. М. Чернявська ; сост. Л. І. Демещенко ; Управління культури Кіровоградської обласної державної адмінстрації (Кіровоград). - Кіровоград : Б.в, 1990. - 1 буклет. - (Сер. "Твої таланти, Кіровоградщина")

Світлій пам'яті Лідії Іванівни Демещенко. [Текст] // Бібліотечна планета. - 2017. - № 4. - С. 39.

Соціологічні дослідження в бібліотеках: інформаційно-аналітичний бюлетень / М-во культури України, ДЗ "Нац. парламентська б-ка України"; укл. Т.І. Богуш; наук. ред. З. Савіна. - К. : [б. в.]. - 1992 Вип. 39. - 2011. - 31 с. : іл. - Бібліогр.: с. 26, 30-31

"Судьба моя сгорела между строк": Арсений Тарковский (1907-1989) : рек. указ. лит. / ОУНБ им. Н. К. Крупской ; сост. Тамара Недашковская ; отв. за вып. Лидия Демещенко; ред. Л. А. Сидоренко. - Кировоград: ОУНБ им. Н. К. Крупской, 1990. - 1 буклет.

Web-ресурси

Вітання Ювіляру! Демещенко Лідії Іванівні – 70

Демещенко Лідія Іванівна. 1939. Мої дитячі спогади про війну

Бібліотека – свідок і творець історії краю: 110-річчю заснування Кіровоградської обласної універсальної бібліотеки ім. Д.І.Чижевського

Кіровоградська обласна бібліотека для дітей ім.Т.Г.Шевченка (Історична довідка)

Світлій пам`яті Лідії Іванівни Демещенко

Некролог Демещенко Лідії Іванівні