Дайдакулов Роман Миколайович

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Роман Миколайович Дайдакулов

Дата народження — 27.09.1922
Місце народження — с. Новгородка, Олександрійський повіт, Херсонська губернія, Російська імперія (нині смт Кіровоградської області України)
Дата смерті — 02.02.2015
Місце смерті — м. Кіровоград (нині Кропивницький)

Роман Миколайович Дайдакулов (27 вересня 1922, с. Новгородка (нині смт у Кіровоградській області України) – 2 лютого 2015, м. Кіровоград, нині Кропивницький) – журналіст, вчитель, член Національної спілки журналістів України.

Життя і діяльність

Дайдакулов Роман Миколайович народився в Новгородці 27 вересня 1922 року. У роки Другої світової війни юнака, який успішно закінчив перший курс Кіровоградського педагогічного інституту (тепер Центральноукраїнський педагогічний університет ім. В.К. Винниченка), 27 липня 1941 року призвали до Збройних сил та відправили на фронт. Після перебування в піхотній військовій частині в місті Мозок, що на Північному Кавказі, весною 1943 року Роман був переведений до 5-го гвардійського Донського козачого кавалерійського корпусу (так у подальшому називалася його військова частина), брав участь у визволенні Кавказу, Донбасу, Кубані, в Корсунь-Шевченківській битві, Яссо-Кишинівській операції, з боями пройшов пів Європи, а після тяжкого поранення був демобілізований як інвалід 2-ї групи.

Після війни Роман Дайдакулов отримав дві вищі освіти – історика і географа, і відразу почав працювати на педагогічній ниві – в 30-й школі Кіровограда. Численні випускники педагога з великою вдячністю згадують Романа Миколайовича за організацію щорічних екскурсій до історичних місць нашої країни. Учнівське географічне товариство «Глобус», засноване ним в цій школі, вважалося одним із кращих в СРСР, його членів запрошували на всесоюзні наукові конференції, а фундатора президія Географічного товариства СРСР, а згодом і України, обрала дійсним членом.

Багато енергії Роман Миколайович віддав охороні навколишнього середовища, переймався долею малих річок Кіровоградщини.

Роман Дайдакулов – член Національної спілки журналістів України. Після виходу на пенсію журналіст брав активну участь у громадсько-політичній роботі, був головою прес-групи обласної і міської організацій ветеранів України та членом клубу «Патріот», що діяв при Кіровоградській міськраді.

За довгі роки плідної професійної діяльності Роман Миколайович написав сотні нарисів, статей та інших матеріалів про життя і подвижницьку працю ветеранів-фронтовиків та героїв трудового тилу. А ще він писав вірші: ліричних та публіцистичних віршованих творів, що друкувалися в місцевій та республіканській пресі, у письменника вистачить не на одну книгу поезій. Він був постійним автором гумористично-сатиричної рубрики «Причіпок», де друкували добірки усмішок, бувальщин та анекдотів зі шкільного життя.

Помер Роман Миколайович Дайдакулов 2 лютого 2015 року в Кропивницькому.

Нагороди

Ордени

Червоної Зірки
Вітчизняної війни
За мужність

Медалі

За відвагу
За бойові заслуги
За оборону Кавказу
За взяття Будапешту
За перемогу над Німеччиною

Бібліографія

Дайдакулов Роман Миколайович. Охорона природи – зміст життя людини : З досвіду охорони природи натураліста-аматора Михайла Михайловича Ножнова / Роман Дайдакулов ; Держ. упр. охорони навколишнього природного середовища Мінприроди України по Кіровоградській області, Укр. т-во охорони природи. Президія Кіровоградської обл. ради. – Кіровоград : Центрально-Українське вид-во, 1994. – 19 с.

Календар прикмет : довідково-популярне видання для школярів / упоряд. В. Бабич, В. Федотова. – Кіровоград : Держ. Центрально-Українське вид-во, 1994. – 64 с.

Обеліски: слова Р. Дайдакулова // Решетов, Олександр Олексійович. Дзвіночки конвалій : пісенник / Олександр Решетов ; ред. : Олена Панічева, Василь Марко. – Кіровоград : Імекс-ЛТД, 2008. – С. 39: ноти.

Природа – наш дом : из опыта работы первичной организации укр. общ. охраны природы Кировоград. техникума механизац. сел. хоз-ва : буклет / Презид. Кировоград. обл. совета Укр. о-ва охраны природы ; сост. Р. Н. Дайдакулов. – Кировоград : Облполиграфиздат, 1987. – 1 л.

Web-ресурси

Історія школи (Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 30 Кіровоградської міської ради Кіровоградської області: сайт)

Помер відомий в Кіровограді ветеран, журналіст Роман Дайдакулов (Точка доступу)

Зі славним ювілеєм! (Голос України)

Кіровоград: правління обласної Спілки журналістів висловлює співчуття (Fotoinform)