Гусейнов Григорій Джамалович
Григорій Джамалович Гусейнов (23 серпня 1950, м. Помічна Добровеличківського району Кіровоградської області) – український письменник, громадський діяч.
Життя і діяльність
Григорій Джамалович Гусейнов народився 23 вересня 1950 року в смт Помічна Добровеличківського району (нині м. Помічна Новоукраїнського району) в бідній родині. Його дитинство припало на важкі повоєнні роки. Мати працювала листоношею, любила вишивати. Мешкала вона на квартирах у різних людей, пережила на станції війну, згодом працювала на станційному «льоднику», складаючи в штабелі важелезні кавалки криги. Але основним заробітком матері було шиття на швейній машинці «Зінгер».
Батька звали Джамал Каримович. За національністю він був азербайджанець, який до того ж майже не володів російською мовою. До армії батько був мобілізований від ткацького верстата – не встиг навіть навчитися тримати зброї в руках. Через безпорадне командування в радянській армії мало не в перший свій фронтовий день батько потрапив до німецького полону, де в нього відкрився туберкульоз легенів. Напівмертвого й непритомного, приреченого на смерть, його врятували місцеві українські селянки. А коли в березні 1944 року в розорене херсонське село прийшли радянські війська, то батька тут же відправили рубати ліс під місто Котлас, що на півночі Росії.
У майбутньому його визволить молодший брат Набі. За шмат українського сала він віртуозно виміняв свого хворого брата в охоронців. Без документів привезе Набі свого старшого брата, напівживого й чорного, хворого на туберкульоз, у Помічну.
Але на цьому батькові «мандри» не закінчилися… Ще майже вісім років він буде час від часу поневірятися у Капустянському кар’єрі, де буде справно доглядати за кіньми.
Потім Джамал Гусейнов працюватиме на «льоднику», а згодом сторожем на базарі. Там і трапиться з ним трагічна пригода… П’яні молодики вимагатимуть у сторожа гроші, а потім жорстко почнуть бити. Після цього побоїща батько з лікарні уже не вийде... Передчасно пішла з життя і старша сестра письменника.
У школу Григорій пішов у семирічному віці. Вісім років він навчався у сільській школі, а потім – у «залізничній» школі №19 на станції Помічній, де і здобув середню освіту. Навчаючись у залізничній школі, хлопець мріяв про інститут. Наступним навчальним закладом був Київський залізничний технікум, а потім – Одеський державний університет (факультет української філології).
Потяг до літературної діяльності проявився у Григорія ще в шкільні роки. Під час навчання у 9 класі районна газета надрукувала його вірш, а обласна – оповідання «Верби».... Він мріяв написати книгу про відомих людей української землі.
Перша знакова зустріч у житті Григорія Гусейнова відбулася на хуторі Надія з онуком І. Карпенка-Карого Андрієм Юрійовичем Тобілевичем ще в шкільні роки. Після неї Гусейнов почав збирати відомості про знаних українців.
Друга знакова зустріч відбулася в Одесі з письменником і краєзнавцем Григорієм Зленком – блискучим відкривачем та інтерпретатором нових літературних імен, творів, фактів. Після неї Григорій твердо вирішив, що його покликання – історія, краєзнавство, література. А ще була зустріч із Олесем Гончаром.
Деякий час Григорій Гусейнов працював теслею, був залізничником. З 1981 до 1994 року він був кореспондентом та завідувачем відділу пропаганди, а також відповідальним секретарем міської газети «Червоний гірник» (Кривий Ріг). З 1994 року Гусейнов – головний редактор літературного журналу «Кур’єр Кривбасу», який видавався у Кривому Розі з 1994 до 2017 року. У часописі публікувалися як літературні твори, так і критичні, а також матеріали з краєзнавства півдня України, твори відомих сучасних українських літераторів, таких як Віктор Неборак, Валерій Шевчук, Юрій Покальчук, а також письменників діаспори – Ігоря Костецького, Емми Андієвської та ін.
Григорій Гусейнов у своєму кабінеті
У 2014 році у київському видавництві «Ярославів Вал» вийшла книжка «Добридень, «Кур’єре Кривбасу!» – двадцятилітня історія українського часопису в листах читачів та авторів, де були зібрані листи понад двох сотень адресатів, серед яких – «відомі, видатні й великі» титуловані науковці, визнані авторитети у своїй галузі, й зовсім незнайомі широкому читацькому загалу провінційні письменники-аматори. Але всіх їх єднала любов до художнього слова, тонке відчуття його краси і вболівання за долю улюбленого видання – «Кур’єру Кривбасу».
Завдячуючи Григорію Джамаловичу, обласна книгозбірня імені Дмитра Чижевського 24 роки безкоштовно отримувала журнал.
Григорій Гусейнов – член Національної спілки письменників України, автор більше ніж сорока книг, серед них «Незаймані сніги», «Чаша ювеліра Карла Фаберже», «Станційні пасторалі», тритомника «На землі, на рідній. Легенди та перекази Криворіжжя», «Тіні забутого парку. Малюнки з уяви», «Піщаний Брід та його околиці», «Повернення в Портленд», «Одіссея Шкіпера та Чугайстра», «Принцеси революції», «Вітер зі Сходу» та ін. За його редакцією вийшла книжка українського письменника Івана Шаповала «Козацький батько» та антологія поезії «Крицевий край» та ін.
У тритомнику «На землі, на рідній. Легенди та перекази Криворіжжя» (2000-2005) уперше були зібрані народні оповідання, перекази про минуле Придніпров’я.
«Чаша ювеліра Фаберже» – це хронікально-публіцистична й художньо-історіографічна книга, в якій автор змалював географічно й історично близьке нашому краєві Криворіжжя, місто Кривий Ріг – яким він був у ХІХ і в перші десятиліття ХХ століття. Ця українознавча книга таїть у собі справжні відкриття, що стосуються далекого і близького минулого «залізного Ельдорадо».
Краянам криворізькі хроніки Г. Гусейнова цікаві ще й тим, що йдеться у них про події і людей, так чи інакше пов’язаних і з нашим краєм: певні перипетії гастрольного життя-буття театру корифеїв, цікаві факти з життя видатних діячів культури, пов’язаних у тому числі і зі старим Єлисаветградом, спільні для нього й Кривого Рогу події та процеси.
Повість «Станційні пасторалі» стала одкровенням авторської душі для тих, кому випало щастя її прочитати. Тут йде розповідь про сім’ю письменника: батька, матір, дядька Набі та інших родичів. Незважаючи на різні вчинки героїв, автор нікого не осуджує, а намагається іноді виправдати вчинки дорослих або залишає це на їхній совісті. Книга сповнена доброти, глибокої співчутливої любові до людей, які нещодавно пережили страшну війну і намагаються вижити в цьому скаліченому світі.
Наступною стала книга «Тіні забутого парку. Малюнки з уяви». Одна з повістей, що ввійшла до двотомника, присвячена трагічній долі музиканта зі світовим іменем Кароля Шимановського та інших поляків, які жили на початку минулого століття.
У 2006 році наш земляк став лауреатом Національної премії імені Тараса Шевченка за художньо-документальну повість у десяти томах «Господні зерна». «Господні зерна» – це мегакнига про Україну, про її долю упродовж останніх віків, про її вчених, підприємців, письменників, музикантів, військових, художників, громадських і культурних діячів, як тих, кого нині згадують і пам’ятають, так і тих, хто не надто відомий широкому загалу.
Григорій Гусейнов прагнув з граничною повнотою і доступністю реконструювати ситуації та колізії, пов’язані з тими, хто став символом і брендом української харизми – Богданом Хмельницьким, Іваном Мазепою, Тарасом Шевченком, Миколою Костомаровим, Миколою Лисенком, Лесею Українкою, Дмитром Яворницьким, Нестором Махном, Володимиром Винниченком, Павлом Тичиною, Євгеном Маланюком, Миколою Кулішем, Юрієм Яновським та ін.
З грудня 2016 року Григорій Гусейнов є членом Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка.
Грошовий еквівалент Шевченківської премії (100 тисяч гривень) Григорій Джамалович призначив для заснування нової премії – «Глодоський скарб». Це був перший випадок в історії премії, коли гроші, які належали переможцю, були використані на те, щоб створити нову громадську мистецьку відзнаку.
Назва премії пов’язана із подією, що сталася в 1961 році у селі Глодоси Новоукраїнського району на Кіровоградщині: школяр Володимир Чухрій у степу знайшов майже три кілограми стародавнього золота і срібла, відомого в археології як «глодоський скарб». Золоте й срібне диво, створене майстрами-ювелірами мало не півтора тисячоліття тому, нині зберігається у музеї історичних коштовностей України, розміщеному на території Києво-Печерської лаври.
Інноваційно привабливим є порядок вручення премії «Глодоський скарб». Він включає обов’язкову спільну поїздку організаторів та лауреатів до цікавих маловідомих місцин України, що надає можливість популяризувати, відкривати «невідому Україну», яку упродовж свого творчого життя презентує різними засобами Гусейнов.
Першим лауреатом у 2007 році став кобзар Тарас Компаніченко, соліст міжнародного хору «Академія традицій» і рок-фолькового гурту «Карпатіянs».
Упродовж наступних років лауреатами були: 2008 – поет, член літературного угрупування Бу-Ба-Бу (Бурлеск-Балаган-Буфонада) Віктор Неборак (м. Львів); 2009 – мисткиня, поетка Нью-Йоркської групи Емма Андієвська (Мюнхен, Німеччина); 2010 – поет, прозаїк, критик, лауреат Національної премії України імені Т. Шевченка (Бахмацька група – ДАК) Кость Москалець (м. Бахмач); 2011 – скрипалька Мирослава Которович (м. Київ); 2012 – співак, тенор Андрій Бондаренко (м. Санкт-Петербург); 2013 –літературознавець, прозаїк, драматург і перекладач, учасниця Нью-Йоркської літературної групи Віра Вовк (Ріо-де-Жанейро, Бразилія); поетеса, прозаїк, малярка, член Національної спілки письменників України Ліда Палій (м. Торонто, Канада); 2014 – письменник, літературознавець, директор видавництва Інституту українських студій Марко Роберт Стех (Торонто, Канада); 2015 – продюсер, режисер, постановник Володимир Тихий (м. Київ); оператор, режисер, продюсер Валентин Васянович (м. Київ); 2016 – голова Спілки українських письменників Словаччини, головний редактор часопису «Дукля» та журналу «Веселка» Іван Яцканин (м. Пряшів, Словаччина); 2017 – письменник, есеїст, перекладач і літературознавець Андрій Содомора (м. Львів).
Григорій Гусейнов і Михайло Слабошпицький
У колі письменників. Зліва направо: Володимир Базилевський, Віктор Баранов, Світлана Короненко, Григорій Гусейнов, Михайло Слабошпицький, Леонід Талалай, Олег Микитенко
Наприкінці 2019 року в Київському Домі учених Національної академії наук України відбувся творчий вечір Григорія Гусейнова – єдиного нині азербайджанця, який отримав з рук Президента України вищу державну нагороду в області культури, літератури і мистецтв – Національну премію України імені Тараса Шевченка. У рамках заходу була презентована нова книга письменника «Вітер зі сходу», в якій переплітаються узбецька, азербайджанська і чуваська сюжетні лінії.
Григорій Гусейнов під час презентації книги «Вітер зі сходу» в Київському Домі учених Національної академії наук України
Григорій Джамалович оприлюднив свої спогади про інтерв’ю та спілкування з видатним співаком Муслімом Магомаєвим під час концертних виступів останнього у Кривому Розі у 1988 році.
Григорій Гусейнов – один із засновників Товариства азербайджанської культури в Кривому Розі.
Творча зустріч з Григорієм Гусейновим в обласному товаристві азербайджано-української дружби «Достлуг»
Григорій Гусейнов – частий гість у місті Кропивницькому: тут він презентує творчі здобутки.
Презентація книги Григорія Гусейнова «Повернення в Портленд» в Обласній універсальній науковій бібліотеці імені Дмитра Чижевського
У Григорія Гусейнова чимало нагород. Він лауреат майже двадцяти премій: імені Івана Огієнка (1996), «Благовіст» (2000), імені Володимира Ястребова (2002), Фундації Антоновичів (США, 2002), імені Володимира Винниченка (2003), імені Валер’яна Підмогильного (2004), імені Василя Стуса (2005), імені Валерія Шевчука (2015) та ін.
У грудні 2006 року, згідно з рішенням сесії міської ради, за увічнення міста та його мешканців, активну діяльність у вихованні любові до Батьківщини, її історії й культури, Григорію Джамаловичу було присвоєно звання «Почесний громадянин міста Помічної».
Бібліографія
Книги Григорія Гусейнова
Гусейнов, Григорій Джамалович. Вітер зі Сходу : дві нещасливі оповіді / Г. Гусейнов. – К. : Ярославів Вал, 2019. – 357 с. : фото.
Гусейнов, Григорій Джамалович. Господні зерна: художньо-документальний життєпис: в 6 кн. / Г. Д. Гусейнов. – Кривий Ріг: ПП «Видавничий дім», 2000 – Кн. 1. – 2000. – 479 с.
Гусейнов, Григорій Джамалович. Господні зерна : художньо-документальний життєпис : в 6 кн. / Г. Д. Гусейнов. – Кривий Ріг : ПП «Видавничий дім». – 2000. Кн. 2. – 2000. – 590 с.
Гусейнов, Григорій Джамалович. Господні зерна : художньо-документальний життєпис : в 6 кн. / Г. Д. Гусейнов. – Кривий Ріг : ПП «Видавничий дім». – 2000. Кн. 3. – 2000. – 565 с.
Гусейнов, Григорій Джамалович. Господні зерна : художньо-документальний життєпис : в 6 кн. / Г. Д. Гусейнов. – Кривий Ріг : ПП «Видавничий дім». – 2000. Кн. 4. –2000. – 566 с.
Гусейнов, Григорій Джамалович. Господні зерна : художньо-документальний життєпис : в 8 кн. / Г. Д. Гусейнов. – Кривий Ріг : ПП «Видавничий дім». – 2000. – Кн. 5. – 2002. – 606 с.
Гусейнов, Григорій Джамалович. Господні зерна : художньо-документальний життєпис : в 8 кн. / Г. Д. Гусейнов. – Кривий Ріг : ПП «Видавничий дім». – 2000. – Кн. 6. – 2002. 638 с.
Гусейнов, Григорій Джамалович. Господні зерна : художньо-документальний життєпис : в 8 кн. / Г. Д. Гусейнов. – Кривий Ріг : ПП «Видавничий дім». – 2000. Кн. 7. – 2003. – 798 с.
Гусейнов, Григорій Джамалович. Господні зерна : художньо-документальний життєпис : в 8 кн. / Г. Д. Гусейнов. – Дніпропетровськ : Січ. – 2000. Кн. 8. – 2004. – 998 с.
Гусейнов, Григорій Джамалович. Господні зерна : художньо-документальний життєпис : в 8 кн. / Г. Д. Гусейнов. – Дніпропетровськ : Січ. – 2000. Post scriptum. – 2005. – 711 с.
Гусейнов, Григорій Джамалович. Господні зерна : художньо-документальний життєпис : в 8 кн. / Г. Д. Гусейнов. – Дніпропетровськ : Січ. – 2000. Алфавітний покажчик імен. – 2005. – 349 с.
Гусейнов, Григорій Джамалович. Господні зерна : художньо-документальний життєпис / Григорій Гусейнов ; авт. передм. Михайло Слабошпицький ; ред. В’ячеслав Вишневий. – Київ : Укр. письменник, 2011. –677 с.
Гусейнов, Григорій Джамалович. Друга соната: художньо-документальна повість / Григорій Гусейнов. – Кіровоград: Імекс-ЛТД, 2014. – 218 с.: портр., фото.
Гусейнов, Григорій Джамалович. Між часом і морем. Колекція невигаданих історій / Григорій Гусейнов. – К.: Ярославів Вал, 2013. – 718 с.
Гусейнов, Григорій Джамалович. На землі, на рідній...: легенди Криворіжжя: в 3 кн. / Григорій Гусейнов; iл. С. Юрченко. – Кривий Ріг: ПП «Видавничий дім», 2000. – Кн. 1: Легенди та перекази Криворіжжя. – 2000. – 233 с.: портр, іл.
Гусейнов, Григорій Джамалович. На землі, на рідній... : легенди Криворіжжя: в 3 кн. / Григорій Джамалович Гусейнов; іл. С. Юрченко. – Кривий Ріг : ПП «Видавничий дім». – 2000. Кн. 2 : І відвага, й шабля при Кривому Розі : документальні твори з історії гірничого краю. – 2000. – 288 с. : іл, портр.
Гусейнов, Григорій Джамалович. На землі, на рідній... : легенди та перекази Криворіжжя: антологія / Григорій Гусейнов ; худ. Сергій Юрченко. – Дніпропетровськ : Арт-Прес. Кн. 4 : Біля витоків : літературні та документальні твори з історії гірничого краю. – 2007. – 351 с. : фото, іл., портр.
Гусейнов, Григорій Джамалович. На землі, на рідній... : легенди та перекази Криворіжжя: антологія / Григорій Гусейнов ; худ. Сергій Юрченко. – Дніпропетровськ : Арт-Прес. Кн. 5 : На древньому Кизикерменському тракті : літературні та документальні твори з історії гірничого краю. – 2008. – 359 с. : фото, іл., портр.
Гусейнов, Григорій Джамалович. На землі, на рідній... : легенди та перекази Криворіжжя: антологія / Григорій Гусейнов ; худ. Сергій Юрченко. – Дніпропетровськ : Арт-Прес. Кн. 6 : Несказанно прекрасні краї... : літературні та документальні твори з історії гірничого краю. – 2011. – 359 с. : фото, іл., портр.
Гусейнов, Григорій Джамалович. На землі, на рідній... : легенди та перекази Криворіжжя: антологія / Григорій Гусейнов ; худ. Сергій Юрченко. – Дніпропетровськ : Арт-Прес. Кн. 7 : Крізь товщу минулого : літературні та документальні твори з історії гірничого краю. – 2012. – 375 с. : фото, іл., портр.
Гусейнов, Григорій Джамалович. Незаймані сніги: оповіді пошуків та знахідок / Григорій Гусейнов. – Кривий Ріг: 1993. – 143 с.
Гусейнов, Григорій Джамалович. Незаймані сніги : п’ятнадцять мандрівних історій : документальні повісті : в 3-х кн. / Григорій Джамалович Гусейнов ; Григорій Гусейнов. – 2010. – Кн. 1. – Дніпропетровськ : Арт-Прес, 2010. – 511 с. : іл.
Гусейнов, Григорій Джамалович. Незаймані сніги : п’ятнадцять мандрівних історій : [документальні повісті] : в 3 кн. / Григорій Джамалович Гусейнов ; Григорій Гусейнов. – Дніпропетровськ : Арт-Прес. – 2010. Кн. 2. –2010. – 559 с. : портр., фото
Гусейнов, Григорій Джамалович. Незаймані сніги : п’ятнадцять мандрівних історій : документальні повісті : в 3-х кн. / Григорій Джамалович Гусейнов ; Григорій Гусейнов. – Дніпропетровськ : Арт-Прес. – 2010. – Кн. 3. – 2010. – 551 с. : іл.
Гусейнов, Григорій. Піщаний брід і його околиці: Юрко Тютюнник. Нестор Махно і Галина Кузьменко. Микола Григор’єв / Григорій Гусейнов. – Дніпропетровськ: Арт-Прес, 2007. – 490 с.: кол. іл.
Гусейнов, Григорій Джамалович. Повернення в Портленд: роман у щоденниках і листах / Григорій Гусейнов. – К.: Ярославів Вал, 2011. – 366 с.: фото, іл.
Гусейнов, Григорій. Принцеси революції : дві героїчні історії / Г. Гусейнов. – Київ : Ярославів Вал, 2017. – 391 с. : фото.
Гусейнов, Григорій. Одіссея Шкіпера та Чугайстра: окупаційний роман / Григорій Гусейнов. – К.: Ярославів Вал, 2015. – 414 с.: фото.
Гусейнов, Григорій Джамалович. Сповідь дитинства: станційні пасторалі / Григорій Гусейнов, – 2-е вид., доп. – Х.: Акта, 2005. – 537 с.
Гусейнов, Григорій Джамалович. Станційні пасторалі: сповідь дитинства / Григорій Гусейнов, – Кривий Ріг: Вид. дім, 1999. – 263 с.
Гусейнов, Григорій Джамалович. Тіні забутого парку: малюнки з уяви / Григорій Гусейнов. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2007. – Кн. 1. – 2007. – 335 с.: кол. іл.
Гусейнов, Григорій Джамалович. Тіні забутого парку : малюнки з уяви / Г. Д. Гусейнов. – Львів : Видавництво Старого Лева. – 2007. Кн. 2. – 2007. – 335 с. : кол. іл.
Гусейнов, Григорій Джамалович. Чаша ювеліра Карла Фаберже / Григорій Джамалович Гусейнов; авт. пеpедм. Олекса Ющенко; Післямова Юрій Мицик, Віталій Стецкевич. – Дніпропетровськ: Гамалія, 1995. – 402 с.
Добридень, «Кур’єре Кривбасу»!: двадцятилітня історія українського часопису в листах читачів та авторів / упор. Григорій Гусейнов. – Київ : Ярославів Вал, 2016. – 456 с. : фото
Література про життя і творчість Григорія Гусейнова
Базилевський В. Робер Андре і Григорій Гусейнов: розкопки пам'яті: спроба порівняльної характеристики / В. Базилевський // Літературна Україна. – 2000. – 7 квітня. – С. 6
Байдужий А. Григорій Гусейнов: «Від Нестора-літописця до Нестора Махна. Ти не випадково народився тут...» / А. Байдужий // Хобі. –2005. – № 11. – С. 27-30
Баран Євген. Духовний сад Григорія Гусейнова // Баран Євген. Навздогін дев’яностим...: проза бібліофіла / Євген Баран. – Івано-Франківськ: Тіповіт, 2006. – С. 36-38
Бондар Василь Васильович. Григорій Гусейнов: «Здатна себе відстояти лише справжня книжка» // Бондар Василь Васильович. У пошуках слова значущого: статті, інтерв’ю, рецензії / Василь Бондар. – Кіровоград: Степ, 2008. – С. 156-162
Босько Володимир Миколайович. [Гусейнов Григорій Джамалович] // Босько Володимир Миколайович. Історичний календар Кіровоградщини на 2007 рік. Люди. Події. Факти: історико-краєзнавче видання: довідник / Володимир Босько; Кіровоград. обл. ін-т післядипломної педагогічної освіти ім. В. Сухомлинського, Кіровоград. обл. організація Всеукр. спілки краєзнавців. – Кіровоград: ПОЛІМЕД-Сервіс, 2006. – С. 147
Босько Володимир Миколайович. Григорій Джамалович Гусейнов // Босько Володимир Миколайович. Історичний календар Кіровоградщини на 2020 рік. Люди. Події. Факти / В. М. Босько; КЗ «КОІППО ім. Василя Сухомлинського». – Кропивницький: Імекс-ЛТД, 2019. – С. 198
Босько Володимир. Гусейнов Григорій Джамалович // Босько Володимир. Визначні постаті Степової Еллади: до 250-річчя заснування фортеці Святої Єлисавети, міста Єлисаветграда та 65-річчя утворення Кіровоградської області / Володимир Босько; кіровоградський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського. – Кіровоград: Інформаційна мережа. – 2004. – Ч. 1. – С. 74
Григорій Гусейнов // Кіровоградщина у дзеркалі часу: літературне мистецтво = Кировоградщина в зеркале времени: литературное искусство = Kirovohrad in the mirror of time: literary arts: фотоальбом / авт.-укл. Олександр Чуднов, Олег Бабенко, авт. ідеї Євгенія Шустер [та ін.]; за заг. ред. Олександра Чуднова. – Кіровоград: Імекс-ЛТД, 2013. – 73, [2] с.: портр., фото, іл. – (Сер. Кіровоградщина у дзеркалі часу). – С. 52
Гусейнов Григорій Джамалович // Шевченківські лауреати, 1962-2012: енциклопедичний довідник / авт.-укл. М. Г. Лабінський ; авт. передм. Б. І. Олійник. – Вид. 3-є, змін. і доп. – К.: Криниця, 2012. – С. 165-166
Клочек Григорій Дмитрович. Бренд Григорія Гусейнова // Клочек Григорій Дмитрович. Енергія художнього слова: збірник статей / Григорій Клочек. – Кіровоград: РВВ КДПУ ім. В. Винниченка, 2007. – С. 334-351
Корінь Антоніна Михайлівна. Григорій Гусейнов // Корінь Антоніна Михайлівна. Долинська галактика. (З історії розвитку літератури та мистецтва в Долинському районі на Кіровоградщині в кінці ХХ – на початку ХХІ ст.): статті, вірші, фотографії / Антоніна Корінь, Тетяна Корінь. – Кіровоград: Видавець Лисенко В. Ф., 2012. – С. 19-24
Янчуков Станіслав Миколайович. Григорій Джамалович Гусейнов // Янчуков Станіслав Миколайович. З іменем Володимира Ястребова / Станіслав Янчуков. – Кіровоград: Центрально-Українське вид-во, 2005. – С. 118-119
Web-ресурси
Гусейнов Григорій Джамалович (Вікіпедія)
Григорій Джамалович Гусейнов (Кіровоградська обласна бібліотека для дітей ім. Т.Г. Шевченка)
Григорій Гусейнов (Письменники України)
Гусейнов Григорій Джамалович (Комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка)
Гусейнов Григорій Джамалович (Енциклопедія сучасної України)