Відмінності між версіями «Винниченко Володимир Кирилович»

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку
 
(Не показано 40 проміжних версій цього користувача)
Рядок 1: Рядок 1:
[[Файл:Vinnychenko V.jpg|мини|200px|<p style="text-align:center;">'''Володимир Кирилович Винниченко'''</p><p style="text-align:left;"><b>народився</b> — 14(26) липня 1880<br /><b>місце народження</b> — Єлисаветград, Херсонська губернія<br /><b>дата смерті</b> — 6 березня 1951<br /><b>місце смерті</b> — Мужен, Франція<br /><b>місце поховання</b> — Мужен, Франція]]</p>
+
[[Файл:Vinnychenko V.jpg|мини|200px|<p style="text-align:center;">'''Володимир Кирилович Винниченко'''</p><p style="text-align:left;"><b>Дата народження </b> — 16(28).07.1880<br /><b>Місце народження</b> — м.&nbsp;Єлисаветград, Херсонська губернія, Російська імперія (тепер м. Кропивницький, Україна)<br /><b>Дата смерті</b> — 6.03.1951<br /><b>Місце смерті</b> — м. Мужен, Франція<br /><b>Місце поховання</b> — м. Мужен, Приморські Альпи, Франція]]</p>
'''Володимир Кирилович Винниченко''' (14 (26) липня 1880, Єлисаветград, Херсонської губернії - 6 березня 1951, Мужен, Франція) - український драматург, прозаїк, художник, державний та політичний діяч.
 
  
 +
'''Володимир Кирилович Винниченко''' (16 (28) липня 1880, м.&nbsp;Єлисаветград, Херсонська губернія, Російська імперія – 6 березня 1951, м. Мужен, Приморські Альпи, Франція) – український драматург, прозаїк, художник, державний та політичний діяч.
  
  
 
==Життя і діяльність==
 
==Життя і діяльність==
  
Володимир Винниченко народився 26 липня 1880 року в селянській родині у місті Єлисаветград (тепер Кіровоград).  
+
Володимир Винниченко народився 28 липня 1880 року в селянській родині у місті Єлисаветград (тепер Кропивницький).
В 1901 році  вступив до Київського університету на юридичний факультет де створив студентську таємну  революційну організацію «Студентська громада». Вступив до Революційної української партії (РУП), яка з 1905 року стала називатися Українською соціал-демократичною робітничою партією (УСДРП).  Серед робітників Києва та селян Полтавської губернії почав проводити агітаційно-пропагандистську роботу, в 1903 році був заарештований, виключений з університету та ув'язнений до одиночної камери Лук'янівської в'язниці в Києві, звідки згодом втік. Після чергового арешту й ув'язнення Володимир Винниченко емігрував. За кордоном разом iз М. Грушевським він видає часопис «Промінь». На початку Першої світової війни повертається до Росії де і живе до 1917 р.
 
 
  
 +
У 1901 році Винниченко вступив до Київського університету на юридичний факультет, де створив студентську таємну революційну організацію «Студентська громада», став членом Революційної української партії (РУП), яка з 1905 року отримала назву Українська соціал-демократична робітнича партія (УСДРП). Серед робітників Києва та селян Полтавської губернії почав проводити агітаційно-пропагандистську роботу, в 1903 році був заарештований, виключений з університету та ув’язнений до одиночної камери Лук’янівської в’язниці в Києві, звідки згодом втік. Після чергового арешту й ув’язнення Володимир Винниченко емігрував. За кордоном разом iз М. Грушевським він видає часопис «Промінь». На початку Першої світової війни повертається до Росії, де і живе до 1917 р.
  
[[Файл:Vynnychenko2.jpg]] <br />
+
 
 +
[[Файл:Vynnychenko2.jpg|200px]] <br />
 
'''Володимир Кирилович Винниченко'''
 
'''Володимир Кирилович Винниченко'''
  
 +
Після Лютневої революції 1917 року Винниченко переїхав в Україну і долучився до активної політичної роботи: став членом Центральної Ради, очолив Генеральний секретаріат і став генеральним секретарем внутрішніх справ.
 +
Володимир Винниченко є автором майже усіх законодавчих актів та декларацій УНР. Він проголосив I Універсал на 2-ому військовому з’їзді 23 червня 1917 року та Декларацію Генерального секретаріату 27 червня 1917 року на пленумі Центральної Ради.
  
Після Лютневої революції 1917 року Винниченко переїхав на Україну і включився до активної політичної роботи. Став членом Центральної Ради, очолив Генеральний секретаріат і став генеральним секретарем внутрішніх справ.
+
У серпні 1918 року Винниченко очолив Український національний союз, опозиційний до гетьманського режиму Павла Скоропадського. Пізніше через суперечності із Симоном Петлюрою Винниченко вийшов у відставку та виїхав за кордон.
  
Винниченко автор майже усіх законодавчих актів УНР та декларацій. Володимир Винниченко проголосив I Універсал на 2-ому військовому з'їзді 23 червня 1917 року та Декларацію Генерального секретаріату 27 червня 1917 року на пленумі Центральної Ради.
+
У Відні Володимир Кирилович написав 3-х томну мемуарно-публіцистичну працю «Відродження нації». Як політик Володимир Винниченко був близьким до комуністичних поглядів. Він мріяв організувати нову партію, соціальна програма якої мало б чим відрізнялася від більшовицької, однак була б «національніша», більше пов’язана з історичним минулим України.
У серпні 1918 року Винниченко очолив Український національний союз опозиційний до гетьманського режиму Павла Скоропадського. Пізніше через суперечності із Симоном Петлюрою Винниченко вийшов у відставку та виїхав за кордон.
 
  
У Відні Винниченко написав 3-х томну мемуарно-публіцистичну працю «Відродження нації». Як  політик Володимир Винниченко був близьким до комуністичних поглядів. Він мріяв організувати нову партію, соціальна програма якої мало б чим відрізнялася від більшовицької, однак була б «національніша», більше пов'язана з історичним минулим України.
+
В часи фашистської окупації Франції Винниченка за відмову співробітництва з нацистами було кинуто до концтабору.
  
В часи фашистської окупації Франції Винниченка за відмову співробітництва з нацистами було кинуто до концтабору.
+
Останні 25 років життя Володимир Кирилович прожив у власному невеликому будинку у французькому містечку Мужен, біля Канн, де займався літературною творчістю та живописом.  
Останні 25 років життя Володимир Кирилович прожив у власному невеликому будинку у французькому містечку Мужен, біля Канн, де і займався літературною творчістю та живописом.  
 
 
[[Файл:Vynnychenko3.jpg]]<br />
 
'''Фотопортрет Володимир Кирилович Винниченко'''
 
  
Понад 20 полотен В. К. Винниченко зберігаються в Інституті літератури ім. Т. Шевченка НАН України.
 
 
Помер Володимир Винниченко 6 березня 1951 р., похований у французькому місті Мужен.
 
Помер Володимир Винниченко 6 березня 1951 р., похований у французькому місті Мужен.
 +
 +
[[Файл:Vynnychenko3.jpg|200px]]<br />
 +
'''Володимир Кирилович Винниченко. <br />
 +
'''Фотопортрет '''
 +
 +
Понад 20 полотен В. К. Винниченка зберігаються в Інституті літератури ім. Т. Шевченка НАН України.
 +
 +
Літературна спадщина Володимира Винниченка – золотий фонд української літератури. Винниченко – автор першого українського фантастичного роману «Сонячна машина» (1922-1924 рр.), де вказано: «Присвячую моїй сонячній Україні». Появу перших його творів вітали Іван Франко і Леся Українка. 1902 р. в «Киевской старине» з’являється його перше оповідання – «Краса і сила».
 +
 +
Творчий доробок В. Винниченка налічує десятки томів. Ще в 1926-1930 рр. кооперативне видавництво «Рух» видало його твори в 24-х томах. Це оповідання та повісті 1902-1907 рр., романи «Чесність з собою», «Заповіти батьків», «Божки», «Хочу», «Записки Кирпатого Мефістофеля»; зо два десятка п’єс, які з успіхом йшли на сценах українських театрів майже до початку 30-х років («Базар», «Щаблі життя», «Чорна Пантера і Білий Ведмідь», «Співочі товариства»).
 +
 +
[[Файл:Zm.jpg|200px]]<br />
 +
'''Обкладинка книги В.&nbsp;Винниченка<br />
 +
''' „Записки Кирпатого Мефістофеля”'''
 +
 +
Відомий літературознавець Володимир Панченко так писав про Винниченка: «Більш суперечливої постаті в українській літературі ХХ&nbsp;століття важко знайти. Найголовніша його суперечність – між художником і доктринером. Найталановитіший Винниченко у новелістиці, де, на відміну від п’єс та романів, не проголошує ідей, не читає проповідей. Письменник мав ідею-фікс – створити нову людину, нову мораль. Кожна його драма, роман – це сценарій щастя. Через те він був поганим політиком, що в ньому міцно сидів художник, який домінував, заважав, жив химеріями».
 +
 +
Володимир Винниченко – письменник світового рівня. В часи Радянського Союзу його ім’я було викреслено з української літератури. А в наш час важливо зберегти його заповіт: «Стійте всіма силами за Україну…».
  
 
==Пам’ять==
 
==Пам’ять==
  
Ім’я Володимира Винниченка Кіровоградському педагогічному інституту ім. О.С. Пушкіна було присвоєно в 1993 р. На базі університету організовано і проведено 5 наукових конференцій, присвячених дослідженню життєвого та творчого шляху В. Винниченка: до 110-ї річниці від дня народження І Винниченківські читання (1990), І Всеукраїнська наукова конференція «Літературна і політична спадщина В. Винниченка на тлі ХХ століття» (2000), наукова конференція «Володимир Винниченко і українська соціал-демократія» (2002), ІІ Всеукраїнська наукова конференція «Володимир Винниченко: політична та літературна діяльність» (2005), ІІІ Всеукраїнська наукова конференція «Творча спадщина Володимира Винниченка на тлі ХХ століття» (2010). Важливим є науковий доробок учених університету Г. Клочека, Л. Куценка, С. Михиди, В. Панченка, їхній  внесок  у процес  дослідження  та популяризації  творчості В. Винниченка.
+
У 1993 р. Кіровоградському педагогічному інституту ім. О.С. Пушкіна було присвоєно ім’я Володимира Винниченка (тепер – Центральноукраїнський державний університет імені Володимира Винниченка).
+
 
Фото 4. Кіровоградський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка
+
На базі університету було організовано і проведено наукові конференції, присвячені дослідженню життєвого та творчого шляху В.&nbsp;Винниченка: до 110-ї річниці від дня народження І Винниченківські читання (1990), І Всеукраїнська наукова конференція «Літературна і політична спадщина В. Винниченка на тлі ХХ століття» (2000), наукова конференція «Володимир Винниченко і українська соціал-демократія» (2002), ІІ Всеукраїнська наукова конференція «Володимир Винниченко: політична та літературна діяльність» (2005), ІІІ Всеукраїнська наукова конференція «Творча спадщина Володимира Винниченка на тлі ХХ століття» (2010). Важливим є науковий внесок у процес дослідження та популяризації творчості В. Винниченка учених університету Г. Клочека, Л. Куценка, С. Михиди, В.&nbsp;Панченка, О.&nbsp;Гольник.
 +
 
 +
[[Файл:Univ_vynnychenko.jpg|200px]]<br />
 +
'''Центральноукраїнський державний університет <br />
 +
'''імені Володимира Винниченка'''
 +
 
 +
До 110-ї річниці з дня народження Володимира Винниченка одній із вулиць Кіровограда (тепер Кропивницький) (колишня вулиця К. Лібхнехта) було присвоєно ім’я Володимира Винниченка, а також встановлено меморіальну дошку на місці гімназії, де Винниченко здобував освіту (тепер у великій красивій будівлі по вулиці Шевченка розміщено Головне управління ДСНС України у Кіровоградській області).
 +
 
 +
З нагоди 130-ї річниці від дня народження В. Винниченка у вересні 2010 р. до Дня міста на оновленій площі біля університету відбулося довгоочікуване відкриття першого в Україні пам’ятника (автор – львівський скульптор Володимир Цісарик).
 +
 
 +
[[Файл:Vinnychenko_pam.jpg|200px]]<br />
 +
'''Пам'ятник В. Винниченку в Кропивницькому<br />
 +
'''(Скульптор Володимир Цісарик)'''
 +
 
 +
До ювілею дня Святого Володимира – 15 липня 2010 р. – в обласному художньому музеї (тепер – Музей мистецтв) вперше було презентовано на батьківщині В. Винниченка частину його творчого доробку – художню спадщину.
 +
 
 +
[[Файл:Vynnychenko_autoportret.jpg|200px]]<br />
 +
'''Автопортрет Володимира Винниченка'''
 +
 
 +
==Бібліографія==
 +
 
 +
'''Твори В. Винниченка'''
 +
 
 +
Володимир Винниченко: Scripta manent. Недруковані п’єси / упор., авт. передм. Т. Яровенко. – Кіровоград : Поліграф-Сервіс, 2015. – 206&nbsp;с.
 +
 
 +
Винниченко Володимир Кирилович. Заповіт борцям за визволення / В. К. Винниченко. – К. : Центр учбової літератури, 2019. – 126 с.
 +
 
 +
Винниченко Володимир Кирилович. Історія Якимового будинку та інші твори : повісті, романи, новели, оповідання, п’єса / Володимир Винниченко ; упор., передм., приміт. Володимира Панченка. – Львів : Світ, 2016. – 597 с.
 +
 
 +
Винниченко Володимир Кирилович. Лепрозорій : роман / В. К. Винниченко ; авт. післям. Г. Сиваченко ; НАНУ, Ін-т літератури ім. Т.&nbsp;Г.&nbsp;Шевченка. – К. : Знання, 2011. – 381 с.
 +
 
 +
Винниченко Володимир Кирилович. Нова заповідь : роман / В. К. Винниченко ; авт. післям. Г. Сиваченко ; НАНУ, Ін-т літератури ім. Т.&nbsp;Г.&nbsp;Шевченка. – К. : Знання, 2011. – 349 с.
 +
 
 +
Винниченко Володимир Кирилович. Чорна пантера і білий медвідь : драми / Володимир Винниченко. – К. : Знання, 2014. – 253 с.
 +
 
 +
Винниченко Володимир Кирилович. Щоденник / НАН України, Ін-т л-ри ім. Т. Г. Шевченка, Комісія Укр. Вільної АН у США для вивчення і публікації спадщини Володимира Винниченка, Канадський ін-т укр. студій; ред. Григорій Костюк ; сост. Олександр Мотиль. – К.; Едмонтон; Нью-Йорк : Смолоскип. Т. 4 : 1929-1931 / ред. Григорій Костюк, упоряд., авт. приміт. Олександр Мотиля, авт. передм. Сергій Гальченко. – 2012. – 621 с.
 +
 
 +
'''Література про В. Винниченка'''
 +
 
 +
Варданян Марина Володимирівна. Романи «муженського циклу» Володимира Винниченка: проблематика, жанрово-стильові особливості : монографія / Марина Варданян. – Кривий Ріг : Видавець ФО-П Чернявський Д. О., 2012. – 227 с.
 +
 
 +
Володимир Винниченко: viribus unitis - XXI. – Кіровоград : Поліграф-Сервіс, 2013. – Ч. 1 : (Життя і творчість В. Винниченка в наукових дослідженнях С. Михиди та М. Ковалик), Кн. 1 : Володимир Винниченко: лабіринтами задзеркалля / Сергій Михида. Кн. 2 : Володимир Винниченко: cherchez la femme... / Марина Ковалик : монографії / Сергій Михида [та ін.]. – 2013. – 431 с.
 +
 
 +
Володимир Винниченко: viribus unitis – XXI. – Кіровоград : Поліграф-Сервіс, 2013. – Ч. 2 : (Життя і творчість В. Винниченка в наукових дослідженнях В. Чернецької та С. Присяжнюк), Кн. 1 : Володимир Винниченко: віч-на-віч зі світом / Вікторія Чернецька. Кн. 2 : Володимир Винниченко: ареал дитинства / Світлана Присяжнюк : монографії / Вікторія Чернецька, Світлана Присяжнюк. – 2013. – 444 с.
 +
 
 +
Володимир Винниченко: жінки у творчості й житті : дайджест-конспект життя і творчості за матеріалами досліджень В. Панченка, С.&nbsp;Михиди, Л.&nbsp;Мороз та ін. / укл.-авт. Тетяна Яровенко ; авт. проекту: С. О. Колісник, Т. С. Яровенко. – Вид. 2-ге, перероб. і доп. – Кіровоград : Поліграф-Сервіс, 2013. – 359 с.
 +
 
 +
Винниченківський меридіан / авт. проекту: С. О. Колісник, Т. С. Яровенко. – Кіровоград : Поліграф-Сервіс, 2014. – 95 с. : портр., фото, іл. + 1 ел. опт. диск (CD-ROM). – (Сер. «Стилет і стилос трьох степовиків»).
 +
 
 +
Володимир Винниченко: утвердження українськості : (дайджест-конспект життя і творчості за матеріалами досліджень В. Панченка, Г.&nbsp;Клочека, С.&nbsp;Михиди та ін.) / укл.-авт. Т. С. Яровенко, автори проекту: С. О. Колісник, Т. С. Яровенко. – Кіровоград : Поліграф-Сервіс, 2013. – 430 с.
 +
 
 +
Главацький Максим Володимирович. Володимир Винниченко / Максим Главацький. – К. : КМ-Букс, 2017. – 143 с.
 +
 
 +
Голик Олена Валеріївна. Володимир Винниченко: Шкільна парадигма / О. В. Голик, Т. С. Яровенко. – Кіровоград : Поліграф-Сервіс, 2015. – 191 с.
 +
 
 +
Жулинський Микола Григорович. Я хочу собою возвеличити українське... Володимир Винниченко: повернення в Україну / М.&nbsp;Г.&nbsp;Жулинський. – К. : ФОП Мазур А. В., 2021. – 638 с.
 +
 
 +
Миронець Надія. Володимир Винниченко: таємниці кохання. Хронологія інтимів : документальна розповідь / Надія Миронець. – К. : Ярославів Вал, 2013. – 251 с.
 +
 
 +
Михида Сергій Павлович. Володимир Винниченко: психопортрет у дзеркалах і задзеркаллі : монографія / Сергій Михида. – 2-е вид., перероб. і доп. – Кіровоград : Поліграф-Сервіс, 2015. – 174 с.
 +
 
 +
Панченко Володимир Євгенович. Літературний ландшафт України. XX cтоліття. 50 слайдів / В. Є. Панченко. – К. : Ярославів Вал, 2019. – 528 с.
 +
 
 +
Чернецька Вікторія Миколаївна. Володимир Винниченко: нотатки епохи : монографія / Вікторія Чернецька. – Кіровоград : Поліграф-Сервіс, 2015. – 206 с.
 +
 
 +
Яровенко Тетяна Сергіївна. Генезис досліджень життєпису й художнього доробку Володимира Винниченка : монографія / Т. С. Яровенко. – Вид. 2-ге, доп. – Кропивницький : Видавець Лисенко В. Ф., 2021. – 75 с.
 +
 
 +
==Web-ресурси==
 +
 
 +
[https://day.kyiv.ua/article/istoriya-i-ya/vynnychenko-bez-bromu Винниченко без брому (День)]
 +
 
 +
[https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B8%D0%BD%D0%BD%D0%B8%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%BA%D0%BE_%D0%92%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D1%80_%D0%9A%D0%B8%D1%80%D0%B8%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87 Винниченко Володимир Кирилович (Вікіпедія)]
 +
 
 +
[http://resource.history.org.ua/cgi-bin/eiu/history.exe?&I21DBN=EIU&P21DBN=EIU&S21STN=1&S21REF=10&S21FMT=eiu_all&C21COM=S&S21CNR=20&S21P01=0&S21P02=0&S21P03=TRN=&S21COLORTERMS=0&S21STR=Vynnychenko_V Винниченко Володимир Кирилович (Інститут історії України)]
 +
 
 +
[http://ukrlit.org/Vynnychenko_Volodymyr_Kyrylovych/ Винниченко Володимир Кирилович (УКРЛІТ.ORG. Публічна електронна бібліотека української художньої літератури)]
 +
 
 +
[https://kakdela.kiev.ua/17848/art/10127.html Винниченко: забута могила у Провансі (Як справи Київ)]
  
До 110–ї річниці з дня народження Володимира Винниченка одній із вулиць Кіровограда (колишня вулиця К.Лібхнехта) було присвоєно ім`я Володимира Винниченка, а також  встановлено меморіальну дошку на місці гімназії, де Винниченко здобував освіту (тепер у великій красивій будівлі по вулиці Шевченка розміщено Головне управління МНС у Кіровоградській області).
+
[https://chtyvo.org.ua/authors/Vynnychenko/Vidrodzhennia_natsii/ Володимир Винниченко. Відродження нації (Історія української революції: марець 1917&nbsp;р. – грудень 1919&nbsp;р.)]
З  нагоди  130-ї  річниці  від  дня  народження В. Винниченка у вересні 2010 р. до Дня міста відбулося довгоочікуване відкриття першого в Україні пам’ятника (автор — львівський скульптор Володимир Цісарик) на оновленій площі біля університету.
 
 
Фото 5. Пам'ятник В. Винниченку в Кіровограді
 
(Скульптор Володимир Цісарик)
 
  
До  ювілею  дня  Святого Володимира - 15 липня 2010 р.   - в  обласному  художньому  музеї  вперше було презентовано на батьківщині  В. Винниченка  частину  його  творчого  доробку, художню  спадщину.
+
[http://www.parta.com.ua/ukr/stories/writers/5/ Володимир Винниченко – біографія письменника, український письменник Винниченко, перекази та твори (Parta.ua)]
  
+
[https://library.kr.ua/wp-content/uploads/2021/01/vunuch.pdf Володимир Винниченко письменник, філософ, публіцист, політик (До 130-річчя від дня народження). Бібліографічний покажчик (ОУНБ ім. Дмитра Чижевського)]
Фото 6. Автопортрет Володимира Винниченка
 
  
Літературна спадщина Володимира Винниченка - золотий фонд української літератури. Винниченко - автор першого українського фантастичного роману «Сонячна машина» (1922-1924 рр.,), де вказано: «Присвячую моїй сонячній Україні». Появу перших його творів вітали Іван Франко і Леся Українка. 1902 р., в «Киевской старине» з'являється його перше оповідання «Краса і сила».
+
[http://www.mandry.ua/?p=4720 Місія: Мужен. Маршрут любові до Володимира Винниченка (Mandry)]
Творчий доробок В.Винниченка обіймає десятки томів. Ще в 1926 – 1930 рр. кооперативне видавництво „Рух” видало його твори в 24-х томах. Це оповідання та повісті 1902 – 1907 рр.  романи „Чесність з собою”, „Заповіти батьків”, „Божки”, „Хочу”, „Записки Кирпатого Мефістофеля”; майже два десятка п`єс, які з успіхом йшли на сценах українських театрів майже до початку 30-х років („Базар”, „Щаблі життя”, „Чорна Пантера і Білий Ведмідь”, „Співочі товариства”.
 
 
Фото 7. Обкладинка книги В.Винниченка „Записки Кирпатого Мефістофеля”
 
  
Володимир Панченко: „Більш суперечливої постаті в українській літературі ХХ століття важко знайти. Найголовніша його суперечність - між художником і доктринером. Найталановитіший Винниченко у новелістиці, де, на відміну від п’єс та романів, не проголошує ідей, не читає проповідей. Письменник мав ідею-фікс - створити нову людину, нову мораль. Кожна його драма, роман - це сценарій щастя. Через те він був поганим політиком, що в ньому міцно сидів художник, який домінував, заважав, жив химеріями”.
+
[https://web.archive.org/web/20081120060428/http://komukr.kpu.net.ua/2005.04/7.htm Невідомі документи ЦК РКП(б) про Володимира Винниченка (Internet Archive)]
Володимир Винниченко - письменник світового рівня. В часи Радянського Союзу його ім`я було викреслено з української літератури. А в наш час важливим є зберегти його заповіт: «Стійте всіма силами за Україну…»
 
  
Бібліографія
+
[https://www.radiosvoboda.org/a/30748066.html Постать Володимира Винниченка: український революціонер у полоні соціалістичних ідеалів (Радіо Свобода)]
  
На сайті Кіровоградської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Д.І.Чижевського в розділі “Бібліографії” розміщено бібліографічний покажчик “ВОЛОДИМИР ВИННИЧЕНКО - ПИСЬМЕННИК, ФІЛОСОФ, ПУБЛІЦИСТ, ПОЛІТИК ( До 130-річчя від дня народження)
+
[https://academia-pc.com.ua/product/261 Процюк С. Маски опадають повільно. Роман про Володимира Винниченка  («Академія»). 2-ге видання (Академія)]
Електронний режим доспупа: http://www.library.kr.ua/bibliograph/vunuch.html
 
  
Web-ресурси
+
[https://library.kr.ua/wp-content/elib/panchenko/panchenko.pdf Творчість Володимира Винниченка 1902-1920 рр. у генетичних і типологічних зв’язках з європейськими літераторами (PDF). Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора філологічних наук (ОУНБ імені Дмитра Чижевського)]
    Процюк С. Маски опадають повільно. Роман про Володимира Винниченка / Степан Процюк. - К. : Видавничий центр «Академія», 2011 . - 304 с.
 
http://academia-pc.com.ua/product/261
 
    Про В. Винниченка на «Урядовому порталі»
 
http://www.kmu.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=1213133&cat_id=661174
 
    Дисертація Володимира Панченка з творчості В. Винниченка
 
http://library.kr.ua/books/panchenko/
 
    Твори Винниченка на аудіобібліотеці litplayer
 
http://litplayer.com.ua/authors/vynnychenko
 
УКРЛІТ.ORG. Українська література. Володимир Кирилович Винниченко
 
http://ukrlit.org/Vynnychenko_Volodymyr_Kyrylovych/
 
    Творчість Володимира Винниченка на порталі «Український Центр»
 
http://ukrcenter.com/%D0%9B%D1%96%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B0%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B0/19207/%D0%92%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D1%80-%D0%92%D0%B8%D0%BD%D0%BD%D0%B8%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%BA%D0%BE
 
        Веледницька Т. Ідея-фікс Володимира Винниченка
 
http://litukraina.kiev.ua/deya-f-ks-volodimira-vinnichenka
 
Vynnychenko, Volodymyr, 1880–1951
 
http://archive.org/search.php?query=Vynnychenko%20Volodymyr
 
Володимир Винниченко ВІДРОДЖЕННЯ НАЦІЇ (Історія української революції: марець 1917 р. – грудень 1919 р.)
 
http://exlibris.org.ua/vinnichenko/index.html
 
Володимир Винниченко - біографія українського письменника, основні відомості про життя та творчість в біографії Винниченко
 
http://www.parta.com.ua/ukr/stories/writers/5/
 
Владимир Винниченко - неизвестные факты
 
http://lifegid.com/blogs/personality-about-health/514
 

Поточна версія на 16:30, 15 грудня 2023

Володимир Кирилович Винниченко

Дата народження — 16(28).07.1880
Місце народження — м. Єлисаветград, Херсонська губернія, Російська імперія (тепер м. Кропивницький, Україна)
Дата смерті — 6.03.1951
Місце смерті — м. Мужен, Франція
Місце поховання — м. Мужен, Приморські Альпи, Франція

Володимир Кирилович Винниченко (16 (28) липня 1880, м. Єлисаветград, Херсонська губернія, Російська імперія – 6 березня 1951, м. Мужен, Приморські Альпи, Франція) – український драматург, прозаїк, художник, державний та політичний діяч.


Життя і діяльність

Володимир Винниченко народився 28 липня 1880 року в селянській родині у місті Єлисаветград (тепер Кропивницький).

У 1901 році Винниченко вступив до Київського університету на юридичний факультет, де створив студентську таємну революційну організацію «Студентська громада», став членом Революційної української партії (РУП), яка з 1905 року отримала назву Українська соціал-демократична робітнича партія (УСДРП). Серед робітників Києва та селян Полтавської губернії почав проводити агітаційно-пропагандистську роботу, в 1903 році був заарештований, виключений з університету та ув’язнений до одиночної камери Лук’янівської в’язниці в Києві, звідки згодом втік. Після чергового арешту й ув’язнення Володимир Винниченко емігрував. За кордоном разом iз М. Грушевським він видає часопис «Промінь». На початку Першої світової війни повертається до Росії, де і живе до 1917 р.


Vynnychenko2.jpg
Володимир Кирилович Винниченко

Після Лютневої революції 1917 року Винниченко переїхав в Україну і долучився до активної політичної роботи: став членом Центральної Ради, очолив Генеральний секретаріат і став генеральним секретарем внутрішніх справ. Володимир Винниченко є автором майже усіх законодавчих актів та декларацій УНР. Він проголосив I Універсал на 2-ому військовому з’їзді 23 червня 1917 року та Декларацію Генерального секретаріату 27 червня 1917 року на пленумі Центральної Ради.

У серпні 1918 року Винниченко очолив Український національний союз, опозиційний до гетьманського режиму Павла Скоропадського. Пізніше через суперечності із Симоном Петлюрою Винниченко вийшов у відставку та виїхав за кордон.

У Відні Володимир Кирилович написав 3-х томну мемуарно-публіцистичну працю «Відродження нації». Як політик Володимир Винниченко був близьким до комуністичних поглядів. Він мріяв організувати нову партію, соціальна програма якої мало б чим відрізнялася від більшовицької, однак була б «національніша», більше пов’язана з історичним минулим України.

В часи фашистської окупації Франції Винниченка за відмову співробітництва з нацистами було кинуто до концтабору.

Останні 25 років життя Володимир Кирилович прожив у власному невеликому будинку у французькому містечку Мужен, біля Канн, де займався літературною творчістю та живописом.

Помер Володимир Винниченко 6 березня 1951 р., похований у французькому місті Мужен.

Vynnychenko3.jpg
Володимир Кирилович Винниченко.
Фотопортрет

Понад 20 полотен В. К. Винниченка зберігаються в Інституті літератури ім. Т. Шевченка НАН України.

Літературна спадщина Володимира Винниченка – золотий фонд української літератури. Винниченко – автор першого українського фантастичного роману «Сонячна машина» (1922-1924 рр.), де вказано: «Присвячую моїй сонячній Україні». Появу перших його творів вітали Іван Франко і Леся Українка. 1902 р. в «Киевской старине» з’являється його перше оповідання – «Краса і сила».

Творчий доробок В. Винниченка налічує десятки томів. Ще в 1926-1930 рр. кооперативне видавництво «Рух» видало його твори в 24-х томах. Це оповідання та повісті 1902-1907 рр., романи «Чесність з собою», «Заповіти батьків», «Божки», «Хочу», «Записки Кирпатого Мефістофеля»; зо два десятка п’єс, які з успіхом йшли на сценах українських театрів майже до початку 30-х років («Базар», «Щаблі життя», «Чорна Пантера і Білий Ведмідь», «Співочі товариства»).

Zm.jpg
Обкладинка книги В. Винниченка
„Записки Кирпатого Мефістофеля”

Відомий літературознавець Володимир Панченко так писав про Винниченка: «Більш суперечливої постаті в українській літературі ХХ століття важко знайти. Найголовніша його суперечність – між художником і доктринером. Найталановитіший Винниченко у новелістиці, де, на відміну від п’єс та романів, не проголошує ідей, не читає проповідей. Письменник мав ідею-фікс – створити нову людину, нову мораль. Кожна його драма, роман – це сценарій щастя. Через те він був поганим політиком, що в ньому міцно сидів художник, який домінував, заважав, жив химеріями».

Володимир Винниченко – письменник світового рівня. В часи Радянського Союзу його ім’я було викреслено з української літератури. А в наш час важливо зберегти його заповіт: «Стійте всіма силами за Україну…».

Пам’ять

У 1993 р. Кіровоградському педагогічному інституту ім. О.С. Пушкіна було присвоєно ім’я Володимира Винниченка (тепер – Центральноукраїнський державний університет імені Володимира Винниченка).

На базі університету було організовано і проведено наукові конференції, присвячені дослідженню життєвого та творчого шляху В. Винниченка: до 110-ї річниці від дня народження – І Винниченківські читання (1990), І Всеукраїнська наукова конференція «Літературна і політична спадщина В. Винниченка на тлі ХХ століття» (2000), наукова конференція «Володимир Винниченко і українська соціал-демократія» (2002), ІІ Всеукраїнська наукова конференція «Володимир Винниченко: політична та літературна діяльність» (2005), ІІІ Всеукраїнська наукова конференція «Творча спадщина Володимира Винниченка на тлі ХХ століття» (2010). Важливим є науковий внесок у процес дослідження та популяризації творчості В. Винниченка учених університету Г. Клочека, Л. Куценка, С. Михиди, В. Панченка, О. Гольник.

Univ vynnychenko.jpg
Центральноукраїнський державний університет
імені Володимира Винниченка

До 110-ї річниці з дня народження Володимира Винниченка одній із вулиць Кіровограда (тепер Кропивницький) (колишня вулиця К. Лібхнехта) було присвоєно ім’я Володимира Винниченка, а також встановлено меморіальну дошку на місці гімназії, де Винниченко здобував освіту (тепер у великій красивій будівлі по вулиці Шевченка розміщено Головне управління ДСНС України у Кіровоградській області).

З нагоди 130-ї річниці від дня народження В. Винниченка у вересні 2010 р. до Дня міста на оновленій площі біля університету відбулося довгоочікуване відкриття першого в Україні пам’ятника (автор – львівський скульптор Володимир Цісарик).

Vinnychenko pam.jpg
Пам'ятник В. Винниченку в Кропивницькому
(Скульптор Володимир Цісарик)

До ювілею дня Святого Володимира – 15 липня 2010 р. – в обласному художньому музеї (тепер – Музей мистецтв) вперше було презентовано на батьківщині В. Винниченка частину його творчого доробку – художню спадщину.

Vynnychenko autoportret.jpg
Автопортрет Володимира Винниченка

Бібліографія

Твори В. Винниченка

Володимир Винниченко: Scripta manent. Недруковані п’єси / упор., авт. передм. Т. Яровенко. – Кіровоград : Поліграф-Сервіс, 2015. – 206 с.

Винниченко Володимир Кирилович. Заповіт борцям за визволення / В. К. Винниченко. – К. : Центр учбової літератури, 2019. – 126 с.

Винниченко Володимир Кирилович. Історія Якимового будинку та інші твори : повісті, романи, новели, оповідання, п’єса / Володимир Винниченко ; упор., передм., приміт. Володимира Панченка. – Львів : Світ, 2016. – 597 с.

Винниченко Володимир Кирилович. Лепрозорій : роман / В. К. Винниченко ; авт. післям. Г. Сиваченко ; НАНУ, Ін-т літератури ім. Т. Г. Шевченка. – К. : Знання, 2011. – 381 с.

Винниченко Володимир Кирилович. Нова заповідь : роман / В. К. Винниченко ; авт. післям. Г. Сиваченко ; НАНУ, Ін-т літератури ім. Т. Г. Шевченка. – К. : Знання, 2011. – 349 с.

Винниченко Володимир Кирилович. Чорна пантера і білий медвідь : драми / Володимир Винниченко. – К. : Знання, 2014. – 253 с.

Винниченко Володимир Кирилович. Щоденник / НАН України, Ін-т л-ри ім. Т. Г. Шевченка, Комісія Укр. Вільної АН у США для вивчення і публікації спадщини Володимира Винниченка, Канадський ін-т укр. студій; ред. Григорій Костюк ; сост. Олександр Мотиль. – К.; Едмонтон; Нью-Йорк : Смолоскип. Т. 4 : 1929-1931 / ред. Григорій Костюк, упоряд., авт. приміт. Олександр Мотиля, авт. передм. Сергій Гальченко. – 2012. – 621 с.

Література про В. Винниченка

Варданян Марина Володимирівна. Романи «муженського циклу» Володимира Винниченка: проблематика, жанрово-стильові особливості : монографія / Марина Варданян. – Кривий Ріг : Видавець ФО-П Чернявський Д. О., 2012. – 227 с.

Володимир Винниченко: viribus unitis - XXI. – Кіровоград : Поліграф-Сервіс, 2013. – Ч. 1 : (Життя і творчість В. Винниченка в наукових дослідженнях С. Михиди та М. Ковалик), Кн. 1 : Володимир Винниченко: лабіринтами задзеркалля / Сергій Михида. Кн. 2 : Володимир Винниченко: cherchez la femme... / Марина Ковалик : монографії / Сергій Михида [та ін.]. – 2013. – 431 с.

Володимир Винниченко: viribus unitis – XXI. – Кіровоград : Поліграф-Сервіс, 2013. – Ч. 2 : (Життя і творчість В. Винниченка в наукових дослідженнях В. Чернецької та С. Присяжнюк), Кн. 1 : Володимир Винниченко: віч-на-віч зі світом / Вікторія Чернецька. Кн. 2 : Володимир Винниченко: ареал дитинства / Світлана Присяжнюк : монографії / Вікторія Чернецька, Світлана Присяжнюк. – 2013. – 444 с.

Володимир Винниченко: жінки у творчості й житті : дайджест-конспект життя і творчості за матеріалами досліджень В. Панченка, С. Михиди, Л. Мороз та ін. / укл.-авт. Тетяна Яровенко ; авт. проекту: С. О. Колісник, Т. С. Яровенко. – Вид. 2-ге, перероб. і доп. – Кіровоград : Поліграф-Сервіс, 2013. – 359 с.

Винниченківський меридіан / авт. проекту: С. О. Колісник, Т. С. Яровенко. – Кіровоград : Поліграф-Сервіс, 2014. – 95 с. : портр., фото, іл. + 1 ел. опт. диск (CD-ROM). – (Сер. «Стилет і стилос трьох степовиків»).

Володимир Винниченко: утвердження українськості : (дайджест-конспект життя і творчості за матеріалами досліджень В. Панченка, Г. Клочека, С. Михиди та ін.) / укл.-авт. Т. С. Яровенко, автори проекту: С. О. Колісник, Т. С. Яровенко. – Кіровоград : Поліграф-Сервіс, 2013. – 430 с.

Главацький Максим Володимирович. Володимир Винниченко / Максим Главацький. – К. : КМ-Букс, 2017. – 143 с.

Голик Олена Валеріївна. Володимир Винниченко: Шкільна парадигма / О. В. Голик, Т. С. Яровенко. – Кіровоград : Поліграф-Сервіс, 2015. – 191 с.

Жулинський Микола Григорович. Я хочу собою возвеличити українське... Володимир Винниченко: повернення в Україну / М. Г. Жулинський. – К. : ФОП Мазур А. В., 2021. – 638 с.

Миронець Надія. Володимир Винниченко: таємниці кохання. Хронологія інтимів : документальна розповідь / Надія Миронець. – К. : Ярославів Вал, 2013. – 251 с.

Михида Сергій Павлович. Володимир Винниченко: психопортрет у дзеркалах і задзеркаллі : монографія / Сергій Михида. – 2-е вид., перероб. і доп. – Кіровоград : Поліграф-Сервіс, 2015. – 174 с.

Панченко Володимир Євгенович. Літературний ландшафт України. XX cтоліття. 50 слайдів / В. Є. Панченко. – К. : Ярославів Вал, 2019. – 528 с.

Чернецька Вікторія Миколаївна. Володимир Винниченко: нотатки епохи : монографія / Вікторія Чернецька. – Кіровоград : Поліграф-Сервіс, 2015. – 206 с.

Яровенко Тетяна Сергіївна. Генезис досліджень життєпису й художнього доробку Володимира Винниченка : монографія / Т. С. Яровенко. – Вид. 2-ге, доп. – Кропивницький : Видавець Лисенко В. Ф., 2021. – 75 с.

Web-ресурси

Винниченко без брому (День)

Винниченко Володимир Кирилович (Вікіпедія)

Винниченко Володимир Кирилович (Інститут історії України)

Винниченко Володимир Кирилович (УКРЛІТ.ORG. Публічна електронна бібліотека української художньої літератури)

Винниченко: забута могила у Провансі (Як справи Київ)

Володимир Винниченко. Відродження нації (Історія української революції: марець 1917 р. – грудень 1919 р.)

Володимир Винниченко – біографія письменника, український письменник Винниченко, перекази та твори (Parta.ua)

Володимир Винниченко письменник, філософ, публіцист, політик (До 130-річчя від дня народження). Бібліографічний покажчик (ОУНБ ім. Дмитра Чижевського)

Місія: Мужен. Маршрут любові до Володимира Винниченка (Mandry)

Невідомі документи ЦК РКП(б) про Володимира Винниченка (Internet Archive)

Постать Володимира Винниченка: український революціонер у полоні соціалістичних ідеалів (Радіо Свобода)

Процюк С. Маски опадають повільно. Роман про Володимира Винниченка («Академія»). 2-ге видання (Академія)

Творчість Володимира Винниченка 1902-1920 рр. у генетичних і типологічних зв’язках з європейськими літераторами (PDF). Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора філологічних наук (ОУНБ імені Дмитра Чижевського)