Велігін Петро Володимирович

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Петро Володимирович Велігін

народився —27.09.1921
місце народження — с. Злинка Маловисківський район,Кіровоградська область
дата смерті — 13.04.1944
місце смерті — с. Ашага-Джамин, Автономна Республіка Крим, Україна
місце поховання — с. Геройське Сакського району.

Петро Володимирович Велігін (27 вересня 1921 – 13 квітня 1944), Герой Радянського Союзу, сапер, гвардії червоногвардієць.

Життя і діяльність

Велігін Петро Володимирович народився 27 вересня 1921 року в селі Злинка Маловисківського району Кіровоградської області в сім’ї колгоспників. У 1928 році пішов до Злинської середньої школи №1. Під час Голодомору 1933 року батьки віддали Петра до дитячого будинку у м. Одеса. У 1937 році Велігін повернувся до рідного села і почав працювати у колгоспі " ім. 13-річчя Жовтня". У 1941 році поїхав на заробітки до м. Краснодар, там і застала його війна. Був призваний на службу до Радянської Армії у 1942 році. Воював на Сталінградському, Південному і 4-му Українському фронтах. Відзначений медаллю "За оборону Сталінграда" та орденом Великої Вітчизняної війни ІІ-го ступеня.

12 квітня 1944 року розвідувальна група із восьми солдатів 3-го гвардійського окремого мотоінженерного батальйону під командуванням сержанта Миколи Піддубного отримала завдання виявити розташування ворожих військ вздовж траси Сімферополь-Євпаторія. На околиці села Ашага-Джамін танк, на якому пересувались військові, обстріляли: гарматний постріл вдарив з- за рогу крайнього будинку. Танкісти загинули. Розвідники змушені були зайняти кругову оборону. Сили були нерівними. 13 квітня 1944 року Петра Велігіна з вісьмома розвідниками було захоплено в полон, піддано нелюдським катуванням. Жоден з них не зрадив Батьківщину. Фашисти розстріляли радянських воїнів, а тіла кинули до глибокого яру.

Місцеві жителі поховали Велігіна Петра Володимировича разом з товаришами у братській могилі у селі Геройському. Село назване на честь подвигу героїв-розвідників.

Нагороди

Указом Президії Верховної Ради Союзу РСР від 16 травня 1944 року гвардії рядовому Велігіну Петру Володимировичу присвоєне звання Героя Радянського Союзу посмертно. Нагороджений орденами Леніна та Вітчизняної війни 2-го ступеню, медаллю «За оборону Сталінграда».

Вшанування пам'яті

Ім’я відважного гвардійця присвоєно Злинській ЗОШ №1, вулицям у селі Злинка та в м. Мала Виска. На стіні школи розміщена пам’ятна меморіальна дошка.

Бібліографія

Чабаненко, Володимир Васильович. Прославлені у віках: нариси про Героїв Радянського Союзу - уродженців Кіровоградської обл. / В. В. Чабаненко. - Дніпропетровськ : Промiнь, 1983. - 367 с. ; 20 см. - (Сер. "Герої Радянського Союзу"), стор. 54-57

Відвідав Героя-земляка на кримській землі [Текст] / Федір Яриш // Маловисківські вісті. - 2014. - 7 травня. - С. 2.

Web-ресурси

Пётр Владимирович Велигин