Балицький Григорій Васильович

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Григорій Васильович Балицький

народився — 12.03.1906
місце народження — с. Берестяги Гайворонського району Кіровоградської області
дата смерті — 06.12.1989
місце смерті — м. Кіровоград
місце поховання — Пантеон Вічної Слави

Григорій Васильович Балицький (12 березня 1906, с. Берестяги Гайворонського району Кіровоградської області — 6 грудня 1989, м. Кіровоград) — Герой Радянського Союзу, організатор і керівник партизанського руху в Україні в роки Великої Вітчизняної війни.


Життя і діяльність

"Пам’ять, незгасаюча у віках"

Григорій Васильвич Балицький народився в селянській родині, закінчив сільську школу. В Державному архіві Кіровоградської області зберігається особовий фонд Григорія Васильовича, з документів якого дізнаємося, що в 1928–1933 роках він мешкав і працював у місті Маріуполі. В 1937 році закінчив Всеукраїнський інститут комуністичної освіти в Харкові і з того ж року працював директором Чернігівської обласної бібліотеки ім. В. Г. Короленка. До 1940 року завідував відділом чернігівської обласної газети «Більшовик».

Війна застала Балицького на посаді заступника завідуючого загальним сектором Чернігівського обкому партії України. Коли ворог наближався до Чернігова, обком партії залишив Григорія Васильовича разом з іншими партійними керівниками на тимчасово окупованій території області для організації партизанської боротьби проти німецько-фашистських загарбників. В жовтні 1941 року Г. Балицький встановив зв'язок з партизанськими загонами, що діяли в лісах Чернігівської області, а в грудні цього ж року вже приступив до диверсійної роботи. У 1942 році, у бою з противником, Балицький Г. В. захопив ручний кулемет, що дуже пригодився у подальшій партизанській боротьбі. У 1942-1944 рр. Григорій Васильович очолював партизанський загін імені Сталіна Чернігівського партизанського з'єднання, займався диверсійною роботою. В листопаді 1942 року Балицький виводе свій партизанський загін в Клітнянські ліси Брянської області і приєднується до чернігівсько-волинського партизанського з’єднання під командуванням О. Ф. Федорова. Група Григорія Балицького пустила під укіс поїзд «Голуба стріла» з ворожими офіцерами-відпускниками, де знайшли смерть до трьохсот офіцерів німецької армії з числа командного складу льотних і танкових частин. Серед загиблих – генерал і три полковники. Під час бою Григорій Васильович був тяжко поранений в око, яке вилікувати не вдалося. А всього за роки війни на території Волинської області , де діяв загін Балицького, пущено під укіс понад 130 ешелонів ворога . У 1943 році країна високо оцінила його заслуги: Указом Президії Верховної Ради СРСР від 7 березня 1943 року за мужність і героїзм, виявлені при організації підриву та мінуванні ворожих ешелонів Балицького Григорія Васильовича удостоєно звання Героя Радянського Союзу. Польський уряд нагородив його Золотим Хрестом.

З липня 1944 року Балицький Г.В. працював на партійній роботі, був секретарем Кіровоградського міськкому Компартії України, головою партійної комісії при Кіровоградському обкомі Компартії України. Партизанський ватажок залишив спогади: «Вибухи гремлять на Волині», «Війна вночі», «Біля радіоприймача», «Короткі спогади», в яких надзвичайно емоційно описані події партизанської боротьби на теренах України.

Його мужнє серце перестало битися на 84-му році життя 6 грудня 1989 року. Поховано Григорія Васильовича Балицького в м. Кіровограді в Пантеоні Вічної Слави.

Г.В. Балицький нагороджений орденами Леніна, Богдана Хмельницького, Вітчизняної війни І-го ступеня, Червоної Зірки, "Знак Пошани", медалями, Почесний громадянин села Губівки Компаніївського району Кіровоградської області.

Пам’ять

Почесний громадянин села Губівка Компаніївського району Кіровоградської області. У місті Харків на будівлі Харківської державної академії культури, в якій навчався Г.В.Балицький, встановлена меморіальна дошка.

Бібліографія

Балицький, Григорій Васильевич Вибухи гримлять на Волині : [Спогади партизанського командира Героя Радянського Союзу про партизанський рух на Україні та в Білорусії, 1942-1943 рр.] / Григорій Балицький; [Худож. Л. В. Гритчин]: Літ. запис Євгена Желєзнякова,. - К. : Молодь, 1990. - 189,[2] с.

Балицький, Григорій Васильович. Війна вночі : про мужність і героїзм радянського народу в боротьбі за визволення Батьківщини з під фашистського ярма: документальна повість / Григорій Балицький ; літ. запис С. Плачинди. - К. : Молодь, 1969. - 428 с. : 9 л. іл. - (Сер. "Герої. Роки. Звершення")

Герои Советского Союза : краткий биографический словарь в двух томах. Т. 1. - М.: Воениздат, 1987. - 911 с.

Матівос Ю. М. Сторінки безсмертя: Історико-краєзнавчий нарис / Ю. М. Матівос. - Кіровоград: Степ, 2005. – с. 46.

Павличук О. А. Гайворонщина - перлина Подільського краю: Історія і сучасність / О. А. Павличук, О. І. Комірний. - Кіровоград: Центр. - Укр. вид-во, 2004. – с. 67.

Чабаненко В. В. «Прославлені у віках: Нариси про Героїв Радянського Союзу — уродженців Кіровоградської області» — Дніпропетровськ: Промінь, 1983, стор. 35-37.

Дацька В. І летіли під укіс ешелони / В. Дацька // Вечірня газета. - 2006. - 10 березня. - С. 1

Лихолап, Б. Шли під укіс ешелони [Текст] : Про Героя Радянського Союзу Григорія Балицького / Б.Лихолап // Народне слово. - 1999. - 23 грудня. - С. 4

Пилипенко О. Кінець "Голубої стріли"/ О. Пилипенко // Народне слово. - 2006. - 14 березня. - С. 4: портр.

Сандул, В. Партизанськими стежками [Текст] / В. Сандул // Гайворонські вісті. - 2005. - 26 січня. - С. 2

Трибуцька, О. Герої Кіровоградщини - захисники Вітчизни [Текст] / О. Трибуцька // Народне слово. - 2010. - 15 квітня. - С. 7

Web-ресурс

Балицкий Григорий Васильевич http://newzz.in.ua/histori/1148871896-balickij-grigorij-vasilevich.html

Герои Страны: Балицкий Григорий Васильевич