Відмінності між версіями «Базилевський Володимир Олександрович»

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку
(Створена сторінка: БАЗИЛЕВСЬКИЙ ВОЛОДИМИР ОЛЕКСАНДРОВИЧ Володимир Олександрович Базилевський Фото...)
 
 
(Не показано 18 проміжних версій цього користувача)
Рядок 1: Рядок 1:
БАЗИЛЕВСЬКИЙ ВОЛОДИМИР ОЛЕКСАНДРОВИЧ
+
[[Файл:Bazylevsky.jpg|мини|слева|200px|<p style="text-align:center;">'''Володимир Олександрович Базилевський'''</p><p style="text-align:left;"><b>Дата народження </b> — 14.08.1937<br /><b>Місце народження</b> — с. Павлиш, Онуфріївський район, Харківська область, СРСР (нині Олександрійський район, Кіровоградська область, Україна)]]</p>
     
+
'''Володимир Олександрович Базилевський''' (14 серпня 1937, селище Павлиш Онуфріївського району (нині Олександрійського району Кіровоградської області) – український поет, прозаїк, літературознавець.
  
Володимир Олександрович Базилевський
 
  
Фотопортрет
 
 
Дата народження:  14 серпня 1937
 
                                              Місце народження: с. Павлиш
 
                                              Онуфріївського району
 
                                              Кіровоградської області 
 
  
  
Володимир Олександрович Базилевський (14 серпня 1937, селище Павлиш Онуфріївського району Кіровоградської області) — український письменник, літературний критик, перекладач. Член Національної спілки письменників України (від 1972 року).
+
==Життя і діяльність==
  
Життя і діяльність
+
<p style="text-align:right;">
 +
'''Мінімум слів – максимум змісту…'''<br />
 +
'''В. Базилевський'''</p>
  
Мінімум слів – максимум змісту…
 
                                                                                        В. Базилевський
 
  
Володимир Базилевський народився в сім'ї службовця. Закінчив філологічний факультет Одеського університету ім. І. Г. Мечникова (1962). Працював кореспондентом газет «Чорноморська комуна» (Одеса), «Кіровоградська правда» (Кіровоград), старшим редактором видавництва «Промінь» (Дніпропетровськ), керівником літературної студії «Сівач» (Кіровоград).
+
Володимир Базилевський народився 14 серпня 1937 року в селі Павлиш Онуфріївського району (нині Олександрійського району) на Кіровоградщині в сім’ї службовця. Дитинство Володимира минало у селі Байдакове, яке було за сім кілометрів від Павлиша. Свої перші твори він написав у шкільні роки, до того ж багато читав і по закінченні школи вже досить вільно орієнтувався у вітчизняній та зарубіжній класиці. У 1962 році Володимир закінчив філологічний факультет Одеського університету ім. І. Г. Мечникова. У різні роки він працював завідувачем сільського клубу, будівельником, кореспондентом газети «Чорноморська комуна» (Одеса).
Був членом КПРС. Друкуватися почав 1954 року.
 
Перші книги Володимира Базилевського «Ятрань» і «Рівновага» з’явилися у 1968 році. Вже з перших друкованих сторінок  він почав інтелігентно, активно дистанціюватися від будь – якого натяку на кон’юктуру.
 
Володимир Базилевський понад 20 років жив і працював у Кіровограді, у нашому рідному краї, який прославився великими літературними іменами, культурними надбаннями, що стали гордістю всієї України. Журналіст обласної газети, крім поезій, писав нариси і документальні повісті, невідривно стежив за всім українським літературним процесом. І саме тоді, в кіровоградський період, він просто «зробив себе».
 
І де б він не був , «коріння дерева лишається в землі». Рідна земля Кіровоградщини, на якій народився і виріс, яка дала наснагу до написання перших віршованих рядків, завжди зримо чи незримо присутня у його творах, залишається його основою і фундаментом. За віком належить до покоління «шістдесятників» (дебютував збірками «Ятрань» і «Рівновага» 1968 p.), хоч у літературі його ім'я набуло розголосу в кінці 70-х — на початку 80-х років, коли вийшли збірки його віршів «Побачення з тобою» (1978), «Допоки музика звучить» (1982), «Чуття землі небесне» (1983), «Труди і дні» (1984) та ін. Виходили з-під його пера й книжки нарисів, документальних повістей («Делегат конгресу», «Земля двох морів» тощо), які, однак, не стали домінуючими у творчості.
 
Базилевський-поет — прибічник тієї стильової лінії, якій притаманна ясність і точність форми, ощадливість вислову, концентрованість образної думки, схильність до антиномічно гострої психологічної рефлексії. Його лірична стихія — це замисленість, майже притишена розмова з собою, що проявляється, однак, не в просторій розповіді (класичний жанр медитації), а в спалахах думки, оповитої таким же гострим, по-різному забарвленим почуттям.
 
Завжди можна впізнати Базилевського за цим його глибинним, гіркувато-іронічним лаконізмом, де, справді, словам тісно, зате просторо душі, уяві, емоціям.
 
«Усе, як і було, усе, як і було.
 
От тільки лободою, як лісом, поросло.
 
Усе, як і було, усе, як і було.
 
От тільки рідні лиця з водою понесло.
 
Під косогором сядь — і руку до чола.
 
Шумить, шумить, шумить билинна ковила».
 
  
«Просвітлений вершник і книжник», він знає і вміє передати — й темні, «нічні», моменти сокровенного стану людської душі. Саме присутність цих нот у загальному просвітленому звучанні лірики  Володимира Базилевського тільки додає їй більшої правдивості й душевної щирості.
+
Понад 20 років Володимир Базилевський жив у Кіровограді (нині – Кропивницький), у краї, який прославився великими літературними іменами, культурними надбаннями, що стали гордістю всієї України. Працював кореспондентом газети «Кіровоградська правда», старшим редактором дніпропетровського видавництва «Промінь», очолював літературну студію «Сівач», був членом обласного літоб’єднання «Степ».
  
Лірика Базилевського заснована на постійних перетвореннях і піднесеннях: звичайного факту — в драму духу чи його торжество, пейзажу — в метафору психологічного стану поета. Це постійна взаємодія побутового й буттєвого, «земного» й «небесного».
+
Друкуватися письменник почав 1954 року. Журналіст обласної газети, крім поезій, писав нариси і документальні повісті, невідривно стежив за всім українським літературним процесом. І саме тоді, в кіровоградський період, він просто «зробив себе». Згодом про часи, прожиті у місті, Володимир Базилевський напише у вірші «Провінціальна елегія»
  
Природна людська любов до життя змагається в цій ліриці з болем втрат, прагнення схопити якийсь прикметний момент — з надзвичайно гострим відчуттям шаленого «темпоритму» сьогоднішнього часу. У Базилевського це відчуття переростає в своєрідну філософську драму, відбиту в багатьох творах, зокрема у вірші «Там вибирали плоскінь...».
+
На початку 1980-х років Володимир Базилевський переїхав до Києва. Невдовзі виняткова працелюбність поставила нашого земляка в один ряд з найвідомішими українськими письменниками.
  
Серед поетичних збірок В. Базилевського, що побачили світ в останні  15 років  («Світлом єдиним», «Труди і дні» та ін.), найбільший інтерес становить, без сумніву, «Вертеп»). Давня художня колізія — світ як вертеп (на протилежність храмові, яким він мав би бути) і поет у ньому як страдник і пророк — вирішується автором в такому особистісному плані, який не залишає місця для будь-яких «підозр» щодо літературної стилізації взагалі.
+
І де б він не був, «коріння дерева лишається в землі». Рідна земля Кіровоградщини, на якій народився і виріс, яка дала наснагу до написання перших віршованих рядків, завжди зримо чи незримо присутня у його творах, залишається його основою і фундаментом.  
  
В. Базилевський не боїться торкатися наших національних ран, шукаючи причини їх не тільки назовні — в нападах, поневоленнях, колонізаціях, а й у внутрішньому житті нації. Тут він не те що антиромантичний, а й, без сумніву, неромантичний і несентиментальний. З особливою тривогою говорить поет про небезпеки й загрози, які літають над рідною мовою українського народу (вірш «Плач по загиблому Шумеру»).
+
За віком Базилевський належить до покоління «шістдесятників» (дебютував збірками «Ятрань» і «Рівновага» 1968 p.), хоч у літературі його ім’я набуло розголосу в кінці 70-х – на початку 80-х років, коли вийшли поетичні збірки «Побачення з тобою» (1978), «Допоки музика звучить» (1982), «Чуття землі небесне» (1983), «Труди і дні» (1984) та ін. Виходили з-під його пера й книжки нарисів, документальних повістей («Делегат конгресу», «Земля двох морів» тощо), які, однак, не стали домінуючими у творчості. З 1972 року Володимир Базилевський – член Спілки письменників України.
  
Разом з тим уміщена в цій же збірці поема «Під флейтою ангела» красномовно засвідчує, на які шпилі радісного вітання світу і урочистого, «божественного» злиття з природою може здійматися цей поет:
+
Базилевський-поет – прибічник тієї стильової лінії, якій притаманна ясність і точність форми, ощадливість вислову, концентрованість образної думки, схильність до антиномічно гострої психологічної рефлексії. Його лірична стихія – це замисленість, майже притишена розмова з собою, що проявляється, однак, не в просторій розповіді (класичний жанр медитації), а в спалахах думки, оповитої таким же гострим, по-різному забарвленим почуттям. Завжди можна впізнати Базилевського за цим його глибинним, гіркувато-іронічним лаконізмом, де, справді, словам тісно, зате просторо душі, уяві, емоціям: «Усе, як і було, усе, як і було. От тільки лободою, як лісом, поросло. Усе, як і було, усе, як і було. От тільки рідні лиця з водою понесло. Під косогором сядь – і руку до чола. Шумить, шумить, шумить билинна ковила».
«Занадто ти довго хилив свою голову долу,
 
оголена шия — спокуса для ката і хама.
 
Випростуй поставу і слухай під Києвом соло у травні,
 
коли в небесах відчиняється брама».
 
  
Відомий В. Базилевський, також, і як талановитий критик-есеїст («І зав'язь дум, і вільний лет пера», «Лук Одіссеїв», «Холодний душ історії»).
+
«Просвітлений вершник і книжник», він знає і вміє передати – й темні, «нічні», моменти сокровенного стану людської душі. Саме присутність цих нот у загальному просвітленому звучанні лірики Володимира Базилевського тільки додає їй більшої правдивості й душевної щирості.
  
За свій творчій доробок був нагороджений кількома вагомими літературними преміями і відзнаками:
+
Лірика Базилевського заснована на постійних перетвореннях і піднесеннях: звичайного факту – в драму духу чи його торжество, пейзажу – в метафору психологічного стану поета. Це постійна взаємодія побутового й буттєвого, «земного» й «небесного».
- 1990 — літературна премія ім. Павла Тичини;
 
- 1996 — Державна премія України ім. Тараса Шевченка;
 
- 2012 — Літературно-мистецька премія ім. Пантелеймона Куліша.
 
  
Світлини
+
Природна людська любов до життя змагається в цій ліриці з болем втрат, прагнення схопити якийсь прикметний момент – з надзвичайно гострим відчуттям шаленого «темпоритму» сьогоднішнього часу. У Базилевського це відчуття переростає в своєрідну філософську драму, відбиту в багатьох творах, зокрема у вірші «Там вибирали плоскінь...».
Фотопортрет. Вододимир Олександрович Базилевський
 
Фото. Володимир Базилевський на могилі Степана Руданського
 
Фото. Володимир Базилевський на відпочинку
 
  
Лицар поетичної пристрасті: бібліографія
+
Серед поетичних збірок В. Базилевського, що побачили світ в останні десятиліття («Світлом єдиним», «Украдене небо», «Тепер і тут», «Лук і Ліра», «Читання попелу» та ін.), найбільший інтерес становить, без сумніву, «Вертеп». Давня художня колізія – світ як вертеп (на протилежність храмові, яким він мав би бути) і поет у ньому як страдник і пророк – вирішується автором в такому особистісному плані, який не залишає місця для будь-яких «підозр» щодо літературної стилізації взагалі.
                    Основні видання творів В. Базилевського
 
Вибране : поезія / Володимир Базилевський,. - К. : Дніпро, 1987. - 238
 
Вертеп] : вибрані твори / Володимир Базилевський; Авт.передм. Леонід Новиченко, Ред. Т. В. Майданович. - К. : Криниця, 2004. - 606,[2] с. : портр. - (Б-ка Шевченківського комітету)
 
Вокзальна площа : цикли та поеми / Володимир Базилевський,. - К., 1995.- 106 с.
 
Гони : поезії / Володимир Базилевський,. - Дніпропетровськ : Промiнь, 1971. - 94 с
 
Делегат конгресу : документальна повість / Володимир Базилевський,. - Дніпропетровськ : Промінь, 1975. - 166,[1] с.
 
Допоки музика звучить [Текст] : Поезії / Володимир Базилевський,. - К. : Дніпро, 1982. - 189 с. : 1 арк. Портр.
 
І зав’язь дум, і вільний лет пера : Літ.-критич. ст., есе, студія одного вірша / Володимир Базилевський,. - К. : Рад. письменник, 1990. - 316,[2] с
 
Обираю тривогу : Нариси / Володимир Базилевський,. - Дніпропетровськ : Промінь, 1982. - 157,[2] с.
 
Побачення з тобою : поезії / Володимир Базилевський ; худ. К. К. Чернишов. - Дніпропетровськ : Промiнь, 1978. - 110 с. : іл.
 
Поклик простору : поезії / Володимир Базилевський,. - К. : Молодь, 1977. - 107,[4] с. : іл.
 
Пора перельоту : вірші, поема / Володимир Базилевський. - К. : Рад. письменник, 1974. - 88 с
 
Рівновага : поезії / Володимир Базилевський. - Дніпропетровськ : Промiнь, 1968. - 76 с. : іл.
 
Світлиця : поезії / Володимир Базилевський. - К. : Молодь, 1977. - 79 с.
 
Світлом єдиним : поезії / Володимир Базилевський,. - Дніпропетровськ : Промінь, 1983. - 68,[3] с. : іл
 
Труди і дні : поезії / Володимир Базилевський,. - К. : Рад. письменник, 1984. - 182 с. : іл.: 1 арк. Портр.
 
Украдене небо [Текст] : поезії / Володимир Базилевський,. - К. : Укр. письменник, 1999. - 111 с. - (Сер. "Сучасна українська література")
 
Холодний душ історії : есеї, статті / Володимир Базилевський. - К. : Ярославів Вал, 2008. - 673,[3] с. : портр
 
Ці довгі суворі зими: З хроніки підпільної комсомольської організації "Набат" / Володимир Базилевський. - К. : Молодь, 1979. - 200 с. : іл. - (Сер. "Герої. Роки. Звершення")
 
Читання попелу : поезії / Володимир Базилевський,. - К. : Фенікс, 2007. - 384 с
 
Чуття землі небесне : Поезії / Володимир Базилевський,. - К. : Молодь, 1983. - 79 с.
 
Ятрань : поезії / Володимир Базилевський. - К. : Молодь, 1977. - 46 с.
 
Базилевський В. Книга березня [Текст] : Вірші / В.Базилевський // Кур'єр Кривбасу. - 1999. - N111. - С. 43-73
 
  
                    Публікації в періодичних виданнях
+
Володимир Базилевський не боїться торкатися наших національних ран, шукаючи причини їх не тільки назовні – в нападах, поневоленнях, колонізаціях, а й у внутрішньому житті нації. Тут він не те що антиромантичний, а й, без сумніву, неромантичний і несентиментальний. З особливою тривогою говорить поет про небезпеки й загрози, які літають над рідною мовою українського народу (вірш «Плач по загиблому Шумеру»).
Базилевський В. Голос із того і цього світу [Текст] / В. Базилевський // Дніпро. - 1997. - № 7-8. - С. 124-127
 
Базилевський В. Київські елегії [Текст] : З книги "Віварій" / В. Базилевський // Вітчизна. - 1997. - № 7-8. - С. 29-35
 
Базилевський В. Жорстока ноша [Текст] : Поезія В.Швеця / В. Базилевський // Літературна Україна. - 1998. - 28 січня. - С. 3
 
Базилевський В. Отруєння міфом [Текст] : Відповідь опонентам / В. Базилевський // Дніпро. - 1998. - №11-12. - С. 107-134
 
Базилевський В. Шлях до кастальських джерел [Текст] / В. Базилевський // Кур'єр Кривбасу. - 1998. - жовтень. - С. 124-152
 
Базилевський В. ПушкІн, Пушкін ... [Текст] : Ювілейна варіація / Володимир Базилевський // Кур'єр Кривбасу. - 1999. - № 114. - С. 152-175
 
Базилевський В. Вік непотебний калічить... [Текст] : Вірш / В.Базилевський // Кіровоградська правда. - 2000. - 23 травня. - С. 3
 
Базилевський В. Крик зайця [Текст] : Поезії / В.Базилевський // Літературна Україна. - 2000. - 10 лютого. - С. 4
 
їБазилевський В. З "Нотатника мартопляса" [Текст] : Вірші / В.Базилевський // Кур'єр Кривбасу. - 2000. - липень. - С. 30-39
 
Базилевський В. "Під небом, де тисячі значень..." [Текст] : Поезії / В.Базилевський // Березіль. - 2000. - N 11-12. - С. 10-20
 
Базилевський В. Я волів залишитися самим собою... [Текст] : Відповіді на запитання критика Євгена Барана / В.Базилевський // Кур'єр Кривбасу. - 2000. - N 123. - С. 95-113
 
Базилевський В. Все ти, все ти ... [Текст] : Вірші / В.Базилевський // Березіль. - 2001. - № 7-8. - С. 24-32
 
Базилевський В. З книги "Образ душі" [Текст] / В.Базилевський // Березіль. - 2001. - № 11-12. - С. 174-184
 
Базилевський В. З нуртів і пущ [Текст] : Вірші / В.Базилевський // Кур'єр Кривбасу. - 2001. - серпень. - С. 63-78
 
Базилевський В. Математика поезії [Текст] / В.Базилевський // Кур'єр Кривбасу. - 2001. - № 134, 135 . - С. 175-19
 
Базилевський В. Хтось там,десь там,колись там... [Текст] : Добірка віршів / В.Базилевський // Літературна Україна. -  2001. - 8 лютого.- С.5
 
Базилевський В. З рукопису "Читання попелу" [Текст] / В. Базилевський // Сучасність. - 2002. - № 7-8. - С. 5-10
 
Базилевський В. Крок за горизонт [Текст] : Вірші / В.Базилевський // Літературна Україна. - 2002. - 24 січня. - С.
 
Базилевський В. Старість за Ціцероном (З рукопису "Образ душі") [Текст] / В. Базилевський // Київ. - 2002. - №12. - С. 128-145
 
Базилевський В. Етюди про мову. Вступне слово - рецензія [Текст] / В. Базилевський // Березіль. - 2003. - №5-6. - С. 149
 
Базилевський В. Імпресії і медитації [Текст] / В. Базилевський // Березіль. - 2003. - №1-2. - С. 135
 
Базилевський В. Розуміння поезії [Текст] / В. Базилевський // Кур'єр Кривбасу. - 2003. - №169. - С. 133-154
 
Базилевський В. Чорним на золотому [Текст] : Поезії / В. Базилевський // Кур'єр Кривбасу. - 2003. - №165. - С. 79-91
 
Базилевський В. Дух каганату [Текст] : Відкритий лист поетові-харків"янину Олексію Ковалевському / В. Базилевський // Київ. - 2004. - №9. - С. 161-165
 
Базилевський В. Добірка віршів [Текст] / В. Базилевський // Літературна Україна. - 2004. - 30 вересня. - С. 8
 
Базилевський В. Впритул життя і смерть [Текст] / В. Базилевський // Літературна Україна. - 2004. - 21 жовтня. - С. 5
 
Базилевський В. Дух каганату [Текст] : Відкритий лист поетові-харків"янину Олексію Ковалевському / В. Базилевський // Київ. - 2004. - №9. - С. 161-165
 
Базилевський В. Літання у череві кита [Текст] : З рукопису книги "Образ душі" / В. Базилевський // Кур'єр Кривбасу. - 2004. - № 176 . - С. 176-187
 
Базилевський В. Епічний час Києва [Текст] : Київські билини - чужі вони чи й свої? / В. Базилевський // Кур'єр Кривбасу. - 2004. - №179-181. - С. 219-236
 
Базилевський В. З переспівів та варіацій [Текст] : З аккадської літератури / В. Базилевський // Кур'єр Кривбасу. - 2005. - №192. - С. 113-122
 
Базилевський В. Маршал Вінграновський [Текст] / В. Базилевський // Літературна Україна. - 2005. - 18 серпня. - С. 7
 
Базилевський В. Пізні квіти [Текст] : Поезія / В. Базилевський // Березіль. - 2005. - № 9. - С. 146-158
 
Базилевський В. Політ у глибину [Текст] / В. Базилевський // Київ. - 2005. - № 12. - С. 153-157
 
Базилевський В. Внутрішній простір [Текст] / В. Базилевський // Літературна Україна. - 2006. - 9 лютого. - С. 1, 7
 
Базилевський В. Воскресіння мертвих [Текст] : поезія / В. Базилевський // Березіль. - 2006. - № 5. - С. 19-31
 
Базилевський В. Старовинні забави й сучасні метеморфози [Текст] / В. Базилевський // Літературна Україна. - 2006. - 27 липня. - С. 1, 6
 
Базилевський В. Тут, де немає нас ... [Текст] : поезія / В. Базилевський // Літературна Україна. - 2006. - 7 вересня. - С. 5
 
Базилевський В. Циганський вітер [Текст] : поезія / В. Базилевський // Кур'єр Кривбасу. - 2006. - № 202 (вересень). - С. 88-101
 
Базилевський В. З тих, хто залишається... / В. Базилевський // Народне слово. - 2007. - 31 липня. - С. 3
 
Базилевський В. Уроки поезії. Леонід Первомайський / В. Базилевський // Дивослово. - 2008. - № 5. - С. 55-57
 
Базилевський В. Епоха мертвої води : поезії / В. Базилевський // Літературна Україна. - 2008. - 23 жовтня. - С. 7
 
Базилевський В. Убієнна книга: іспит через 40 років / В. Базилевський // Літературна Україна. - 2008. - 22 травня. - С. 6
 
Дігай Т. Холодний чар попелу / Т. Дігай // Літературна Україна. - 2008. - 10 липня. - С. 4
 
Базилевський В. Епоха мертвої води : Поезії / В. Базилевський // Літературна Україна. - 2008. - 23 жовтня. - С. 7
 
Базилевський В. Аргонавти нової ери? [Текст] : Із імпресій та медитацій анахроніста / В. Базилевський // Дніпро. - 2009. - № 10. - С. 165-174
 
Базилевський В. Весна запахуща : вірш / В. Базилевський // Дніпро. - 2009. - березень. - С. 13
 
Базилевський В. Мов камінь із праці : поезії / В. Базилевський // Березіль. - 2009. - № 3-4. - С. 9-15
 
Базилевський В.М еханіка абсурду. [Текст] : з дражливих імпресій та медитацій / В. Базилевський // Літературна Україна. - 2010. - 27 травня. - С. 1,4,8
 
Базилевський В. Про лукаві ламентації "не останньої письменниці..." і не тільки [Текст] / В. Базилевський // Літературна Україна. - 2010. - 26 серпня. - С. 3
 
Базилевський В. Пропащий час [Текст] : поезії / В. Базилевський // Літературна Україна. - 2011. - 10 березня. - С. 8
 
Базилевський В. Стіна [Текст] : поезії / В. Базилевський // Літературна Україна. - 2011. - 23 червня. - С. 8-9
 
Базилевський В. Входження в небо. Олександр Олесь (1878-1944) [Текст] / В. Базилевський // Слово "Просвіти". - 2012. - 2-8 лютого. - С. 8-9
 
  
                          Література про життя і діяльність
+
Разом з тим уміщена в цій же збірці поема «Під флейтою ангела» красномовно засвідчує, на які шпилі радісного вітання світу і урочистого, «божественного» злиття з природою може здійматися цей поет: «Занадто ти довго хилив свою голову долу, оголена шия – спокуса для ката і хама. Випростуй поставу і слухай під Києвом соло у травні, коли в небесах відчиняється брама».
Базилевський В. Миттєвості літературного процесу [Текст] : Відповіді на запитання анкети / В.Базилевський // Літературна Україна. - 2002. - 7 лютого. - С. 6
+
 
Бондар В. Володимир Базилевський: "Степ дав розгін моїм чуттям і думкам..." : Портрет зблизька / В. Бондар // Літературна Україна. - 2009. - 22 січня. - С. 1, 5
+
Вірші Базилевського перекладено болгарською, угорською, румунською та іншими мовами.
Камінський Ю. "Допоки музика звучить" [Текст] : В.Базилевському - 60 років / Ю. Камінський // Вечірня газета. - 1997. - 14 серпня
+
 
Кодак Микола Час -категорія дієслівна! [Текст] : [В.Базилевський "Украдене небо",К.,:Укр.письменник,1999] / Микола Кодак // Київ. - 1999. - № 11-12. - С. 136-137
+
Володимир Базилевський відомий також і як талановитий критик-есеїст («І зав’язь дум, і вільний лет пера», «Лук Одіссеїв», «Холодний душ історії»).
Корень А.М. Интеллигент, эрудит, талант [Текст] : Базилевскому- 60 / Корень А.М. // Ведомости. - 1997. - 15 августа. - С. 8
+
 
Куманський Б. Починали з літоб"єднання [Текст] / Б. Куманський // Народне слово. - 2004. - 13 липня. - С. 3
+
==Нагороди==
Кухарук Р. Неначе кров із серця [Текст] / Р. Кухарук // Вежа . - 2003. - №13. - С. 248-254
+
 
Лауреати премії імені Володимира Свідзинського за 2003 рік [Текст] // Літературна Україна. - 2004. - 7 жовтня. - С. 2
+
Володимир Олександрович Базилевський – автор більше сорока поетичних збірок, художньо-документальної прози, критичних праць, нарисів. Нагороджений кількома вагомими літературними преміями і відзнаками:
Любарський Р. Володимир Базилевський: "Чесних критиків одиниці" [Текст] / Р. Любарський // Народне слово. - 2012. - 22 березня. - С. 14
+
 
Могилюк В. "Ріка витікає,збігають струмочки і дні..." [Текст] : Володимир Базилевський "Украдене небо",Київ:Український письменник,1999 / В.Могилюк // Вечірня газета. - 2000. - 1 грудня. - С. 13
+
- 1972 – Кіровоградська обласна премія імені Юрія Яновського;
Панченко В. Базилевський Володимир [Текст] / В., Панченко // Народне слово. - 2000. - 5 лютого. - С. 4
+
 
Погрібний В. Рицар поетичної пристрасті [Текст] : До 60-річчя В.Базилевського / В. Погрібний // Кіровоградська правда. - 1997. - 16 серпня
+
- 1990 – Літературна премія імені Павла Тичини;
Слабошпицький М. "... То скажу вас усе" [Текст] : Кілька зауваг про поезію Володимира Базилевського / М. Слабошпицький // Літературна Україна. - 2005. - 28 квітня. - С. 4
+
 
Шульга В. Володимиру Базилевському [Текст] : Вірш / В. Шульга // Новомиргородщина. - 1997. - 16 серпня
+
- 1996 – Державна премія України імені Тараса Шевченка;
Шевчук В. Не пийте забагато брому, пане Базилевський, бо наркоманом станете [Текст] / Шевчук В. // Дніпро. - 1997. - № 7-8. - С. 62-70
+
 
Web-ресурси
+
- 2004 – Літературна премія імені Володимира Свідзінського;
Володимир Базилевський: «Велика література — духовна за своєю суттю…» http://litakcent.com/2010/02/17/volodymyr-bazylevskyj-velyka-literatura-—-duhovna-za-svojeju-suttju/
+
 
"Крила книги - крила мої"
+
- 2006 – Літературна премія імені Євгена Плужника;
http://www.karpenkokarymuseum.kr.ua/pkar12-18.html
+
 
Володимир Базилевський. Збірка віршів «Чуття землі небесне»
+
- 2012 – Літературно-мистецька премія імені Пантелеймона Куліша;
http://virchi.narod.ru/poeziya/bazilevskiy.htm#gulae-more
+
 
Пристрасний ревізіонізм Володимира Базилевського
+
- 2012 – Літературна премія імені Володимира Сосюри;
http://litakcent.com/2009/04/24/prystrasnyj-revizionizm-volodymyra-bazylevskoho/
+
 
Базилевський Володимир: Творчість
+
- 2016 – Літературна премія імені Івана Багряного;
http://www.poetryclub.com.ua/metrs.php?id=70&type=tvorch
+
 
Володимир БАЗИЛЕВСЬКИЙ: “ДУША ВОГНЮ”
+
- 2019 – Літературна премія імені Євгена Маланюка.
http://slovoprosvity.org/2010/12/15/володимир-базилевський-душа-вогню/
+
 
Володимир Базилевський: Мінерал поезії. Відомий український критик про поезію закарпатця Дмитра Креміня
+
 
http://zakarpattya.net.ua/News/39372-Volodymyr-Bazylevskyi-Mineral-poezii.-Vidomyi-ukrainskyi-krytyk-pro-poeziiu-zakarpattsia-Dmytra-Kreminia
+
==Світлини==
ВОЛОДИМИР БАЗИЛЕВСЬКИЙ ІЗ КНИГИ «ТЕТРАПТИХ»
+
 
http://vitchyzna.ukrlife.org/5_6_07bazyl.htm
+
 
Bолодимир Базилевський: ДІРКА В СТЕЛІ
+
[[Файл:Bazylevsky2.jpg]]
http://zolotapektoral.at.ua/index/volodimir_bazilevskij/0-156
+
 
Базилевський Володимир: Вірші
+
<b>Володимир Базилевський на могилі Степана Руданського</b>
http://ukr-lit.net/bazilevskij/1368-virshi.html
+
 
Рецепція духовного світу героїв античних міфів у поезії Володимира Базилевського http://www.kazedu.kz/referat/182931
+
 
Володимир Базилевський: Вірші
+
[[Файл:Bazylevsky3.jpg]]
http://allpoet.ru/ukr/author/42/0/index.php
+
 
 +
<b>Володимир Базилевський на відпочинку</b>
 +
 
 +
 
 +
[[Файл:BazylevskyiVO4.jpg]]
 +
 
 +
<b>Володимир Базилевський: «Свого життя без книжки уявити не можу…»</b>
 +
 
 +
==Бібліографія==
 +
 
 +
'''Основні видання творів В. Базилевського'''
 +
 
 +
Вертеп : вибрані твори / В. О. Базилевський ; авт. передм. Л. М. Новиченко ; ред. Т. В. Майданович. – К. : Криниця, 2004. – 606,[2] с. : портр.
 +
 
 +
Вибране : поезія / Володимир Базилевський. – К. : Дніпро, 1987. – 238,[1] с.
 +
 
 +
Вокзальна площа : цикли та поеми / В. О. Базилевський. – К., 1995. – 106 с.
 +
 
 +
Гони : поезії / В. О. Базилевський. – Дніпропетровськ : Промiнь, 1971. – 94 с. : іл.
 +
 
 +
Делегат конгресу : документальна повість / Володимир Базилевський. – Дніпропетровськ : Промінь, 1975. – 166 с.
 +
 
 +
Допоки музика звучить : поезії / Володимир Базилевський. – К. : Дніпро, 1982. – 189 с. : 1 арк. портр.
 +
 
 +
Евтерпа в снігах : поезії 2018-2019 рр. / В. О. Базилевський. – К. : Укр. письменник, 2020. – 294,[2] с.
 +
 
 +
Замах на Бога / Володимир Базилевський ; сост. С. Козак. – К. : Літературна Україна, 2014. – 121 с.
 +
 
 +
Земля двох морів: Добружанський щоденник / Володимир Базилевський. – Дніпропетровськ : Промінь, 1978. – 158 с.
 +
 
 +
І зав’язь дум, і вільний лет пера : літ.-критич. ст., есе, студія одного вірша / Володимир Базилевський. – К. : Рад. письменник, 1990. – 316,[2] с.
 +
 
 +
Колодязь : вірші та поема / Володимир Базилевський. – К. : Рад. письменник, 1988. – 232,[6] с. : 1 арк. портр.
 +
 
 +
Лук і Ліра : поезії / В. О. Базилевський. – К. : Фенікс, 2016. – 255,[1] с.
 +
 
 +
Обираю тривогу : нариси / Володимир Базилевський. – Дніпропетровськ : Промінь, 1982. – 157,[2] с.
 +
Побачення з тобою : поезії / Володимир Базилевський ; худ. К. К. Чернишов. – Дніпропетровськ : Промiнь, 1978. – 110 с. : іл.
 +
 
 +
Поклик простору : поезії / В. О. Базилевський. – К. : Молодь, 1977. – 107,[4] с. : іл.
 +
 
 +
Пора перельоту : вірші, поема / В. О. Базилевський. – К. : Рад. письменник, 1974. – 88 с. : іл.
 +
 
 +
Рівновага : поезії / Володимир Базилевський. – Дніпропетровськ : Промiнь, 1968. – 76 с. : іл.
 +
 
 +
Світлиця : поезії / Володимир Базилевський. – К. : Молодь, 1977. – 79 с.
 +
 
 +
Світлом єдиним : поезії / Володимир Базилевський. – Дніпропетровськ : Промінь, 1983. – 68,[3] с. : іл.
 +
 
 +
Талант і талан : есії, статті, інтерв’ю, діалоги / В. О. Базилевський. – К. : Український письменник, 2021. – 862,[3] с. : портр.
 +
 
 +
Тепер і тут : трикнижжя / Володимир Базилевський ; ред. Віктор Погрібний. – Кіровоград : Степ, 2012. – 167 с. : фото, портр.
 +
 
 +
Труди і дні : поезії / Володимир Базилевський. – К. : Рад. письменник, 1984. – 182 с. : іл.: 1 арк. портр.
 +
 
 +
У садах Вернадського й Шардена : поезії : 2020 / В. О. Базилевський. – К. : Щек, 2021. – 219,[1] с.
 +
 
 +
Украдене небо : поезії / Володимир Базилевський. – К. : Укр. письменник, 1999. – 111 с.
 +
 
 +
Холодний душ історії : есеї, статті / Володимир Базилевський. – К. : Ярославів Вал, 2008. – 673,[3] с. : портр.
 +
 
 +
Читання попелу : Поезії / Володимир Базилевський,. – К. : Фенікс, 2007. – 384 с.
 +
 
 +
Чуття землі небесне : поезії / Володимир Базилевський. – К. : Молодь, 1983. – 79 с.
 +
 
 +
Ятрань : поезії / Володимир Базилевський. – К. : Молодь, 1977. – 46 с.
 +
 
 +
'''Публікації в періодичних виданнях'''
 +
 
 +
Аргонавти нової ери? : Із імпресій та медитацій анахроніста / В. Базилевський // Дніпро. – 2009. – № 10. – С. 165-174.
 +
 
 +
Весна запахуща : вірш / В. Базилевський // Дніпро. – 2009. – березень. – С. 13.
 +
 
 +
Вік непотебний калічить... : вірш / В. Базилевський // Кіровоградська правда. – 2000. – 23 травня. – С. 3.
 +
 
 +
Вірші / В. Базилевський // Степ. – 2014. – № 2. – С. 54-62 : фото
 +
 
 +
Внутрішній простір / В. Базилевський // Літературна Україна. – 2006. – 9 лютого. – С. 1, 7.
 +
 
 +
Воскресіння мертвих : поезія / В. Базилевський // Березіль. – 2006. – № 5. – С. 19-31.
 +
 
 +
Впритул життя і смерть / В. Базилевський // Літературна Україна. – 2004. – 21 жовтня. – С. 5.
 +
 
 +
Все ти, все ти ... : вірші / В. Базилевський // Березіль. – 2001. – № 7-8. – С. 24-32.
 +
 
 +
Входження в небо. Олександр Олесь (1878-1944) / В. Базилевський // Слово «Просвіти». – 2012. – 2-8 лютого. – С. 8-9.
 +
 
 +
Голос із того і цього світу / В. Базилевський // Дніпро. – 1997. – № 7-8. – С. 124-127.
 +
 
 +
Два есеї / Володимир Базилевський // Вежа. – 2017. – № 36. – С. 4-57.
 +
 
 +
Доба підмін / Володимир Базилевський // Степ. – 2013. – № 2. – С. 3-11 : фото.
 +
 
 +
Добірка віршів / В. Базилевський // Літературна Україна. – 2004. – 30 вересня. – С. 8.
 +
 
 +
Дух каганату : Відкритий лист поетові-харків’янину Олексію Ковалевському / В. Базилевський // Київ. – 2004. – №9. – С. 161-165.
 +
 
 +
Епічний час Києва : Київські билини – чужі вони чи й свої? / В. Базилевський // Кур’єр Кривбасу. – 2004. – №179-181. – С. 219-236.
 +
 
 +
Епоха мертвої води : поезії / В. Базилевський // Літературна Україна. – 2008. – 23 жовтня. – С. 7.
 +
 
 +
Етюди про мову. Вступне слово – рецензія / В. Базилевський // Березіль. – 2003. – №5-6. – С. 149.
 +
 
 +
Жорстока ноша : поезія В. Швеця / В. Базилевський // Літературна Україна. – 1998. – 28 січня. – С. 3.
 +
 
 +
З «Нотатника мартопляса» : вірші / В. Базилевський // Кур’єр Кривбасу. – 2000. – липень. – С. 30-39.
 +
 
 +
З книги «Образ душі» / В. Базилевський // Березіль. – 2001. – № 11-12. – С. 174-184.
 +
 
 +
З нуртів і пущ : вірші / В. Базилевський // Кур’єр Кривбасу. – 2001. – серпень. – С. 63-78.
 +
 
 +
З переспівів та варіацій : З аккадської літератури / В. Базилевський // Кур’єр Кривбасу. – 2005. – №192. – С. 113-122.
 +
 
 +
З рукопису «Читання попелу» / В. Базилевський // Сучасність. – 2002. – № 7-8. – С. 5-10.
 +
 
 +
З тих, хто залишається... / В. Базилевський // Народне слово. – 2007. – 31 липня. – С. 3.
 +
 
 +
Замах на Бога; Відбування життя : Публіцистика / В. Базилевський // Степ. – 2012. – №1-2. – С. 53-58.
 +
 
 +
Імпресії і медитації / В. Базилевський // Березіль. – 2003. – №1-2. – С. 135.
 +
 
 +
Київські елегії : з книги «Віварій» / В. Базилевський // Вітчизна. – 1997. – № 7-8. – С. 29-35.
 +
 
 +
Кологривий та інші / Володимир Базилевський // Українська літературна газета. – 2022. – № 19 (вересень). – С. 14.
 +
 
 +
Крик зайця : поезії / В. Базилевський // Літературна Україна. – 2000. – 10 лютого. – С. 4.
 +
 
 +
Літання у череві кита : З рукопису книги «Образ душі» / В. Базилевський // Кур’єр Кривбасу. – 2004. – № 176 . – С. 176-187.
 +
 
 +
Лук і Ліра / В. Базилевський // Степ. – 2017. – № 2. – С. 8-13.
 +
 
 +
Маршал Вінграновський / В. Базилевський // Літературна Україна. – 2005. – 18 серпня. – С. 7.
 +
 
 +
Математика поезії / В. Базилевський // Кур’єр Кривбасу. – 2001. – № 134, 135. – С. 175-179.
 +
 
 +
Механіка абсурду : з дражливих імпресій та медитацій / В. Базилевський // Літературна Україна. – 2010. – 27 травня. – С. 1, 4, 8.
 +
 
 +
Мов камінь із праці : поезії / В. Базилевський // Березіль. – 2009. – № 3-4. – С. 9-15.
 +
 
 +
Отруєння міфом : відповідь опонентам / В. Базилевський // Дніпро. – 1998. – № 11-12. – С. 107-134.
 +
 
 +
«Під небом, де тисячі значень...» : Поезії / В. Базилевський // Березіль. – 2000. – № 11-12. – С. 10-20.
 +
 
 +
Пізні квіти : поезія / В. Базилевський // Березіль. – 2005. – № 9. – С. 146-158.
 +
 
 +
Політ у глибину / В. Базилевський // Київ. – 2005. – № 12. – С. 153-157.
 +
 
 +
Про лукаві ламентації «не останньої письменниці...» і не тільки / В. Базилевський // Літературна Україна. – 2010. – 26 серпня. – С. 3.
 +
 
 +
Про честь і гріх / Володимир Базилевський // Слово «Просвіти». – 2017. – № 23 (8-14 червня). – С. 13 : фото.
 +
 
 +
Пропащий час : поезії / В. Базилевський // Літературна Україна. – 2011. – 10 березня. – С. 8.
 +
 
 +
Рветься тканина життя : Вірші / Володимир Базилевський // Березіль. – 2013. – № 5-6. – С. 2-10.
 +
 
 +
Розуміння поезії / В. Базилевський // Кур’єр Кривбасу. – 2003. – №169. – С. 133-154.
 +
 
 +
Старість за Ціцероном (З рукопису «Образ душі») / В. Базилевський // Київ. – 2002. – №12. – С. 128-145.
 +
 
 +
Старовинні забави й сучасні метеморфози / В. Базилевський // Літературна Україна. – 2006. – 27 липня. – С. 1, 6.
 +
 
 +
Стіна : поезії / В. Базилевський // Літературна Україна. – 2011. – 23 червня. – С. 8-9.
 +
 
 +
Тут, де немає нас ... : поезія / В. Базилевський // Літературна Україна. – 2006. – 7 вересня. – С. 5.
 +
 
 +
Убієнна книга: іспит через 40 років / В. Базилевський // Літературна Україна. – 2008. – 22 травня. – С. 6.
 +
 
 +
Уроки поезії. Леонід Первомайський / В. Базилевський // Дивослово. – 2008. – №  5. – С. 55-57.
 +
 
 +
Холодний чар попелу / Т. Дігай // Літературна Україна. – 2008. – 10 липня. – С. 4.
 +
 
 +
Хтось там, десь там, колись там... : добірка віршів / В. Базилевський // Літературна Україна. – 2001. – 8 лютого. – С. 5.
 +
 
 +
Цеховий майстер Дмитро Іванов / В. Базилевський // Степ. – 2016. – № 2. – С. 78-83 : фото.
 +
 
 +
Циганський вітер : поезія / В. Базилевський // Кур’єр Кривбасу. – 2006. – № 202 (вересень). – С. 88-101.
 +
 
 +
Чорним на золотому : поезії / В. Базилевський // Кур’єр Кривбасу. – 2003. – №165. – С. 79-91.
 +
 
 +
Шлях до кастальських джерел / В. Базилевський // Кур’єр Кривбасу. – 1998. – жовтень. – С. 124-152.
 +
 
 +
Я волів залишитися самим собою... : відповіді на запитання критика Євгена Барана / В. Базилевський // Кур’єр Кривбасу. – 2000. – № 123. – С. 95-113.
 +
 
 +
«Я заглиблювався в історію не з парадного, а з чорного ходу» / Володимир Базилевський // Березіль. – 2013. – № 5-6. – С. 10-25.
 +
 
 +
'''Література про життя і діяльність'''
 +
 
 +
Базилевський В. Миттєвості літературного процесу : відповіді на запитання анкети / В. Базилевський // Літературна Україна. – 2002. – 7 лютого. – С. 6.
 +
 
 +
Бондар В. Володимир Базилевський: «Степ дав розгін моїм чуттям і думкам...» : портрет зблизька / В. Бондар // Літературна Україна. – 2009. – 22 січня. – С. 1, 5.
 +
 
 +
Василишин Олег. Поетичне оголення душі / Олег Василишин, Ігор Фарина // Вежа. – 2023. – № 39-40. – С. 339-346.
 +
 
 +
Камінський Ю. «Допоки музика звучить» : В. Базилевському – 60 років / Ю. Камінський // Вечірня газета. – 1997. – 14 серпня.
 +
 
 +
Кодак Микола. Час – категорія дієслівна! : [В. Базилевський «Украдене небо», К. : Укр.письменник, 1999] / Микола Кодак // Київ. – 1999. – № 11-12. – С. 136-137.
 +
 
 +
Корінь Антоніна. Володимир Базилевський: «Творчість письменника обумовлена природою і якістю його таланту...» / Антоніна Корінь // Вежа. – 2021. – № 43-44. – С. 236-240.
 +
 
 +
Куманський Б. Починали з літоб’єднання / Б. Куманський // Народне слово. – 2004. – 13 липня. – С. 3.
 +
 
 +
Кухарук Р. Неначе кров із серця / Р. Кухарук // Вежа . – 2003. – № 13. – С. 248-254.
 +
 
 +
Лауреати премії імені Володимира Свідзинського за 2003 рік // Літературна Україна. – 2004. – 7 жовтня. – С. 2.
 +
 
 +
Любарський Р. Володимир Базилевський: «Чесних критиків одиниці» / Р. Любарський // Народне слово. – 2012. – 22 березня. – С. 14.
 +
 
 +
Могилюк В. «Ріка витікає, збігають струмочки і дні...» : [В. Базилевський. «Украдене небо», К. : Укр.письменник,1999] / В. Могилюк // Вечірня газета. – 2000. – 1 грудня. – С. 13.
 +
 
 +
Панченко В. Базилевський Володимир / В. Панченко // Народне слово. – 2000. – 5 лютого. – С. 4.
 +
 
 +
Погрібний В. Рицар поетичної пристрасті : до 60-річчя В. Базилевського / В. Погрібний // Кіровоградська правда. – 1997. – 16 серпня.
 +
 
 +
Прокоф’єв Іван. Проникливість духовного зору / Іван Прокоф’єв // Придніпров'я. – 2022. – 13 серпня. – С. 2 : фото.
 +
 
 +
Слабошпицький М. «...То скажу вам усе» : кілька зауваг про поезію Володимира Базилевського / М. Слабошпицький // Літературна Україна. – 2005. – 28 квітня. – С. 4.
 +
 
 +
Слабошпицький Михайло. Без нього важко уявити нашу поезію / Михайло Слабошпицький, Володимир Базилевський // Степ. – 2017. – № 2. – С.
 +
 
 +
Трикнижжя Володимира Базилевського // Народне слово. – 2013. – 7 березня. – С. 10.
 +
 
 +
Шульга В. Володимиру Базилевському : вірш / В. Шульга // Новомиргородщина. – 1997. – 16 серпня.
 +
 
 +
==Web-ресурси==
 +
 
 +
[http://www.poetryclub.com.ua/metrs.php?id=70&type=tvorch Базилевський Володимир : Творчість (Клуб поезії) ]
 +
 
 +
[http://vitchyzna.ukrlife.org/5_6_07bazyl.htm Володимир Базилевський. Із книги «Тетраптих» (Літературно-художній та громадсько-політичний журнал письменників України «Вітчизна») ]
 +
 
 +
[http://knpu.gov.ua/content/volodimir-bazilevskii-dob%D1%96rka-v%D1%96rsh%D1%96v Володимир Базилевський. Добірка віршів (Комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка) ]
 +
 
 +
[https://virchi.narod.ru/poeziya/bazilevskiy.htm#zakohani Володимир Базилевський. Збірка віршів «Чуття землі небесне» (Анумо знову віршувать!) ]
 +
 
 +
[http://slovoprosvity.org/2010/12/15/volodymyr-bazylevs-kyy-dusha-vohniu/ Володимир Базилевський: «Душа вогню» (Слово просвіти) ]
 +
 
 +
[https://litgazeta.com.ua/interviews/volodymyr-bazylevskyj-shchob-poriatuvaty-svit-liudyni-spershu-treba-poriatuvatysia-samij/ Володимир Базилевський: «Щоб порятувати світ, людині спершу треба порятуватися самій…» (Українська літературна газета) ]
 +
 
 +
[https://litakcent.online/2010/02/17/volodymyr-bazylevskyj-velyka-literatura-%E2%80%94-duhovna-za-svojeju-suttju/ Клименко Олександр. Володимир Базилевський: «Велика література – духовна за своєю суттю…» (Літакцент)]
 +
 
 +
[https://www.karpenkokarymuseum.kr.ua/pkar12-18.html Корінь Антоніна. «Крила книги – крила мої» : про читацьке щастя спілкування (Літературно-меморіальний музей І.К. Карпенка-Карого) ]
 +
 
 +
[https://n-slovo.com.ua/2021/07/08/%D0%B2%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D1%80-%D0%B1%D0%B0%D0%B7%D0%B8%D0%BB%D0%B5%D0%B2%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9-%D1%82%D0%B2%D0%BE%D1%80%D1%87%D1%96%D1%81%D1%82%D1%8C-%D0%BF/ Корінь Антоніна. Володимир Базилевський: «творчість письменника обумовлена природою і якістю його таланту…» (Народне слово)]
 +
 
 +
[https://dozor.kr.ua/post/laureat-sevcenkivskoyi-premiyi-volodimir-bazilevskii-peredav-kirovogradshhini-knigi-ta-arxivi-23587.html Лауреат Шевченківської премії Володимир Базилевський передав Кіровоградщині книги та архіви (Дозор) ]
 +
 
 +
[https://kazedu.com/referat/182931 Литвиненко Сергій. Рецепція духовного світу героїв античних міфів у поезії Володимира Базилевського (Освітня соціальна мережа KazEdu) ]
 +
 
 +
[https://kharkiv-nspu.org.ua/archives/3084 Хворост Люцина. Володимир Базилевський: «Я заглиблювався в історію не з парадного, а з чорного ходу» (Харківська обласна організація Національної спілки письменників України) ]
 +
 
 +
[https://www.kr-rada.gov.ua/news/ya-pishu-otzhe-zhivu-kropivnitskiy-poet-publitsist-literaturoznavets-volodimir-bazilevskiy-vidznacha-85-richchya.html «Я пишу, отже, живу» : кропивницький поет, публіцист, літературознавець Володимир Базилевський відзначає 85-річчя (Кропивницька міська рада) ]
 +
 
 +
[https://www.karpenkokarymuseum.kr.ua/kar246_u.html «Я пишу, отже, живу…» : (до 85-річчя від дня народження Володимира Базилевського) (Літературно-меморіальний музей І.К. Карпенка-Карого) ]

Поточна версія на 17:52, 24 листопада 2023

Володимир Олександрович Базилевський

Дата народження — 14.08.1937
Місце народження — с. Павлиш, Онуфріївський район, Харківська область, СРСР (нині Олександрійський район, Кіровоградська область, Україна)

Володимир Олександрович Базилевський (14 серпня 1937, селище Павлиш Онуфріївського району (нині Олександрійського району Кіровоградської області) – український поет, прозаїк, літературознавець.



Життя і діяльність

Мінімум слів – максимум змісту…
В. Базилевський


Володимир Базилевський народився 14 серпня 1937 року в селі Павлиш Онуфріївського району (нині Олександрійського району) на Кіровоградщині в сім’ї службовця. Дитинство Володимира минало у селі Байдакове, яке було за сім кілометрів від Павлиша. Свої перші твори він написав у шкільні роки, до того ж багато читав і по закінченні школи вже досить вільно орієнтувався у вітчизняній та зарубіжній класиці. У 1962 році Володимир закінчив філологічний факультет Одеського університету ім. І. Г. Мечникова. У різні роки він працював завідувачем сільського клубу, будівельником, кореспондентом газети «Чорноморська комуна» (Одеса).

Понад 20 років Володимир Базилевський жив у Кіровограді (нині – Кропивницький), у краї, який прославився великими літературними іменами, культурними надбаннями, що стали гордістю всієї України. Працював кореспондентом газети «Кіровоградська правда», старшим редактором дніпропетровського видавництва «Промінь», очолював літературну студію «Сівач», був членом обласного літоб’єднання «Степ».

Друкуватися письменник почав 1954 року. Журналіст обласної газети, крім поезій, писав нариси і документальні повісті, невідривно стежив за всім українським літературним процесом. І саме тоді, в кіровоградський період, він просто «зробив себе». Згодом про часи, прожиті у місті, Володимир Базилевський напише у вірші «Провінціальна елегія»

На початку 1980-х років Володимир Базилевський переїхав до Києва. Невдовзі виняткова працелюбність поставила нашого земляка в один ряд з найвідомішими українськими письменниками.

І де б він не був, «коріння дерева лишається в землі». Рідна земля Кіровоградщини, на якій народився і виріс, яка дала наснагу до написання перших віршованих рядків, завжди зримо чи незримо присутня у його творах, залишається його основою і фундаментом.

За віком Базилевський належить до покоління «шістдесятників» (дебютував збірками «Ятрань» і «Рівновага» 1968 p.), хоч у літературі його ім’я набуло розголосу в кінці 70-х – на початку 80-х років, коли вийшли поетичні збірки «Побачення з тобою» (1978), «Допоки музика звучить» (1982), «Чуття землі небесне» (1983), «Труди і дні» (1984) та ін. Виходили з-під його пера й книжки нарисів, документальних повістей («Делегат конгресу», «Земля двох морів» тощо), які, однак, не стали домінуючими у творчості. З 1972 року Володимир Базилевський – член Спілки письменників України.

Базилевський-поет – прибічник тієї стильової лінії, якій притаманна ясність і точність форми, ощадливість вислову, концентрованість образної думки, схильність до антиномічно гострої психологічної рефлексії. Його лірична стихія – це замисленість, майже притишена розмова з собою, що проявляється, однак, не в просторій розповіді (класичний жанр медитації), а в спалахах думки, оповитої таким же гострим, по-різному забарвленим почуттям. Завжди можна впізнати Базилевського за цим його глибинним, гіркувато-іронічним лаконізмом, де, справді, словам тісно, зате просторо душі, уяві, емоціям: «Усе, як і було, усе, як і було. От тільки лободою, як лісом, поросло. Усе, як і було, усе, як і було. От тільки рідні лиця з водою понесло. Під косогором сядь – і руку до чола. Шумить, шумить, шумить билинна ковила».

«Просвітлений вершник і книжник», він знає і вміє передати – й темні, «нічні», моменти сокровенного стану людської душі. Саме присутність цих нот у загальному просвітленому звучанні лірики Володимира Базилевського тільки додає їй більшої правдивості й душевної щирості.

Лірика Базилевського заснована на постійних перетвореннях і піднесеннях: звичайного факту – в драму духу чи його торжество, пейзажу – в метафору психологічного стану поета. Це постійна взаємодія побутового й буттєвого, «земного» й «небесного».

Природна людська любов до життя змагається в цій ліриці з болем втрат, прагнення схопити якийсь прикметний момент – з надзвичайно гострим відчуттям шаленого «темпоритму» сьогоднішнього часу. У Базилевського це відчуття переростає в своєрідну філософську драму, відбиту в багатьох творах, зокрема у вірші «Там вибирали плоскінь...».

Серед поетичних збірок В. Базилевського, що побачили світ в останні десятиліття («Світлом єдиним», «Украдене небо», «Тепер і тут», «Лук і Ліра», «Читання попелу» та ін.), найбільший інтерес становить, без сумніву, «Вертеп». Давня художня колізія – світ як вертеп (на протилежність храмові, яким він мав би бути) і поет у ньому як страдник і пророк – вирішується автором в такому особистісному плані, який не залишає місця для будь-яких «підозр» щодо літературної стилізації взагалі.

Володимир Базилевський не боїться торкатися наших національних ран, шукаючи причини їх не тільки назовні – в нападах, поневоленнях, колонізаціях, а й у внутрішньому житті нації. Тут він не те що антиромантичний, а й, без сумніву, неромантичний і несентиментальний. З особливою тривогою говорить поет про небезпеки й загрози, які літають над рідною мовою українського народу (вірш «Плач по загиблому Шумеру»).

Разом з тим уміщена в цій же збірці поема «Під флейтою ангела» красномовно засвідчує, на які шпилі радісного вітання світу і урочистого, «божественного» злиття з природою може здійматися цей поет: «Занадто ти довго хилив свою голову долу, оголена шия – спокуса для ката і хама. Випростуй поставу і слухай під Києвом соло у травні, коли в небесах відчиняється брама».

Вірші Базилевського перекладено болгарською, угорською, румунською та іншими мовами.

Володимир Базилевський відомий також і як талановитий критик-есеїст («І зав’язь дум, і вільний лет пера», «Лук Одіссеїв», «Холодний душ історії»).

Нагороди

Володимир Олександрович Базилевський – автор більше сорока поетичних збірок, художньо-документальної прози, критичних праць, нарисів. Нагороджений кількома вагомими літературними преміями і відзнаками:

- 1972 – Кіровоградська обласна премія імені Юрія Яновського;

- 1990 – Літературна премія імені Павла Тичини;

- 1996 – Державна премія України імені Тараса Шевченка;

- 2004 – Літературна премія імені Володимира Свідзінського;

- 2006 – Літературна премія імені Євгена Плужника;

- 2012 – Літературно-мистецька премія імені Пантелеймона Куліша;

- 2012 – Літературна премія імені Володимира Сосюри;

- 2016 – Літературна премія імені Івана Багряного;

- 2019 – Літературна премія імені Євгена Маланюка.


Світлини

Bazylevsky2.jpg

Володимир Базилевський на могилі Степана Руданського


Bazylevsky3.jpg

Володимир Базилевський на відпочинку


BazylevskyiVO4.jpg

Володимир Базилевський: «Свого життя без книжки уявити не можу…»

Бібліографія

Основні видання творів В. Базилевського

Вертеп : вибрані твори / В. О. Базилевський ; авт. передм. Л. М. Новиченко ; ред. Т. В. Майданович. – К. : Криниця, 2004. – 606,[2] с. : портр.

Вибране : поезія / Володимир Базилевський. – К. : Дніпро, 1987. – 238,[1] с.

Вокзальна площа : цикли та поеми / В. О. Базилевський. – К., 1995. – 106 с.

Гони : поезії / В. О. Базилевський. – Дніпропетровськ : Промiнь, 1971. – 94 с. : іл.

Делегат конгресу : документальна повість / Володимир Базилевський. – Дніпропетровськ : Промінь, 1975. – 166 с.

Допоки музика звучить : поезії / Володимир Базилевський. – К. : Дніпро, 1982. – 189 с. : 1 арк. портр.

Евтерпа в снігах : поезії 2018-2019 рр. / В. О. Базилевський. – К. : Укр. письменник, 2020. – 294,[2] с.

Замах на Бога / Володимир Базилевський ; сост. С. Козак. – К. : Літературна Україна, 2014. – 121 с.

Земля двох морів: Добружанський щоденник / Володимир Базилевський. – Дніпропетровськ : Промінь, 1978. – 158 с.

І зав’язь дум, і вільний лет пера : літ.-критич. ст., есе, студія одного вірша / Володимир Базилевський. – К. : Рад. письменник, 1990. – 316,[2] с.

Колодязь : вірші та поема / Володимир Базилевський. – К. : Рад. письменник, 1988. – 232,[6] с. : 1 арк. портр.

Лук і Ліра : поезії / В. О. Базилевський. – К. : Фенікс, 2016. – 255,[1] с.

Обираю тривогу : нариси / Володимир Базилевський. – Дніпропетровськ : Промінь, 1982. – 157,[2] с. Побачення з тобою : поезії / Володимир Базилевський ; худ. К. К. Чернишов. – Дніпропетровськ : Промiнь, 1978. – 110 с. : іл.

Поклик простору : поезії / В. О. Базилевський. – К. : Молодь, 1977. – 107,[4] с. : іл.

Пора перельоту : вірші, поема / В. О. Базилевський. – К. : Рад. письменник, 1974. – 88 с. : іл.

Рівновага : поезії / Володимир Базилевський. – Дніпропетровськ : Промiнь, 1968. – 76 с. : іл.

Світлиця : поезії / Володимир Базилевський. – К. : Молодь, 1977. – 79 с.

Світлом єдиним : поезії / Володимир Базилевський. – Дніпропетровськ : Промінь, 1983. – 68,[3] с. : іл.

Талант і талан : есії, статті, інтерв’ю, діалоги / В. О. Базилевський. – К. : Український письменник, 2021. – 862,[3] с. : портр.

Тепер і тут : трикнижжя / Володимир Базилевський ; ред. Віктор Погрібний. – Кіровоград : Степ, 2012. – 167 с. : фото, портр.

Труди і дні : поезії / Володимир Базилевський. – К. : Рад. письменник, 1984. – 182 с. : іл.: 1 арк. портр.

У садах Вернадського й Шардена : поезії : 2020 / В. О. Базилевський. – К. : Щек, 2021. – 219,[1] с.

Украдене небо : поезії / Володимир Базилевський. – К. : Укр. письменник, 1999. – 111 с.

Холодний душ історії : есеї, статті / Володимир Базилевський. – К. : Ярославів Вал, 2008. – 673,[3] с. : портр.

Читання попелу : Поезії / Володимир Базилевський,. – К. : Фенікс, 2007. – 384 с.

Чуття землі небесне : поезії / Володимир Базилевський. – К. : Молодь, 1983. – 79 с.

Ятрань : поезії / Володимир Базилевський. – К. : Молодь, 1977. – 46 с.

Публікації в періодичних виданнях

Аргонавти нової ери? : Із імпресій та медитацій анахроніста / В. Базилевський // Дніпро. – 2009. – № 10. – С. 165-174.

Весна запахуща : вірш / В. Базилевський // Дніпро. – 2009. – березень. – С. 13.

Вік непотебний калічить... : вірш / В. Базилевський // Кіровоградська правда. – 2000. – 23 травня. – С. 3.

Вірші / В. Базилевський // Степ. – 2014. – № 2. – С. 54-62 : фото

Внутрішній простір / В. Базилевський // Літературна Україна. – 2006. – 9 лютого. – С. 1, 7.

Воскресіння мертвих : поезія / В. Базилевський // Березіль. – 2006. – № 5. – С. 19-31.

Впритул життя і смерть / В. Базилевський // Літературна Україна. – 2004. – 21 жовтня. – С. 5.

Все ти, все ти ... : вірші / В. Базилевський // Березіль. – 2001. – № 7-8. – С. 24-32.

Входження в небо. Олександр Олесь (1878-1944) / В. Базилевський // Слово «Просвіти». – 2012. – 2-8 лютого. – С. 8-9.

Голос із того і цього світу / В. Базилевський // Дніпро. – 1997. – № 7-8. – С. 124-127.

Два есеї / Володимир Базилевський // Вежа. – 2017. – № 36. – С. 4-57.

Доба підмін / Володимир Базилевський // Степ. – 2013. – № 2. – С. 3-11 : фото.

Добірка віршів / В. Базилевський // Літературна Україна. – 2004. – 30 вересня. – С. 8.

Дух каганату : Відкритий лист поетові-харків’янину Олексію Ковалевському / В. Базилевський // Київ. – 2004. – №9. – С. 161-165.

Епічний час Києва : Київські билини – чужі вони чи й свої? / В. Базилевський // Кур’єр Кривбасу. – 2004. – №179-181. – С. 219-236.

Епоха мертвої води : поезії / В. Базилевський // Літературна Україна. – 2008. – 23 жовтня. – С. 7.

Етюди про мову. Вступне слово – рецензія / В. Базилевський // Березіль. – 2003. – №5-6. – С. 149.

Жорстока ноша : поезія В. Швеця / В. Базилевський // Літературна Україна. – 1998. – 28 січня. – С. 3.

З «Нотатника мартопляса» : вірші / В. Базилевський // Кур’єр Кривбасу. – 2000. – липень. – С. 30-39.

З книги «Образ душі» / В. Базилевський // Березіль. – 2001. – № 11-12. – С. 174-184.

З нуртів і пущ : вірші / В. Базилевський // Кур’єр Кривбасу. – 2001. – серпень. – С. 63-78.

З переспівів та варіацій : З аккадської літератури / В. Базилевський // Кур’єр Кривбасу. – 2005. – №192. – С. 113-122.

З рукопису «Читання попелу» / В. Базилевський // Сучасність. – 2002. – № 7-8. – С. 5-10.

З тих, хто залишається... / В. Базилевський // Народне слово. – 2007. – 31 липня. – С. 3.

Замах на Бога; Відбування життя : Публіцистика / В. Базилевський // Степ. – 2012. – №1-2. – С. 53-58.

Імпресії і медитації / В. Базилевський // Березіль. – 2003. – №1-2. – С. 135.

Київські елегії : з книги «Віварій» / В. Базилевський // Вітчизна. – 1997. – № 7-8. – С. 29-35.

Кологривий та інші / Володимир Базилевський // Українська літературна газета. – 2022. – № 19 (вересень). – С. 14.

Крик зайця : поезії / В. Базилевський // Літературна Україна. – 2000. – 10 лютого. – С. 4.

Літання у череві кита : З рукопису книги «Образ душі» / В. Базилевський // Кур’єр Кривбасу. – 2004. – № 176 . – С. 176-187.

Лук і Ліра / В. Базилевський // Степ. – 2017. – № 2. – С. 8-13.

Маршал Вінграновський / В. Базилевський // Літературна Україна. – 2005. – 18 серпня. – С. 7.

Математика поезії / В. Базилевський // Кур’єр Кривбасу. – 2001. – № 134, 135. – С. 175-179.

Механіка абсурду : з дражливих імпресій та медитацій / В. Базилевський // Літературна Україна. – 2010. – 27 травня. – С. 1, 4, 8.

Мов камінь із праці : поезії / В. Базилевський // Березіль. – 2009. – № 3-4. – С. 9-15.

Отруєння міфом : відповідь опонентам / В. Базилевський // Дніпро. – 1998. – № 11-12. – С. 107-134.

«Під небом, де тисячі значень...» : Поезії / В. Базилевський // Березіль. – 2000. – № 11-12. – С. 10-20.

Пізні квіти : поезія / В. Базилевський // Березіль. – 2005. – № 9. – С. 146-158.

Політ у глибину / В. Базилевський // Київ. – 2005. – № 12. – С. 153-157.

Про лукаві ламентації «не останньої письменниці...» і не тільки / В. Базилевський // Літературна Україна. – 2010. – 26 серпня. – С. 3.

Про честь і гріх / Володимир Базилевський // Слово «Просвіти». – 2017. – № 23 (8-14 червня). – С. 13 : фото.

Пропащий час : поезії / В. Базилевський // Літературна Україна. – 2011. – 10 березня. – С. 8.

Рветься тканина життя : Вірші / Володимир Базилевський // Березіль. – 2013. – № 5-6. – С. 2-10.

Розуміння поезії / В. Базилевський // Кур’єр Кривбасу. – 2003. – №169. – С. 133-154.

Старість за Ціцероном (З рукопису «Образ душі») / В. Базилевський // Київ. – 2002. – №12. – С. 128-145.

Старовинні забави й сучасні метеморфози / В. Базилевський // Літературна Україна. – 2006. – 27 липня. – С. 1, 6.

Стіна : поезії / В. Базилевський // Літературна Україна. – 2011. – 23 червня. – С. 8-9.

Тут, де немає нас ... : поезія / В. Базилевський // Літературна Україна. – 2006. – 7 вересня. – С. 5.

Убієнна книга: іспит через 40 років / В. Базилевський // Літературна Україна. – 2008. – 22 травня. – С. 6.

Уроки поезії. Леонід Первомайський / В. Базилевський // Дивослово. – 2008. – № 5. – С. 55-57.

Холодний чар попелу / Т. Дігай // Літературна Україна. – 2008. – 10 липня. – С. 4.

Хтось там, десь там, колись там... : добірка віршів / В. Базилевський // Літературна Україна. – 2001. – 8 лютого. – С. 5.

Цеховий майстер Дмитро Іванов / В. Базилевський // Степ. – 2016. – № 2. – С. 78-83 : фото.

Циганський вітер : поезія / В. Базилевський // Кур’єр Кривбасу. – 2006. – № 202 (вересень). – С. 88-101.

Чорним на золотому : поезії / В. Базилевський // Кур’єр Кривбасу. – 2003. – №165. – С. 79-91.

Шлях до кастальських джерел / В. Базилевський // Кур’єр Кривбасу. – 1998. – жовтень. – С. 124-152.

Я волів залишитися самим собою... : відповіді на запитання критика Євгена Барана / В. Базилевський // Кур’єр Кривбасу. – 2000. – № 123. – С. 95-113.

«Я заглиблювався в історію не з парадного, а з чорного ходу» / Володимир Базилевський // Березіль. – 2013. – № 5-6. – С. 10-25.

Література про життя і діяльність

Базилевський В. Миттєвості літературного процесу : відповіді на запитання анкети / В. Базилевський // Літературна Україна. – 2002. – 7 лютого. – С. 6.

Бондар В. Володимир Базилевський: «Степ дав розгін моїм чуттям і думкам...» : портрет зблизька / В. Бондар // Літературна Україна. – 2009. – 22 січня. – С. 1, 5.

Василишин Олег. Поетичне оголення душі / Олег Василишин, Ігор Фарина // Вежа. – 2023. – № 39-40. – С. 339-346.

Камінський Ю. «Допоки музика звучить» : В. Базилевському – 60 років / Ю. Камінський // Вечірня газета. – 1997. – 14 серпня.

Кодак Микола. Час – категорія дієслівна! : [В. Базилевський «Украдене небо», К. : Укр.письменник, 1999] / Микола Кодак // Київ. – 1999. – № 11-12. – С. 136-137.

Корінь Антоніна. Володимир Базилевський: «Творчість письменника обумовлена природою і якістю його таланту...» / Антоніна Корінь // Вежа. – 2021. – № 43-44. – С. 236-240.

Куманський Б. Починали з літоб’єднання / Б. Куманський // Народне слово. – 2004. – 13 липня. – С. 3.

Кухарук Р. Неначе кров із серця / Р. Кухарук // Вежа . – 2003. – № 13. – С. 248-254.

Лауреати премії імені Володимира Свідзинського за 2003 рік // Літературна Україна. – 2004. – 7 жовтня. – С. 2.

Любарський Р. Володимир Базилевський: «Чесних критиків одиниці» / Р. Любарський // Народне слово. – 2012. – 22 березня. – С. 14.

Могилюк В. «Ріка витікає, збігають струмочки і дні...» : [В. Базилевський. «Украдене небо», К. : Укр.письменник,1999] / В. Могилюк // Вечірня газета. – 2000. – 1 грудня. – С. 13.

Панченко В. Базилевський Володимир / В. Панченко // Народне слово. – 2000. – 5 лютого. – С. 4.

Погрібний В. Рицар поетичної пристрасті : до 60-річчя В. Базилевського / В. Погрібний // Кіровоградська правда. – 1997. – 16 серпня.

Прокоф’єв Іван. Проникливість духовного зору / Іван Прокоф’єв // Придніпров'я. – 2022. – 13 серпня. – С. 2 : фото.

Слабошпицький М. «...То скажу вам усе» : кілька зауваг про поезію Володимира Базилевського / М. Слабошпицький // Літературна Україна. – 2005. – 28 квітня. – С. 4.

Слабошпицький Михайло. Без нього важко уявити нашу поезію / Михайло Слабошпицький, Володимир Базилевський // Степ. – 2017. – № 2. – С.

Трикнижжя Володимира Базилевського // Народне слово. – 2013. – 7 березня. – С. 10.

Шульга В. Володимиру Базилевському : вірш / В. Шульга // Новомиргородщина. – 1997. – 16 серпня.

Web-ресурси

Базилевський Володимир : Творчість (Клуб поезії)

Володимир Базилевський. Із книги «Тетраптих» (Літературно-художній та громадсько-політичний журнал письменників України «Вітчизна»)

Володимир Базилевський. Добірка віршів (Комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка)

Володимир Базилевський. Збірка віршів «Чуття землі небесне» (Анумо знову віршувать!)

Володимир Базилевський: «Душа вогню» (Слово просвіти)

Володимир Базилевський: «Щоб порятувати світ, людині спершу треба порятуватися самій…» (Українська літературна газета)

Клименко Олександр. Володимир Базилевський: «Велика література – духовна за своєю суттю…» (Літакцент)

Корінь Антоніна. «Крила книги – крила мої» : про читацьке щастя спілкування (Літературно-меморіальний музей І.К. Карпенка-Карого)

Корінь Антоніна. Володимир Базилевський: «творчість письменника обумовлена природою і якістю його таланту…» (Народне слово)

Лауреат Шевченківської премії Володимир Базилевський передав Кіровоградщині книги та архіви (Дозор)

Литвиненко Сергій. Рецепція духовного світу героїв античних міфів у поезії Володимира Базилевського (Освітня соціальна мережа KazEdu)

Хворост Люцина. Володимир Базилевський: «Я заглиблювався в історію не з парадного, а з чорного ходу» (Харківська обласна організація Національної спілки письменників України)

«Я пишу, отже, живу» : кропивницький поет, публіцист, літературознавець Володимир Базилевський відзначає 85-річчя (Кропивницька міська рада)

«Я пишу, отже, живу…» : (до 85-річчя від дня народження Володимира Базилевського) (Літературно-меморіальний музей І.К. Карпенка-Карого)