Базилевський Володимир Олександрович

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Володимир Олександрович Базилевський

народився — 14.08.1937
місце народження — с. Павлиш Онуфріївського району Кіровоградської області

Володимир Олександрович Базилевський (14 серпня 1937, селище Павлиш Онуфріївського району Кіровоградської області) — український письменник, літературний критик, перекладач. Член Національної спілки письменників України (від 1972 року).Життя і діяльність

Мінімум слів – максимум змісту…
В. Базилевський


Володимир Базилевський народився в сім'ї службовця. Закінчив філологічний факультет Одеського університету ім. І. Г. Мечникова (1962). Працював кореспондентом газет «Чорноморська комуна» (Одеса), «Кіровоградська правда» (Кіровоград), старшим редактором видавництва «Промінь» (Дніпропетровськ), керівником літературної студії «Сівач» (Кіровоград). Був членом КПРС. Друкуватися почав 1954 року.

Перші книги Володимира Базилевського «Ятрань» і «Рівновага» з’явилися у 1968 році. Вже з перших друкованих сторінок він почав інтелігентно, активно дистанціюватися від будь – якого натяку на кон’юктуру.

Володимир Базилевський понад 20 років жив і працював у Кіровограді, у нашому рідному краї, який прославився великими літературними іменами, культурними надбаннями, що стали гордістю всієї України. Журналіст обласної газети, крім поезій, писав нариси і документальні повісті, невідривно стежив за всім українським літературним процесом. І саме тоді, в кіровоградський період, він просто «зробив себе».

І де б він не був , «коріння дерева лишається в землі». Рідна земля Кіровоградщини, на якій народився і виріс, яка дала наснагу до написання перших віршованих рядків, завжди зримо чи незримо присутня у його творах, залишається його основою і фундаментом. За віком належить до покоління «шістдесятників» (дебютував збірками «Ятрань» і «Рівновага» 1968 p.), хоч у літературі його ім'я набуло розголосу в кінці 70-х — на початку 80-х років, коли вийшли збірки його віршів «Побачення з тобою» (1978), «Допоки музика звучить» (1982), «Чуття землі небесне» (1983), «Труди і дні» (1984) та ін. Виходили з-під його пера й книжки нарисів, документальних повістей («Делегат конгресу», «Земля двох морів» тощо), які, однак, не стали домінуючими у творчості.

Базилевський-поет — прибічник тієї стильової лінії, якій притаманна ясність і точність форми, ощадливість вислову, концентрованість образної думки, схильність до антиномічно гострої психологічної рефлексії. Його лірична стихія — це замисленість, майже притишена розмова з собою, що проявляється, однак, не в просторій розповіді (класичний жанр медитації), а в спалахах думки, оповитої таким же гострим, по-різному забарвленим почуттям. Завжди можна впізнати Базилевського за цим його глибинним, гіркувато-іронічним лаконізмом, де, справді, словам тісно, зате просторо душі, уяві, емоціям.


«Усе, як і було, усе, як і було. От тільки лободою, як лісом, поросло. Усе, як і було, усе, як і було. От тільки рідні лиця з водою понесло. Під косогором сядь — і руку до чола. Шумить, шумить, шумить билинна ковила».

«Просвітлений вершник і книжник», він знає і вміє передати — й темні, «нічні», моменти сокровенного стану людської душі. Саме присутність цих нот у загальному просвітленому звучанні лірики Володимира Базилевського тільки додає їй більшої правдивості й душевної щирості.

Лірика Базилевського заснована на постійних перетвореннях і піднесеннях: звичайного факту — в драму духу чи його торжество, пейзажу — в метафору психологічного стану поета. Це постійна взаємодія побутового й буттєвого, «земного» й «небесного».

Природна людська любов до життя змагається в цій ліриці з болем втрат, прагнення схопити якийсь прикметний момент — з надзвичайно гострим відчуттям шаленого «темпоритму» сьогоднішнього часу. У Базилевського це відчуття переростає в своєрідну філософську драму, відбиту в багатьох творах, зокрема у вірші «Там вибирали плоскінь...».

Серед поетичних збірок В. Базилевського, що побачили світ в останні 15 років («Світлом єдиним», «Труди і дні» та ін.), найбільший інтерес становить, без сумніву, «Вертеп»). Давня художня колізія — світ як вертеп (на протилежність храмові, яким він мав би бути) і поет у ньому як страдник і пророк — вирішується автором в такому особистісному плані, який не залишає місця для будь-яких «підозр» щодо літературної стилізації взагалі.

В. Базилевський не боїться торкатися наших національних ран, шукаючи причини їх не тільки назовні — в нападах, поневоленнях, колонізаціях, а й у внутрішньому житті нації. Тут він не те що антиромантичний, а й, без сумніву, неромантичний і несентиментальний. З особливою тривогою говорить поет про небезпеки й загрози, які літають над рідною мовою українського народу (вірш «Плач по загиблому Шумеру»).

Разом з тим уміщена в цій же збірці поема «Під флейтою ангела» красномовно засвідчує, на які шпилі радісного вітання світу і урочистого, «божественного» злиття з природою може здійматися цей поет:

«Занадто ти довго хилив свою голову долу, оголена шия — спокуса для ката і хама. Випростуй поставу і слухай під Києвом соло у травні, коли в небесах відчиняється брама».

Відомий В. Базилевський, також, і як талановитий критик-есеїст («І зав'язь дум, і вільний лет пера», «Лук Одіссеїв», «Холодний душ історії»).

За свій творчій доробок був нагороджений кількома вагомими літературними преміями і відзнаками:

- 1990 — літературна премія ім. Павла Тичини;

- 1996 — Державна премія України ім. Тараса Шевченка;

- 2012 — Літературно-мистецька премія ім. Пантелеймона Куліша.Світлини

Bazylevsky2.jpg

Володимир Базилевський на могилі Степана Руданського


Bazylevsky3.jpg

Володимир Базилевський на відпочинку

Бібліографія

Лицар поетичної пристрасті

Основні видання творів В. Базилевського

Вибране : поезія / Володимир Базилевський,. - К. : Дніпро, 1987. - 238

Вертеп] : вибрані твори / Володимир Базилевський; Авт.передм. Леонід Новиченко, Ред. Т. В. Майданович. - К. : Криниця, 2004. - 606,[2] с. : портр. - (Б-ка Шевченківського комітету)

Вокзальна площа : цикли та поеми / Володимир Базилевський,. - К., 1995.- 106 с.

Гони : поезії / Володимир Базилевський,. - Дніпропетровськ : Промiнь, 1971. - 94 с

Делегат конгресу : документальна повість / Володимир Базилевський,. - Дніпропетровськ : Промінь, 1975. - 166,[1] с.

Допоки музика звучить [Текст] : Поезії / Володимир Базилевський,. - К. : Дніпро, 1982. - 189 с. : 1 арк. Портр.

І зав’язь дум, і вільний лет пера : Літ.-критич. ст., есе, студія одного вірша / Володимир Базилевський,. - К. : Рад. письменник, 1990. - 316,[2] с

Обираю тривогу : Нариси / Володимир Базилевський,. - Дніпропетровськ : Промінь, 1982. - 157,[2] с.

Побачення з тобою : поезії / Володимир Базилевський ; худ. К. К. Чернишов. - Дніпропетровськ : Промiнь, 1978. - 110 с. : іл.

Поклик простору : поезії / Володимир Базилевський,. - К. : Молодь, 1977. - 107,[4] с. : іл.

Пора перельоту : вірші, поема / Володимир Базилевський. - К. : Рад. письменник, 1974. - 88 с

Рівновага : поезії / Володимир Базилевський. - Дніпропетровськ : Промiнь, 1968. - 76 с. : іл.

Світлиця : поезії / Володимир Базилевський. - К. : Молодь, 1977. - 79 с.

Світлом єдиним : поезії / Володимир Базилевський,. - Дніпропетровськ : Промінь, 1983. - 68,[3] с. : іл

Труди і дні : поезії / Володимир Базилевський,. - К. : Рад. письменник, 1984. - 182 с. : іл.: 1 арк. Портр.

Украдене небо [Текст] : поезії / Володимир Базилевський,. - К. : Укр. письменник, 1999. - 111 с. - (Сер. "Сучасна українська література")

Холодний душ історії : есеї, статті / Володимир Базилевський. - К. : Ярославів Вал, 2008. - 673,[3] с. : портр

Ці довгі суворі зими: З хроніки підпільної комсомольської організації "Набат" / Володимир Базилевський. - К. : Молодь, 1979. - 200 с. : іл. - (Сер. "Герої. Роки. Звершення")

Читання попелу : поезії / Володимир Базилевський,. - К. : Фенікс, 2007. - 384 с

Чуття землі небесне : Поезії / Володимир Базилевський,. - К. : Молодь, 1983. - 79 с.

Ятрань : поезії / Володимир Базилевський. - К. : Молодь, 1977. - 46 с.

Базилевський В. Книга березня [Текст] : Вірші / В.Базилевський // Кур'єр Кривбасу. - 1999. - N111. - С. 43-73


Публікації в періодичних виданнях

Базилевський В. Голос із того і цього світу [Текст] / В. Базилевський // Дніпро. - 1997. - № 7-8. - С. 124-127

Базилевський В. Київські елегії [Текст] : З книги "Віварій" / В. Базилевський // Вітчизна. - 1997. - № 7-8. - С. 29-35

Базилевський В. Жорстока ноша [Текст] : Поезія В.Швеця / В. Базилевський // Літературна Україна. - 1998. - 28 січня. - С. 3

Базилевський В. Отруєння міфом [Текст] : Відповідь опонентам / В. Базилевський // Дніпро. - 1998. - №11-12. - С. 107-134

Базилевський В. Шлях до кастальських джерел [Текст] / В. Базилевський // Кур'єр Кривбасу. - 1998. - жовтень. - С. 124-152

Базилевський В. ПушкІн, Пушкін ... [Текст] : Ювілейна варіація / Володимир Базилевський // Кур'єр Кривбасу. - 1999. - № 114. - С. 152-175

Базилевський В. Вік непотебний калічить... [Текст] : Вірш / В.Базилевський // Кіровоградська правда. - 2000. - 23 травня. - С. 3

Базилевський В. Крик зайця [Текст] : Поезії / В.Базилевський // Літературна Україна. - 2000. - 10 лютого. - С. 4

Базилевський В. З "Нотатника мартопляса" [Текст] : Вірші / В.Базилевський // Кур'єр Кривбасу. - 2000. - липень. - С. 30-39

Базилевський В. "Під небом, де тисячі значень..." [Текст] : Поезії / В.Базилевський // Березіль. - 2000. - N 11-12. - С. 10-20

Базилевський В. Я волів залишитися самим собою... [Текст] : Відповіді на запитання критика Євгена Барана / В.Базилевський // Кур'єр Кривбасу. - 2000. - N 123. - С. 95-113

Базилевський В. Все ти, все ти ... [Текст] : Вірші / В.Базилевський // Березіль. - 2001. - № 7-8. - С. 24-32

Базилевський В. З книги "Образ душі" [Текст] / В.Базилевський // Березіль. - 2001. - № 11-12. - С. 174-184

Базилевський В. З нуртів і пущ [Текст] : Вірші / В.Базилевський // Кур'єр Кривбасу. - 2001. - серпень. - С. 63-78

Базилевський В. Математика поезії [Текст] / В.Базилевський // Кур'єр Кривбасу. - 2001. - № 134, 135 . - С. 175-19

Базилевський В. Хтось там,десь там,колись там... [Текст] : Добірка віршів / В.Базилевський // Літературна Україна. - 2001. - 8 лютого.- С.5

Базилевський В. З рукопису "Читання попелу" [Текст] / В. Базилевський // Сучасність. - 2002. - № 7-8. - С. 5-10

Базилевський В. Крок за горизонт [Текст] : Вірші / В.Базилевський // Літературна Україна. - 2002. - 24 січня. - С.

Базилевський В. Старість за Ціцероном (З рукопису "Образ душі") [Текст] / В. Базилевський // Київ. - 2002. - №12. - С. 128-145

Базилевський В. Етюди про мову. Вступне слово - рецензія [Текст] / В. Базилевський // Березіль. - 2003. - №5-6. - С. 149

Базилевський В. Імпресії і медитації [Текст] / В. Базилевський // Березіль. - 2003. - №1-2. - С. 135

Базилевський В. Розуміння поезії [Текст] / В. Базилевський // Кур'єр Кривбасу. - 2003. - №169. - С. 133-154

Базилевський В. Чорним на золотому [Текст] : Поезії / В. Базилевський // Кур'єр Кривбасу. - 2003. - №165. - С. 79-91

Базилевський В. Дух каганату [Текст] : Відкритий лист поетові-харків"янину Олексію Ковалевському / В. Базилевський // Київ. - 2004. - №9. - С. 161-165

Базилевський В. Добірка віршів [Текст] / В. Базилевський // Літературна Україна. - 2004. - 30 вересня. - С. 8

Базилевський В. Впритул життя і смерть [Текст] / В. Базилевський // Літературна Україна. - 2004. - 21 жовтня. - С. 5

Базилевський В. Дух каганату [Текст] : Відкритий лист поетові-харків"янину Олексію Ковалевському / В. Базилевський // Київ. - 2004. - №9. - С. 161-165

Базилевський В. Літання у череві кита [Текст] : З рукопису книги "Образ душі" / В. Базилевський // Кур'єр Кривбасу. - 2004. - № 176 . - С. 176-187

Базилевський В. Епічний час Києва [Текст] : Київські билини - чужі вони чи й свої? / В. Базилевський // Кур'єр Кривбасу. - 2004. - №179-181. - С. 219-236

Базилевський В. З переспівів та варіацій [Текст] : З аккадської літератури / В. Базилевський // Кур'єр Кривбасу. - 2005. - №192. - С. 113-122

Базилевський В. Маршал Вінграновський [Текст] / В. Базилевський // Літературна Україна. - 2005. - 18 серпня. - С. 7

Базилевський В. Пізні квіти [Текст] : Поезія / В. Базилевський // Березіль. - 2005. - № 9. - С. 146-158

Базилевський В. Політ у глибину [Текст] / В. Базилевський // Київ. - 2005. - № 12. - С. 153-157

Базилевський В. Внутрішній простір [Текст] / В. Базилевський // Літературна Україна. - 2006. - 9 лютого. - С. 1, 7

Базилевський В. Воскресіння мертвих [Текст] : поезія / В. Базилевський // Березіль. - 2006. - № 5. - С. 19-31

Базилевський В. Старовинні забави й сучасні метеморфози [Текст] / В. Базилевський // Літературна Україна. - 2006. - 27 липня. - С. 1, 6

Базилевський В. Тут, де немає нас ... [Текст] : поезія / В. Базилевський // Літературна Україна. - 2006. - 7 вересня. - С. 5

Базилевський В. Циганський вітер [Текст] : поезія / В. Базилевський // Кур'єр Кривбасу. - 2006. - № 202 (вересень). - С. 88-101

Базилевський В. З тих, хто залишається... / В. Базилевський // Народне слово. - 2007. - 31 липня. - С. 3

Базилевський В. Уроки поезії. Леонід Первомайський / В. Базилевський // Дивослово. - 2008. - № 5. - С. 55-57

Базилевський В. Епоха мертвої води : поезії / В. Базилевський // Літературна Україна. - 2008. - 23 жовтня. - С. 7

Базилевський В. Убієнна книга: іспит через 40 років / В. Базилевський // Літературна Україна. - 2008. - 22 травня. - С. 6

Дігай Т. Холодний чар попелу / Т. Дігай // Літературна Україна. - 2008. - 10 липня. - С. 4

Базилевський В. Епоха мертвої води : Поезії / В. Базилевський // Літературна Україна. - 2008. - 23 жовтня. - С. 7

Базилевський В. Аргонавти нової ери? [Текст] : Із імпресій та медитацій анахроніста / В. Базилевський // Дніпро. - 2009. - № 10. - С. 165-174

Базилевський В. Весна запахуща : вірш / В. Базилевський // Дніпро. - 2009. - березень. - С. 13

Базилевський В. Мов камінь із праці : поезії / В. Базилевський // Березіль. - 2009. - № 3-4. - С. 9-15

Базилевський В.М еханіка абсурду. [Текст] : з дражливих імпресій та медитацій / В. Базилевський // Літературна Україна. - 2010. - 27 травня. - С. 1,4,8

Базилевський В. Про лукаві ламентації "не останньої письменниці..." і не тільки [Текст] / В. Базилевський // Літературна Україна. - 2010. - 26 серпня. - С. 3

Базилевський В. Пропащий час [Текст] : поезії / В. Базилевський // Літературна Україна. - 2011. - 10 березня. - С. 8

Базилевський В. Стіна [Текст] : поезії / В. Базилевський // Літературна Україна. - 2011. - 23 червня. - С. 8-9

Базилевський В. Входження в небо. Олександр Олесь (1878-1944) [Текст] / В. Базилевський // Слово "Просвіти". - 2012. - 2-8 лютого. - С. 8-9


Література про життя і діяльність

Базилевський В. Миттєвості літературного процесу [Текст] : Відповіді на запитання анкети / В.Базилевський // Літературна Україна. - 2002. - 7 лютого. - С. 6

Бондар В. Володимир Базилевський: "Степ дав розгін моїм чуттям і думкам..." : Портрет зблизька / В. Бондар // Літературна Україна. - 2009. - 22 січня. - С. 1, 5

Камінський Ю. "Допоки музика звучить" [Текст] : В.Базилевському - 60 років / Ю. Камінський // Вечірня газета. - 1997. - 14 серпня

Кодак Микола Час -категорія дієслівна! [Текст] : [В.Базилевський "Украдене небо",К.,:Укр.письменник,1999] / Микола Кодак // Київ. - 1999. - № 11-12. - С. 136-137

Корень А.М. Интеллигент, эрудит, талант [Текст] : Базилевскому- 60 / Корень А.М. // Ведомости. - 1997. - 15 августа. - С. 8

Куманський Б. Починали з літоб"єднання [Текст] / Б. Куманський // Народне слово. - 2004. - 13 липня. - С. 3

Кухарук Р. Неначе кров із серця [Текст] / Р. Кухарук // Вежа . - 2003. - №13. - С. 248-254

Лауреати премії імені Володимира Свідзинського за 2003 рік [Текст] // Літературна Україна. - 2004. - 7 жовтня. - С. 2

Любарський Р. Володимир Базилевський: "Чесних критиків одиниці" [Текст] / Р. Любарський // Народне слово. - 2012. - 22 березня. - С. 14

Могилюк В. "Ріка витікає,збігають струмочки і дні..." [Текст] : Володимир Базилевський "Украдене небо",Київ:Український письменник,1999 / В.Могилюк // Вечірня газета. - 2000. - 1 грудня. - С. 13

Панченко В. Базилевський Володимир [Текст] / В., Панченко // Народне слово. - 2000. - 5 лютого. - С. 4

Погрібний В. Рицар поетичної пристрасті [Текст] : До 60-річчя В.Базилевського / В. Погрібний // Кіровоградська правда. - 1997. - 16 серпня

Слабошпицький М. "... То скажу вас усе" [Текст] : Кілька зауваг про поезію Володимира Базилевського / М. Слабошпицький // Літературна Україна. - 2005. - 28 квітня. - С. 4

Шульга В. Володимиру Базилевському [Текст] : Вірш / В. Шульга // Новомиргородщина. - 1997. - 16 серпня

Шевчук В. Не пийте забагато брому, пане Базилевський, бо наркоманом станете [Текст] / Шевчук В. // Дніпро. - 1997. - № 7-8. - С. 62-70

Web-ресурси

Володимир Базилевський: «Велика література — духовна за своєю суттю…»

"Крила книги - крила мої"

Володимир Базилевський. Збірка віршів «Чуття землі небесне»

Пристрасний ревізіонізм Володимира Базилевського

Базилевський Володимир: Творчість

Володимир БАЗИЛЕВСЬКИЙ: “ДУША ВОГНЮ”

Володимир БАЗИЛЕВСЬКИЙ: Мінерал поезії. Відомий український критик про поезію закарпатця Дмитра Креміня

Володимир БАЗИЛЕВСЬКИЙ із книги «Тетраптих»

Bолодимир Базилевський: Дірка в стелі

Базилевський Володимир: Вірші

Рецепція духовного світу героїв античних міфів у поезії Володимира Базилевського

Володимир Базилевський: Вірші