Куликов Віталій Миколайович

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Віталій Миколайович Куликов

Дата народження — 27.10.1935
Місце народження — м. Новогеоргіївськ, Харківська область (нині м. Світловодськ, Кіровоградська область, Україна)
Дата смерті — 06.01.2015
Місце смерті — м. Харків
Місце поховання — м. Харків

Віталій Миколайович Куликов (27.10.1935, м. Новогеоргіївськ, Харківська область (нині м. Світловодськ, Кіровоградська область, Україна) – 6.01.2015, м. Харків) – художник, графік, книжковий дизайнер, плакатист.

Життя і діяльність

Куликов Віталій Миколайович народився 27 жовтня 1935 року в м. Новогеоргіївськ Харківської області (нині м. Світловодськ, Кіровоградська область, Україна) в родині службовців. Коли Віталію виповнилося 4 роки, сім’я переїжджає до Західної України. З початком Другої світової війни батько пішов на фронт, а він з матір’ю евакуюється до Чувашії. У 1943 році повертаються до Новогеоргіївська, і в цьому ж році отримують повідомлення про загибель батька. Після закінчення семирічки, у 1950 році, юнак вирушає до Харкова, де вступає до технікуму. Через рік знайомиться з художником Григорієм Бондаренком (також уродженцем Новогеоргіївська), під впливом якого і відбувається становлення Віталія Куликова як живописця і графіка. З 1957-1959 роки в Азербайджані проходить строкову службу в армії. Повертається до Харкова, де навчається в Харківському художньому училищі (1959-1961), після закінчення якого вступає до Харківського художньо-промислового інституту (нині Харківська державна академія дизайну і мистецтв), де його наставником стає професор Г. Бондаренко. Після здобуття освіти, в 1967 році Віталій Миколайович вирішив залишитися в інституті викладачем на кафедрі графіки (1967-1970). У ці ж роки Куликов робить свої перші кроки у сфері книжкової графіки.

З 1970 року до кінця життя викладає на кафедрі малюнка та живопису архітектурного факультету в Харківському інженерно-будівельному інституті (нині Харківський державний технічний університет будівництва та архітектури). Член Національної спілки художників України (1974). У 1990 році Віталій Миколайович Куликов став співзасновником найгучнішого харківського творчого об’єднання «Літера А». З 2010 року – професор кафедри образотворчого і декоративного мистецтва. За 40 років викладацької діяльності Віталій Миколайович став наставником для багатьох студентів, встиг виховати не одне покоління художників і архітекторів.

KulykovVM2.jpg

Творчість Куликова сформувалася під впливом засад європейського постмодернізму (зокрема посткубізму) і традицій вітчизняного малярства. Він працював в різних жанрах і техніках, але основу творчої лабораторії майстра, його художнього мислення склав малюнок. Перші успіхи чекали на митця в амплуа театрального плакатиста. З кінця 60-х років XX ст. Куликов виконав понад 50 афіш, які вирізнялися підкресленою гротескністю та виключною дисципліною форми.

KulykovVM3.jpg

KulykovVM4.jpg

Неповторність індивідуального прочитується і в синтезованих з плакатом сумно-саркастичних малюнкових композиціях. Художник використовує локальні кольори, їх символічну напруженість. В експресивних, несподіваних за сюжетом картинах відчувається схильність майстра до алюзій, містифікації. Значна їх частина присвячена жінкам. Плакатна індивідуальність соціальних типажів виявилася в цілій гамі портретів. З влучністю, якій можна позаздрити, мистець вдало розпізнає сутність людини й виражає її в одному погляді, жесті, гримасі.

У подальшій творчості досвід плаката Куликов активно використовує в живописі. Естамп (твір друкованої графіки) – відбиток, містить в собі опуклість або заглибленість на площині, і, тому не дивно, що Віталій Куликов постійно звертається до цієї техніки – техніки гравюри та цифрового друку. Площинна розкладка повною мірою дає проявитися творчому кредо Куликова – іронічному кубізму. Тетяна Тумасян, мистецтвознавець, так згадує про митця: «Для Харкова, для України Віталій Миколайович – живий класик, який продовжив класичну українську авангардну традицію. У його творчості – найкраще з вітчизняного авангарду набуло нового життя, у новому художньому втіленні. Всі роки своєї творчої й педагогічної діяльності Віталій Куликов лишався вірним собі та своєму творчому кредо».

В книжковій галузі Куликов прагнув відійти від прямого ілюстрування, балансуючи між поетичною метафорою і прозаїчним описом. Візитівкою автора стає робота в чорно-білій графіці. В майже аплікаційних роботах виявляється глузливий погляд художника на своїх персонажів, життєлюбність, еротична інтонація. А за простотою образотворчої мови проступає крихкий світ ліричної розповіді.

Український графік нагороджений дипломами республіканських виставок плакатів (Київ, 1975, 1986) та Міжнародного триєнале естампа у Шамальє (Франція, 1994), є лауреатом Муніципальної премії (Харків, 2006). Творчість митця сформувалася під впливом європейського постмодернізму та традицій вітчизняного живопису. У 1960-1980-ті роки художник створив більше ніж 50 театральних афіш, проілюстрував низку циклів для харківських видавництв: «Образи світу» (1969), «Еллада XX» (1974) та ін.

Віталій Куликов пішов із життя 6 січня 2015 року. Харківська муніципальна галерея стала не лише улюбленим майданчиком художника, а й місцем прощання з ним. Тут пройшли відспівування і громадянська панахида, на якій були присутні колеги та поціновувачі таланту Віталія Куликова.

Вшанування пам’яті

В місті Світловодську вулицю Маяковського перейменовано на честь Віталія Куликова.

10 червня 2021 року біля Харківської художньої галереї імені С. В. Васильківського (Муніципальна галерея) відбулася урочиста церемонія відкриття меморіальної дошки видатному українському художнику Віталію Миколайовичу Куликову на фасаді будинку № 15 по вул. Чернишевської.

KulykovVM8.jpg

Бібліографія

Босько Володимир. [Віталій Миколайович Куликов] // Історичний календар Кіровоградщини на 2020 рік. Люди. Події. Факти : історико-краєзнавче видання: довідник / Володимир Босько; Комунальний заклад «Кіровоградський обл. інститут післядипломної педагогічної освіти ім. Василя Сухомлинського». – Кропивницький : Імекс-ЛТД, 2019. – С. 245 : фото.

Идеальный пейзаж : альбом / вступ. ст. Татьяны Тумасьян. – Харьков : Колорит, 2005. – 131 с. : цв. ил. – (Сер. «Начало века»). – Текст парал. на рус. и англ. языках. – Список ил. с. 132-133.

Коваль Олег. Віталій Куликов: тотальний монтаж часів незалежності / Олег Коваль // Образотворче мистецтво. – 2021. – № 2. – С. 58-61 : кол.іл.

Павлова Тетяна. У пошуках горизонту нової форми. Харківське мистецьке коло 1970-1990-х / Тетяна Павлова // Образотворче мистецтво. – 2021. – № 2. – С. 44-49 : кол.іл.

Web-ресурси

Відкриття меморіальної дошки видатному українському художнику Віталію Миколайовичу Куликову (Департамент культури Харківської міської ради)

Вулицю Маяковського названо іменем Віталія Куликова (Інтернет-видання «Світловодськ»)

Живопис Куликова Віталія Миколайовича (Інтернет-видання «Світловодськ»)

Куликов Віталій Миколайович (Енциклопедія сучасної України (ЕСУ))

Спадщина Куликова (Харківська муніципальна галерея)

Учень і вчитель великих майстрів (Україна молода)