Арістова Ольга Леонідівна

Матеріал з wiki
Версія від 11:52, 10 листопада 2021, створена Wikiuser (обговорення | внесок) (Створена сторінка: Файл:AristovaOL.jpg|мини|200px|<p style="text-align:center;">'''Ольга Леонідівна Арістова'''</p><p style="text-align:left;"><b>...)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ольга Леонідівна Арістова

Дата народження — 31.12.1881
Місце народження — м. Єлисаветград, Херсонська губернія, Російська імперія (сучасна Україна)
Дата смерті — 12.04.1961

Ольга Леонідівна Арістова (31 грудня 1881, м. Єлисаветград – 12 квітня 1961) – педагог, театральний діяч, режисер театра ляльок.

Життя і діяльність

Арістова Ольга Леонідівна народилася 31 грудня 1881 року в м. Єлисаветграді, у сім'ї вчителя малювання та домогосподарки. У 1898 році Ольга закінчила гімназію.

AristovaOL2.jpg
Сестри Долинські (Фотографію зроблено до заміжжя Ольги Леонідівни, приблизно у 1902 р. На фото – п’ять осіб: крайня зліва (у темній сукні), скоріш за все, гувернантка чи вчителька. Крайня праворуч (у картатій блузі, з книгою) – Ольга Леонідівна Долинська, друга зліва – маленька дівчинка – молодша сестра Олена Леонідівна, а в середині – дві середні сестри, Олександра Леонідівна і Людмила Леонідівна. Найімовірніше, що фотографію було зроблено в Єлисаветграді).

До 1902 року Ольга Арістова навчалася в Петербурзькій Академії мистецтв у В. Беклемішева, Л. Бакста, М. Добужинського, К. Петрова-Водкіна, відвідувала акторські курси режисера Александринського театру М. Петрова. З 1903 по 1908 роки Арістова займалася викладацькою діяльністю – давала уроки малювання, виконувала замовлення. З 1908 по 1915 роки через хворобу і сімейні обставини не працювала.

Під час революції О.Л. Арістова потрапила до Одеси, де після встановлення радянської влади закінчила театрально-драматичний технікум, а згодом, з 1920 по 1924 роки, працювала помічником режисера в Одеському пересувному драматичному театрі «Массодрама», який обслуговував військові частини, госпіталі міст Сочі, Одеси, Краснодара. У цей період Ольга захопилася дитячою драматургією, написала п’єси «Раби», «Нова школа», які були поставлені колективом «Массодрами».

Восени 1924 року Ольга Леонідівна переїжджає до Москви і починає працювати в дослідно-показовій майстерні «Педагогічний театр» під керівництвом режисера Г. Рошаля. При Будинку художнього виховання ім. В.Д. Поленова Ольга Леонідівна керувала майстернею, яка займалася виготовленням ляльок для самодіяльних колективів Червоної армії.

З 1924 по 1930 роки О.Л. Арістова працювала керівником гуртків самодіяльності при клубах, робітфаках, у будинках відпочинку.

У 1925 році Ольга Леонідівна з групою ентузіастів – акторів і художників – задумала створити ляльковий театр, який би виховував у громадян навички санітарної культури. Проведення репетицій майбутнього театру було організовано на її квартирі.

14 червня 1930 року відбувся перегляд першої вистави – «Зелений змій». Спочатку виставу подивилися друзі Ольги Леонідівни, потім – професійні лікарі. Виконуючи завдання Інституту санітарної культури, новостворений театр з цією виставою відправився на гастролі до Підмосков’я, а потім – на Донбас. З січня 1931 року театр почав називатися Першим державним пересувним театром малих форм, або скорочено – «Санітарним Петрушкою» – «Сан-Петрушкою». Ольга Арістова експериментувала з художніми прийомами зображення для театру ляльок. У «Зеленому змії» були використані пальчикові ляльки та засоби театру тіней. У другій виставі – «Сон в руку» – Арістова запропонувала інший прийом: дії, що відбуваються наяву, грають люди, а те, що відбувається уві сні, – ляльки.

З 10 лютого 1935 року Ольга Леонідівна – художній керівник створеного нею театру ляльок при Московському Будинку піонерів. На огляді лялькових театрів у 1938 році цей театр був визнаний одним із провідних серед театрів ляльок країни. Восени 1941 року у зв’язку з війною театр закрили, Ольга Аріс това була евакуйована в Курган, де розпочала діяльність по створенню нового театру ляльок. З 7 квітня 1942 по 15 травня 1943 року Ольга Леонідівна – художній керівник театру ляльок при Челябінській філармонії, а з 15 травня 1943 року – в обласному театрі ляльок Курганської області. У 1944 році О.Л. Арістова повернулася в Москву, так як організований нею тут театр ляльок відновив роботу. У зв’язку зі складнощами театр часто змінював свою приналежність. У 1953 році театр закрили, тому що він не зміг існувати на самоокупності, без дотацій.

Земний шлях педагога, театрального діяча, режисера театра ляльок Ольги Леонідівни Арістової закінчився 12 квітня 1961 року.

Бібліографія

Босько, Володимир Миколайович. Ольга Леонідівна Арістова // Історичний календар Кіровоградщини на 2016 рік. Люди. Події. Факти / В. М. Босько; КЗ «КОІППО ім. Василя Сухомлинського». – Кропивницький : Імекс-ЛТД, 2016. – С. 236

Босько, Володимир Миколайович. Ольга Леонідівна Арістова // Історичний календар Кіровоградщини на 2021 рік. Етюди у червоному, чорному та синьо-жовтому кольорах про участь єлисаветградців у революції 1917-1921 рр. / В. М. Босько; КЗ «КОІППО ім. Василя Сухомлинського». – Кропивницький : Імекс-ЛТД, 2020. – С. 162

Web-ресурси

Аристовы и Долинские (Сочивед)

Аристова Ольга Леонидовна (Алексея Дедова)

Аристов Д.В. (Привет, Сочи!)