Кравчинський Сергій Михайлович

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Сергій Михайлович Кравчинський
псевдонім - Степняк

народився — 1.07.1851
місце народження — Новий Стародуб, Херсонська губернія
дата смерті — 11.12.1895
місце смерті — м.Лондон
місце поховання — м.Лондон, Великобританія

Сергій Михайлович Кравчинський (літературний псевдонім Степняк, 1 (13) липня 1851, Новий Стародуб Херсонської губернії - 11 (23) грудня 1895, Лондон) — революціонер-народник, письменник, автор пропагандистських казок і революційних романів, що писав італійською, англійською і російською мовами.Життя і діяльність

Народився Сергій Кравчинський на Херсонщині в селі Новий Стародуб (нині Петрівський район Кіровоградської області), у сім'ї військового лікаря. Мати його - українка, виховала в ньому любов до рідного краю, до українських степів. Не випадково Кравчинський згодом обрав собі псевдонім - Степняк.

Його батько, Михайло Тадейович, за національністю був білорусом, служив військовим лікарем. Дитинство пройшло в Олександрії, Єлисаветграді (зараз Кіровоград), Умані.

Сергій рано залишив батьківський дім: він спочатку навчався у військовій Орловській гімназії, згодом - у московському Олександрівському військовому училищі і, нарешті, в Михайлівському артилерійському училищі в Петербурзі, яке закінчив у званні підпоручика. Військова кар'єра не захопила Кравчинського, через рік він вийшов у відставку і вступив до Петербурзького Лісового інституту (1871—1873), де увійшов в гурток пропагандистів соціалізму "чайковців" разом з С.Л. Перовською, П.О.Кропоткіним та ін.

Революційну діяльність почав 1871 р. Одним з перших Кравчинський "пішов у народ", з 1873 вів пропаганду серед селян Тверської та Тульської губерній. У 1874, рятуючись від поліції, емігрував; жив у Швейцарії, Англії, Франції. Брав участь у Герцеговінському повстанні проти турків у 1875 і у повстанні бакуністів в італійській провінції Беневенто в 1877, за що був заарештований, засуджений до смерті, але амністований у 1878. Повернувся до Росії, став членом таємного революційного товариства „Земля і воля”. Брав активну участь у створенні нового підпільного видання "Земля і Воля".

Перебуваючи під впливом поглядів М.А. Бакуніна і П.Л. Лаврова, Кравчинський після численних арештів пропагандистів одним з перших перейшов до терору. 4 серпня 1878 року Кравчинський серед білого дня в центрі Петербурга заколов кинджалом шефа жандармів Мезенцова і, зумівши сховатися, написав брошуру "Смерть за смерть", пояснивши мотиви вбивства.

Кравчинський дружив з письменниками Оскаром Уайльдом, Бернардом Шоу, його талант письменника високо оцінювали Л.М. Толстой, В.Г. Короленко, Альфонс Доде та ін. Перекладені багатьма іноземними мовами його твори знайомили громадськість Європи та США зі справжніми причинами і характером російського революційного руху, виховували нових революціонерів.

Автор романів “Андрій Кожухов”, “Шлях нігіліста”, “Штундист Павло Руденко” (не закінчений), повісті “Будиночок на Волзі”, “Підпільна Росія", "Росія під владою царів", пропагандистських казок, романів, нарисів, у яких розповів про боротьбу російського революційного народництва. Писав також історико-публіцистичні твори. За однією з версій дослідників творчості Етель Войнич Степняк-Кравчинський є прототипом Ривареса - героя роману „Овод”. Загинув, випадково потрапивши під поїзд 11 (23) грудня 1895 року в Лондоні.

У Новому Стародубі його ім’ям названо вулицю. Тут відкрито літературно-меморіальну кімнату-музей письменника-революціонера.

У Петровому теж є вулиця, названа на честь Сергія Михайловича Степняка-Кравчинського.


Бібліографія

Степняк-Кравчинский Сергей Михайлович. Сочинения: в 2 т. / Сергей Степняк-Кравчинский. - М.: Худож. лит., 1987

Т. 1: Россия под властью царей: Подпольная Россия. - 574 с.

Степняк-Кравчинский Сергей Михайлович. Сочинения: в 2 т. / Сергей Степняк-Кравчинский. - М.: Худож. лит., 1987

Т. 2: Андрей Кожухов. Домик на Волге. Биографии. - 464 с.

Степняк-Кравчинский Сергей Михайлович. Андрей Кожухов. Домик на Волге: Роман, повесть. - М.: Худож. лит., 1980. - 400 с.: ил.

Степняк-Кравчинский Сергей Михайлович. Грозовая туча России / Сергей Михайлович Степняк-Кравчинский. Смерть за смерть; Подпольная Россия; С.И. Бардина; Ольга Любатович; С.М. Степняк-Кравчинский в воспоминаниях современников / сост.: Б. Романов. - М.: Новый Ключ, 2001. - 478 с.


Про нього

Босько Володимир Миколайович. Історичний календар Кіровоградщини на 2007 рік. Люди. Події. Факти: Історико-краєзнавче видання: Довідник / Володимир Босько; Кіровоград. обл. ін-т післядипломної педагогічної освіти ім. В. Сухомлинського, Кіровоград. обл. організація Всеукр. спілки краєзнавців. - Кіровоград: ПОЛІМЕД-Сервіс, 2006. - 161 с.: фото. - Бібліогр.: с. 148; Імен. покажч.: с. 149-159.

Босько Володимир Миколайович. Історичний календар Кіровоградщини на 2011 рік: Люди. Події. Факти: історико-краєзнавче видання: довідник / Володимир Босько; Управління освіти і науки Кіровоградської облдержадміністрації, Кіровоградський обл. ін-т післядипломної педагогічної освіти ім. В. Сухомлинського. - Кіровоград: Центрально-Українське вид-во, 2010. - 255 с.: фото, портр.

Вагман Илья Яковлевич. 50 знаменитых террористов [Текст] / Илья Вагман, Александр Ильченко, Станислава Евминова. - Харьков: "Фолио", 2005. - 510,[1] с.: фото. - (Сер. "100 знаменитых")

Дальцева Магдалина Зиновьевна. Счастливый Кит: Повесть: О С. Степняке-Кравчинском / Магдалина Дальцева. - 2-е изд. - М.: Политиздат, 1989. - 334,[1] с., [6] л. ил.; 17 см. - (Сер. "Пламенные революционеры").

Маевская Татьяна Петровна. Слово и подвиг: Жизнь и творчество С.М. Степняка-Кравчинского - писателя-революционера (1851-1895) / Татьяна Маевская. - К.: Наук. думка, 1968. - 227 с.: кол.іл., факс. - Библиогр.: с.217-225

Таратута Евгения Александровна. История двух книг: "Подпольная Россия" С.М. Степняка-Кравчинского и "Овод" Э.Л. Войнич / Евгения Таратута. - М.: Худож. лит., 1987. - 254,[1] с.: [8] л. ил. - Указ. имен.: с.249-254.

Таратута Е.А. С.М. Степняк-Кравчинский - революционер и писатель. М., 1973.Web-ресурси

Степняк-Кравчинский Сергей Михайлович Хронос http://www.hrono.ru/biograf/bio_k/kravchinskism.php

Степняк-Кравчинский Сергей Михайлович http://az.lib.ru/s/stepnjakkrawchinskij_s_m/