Яриніч Володимир Іларіонович

Матеріал з wiki
Версія від 11:33, 19 листопада 2021, створена Wikiuser (обговорення | внесок) (Створена сторінка: Файл:YarynichVI.jpg|мини|200px|<p style="text-align:center;">'''Володимир Іларіонович Яриніч'''</p><p style="text-align:left...)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Володимир Іларіонович Яриніч

Дата народження — 18.01.1941
Місце народження — с. Сальне, Ніжинський район, Чернігівська область, Українська РСР, СРСР
Дата смерті — 08.10.2019
Місце смерті — м. Кропивницький, Кіровоградська область, Україна
Місце поховання — м. Кропивницький, Лелеківське кладовище

Володимир Іларіонович Яриніч (18 січня 1941, с. Сальне, Ніжинський район, Чернігівська область, Українська РСР, СРСР – 8 жовтня 2019, м. Кропивницький, Кіровоградська область, Україна) – лікар, громадський діяч. Головний лікар обласного онкологічного диспансеру в м. Кропивницькому. Заслужений лікар України. Депутат Кіровоградської обласної ради, Почесний громадянин міста.

Життя і діяльність

Яриніч Володимир Іларіонович народився 18 січня 1941 року в селі Сальне Ніжинського району Чернігівської області. У роки Другої світової війни батько загинув у бою на Хмельниччині. Синів Володимира та Миколу мати виховувала сама.

Важким було повоєнне дитинство. Влітку всіх школярів села залучали до громадської праці: вони ловили жуків-довгоносиків, проривали буряки, саджали лісосмуги. Володимир почав працювати ще підлітком, заробляв у колгоспі трудодні. У жнива він возив на підводі жінок у поле, доставляв їм воду, приймав молоко на молокопункті. На перші зароблені кошти хлопець купив додому настінний годинник («ходики»), щоб не запізнюватися на уроки.

У Володимира була мрія стати лікарем. Це бажання йому прищепив рідний дядько – головний лікар Бобринецької лікарні Іван Герасимович Примушко. Він опікувався родиною Яринічів, часто приїздив до них у гості. На канікулах хлопець кілька разів бував у нього на Кіровоградщині. Саме дядько допоміг Яринічу з визначенням професії свого життя.

Закінчивши школу, він вступив до Дніпропетровського державного медичного інституту. Швидко промайнули студентські роки. У 1963 році молодий лікар був направлений на роботу в Кіровоградську область. Свою професійну діяльність Володимир Іларіонович розпочав (1963-1965 рр.) лікарем-педіатром в Катеринівській дільничній лікарні Кіровоградського району.

Наступні 9 років Володимир працював лікарем-анестезіологом, хірургом, завідувачем хірургічного відділення районної лікарні Кіровоградського району.

Яриніч мріяв стати хірургом високого класу. Він наполегливо вчився, постійно удосконалювався як професіонал – література, курси, семінари, конференції, знайомства з відомими спеціалістами та методами їхньої роботи, власний пошук.

Відбулися зміни і в його особистому житті: одружився та народився син Костянтин (1970 р.).

У 1974 році Володимир Іларіонович був призначений головним лікарем Кіровоградського обласного онкологічного диспансеру. Заклад потребував досвідченого хірурга, відповідального керівника з організаційними задатками, тому це призначення виявилося цілком закономірним. На той час Яринічу було лише тридцять три роки. Це була нова справа для нього. Він брав приклад, сприймав настанови головного лікаря обласної лікарні М. М’ягкого, завідуючих відділом охорони здоров’я О. Нікіфорова та Ю. Кисєльова, а також багатьох інших.

Володимир Іларіонович прийшов працювати у напівзруйновану будівлю лікарні, колектив якої не був дружним. Він не зміг змиритися з незадовільною матеріально-технічною базою та моральним кліматом у колективі. Для встановлення дисципліни та порядку в закладі йому довелося пережити і виграти більше 10 судових справ.

Наполегливі звернення Яриніча до обласної ради, Кабінету Міністрів, Міністерства охорони здоров’я допомогли підготувати проектно-кошторисну документацію та розпочати будівництво нового приміщення онкодиспансеру, яке закінчилось у 2018 році.

Володимир Яриніч був грамотним спеціалістом, наполегливим працівником, вмілим, принциповим організатором.

Головний лікар закладу – це не тільки досвідчений господарник, а й висококласний лікар-професіонал. Спочатку Володимир Іларіонович сам вчився у нових колег, на досвіді генерального директора Всесоюзного онкологічного центру академіка Блохіна, Миколи Трапезникова, Ігоря Шевченка. Потім почали навчатися у нього. За час своєї роботи він виховав плеяду лікарів: Ігор Макарук («Заслужений лікар України»), Юрій Скородумов, Олексій Чалий, Олександр Бондаренко та інші.

Заслуга Володимира Яриніча в онкології безцінна. Він мав вищу кваліфікаційну категорію лікаря хірурга-онколога та вищу категорію по організації охорони здоров'я, «Заслужений лікар України» (1991 р.), член правління республіканського товариства онкологів. Володимир Іларіонович провів велику кількість операцій, ініціював упровадження нової комплексної методики лікування раку шлунку із застосуванням доопераційної променевої терапії та післяопераційної поліхіміотерапії з модифікаторами. Він широко використовував плазмовий скальпель, який дозволяє проводити оперативні втручання на печінці з видаленням метастазів, що подовжує життя хворих людей із запущеними формами раку органів черевної порожнини.

Багаторічна праця Володимира Іларіоновича на посаді головного лікаря зробила онкодиспансер своєрідним брендом Кіровоградської області. На його базі створено Український центр томотерапії. Він спеціалізується на профілактиці, ранній діагностиці та лікуванні раку. Це – перший в Україні проект державно-приватного партнерства в онкологічній галузі, європейська модель розвитку медицини, яка поєднує інтереси пацієнта, держави та інвестора. Заклад оснащений за прикладом найкращих онкоцентрів світу.

З 1998 року Володимир Іларіонович тричі обирався депутатом Кіровоградської обласної ради. Як голова депутатської комісії з охорони здоров’я, він постійно порушував питання удосконалення профілактичної роботи в районних лікарнях і ФАПах, покращення їхньої матеріальної бази та підвищення професійного рівня фахівців. Його публікації в засобах масової інформації звертали увагу на проблемах охорони здоров'я в Кіровоградській області.

Поважали Володимира Іларіоновича за невичерпний оптимізм, порядність і тонке почуття гумору, високий професійний рівень, природжену скромність та незламну віру у святий обов’язок лікаря – завжди і всюди допомагати людям.

Помер Яриніч Володимир Іларіонович 08 жовтня 2019 року, на 79-му році життя. Світла, добра пам'ять про нього назавжди залишиться в серцях тих, хто знав, поважав та любив цю гідну Людину!

21 серпня 2020 року в приміщенні онкологічного центру відкрили пам’ятну дошку (скульптор В. Плітін, архітектор А. Ступак) Заслуженому лікарю України Володимиру Яринічу.

YarynichVI2.jpg
Меморіальна дошка

На заході були присутні рідні, друзі, керівники області та міста, колектив онкологічного центру та вдячні пацієнти.

Першими квіти до пам'ятної дошки поклали міський голова Андрій Райкович та син видатного лікаря, генеральний директор обласного клінічного онкологічного центру Костянтин Яриніч.

YarynichVI3.jpg YarynichVI4.jpg
Урочисте відкриття

– Я щиро вдячний долі за те, що я син свого батька. Він усе своє життя служив медицині та спільноті. До останнього працював лікарем та віддавав знання молодим. Він був принциповим та жорстким у своїх рішеннях. Вмів поглядом дати відповіді на всі питання. За те, ким я є, завдячую тільки йому. Бо саме він зробив з мене людину та медика. Я гордо йду шляхом свого батька, – сказав Костянтин Яриніч на відкритті меморіальної дошки на стіні закладу. (Кіровоградська правда. – 2020. – 27 серпня. – С.2)

Володимир Іларіонович був лікарем за покликанням. Його пам’ятатиме місто. Його не забудуть люди.

Нагороди

Ордени:

Трудового Червоного Прапора (1986 р.);

«За заслуги» III ст. (2000 р.);

«За заслуги» II ст. (2006 р.).

Медалі:

«За доблесну працю» (1970 р.);

«За трудову доблесть» (1976 р.);

«Ветеран праці» (1982 р.).

Почесні звання:

Заслужений лікар України (1991 р.);

Почесний громадянин м. Кіровограда (2007 р.).

Нагрудний знак

«Відмінник охорони здоров’я» (1980).

Почесні відзнаки Кіровоградської області:

«З добром до людей» (2009 р.);

«Честь і слава Кіровоградщини» (20011 р.).

Почесні грамоти Верховної Ради України (2003 р.), Міністерства охорони здоров’я України, Кіровоградської обласної адміністрації, Кіровоградської обласної ради.

Лауреат премії ім. В. Винниченка газети «Народне слово» (2004 р.) за вагомий внесок у розвиток медицини області.

Бібліографія

Медична установа особливого призначення / упор.: В. І. Яриніч, І. М. Макарук. – Кропивницький: Імекс-ЛТД, 2019. – 80 с.: фото кол.

Яринич В. Профілактика – головне у вирішенні проблеми раку / В. Яринич // Кіровоградська правда. – 2013. – 4 січня. – С. 10: портр. Стаття про захворювання на рак: причини та профілактика.

Яринич Володимир (Заслужений лікар України, головний лікар обласного онкологічного диспансеру, лауреат премії ім. В. Винниченка). Профілактика раку – це головне / Володимир Яринич // Народне слово. – 2014. – 20 березня. – С. 7

Босько Володимир Миколайович. [Яриніч Володимир Іларіонович] Історичний календар Кіровоградщини на 2006 рік. Люди. Події. Факти: історико-краєзнавче видання: довідник / В. М. Босько; Упр. освіти і науки Кіровоградської обл. держ. адміністрації, кіровоградський обл. ін-т післядипломної педагогічної освіти ім. В. Сухомлинського, Кіровоградська обл. організація Всеукраїнської спілки краєзнавців. – Кіровоград: Центрально-Українське вид-во, 2005. – С. 10

Босько Володимир Миколайович. [Яриніч Володимир Іларіонович] Історичний календар Кіровоградщини на 2011 рік: Люди. Події. Факти: історико-краєзнавче видання: довідник / Володимир Босько; Управління освіти і науки Кіровоградської облдержадміністрації, Кіровоградський обл. ін-т післядипломної педагогічної освіти ім. В. Сухомлинського. – Кіровоград: Центрально-Українське вид-во, 2010. – С. 24

Босько Володимир Миколайович. [Яриніч Володимир Іларіонович] Історичний календар Кіровоградщини на 2016 рік. Люди. Події. Факти: довідник / Володимир Босько; Департамент освіти і науки Кіровогр. обл. держ. адміністрації, КЗ «КОІППО ім. Василя Сухомлинського». – Кіровоград: Центрально-Українське вид-во, 2016. – С. 19

Босько Володимир Миколайович. [Яриніч Володимир Іларіонович] Історичний календар Кіровоградщини на 2021 рік. Етюди у червоному, чорному та синьо-жовтому кольорах про участь єлисаветградців у революції 1917-1921 рр. / В. М. Босько. – Кропивницький: Імекс-ЛТД, 2020. – С. 18

«Бажаю усім здоров’я»: про головного лікаря обласного онкодиспансеру В. І. Яриніча. // Кіровоградська правда. – 1990. – 15 березня. – С. 1 Відкритий лист депутата Кіровоградської міської ради Сергія Хільченка головному лікарю обласного онкодиспансеру Володимиру Яриничу // Вечірня газета. – 2006. – 13 січня. – С. 1 Від усієї душі вітаємо з днем народження Володимира Іларіоновича Яриніча, заслуженого лікаря України, хірурга-онколога // Нова газета. – 2013. – 24 січня. – С. 16 Колектив редакції «Нова газета» вітає з днем народження заслуженого лікаря України, хірурга – онколога.

Жикалова Олена. Володимир Яринич: Найперше – особиста відповідальність за своє здоров'я / Олена Жикалова // Народне слово. 2018.– 16 серпня. – С. 3 Про необхідність ранньої діагностики онкозахворювань та залежність від цього успішного лікування. Кіровоградці відзначені державними нагородами / Новий Погляд. – 2006. – 24 серпня. – С. 1 Про відзначення до Дня Незалежності України Указом Президента України В.Ющенка кіровоградців державними нагородами.

Кобець О. Володимир Яринич: Подбайте про своє здоров’я, і рак відступить: 4 лютого – Всесвітній день боротьби з раком / О. Кобець // Народне слово. – 2006. – 31 січня. – С. 4 Куманський Б. Багато що залежить від нас самих / Б. Куманський // Народне слово. – 2003. – 4 лютого. – С. 4

Куманський Б. Берег надії / Б. Куманський // Кіровоградська правда. – 1988. – 19 червня. – С. 1

Куманський Броніслав. Володимир Яриніч: Про «македонські висоти» я зрозуміло, не мріяв, хотів, бути просто лікарем / Броніслав Куманський // З перших уст. – 2016. – 14 січня. – С. 5

Стаття-персоналія про заслуженого лікаря України, хірурга-онколога, Почесного громадянина Кіровограда Володимира Іларіоновича Яриніча, якому виповнилося сімдесят п'ять. Куманський Б. Метастази ракового корпусу: З приводу одного депутатського запиту / Б. Куманський // Народне слово. – 2010. – 11 березня. – С. 1, 3 Інтерв’ю з депутатом обласної ради В.Яриничем з приводу його запиту на адресу прокурора області Г. Тюріна про порушення у процесі добудови другого корпусу обласного онкодиспансеру. Лауреати премії імені Володимира Винниченка газети «Народне слово» за 2004 рік // Народне слово. – 2004. – 21 серпня. – С. 1 Левочко В. Наталія Бучинська-Яринич – про професію і не тільки / В. Левочко // Вечірня газета. – 2016. – 16 грудня. – С. 5

Маринець, Наталка. Новини / Наталка Маринець // Кіровоградська правда. – 2020. – 27 серпня. – С. 2 В обласному онкоцентрі відкрили пам'ятну дошку Володимиру Яринічу.

Маринець Наталка. У Кропивницькому пішов із життя Заслужений лікар України Володимир Яриніч / Наталка Маринець // Кіровоградська правда. – 2019. – 10 жовтня. – С. 1 У Кропивницькому на 79-році життя помер Почесний громадянин міста, Заслужений лікар України Володимир Яриніч.

На медиків покладено найбільшу відповідальність. // Народне слово. – 2001. – 27 листопада. – С. 2 Пам'яті Володимира Яриніча // Первая городская газета. – 2019. – 24 октября. – С. 5

Пішов із життя заслужений лікар України Володимир Яриніч // Нова газета. – 2019. – 10 жовтня. – С. 1

Професіоналізм, моральність, принциповість. За такими якостями формує списки кандидатів блок «Наша Україна» // Сільське життя плюс. – 2006. – 9 лютого. – С. 2

Сердечно поздравляем с днем рождения Владимира Илларионовича Яринича! // Нова газета. – 2014. – 16 січня. – С. 20 Мешканці села Катеринівки, Кіровоградського району вітають з днем народження лікаря Володимира Ілларіоновича Яринича.

У пам’ять про лікаря // Нова газета. – 2020. – 27 серпня. – С. 2 На території Кіровоградського обласного онкодиспансеру відкрили меморіальну дошку заслуженому лікареві України, Почесному громадянину Кропивницькому Володимиру Яринічу.

Web-ресурси

В обласному онкоцентрі відкрили пам'ятну дошку Володимиру Яринічу (Гречка)

В обласному центрі відкрили меморіальну дошку Володимиру Яринічу(ELISAVET.ua)

Історичний календар Кіровоградщини на 2011 рік. Люди. Події. Факти. (issuu)

Кіровоградщина прощається з відомим лікарем - Володимиром Яринічем (Кіровоградська обласна рада)

Кіровоградщина прощається з відомим лікарем – Володимиром Яринічем (Новости Кропивницкого)

Наша сім'я – команда. Наталя Яринич-Бучинська (Вечірня газета)

Пішов із життя лікар Володимир Яриніч (Газета 21 канал)

Помер почесний громадянин Кропивницького та лікар Володимир Яриніч (Рідний край)

У Кропивницькому відкрили пам'ятну дошку відомому лікарю та почесному громадянину міста (З перших уст)

У Кропивницькому пішов з життя лікар Володимир Яриніч (Дозор)

Український видавничий портал (Українська конфедерація журналістів)

Яриніч Володимир Іларіонович (Вікіпедія)