Відмінності між версіями «Яновський Юрій Іванович»

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку
 
(Не показано 28 проміжних версій цього користувача)
Рядок 1: Рядок 1:
[[Файл:Yanovsky_Yury.jpg|мини|200px|<p style="text-align:center;">'''Юрій Іванович Яновський'''</p><p style="text-align:left;"><b>народився</b> — 27.08.1902<br /><b>місце народження</b> — с. Маєрове (тепер Нечаївка), Компаніївський район, Кіровоградська область<br /><b>дата смерті</b> — 25.02.1954<br /><b>місце смерті</b> — м.Київ<br /><b>місце поховання</b> —  м.Київ, Байковий цвинтар]]</p>
+
[[Файл:Yanovsky_Yury.jpg|мини|200px|<p style="text-align:center;">'''Юрій Іванович Яновський'''</p><p style="text-align:left;"><b>Дата народження</b> — 27.08.1902 (14.08. за ст. ст.)<br /><b>Місце народження</b> — с.&nbsp;Маєрове,  Єлисаветградський повіт, Херсонська губернія, Російська імперія (нині с.&nbsp;Нечаївка, Кропивницький район, Кіровоградська область, Україна)<br /><b>Дата смерті</b> — 25.02.1954<br /><b>Місце смерті</b> — м. Київ<br /><b>Місце поховання</b> —  м. Київ, Байкове кладовище]]</p>
'''Юрій Іванович Яно́вський''' ( 27 серпня 1902, Маєрове Єлисаветградського повіту (тепер село Нечаївка Компаніївського району Кіровоградської області) -  25 лютого 1954, Київ) український радянський письменник-класик, лауреат Сталінської премії (1949).
+
'''Юрій Іванович Яновський''' (псевдоніми – Григорій Ней, Юрій Юрченко та ін., 27 серпня 1902, с.&nbsp;Маєрове Єлисаветградського повіту Херсонської губернії – 25 лютого 1954, м. Київ) український радянський прозаїк, поет, драматург, публіцист.
 
 
  
 
==Життя і діяльність==
 
==Життя і діяльність==
  
<p align="right">'''Я пам'ятаю сиві скроні'''<br />
+
<p align="right">'''''…це був художник-відкривач, що дорожив свіжістю, правдивістю образів, нетерпимець до будь-якої рутизни…'''''<br />
'''І зір задуманий такий…'''<br />
 
'''В. Сосюра''' <br />
 
'''"Пам'яті Ю. Яновського"'''</p>
 
  
 +
'''''Олесь Гончар, «Блакитні вежі Яновського»'''''</p>
  
Творчість Юрія Яновського - один із показових прикладів постійних новаторських шукань митця. Він став одним із фундаторів лірико-романтичної стильової течії в літературі. На шляху до художніх вершин письменнику довелось долати значні перешкоди, пов'язані з труднощами визрівання таланту, а також із нерозумінням його творчих пошуків тогочасною критикою.
 
  
Початкову освіту Юрій Іванович Яновський здобував у церковнопарафіяльній школі. У серпні 1911 року Юрій Яновський вступив до Єлисаветградського реального училища. Навчався на відмінно. Особливо до душі припали хлопцеві уроки словесності. У 1919 році, закінчивши Єлисаветградське земське реальне училище (із золотою медаллю), Ю. Яновський вступає до механічного технікуму. Навчання поєднує з роботою в радянських установах. У серпні 1920 року бере участь у всеросійському перепису. Працює Юрій Іванович інструктором повітової робітничо-селянської інспекції. Жадібними очима молодого художника вбирає в себе Яновський всі барви того буремного часу. Вони забуяють потім в його поезіях та оповіданнях.
 
  
1922 року успішно складає вступні іспити до Київського політехнічного інституту. Навчається в одній групі з майбутнім конструктором космічних кораблів Сергієм Корольовим. Ю. Яновський брав участь у літературній студії інституту, організував на факультеті стінну тижневу газету, став її редактором.
+
Творчість Юрія Яновського – показовий приклад постійних новаторських шукань митця. Він став одним із фундаторів лірико-романтичної стильової течії в літературі. На шляху до художніх вершин письменнику довелось долати значні перешкоди, пов’язані з труднощами визрівання таланту під постійним вогнем гострої, дошкульної критики.
  
1 травня 1922 року Яновський-початківець під псевдонімом Георгій Ней у київській газеті "Пролетарська правда" надрукував перший вірш російською мовою "Море". Основних літературних успіхів Ю. Яновський досягне в майбутньому на ниві прози та драматургії, але поезії не залишатиме протягом усього життя. Через хворобу йому не вдалося завершити навчання в інституті: від диплома інженера-конструктора відокремлювали два роки.
+
Народився майбутній письменник 27 серпня 1902 року в селі Маєрове (нині село Нечаївка Кіровоградської області). У родині Яновських було дев’ятеро дітей. У пошуках кращої долі батьки Юрія – Іван Миколайович та Марія Мусіївна – оселилися в м. Єлисаветграді (нині м. Кропивницький), де батько влаштувався робітником на завод. Юрій ріс дуже хворобливим – переніс змалку шість операцій. Початкову освіту хлопчик здобував у церковнопарафіяльній школі.
  
Перший прозовий твір - новелу "А потім німці тікали" Ю. Яновський опублікував у газеті "Більшовик" 2 березня 1924 року. Більшість ранніх новел Ю. Яновського, що входили до збірки "Мамутові бивні" (1925), створено на матеріалі конкретних подій громадянської війни і присвячено проблемі духовного оновлення людини та суспільства в революційну епоху. З 1923 року Ю. Яновський працює на Одеській кінофабриці сценаристом. 1926 року Ю. Яновський разом із режисером П. Долиною екранізує повість М.  Коцюбинського "Фата моргана". Письменник професійно перекладає прозовий твір мовою кінематографії. Ю. Яновський творчо співпрацює з О. Довженком і створює титри до фільму О. Довженка "Сумка дипкур'єра".
+
[[Файл:YanovskyiYI2.jpg|200px|]]
  
У 1927 році в журналі "Вапліте" друкує повість "Байгород" про робітниче повстання проти анархістської банди, що захопила степове місто Байгород. У "Байгороді" зовнішній перебіг подій письменник прагне "пропустити" крізь внутрішній світ людини, її психологію. У цьому ж році виходить збірка оповідань Ю. Яновського "Кров землі". До неї увійшли такі твори: "Історія попільниці", "Мамутові бивні", "Роман  Ма", "Туз і перстень", "Рейд", "Байгород", "В листопаді".
+
У 1919 році Яновський закінчив Єлисаветградське земське реальне училище із золотою медаллю, згодом працював в адмінвідділі повітового виконкому та в статистичному бюро, поєднуючи роботу з навчанням у механічному технікумі. Жадібними очима молодого художника вбирав у себе Яновський всі барви того буремного часу, які забуяють потім в його поезіях та оповіданнях.
  
Своє покликання Юрій Яновський бачив у звеличенні мужності героїв революції в дусі справжньої світлої романтики, яка відповідала піднесеній атмосфері боротьби за нове життя. Про це свідчать і два романи - "Майстер корабля" (1928) та "Чотири шаблі" (1930), якими письменник ніби підсумовує свою літературну молодість.
+
1922 року Юрій Яновський успішно склав вступні іспити на електротехнічний факультет Київського політехнічного інституту. Навчався Юрій в одній групі з майбутнім конструктором космічних кораблів Сергієм Корольовим. Студент Яновський брав активну участь у роботі літературної студії інституту, організував на факультеті стінну тижневу газету, був її редактором.
  
У 1935 році побачив світ роман Ю. Яновського "Вершники", в якому вдало поєднані ознаки народної думи, героїчної поеми і овелістичного роману. Це - твір романтичного епосу.  
+
1 травня 1922 року Яновський-початківець під псевдонімом Георгій Ней у київській газеті «Пролетарська правда» надрукував перший вірш – «Море» (російською мовою). Через два роки він опублікував вірш «Дзвін» вже українською за власним прізвищем. Основних літературних успіхів Ю. Яновський досягне в майбутньому на ниві прози та драматургії, але поезії не залишатиме протягом усього життя.
  
Талант Яновського-новеліста, який, здавалося, був уже цілком сформованим у передвоєнні роки, під час Другої світової війни засяяв новими гранями. Новелістика тепер стає основним жанром художньої творчості письменника. Найповніше вона представлена у збірці "Земля батьків" (1944). Глибоко реалістичні за життєвою основою твори цієї книжки, як і тогочасні оповідання О. Довженка, були пройняті духом героїчної, життєствердної романтики. Ідеї патріотизму визначили зміст і нових оповідань Ю. Яновського, що склали книжку "Київські оповідання" (1948), відзначену Сталінською премією 1949 року.
+
Перший прозовий твір – новелу «А потім німці тікали» – Ю. Яновський опублікував у газеті «Більшовик» 2&nbsp;березня 1924 року. Більшість ранніх новел письменника, що увійшли до збірки «Мамутові бивні» (1925), створено на матеріалі конкретних подій громадянської війни і присвячено проблемі духовного оновлення людини та суспільства в революційну епоху.
  
Талант Ю. Яновського-драматурга найповніше виявився у романтичній трагедії "Дума про Британку". У цьому творі письменник зосередив увагу на такому своєрідному явищі часів громадянської війни, як утворення мініатюрних радянських "республік" у тилах денікінців і петлюрівців. У доробку письменника-драматурга і реалістичні драми ("Потомки", "Син династії", "Дочка прокурора"), і сатирична комедія ("Райський табір").
+
У 1925-1926 роках Юрій Іванович працював на Одеській кінофабриці спочатку художнім редактором, далі обіймав посаду головного редактора, писав і кіносценарії. Тут він разом із режисером П. Долиною екранізує повість М. Коцюбинського «Фата моргана», професійно переклавши прозовий твір мовою кінематографії, пише сценарій до фільму «Гамбург» режисера Володимира Баллюзека, творчо співпрацює з О. Довженком – створює титри до його фільму «Сумка дипкур’єра».
  
У 1947 році Ю. Яновський написав роман "Жива вода", який у пізніший редакції (після смерті письменника) публікувався вже під назвою "Мир" (1956). Це твір про звитяжних радянських переможців у війні, про перший післявоєнний рік, про відбудову зруйнованого господарства, про трудовий героїзм жінок, про волелюбний, працьовитий і гордий український народ. У свій час роман зазнав несправедливої критики, організованої Л. Кагановичем. Письменник змушений був переробляти його.
+
[[Файл:YanovskyiYI3.jpg|200px|]]
  
Не стало Ю. Яновського 25 лютого 1954 року. Похований на Байковому цвинтарі (ділянка № 2; надгробок — бронза, граніт; скульптор І. В. Макогон, архітектор П. Ф. Костирко; встановлений в 1961 році).
+
У 1927 році Юрій Яновський приймає запрошення Михайла Семенка, який очолював сценарний відділ ВУФКУ (Всеукраїнське фотокіноуправління), працювати редактором цієї організації. У Харкові, тодішній столиці, вирувало літературно-мистецьке життя, у подіях якого письменник брав безпосередню участь. У журналі «Вапліте» Юрій Іванович друкує повість «Байгород», у якій зовнішній перебіг подій прагне «пропустити» крізь внутрішній світ людини, її психологію. У цьому ж році виходить збірка оповідань Ю.&nbsp;Яновського «Кров землі». До неї увійшли такі твори: «Історія попільниці», «Мамутові бивні», «Роман Ма», «Туз і перстень», «Рейд», «Байгород», «В листопаді».
  
За роки, що минули після смерті письменника, його спадщина здобула широке визнання читачів. Твори Юрія Яновського поруч з творчістю таких визначних майстрів слова, як П. Тичина, М. Хвильовий, М. Зеров, М. Рильський, Є. Плужник увійшли в класичний фонд літератури українського відродження першої половини XX століття. Традиції його творчості продовжували у поетичній прозі О. Гончар, В. Земляк та інші українські письменники .
+
«Майстер корабля» (1928), перший роман Юрія Яновського, увібрав частку того безпосереднього життєвого досвіду, що його молодий письменник набув за час роботи на Одеській кінофабриці. Критика сприйняла роман неоднозначно, бо в ньому був відсутній герой-пролетарій, не оспівувалась краса «щасливої радянської дійсності».
  
У рідному селі письменника Нечаївці створено музей його імені, відкритий 1972 року (архітектор В. Губенко).У  залах музею  розміщено експонати: документи, фотокопії, книги, листи, письмове приладдя, альбом  з фотографіями, виготовленими самим Ю. Яновським, записна книжка (1946). Куточки в двох залах відтворюють інтер'єр їдальні Яновських і робочий кабінет письменника. На місці, де стояла хата Яновських, встановлено пам'ятний знак.
+
Наступний роман – «Чотири шаблі» (1930) – у романістичному дусі змальовує стихію національно-визвольного руху. Після виходу книги у світ на Яновського посипалися звинувачення в оспівуванні «націоналістичної романтики». Цей роман не видавався в Україні понад п’ятдесят років.
  
Вiддавши кращi творчi роки прозi, останнє слово в лiтературi письменник сказав мовою драматургiчного мистецтва. Йдеться про п'єсу "Дочка прокурора", яка побачила свiтло рампи за кiлька днiв до смертi Юрiя Iвановича Яновського. Працюючи над драмою (задум п'єси вiдноситься ще до передвоєнних рокiв, коли письменник почав роботу над незавершеною п'єсою "День гнiву", 1940), вiн водночас публiкує комедiю "Райський табiр" (1953) (сатиричний памфлет на iмперiалiстичний свiт перiоду iнтервенцiï США в Кореï), починає  працювати над тетралогiєю "Молода воля", яка присвячувалася 300-рiччю возз'єднання Украïни з Росiєю (романтична драма про молодi роки Тараса Шевченка). Як сценарист Ю. Яновський також створює сценарiй художнього фiльму "Зв'язковий пiдпiлля" (1951), лiтературний сценарiй "Павло Корчагiн" (за мотивами роману М. Островського "Як гартувалася сталь", 1953) та сценарiй документального фiльму  "Микола Васильович Гоголь" (1952).
+
У 1935 році побачив світ роман письменника «Вершники», в якому вдало поєднані ознаки народної думи, героїчної поеми і новелістичного роману про боротьбу добра і зла, красу українського неба і степу, про людську витривалість і прагнення свободи.
  
Спадщина письменника здобула широке визнання читачiв. Двiчi виходили його твори п'ятитомними виданнями. Кращi з них перекладенi багатьма мовами, опублiкованi в Болгарiï, НДР, Польщi, Угорщинi, Чехословаччинi, Австрiï, Iталiï, Францiï.
+
Талановитий майстер, який фактично за десять років молодого життя створив свої найкращі твори, що збагатили нашу літературу, решту часу був змушений виправдовуватись, підлаштовуватись під настанови кабінетних посередностей і писати на замовлення.
  
==Пам'ять ==
+
[[Файл:YanovskyiYI4.jpg|200px|]]
  
Фото. У рідному селі письменника сворено меморіальний музей його імені, відкритий 1972 року (архітектор В. Губенко).
+
1939 року Ю. Яновського нагороджують орденом Трудового Червоного Прапора, дають квартиру у Києві. Офіційно визнаному письменнику довіряють посаду головного редактора журналу «Українська література» (з 1946 року – «Вітчизна»). До початку німецько-радянської війни письменник створив кілька сценаріїв, писав п’єси та видав збірку гумористичних оповідань «Короткі історії». Коли почалася війна, його разом із сім’єю евакуювали в Уфу, де він брав активну участь в організації видання творів українських письменників серії «Фронт і тил», згодом працював військовим кореспондентом на Першому Українському фронті. У 1946 році Юрій Іванович був одним із представників радянської преси на Нюрнберзькому процесі, під його враженням написаний цикл хвилюючих репортажів «Листи з Нюрнберга» (1946).
Фото. На будинку Роліта в Києві, де з 1939-го по 1954 рік жив і працював письменник, у 1958 році встановлена меморіальна дошка (граніт, бронза; барельєф, скульптор А.В. Німенко)
 
Фото. Пам’ятник на могилі письменника на Байковомк цвинтарі (ділянка № 2; надгробок — бронза, граніт; скульптор І. В. Макогон, архітектор П. Ф. Костирко; встановлений в 1961 році).
 
Іменем Ю.І. Яновського, в Києві, в 1955 році, було названо вулицю (Печерський район).
 
  
 +
Талант Яновського-новеліста, який, здавалося, був уже цілком сформованим у передвоєнні роки, під час Другої світової війни засяяв новими гранями. Новелістика тепер стає основним жанром художньої творчості письменника. Найповніше вона представлена у збірці «Земля батьків» (1944).
 +
Відразу по війні на нього знову чекали неприємності. У 1946 році «за націоналізм, міщансько-обивательські погляди, аполітичність, друк помилкових і порочних творів на сторінках журналу “Вітчизна”» Ю.&nbsp;Яновського звільняють з посади головного редактора журналу, а наступного року ідеологічного розгрому зазнав його новий роман «Жива вода» – про перший післявоєнний рік, відбудову зруйнованого господарства, трудовий героїзм жінок, про волелюбний, працьовитий і гордий український народ. Яновський записав у щоденнику: «Поховали «Живу воду» метрів на десять під землю». Вже після смерті автора, після вимушених багаточисленних правок роман вийшов у спотвореному вигляді під назвою «Мир» (1956). Опального романіста зовсім перестали друкувати, тож Юрій Іванович потроху носив букіністам найкоштовніші раритети з власної книгозбірні. Його врятувала несподівано присуджена у 1949 році Сталінська (пізніше перейменована в Державну) премія ІІІ ступеня за збірку «Київські оповідання».
  
 +
Продовжував Юрій Іванович працювати і як сценарист – брав участь у написанні сценаріїв до художнього фільму «Зв’язковий підпілля» (1951), документального фільму «Микола Васильович Гоголь» (1952), створював літературні сценарії.
  
==Бібліографія==
+
[[Файл:YanovskyiYI5.jpg|200px|]]
  
 +
Віддавши кращі творчі роки прозі, останнє слово в літературі письменник сказав мовою драматургічного мистецтва. Він звертався до драматургії неодноразово протягом життя. «Дума про Британку», написана у 1937 році, пройшла у п’ятдесяти театрах країни у рік виходу. Таке досягнення спонукало Яновського до написання нових п’єс, частину з яких він встиг завершити, але працю над іншими перервала війна. Після війни письменник знову повернувся до драматургії, завершив кілька довоєнних задумів та створив нові п’єси. «Завойовники» (1931), «Дума про Британку» (1937), «Потомки» (1938), «Син династії» (1942-1947), «Дочка прокурора» (1953), «Райський табір» (1953), «Молода воля» (1954) – такий творчий доробок Яновського-драматурга. 16&nbsp;лютого&nbsp;1954&nbsp;р. на сцені Київського театру російської драми ім. Лесі Українки (нині – Національний академічний драматичний театр імені Лесі Українки) відбулася прем’єра п’єси Ю.&nbsp;Яновського «Дочка прокурора», що стала його лебединою піснею. Морально-етичні колізії, майстерно виписані характери забезпечили драмі сценічний успіх.
  
'''Основні видання творів Ю. І. Яновського'''
+
Не стало Ю. Яновського 25 лютого 1954 року. Похований письменник на Байковому цвинтарі.
  
Твори : в 5 т. / Юрій Яновський; Упоряд. та приміт. К.П. Волинського, М.М. Острика; Редкол.: І.О.Дзеверін (голова) та ін. - К. : Дніпро, 1983 -
+
За роки, що минули після смерті письменника, його творча спадщина здобула широке визнання читачів, двічі виходили твори майстра слова п’ятитомними виданнями; твори письменника перекладали багатьма мовами, про нього знають не лише в Україні, а й далеко за її межами. У 1968 році Кіровоградський обком комсомолу заснував обласну премію імені Ю. Яновського для відзначення досягнень творчої молоді області. У 1982 році правління Спілки письменників України запровадило республіканську премію ім. Ю. Яновського для пошанування кращих майстрів новели. Компаніївська районна рада 2016 року започаткувала також літературну премію ім. Юрія Яновського у жанрах малої прози й поезії.
  
Вибрані твори / Юрій Яновський ; Вступ. ст. С.Плачинди. - К. : Дніпро, 1970. - 451,[2] с. - (Шкільна б-ка)
+
==Пам'ять ==
  
Вершники / Юрій Іванович Яновський. Мир : Романи / Післямова. І.Муратова. - К. : Молодь, 1980. - 278,[2] с. - (Б-ка художніх творів для підлітків і юнацтва)
 
  
Майстер корабля : роман / Юрій Яновський ; авт. передм.: Григорій Зленко, Михайло Левченко ; худ. Іван Пуленко. - Одеса : Маяк, 1972. - 156 с. - (Сер." Морська бібліотека" ; кн. 3)
+
<gallery>
 +
Файл:muzey_Yanovskogo.JPG|У рідному селі письменника сворено меморіальний музей його імені, відкритий 1972 року (архітектор В. Губенко).
 +
Файл:doshka_Yanovsky.jpg|На будинку Роліта в Києві, де з 1939-го по 1954 рік жив і працював письменник, у 1958&nbsp;році встановлена меморіальна дошка (граніт, бронза; барельєф, скульптор А.В. Німенко)
 +
Файл:bust_Yanovskomu.JPG|Пам’ятник на могилі письменника на Байковомк цвинтарі (ділянка № 2; надгробок — бронза, граніт; скульптор І.&nbsp;В.&nbsp;Макогон, архітектор П.&nbsp;Ф.&nbsp;Костирко; встановлений в 1961&nbsp;році).
 +
</gallery>
  
Мир : роман / Юрій Яновський. - К. : Дніпро, 1965. - 286 с.
+
У Кропивницькому у 1972 році відкрито меморіальну дошку на будинку, в якому мешкав з 1909 до 1919 року Юрій Яновський.  
  
Чотири шаблі [Текст] : роман: В 2 ч. / Юрій Яновський. - Вінніпег : [б. и.], 1951 -    . - (Б-ка "Нового Шляху")
+
Іменем Юрія Яновського названі вулиці в містах: Києві, Одесі, Кропивницькому, Баштанці.
  
Яновський Ю. Лист до Миколи Хвильового: (фрагмент) / Ю. Яновський // Кіnо-Коло. - 2002. - осінь (15). - С. 134
+
==Бібліографія==
  
  
 +
''' ''Твори Ю. І. Яновського'' '''
  
'''Література про життя і діяльність'''
+
Яновський, Юрій Іванович. Твори: в 5 т. / Юрій Яновський; Упоряд. та приміт. К. П. Волинського, М. М. Острика; Редкол.: І. О. Дзеверін (голова) та ін. – К.: Дніпро, 1983.
  
Бабишкін, Олег Кіндратович.  
+
Яновський, Юрій Іванович. Вибрані твори / Юрій Яновський; Вступ. ст. С. Плачинди. К.: Дніпро, 1970. – 451,[2] с. (Шкільна б-ка).
Кіноспадщина Юрія Яновського / Олег Бабишкін. - К. : Мистецтво, 1987. - 139,[2] с.
 
 
Плачинда, Сергій Петрович
 
Юрій Яновський : Біогр. роман / Сергій Плачинда. - К. : Молодь, 1986. - 256,[3] с.,  : іл ; 20 см. - (Сер. біографічних творів "Уславлені імена" ; вип. 67) (Б-ка юнацтва). - Бібліогр. в прим.: с. 250-254
 
  
Семенчук, Іван Романович.  
+
Яновський, Юрій Іванович. Вершники / Юрій Яновський. Мир: Романи / Післямова. І. Муратова. – К.: Молодь, 1980. – 278,[2] с. – (Б-ка художніх творів для підлітків і юнацтва).
Юрій Яновський : Життя і творчість: Книга для вчителя / Іван Семенчук. - К. : Рад. шк., 1990. - 256 с. - (Сер. "Література і мистецтво" / Т-во "Знання" УРСР ; №1). - Бібліогр.: с.30-32
 
  
"Вершники" Юрія Яновського сербською мовою // Сучасність. - 1966. - N 12. - С. 104-105
+
Яновський, Юрій Іванович. Майстер корабля: роман / Юрій Яновський; авт. передм.: Григорій Зленко, Михайло Левченко; худ. Іван Пуленко. – Одеса: Маяк, 1972. – 156 с. – (Сер. «Морська бібліотека»; кн. 3).
  
Смолич Ю. Злигодні Юрія Яновського / Ю.Смолич // Сучасність. - 1971. - N 7-8. - С. 68-84
+
Яновський, Юрій Іванович Мамутові бивні: оповідання / Юрій Яновський. – Харків: Книгоспілка, 1925. – 77,[2] с.
  
"І як нам мало треба...": Історія одного листування // Єлисавет. - 1992. - 14 жовтня. - С. 2
+
Яновський, Юрій Іванович. Мир: роман / Юрій Яновський. – К.: Дніпро, 1965. – 286 с.
  
Александрова Г. Бібліографічний список праць про Юрія Яновського / Г.Александрова // Українська мова і література в школі. - 1999. - N 45. - С. 3
+
Яновський, Юрій Іванович. Прекрасна Ут: морські вірші / Юрій Яновський. – Харків: Книгоспілка, 1928. – 76,[1] с.
  
Бернадська Н. Юрій Яновський / Н.Бернадська // Українська мова і література в школі. - 1999. - N 45. - С. 1-3
+
Яновський, Юрій Іванович. Чотири шаблі: роман: В 2 ч. / Юрій Яновський. – Вінніпег, 1951 – (Б-ка «Нового Шляху»).
  
Добірка статей присвячених Юрію Яновському // Українська мова та література. - 1999. - № 45
+
Яновський, Юрій Іванович. Земля батьків: вибране / Юрій Яновський; вступ. стаття: С. Плачинда. – К.: Дніпро, 1966. – 200 с.: портр. – (Шкільна бібліотека).
  
Погрібний В. Соціалізмові Яновський був потрібен?...: Про музей Юрія Яновського в с. Нечаївка / В.Погрібний // Кіровоградська правда. - 2000. - 26 жовтня. - С. 3
+
Яновський Юрій. Біографія / Юрій Яновський // Вітчизна. – 2003. – № 1-2. С. 35.
  
Собко В. Музей Юрія Яновського не пізно створити в Кіровограді / Собко В. // Народне слово. - 2000. - 16 листопада. - С. 1
+
''' ''Література про життя і діяльність Ю. Яновського'' '''
  
Сизоненко Олександр "Не вбиваймо своїх пророків!" : Роман-есе / Олександр Сизоненко А.; Олександр Сизоненко // Березіль. - 2000. - № 5-6. - С. 27-53 ; Київ. - 2000. - № 9-10. - С. 27-53 ; Дніпро. - 2000. - № 7-8. - С. 21-70 ; Дніпро. - 2000. - № 9-10. - С. 6-70 ; Дніпро. - 2001. - № 1-2. - С. 5-50 ; Дніпро. - 2001. - № 3-4. - С. 2-37. ; № 7-8. - С. 6-22. ; № 9-10. - С. 5-47. ; № 11-12 ; Дніпро. - 2002. - № 1-2. - С. 71-84. ; № 3-4. - С. 4-22. ; № 5-6. - С. 7-20. ; № 7-8. - С. 2-30. ; № 9-10. - С. 54-77. ; № 11-12. - С. 16-58 ; Дніпро. - 2003. - № 1-2. - С. 6-30. ; № 3-4. - С. 2-33. ; № 5-6. - С. 5-24. ; № 7-8. - С. 5-25
+
Бабишкін, Олег Кіндратович. Кіноспадщина Юрія Яновського / Олег Бабишкін. – К.: Мистецтво, 1987. – 139,[2] с.
  
Мовчан Р. Неромантична проза Юрія Яновського: "Майстер корабля", "Чотири шаблі" / Мовчан Р. // Дивослово. - 2001. - № 7 . - С. 59-67
+
Панченко, Володимир Євгенович. Юрій Яновський: життя і творчість / Володимир Панченко. – К.: Дніпро, 1988. – 292, [2] с.: факс.
  
Погрібний В. Де ж буде ... музей Ю. Яновського? / В.Погрібний // Кіровоградська правда. - 2001. - 2 серпня. - С. 1
+
Панченко, Володимир Євгенович. Морський рейс Юрія Третього / Володимир Панченко. – Кіровоград: Мавік, 2002. – 146,[1] с.: портр.
  
Пугач В. Слово про Юрія Яновського / Пугач В. // Степовий край. - 2001. - 23 серпня. - С. 4
+
Плачинда, Сергій Петрович. Юрій Яновський: біогр. роман / Сергій Плачинда. – К.: Молодь, 1986. – 256,[3] с.,: іл. – (Сер. біографічних творів «Уславлені імена»; вип. 67) (Б-ка юнацтва). – Бібліогр. в прим.: с. 250-254.
  
Панченко В. Вітрильник Яновського: Уривок з монографії Володимира Панченка "Морський рейс Юрія Третього" / В.Панченко // Народне слово. - 2001. - 28 серпня. - С.  
+
Поліщук, Володимир. До безуму любив степ / В. Поліщук, С. Ушакова. – Кропивницький: ФО-П Ротар О. С., 2020. – 150,[2] с.: фот. – Бібліогр. с. 144-149.
  
Панченко, Володимир. Юрію Яновському- 100 / Володимир Панченко // Українська культура. - 2002. - № 7. - С. 10
+
Пугач, Володимир Гаврилович. Юрій Яновський: літ. портрет / Володимир Пугач. – К.: Дніпро, 1972. 127, [1] с. – Бібліогр.: с. 126-127 та в підрядк. приміт.
  
Пугач В. Слово про Юрія Яновського / Пугач В. // Степовий край. - 2001. - 23 серпня. - С. 4
+
Семенчук, Іван Романович. Юрій Яновський: Життя і творчість: книга для вчителя / Іван Семенчук. – К.: Рад. шк., 1990. – 256 с. – (Сер. «Література і мистецтво» / Т-во «Знання» УРСР; № 1). – Бібліогр.: с. 30-32.
  
Бондар В. Один з уніфікованих: Над першим томом Ю.Яновського / В. Бондар // Літературна Україна. - 2002. - 12 грудня. - С. 11
+
Тростянецький, Арон Абрамович. Крила романтики: життя і творчість Юрія Яновського / Арон Тростянецький. – К.: Рад. письменник, 1962. – 175 с.
  
Бондаренко С. Сто років забуття : Про Юрія Яновського / С. Бондаренко // Київські Відомості. - 2002. - 20 вересня. - С. 9
+
Юрій Яновський: Бібліогр. покажчик літератури: до 70-річчя з дня народження / Кіровоградське обл. управління культури, Кіровоградська обл. універсальна наук. б-ка ім. Н. К. Крупської; укл.: Л. Г. Шуменко, Н.&nbsp;М.&nbsp;Бурлака; ред. Е. І. Наливайко; відп. викон. П. М. Півняк. – Кіровоград, 1972. – 18 с.
  
Вороніна К. Лицар національної культури / К. Вороніна // Кіровоградська правда. - 2002. - 14 вересня. - С. 1
+
Базилевський, В. Карбування по металу / В. Базилевський // Кіровоградська правда. – 1977. – 27 серпня – С.&nbsp;3
  
Гомер ХХ століття // Товариш. - 2002. - 22-28 серпня. - С. 5
+
Бернадська Н. Юрій Яновський / Н. Бернадська // Українська мова і література в школі. – 1999. – № 45. – С.&nbsp;1-3.
  
Загрійчук А. "Моні Лізі" судився довгий вік. На відміну від творця: Історія кохання Юрія Яновського / Загрійчук А. // Народне слово. - 2002. - 24 вересня. - С. 3
+
Бондар В. Один з уніфікованих: над першим томом Ю. Яновського / В. Бондар // Літературна Україна. 2002. – 12 грудня. С. 11.
  
Зеров М. Юрій Яновський / М. Зеров // Українська культура. - 2002. - №7. - С. 10-12
+
Бондаренко С. Сто років забуття: Про Юрія Яновського / С. Бондаренко // Київські Відомості. 2002. – 20&nbsp;вересня. С. 9.
  
Карамаш С. Про Ю. Яновського / Карамаш С. // Літературна Україна. - 2002. - 10 жовтня. - С. 9
+
Брюховецька, Лариса. Мистецтво високої напруги. Юрій Яновський і кіно / Лариса Брюховецька // Літературна Україна. – 2019. – 28 вересня. С. 21.
  
Матівос Ю. Микола Гоголь і Юрій Яновський - родичі / Ю. Матівос // Голос України. - 2002. - 31 жовтня. - С. 18-19
+
Войтенко, Володимир. Скалічений вершник: Яновський Юрій / Володимир Войтенко // День. – 2005. – 17&nbsp;серпня. С. 11.
  
Несисюк О. Юрій Яновський як стиль: виструнчений, коректний / Несисюк О. // Українська мова і література в школі. - 2002. - 37 жовтень. - С. 17-19
+
Волиняк, Петро. Помер Юрій Іванович Яновський / П. Волиняк // Нові дні. – 1954. 51. С. 22-23.
  
Орел С. Володимир Панченко: "Екран великої історії Юрія Яновського не роз"їла кислота творчої несвободи" [Текст] / С. Орел // Вечірня газета. - 2002. - 27 вересня. - С. 11
+
Вороніна К. Лицар національної культури / К. Вороніна // Кіровоградська правда. 2002. – 14 вересня. С. 1.
  
Сизоненко О. Війни минають, а небо й земля залишаються: Про Ю. Яновського / Сизоненко О. // Літературна Україна. - 2002. - 10 жовтня. - С. 9
+
Гнатюк, Мирослава. Реляція «автор-текст» у модерній новелістиці Юрія Яновського / М. Гнатюк // Слово і час. – 2004. – № 2. – С. 3-13.
  
Панченко В. Патетичний фрегат: 27 серпня - 100 років від дня народження Юрія Яновського. Напередодні ювілею у київському видавництві "Факт" побачила світ книга "Патетичний фрегат. Роман Юрія Яновського "Майстер корабля" як літературна містифікація" (упорядник Володимир Панченко) / Панченко В. // Народне слово. - 2002. - 23 серпня. - С. 4
+
Гнатюк, Мирослава. Микола Гоголь і Юрій Яновський: дві гілки українського дерева / М. Гнатюк // Київська старовина. – 2009. –№ 4. – С. 133-144.
  
Панченко В. В. Степ, що пахне Техасом: Розділ з майбутньої книги, присвячений дитинству і юності Ю. Яновського / В. Панченко В. // Народне слово. - 2002. - 30 травня. - С. 1,3
+
Голобородько, Ярослав. Естетика й естетизм Юрія Яновського (романи «Майстер корабля», «Вершники») / Я. Голобородько // Українська мова і література в школі. – 2007. – № 5. – С. 50-60.
  
Панченко В. В. "Я теж жив ..." / В. Панченко В. // День. - 2002. - 29 серпня. - С. 5
+
Голобородько, Ярослав. Естетична поліфонія Юрія Яновського / Я. Голобородько // Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. – 2004. – № 4. С. 129-142.
Панченко В. В. Юрію Яновському - 100 / В. Панченко В. // Українська культура. - 2002. - №7. - С. 10
 
  
Погрібний В. Буде експозиція - буде охорона: До 100-річного ювілею Ю. Яновського / В.Погрібний // Кіровоградська правда. - 2002. - 12 лютого. - С. 1
+
Голобородько, Ярослав. Зодчий прози. Романний світогляд Юрія Яновського / Ярослав Голобородько // Українська мова та література. – 2005. – № 33. – С. 14-20.
  
Погрібний В. Прийдешній вересень Юрія Яновського / В. Погрібний // Кіровоградська правда. - 2002. - 4 липня. - С. 1
+
Данюк, Анна. Творча біографія Юрія Яновського: Роман «Майстер корабля» – романтичний трактат про мистецтво / Анна Данюк // Українська мова і література в школі. – 2021. – № 6. – С. 32-36.
  
"Рід - це основа, а найперше - держава": Про сторіччя Ю.Яновського на Кіровоградщині; презентація книги В.Панченка у бібліотеці імені Д.І. Чижевського // Літературна Україна. - 2002. - 24 жовтня. - С. 6
+
Дацька, Валентина. Його особистий Байгород: 27 серпня – 114 років від дня народження Юрія Яновського / Валентина Дацька // Народне слово. – 2016. – 25 серпня. С. 7: фото.
  
Слабошпицький М. Молодість - це жадоба життя / Слабошпицький М. // Урядовий кур'єр. - 2002. - 29 серпня. - С. 5
+
Жигун, Сніжана. Мовна гра як стилетвірний чинник у творчості Юрія Яновського / Сніжана Жигун // Дивослово. – 2010. – № 10. – С. 47-49.
  
Сизоненко О. Війни минають, а небо й земля залишаються: Про Ю. Яновського / Сизоненко О. // Літературна Україна. - 2002. - 10 жовтня. - С. 9
+
Загрійчук А. «Моні Лізі» судився довгий вік. На відміну від творця: історія кохання Юрія Яновського / Загрійчук А. // Народне слово. 2002. – 24 вересня. С. 3.
  
Слово, що не прохолоне: Сценарій літературного вечора, присвяченого 100-річчю від дня народження Ю.Яновського, розроблений відділом науково-методичної роботи і соціологічних досліджень Кіровоградської ОУНБ ім.Д.І.Чижевського // Освітянське слово. - 2002. - №7-8. - С. 13
+
Зеров, Микола. Юрій Яновський / М. Зеров // Українська культура. 2002. – № 7. – С. 10-12.
  
Стоян Микола Доброго дня, Юрію Івановичу!: Зустріч з Ю Яновським / Микола Стоян // Кіровоградська правда. - 2002. - 15 жовтня. - С. 3
+
«І як нам мало треба...»: Історія одного листування // Єлисавет. – 1992. – 14 жовтня. С. 2
  
Целих Ю.Г. Юрій Яновський / Ю.Г. Целих, Селігей П. // Літературна Україна. - 2002. - 29 серпня. - С. 7
+
Іщенко, Зонатта. Новатор української літератури / Зонатта Іщенко // Народне слово. – 2022. – 1 вересня. С.&nbsp;4: фото.
  
Ющенко О. Вершник з відібраним сідлом: До 100-річчя з дня народження Юрія Яновського / Ющенко О. // Народне слово. - 2002. - 20 серпня. - С. 3
+
Кавун, Л. Історизм і міфологізм у романі Юрія Яновського «Чотири шаблі» / Л. Кавун // Українська мова та література. – 2003. – № 38 – С. 21-24.
  
Клочек Г. Юрія Яновський- Констянтин Паустовський - Олександр Грін: деякі паралелі / Г. Клочек // Слово і час. - 2003. - №3. - С. 71-77
+
Карамаш С. Про Ю. Яновського / Карамаш С. // Літературна Україна. – 2002. – 10 жовтня. С. 9.
  
Кавун, Л. Історизм і міфологізм у романі Юрія Яновського "Чотири шаблі" / Л. Кавун // Українська мова та література. - 2003. - № 38
+
Кирилюк, Вітольд. «Тамар, світ Юріївно!»: Архів / В. Кирилюк // Київ. – 2004. – № 4-5. – С. 174-181.
  
Німенко А. Стежина до майстра корабля: Уривки зі спогадів / А. Німенко // Кіровоградська правда. - 2003. - 29 липня. - С. 3
+
Ковальчук, Олександр. Жінка у візіях чоловіка: аберації зору: Роман Юрія Яновського «Майстер корабля» / О. Ковальчук // Дивослово. - 2004. – № 8. – С. 37-42.
  
Сизоненко О. Лютували шаблі...: Юрію Яновському - 100 / Сизоненко О. // Вежа . - 2003. - №14. - С. 337-258
+
Кондратьєва, Світлана. «Завойовники» Юрія Яновського: автор у пошуках назви твору / Світлана Кондратьєва // Слово і час. – 2021. – № 3. С. 76-82. – Бібліогр. в кінці ст.
  
Яновський Юрій Біографія / Юрій Яновський // Вітчизна. - 2003. - 1-2. - С. 35
+
Криворотенко, Ольга. Юрій Яновський – сміливий новатор в українській літературі. / Ольга Криворотенко // Українська мова і література в школі. – 2020. 3. – С. 27-32.
  
Гнатюк М. Реляція "автор-текст" у модерній новелістиці Юрія Яновського / М. Гнатюк // Слово і час . - 2004. - 2. - С. 3-13
+
Мариненко, Ю. Від «Живої води» до «Миру» / Ю. Мариненко // Українська мова і література в школі. ؘ 2002. 37 жовтень. С. 13-17.
  
Гнатюк, Мирослава. Реляція "автор-текст" у модерній новелістиці Юрія Яновського / Мирослав Гнатюк // Слово і час. - 2004. - 2. - С. 3-13
+
Мартинчук Я. В. Трагедія роду половців у романі «Вершники» Ю. Яновського / Я. В. Мартинчук // Вивчаємо українську мову та літературу. – 2011. 10. С. 23-26.
  
Кирилюк, Вітольд. "Тамар, світ Юріївно!": Архів / В. Кирилюк // Київ. - 2004. - № 4-5. - С. 174-181
+
Матівос Ю. Микола Гоголь і Юрій Яновський – родичі / Ю. Матівос // Голос України. – 2002. – 31 жовтня. С.&nbsp;18-19.
  
Ковальчук, Олександр. Жінка у візіях чоловіка: аберації зору : Роман Юрія Яновського "Майстер корабля" / О. Ковальчук (Введено зміст) // Дивослово. - 2004. - 8. - С. 37-42
+
Мафтин, Наталя. Типологія новелістичного мислення у прозі Юрія Яновського / Наталя Мафтин // Слово і час. – 2010. 10. С. 3-10 – Бібліогр. в кінці ст.
  
Постаті // Народне слово. - 2004. - 18 вересня. - С. 3
+
Митрофаненко Юрій. Народне повстання єлисаветградців проти загону М. Никифорової (Марусі) – історична основа повісті Ю. Яновського «Байгород» / Юрій Митрофаненко // Вежа. – 2006. – № 18. – С. 126-148.
  
Цалик С. Без канонов, или О чем умолчали биографы Мыколы Бажана: Из будущей книги "Ролит и его славные жители" / С. Цалик // Зеркало недели. - 2004. - 2 октября. - С. 20
+
Михайловська, Наталія Іванівна. Видатний степовик Яновський / Н. І. Михайловська // Степовий край. – 2022. – 25 лютого. С. 2: фото.
  
Цалик С. Без канонов, или О чем умолчали биографы Мыколы Бажана: Из будущей книги "Ролит и его славные жители" / С. Цалик // Зеркало недели. - 2004. - 2 октября. - С.3
+
Мовчан, Раїса. «Благословіть почати щирий труд, що відчинив би далину, як двері...» (Неоромантизм ранньої прози Ю. Яновського) / Раїса Мовчан // Українська мова та література. – 1999. – № 45 – С. 4-7.
  
Войтенко, Володимир. Скалічений вершник [Текст] : Яновський Юрій / Володимир Войтенко // День. - 2005. - 17 серпня. - С. 11
+
Мовчан, Раїса. Візуальні форми та їх роль у модерністському романі («Чотири шаблі» Юрія Яновського) / Раїса Мовчан // Слово і час. – 2018. – № 11. – С. 88-96. – Бібліогр. в кінці ст.
  
Голобородько, Ярослав. Зодчий прози. Романний світогляд Юрія Яновського / Ярослав Голобородько // Українська мова та література. - 2005. - 33. - С. 14-20
+
Мовчан, Раїса. Неоромантична проза Юрія Яновського: «Майстер корабля», «Чотири шаблі» / Раїса Мовчан // Дивослово. – 2001. 7. С. 59-67.
  
Цалик, Станіслав. Іронічний вершник Юрій Яновський / Станіслав Цалик // Українська мова та література. - 2005. - № 21-23. - С. 37-42
+
Моргаєнко, П. Романтик високого покликання: [Ю. Яновський] / П. Моргаєнко // Кіровоградська правда. – 1972. – 27 серпня. С. 2.
  
Коцюбинська Михайлина Про секрети текстології-теоретичні й "персональні" : рецензія / Михайлина Коцюбинська,; М. Коцюбинська // Слово і час. - 2006. - 5. - С. 81-83
+
Несисюк О. Юрій Яновський як стиль: виструнчений, коректний / О. Несисюк // Українська мова і література в школі. – 2002. 37 жовтень. С. 17-19.
  
Митрофаненко Юрій Народне повстання єлисаветградців проти загону М. Никифорової (Марусі)-історична основа повісті Ю. Яновського "Байгород" / Юрій Митрофаненко, // Вежа. - 2006. - № 18. - С. 126-148
+
Німенко А. Стежина до майстра корабля: уривки зі спогадів / А. Німенко // Кіровоградська правда. – 2003. – 29 липня. С. 3.
  
Пронкевич О. Дон Кіхот і націотворення [Текст] / О. Пронкевич // Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. - 2006. - № 3. - С. 73-86.
+
Орел, Світлана. Володимир Панченко: «Екран великої історії Юрія Яновського не роз’їла кислота творчої несвободи» / С. Орел // Вечірня газета. – 2002. – 27 вересня. С. 11.
  
Садовенко Р. Є в Нечаївці музей / Р. Садовенко // Степовий край. - 2006. - 20 травня. - С. 2
+
Панченко В. «Я теж жив ...» / В. Панченко В. // День. – 2002. – 29 серпня. С. 5.
  
Ковалів Ю. Поновлення у правах: Рецензія на книгу: М.Гнатюк "Юрій Яновський: текст і авантекст.-К., Ніжин: ТОВ "Видавництво Аспект-Поліграф", 2006." / Ю. Ковалів // Українська мова та література. - 2006. - Ч.22-24. - С. 64
+
Панченко В. Юрію Яновському – 100 / В. Панченко В. // Українська культура. – 2002. – №7. – С. 10.
  
Скрипник, Людмила. Трагедія роду і народу (за романом "Вершники" Ю. Яновського) / Л. Скрипник (Введено зміст) // Українська мова і література в школі. - 2006. - № 1. - С. 39-43
+
Панченко, Володимир. «Морські вовки» в степах України. Чому неоромантик Юрій Яновський став соцреалістом / Володимир Панченко // Літературна Україна. – 2012. – 9 серпня. С. 6-7.
  
Телехова, Олександра. Використання критичних праць під час вивчення української літератури: (10-11 класи) / О. Телехова (Введено зміст) // Українська мова і література в школі. - 2006. - № 3. - С. 32-35
+
Перші редактори // Вітчизна. – 2003. – № 1-2. С. 73.
  
Голобородько, Ярослав. Естетика й естетизм Юрія Яновського (романи "Майстер корабля", "Вершники") / Я. Голобородько (Введено зміст) // Українська мова і література в школі. - 2007. - № 5. - С. 50-60
+
Погрібний В. Прийдешній вересень Юрія Яновського / В. Погрібний // Кіровоградська правда. – 2002. – 4&nbsp;липня. С. 1.
  
Нечитайло І. З потреби душі / І. Нечитайло // Степовий край. - 2007. - 1 вересня. - С. 7
+
Погрібний В. Соціалізмові Яновський був потрібен?... : Про музей Юрія Яновського в с. Нечаївка / В.&nbsp;Погрібний // Кіровоградська правда. – 2000. – 26 жовтня. С. 3.
  
Садовенко Р. Наш видатний земляк : До 105-ї річниці з дня народження Ю. І. Яновського / Р. Садовенко // Степовий край. - 2007. - 30 червня. - С. 6
+
Прокопенко, Світлана. Життєвий і творчий шлях Юрія Яновського / Світлана Прокопенко // Українська мова й література в сучасній школі. – 2012. – № 4. – С. 43-46.
  
Куманський Б. Премія імені земляка / Б. Куманський // Народне слово. - 2008. - 6 березня. - С. 3
+
Приходько, І. Ф. Модерна поетика раннього Юрія Яновського / І. Ф. Приходько // Вивчаємо українську мову та літературу. – 2013. – № 34-36. – С. 59-67. – Бібліогр. в кінці ст.
  
Матівос Ю. Повернися, ластівко - ти того варта : Чиє ім’я повинна мати обласна журналістська премія? / Ю. Матівос // Кіровоградська правда. - 2008. - 15 лютого. - С. 14
+
Пугач В. Слово про Юрія Яновського / Пугач В. // Степовий край. – 2001. – 23 серпня. С. 4.
  
Гнатюк, Мирослава. Микола Гоголь і Юрій Яновський : дві гілки українського дерева / М. Гнатюк // Київська старовина. - 2009. - N 4. - С. 133-1
+
Пуніна, Ольга. Кіноконструкція в романі Юрія Яновського «Майстер корабля» / Ольга Пуніна // Слово і час. – 2010. – № 11. С. 41-50.
  
Багацький Л. Байгород, який ніколи не спав / Л. Багацький // Кіровоградська правда. - 2010. - 5 жовтня. - С. 6
+
Рудницька, Ольга. Соцреалістичний канон і новаторський естетичний пошук у романі Юрія Яновського «Вершники» / О. Рудницька // Дивослово. – 2011. – № 5. – С. 55-59.
  
Багацький Л. Малинівка, Верблюжка, пан отаман Гриціян Тавричеський... / Л. Багацький // Кіровоградська правда. - 2010. - 3 серпня. - С. 6
+
Садовенко, Раїса. Є в Нечаївці музей / Р. Садовенко // Степовий край. – 2006. – 20 травня. С. 2.
  
Богдан Н. В. Урок літератури за романом Ю. Яновського "Вершники"/ Н. В. Богдан // Вивчаємо Українську мову та літературу. - 2010. - № 22-24. - С. 11-14
+
Сизоненко О. Війни минають, а небо й земля залишаються: Про Ю. Яновського / О. Сизоненко // Літературна Україна. – 2002. – 10 жовтня. С. 9.
  
Гаврилюк О. Чи обов`язково людині бути толерантною?: Незабутні сторінки "Вершників" Юрія Яновського: новела "Подвійне коло" на уроці української літератури в 11 класі / О. Гаврилюк, О. Панчук // Українська мова й література в середніх ліцеях та колегіумах. - 2010. - №9. - С. 47-53
+
Сизоненко О. Лютували шаблі... : Юрію Яновському – 100 / О. Сизоненко // Вежа. – 2003. – № 14. С. 237-258
  
Жигун, Сніжана. Мовна гра як стилетвірний чинник у творчості Юрія Яновського / Сніжана Жигун // Дивослово. - 2010. - 10. - С. 47-49
+
Скорик, Михайло. «Вершники» з поля бою / Михайло Скорик // Слово Просвіти. – 2015. 2 (січень). С.&nbsp;13.
  
Матівос Ю. Кришталево чистий і чесний...: Слово на захист імені журналістської премії / Ю. Матівос // Кіровоградська правда. - 2010. - 15 червня. - С. 4
+
Скрипник, Людмила. Трагедія роду і народу (за романом «Вершники» Ю. Яновського) / Л. Скрипник // Українська мова і література в школі. – 2006. – № 1. – С. 39-43. – Бібліогр.: 14 назв.
  
Мафтин, Наталя. Типологія новелістичного мислення у прозі Юрія Яновського / Наталя Мафтин // Слово і час. - 2010. - № 10. - С. 3-10
+
Слабошпицький М. Молодість – це жадоба життя / М. Слабошпицький // Урядовий кур’єр. – 2002. – 29 &nbsp;серпня. С.&nbsp;5.
  
Мартинчук Я. В. Трагедія роду половців у романі "Вершники" Ю. Яновського / Я. В. Мартинчук (Введено зміст) // Вивчаємо Українську мову та літературу. - 2011. - № 10. - С. 23-26
+
Смолич Ю. Злигодні Юрія Яновського / Ю. Смолич // Сучасність. – 1971. – № 7-8. С. 68-84.
  
Пуніна, Ольга. Кіноконструкція в романі Юрія Яновського "Майстер корабля" / Ольга Пуніна (Введено зміст) // Слово і час. - 2010. - № 11. - С. 41-50
+
Стоян Микола. Доброго дня, Юрію Івановичу!: Зустріч з Ю. Яновським / Микола Стоян // Кіровоградська правда. – 2002. – 15 жовтня. С. 3.
  
"Вершники" в Нечаївці // Степовий край. - 2011. - 17 вересня. - С. 4
+
Ульянова Г. О. Ю. Яновський. «Шаланда в морі». Особливості стилю письменника. / Г. О. Ульянова // Вивчаємо українську мову та літературу. – 2012. – № 13. – С. 15-17.
  
Рудницька, Ольга. Соцреалістичний канон і новаторський естетичний пошук у романі Юрія Яновського "Вершники" / О. Рудницька (Введено зміст) // Дивослово. - 2011. - № 5. - С. 55-59
+
Цалик, Станіслав. Іронічний вершник Юрій Яновський / Станіслав Цалик // Українська мова та література. – 2005. – № 21-23. С. 37-42.
  
Панченко, Володимир. "Морські вовки" в степах України. Чому неоромантик Юрій Яновський став соцреалістом / Володимир Панченко // Літературна Україна. - 2012. - 9 серпня. - С. 6-7
+
Целих Ю. Г. Юрій Яновський / Ю. Г. Целих, П. Селігей // Літературна Україна. – 2002. – 29 серпня. С. 7.
  
Прокопенко, Світлана. Життєвий і творчий шлях Юрія Яновського: урок-конспект з української літератури, 11 клас / Світлана Прокопенко // Українська мова й література в сучасній школі. - 2012. - № 4. - С. 43-46
+
Шпак, Віктор. Добрий геній українського кіно. / Віктор Шпак // Урядовий кур’єр. 2012. – 13 жовтня. С. 16: фото.
  
Прокопенко С. Умовність зображення в новелі Юрія Яновського "Подвійне коло" : урок української літератури : 10 клас [Текст] / Світлана Прокопенко (Введено зміст) // Українська мова й література в сучасній школі. - 2012. - № 6. - С. 50-52.
+
Ющенко О. Вершник з відібраним сідлом : До 100-річчя з дня народження Юрія Яновського / О. Ющенко // Народне слово. – 2002. – 20 серпня. С. 3.
  
Ульянова Г.О. Ю.Яновський "Шаланда в морі". Особливості стилю письменника. 11 клас / Г. О. Ульянова // Вивчаємо українську мову та літературу. - 2012. - № 13. - С. 15-17
+
==Web-ресурси==
  
Юрій Яновський [] : Бібліогр. покажчик літератури : до 70-річчя з дня народження / Кіровоградське обл. управління культури, Кіровоградська обл. універсальна наук. б-ка ім. Н. К. Крупської ; укл.: Л. Г. Шуменко, Н. М. Бурлака ; ред. Е. І. Наливайко ; відп. викон. П. М. Півняк. - Кіровоград : [б. и.], 1972. - 18
+
[https://zn.ua/ukr/SOCIUM/strinozheniy_vershnik_27_serpnya_vipovnyuetsya_100_rokiv_iz_dnya_narodzhennya_vidatnogo_ukrayinskogo.html Бурбан Володимир. Стриножений вершник. 27 серпня виповнюється 100 років із дня народження видатного українського письменника Юрія Яновського (ZN,UA) ]
  
==Web-ресурси==
+
[http://www.golos.com.ua/article/363732 Гриневич Віктор. Зачарований вершник (Голос України)]
 +
 
 +
[http://gazeta.ua/articles/history-newspaper/_mamo-meni-likuyut-serce-a-vono-zovsim-ne-bolit/452099 Гунько Олександр. «Мамо, мені лікують серце, а воно зовсім не болить» (Gazeta.ua)]
 +
 
 +
[https://gazeta.ua/articles/history-journal/_kaganovich-pivgodini-prisvyativ-romanovi-anovskogo/453186 Жежера Віталій. Каганович півгодини присвятив романові Яновського (Gazeta.ua)]
 +
 +
[https://suspilne.media/275355-i-dumav-a-ne-tilki-te-so-napisav-u-knizkah-120-rokiv-tomu-narodivsa-urij-anovskij/ Ковальова Анастасія. «І думав я не тільки те, що написав у книжках». 120 років тому народився Юрій Яновський (Суспільне. Новини)]
  
Юрій Яновський http://www.5ka.ru/44/9269/1.html
+
[https://book-ye.com.ua/authors/yurij-yanovskyj Юрій Яновський – книги та біографія (Книгарня «Є»)]
  
Твори Юрія Яновського - Е-бібліотека «Чтиво» http://chtyvo.org.ua/authors/Yanovskyi/
+
[https://vufku.org/names/iurij-ianovskyj/ Юрій Яновський (ВУФКУ)]
  
Юрій Яновський — Оповідання. Романи. П’єси. http://litmisto.org.ua/?page_id=5649
+
[https://osvita.ua/vnz/reports/ukr_lit/14956/ Юрій Яновський – сміливий новатор в українській літературі XX ст. (Освіта. UА. Українська література)]
  
«Мамо, мені лікують серце, а воно зовсім не болить» http://gazeta.ua/articles/history-newspaper/_mamo-meni-likuyut-serce-a-vono-zovsim-ne-bolit/452099
+
[https://uain.press/blogs/1326153-1326153 Шевелєва Мар’яна. Юрій Яновський – неоромантик, розчавлений радянською кирзою (Український інтерес)]
 
Юрій Яновський: "Моє страждання у ВУФКУ вже скінчилося" http://www.ktm.ukma.kiev.ua/show_content.php?id=1157
 
  
Юрій Яновський: Шлях до майстерності http://www.youtube.com/watch?v=lRh8lHxwUAQ
+
[https://zpu.kr.ua/shche/kolonky/17653-u-kropyvnytskomu-zberihaiutsia-istorychni-zapysy-pysmennyka-zemliaka-pro-niurnberzkyi-protses-foto Шепель Федір. У Кропивницькому зберігають унікальні історичні записи письменника-земляка про Нюрнберзький процес (З перших уст. Новини Кіровоградщини)]
  
Юрій Лавріненко. РОЗСТРІЛЯНЕ ВІДРОДЖЕННЯ (Юрій Яновський) http://ukrkniga.org.ua/ukrkniga-text/87/34/
+
[http://resource.history.org.ua/cgi-bin/eiu/history.exe?&I21DBN=EIU&P21DBN=EIU&S21STN=1&S21REF=10&S21FMT=eiu_all&C21COM=S&S21CNR=20&S21P01=0&S21P02=0&S21P03=TRN=&S21COLORTERMS=0&S21STR=Yanovskyj_Y Янковська Оксана. Яновський Юрій Іванович (Енциклопедія історії України. Інститут історії України)]
  
Видатні випускники Реального училища. Юрій Яновський http://vypusknikikmk.at.ua/publ/vidatni_vipuskniki_realnogo_uchilishha/janovskij_ju_i/janovskij_ju_i/6-1-0-12
+
[https://onlyart.org.ua/biographies-poets-and-writers/yanovskyj-yurij-biografiya/ Яновський Юрій – Біографія (OnlyArt)]
  
Слово, що не прохолоне http://library.kr.ua/kray/yanovsky100.html
+
[https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%AF%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9_%D0%AE%D1%80%D1%96%D0%B9_%D0%86%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87 Яновський Юрій Іванович (Вікіпедія)]

Поточна версія на 14:05, 2 травня 2023

Юрій Іванович Яновський

Дата народження — 27.08.1902 (14.08. за ст. ст.)
Місце народження — с. Маєрове, Єлисаветградський повіт, Херсонська губернія, Російська імперія (нині с. Нечаївка, Кропивницький район, Кіровоградська область, Україна)
Дата смерті — 25.02.1954
Місце смерті — м. Київ
Місце поховання — м. Київ, Байкове кладовище

Юрій Іванович Яновський (псевдоніми – Григорій Ней, Юрій Юрченко та ін., 27 серпня 1902, с. Маєрове Єлисаветградського повіту Херсонської губернії – 25 лютого 1954, м. Київ) – український радянський прозаїк, поет, драматург, публіцист.

Життя і діяльність

…це був художник-відкривач, що дорожив свіжістю, правдивістю образів, нетерпимець до будь-якої рутизни…
Олесь Гончар, «Блакитні вежі Яновського»


Творчість Юрія Яновського – показовий приклад постійних новаторських шукань митця. Він став одним із фундаторів лірико-романтичної стильової течії в літературі. На шляху до художніх вершин письменнику довелось долати значні перешкоди, пов’язані з труднощами визрівання таланту під постійним вогнем гострої, дошкульної критики.

Народився майбутній письменник 27 серпня 1902 року в селі Маєрове (нині село Нечаївка Кіровоградської області). У родині Яновських було дев’ятеро дітей. У пошуках кращої долі батьки Юрія – Іван Миколайович та Марія Мусіївна – оселилися в м. Єлисаветграді (нині м. Кропивницький), де батько влаштувався робітником на завод. Юрій ріс дуже хворобливим – переніс змалку шість операцій. Початкову освіту хлопчик здобував у церковнопарафіяльній школі.

YanovskyiYI2.jpg

У 1919 році Яновський закінчив Єлисаветградське земське реальне училище із золотою медаллю, згодом працював в адмінвідділі повітового виконкому та в статистичному бюро, поєднуючи роботу з навчанням у механічному технікумі. Жадібними очима молодого художника вбирав у себе Яновський всі барви того буремного часу, які забуяють потім в його поезіях та оповіданнях.

1922 року Юрій Яновський успішно склав вступні іспити на електротехнічний факультет Київського політехнічного інституту. Навчався Юрій в одній групі з майбутнім конструктором космічних кораблів Сергієм Корольовим. Студент Яновський брав активну участь у роботі літературної студії інституту, організував на факультеті стінну тижневу газету, був її редактором.

1 травня 1922 року Яновський-початківець під псевдонімом Георгій Ней у київській газеті «Пролетарська правда» надрукував перший вірш – «Море» (російською мовою). Через два роки він опублікував вірш «Дзвін» вже українською за власним прізвищем. Основних літературних успіхів Ю. Яновський досягне в майбутньому на ниві прози та драматургії, але поезії не залишатиме протягом усього життя.

Перший прозовий твір – новелу «А потім німці тікали» – Ю. Яновський опублікував у газеті «Більшовик» 2 березня 1924 року. Більшість ранніх новел письменника, що увійшли до збірки «Мамутові бивні» (1925), створено на матеріалі конкретних подій громадянської війни і присвячено проблемі духовного оновлення людини та суспільства в революційну епоху.

У 1925-1926 роках Юрій Іванович працював на Одеській кінофабриці спочатку художнім редактором, далі обіймав посаду головного редактора, писав і кіносценарії. Тут він разом із режисером П. Долиною екранізує повість М. Коцюбинського «Фата моргана», професійно переклавши прозовий твір мовою кінематографії, пише сценарій до фільму «Гамбург» режисера Володимира Баллюзека, творчо співпрацює з О. Довженком – створює титри до його фільму «Сумка дипкур’єра».

YanovskyiYI3.jpg

У 1927 році Юрій Яновський приймає запрошення Михайла Семенка, який очолював сценарний відділ ВУФКУ (Всеукраїнське фотокіноуправління), працювати редактором цієї організації. У Харкові, тодішній столиці, вирувало літературно-мистецьке життя, у подіях якого письменник брав безпосередню участь. У журналі «Вапліте» Юрій Іванович друкує повість «Байгород», у якій зовнішній перебіг подій прагне «пропустити» крізь внутрішній світ людини, її психологію. У цьому ж році виходить збірка оповідань Ю. Яновського «Кров землі». До неї увійшли такі твори: «Історія попільниці», «Мамутові бивні», «Роман Ма», «Туз і перстень», «Рейд», «Байгород», «В листопаді».

«Майстер корабля» (1928), перший роман Юрія Яновського, увібрав частку того безпосереднього життєвого досвіду, що його молодий письменник набув за час роботи на Одеській кінофабриці. Критика сприйняла роман неоднозначно, бо в ньому був відсутній герой-пролетарій, не оспівувалась краса «щасливої радянської дійсності».

Наступний роман – «Чотири шаблі» (1930) – у романістичному дусі змальовує стихію національно-визвольного руху. Після виходу книги у світ на Яновського посипалися звинувачення в оспівуванні «націоналістичної романтики». Цей роман не видавався в Україні понад п’ятдесят років.

У 1935 році побачив світ роман письменника «Вершники», в якому вдало поєднані ознаки народної думи, героїчної поеми і новелістичного роману про боротьбу добра і зла, красу українського неба і степу, про людську витривалість і прагнення свободи.

Талановитий майстер, який фактично за десять років молодого життя створив свої найкращі твори, що збагатили нашу літературу, решту часу був змушений виправдовуватись, підлаштовуватись під настанови кабінетних посередностей і писати на замовлення.

YanovskyiYI4.jpg

1939 року Ю. Яновського нагороджують орденом Трудового Червоного Прапора, дають квартиру у Києві. Офіційно визнаному письменнику довіряють посаду головного редактора журналу «Українська література» (з 1946 року – «Вітчизна»). До початку німецько-радянської війни письменник створив кілька сценаріїв, писав п’єси та видав збірку гумористичних оповідань «Короткі історії». Коли почалася війна, його разом із сім’єю евакуювали в Уфу, де він брав активну участь в організації видання творів українських письменників серії «Фронт і тил», згодом працював військовим кореспондентом на Першому Українському фронті. У 1946 році Юрій Іванович був одним із представників радянської преси на Нюрнберзькому процесі, під його враженням написаний цикл хвилюючих репортажів «Листи з Нюрнберга» (1946).

Талант Яновського-новеліста, який, здавалося, був уже цілком сформованим у передвоєнні роки, під час Другої світової війни засяяв новими гранями. Новелістика тепер стає основним жанром художньої творчості письменника. Найповніше вона представлена у збірці «Земля батьків» (1944). Відразу по війні на нього знову чекали неприємності. У 1946 році «за націоналізм, міщансько-обивательські погляди, аполітичність, друк помилкових і порочних творів на сторінках журналу “Вітчизна”» Ю. Яновського звільняють з посади головного редактора журналу, а наступного року ідеологічного розгрому зазнав його новий роман «Жива вода» – про перший післявоєнний рік, відбудову зруйнованого господарства, трудовий героїзм жінок, про волелюбний, працьовитий і гордий український народ. Яновський записав у щоденнику: «Поховали «Живу воду» метрів на десять під землю». Вже після смерті автора, після вимушених багаточисленних правок роман вийшов у спотвореному вигляді під назвою «Мир» (1956). Опального романіста зовсім перестали друкувати, тож Юрій Іванович потроху носив букіністам найкоштовніші раритети з власної книгозбірні. Його врятувала несподівано присуджена у 1949 році Сталінська (пізніше перейменована в Державну) премія ІІІ ступеня за збірку «Київські оповідання».

Продовжував Юрій Іванович працювати і як сценарист – брав участь у написанні сценаріїв до художнього фільму «Зв’язковий підпілля» (1951), документального фільму «Микола Васильович Гоголь» (1952), створював літературні сценарії.

YanovskyiYI5.jpg

Віддавши кращі творчі роки прозі, останнє слово в літературі письменник сказав мовою драматургічного мистецтва. Він звертався до драматургії неодноразово протягом життя. «Дума про Британку», написана у 1937 році, пройшла у п’ятдесяти театрах країни у рік виходу. Таке досягнення спонукало Яновського до написання нових п’єс, частину з яких він встиг завершити, але працю над іншими перервала війна. Після війни письменник знову повернувся до драматургії, завершив кілька довоєнних задумів та створив нові п’єси. «Завойовники» (1931), «Дума про Британку» (1937), «Потомки» (1938), «Син династії» (1942-1947), «Дочка прокурора» (1953), «Райський табір» (1953), «Молода воля» (1954) – такий творчий доробок Яновського-драматурга. 16 лютого 1954 р. на сцені Київського театру російської драми ім. Лесі Українки (нині – Національний академічний драматичний театр імені Лесі Українки) відбулася прем’єра п’єси Ю. Яновського «Дочка прокурора», що стала його лебединою піснею. Морально-етичні колізії, майстерно виписані характери забезпечили драмі сценічний успіх.

Не стало Ю. Яновського 25 лютого 1954 року. Похований письменник на Байковому цвинтарі.

За роки, що минули після смерті письменника, його творча спадщина здобула широке визнання читачів, двічі виходили твори майстра слова п’ятитомними виданнями; твори письменника перекладали багатьма мовами, про нього знають не лише в Україні, а й далеко за її межами. У 1968 році Кіровоградський обком комсомолу заснував обласну премію імені Ю. Яновського для відзначення досягнень творчої молоді області. У 1982 році правління Спілки письменників України запровадило республіканську премію ім. Ю. Яновського для пошанування кращих майстрів новели. Компаніївська районна рада 2016 року започаткувала також літературну премію ім. Юрія Яновського у жанрах малої прози й поезії.

Пам'ять

У Кропивницькому у 1972 році відкрито меморіальну дошку на будинку, в якому мешкав з 1909 до 1919 року Юрій Яновський.

Іменем Юрія Яновського названі вулиці в містах: Києві, Одесі, Кропивницькому, Баштанці.

Бібліографія

Твори Ю. І. Яновського

Яновський, Юрій Іванович. Твори: в 5 т. / Юрій Яновський; Упоряд. та приміт. К. П. Волинського, М. М. Острика; Редкол.: І. О. Дзеверін (голова) та ін. – К.: Дніпро, 1983.

Яновський, Юрій Іванович. Вибрані твори / Юрій Яновський; Вступ. ст. С. Плачинди. – К.: Дніпро, 1970. – 451,[2] с. – (Шкільна б-ка).

Яновський, Юрій Іванович. Вершники / Юрій Яновський. Мир: Романи / Післямова. І. Муратова. – К.: Молодь, 1980. – 278,[2] с. – (Б-ка художніх творів для підлітків і юнацтва).

Яновський, Юрій Іванович. Майстер корабля: роман / Юрій Яновський; авт. передм.: Григорій Зленко, Михайло Левченко; худ. Іван Пуленко. – Одеса: Маяк, 1972. – 156 с. – (Сер. «Морська бібліотека»; кн. 3).

Яновський, Юрій Іванович Мамутові бивні: оповідання / Юрій Яновський. – Харків: Книгоспілка, 1925. – 77,[2] с.

Яновський, Юрій Іванович. Мир: роман / Юрій Яновський. – К.: Дніпро, 1965. – 286 с.

Яновський, Юрій Іванович. Прекрасна Ут: морські вірші / Юрій Яновський. – Харків: Книгоспілка, 1928. – 76,[1] с.

Яновський, Юрій Іванович. Чотири шаблі: роман: В 2 ч. / Юрій Яновський. – Вінніпег, 1951 – (Б-ка «Нового Шляху»).

Яновський, Юрій Іванович. Земля батьків: вибране / Юрій Яновський; вступ. стаття: С. Плачинда. – К.: Дніпро, 1966. – 200 с.: портр. – (Шкільна бібліотека).

Яновський Юрій. Біографія / Юрій Яновський // Вітчизна. – 2003. – № 1-2. – С. 35.

Література про життя і діяльність Ю. Яновського

Бабишкін, Олег Кіндратович. Кіноспадщина Юрія Яновського / Олег Бабишкін. – К.: Мистецтво, 1987. – 139,[2] с.

Панченко, Володимир Євгенович. Юрій Яновський: життя і творчість / Володимир Панченко. – К.: Дніпро, 1988. – 292, [2] с.: факс.

Панченко, Володимир Євгенович. Морський рейс Юрія Третього / Володимир Панченко. – Кіровоград: Мавік, 2002. – 146,[1] с.: портр.

Плачинда, Сергій Петрович. Юрій Яновський: біогр. роман / Сергій Плачинда. – К.: Молодь, 1986. – 256,[3] с.,: іл. – (Сер. біографічних творів «Уславлені імена»; вип. 67) (Б-ка юнацтва). – Бібліогр. в прим.: с. 250-254.

Поліщук, Володимир. До безуму любив степ / В. Поліщук, С. Ушакова. – Кропивницький: ФО-П Ротар О. С., 2020. – 150,[2] с.: фот. – Бібліогр. с. 144-149.

Пугач, Володимир Гаврилович. Юрій Яновський: літ. портрет / Володимир Пугач. – К.: Дніпро, 1972. 127, [1] с. – Бібліогр.: с. 126-127 та в підрядк. приміт.

Семенчук, Іван Романович. Юрій Яновський: Життя і творчість: книга для вчителя / Іван Семенчук. – К.: Рад. шк., 1990. – 256 с. – (Сер. «Література і мистецтво» / Т-во «Знання» УРСР; № 1). – Бібліогр.: с. 30-32.

Тростянецький, Арон Абрамович. Крила романтики: життя і творчість Юрія Яновського / Арон Тростянецький. – К.: Рад. письменник, 1962. – 175 с.

Юрій Яновський: Бібліогр. покажчик літератури: до 70-річчя з дня народження / Кіровоградське обл. управління культури, Кіровоградська обл. універсальна наук. б-ка ім. Н. К. Крупської; укл.: Л. Г. Шуменко, Н. М. Бурлака; ред. Е. І. Наливайко; відп. викон. П. М. Півняк. – Кіровоград, 1972. – 18 с.

Базилевський, В. Карбування по металу / В. Базилевський // Кіровоградська правда. – 1977. – 27 серпня – С. 3

Бернадська Н. Юрій Яновський / Н. Бернадська // Українська мова і література в школі. – 1999. – № 45. – С. 1-3.

Бондар В. Один з уніфікованих: над першим томом Ю. Яновського / В. Бондар // Літературна Україна. – 2002. – 12 грудня. – С. 11.

Бондаренко С. Сто років забуття: Про Юрія Яновського / С. Бондаренко // Київські Відомості. – 2002. – 20 вересня. – С. 9.

Брюховецька, Лариса. Мистецтво високої напруги. Юрій Яновський і кіно / Лариса Брюховецька // Літературна Україна. – 2019. – 28 вересня. – С. 21.

Войтенко, Володимир. Скалічений вершник: Яновський Юрій / Володимир Войтенко // День. – 2005. – 17 серпня. – С. 11.

Волиняк, Петро. Помер Юрій Іванович Яновський / П. Волиняк // Нові дні. – 1954. – № 51. – С. 22-23.

Вороніна К. Лицар національної культури / К. Вороніна // Кіровоградська правда. – 2002. – 14 вересня. – С. 1.

Гнатюк, Мирослава. Реляція «автор-текст» у модерній новелістиці Юрія Яновського / М. Гнатюк // Слово і час. – 2004. – № 2. – С. 3-13.

Гнатюк, Мирослава. Микола Гоголь і Юрій Яновський: дві гілки українського дерева / М. Гнатюк // Київська старовина. – 2009. –№ 4. – С. 133-144.

Голобородько, Ярослав. Естетика й естетизм Юрія Яновського (романи «Майстер корабля», «Вершники») / Я. Голобородько // Українська мова і література в школі. – 2007. – № 5. – С. 50-60.

Голобородько, Ярослав. Естетична поліфонія Юрія Яновського / Я. Голобородько // Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. – 2004. – № 4. – С. 129-142.

Голобородько, Ярослав. Зодчий прози. Романний світогляд Юрія Яновського / Ярослав Голобородько // Українська мова та література. – 2005. – № 33. – С. 14-20.

Данюк, Анна. Творча біографія Юрія Яновського: Роман «Майстер корабля» – романтичний трактат про мистецтво / Анна Данюк // Українська мова і література в школі. – 2021. – № 6. – С. 32-36.

Дацька, Валентина. Його особистий Байгород: 27 серпня – 114 років від дня народження Юрія Яновського / Валентина Дацька // Народне слово. – 2016. – 25 серпня. – С. 7: фото.

Жигун, Сніжана. Мовна гра як стилетвірний чинник у творчості Юрія Яновського / Сніжана Жигун // Дивослово. – 2010. – № 10. – С. 47-49.

Загрійчук А. «Моні Лізі» судився довгий вік. На відміну від творця: історія кохання Юрія Яновського / Загрійчук А. // Народне слово. – 2002. – 24 вересня. – С. 3.

Зеров, Микола. Юрій Яновський / М. Зеров // Українська культура. – 2002. – № 7. – С. 10-12.

«І як нам мало треба...»: Історія одного листування // Єлисавет. – 1992. – 14 жовтня. – С. 2

Іщенко, Зонатта. Новатор української літератури / Зонатта Іщенко // Народне слово. – 2022. – 1 вересня. – С. 4: фото.

Кавун, Л. Історизм і міфологізм у романі Юрія Яновського «Чотири шаблі» / Л. Кавун // Українська мова та література. – 2003. – № 38 – С. 21-24.

Карамаш С. Про Ю. Яновського / Карамаш С. // Літературна Україна. – 2002. – 10 жовтня. – С. 9.

Кирилюк, Вітольд. «Тамар, світ Юріївно!»: Архів / В. Кирилюк // Київ. – 2004. – № 4-5. – С. 174-181.

Ковальчук, Олександр. Жінка у візіях чоловіка: аберації зору: Роман Юрія Яновського «Майстер корабля» / О. Ковальчук // Дивослово. –- 2004. – № 8. – С. 37-42.

Кондратьєва, Світлана. «Завойовники» Юрія Яновського: автор у пошуках назви твору / Світлана Кондратьєва // Слово і час. – 2021. – № 3. – С. 76-82. – Бібліогр. в кінці ст.

Криворотенко, Ольга. Юрій Яновський – сміливий новатор в українській літературі. / Ольга Криворотенко // Українська мова і література в школі. – 2020. – № 3. – С. 27-32.

Мариненко, Ю. Від «Живої води» до «Миру» / Ю. Мариненко // Українська мова і література в школі. ؘ 2002. – № 37 жовтень. – С. 13-17.

Мартинчук Я. В. Трагедія роду половців у романі «Вершники» Ю. Яновського / Я. В. Мартинчук // Вивчаємо українську мову та літературу. – 2011. – № 10. – С. 23-26.

Матівос Ю. Микола Гоголь і Юрій Яновський – родичі / Ю. Матівос // Голос України. – 2002. – 31 жовтня. – С. 18-19.

Мафтин, Наталя. Типологія новелістичного мислення у прозі Юрія Яновського / Наталя Мафтин // Слово і час. – 2010. – № 10. – С. 3-10 – Бібліогр. в кінці ст.

Митрофаненко Юрій. Народне повстання єлисаветградців проти загону М. Никифорової (Марусі) – історична основа повісті Ю. Яновського «Байгород» / Юрій Митрофаненко // Вежа. – 2006. – № 18. – С. 126-148.

Михайловська, Наталія Іванівна. Видатний степовик Яновський / Н. І. Михайловська // Степовий край. – 2022. – 25 лютого. – С. 2: фото.

Мовчан, Раїса. «Благословіть почати щирий труд, що відчинив би далину, як двері...» (Неоромантизм ранньої прози Ю. Яновського) / Раїса Мовчан // Українська мова та література. – 1999. – № 45 – С. 4-7.

Мовчан, Раїса. Візуальні форми та їх роль у модерністському романі («Чотири шаблі» Юрія Яновського) / Раїса Мовчан // Слово і час. – 2018. – № 11. – С. 88-96. – Бібліогр. в кінці ст.

Мовчан, Раїса. Неоромантична проза Юрія Яновського: «Майстер корабля», «Чотири шаблі» / Раїса Мовчан // Дивослово. – 2001. – № 7. – С. 59-67.

Моргаєнко, П. Романтик високого покликання: [Ю. Яновський] / П. Моргаєнко // Кіровоградська правда. – 1972. – 27 серпня. – С. 2.

Несисюк О. Юрій Яновський як стиль: виструнчений, коректний / О. Несисюк // Українська мова і література в школі. – 2002. – № 37 жовтень. – С. 17-19.

Німенко А. Стежина до майстра корабля: уривки зі спогадів / А. Німенко // Кіровоградська правда. – 2003. – 29 липня. – С. 3.

Орел, Світлана. Володимир Панченко: «Екран великої історії Юрія Яновського не роз’їла кислота творчої несвободи» / С. Орел // Вечірня газета. – 2002. – 27 вересня. – С. 11.

Панченко В. «Я теж жив ...» / В. Панченко В. // День. – 2002. – 29 серпня. – С. 5.

Панченко В. Юрію Яновському – 100 / В. Панченко В. // Українська культура. – 2002. – №7. – С. 10.

Панченко, Володимир. «Морські вовки» в степах України. Чому неоромантик Юрій Яновський став соцреалістом / Володимир Панченко // Літературна Україна. – 2012. – 9 серпня. – С. 6-7.

Перші редактори // Вітчизна. – 2003. – № 1-2. – С. 73.

Погрібний В. Прийдешній вересень Юрія Яновського / В. Погрібний // Кіровоградська правда. – 2002. – 4 липня. – С. 1.

Погрібний В. Соціалізмові Яновський був потрібен?... : Про музей Юрія Яновського в с. Нечаївка / В. Погрібний // Кіровоградська правда. – 2000. – 26 жовтня. – С. 3.

Прокопенко, Світлана. Життєвий і творчий шлях Юрія Яновського / Світлана Прокопенко // Українська мова й література в сучасній школі. – 2012. – № 4. – С. 43-46.

Приходько, І. Ф. Модерна поетика раннього Юрія Яновського / І. Ф. Приходько // Вивчаємо українську мову та літературу. – 2013. – № 34-36. – С. 59-67. – Бібліогр. в кінці ст.

Пугач В. Слово про Юрія Яновського / Пугач В. // Степовий край. – 2001. – 23 серпня. – С. 4.

Пуніна, Ольга. Кіноконструкція в романі Юрія Яновського «Майстер корабля» / Ольга Пуніна // Слово і час. – 2010. – № 11. – С. 41-50.

Рудницька, Ольга. Соцреалістичний канон і новаторський естетичний пошук у романі Юрія Яновського «Вершники» / О. Рудницька // Дивослово. – 2011. – № 5. – С. 55-59.

Садовенко, Раїса. Є в Нечаївці музей / Р. Садовенко // Степовий край. – 2006. – 20 травня. – С. 2.

Сизоненко О. Війни минають, а небо й земля залишаються: Про Ю. Яновського / О. Сизоненко // Літературна Україна. – 2002. – 10 жовтня. – С. 9.

Сизоненко О. Лютували шаблі... : Юрію Яновському – 100 / О. Сизоненко // Вежа. – 2003. – № 14. – С. 237-258

Скорик, Михайло. «Вершники» з поля бою / Михайло Скорик // Слово Просвіти. – 2015. – № 2 (січень). – С. 13.

Скрипник, Людмила. Трагедія роду і народу (за романом «Вершники» Ю. Яновського) / Л. Скрипник // Українська мова і література в школі. – 2006. – № 1. – С. 39-43. – Бібліогр.: 14 назв.

Слабошпицький М. Молодість – це жадоба життя / М. Слабошпицький // Урядовий кур’єр. – 2002. – 29  серпня. – С. 5.

Смолич Ю. Злигодні Юрія Яновського / Ю. Смолич // Сучасність. – 1971. – № 7-8. – С. 68-84.

Стоян Микола. Доброго дня, Юрію Івановичу!: Зустріч з Ю. Яновським / Микола Стоян // Кіровоградська правда. – 2002. – 15 жовтня. – С. 3.

Ульянова Г. О. Ю. Яновський. «Шаланда в морі». Особливості стилю письменника. / Г. О. Ульянова // Вивчаємо українську мову та літературу. – 2012. – № 13. – С. 15-17.

Цалик, Станіслав. Іронічний вершник Юрій Яновський / Станіслав Цалик // Українська мова та література. – 2005. – № 21-23. – С. 37-42.

Целих Ю. Г. Юрій Яновський / Ю. Г. Целих, П. Селігей // Літературна Україна. – 2002. – 29 серпня. – С. 7.

Шпак, Віктор. Добрий геній українського кіно. / Віктор Шпак // Урядовий кур’єр. – 2012. – 13 жовтня. – С. 16: фото.

Ющенко О. Вершник з відібраним сідлом : До 100-річчя з дня народження Юрія Яновського / О. Ющенко // Народне слово. – 2002. – 20 серпня. – С. 3.

Web-ресурси

Бурбан Володимир. Стриножений вершник. 27 серпня виповнюється 100 років із дня народження видатного українського письменника Юрія Яновського (ZN,UA)

Гриневич Віктор. Зачарований вершник (Голос України)

Гунько Олександр. «Мамо, мені лікують серце, а воно зовсім не болить» (Gazeta.ua)

Жежера Віталій. Каганович півгодини присвятив романові Яновського (Gazeta.ua)

Ковальова Анастасія. «І думав я не тільки те, що написав у книжках». 120 років тому народився Юрій Яновський (Суспільне. Новини)

Юрій Яновський – книги та біографія (Книгарня «Є»)

Юрій Яновський (ВУФКУ)

Юрій Яновський – сміливий новатор в українській літературі XX ст. (Освіта. UА. Українська література)

Шевелєва Мар’яна. Юрій Яновський – неоромантик, розчавлений радянською кирзою (Український інтерес)

Шепель Федір. У Кропивницькому зберігають унікальні історичні записи письменника-земляка про Нюрнберзький процес (З перших уст. Новини Кіровоградщини)

Янковська Оксана. Яновський Юрій Іванович (Енциклопедія історії України. Інститут історії України)

Яновський Юрій – Біографія (OnlyArt)

Яновський Юрій Іванович (Вікіпедія)