Відмінності між версіями «Шулов Аарон Зельманович»

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку
(Створена сторінка: Файл:ShulovAZ.jpg|мини|200px|<p style="text-align:center;">'''Аарон Зельманович Шулов'''</p><p style="text-align:left;"><b>Дат...)
 
Рядок 35: Рядок 35:
  
 
На території зоопарку є озеро, струмочки, скеля Мойсея з невеликим водоспадом, мавпячий острів, просторі галявини, тінисті куточки для відпочинку.
 
На території зоопарку є озеро, струмочки, скеля Мойсея з невеликим водоспадом, мавпячий острів, просторі галявини, тінисті куточки для відпочинку.
 +
 +
<gallery>
 +
Файл:ShulovAZ4.jpg|Карта зоопарку
 +
Файл:ShulovAZ5.jpg|Ноїв ковчег – інформаційний центр зоопарку
 +
Файл:ShulovAZ6.jpg|Скеля Мойсея
 +
</gallery>
  
 
[[Файл:ShulovAZ4.jpg|200px|]]<br/>
 
[[Файл:ShulovAZ4.jpg|200px|]]<br/>

Версія за 10:56, 19 листопада 2021

Аарон Зельманович Шулов

Дата народження — 05.11.1907
Місце народження — м. Єлисаветград (нині м. Кропивницький),Україна
Дата смерті — 24.10.1997
Місце смерті — м. Єрусалим, Ізраїль
Місце поховання — м. Єрусалим

Аарон Зельманович Шулов (5 листопада 1907, м. Єлисаветград (нині м. Кропивницький), Україна – 24 жовтня 1997, м. Єрусалим, Ізраїль) – ізраїльський зоолог, професор Єврейського університету в Єрусалимі, один з організаторів ізраїльської школи ентомології. Засновник Біблійного зоопарку в Єрусалимі.

Життя і діяльність

Аарон Шулов народився 5 листопада 1907 року в місті Єлисаветграді (нині м. Кропивницький). Його батько Зельман (Соломон) Якович Шулов (1876–1939 рр.) працював бухгалтером і технічним секретарем товариства землевлаштування трудящих євреїв, у радянські часи – завуч Єлисаветградського технікуму (був репресованим у 1937 році). Мати Єва Саулівна (1880 –1959 рр.) вела домашнє господарство і займалася вихованням дітей. У багатодітній єврейській родині Шулових було 7 дітей: донька Юдіф і сини Аарон, Марк, Саул, Авраам, Яков, Борис. Ще в дитинстві у хлопчика Аарона проявилася любов до тварин. Він залюбки допомагав батькам по господарству.

В юності Аарон брав активну участь у молодіжному сіоністському русі «Ашомер Ацаір» (в перекладі «Юний страж»). Головною метою цієї організації була підготовка єврейської молоді до репатріації в Ізраїль і до трудового життя в кібуцах. Як керівника підпільної сіоністської організації «Ашомер Ацаір», Аарона Шулова заарештовували 26 квітня 1926 року. На нього була заведена карна справа, яка нині зберігається у Державному архіві Кіровоградської області. У матеріалах справи було зазначено: «Під час медогляду Шулова Аарона виявилося: зросту середнього, харчування недостатнього, збільшені шийні залози, різке викривлення хребта, внаслідок чого в області викривлення дихання послаблене. Перебування в умовах Півночі негативно вплине на здоров'я Шулова А.З.».

Попри висновки медиків, особливою нарадою при колегії Державного політичного управління УРСР 25 червня 1926 року 18-річного юнака визнали соціально небезпечним елементом і засудили до 3 років заслання у Зирянський край (Республіка Комі, Росія). Батьки Аарона, прагнучи визволити сина, написали листа Катерині Павлівні Пєшковій (дружині М. Горького), яка була головою Російського Червоного Хреста та Комітету допомоги політв’язням. Завдяки її заступництву, уже 10 вересня 1926 року юнакові замінили тюремне ув'язнення висилкою з країни. Шулов виїхав до Палестини через один із південних портів СРСР.

Там він спочатку доглядав за худобою, будував дороги, а потім вступив на хімічний факультет Єврейського університету. Аарон продовжив свою освіту в Італії, де у 1935 році отримав ступінь доктора зоології Неаполітанського університету. Повернувшись до Палестини, Шулов розпочав наукову та викладацьку діяльність в Єврейському університеті Єрусалима. У науковому світі Аарон Зельманович вважається одним із засновників ізраїльської школи ентомології. Він є автором та співавтором понад 140 наукових праць з проблем зоології, ентомології і токсикології. Шулов створив сироватку проти отрути жовтих скорпіонів, яку й дотепер використовують у всіх лікарнях та медичних центрах Ізраїлю. За цю розробку професор отримав премію Міністерства охорони здоров’я Ізраїлю. Він був одним із засновників медичної служби Збройних Сил Ізраїлю.

За праці у галузі боротьби з комахами-шкідниками професор отримував премії від урядових установ різних країн. Протягом 20 років Шулов очолював відділення ентомології Єврейського університету, був членом багатьох міжнародних наукових товариств та організацій. Він брав участь у IX та XI Міжнародних ентомологічних конгресах.

Для Єврейської енциклопедії Аарон Зельманович написав розділ про фауну країни. У 1978 році світ побачив переклад Тори (Закони Мойсея) на російську мову. Професор взяв у ньому участь як консультант із зоології.

Та головною справою життя Шулова стало заснування Біблійного зоопарку в Єрусалимі. Історія зоопарку розпочалася у вересні 1940 року, коли професор, відомий на той час ізраїльський зоолог і ентомолог, вирішив заснувати перший в Єрусалимі зоологічний сад, який розпочинався з зібрання тварин, яких родина Аарона тримала у себе вдома. Дружина Йохевед Шулова підтримувала всі починання та ідеї чоловіка.

ShulovAZ2.jpg
Шулов із дружиною та пітоном

Він хотів, щоб у школярів і студентів з'явилася можливість побачити справжніх тварин, а не тільки намальованих в енциклопедії, щоб вони могли ближче познайомитися з тваринним світом. Зоопарк же замислювався не простим, а тематичним. За задумом Аарона Шулова, в ньому повинні були мешкати тварини, назви яких зустрічаються в Танахе (Старому Завіті). В Писанні тварини згадуються дуже часто, з ними пов'язано багато єврейських традицій.

На кожну клітку Шулов прикріплював табличку з відповідною цитатою з Танаха. Зараз такі таблички стоять в зоопарку не тільки поруч із вольєрами, а й поруч із деревами, назви яких зустрічаються в Старому Завіті. Більшість видів тварин, які утримуються в зоопарку, живуть на Землі Ізраїлю і згадуються в Танахе, серед них є також деякі зникаючі види.

ShulovAZ3.jpg
Табличка

Аарон Шулов був директором всесвітньо відомого Біблійного зоопарку в Єрусалимі 57 років. За ці роки зоопарк кілька разів переїжджав, поступово розширювався.

Зі скромного звіринця він перетворився на величезний Біблійний зоопарк – візитівку «вічного міста». Розташовується він у мальовничій долині на південному заході Єрусалиму. На величезній території зоопарку в 25 гектарів утримуються понад 300 видів різних тварин, птахів і рептилій. Вони живуть у природному середовищі – від африканської савани до тропічного лісу. У зоопарку діє ветеринарний центр з операційними, лабораторією і карантинним блоком. У «дитячому зоопарку» відвідувачам можна гладити і годувати карликових кіз, овець, кролів, а в спеціальному басейні – коропів кої. Фрукти, овочі та м’ясо, які потрібні для харчування звірів, безкоштовно постачають ізраїльські компанії як десятину.

Дворівневий простір зоопарку можна об’їхати на екскурсійному потязі, а можна обійти пішки, вивчаючи не тільки фауну, а й флору – в парку ростуть місцеві дерева і чагарники, багато з яких теж згадані у Біблії.

На території зоопарку є озеро, струмочки, скеля Мойсея з невеликим водоспадом, мавпячий острів, просторі галявини, тінисті куточки для відпочинку.

ShulovAZ4.jpg
Карта зоопарку

ShulovAZ5.jpg
Ноїв ковчег – інформаційний центр зоопарку

ShulovAZ6.jpg
Скеля Мойсея

ShulovAZ7.jpg ShulovAZ8.jpg ShulovAZ9.jpg
Мешканці зоопарку

ShulovAZ10.jpg ShulovAZ11.jpg
Дивовижні скульптури

Серед відвідувачів зоопарку найбільше туристів і студентів. У дні шкільних канікул у зоопарку проводяться семінари, виставки та інші цікаві заходи. Особливе значення для відвідувачів має медичний центр, розташований в зоні зоопарку, що допомагає дітям вилікуватися від багатьох захворювань за допомогою біблійних тварин.

Шулов Аарон Зельманович помер 24 жовтня 1997 року. Він мав щастя прожити довге та яскраве життя. Побудувати на порожньому місці величезний, процвітаючий і відомий на весь світ зоопарк, незважаючи на всі поневіряння та труднощі, могла тільки сильна, віддана своїй справі людина. Саме таким і був Аарон Шулов.

Пам’ять

В Єрусалимі ім’ям Аарона Шулова назвали головну вулицю, яка веде до Біблійного зоопарку.

Бібліографія

Босько В. М. [Шулов Аарон] // Історичний календар Кіровоградщини на 2011 рік: Люди. Події. Факти: історико-краєзнавче видання: довідник / Володимир Босько; Управління освіти і науки Кіровоградської облдержадміністрації, Кіровоградський обл. ін-т післядипломної педагогічної освіти ім. В. Сухомлинського. – Кіровоград: Центрально-Українське видавництво, 2010.– C. 68-70.

Трибуцька Олена. Сибірські палестини Аарона Шувалова: засновник знаменитого біблейського зоопарку - наш земляк / Олена Трибуцька // Наше місто. – 2012.– 18 жовтня. – С. 4: фото

Web-ресурси

Аарон Шулов (Вікіпедія)

Библейский зоопарк в Иерусалиме (ZoomIsrael)

Библейский зоопарк в Иерусалиме. Прошлое – настоящее (Само Собой)

Біблійний зоопарк у Єрусалимі (ДивенСвіт)

Єрусалимський Біблійний зоопарк (Християнський портал КІРІОС)

Зоопарк семьи Тиш: где находится и что посмотреть рядом (Account.Travel)

Зоопарк, у якому нема… левіафана і єдинорога (CREDO)

Иерусалимский библейский зоопарк (vnu4ka– LiveJournal)

Иерусалимский библейский зоопарк (IsraLove)

Кировоградская область (Ujew)

Шулов Ахарон (Электронная еврейская энциклопедия ОРТ)