Відмінності між версіями «Ширман Натан Ісаакович»

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Рядок 13: Рядок 13:
 
треба ще й вміти лікувати.<br />
 
треба ще й вміти лікувати.<br />
 
<br />
 
<br />
Бертольд Брехт </p>
+
Бертольд Брехт</b> </p>
  
  

Версія за 15:50, 27 грудня 2013

Натан Ісаакович Ширман

народився — 1869
місце народження — м. Житомир Російська імперія
дата смерті — 27.02.1944
місце смерті — м. Рязань, Російська федерація

Ширман Натан Ісаакович (1869 — 1944) — лікар, викладач, учитель, автор підручника з латині для медичних навчальних закладів.



Життя та діяльність

Замало бути лікарем,
треба ще й вміти лікувати.

Бертольд Брехт


Натан Ширман народився 1869 року в м. Житомирі в єврейській сім'ї. В 1871 році батьки Натана переїздять до міста Єлисаветград (нині Кіровоград). Сім'я жила дуже бідно. Коштів не вистачало щоб дати дітям добру освіту. Спочатку Натан навчався в хедері- приватному єврейському училищі де навчались хлопчики з незаможних родин. Але 1880 року в місті відкрилась чоловіча гімназія і Натан стає учнем цього учбового закладу. Вісім років він навчається в гімназії і 1888 закінчує навчання. Того ж року Натан Ширман відсилає документи до Московського університету. Сам дає приватні уроки: гроші потрібні будуть для поїздки до Москви. Але документи він отримав з відмовою, що процентну для євреїв норму набрано. Юнак залишається в Єлисаветграді і продовжує давати приватні уроки. Через рік він вступає до Київського університету на медичний факультет. Студентські роки були невеселими, адже жили бідно, ледве вистачало коштів на харчування.

У 1894 році з відзнакою закінчив медичний факультет Київського університету. Після отримання диплому лікаря Н. І. Ширман повернувся до свого рідного міста, з бажанням зайнятися лікарською діяльністю. Але приватна практика не давала можливості проіснувати цьому лікареві-безсрібнику, і тому Натан Ісаакович разом зі своєю лікарською діяльністю продовжував давати уроки Свою викладацьку діяльність Ширман узаконив тим, що здав спеціальний екзамен і 2 вересня 1900 року одержав посвідчення на право займати посаду вчителя, право викладання математики, але тільки своїм одновірцям.

Та до освіченої доброї людини, яким був Натан Ісаакович, йшли вчитися всі і не тільки його одновірці. Він готував на атестат зрілості, на звання учня аптекаря, консультував гімназистів. В числі його учнів був знаменитий пізніше поет Дем'ян Бєдний.

У 1900 — 1904 роках — лікар на заводі братів Якульських (колишній завод “Більшовик”). Під час російсько-японської війни служить полковим лікарем на Далекому Сході.

З 1904 — 1914 рр.Натан Ширман повернувся на роботу на ті ж заводи і крім того почав працювати лікарем комерційного училища.

З 1914 по 1916 рр. знову служив в армії ординатором у госпіталі міста Орла.

З 1920 по 1924 — лікар шкіл дитячих будинків. З 1924 по 1925 працював виробничим лікарем заводу “Червона зірка”.

Його душевна простота, бажання кожному допомогти привертали всіх, хто з ним спілкувався, на заводі він знав кожного робітника, з усіх сил намагався поліпшити умови праці і її охорони. Тому користувався заслуженим авторитетом. Його справедливі вимоги завжди виконувала адміністрація.

Велику наукову роботу проводив Н. І. Ширман, за що був удостоений звання доцента.

В числі наукових праць Н. Ширмана:

1. Підручник латинської мови для осіб медичних професій, надрукований тиражем 3000 примірників.

2. Закупорка брюшної аорти на місці біфуркації, надрукована в “Практическом враче”, 1907 р.

3. Роботи, надруковані в журналі будівельного технікуму м. Кіровограда в 1925 році:

- Марксизм і дарвінізм;
- Діалектика в медицині;
- Діалектика як філософія пролетаріату.

Крім того Н. І. Ширман проводив велику педагогічну роботу. У 1928 — 1935 роках викладав анатомію, фізіологію та латинську мову в Зінов'євській фельдшерсько-акушерській школі, написав підручник з латинської мови для медиків.

Протягом 1935-1941 років працював у Кіровоградському педагогічному інституті викладачем анатомії та фізіології. Читав лекції в клубах. Його лекції слухали з цікавістю, адже він добре володів словом. Натан Ширман мав чудову особисту бібліотеку, яку постійно поповнював новими книгами.

Діти в його сім'ї мали вільний доступ до книг. Під час війни сім'я виїхала в м. Рязань, де Натан Ісаакович і помер 27 лютого 1944 року, не знаючи про те, що в його будинок упала бомба і що все загинуло, в тому числі і книги. Та світла пам'ять про нього залишилася і його ім'я і нині згадують у Кіровограді з повагою. Це був скромний трудолюбивий лікар-ентузіаст, котрий присвятив своє життя служінню людям.

Пам’ять

В 1911 році в серії “Єлисаветградське коло” вийшла друком книга “Воспоминания врача Натана Ширмана”, підготовлену Олександром Чудновим.


Бібліографія

Воспоминания врача Натана Ширмана [] / сост. Александр Чуднов. - 2-е изд. - Кировоград : Имэкс-ЛТД, 2011. - 233 с. : карты, ил., портр., фото. - (Сер. "Єлисаветградське коло"). - Текст: рус., укр.

Ширман Н. Воспоминания /Н. Ширман //Єлисавет. Історико-краєзнавчий додаток до газети “ Народне слово”. - 1993. - 14 січня.- С. 4. - 28 січня. - С. 4.- 11 лютого. - С.4.- 31 березня. - С. 4.- 10 червня. - С.4. - 29 липня.- С. 4

Хуторян Р. Пам'яті Н. І. Ширмана. /Р. Хуторян //Єлисавет. Історико-краєзнавчий додаток до газети “Народне слово”. - 1993. - 14 січня. -С. 4


Web-ресурси

Ширман Натан Ісакович (1869-1944) http://lib.kr.ua/inner.php?id=103

Єлисаветградська чоловіча гімназія http://uk.wikipedia.org

Ширман Натан Ісаакович (1869-1944). Электронная библиотека РГБ http://search.rsl.ru/ru/catalog/record/5435852

В Кировограде презентовали первые книги серии ”Елисаветградский круг” http://kirovograd.ucoz.org