Хомандюк Микола Васильович

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Микола Васильович Хомандюк

Дата народження — 1.10.1945br />Місце народження — с. Горбівка, Глибоцький район, Чернівецька область, Україна
Дата смерті — 27.12.2005
Місце смерті — м. Кіровоград
Місце поховання — м. Кіровоград ( тепер м. Кропивницький)

Микола Васильович Хомандюк (1 жовтня 1945, с. Горбівка Глибоцького району Чернівецької області – 27 грудня 2005, м. Кіровоград) журналіст, режисер, редактор Кіровоградської державної телерадіокомпанії.

Життя і діяльність

Хомандюк Микола Васильович народився 1 жовтня 1945 року в селі Горбівка Глибоцького району на Буковині в селянській родині. По закінченню школи працював у рідному селі – спочатку в колгоспі, потім учителював. З дитинства хлопця вабила сцена, тому у 1963 році він вступив до театральної студії Київського академічного театру ім. І. Франка. Завершивши навчання, працював у Львівському театрі юного глядача, служив у збройних силах, після служби знову повернувся у свій ТЮГ. Ролями та увагою обділений не був, проте хотілося більшого. І молодий актор Микола Хомандюк перейшов у Дрогобицький музично-драматичний театр. Там виявся затребуваним – зіграв більше десятка ролей, але романтична натура кликала його в мандри. Потрапив на Далекий Схід – аж у Хабаровськ, де у крайовій філармонії функціонував драматичний ансамбль, який обслуговував українську діаспору Приамур’я, Хабаровського та Приморського країв. Ця сторінка біографії запам’яталась Миколі численними радісними і приязними зустрічами з нашими земляками, відірваними від України і спраглими за рідною мовою та мистецтвом. Повернувшись в Україну, працював у Ніжинському драмтеатрі, згодом навчався на режисерському факультеті Харківського інституту мистецтв, який закінчив у 1979 році. Був режисером у Мукачевому, Фергані, а потім приїхав у Кіровоград – режисером театру ляльок.

Край Кропивницького Микола полюбив відразу, а коли потрапив до заповідника-музею «Хутір Надія», то був просто зачарований, – тому з радістю прийняв пропозицію працювати в музеї. П’ять років роботи на «Хуторі Надія» були надзвичайно плідними для нього як у плані збагачення знаннями та знайомствами з цікавими людьми, так і в сенсі втілення власних ідей. Саме з цього часу затятого театрала, члена національної спілки театральних діячів України Миколу Хомандюка можна вважати краєзнавцем. Творчо-пошукову роботу Микола Васильович продовжив і в Києві, у Центральному проводі Всеукраїнського товариства «Просвіта», брав участь у підготовці й проведенні першого Всесвітнього форуму українців, встановив зв’язки з багатьма відомими українцями за кордоном.

Через хворобу Микола Хомандюк змушений був повернутися на Кіровоградщину, і тут у жовтні 1994 року доля посміхнулася йому запрошенням працювати в обласній державній телерадіокомпанії. З величезного доробку Миколи Хомандюка варто особливо виділити його талановито втілені проекти «Передзвін віків», «А стіл один для прадіда й онука» (про А. Тарковського), «Конвалія на граніті» (про трагічну долю поетеси з Гайворонщини Г. Берізки) і, нарешті, «Незгасимий вогонь Холодного Яру». Саме ця його робота у співавторстві з Володимиром Мощинським відзначена премією імені Володимира Ястребова. Величезне враження справила стрічка на учасників її презентації у Київському будинку вчителя під час третього Всесвітнього форуму українців. Багато ще задумів було у Миколи Васильовича – журналістських, літературних, але не судилося їм здійснитися. То є велика сумна істина, що відходячи, людина забирає цілий світ. Тим паче, творча людина. 27 грудня 2005 року Хомандюка Миколи Васильовича не стало.

HomandyukMV2.jpg

(Вечір пам’яті Галини Берізки та Миколи Хомандюка, проведений в ОУНБ ім. Д. Чижевського)

Бібліографія

Авдєєв А. Новий фільм про Холодний Яр / А. Авдєєв // Наше місто. – 2015. – 26 березня. – С. 2

Корінь Т. Село, якому пощастило на лідерів / Т. Корінь // Кіровоградська правда. – 2007. – 30 листопада. – С. 3

Краєзнавчий вісник Кіровоградщини / Кіровоградська обл. організація Національної спілки краєзнавців України, Кіровоградська обл. спілка краєзнавців; ред. О. О. Бабенко, С. М. Янчуков, Т.

А. Григор’єва. – Кіровоград: Центрально–Українське видавництво. – Вип. 9: Спеціальний випуск, присвячений 130-річчю "Театру Корифеїв". – 2013. – 139 с.

Куманський, Броніслав Петрович. Під зорею степової Еллади / Броніслав Куманський. – Кіровоград : Видавець Лисенко В. Ф., 2015. – 165, с. : портр.

Куманський Б. Земля наша незвідана / Б. Куманський // Народне слово. – 2002. – 26 грудня. – С. 3

Лауреати премії імені Володимира Винниченка // Народне слово. – 2002. – 23 серпня. – С. 1

Лісниченко Ю. "Людина має у щось вірити" / Лісниченко Ю. // Вечірня газета. – 2004. – 29 жовтня. – С. 9

Макей Л. В честь Арсения Тарковского / Людмила Макей // Первая городская газета. – 2017. – 26 октября. – С. 10

Мороз Л. Сенс життя – праця для України : До річниці смерті Миколи Хомандюка / Л. Мороз // Народне слово. – 2007. – 27 грудня. – С. 3

Мороз Л. Героїзм і містика Холодного Яру: Презентація документально-публіцистичного фільму "Незгасимий вогонь Холодного Яру" / Мороз Л. // Народне слово. – 2001. – 18 вересня. – С. 1,3

Нагороди будуть вручені сьогодні // Народне слово. – 2003. – 15 травня. – С. 1

Підлісний К. "А стіл один для прадіда й онука" / К. Підлісний // Народне слово. – 2003. – 29 травня. – С. 3

Хомандюк М. "А якщо нема води – її випили..." / Хомандюк М. // Народне слово. – 2003. – 6 вересня. – С. 1,2

Хомандюк М. Головне є той домок ... або Роздуми з приводу / Хомандюк М. // Народне слово. – 2002. – 26 вересня. – С. 3

Хомандюк М. Дві вистави з Прикарпаття / Хомандюк М. // Народне слово. – 2002. – 18 липня. – С. 3

Хомандюк М. Добром зігрів серце / Хомандюк М. // Слово "Просвіти". – 2004. – 6–12 травня. – С. 8

Хомандюк М. Лист у далеку Францію / М. Хомандюк // Єлисавет. – 1992. – 27 травня. – С. 2

18. Хомандюк М. "Мій "Хазяїн" – не єсть Терещенко..." / М. Хомандюк // Єлисавет. – 1993. – 14 січня. – С. 6

Юрченко А. Киноэпопея о Кировограде / А. Юрченко // Репортер. – 2004. – 19 апреля . – С. 2

Янчуков Станіслав. З іменем Володимира Ястребова / Станіслав Янчуков. – Кіровоград: Центрально–Українське вид–во, 2005. – 158 с.

Web-ресурси

Дубина Світлана. У Кіровограді вшанували пам’ять репресованої письменниці Галини Берізки та журналіста Миколи Хомандюка (ФОТО, ВІДЕО) ( Інформаційний портал «Гречка»)

Микола Хомандюк. «Стихи остаются»

Ткаченко Ольга. Про небайдужі серця ( Перша електронна газета).