Френчко Віктор Васильович

Матеріал з wiki
Версія від 16:48, 15 лютого 2021, створена Wikiuser (обговорення | внесок) (Створена сторінка: Файл:FrenchkoVV.jpg|мини|200px|<p style="text-align:center;">'''Віктор Васильович Френчко'''</p><p style="text-align:left;"><b>...)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Віктор Васильович Френчко

Дата народження — 06.08.1949
Місце народження — с. Підзамочок, Бучацький район, Тернопільська область, УРСР
Дата смерті — 13.09.2019
Місце смерті — м. Кропивницький, Україна
Місце поховання — м. Кропивницький, Почесна алея Лелеківського кладовища

Віктор Васильович Френчко (6 серпня 1949, село Підзамочок Бучацького району Тернопільської області – 13 вересня 2019, м. Кропивницький) – український скульптор, член Національної Спілки художників України.

Життя і діяльність

Талант творить все, що захоче,
а геній тільки те, що може.
Дега

Френчко Віктор Васильович народився 6 серпня 1949 року в селі Підзамочок Бучацького району Тернопільської області в родині колгоспників. Батько художника народився на території колишньої Польщі, мати – з Дніпропетровщини. У воєнні роки їх обох забрали до Німеччини на примусові роботи. Там вони і одружилися. В сім’ї після війни народилося троє синів. Віктор був середнім сином.

З дитинства хлопчик захоплювався малюванням і ліпленням. Першими його «скульптурними» роботами були фігурки з хлібного м’якуша, які ліпив, випасаючи худобу. Згодом десятирічний Вітя вступив до дитячої художньої школи в районному центрі Бучач. Чотири роки хлопець охоче ходив туди пішки, щораз долаючи п’ять кілометрів від рідного села.

Улюблений вчитель художньої школи О.В. Ментус, виявивши природні здібності учня, порадив Віктору продовжити навчання. Закінчивши Бучацьку дитячу художню школу в 1964 році, Френчко ще три роки (1964-1967 рр.) навчався на скульптурному відділенні Київської державної художньої школи імені Т.Г. Шевченка, яка стала стартовим майданчиком для вступу на скульптурний факультет Київського державного художнього інституту, де Віктор зустрівся з чудовим педагогом – академіком М.Г. Лисенко, заслуженим діячем мистецтв України, членом Академії мистецтв СРСР, народним художником.

Френчко був останнім – 106-м учнем видатного українського скульптора Михайла Лисенка, який навчався у Леонори Блох – учениці видатного французького скульптора кінця ХІХ – початку ХХ століття Огюста Родена. Лисенко вчив і любив Віктора, як свого сина, часто підгодовував і залишав ночувати у себе. У червоному дипломі Віктора Васильовича зазначено три спеціальності, що він одержав: художник, скульптор, педагог. 13 років свого життя Френчко освоював ремесло художника, таких заповзятих до науки називали «академістами».

У столиці Віктор зустрів свою долю – росіянку з Уралу, студентку відділення російської філології Київського університету. Молоді люди одружилися, а згодом стали батьками доньки і сина.

Закінчивши інститут у 1973 році, В. Френчко був запрошений на роботу до Кіровоградського художньо-виробничого комбінату художнього фонду України. З того часу художник жив і працював у Кіровограді (нині м. Кропивницький), де створив багато художніх робіт у різних жанрах.

Дуже скоро роботи молодого художника, які вирізнялись високим відчуттям пластики, гармонійної експресії, прагненням краси і правди в зображенні, привернули до себе увагу творчої громадськості обласного центру. У своїх роботах Віктор Френчко фіксував історію, увічнював події й імена у скульптурах, меморіальних дошках і медалях. Перша творча робота скульптора в тодішньому Кіровограді (спільно з Аркадієм Мацієвським) – пам’ятник-стела червонозорівцям – працівникам заводу «Червона зірка», загиблим у роки Другої світової війни. У майбутньому у такому творчому тандемі скульптори створи ще кілька робіт, зокрема пам’ятник козаку – захиснику Вітчизни (козаку Сірку) у селі Торговиці Новоархангельського району.

FrenchkoVV2.jpg
Пам’ятник козаку Сірку

Спільна скульптурна композиція В. Френчка та А. Мацієвського «Юнак та дівчина» прикрашає стаціонарну експозицію Кіровоградського обласного художнього музею.

Віктор Френчко був також автором пам’ятників захисникам правопорядку, чорнобильцям, козаку Головку – засновнику села Головківка Олександрійського району, стели, присвяченої Надії Тобілевич-Тарковській на Хуторі Надія, погруддя академіка Костянтина Скрябіна в Новомиргороді, композиції на честь льотчика Петра Вересоцького, котрий на німецькому літаку вирвався з фашистського полону.

Віктор Васильович багато років активно співпрацював з обласним Товариством охорони пам’яток історії та культури; в результаті такої співпраці художником було створено багато меморіальних дошок, серед них – Арсенію Тарковському, Юлію Мейтусу, Миколі Смоленчуку, Генріху Нейгаузу, Каролю Шимановському, Євгену Маланюку, Валерію Гончаренку…

Не цурався майстер і малих форм – пам’ятних медалей. У його доробку – зображення корифеїв першого українського професійного театру та постатей відомих українців, що прославили країну в різних сферах діяльності – Василя Сухомлинського, Дмитра Чижевського, Володимира Винниченка, Анни Ахматової, Степана Бандери та В’ячеслава Чорновола. На долю скульптора випало завдання увічнити пам’ять далеких у часі і ще недавно живих земляків-кропивничан, що він робив охоче, з натхненням, нерідко фактично безоплатно. Він справді був байдужим до грошей, не виставляв високих цін за свої роботи, зате майстерня його завжди збирала багато друзів.

Пам’ятні дошки майстра, як правило, виконані у техніці рельєфу (власне, барельєфа), на полі довільної форми, з лаконічним текстом і скупим набором атрибутів, котрі характеризують людину. Їх на рахунку Віктора Васильовича далеко за півсотні. Він увічнив колег, літераторів, журналістів, музикантів.

У 2009 році В. Френчко став лауреатом обласної премії у сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна у номінації «Національна традиція».

В останні роки життя Віктор Васильович займався ще й педагогічною діяльністю – викладав скульптуру на педагогічному факультеті Центральноукраїнського державного педагогічного університету ім. Володимира Винниченка.

«Хочеться не підсумовувати зроблене, а творити, – говорив скульптор. – Втрата історичної пам’яті – це втрата поступу вперед. Треба зуміти у дзеркалі минулого побачити майбутнє». («Вечірня газета». – 1999. – 6 серпня. – С. 12)

FrenchkoVV3.jpg
Творчі надбання митця

Віктор Френчко брав участь в обласних та всеукраїнських художніх виставках. З художньо-меморіальним музеєм О.О. Осмьоркіна скульптора завжди пов’язували теплі, дружні стосунки та творча співпраця. Пам’ятною для багатьох художників, архітекторів, мистецтвознавців, журналістів, фотографів і просто шанувальників образотворчого мистецтва стала проведена у 2016 році музеєм разом зі скульптором в його творчій майстерні оригінальна культурно-мистецька акція до Дня художника, окрасою якої була авторська серія фотопортретів майстра, виконана відомим фотографом, членом Національної спілки журналістів України Олександром Шулешком. Головною подією тоді стала презентація підготовленого музеєм каталогу «Мовою пластики. Віктор Френчко про життя і мистецтво» із серії «В майстерні художника». На сьогодні це єдине комплексне видання про творчість скульптора Віктора Френчка, який віддав нашому краю свій талант, вкладаючи частинки душі та серця в кожний мистецький витвір.

Однією з останніх робіт Віктора Васильовича стала меморіальна дошка Почесному громадянину міста Кропивницький Семену Сороці – політв’язню, людині великої мужності і високої духовності, незламному патріоту України.

За одноголосним рішенням конкурсної комісії першим лауреатом міської художньої премії імені Бориса Вінтенка у 2018 році став член Національної Спілки художників України (2012 р.) скульптор Віктор Френчко. Мер міста Андрій Райкович вручив переможцю диплом і грошову премію та побажав йому нових творчих успіхів у важливій справі творення прекрасного.

Твори Віктора Френчка, більшість з яких присвячена видатним землякам, зберігаються в обласному художньому музеї, художньо-меморіальному музеї О.О. Осмьоркіна, приватних колекціях в Україні та за кордоном. Це свідчення неабиякого значення творчості митця для Кіровоградщини.

FrenchkoVV4.jpg
Колаж. Життя і творчість

Талановитий скульптор з Поділля, котрий душею приріс до нашого краю і став корінним степовиком, зустрівши свій 70-річний ювілей, раптово пішов із життя 13 вересня 2019 року. Поховали Віктора Васильовича Френчка на Почесній алеї Лелеківського кладовища у Кропивницькому.

Нагороди

Лауреат Кіровоградської обласної премії ім. Юрія Яновського;

Лауреат Кіровоградської обласної премії імені Олександра Осмьоркіна (2009);

Лауреат Кропивницької міської художньої премії імені Бориса Вінтенка (2018).

Бібліографія

Бондар, Василь. Живе кремінне серце: Портрет скульптора Віктора Френчка

/ Василь Бондар // Вежа. – 2007. – № 21. – С. 240-244

Босько, В. М. 65 років від дня народження (Тернопільщина) Віктора Васильовича Френчка / В. М. Босько // Історичний календар Кіровоградщини на 2014 рік: Люди. Події. Факти: історико-краєзнавче видання: довідник / В.М. Босько; Департамент освіти і науки Кіровоградської облдержадміністрації, КЗ «КОІППО ім. В. Сухомлинського». – Кіровоград: Центрально-Українське вид-во, 2013. – С.165: фото

Босько, В. М. 70 років від дня народження (Тернопільщина) Віктора Васильовича Френчка / В.М. Босько // Історичний календар Кіровоградщини на 2019 рік. Люди. Події. Факти: історико-краєзнавче видання: довідник / В.М. Босько; КЗ «КОІППО ім. В. Сухомлинського». – Кропивницький: Імекс-ЛТД, 2018. – С. 149: фото

Кіровоград. Образотворче мистецтво (минуле і сучасне): [альбом] / авт.-упор.: В. Добробатько, О. Сіома; літ. ред.: В. Бондар; авт. передм.: Б. Куманський. – Кіровоград : Мавік, 2008. – С.192-195: кол. іл.

Бєлов, Олександр. Великому земляку / Олександр Бєлов // Народне слово. – 2015. – 1 жовтня. – С. 16 : фото. кол. Коротка біографія про ініціаторів, спонсорів, благодійників та виконавців проекта зі встановлення пам'ятника Л. Мацієнку.

Гончаренко, В. Віктор Френчко: «Як би я не захоплювався шедеврами Родена, як митець, хочу залишатися тільки Френчком» / В. Гончаренко // Вечірня газета. – 1999. – 6 серпня. – С. 12

Горло, Ольга. Меморіальна дошка на честь Міхала Грабовського / Ольга Горло // Вперед. – 2014. – 30 вересня. – С. 2 Міхал Грабовський, який значну частину життя провів в Україні, побував і на Олександрівщині. У день його 210-річчя було відкрито меморіальну дошку в Олександрівці.

Ковпак, В. У вирі життя / В. Ковпак // Народне слово. – 1999. – 7 серпня. – С. 2

Корінь, Антоніна. Пам'яті скульптора Віктора Френчка : Вірш / Антоніна Корінь // Первая городская газета. – 2019. – 19 сентября. – С.1

Корінь, Антоніна «Я не бог, але виліплю все, що захочу»: Скульптору Віктору Френчкові виповнилося 50 років / А. Корінь // Кіровоградська правда. – 1999. – 7 серпня. – С. 2

Кулик, Аліна. Віктор Френчко: Натхнення вигадали лінивці / Аліна Кулик // Первая городская газета. – 2019. – 1 августа. – С. 2 Цього року відомому скульптору та члену Національної спілки художників України, який створює для Кропивницького та області меморіальні дошки, стели, пам'ятні знаки та погруддя – Віктору Френчку 6 серпня виповнюється 70 років.

Кулик, Тетяна. Лишив усе, щасливі дні і мрії... / Тетяна Кулик // Народне слово. – 2015. – 2 квітня. – С. 12: фото 25 березня у Знам'янці відкрито меморіальну дошку В. Шкоді роботи Віктора Френчка.

Куманський, Броніслав. Меморіал Віктора Френчка / Броніслав Куманський // Народне слово. – 2019. – 19 вересня. – С.10: фото

Куманський, Б. Митець, що увічнює історичну пам’ять : На здобуття премії імені О. Осмьоркіна / Б. Куманський // Народне слово. – 2009. – 10 листопада. – С. 4 Про відомого кіровоградського скульптора В. Френчка, якого обласна організація НСХУ висунула на здобуття обласної премії у сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна.

Крятенко, А. У творчості – його щастя / А. Крятенко // Вечірня газета. – 2004. – 6 серпня. – С. 6 Стаття цінна тим, що акумулює усі відомості про авторство кіровоградського скульптора Віктора Френчка, перелічує його проекти, які ще не втілено у життя, а також розповідає про участь митця у конкурсах (у т. ч. у співавторстві з А. Мацієвським) та оцінку фахівцями його творчих здобутків.

Крятенко, А. Творці краси і слави / А. Крятенко // Сільське життя плюс. – 2004. – 23 вересня. – С. 3 У статті, присвяченій Віктору Френчко, знаходимо коротку біографічну довідку, перелік робіт, у т.ч. у співавторстві з А. Мацієвським.

Левочко, В. Віктор Френчко: «Як підмайстер біля Мікеланджело...» / В. Левочко // Нова газета. – 2011. – 28 липня. – С. 12: фото. кол. Окрім кольорового фотопортрета В. Френчка публікація містить його життєпис, перелік робіт, роздуми майстра про творчість та життя.

Макей, Л. Віктор Френчко: І тоді ми з Леонідом Макаровичем випили по келиху шампанського... / Л. Макей // Народне слово. – 2009. – 13 серпня. – С. 3 Розмова з кіровоградським скульптором В. Френчком про його життя і творчість.

Маковей, Павло. Про життя і творчість Віктора Френчка / Павло Маковей // З перших уст. – 2016. – 13 жовтня. – С. 1: фото У творчій майстерні відомого кропивницького скульптора, члена Національної спілки художників України Віктора Френчка пройшла презентація каталогу «Мовою пластики. Віктор Френчко про життя і мистецтво». Захід відбувся в рамках започаткованого художньо-меморіальним музеєм імені О. Осмьоркіна мистецького проекту серії художніх виставок «У майстерні художника».

Маринець, Наталка. Пішов із життя відомий скульптор Віктор Френчко / Наталка Маринець // Кіровоградська правда. – 2019. – 19 вересня. – С. 2: фото В обласному центрі на 71 році життя помер відомий скульптор Віктор Френчко.

Маруценко, Віктор (зберігач фонду Музею історії Долинського району). Як Бонавентура Копач опинився в музеї / Віктор Маруценко // Народне слово. – 2015. – 12 лютого. – С. 13: фото Розповідь про один з експонатів Долинського музею – скульптурну фігуру героя п’єси Карпенка-Карого, що збирався шукати скарби на березі Боковеньки, річки, що протікає Долинщиною – Бонавентури Копача.

Матівос, Ю. І постане Надія на хуторі свого імені / Ю. Матівос // Кіровоградська правда. – 2007. – 19 жовтня. – С. 3

Матівос, Ю. Не стало Віктора Френчка / Ю. Матівос // Наше місто. – 2019. – 19 вересня. – С. 3: фото

Матівос, Ю. Талант не знає старіння : скульптора Віктора Френчка привітали із сімдесятиріччям / Ю. Матівос // Наше місто. – 2019. – 15 серпня. – С. 2

Матівос, Ю. Тут творчості витає дух / Ю. Матівос // Кіровоградська правда. – 2000. – 29 липня. – С. 2

На гостини до Віктора Френчка // 21-й канал. – 2016. – 13 жовтня. – С. 2

На здобуття премії імені О. Осмьоркіна // Народне слово. – 2009. – 5 листопада. – С. 2 Перелік кандидатів на здобуття обласної премії у сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна.

Пам’яті Віктора Френчка // 21-й канал. – 2019. – 24 жовтня. – С. 3 18 жовтня в обласному художньому музеї відкрили експозицію, присвячену пам'яті Віктора Френчка «Повелитель каменю й металу».

Пам'ятник Т.Г. Шевченку у районі повинен бути! // Новомиргородщина. – 2009. – 12 червня. – С. 1 Продовжується акція по збиранню коштів на пам’ятник Кобзареві. РДА інформує про отримання від приватних осіб близько 14000 грн. (необхідно – 80-100 тисяч). Є попередня домовленість із кіровоградським скульптором В. Френчком. Акція триває і чекає на підтримку спонсорів.

Тільнова, Інна. Активісти встановили пам'ятник Юрію Горліс-Горському / Інна Тільнова // День. – 2017. – 13 квітня. – С. 2: фото Пам'ятник автору романа «Холодний Яр» встановлено на місці останнього бою отамана Чорного Ворона на околиці Розумівки. Офіційне відкриття пам'ятника Ю. Горліс-Горському відбудеться 29 квітня ц. р., під час всеукраїнського вшанування пам'яті героїв Холодного Яру.

Френчко, Л. Вдохновленные Роденом / Л. Френчко // Ведомости. – 2007. – 26 января. – С. 7 Стаття про відомого кіровоградського скульптора Віктора Френчка, який навчався мистецтву пластики у народного художника СРСР, видатного скульптора Михайла Лисенка.

Чернова, Віта. В творческой мастерской Виктора Френчко / Віта Чернова // Первая городская газета. – 2016. – 10 ноября. – С. 10: фото Вернисаж в творческой мастерской известного скульптора Виктора Френчко.

Чернова, В. У творчій майстерні скульптора Віктора Френчка / В. Чернова // Вечірня газета. – 2016. – 28 жовтня. – С. 12

Шверненко, О. 106-й учень академіка Лисенка / О. Шверненко // Кіровоградська правда. – 2007. – 26 січня. – С. 1, 2 Розмова з талановитим кіровоградським скульптором Віктором Васильовичем Френчком про його творчість.

Шверненко, Олег. Час нових «інтер’єрів» / Олег Шверненко // Честь хлібороба. – 2016. – 15 жовтня. – С. 5: фото Розповідь про кіровоградського скульптора В. Френчка.

Web-ресурси

Виставку пам`яті скульптора Віктора Френчка відкрили у Кропивницькому (Prostir. Museum)

«Відкривачу літературних Атлантид» (День)

Відкрито меморіальну дошку Аркадію Мацієвському! (Весь Кіровоград)

Відкрито пам'ятну дошку Леоніду Куценку (Факультет філології та журналістики ЦДПУ ім. В. Винниченка)

До ювілею невтомного професіонала (Народне Слово)

До ювілею невтомного професіонала (Народне Слово)

Історичний календар Кіровоградщини на 2019 рік. Люди. Події. Факти. (Обласна універсальна наукова бібліотека ім. Д.І. Чижевського)

Історичний календар Кіровоградщини на 2014 рік. Люди. Події. Факти. (Обласна універсальна наукова бібліотека ім. Д.І. Чижевського)

Категорія:Українські скульптори (Gpedia, Your Encyclopedia)

Лауреати премії імені Олександра Осмьоркіна: Френчко Віктор Васильович у номінації «національна традиція» (Osmerkin Museum)

Лишив усе, щасливі дні і мрії…(Наша Знам'янщина)

Місто митців (Вечірня газета)

«Непомітний, але незамінний», або скромний кропивницький геній (Акула Media)

Про список претендентів на здобуття обласної премії у сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна (Департамент культури, туризму та культурної спадщини Кіровоградської облдержадміністрації)

Сьогодні у Кропивницькому відкривається виставка пам’яті архітектора Якова Паученка та скульптора Віктора Френчка (Народне Слово)

У Кропивницькому лауреатом художньої премії імені Вінтенка став автор пам’ятника першому трамваю (СBN)

У Кропивницькому помер відомий скульптор Віктор Френчко (Утренний город)

У Кропивницькому помер скульптор Віктор Френчко (Гречка)

У Кропивницькому попрощалися зі скульптором Віктором Френчком (Перша електронна газета)

Фільм з нагоди 65-річчя Віктора Френчка (Tusovka)

Френчко Віктор (Обласна універсальна наукова бібліотека ім. Д.І. Чижевського)

Френчко Віктор Васильович (Вікіпедія)

Френчко Віктор Васильович (Wikiwand)