Відмінності між версіями «Сухомлинський Василь Олександрович»

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку
 
(Не показано 26 проміжних версій цього користувача)
Рядок 1: Рядок 1:
[[Файл:Sukhomlynsky.jpg|мини|200px|<p style="text-align:center;">'''Василь Олександрович Сухомлинський'''</p><p style="text-align:left;"><b>народився</b> — 28.09.1918<br /><b>місце народження</b> — с. Василівка, Олександрійський повіт, Херсонська губернія<br /><b>дата смерті</b> — 02.09.1070<br /><b>місце смерті</b> — с. Павлиш, Онуфріївський район, Кіровоградська область<br /><b>місце поховання</b> —  с. Павлиш]]</p>
+
[[Файл:Sukhomlynsky.jpg|мини|200px|<p style="text-align:center;">'''Василь Олександрович Сухомлинський'''</p><p style="text-align:left;"><b>Дата народження </b> — 28.09.1918<br /><b>Місце народження</b> —с.&nbsp;Василівка, Василівська волость, Олександрійський повіт, Херсонська губернія, Українська Держава (нині Онуфрієвська селищна громада, Олександрійський район, Кіровоградська область, Україна)<br /><b>Дата смерті</b> — 02.09.1970<br /><b>Місце смерті</b> — с. Павлиш, Онуфріївський район, Кіровоградська область, УРСР (нині Онуфрієвська селищна громада, Олександрійський район, Кіровоградська область, Україна)<br /><b>Місце поховання</b> —  с. Павлиш]]</p>
Василь Олександрович Сухомлинський (29 вересня, 1918, с. Василівка – 2 вересня 1970, с. Павлиш) - український педагог, публіцист, письменник, поет.
+
'''Василь Олександрович Сухомлинський''' (29 вересня, 1918, с. Василівка, Василівська волость, Олександрійський повіт, Херсонська губернія (нині Онуфрієвська селищна громада, Олександрійський район, Кіровоградська область, Україна) – 2 вересня 1970, с. Павлиш, Онуфріївський район, Кіровоградська область, УРСР (нині Онуфрієвська селищна громада, Олександрійський район, Кіровоградська область, Україна) український педагог, публіцист, письменник, поет.
  
  
 +
==Життя і діяльність==
 +
 +
Василь Олександрович Сухомлинський народився 28 вересня 1918 року в селі Василівка Олександрійського повіту Херсонської губернії у родині незаможних селян. Його батько був теслею, працював у поміщицьких економіях та заможних селянських господарствах, мати працювала в колгоспі. У родині Сухомлинських було четверо дітей, крім Василя – ще троє – Іван, Сергій та Меланія. Всі вони стали педагогами.
 +
 +
Василь Сухомлинський закінчив семирічну школу в рідному селі Василівка; у 1933 році вступив до Кременчуцького медичного технікуму, але незабаром покинув цей заклад, перейшов на робітфак і достроково його закінчив. Улітку 1934 року Василь закінчив підготовчі курси при Кременчуцькому педагогічному інституті і того ж року став студентом факультету мови та літератури цього інституту. Проте через хворобу в 1935 р. юнак змушений був перервати навчання.
  
==Життя і діяльність==
+
Педагогічну діяльність Василь Сухомлинський розпочав у сімнадцять років: у 1935-1938 рр. він працював учителем української мови і літератури у Василівській та Зибківській семирічних школах Онуфріївського району. В 1936 р. Сухомлинський став студентом заочного відділення Полтавського педагогічного інституту, де спочатку здобув кваліфікацію учителя української мови і літератури неповної середньої школи, а згодом – і викладача цих же предметів середньої школи.
  
Народився Василь Олександрович Сухомлинський 28 вересня 1918 р. у родині незаможних селян. Його батько був теслею, працював у поміщицьких економіях та заможних селянських господарствах. Мати працювала в колгоспі. У родині Сухомлинських було четверо дітей, крім Василя, ще троє — Іван, Сергій та Меланія. Всі вони стали педагогами.
+
З 1938 р. і до вступу СРСР у Другу світову війну Василь Олександрович працював в Онуфріївській середній школі учителем української словесності, а через деякий час – завідувачем навчальної частини школи. У липні 1941 р. він був призваний до війська, закінчив військово-політичні курси в Москві, одержав військове звання молодшого політрука, а з вересня 1941 р. став політруком роти регулярної армії. 9 лютого 1942 р. в бою за село Клепініно під Ржевом Сухомлинський отримав важке поранення і понад чотири місяці лікувався в евакогоспіталях.
  
Василь Сухомлинський закінчив семирічну школу в рідному селі Василівка. У 1933 році вступив до Кременчуцького медичного технікуму, але незабаром пішов звідти, вступив на робітфак, достроково закінчив його і був прийнятий до Полтавського педагогічного інституту. Проте через хворобу  в 1935 р. змушений був перервати навчання в інституті. У сімнадцять років розпочав педагогічну діяльність. У 1935—1938 рр.  працював учителем української мови і літератури у Василівській та Зибківській семирічних школах Онуфріївського району. У 1936 р. Сухомлинський вступив на заочний відділ Полтавського педагогічного інституту, де спершу здобув кваліфікацію учителя української мови і літератури неповної середньої школи, а згодом — і викладача цих же предметів середньої школи.
+
З червня 1942 р. до березня 1944 р. В.О. Сухомлинський працював директором середньої школи і вчителем російської мови і літератури у селищі Ува Удмуртської АРСР. Навесні 1944 р. разом з дружиною педагог повернувся в Україну, в щойно визволений Онуфріївський район Кіровоградської області, де упродовж чотирьох років завідував районним відділом народної освіти і одночасно викладав у школі.  
З 1938 р. і до початку Великої Вітчизняної війни Василь Олександрович працював в Онуфріївській середній школі учителем української словесності, а через деякий час —  завідуючим навчальною частиною школи. У липні 1941 р. призваний до війська. Закінчивши військово-політичні курси у Москві, одержав військове звання молодшого політрука, з вересня 1941 р. — політрук роти у діючій армії. 9 лютого 1942 р. в бою за село Клепініно під Ржевом був тяжко пораненим і понад чотири місяці лікувався в евакогоспіталях.
 
З червня 1942 р. до березня 1944 р. В.О.Сухомлинський працював директором середньої школи і вчителем російської мови і літератури у селищі Ува Удмуртської АРСР. Навесні 1944 р. разом з дружиною повертається в Україну, в щойно визволений Онуфріївський район Кіровоградської області. Упродовж чотирьох років працював завідуючим районного відділу народної освіти і одночасно викладав у школі.  
 
  
У 1948 р. В.О.Сухомлинського призначають, на його прохання, директором Павлиської середньої школи, де він беззмінно працює протягом 23 років до кінця своїх днів.
+
У 1948 р. на прохання В.О. Сухомлинського його призначають директором Павлиської середньої школи, де педагог беззмінно працював протягом 23років до кінця своїх днів.
  
 +
[[Файл:Sukhomlynsky2.jpg|200px|]]<br/>
 +
<b>В.О.Сухомлинський з учнями Павлиської школи</b>
  
<gallery>
+
У 1955 р. Сухомлинський захистив кандидатську дисертацію на тему «Директор школи – керівник навчально-виховного процесу».
Файл:Sukhomlynsky2.jpg|В.О.Сухомлинський з учнями Павлиської школи.
+
Василь Олександрович Сухомлинський є автором 41  наукової роботи – від брошур до монографій, понад 600 статей, 1200 оповідань і казок. Твори видатного педагога видані 53 мовами світу загальним накладом майже 15 млн. примірників. Книга «Серце віддаю дітям» перекладена 30 мовами світу і витримала 54 видання. В період з 1945 по 1970 рр. були надруковані 463 статті Василя Сухомлинського; у 1971-1986 рр. – 105 статей.
</gallery>
 
  
У 1955 р. захистив кандидатську дисертацію на тему «Директор школи – керівник навчально - виховного процесу».                      З 1957 – член-кореспондент Академії педагогічних наук РРФСР. 1958 – заслужений вчитель УРСР.                                                                  1968 – нагороджений званням Героя Соціалістичної Праці. Цього ж року обраний членом-кореспондентом Академії педагогічних наук СРСР.
 
За свою педагогічну працю він був нагороджений двома орденами Леніна, багатьма медалями Союзу РСР.
 
 
Помер Василь Олександрович Сухомлинський 2 вересня 1970 року.
 
Помер Василь Олександрович Сухомлинський 2 вересня 1970 року.
  
В. А. Сухомлинський — автор 41 монографії і брошури, понад 600 статей, 1200 оповідань і казок. Твори В. Сухомлинського видані 53 мовами світу, загальним тиражем майже 15 млн. примірників. Книга «Серце віддаю дітям» перекладена 30 мовами світу і витримала 54 видання. В період з 1945 по 1970 рр. надруковано 463 статті; у 1971—1986 рр. — 105 статей.
+
[[Файл:SukhomlynskyiVO3.jpg|200px|]]<br/>
 +
<b>Пам’ятник на могилі Василя Сухомлинського на кладовищі селища Павлиш</b>
  
==Пам’ять==
+
==Нагороди==
  
Видана українська монета з серії «Видатні особистості України».
+
За педагогічну працю Сухомлинський був нагороджений двома орденами Леніна, багатьма медалями Союзу РСР.
  
В 1989 р. була утворена Міжнародна асоціація прихильників Сухомлинського (Марбург), а в 1990 р. — Українська асоціація Василя Сухомлинського, яка систематично проводить Всеукраїнські педагогічні читання, присвячені вивченню і впровадженню у широку педагогічну практику творчої спадщини видатного педагога. Враховуючи визначний внесок В. О. Сухомлинського у вітчизняну і світову педагогічну науку, Верховна Рада України постановила: оголосити 2003–2004 навчальні роки в Україні роками Василя Олександровича Сухомлинського.
+
Член-кореспондент Академії педагогічних наук РРФСР (1957 р.)
За ініціативою Української асоціації Василя Сухомлинського з 1993 р. проводяться щорічні Всеукраїнські педагогічні читання «В. О. Сухомлинський у діалозі з сучасністю».
+
Іменем В.Сухомлинського названа  Павлиська середня школа; Український коледж м. Києва; Олександрійське педагогічне училище Кіровоградської області; Миколаївський державний педагогічний університет; дитячий навчальний заклад; Державна науково-педагогічна бібліотека України.
+
Заслужений учитель УРСР (1958 р.)
  
У 2011 році на честь Василя Сухомлинського названа вулиця в Києві.  
+
Герой Соціалістичної Праці (1968 р.)
  
 +
Член-кореспондент Академії педагогічних наук СРСР (1968 р.)
  
 +
==Пам’ять==
  
==Бібліографія:==
+
1989 р. була утворена Міжнародна асоціація прихильників Сухомлинського (Марбург), а 1990 р. – Українська асоціація Василя Сухомлинського, за ініціативи якої з 1993 р. проводяться щорічні Всеукраїнські педагогічні читання «В.О. Сухомлинський у діалозі з сучасністю», присвячені вивченню і впровадженню у широку педагогічну практику творчої спадщини видатного педагога. 2003–2004 навчальні роки в Україні були проголошені роками Василя Олександровича Сухомлинського.
  
Сухомлинський, Василь Олександрович. Вибрані твори [] : в 5 т. / Василь Сухомлинський; Редкол.: І.О. Дзеверін (гол.), М.М. Грищенко та ін. - К. : Рад. школа, 1976 – 1977.
+
2002 року була заснована обласна педагогічна премія імені В.О. Сухомлинського (рішення Кіровоградської обласної ради від 06.09.2002 № 7).  
  
Сухомлинский, Василий Александрович. Избранные произведения : в 5 т. / Василий Сухомлинский,; Редкол.: А.Г.Дзеверин (пред.) и др. - К. : Рад. школа, 1979 .
+
2004 року заснована міська педагогічна премія імені В.О. Сухомлинського (рішення Кіровоградської міської ради від 29.01.2004 № 680).
  
Сухомлинский, Василий Александрович. Избранные педагогические сочинения [Текст] : в 3 т. / В. А. Сухомлинский; сост. О. С. Богданова, В. З. Смаль, редкол.: Николай Кузин (гл. ред.) и др.; предисл. Н. П. Кузина, А. Г. Дзеверина, с. 7-24. - М. : Педагогика, 1979.
+
Ім’я В. Сухомлинського носить Павлиська середня школа; Український коледж у м. Києві; Олександрійське педагогічне училище у Кіровоградській області; Миколаївський державний педагогічний університет; Державна науково-педагогічна бібліотека України, Кіровоградський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти. Є відомча відзнака імені Василя Сухомлинського Міністерства освіти і науки України.
  
Сухомлинский, Василий Александрович. Сердце отдаю детям [Текст] / Василий Сухомлинский,. - К. : Рад. школа, 1969. - 246.[1] с.
+
На честь Василя Сухомлинського названо вулиці в Києві, Полтаві, Кривому Розі, Луцьку, Дніпрі, Кропивницькому та інших містах.
  
Сухомлинский, Василий Александрович. Рождение гражданина [Текст] / Василий Александрович Сухомлинский ; пер. Н. Дангулова; Пер. с укр. Н.Дангуловой. - М. : Мол. гвардия, 1971. - 333,[3] с. : 9 л. фот.
+
До 85-річя від дня народження видатного педагога (2003 р.) та до його 100-річого ювілею (2018 р.) в Україні випустили пам’ятні монети серії «Видатні особистості України» із зображенням Сухомлинського.
  
Сухомлинский, Василий Александрович. О воспитании [Текст] : [Выдержки из книг и статей] / Василий Сухомлинский ; Сост. и авт. вступ. ст. С.Соловейчик. - М. : Политиздат, 1973. - 271,[1] с. : портр. - Библиогр.: с.269-270
+
<gallery>
 +
Файл:SukhomlynskyiVO4.jpg|Нагрудний знак МОН України «Василь Сухомлинський»
 +
Файл:SukhomlynskyiVO5.jpg|Пам’ятна монета «Василь Сухомлинський». 2003&nbsp;р. (Реверс)
 +
Файл:SukhomlynskyiVO6.jpg|Пам’ятна монета «Василь Сухомлинський». 2003&nbsp;р. (Аверс)
 +
Файл:SukhomlynskyiVO7.jpg|Пам’ятна монета «Серце віддаю дітям» (до 100-річчя від дня народження В.&nbsp;О.&nbsp;Сухомлинського), 2018&nbsp;р. (Аверс)
 +
Файл:SukhomlynskyiVO8.jpg|Пам’ятна монета, 2018&nbsp;р. (Реверс)
 +
</gallery>
  
Сухомлинский, Василий Александрович. Разговор с молодым директором школы [] / Василий Александрович Сухомлинский. - М.: Просвещение, 1973. - 207,[1] с. : портр
+
==Бібліографія==
  
Сухомлинский, Василий Александрович. Павлышская средняя школа : Обобщение опыта учебно-воспитательной работы в сельской средней школе / Василий Сухомлинский ; Предисл. В.Н.Столетова. - 2-е изд. - М. : Просвещение, 1979. - 395, [1] с. : портр., 8 л. фот.
+
Сухомлинський Василь Олександрович. Афоризми / В. Сухомлинський ; укл. О. П. Міхно ; Педагогічний музей України. – К. : ФОП Кушнір Ю. В., 2018. – 103,[1] с. – (Сер. «Педагогічні републікації» ; Вип. 5). – Бібліогр. с. 101-102.
  
Сухомлинский, Василий Александрович. Письма к сыну / Василий Александрович Сухомлинский,. - М. : Просвещение, 1979. - 93,[2] с.
+
Сухомлинський Василь Олександрович. Батьківська педагогіка : монографія / Василь Сухомлинський ; підгот. до вид. текст, авт. передм. В. Ф. Шморгун. – К. : Рад. школа, 1978. – 263 с.
  
Сухомлинский, Василий Александрович. Родина в сердце / В. А. Сухомлинский ; [Вступит. статья Л. Голованова]. - 2-е изд. - М. : Мол. гвардия, 1980. - 175 с. : ил ; 20 см.
+
Сухомлинський Василь Олександрович. Бджолина музика: уроки для душі / В. О. Сухомлинський. – Харків : Школа, 2020. – 95,[1] с. : кол. іл.
  
Сухомлинский, Василий Александрович. Методика воспитания коллектива / В. А. Сухомлинский. - М. : Просвещение, 1981. - 192 с.; 22 см.
+
Сухомлинський Василь Олександрович. Вибрані твори : в 5 т. / Василь Сухомлинський; редкол.: І. О. Дзеверін (гол.), М. М. Грищенко та ін. – К. : Рад. школа. – 1976.
  
Сухомлинский, Василий Александрович. Потребность человека в человеке / Василий Сухомлинский. - 2-е изд. - М. : Сов. Россия, 1981. - 93 с. ; 20 см. - (Сер. "Человек среди людей")
+
Сухомлинський Василь Олександрович. Виховання в учнів любові і готовності до праці : (узагальнення досвіду роботи Павлиської школи Кіровогр. обл.) / Василь Сухомлинський ; Товариство для поширення політичних і наукових знань. – К., 1959. – 47 с. ; 20 см.
  
Сухомлинский, Василий Александрович. Книга о любви / В. А. Сухомлинский ; [Вступ. ст. Л. Голованова]. - М. : Мол. гвардия, 1983. - 191 с. : ил ; 20 см
+
Сухомлинський Василь Олександрович. Виховання моральних стимулів до праці у молодого покоління : монографія / Василь Сухомлинський ; Т-во для пошир. політ. і наук. знань. – К., 1961. – 44 с.
  
Сухомлинский, Василий Александрович. Мудрость родительской любви / Василий Сухомлинский, Сост.  А.И.Сухомлинская. - М. : Мол. гвардия, 1988. - 303,[1] с. : іл. - (Б-ка для родителей).
+
Сухомлинський Василь Олександрович. Вогнегривий коник / Василь Сухомлинський. – К. : Знання, 2017. – 255,[1] с. : кол. іл. (Сер. «Скарби»).
  
Сухомлинський, Василь Олександрович. Сто порад учителеві / В. О. Сухомлинський. - К. : Рад. школа, 1988. - 302,[2] с. ; 17 см
+
Сухомлинський Василь Олександрович. Всі добрі люди – одна сім’я : збірка творів : для дітей ст. дошк. та мол. шк. віку / Василь Сухомлинський ; худ. О. Макієва. – Харків : Школа, 2012. – 156,[1] с. : кол. іл. – (Сер. «Дитячий бестселер»).
  
Сухомлинский, Василий Александрович. Как воспитать настоящего человека : (Этика ком. воспитания) : Пед. наследие / В. А.  
+
Сухомлинський Василь Олександрович. Гаряча квітка : оповідання та казки для мол. шкільного віку / Василь Сухомлинський ; укл. Г.&nbsp;Сухомлинська ; мал. В. Євдокименка. – К. : Веселка, 1978. – 103 с. : іл.
  
Сухомлинский ; [Вступ. ст. О. В. Сухомлинской]. - М. : Педагогика, 1990. - 286,[1] с. : портр. ; 21 см. - (Библиотека учителя).
+
Сухомлинський Василь Олександрович. Людина неповторна : монографія / Василь Сухомлинський. – К. : Молодь, 1962. – 212 с.
  
Сухомлинский, Василий Александрович. "Не только разумом, но и сердцем..." : Сб. ст. и фрагм. из работ / В. Сухомлинский ; [Сост. и авт. предисл. Л. В. Голованов]. - [2-е изд.]. - М. : Мол. гвардия, 1990. - 141,[1] с. ; 20 см. - (Библиотека пионерского вожатого).
+
Сухомлинський Василь Олександрович. Методика виховання колективу / Василь Сухомлинський. – К. : Рад. школа, 1971. – 208 с. ; 21&nbsp;см.
  
Сухомлинский, Василий Александрович. Хрестоматия по этике / В. А. Сухомлинский ; [Предисл. О. В. Сухомлинской]. - М. : Педагогика, 1990. - 303 с. ; 22 см.
+
Сухомлинський Василь Олександрович. Моральні заповіді дитинства і юності : монографія / Василь Сухомлинський. – К. : Рад. школа, 1966. – 232 с. : іл. ; 16 см.
  
Сухомлинський, Василь. Вогнегривий коник [Текст] : Казки. Притчі. Оповідання / Василь Сухомлинський ; укл. Ольга Сухомлинська. - К.: Вікар, 2007. - 199 с. : кол.іл.
+
Сухомлинський Василь Олександрович. Народження громадянина : [про виховання підлітків] / Василь Сухомлинський. К. : Рад. школа, 1970. – 288 с. ; 21 см.
  
Сухомлинський, Василь Олександрович. Всі добрі люди - одна сім’я: збірка творів : для дітей ст. дошк. та мол. шк. віку / Василь
+
Сухомлинський Василь Олександрович. Серце віддаю дітям / В. О. Сухомлинський. – Вид. 2-ге. – Харків : Акта, 2018. – 537,[2] с. – Бібліогр. с. 534-537.
  
Сухомлинський ; худ. О. Макієва. - Харків : Школа, 2012. - 156,[1] с.: кол. іл. - (Сер. "Дитячий бестселер").
+
Сухомлинський Василь Олександрович. Сто порад учителеві : монографія / В. О. Сухомлинський. – К. : Рад. школа, 1988. – 302,[2] с.; 17&nbsp;см.
  
 +
Сухомлинський Василь Олександрович. Шлях до серця людини : монографія / Василь Сухомлинський. – К. : Молодь, 1963. – 91 с. ; 16&nbsp;см.
  
'''Про життя і діяльність В.О. Сухомлинського'''
+
Сухомлинський Василь Олександрович. Щоб у серці жила Батьківщина / Василь Сухомлинський ; Товариство «Знання» Української РСР (сер. 5. № 4-5 ; ). – К., 1965. – 80 с. : іл. ; 20 см.
  
Цюпа, Іван Антонович. Добротворець [Текст] : повість про засл. вчителя УРСР В. О. Сухомлинського / Іван Цюпа. - К. : Дніпро, 1971. - 207 с. : портр. ; 21 см. - (Сер. "Романи й повісті")
+
Сухомлинський Василь Олександрович. Як ми виховали мужнє покоління / Василь Сухомлинський. К. : Рад. школа, 1960. – 187 с. ; 21&nbsp;см. – Бiблiогр. в пiдрядк. прим.
  
Чернецький, О. С. Герой Соціалістичної праці В. О. Сухомлинський : (Нарис) / О. С. Чернецький. - Дніпропетровськ : Промінь, 1971. - 50 с. - (Сер. "Люди трудової слави")
+
Сухомлинський Василь Олександрович. Я розповім вам казку... Філософія для дітей / В. О. Сухомлинський ; укл. О. В. Сухомлинська. – Харків : Школа, 2018. – 573,[2] с. – Алф. покажч. с. 537-549.
  
Тартаковский, Борис Семенович. Повесть об учителе Сухомлинском / Борис Семенович Тартаковский ; Вступ. ст. Е.С.Березняка. - М. : Мол. гвардия, 1972. - 271 с. : 8 л. ил.
+
'''Про життя і діяльність В.О. Сухомлинського'''
 
 
Бурлака, Н. М. Василь Олександрович Сухомлинський  [] : бібліогр. покажчик / Н. М. Бурлака ; ред. Е. І. Наливайко [та ін.]. - Кіровоград : [б. в.], 1973. - 85 с.
 
  
Цюпа, Іван Антонович. Василь Сухомлинський : (Добротворець) / Іван Цюпа. - К. : Молодь, 1973. - 333,[2] с. : 8 л. фот. - (Сер. "Життя славетних" ; вип. 23)
+
Баранюк Ірина Григорівна. Слово – Природа – Краса в педагогічній системі Василя Сухомлинського / Ірина Баранюк. – Кропивницький : Імекс-ЛТД, 2017. – 251,[1] с. – Бiблiогр. в пiдрядк. прим.
  
Василенко, Владимир Аркадьевич. Проблема совершенствования урока в педагогическом наследии В. А. Сухомлинского [] : 13.00.01 - теория и история педагогики: автореф. дис. на соискание учен. степени канд. пед. наук / Владимир Василенко ; КГПИ им. А. С. Пушкина. - К., 1982. - 17 с.
+
Безносюк О.О. Василь Сухомлинський і наука / О. О. Безносюк // Педагогічний вісник. – 2018. – № 3-4. С. 23-26. – Бібліогр. в кінці ст.
  
Тартаковский, Борис Семенович. Повесть об учителе Сухомлинском. Смерть и жизнь рядом : Повести. - К. : Днiпро, 1983. - 407 с. ; 21 см
+
Біланюк Юрій Федорович. Штрихи до портрета Василя Сухомлинського / Юрій Біланюк, Анатолій Кохан; Худ. В. А. Кононенко. – Кіровоград : Центрально-Українське вид-во, 2003. – 60 с. : портр., фото, іл. – Бібліогр. с. 59.
Борисовский, Абрам Моисеевич. В. А. Сухомлинский : Педагог: Кн. для учащихся / А. М. Борисовский,. - М. : Просвещение, 1985. - 127 с. 21 см. - (Сер. "Люди науки"). - Библиогр.: с.124-126
 
  
Василенко, Наталья Александровна. Проблема самовоспитания старшеклассников в педагогическом наследии В. А. Сухомлинского [] : 13.00.01 - Теория и история педагогики: автореф. дис. на соискание учен. степени канд. пед. наук / Владимир Василенко ; КГПИ им. А. С. Пушкина. - К., 1989. - 24 с.
+
Бурлака Н. М. Василь Олександрович Сухомлинський : бібліогр. покажчик / Н.М. Бурлака ; ред. Е.І. Наливайко [та ін.]. – Кіровоград : [б. в.], 1973. – 85 с.
  
Спогади про Сухомлинського / укл. : С. П. Заволока. - К. : Рад. школа, 1990. - 223 с. : 17 арк. іл. - Бiблiогр. в пiдрядк. прим.; Покажчик імен: с. 220-222.
+
Василь Сухомлинський: життєвий шлях та педагогічні погляди / Василь Кузьменко [та ін.] ; КВНЗ «Херсонська академія неперервної освіти». – Херсон : . в.], 2013. – 111 с. : іл., портр., фото. – Бібліогр. в кінці ст.
  
Родчанин, Евгений Георгиевич. Гуманист. Мыслитель. Педагог : Об идеалах В. А. Сухомлинского / Е. Г. Родчанин, И. А. Зязюн. - М. : Педагогика, 1991. - 107,[2] с. ; 21 см.
+
Василь Сухомлинський у діалозі з сучасністю : до 90-річчя від дня народження В.О. Сухомлинського : методико-бібліографічні матеріали / Кіровоградська ОУНБ ім. Д. І. Чижевського, Відділ науково-методичної роботи і соціологічних досліджень, Відділ краєзнавства ; укл. Валентина Козлова ; відп. за вип. Олена Гаращенко. – Кіровоград : ПОЛІМЕД-Сервіс, 2008. – 24 с. : іл., портр. – Бібліогр. с. 177-178.
  
Свиридов, Валерий Егорович. В. А. Сухомлинский о самовоспитании школьников : Учеб. пособ. для студ. пед. ин-тов / Валерий Свиридов, В. А. Василенко, Н. А. Василенко ; М-во образования РФ, Брянский пед. ин-т. - Брянск : [Б. и.], 1991. - 122 с.
+
Гнаткович Тетяна. Актуальність лінгводидактичних ідей Василя Сухомлинського в контексті нової української школи / Тетяна Гнаткович // Українська мова і література в школі. – 2022. – № 1. – С. 6-9.
  
Європейська педагогіка і Василь Сухомлинський як сучасний педагог-гуманіст [Текст] : Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції, присвяченої 75-річчю від дня народження видатного українського педагога / АПН України; М-во освіти України; Міжнарод. т-во послідовників Василя Сухомлинського ; Відп. ред. О.В.Сухомлинська. - К. : [б. и.], 1993. - 101,[1] с. : 1 арк. портр.
+
Голішенко Наталія. Актуальність проблематики казок В. Сухомлинського в контексті сучасних тенденцій виховання учнів / Наталія Голішенко // Початкова школа. – 2020. – № 11-12. – С. 54-55.
У вінок В.О.Сухомлинському [] : Спогади і статті / Світловодський рай. відділ освіти. Метод. кабінет райво ; Світловодська рай. орг. т-ва укр. мови "Просвіта" імені Т. Г. Шевченка. - Світловодськ : Рекл.-видав. об'єдн."Слово", 1993. - 30,[1] с.
 
  
Долина, М. Чотири культи Василя Олександровича [Текст] : До 80- річчя з дня народження Василя Сухомлинського / М. Долина // Народне слово. - 1998. - 18 серпня. - С. 3
+
Іванко А. Б. В. О. Сухомлинський – шістдесятник (еволюція суспільно-політичних та педагогічних поглядів) : навч. посібник / А. Б. Іванко ; КОІППО ім. Василя Сухомлинського. – Кіровоград : Видавництво КОІППО імені Василя Сухомлинського, 2011. – 26 с. : портр. – Бібліогр. с. 24-26.
  
Ідеї В.Сухомлинського і сучасна школа / Упр. освіти Кіровоград. міськвиконкому, Кіровоград. загальноосвітня шк. № 33 ; Укл. О.Жосан. - Кіровоград : Земська школа, 1998. - 67,[1] с. - Бібліогр.: с.67
+
Іванко А. Б. В. О. Сухомлинський, І. Г. Ткаченко: діалог самодостатніх педагогічних систем / А. Б. Іванко ; Упр. освіти і науки Кіровоградської обл. держ. адм., Обл. ін-т післядипломної пед. освіти. – (2-е вид.). Кіровоград : Центрально-Українське видавництво, 2003. – 60 с. : портр., фото. – Бiблiогр. в пiдрядк. прим.
  
Калініченко, Надія Андріївна. Сучасники В.Сухомлинського : методичний матеріал / Надія Калініченко, Григорій Перебийніс ; М-во освіти України; АПН України; Укр. асоціація Василя Сухомлинського та ін. - Кіровоград : [б. и.], 1998. - 258 с.
+
Ідеї В. Сухомлинського і сучасна школа : монографія / Упр. освіти Кіровоград. міськвиконкому, Кіровоград. загальноосвітня шк. № 33 ; укл. О. Жосан. Кіровоград : Земська школа, 1998. – 67,[1] с. – Бібліогр.: с.67.
  
Калініченко, Надія Андріївна. Школа імені В.О. Сухомлинського : З досвіду роботи педколективу Павлиської загальноосвітньої школи ім. В.О. Сухомлинського / Надія Калініченко, А. Постельняк ; Упр. освіти Кіровоград. обл. держ. адмінстрації; Обл. ін-т удосконалення вчителів. - Кіровоград : [б. и.], 1998. - 27 с.
+
Калініченко Надія Андріївна. Василь Сухомлинський, Іван Ткаченко, Олександр Захаренко: концепти продуктивної педагогіки / Надія Калініченко ; Кіровоградський обл. ін-т післядипломної пед. освіти ім. Василя Сухомлинського. – Кіровоград : [б. в.], 2013. – 187 с. : портр., фото, схеми, табл. – Бібліогр. в кінці розд. – Бібліогр. в кінці ст.
  
Мельник Л. Яскравою красою сяяла його душа [Текст] / Мельник Л. // Освітянське слово. - 1998. - вересень. - С. 8
+
Калініченко Надія Андріївна. Світлий геній Павлиша / Надія Калініченко ; Управління освіти Кіровогр. обл. держ. адміністрації, Центральноукр. держ. пед. ун-т ім. Володимира Винниченка, Кіровогр. обл. комітет Профспілки працівників освіти і науки України. – Вид. 3-тє, доп. – Кропивницький : Імекс-ЛТД, 2018. – 266,[2] с. : фото. – Бібліогр. в кінці ст.
  
Путівник по державному педагогічно-меморіальному музею В.О. Сухомлинського [Текст] / Упр. освіти Кіровоград. обл. держ. адмінстрації ; Обл. ін-т удосконалення вчителів; Укл. О.В. Пеннер, В.Ф. Рожина. - Павлиш : [б. и.], 1998. - 31 с.
+
Кордонська А. В. Василь Сухомлинський – український Песталоцці ХХ століття / А. В. Кордонська // Педагогічна майстерня. – 2019. – №&nbsp;7. – С. 36-39 : фото. – Бібліогр. в кінці ст.
  
Антонець М. "В. О. Сухомлинський про оцінювання навчальних досягнень учнів" [Текст] / Антонець М. // Рідна школа. - 2001. - № 10. - С. 11-13
+
Ликов Василь Никифорович. Народна мудрість педагогіки В.О. Сухомлинського / В. Н. Ликов. – Кіровоград : Народне слово, 2003. – 212&nbsp;с. – Бібліогр. с. 188-200.
  
"Творче використання ідей Василя Сухомлинського в умовах реформування загальноосвітньої школи" [] : Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції / М-во освіти і науки України, Кіровоградський держ. педагог. ун-т ім. В. Винниченка ; редкол. : С. Г.  
+
Лящук Любов. Використання ідей В.О. Сухомлинського у формуванні педагогічної компетентності вчителя / Любов Лящук // Початкова школа. – 2019. – № 9. – С. 1-4. – Бібліогр. в кінці ст.
  
Мельничук та ін. - Кіровоград : КДПУ, 2002. - 81,[1] с. - Бібліогр. в кінці глав.
+
Марко Василь. Василь Сухомлинський про роботу з учнями над словом // Стежки до таїни слова: літературознавчі й методичні студії : навчальний посібник: для студентів філологічних спеціальностей вищих навчальних закладів / Василь Марко ; ред. : В. О. Погрібний. – Кіровоград : Степ, 2007. – С. 228-232.
  
Наукові записки [Текст] / М-во освіти і науки України; КДПУ ім. В.К.Винниченка. - Кіровоград : РВЦ КДПУ ім. В. Винниченка, 1998 - Вип.52, Ч.1 / Редкол.: С.П. Величко, І. Д. Бех, В.В. Радул (відп. ред.) та ін. - 2003. - 265 с. - (Сер. "Педагогічні науки"). - Бібліогр. у кінці ст.
+
Наукова спадщина Василя Сухомлинського у контексті розвитку освіти особистості впродовж життя / збірник матеріалів Всеукраїнської науково-методичної конференції, присвяченої 98-річчю від дня народження В. Сухомлинського : 28-29 вересня 2016 року ; М-во освіти і науки України, ДНУ «Ін-т модернізації змісту освіти», Ін-т пед. освіти і освіти дорослих, Ін-т педагогіки Нац. акад. пед. наук України, КЗ «Кіровогр. обл. ін-т післядипломної пед. освіти ім. Василя Сухомлинського», КВНЗ «Вінницька акад. неперервної освіти», Луганський обл. ін-т післядипломної пед. освіти. – Кропивницький : Ексклюзив-Систем, 2016. – 412 с. Бібліогр. в кінці ст.
  
Біланюк, Юрій Федорович. Штрихи до портрета Василя Сухомлинського [] / Юрій Біланюк, Анатолій Кохан; Худ. В. А. Кононенко. - Кіровоград : Центрально-Українське вид-во, 2003. - 60 с. : портр, фото, іл. - Бібліогр. с. 59.
+
Постельняк А. І. В. О. Сухомлинський: діалог із сучасністю : методичні рекомендації з питань вивчення і творчого використання педагогічної спадщини В. О. Сухомлинського / А. І. Постельняк ; Упр. освіти і науки Кіровоградської облдержадміністрації, Обл. ін-т післядипломної пед. освіти. Кіровоград, 2003. – 178 с. Бібліогр. с. 177-178.
  
Ликов, Василь Никифорович. Народна мудрість педагогіки В. О. Сухомлинського [] : Монографія / Василь Ликов,. - Кіровоград : Народне слово, 2003. - 212 с. - Бібліогр. с. 188-200.
+
Примоченко М. С. Значення спадщини Василя Сухомлинського в освітньому процесі / М. С. Примоченко // Виховна робота в школі. – 2019. – № 8. – С. 30-32. Бібліогр. в кінці ст.
  
Малолітко, О. Серед освітян він був особистістю [Текст] : До 85-річчя з дня народження В.О.Сухомлинського / О. Малолітко // Придніпров'я. - 2003. - 19 березня. С. 2
+
Семенова Лариса. «Василь Сухомлинський. Актуальний. Модерновий. Справжній» [Текст] / Лариса Семенова // Вечірня газета. – 2021. – 24 вересня. С. 7.
  
Постельняк, А. І. В.О.Сухомлинський: діалог із сучасністю [] : Методичні рекомендації з питань вивчення і творчого використання педагогічної спадщини В. О. Сухомлинського / А. І. Постельняк ; Упр. освіти і науки Кіровоградської облдержадміністрації, Обл. ін-т післядипломної пед. освіти. - Кіровоград : [б. и.], 2003. - 178 с. - Бібліогр. с. 177-178.
+
Скалько Світлана Леонідівна. Відлуння доброти / С. Л. Скалько. – Кропивницький : Імекс-ЛТД, 2018. – 255,[1] с. : фото.
  
Мосіяшенко, Володимир Андрійович. Історія педагогіки України в особах : Навчальний посібник / Володимир Мосіяшенко, Леніна Задорожна,
+
Спогади про Сухомлинського / укл. : С. П. Заволока. – К. : Рад. школа, 1990. – 223 с. : 17 арк. іл. – Бiблiогр. в пiдрядк. прим.; Покажчик імен: с. 220-222.
  
Олександр Курок,. - Суми : Університетська книга, 2005. - 266,[2] с. - Бібліогр.: с. 263-266.
+
Ткаченко Лідія. Національний бренд України / Лідія Ткаченко // Освіта України. – 2021. – 19 квітня. – С. 12.
  
Марко, Василь Петрович. Стежки до таїни слова: літературознавчі й методичні студії : Навчальний посібник: Для студентів філологічних спеціальностей вищих навчальних закладів / Василь Марко ; ред. : В. О. Погрібний. - Кіровоград : Степ, 2007. - 262,[2] с. : портр. - Бібліогр. в кінці глав.
+
У вінок В. О. Сухомлинському : спогади і статті / Світловодський рай. відділ освіти. Метод. кабінет райво ; Світловодська рай. орг. т-ва укр. мови «Просвіта» імені Т. Г. Шевченка. – Світловодськ : Рекл.-видав. об’єдн. «Слово», 1993. – 30,[1] с.
  
Василь Сухомлинський у діалозі з сучасністю [] : до 90-річчя від дня народження В. О. Сухомлинського : методико-бібліографічні матеріали / Кіровоградська ОУНБ ім. Д. І. Чижевського, Відділ науково-методичної роботи і соціологічних досліджень, Відділ краєзнавства ; укл. Валентина Козлова ; відп. за вип. Олена Гаращенко. - Кіровоград : ПОЛІМЕД-Сервіс, 2008. - 24 с. : іл., портр.
+
Ушанування 90-річчя від дня народження Василя Сухомлинського : науково-допоміжний бібліографічний покажчик / АПН України, Укр. асоціація Василя Сухомлинського, Держ. наук.-пед. б-ка України ім. В.О. Сухомлинського ; укл. Л. М. Заліток ; ред.: П.&nbsp;І.&nbsp;Рогова, Л.&nbsp;О.&nbsp;Пономаренко. – К. : Четверта хвиля, 2009. – 93 с. : портр., фото. кол.
  
Калініченко, Надія Андріївна. Світлий геній Павлиша : Збірник статей / Надія Андріївна Калініченко ; Упр. освіти Кіровоград. обл. держ. адмінстрації; Обл. ін-т удосконалення вчителів. - 2-ге вид., доп. - Кіровоград : Імекс-ЛТД, 2008. - 154 с. : іл.
+
«Щоб народити іскру, треба спочатку увібрати в себе море світла...» Василь Олександрович Сухомлинський : до 100-річчя від дня народження : бібліографічний покажчик / Департамент культури, туризму та культурної спадщини Кіровоградської облдержадміністрації, КЗ «ОУНБ ім. Д.І. Чижевського» ; укл. Гризоглазова Н. В. ; авт. вступ. статті Гайда Л. А. – Кропивницький : ОУНБ ім. Д. І. Чижевського, 2018. – 93 с. : портр. – Іменний покажч. с. 86-92.
  
Калуська, Любомира Василівна. Видатні українські педагоги [Текст] : інформаційний довідник: життєві віхи, сфера наукових інтересів, основні праці, концентрація думок, вчені про вченого, публікації / Любомира Калуська. - Тернопіль : Мандрівець, 2008. - 223 с. - Бібліогр. в кінці розд.
+
Юр’єва К. А. Василь Сухомлинський – педагог, що віддав серце дітям / К. А. Юр’єва // Вивчаємо українську мову та літературу. – 2019. – № 25-27. – С. 83-88.
  
Хрестоматія з української класичної педагогіки [] : навчальний посібник / Костянтин Ушинський, Софія Русова, Антон Макаренко,
+
==Web-ресурси==
  
Григорій Ващенко, Василь Сухомлинський ; укл.: Володимир Кравець, Олександр Мешко. - К. : Грамота, 2008. - 765,[3] с.
 
  
 +
[http://resource.history.org.ua/cgi-bin/eiu/history.exe?&I21DBN=EIU&P21DBN=EIU&S21STN=1&S21REF=10&S21FMT=eiu_all&C21COM=S&S21CNR=20&S21P01=0&S21P02=0&S21P03=TRN=&S21COLORTERMS=0&S21STR=Sukhomlynskyj_V Герасимова Галина Петрівна. Сухомлинський Василь Олександрович (Інститут історії України)]
  
 +
[https://kristti.com.ua/gumanist-myslytel-pedagog-do-100-richchya-vid-dnya-narodzhennya-v-o-suhomlynskogo/ Гуманіст. Мислитель. Педагог (Київський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних кадрів)]
  
==Web-ресурси: ==
+
[https://mala.storinka.org/%D0%B1%D1%96%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D1%84%D1%96%D1%8F-%D0%B2%D0%B0%D1%81%D0%B8%D0%BB%D1%8F-%D1%81%D1%83%D1%85%D0%BE%D0%BC%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%BE%D0%B3%D0%BE.html Життєвий та творчий шлях Василя Сухомлинського (Мала Сторінка)]
  
[http://chytanka.com.ua/ebooks/index.php?action=search_show_list&author_name=%D1%F3%F5%EE%EC%EB%E8%ED%F1%FC%EA%E8%E9%20%C2%E0%F1%E8%EB%FC Твори Василя Сухомлинського на сайті Читанка]
+
[https://derevo-kazok.org/kazki-vasilja-suhomlinskogo/ Казки Василя Сухомлинського (Дерево казок)]
  
ПОВНОТЕКСТОВІ ДОКУМЕНТИ В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО http://www.dnpb.gov.ua/id/485/
+
[https://suspilne.media/196918-comu-na-cest-vcitela-z-kirovogradsini-vasila-suhomlinskogo-v-ukraini-nazivaut-vulici/ Ковальова Анастасія. Чому на честь вчителя з Кіровоградщини Василя Сухомлинського в Україні називають вулиці. (Суспільне)]
  
СТОРІНКА В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО http://www.dnpb.gov.ua/about_library/suhomlinskiy_page/  
+
[http://pmu.in.ua/actual-info/syhoml_myzyka/ «Музична скринька» Василя Сухомлинського (Педагогічний музей України Національної академії педагогічних наук України)]
  
ВАСИЛЬ СУХОМЛИНСЬКИЙ - Українська література http://www.ukrlit.vn.ua/author/suhomlinsky.html
+
[https://lib.iitta.gov.ua/715565/1/%D0%9C%D1%96%D1%85%D0%BD%D0%BE%202018_%D0%92%D0%B0%D1%81%D0%B8%D0%BB%D1%8C%20%D0%A1%D1%83%D1%85%D0%BE%D0%BC%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9.%20%D0%90%D1%84%D0%BE%D1%80%D0%B8%D0%B7%D0%BC%D0%B8.pdfn Сухомлинський Василь. Афоризми / В. Сухомлинський ; укл. О. П. Міхно ; Педагогічний музей України. – К. : ФОП Кушнір Ю. В., 2018. – 103,[1] с.]
  
Писанка. Василь Сухомлинський. Оповідання для дітей http://velikden.ks.ua/chitanka/opovidannja/suchomlinskij.html
+
[https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%83%D1%85%D0%BE%D0%BC%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9_%D0%92%D0%B0%D1%81%D0%B8%D0%BB%D1%8C_%D0%9E%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%81%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87 Сухомлинський Василь Олександрович (Вікіпедія)]
  
Василь СУХОМЛИНСЬКИЙ - Афоризми. http://aphorism.org.ua
+
[https://library.kr.ua/wp-content/uploads/2021/01/suhomlunskiy.pdf  «Щоб народити іскру, треба увібрати в себе море світла...»: бібліографічний покажчик до 100-річчя від дня народження Василя Олександровича Сухомлинського (ОУНБ ім. Д.І. Чижевського)]

Поточна версія на 13:23, 6 листопада 2023

Василь Олександрович Сухомлинський

Дата народження — 28.09.1918
Місце народження —с. Василівка, Василівська волость, Олександрійський повіт, Херсонська губернія, Українська Держава (нині Онуфрієвська селищна громада, Олександрійський район, Кіровоградська область, Україна)
Дата смерті — 02.09.1970
Місце смерті — с. Павлиш, Онуфріївський район, Кіровоградська область, УРСР (нині Онуфрієвська селищна громада, Олександрійський район, Кіровоградська область, Україна)
Місце поховання — с. Павлиш

Василь Олександрович Сухомлинський (29 вересня, 1918, с. Василівка, Василівська волость, Олександрійський повіт, Херсонська губернія (нині Онуфрієвська селищна громада, Олександрійський район, Кіровоградська область, Україна) – 2 вересня 1970, с. Павлиш, Онуфріївський район, Кіровоградська область, УРСР (нині Онуфрієвська селищна громада, Олександрійський район, Кіровоградська область, Україна) – український педагог, публіцист, письменник, поет.


Життя і діяльність

Василь Олександрович Сухомлинський народився 28 вересня 1918 року в селі Василівка Олександрійського повіту Херсонської губернії у родині незаможних селян. Його батько був теслею, працював у поміщицьких економіях та заможних селянських господарствах, мати працювала в колгоспі. У родині Сухомлинських було четверо дітей, крім Василя – ще троє – Іван, Сергій та Меланія. Всі вони стали педагогами.

Василь Сухомлинський закінчив семирічну школу в рідному селі Василівка; у 1933 році вступив до Кременчуцького медичного технікуму, але незабаром покинув цей заклад, перейшов на робітфак і достроково його закінчив. Улітку 1934 року Василь закінчив підготовчі курси при Кременчуцькому педагогічному інституті і того ж року став студентом факультету мови та літератури цього інституту. Проте через хворобу в 1935 р. юнак змушений був перервати навчання.

Педагогічну діяльність Василь Сухомлинський розпочав у сімнадцять років: у 1935-1938 рр. він працював учителем української мови і літератури у Василівській та Зибківській семирічних школах Онуфріївського району. В 1936 р. Сухомлинський став студентом заочного відділення Полтавського педагогічного інституту, де спочатку здобув кваліфікацію учителя української мови і літератури неповної середньої школи, а згодом – і викладача цих же предметів середньої школи.

З 1938 р. і до вступу СРСР у Другу світову війну Василь Олександрович працював в Онуфріївській середній школі учителем української словесності, а через деякий час – завідувачем навчальної частини школи. У липні 1941 р. він був призваний до війська, закінчив військово-політичні курси в Москві, одержав військове звання молодшого політрука, а з вересня 1941 р. став політруком роти регулярної армії. 9 лютого 1942 р. в бою за село Клепініно під Ржевом Сухомлинський отримав важке поранення і понад чотири місяці лікувався в евакогоспіталях.

З червня 1942 р. до березня 1944 р. В.О. Сухомлинський працював директором середньої школи і вчителем російської мови і літератури у селищі Ува Удмуртської АРСР. Навесні 1944 р. разом з дружиною педагог повернувся в Україну, в щойно визволений Онуфріївський район Кіровоградської області, де упродовж чотирьох років завідував районним відділом народної освіти і одночасно викладав у школі.

У 1948 р. на прохання В.О. Сухомлинського його призначають директором Павлиської середньої школи, де педагог беззмінно працював протягом 23-х років до кінця своїх днів.

Sukhomlynsky2.jpg
В.О.Сухомлинський з учнями Павлиської школи

У 1955 р. Сухомлинський захистив кандидатську дисертацію на тему «Директор школи – керівник навчально-виховного процесу». Василь Олександрович Сухомлинський є автором 41 наукової роботи – від брошур до монографій, понад 600 статей, 1200 оповідань і казок. Твори видатного педагога видані 53 мовами світу загальним накладом майже 15 млн. примірників. Книга «Серце віддаю дітям» перекладена 30 мовами світу і витримала 54 видання. В період з 1945 по 1970 рр. були надруковані 463 статті Василя Сухомлинського; у 1971-1986 рр. – 105 статей.

Помер Василь Олександрович Сухомлинський 2 вересня 1970 року.

SukhomlynskyiVO3.jpg
Пам’ятник на могилі Василя Сухомлинського на кладовищі селища Павлиш

Нагороди

За педагогічну працю Сухомлинський був нагороджений двома орденами Леніна, багатьма медалями Союзу РСР.

Член-кореспондент Академії педагогічних наук РРФСР (1957 р.)

Заслужений учитель УРСР (1958 р.)

Герой Соціалістичної Праці (1968 р.)

Член-кореспондент Академії педагогічних наук СРСР (1968 р.)

Пам’ять

1989 р. була утворена Міжнародна асоціація прихильників Сухомлинського (Марбург), а 1990 р. – Українська асоціація Василя Сухомлинського, за ініціативи якої з 1993 р. проводяться щорічні Всеукраїнські педагогічні читання «В.О. Сухомлинський у діалозі з сучасністю», присвячені вивченню і впровадженню у широку педагогічну практику творчої спадщини видатного педагога. 2003–2004 навчальні роки в Україні були проголошені роками Василя Олександровича Сухомлинського.

2002 року була заснована обласна педагогічна премія імені В.О. Сухомлинського (рішення Кіровоградської обласної ради від 06.09.2002 № 7).

2004 року заснована міська педагогічна премія імені В.О. Сухомлинського (рішення Кіровоградської міської ради від 29.01.2004 № 680).

Ім’я В. Сухомлинського носить Павлиська середня школа; Український коледж у м. Києві; Олександрійське педагогічне училище у Кіровоградській області; Миколаївський державний педагогічний університет; Державна науково-педагогічна бібліотека України, Кіровоградський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти. Є відомча відзнака імені Василя Сухомлинського Міністерства освіти і науки України.

На честь Василя Сухомлинського названо вулиці в Києві, Полтаві, Кривому Розі, Луцьку, Дніпрі, Кропивницькому та інших містах.

До 85-річя від дня народження видатного педагога (2003 р.) та до його 100-річого ювілею (2018 р.) в Україні випустили пам’ятні монети серії «Видатні особистості України» із зображенням Сухомлинського.

Бібліографія

Сухомлинський Василь Олександрович. Афоризми / В. Сухомлинський ; укл. О. П. Міхно ; Педагогічний музей України. – К. : ФОП Кушнір Ю. В., 2018. – 103,[1] с. – (Сер. «Педагогічні републікації» ; Вип. 5). – Бібліогр. с. 101-102.

Сухомлинський Василь Олександрович. Батьківська педагогіка : монографія / Василь Сухомлинський ; підгот. до вид. текст, авт. передм. В. Ф. Шморгун. – К. : Рад. школа, 1978. – 263 с.

Сухомлинський Василь Олександрович. Бджолина музика: уроки для душі / В. О. Сухомлинський. – Харків : Школа, 2020. – 95,[1] с. : кол. іл.

Сухомлинський Василь Олександрович. Вибрані твори : в 5 т. / Василь Сухомлинський; редкол.: І. О. Дзеверін (гол.), М. М. Грищенко та ін. – К. : Рад. школа. – 1976.

Сухомлинський Василь Олександрович. Виховання в учнів любові і готовності до праці : (узагальнення досвіду роботи Павлиської школи Кіровогр. обл.) / Василь Сухомлинський ; Товариство для поширення політичних і наукових знань. – К., 1959. – 47 с. ; 20 см.

Сухомлинський Василь Олександрович. Виховання моральних стимулів до праці у молодого покоління : монографія / Василь Сухомлинський ; Т-во для пошир. політ. і наук. знань. – К., 1961. – 44 с.

Сухомлинський Василь Олександрович. Вогнегривий коник / Василь Сухомлинський. – К. : Знання, 2017. – 255,[1] с. : кол. іл. – (Сер. «Скарби»).

Сухомлинський Василь Олександрович. Всі добрі люди – одна сім’я : збірка творів : для дітей ст. дошк. та мол. шк. віку / Василь Сухомлинський ; худ. О. Макієва. – Харків : Школа, 2012. – 156,[1] с. : кол. іл. – (Сер. «Дитячий бестселер»).

Сухомлинський Василь Олександрович. Гаряча квітка : оповідання та казки для мол. шкільного віку / Василь Сухомлинський ; укл. Г. Сухомлинська ; мал. В. Євдокименка. – К. : Веселка, 1978. – 103 с. : іл.

Сухомлинський Василь Олександрович. Людина неповторна : монографія / Василь Сухомлинський. – К. : Молодь, 1962. – 212 с.

Сухомлинський Василь Олександрович. Методика виховання колективу / Василь Сухомлинський. – К. : Рад. школа, 1971. – 208 с. ; 21 см.

Сухомлинський Василь Олександрович. Моральні заповіді дитинства і юності : монографія / Василь Сухомлинський. – К. : Рад. школа, 1966. – 232 с. : іл. ; 16 см.

Сухомлинський Василь Олександрович. Народження громадянина : [про виховання підлітків] / Василь Сухомлинський. – К. : Рад. школа, 1970. – 288 с. ; 21 см.

Сухомлинський Василь Олександрович. Серце віддаю дітям / В. О. Сухомлинський. – Вид. 2-ге. – Харків : Акта, 2018. – 537,[2] с. – Бібліогр. с. 534-537.

Сухомлинський Василь Олександрович. Сто порад учителеві : монографія / В. О. Сухомлинський. – К. : Рад. школа, 1988. – 302,[2] с.; 17 см.

Сухомлинський Василь Олександрович. Шлях до серця людини : монографія / Василь Сухомлинський. – К. : Молодь, 1963. – 91 с. ; 16 см.

Сухомлинський Василь Олександрович. Щоб у серці жила Батьківщина / Василь Сухомлинський ; Товариство «Знання» Української РСР (сер. 5. № 4-5 ; ). – К., 1965. – 80 с. : іл. ; 20 см.

Сухомлинський Василь Олександрович. Як ми виховали мужнє покоління / Василь Сухомлинський. – К. : Рад. школа, 1960. – 187 с. ; 21 см. – Бiблiогр. в пiдрядк. прим.

Сухомлинський Василь Олександрович. Я розповім вам казку... Філософія для дітей / В. О. Сухомлинський ; укл. О. В. Сухомлинська. – Харків : Школа, 2018. – 573,[2] с. – Алф. покажч. с. 537-549.

Про життя і діяльність В.О. Сухомлинського

Баранюк Ірина Григорівна. Слово – Природа – Краса в педагогічній системі Василя Сухомлинського / Ірина Баранюк. – Кропивницький : Імекс-ЛТД, 2017. – 251,[1] с. – Бiблiогр. в пiдрядк. прим.

Безносюк О.О. Василь Сухомлинський і наука / О. О. Безносюк // Педагогічний вісник. – 2018. – № 3-4. – С. 23-26. – Бібліогр. в кінці ст.

Біланюк Юрій Федорович. Штрихи до портрета Василя Сухомлинського / Юрій Біланюк, Анатолій Кохан; Худ. В. А. Кононенко. – Кіровоград : Центрально-Українське вид-во, 2003. – 60 с. : портр., фото, іл. – Бібліогр. с. 59.

Бурлака Н. М. Василь Олександрович Сухомлинський : бібліогр. покажчик / Н.М. Бурлака ; ред. Е.І. Наливайко [та ін.]. – Кіровоград : [б. в.], 1973. – 85 с.

Василь Сухомлинський: життєвий шлях та педагогічні погляди / Василь Кузьменко [та ін.] ; КВНЗ «Херсонська академія неперервної освіти». – Херсон : [б. в.], 2013. – 111 с. : іл., портр., фото. – Бібліогр. в кінці ст.

Василь Сухомлинський у діалозі з сучасністю : до 90-річчя від дня народження В.О. Сухомлинського : методико-бібліографічні матеріали / Кіровоградська ОУНБ ім. Д. І. Чижевського, Відділ науково-методичної роботи і соціологічних досліджень, Відділ краєзнавства ; укл. Валентина Козлова ; відп. за вип. Олена Гаращенко. – Кіровоград : ПОЛІМЕД-Сервіс, 2008. – 24 с. : іл., портр. – Бібліогр. с. 177-178.

Гнаткович Тетяна. Актуальність лінгводидактичних ідей Василя Сухомлинського в контексті нової української школи / Тетяна Гнаткович // Українська мова і література в школі. – 2022. – № 1. – С. 6-9.

Голішенко Наталія. Актуальність проблематики казок В. Сухомлинського в контексті сучасних тенденцій виховання учнів / Наталія Голішенко // Початкова школа. – 2020. – № 11-12. – С. 54-55.

Іванко А. Б. В. О. Сухомлинський – шістдесятник (еволюція суспільно-політичних та педагогічних поглядів) : навч. посібник / А. Б. Іванко ; КОІППО ім. Василя Сухомлинського. – Кіровоград : Видавництво КОІППО імені Василя Сухомлинського, 2011. – 26 с. : портр. – Бібліогр. с. 24-26.

Іванко А. Б. В. О. Сухомлинський, І. Г. Ткаченко: діалог самодостатніх педагогічних систем / А. Б. Іванко ; Упр. освіти і науки Кіровоградської обл. держ. адм., Обл. ін-т післядипломної пед. освіти. – (2-е вид.). – Кіровоград : Центрально-Українське видавництво, 2003. – 60 с. : портр., фото. – Бiблiогр. в пiдрядк. прим.

Ідеї В. Сухомлинського і сучасна школа : монографія / Упр. освіти Кіровоград. міськвиконкому, Кіровоград. загальноосвітня шк. № 33 ; укл. О. Жосан. – Кіровоград : Земська школа, 1998. – 67,[1] с. – Бібліогр.: с.67.

Калініченко Надія Андріївна. Василь Сухомлинський, Іван Ткаченко, Олександр Захаренко: концепти продуктивної педагогіки / Надія Калініченко ; Кіровоградський обл. ін-т післядипломної пед. освіти ім. Василя Сухомлинського. – Кіровоград : [б. в.], 2013. – 187 с. : портр., фото, схеми, табл. – Бібліогр. в кінці розд. – Бібліогр. в кінці ст.

Калініченко Надія Андріївна. Світлий геній Павлиша / Надія Калініченко ; Управління освіти Кіровогр. обл. держ. адміністрації, Центральноукр. держ. пед. ун-т ім. Володимира Винниченка, Кіровогр. обл. комітет Профспілки працівників освіти і науки України. – Вид. 3-тє, доп. – Кропивницький : Імекс-ЛТД, 2018. – 266,[2] с. : фото. – Бібліогр. в кінці ст.

Кордонська А. В. Василь Сухомлинський – український Песталоцці ХХ століття / А. В. Кордонська // Педагогічна майстерня. – 2019. – № 7. – С. 36-39 : фото. – Бібліогр. в кінці ст.

Ликов Василь Никифорович. Народна мудрість педагогіки В.О. Сухомлинського / В. Н. Ликов. – Кіровоград : Народне слово, 2003. – 212 с. – Бібліогр. с. 188-200.

Лящук Любов. Використання ідей В.О. Сухомлинського у формуванні педагогічної компетентності вчителя / Любов Лящук // Початкова школа. – 2019. – № 9. – С. 1-4. – Бібліогр. в кінці ст.

Марко Василь. Василь Сухомлинський про роботу з учнями над словом // Стежки до таїни слова: літературознавчі й методичні студії : навчальний посібник: для студентів філологічних спеціальностей вищих навчальних закладів / Василь Марко ; ред. : В. О. Погрібний. – Кіровоград : Степ, 2007. – С. 228-232.

Наукова спадщина Василя Сухомлинського у контексті розвитку освіти особистості впродовж життя / збірник матеріалів Всеукраїнської науково-методичної конференції, присвяченої 98-річчю від дня народження В. Сухомлинського : 28-29 вересня 2016 року ; М-во освіти і науки України, ДНУ «Ін-т модернізації змісту освіти», Ін-т пед. освіти і освіти дорослих, Ін-т педагогіки Нац. акад. пед. наук України, КЗ «Кіровогр. обл. ін-т післядипломної пед. освіти ім. Василя Сухомлинського», КВНЗ «Вінницька акад. неперервної освіти», Луганський обл. ін-т післядипломної пед. освіти. – Кропивницький : Ексклюзив-Систем, 2016. – 412 с. – Бібліогр. в кінці ст.

Постельняк А. І. В. О. Сухомлинський: діалог із сучасністю : методичні рекомендації з питань вивчення і творчого використання педагогічної спадщини В. О. Сухомлинського / А. І. Постельняк ; Упр. освіти і науки Кіровоградської облдержадміністрації, Обл. ін-т післядипломної пед. освіти. – Кіровоград, 2003. – 178 с. – Бібліогр. с. 177-178.

Примоченко М. С. Значення спадщини Василя Сухомлинського в освітньому процесі / М. С. Примоченко // Виховна робота в школі. – 2019. – № 8. – С. 30-32. – Бібліогр. в кінці ст.

Семенова Лариса. «Василь Сухомлинський. Актуальний. Модерновий. Справжній» [Текст] / Лариса Семенова // Вечірня газета. – 2021. – 24 вересня. – С. 7.

Скалько Світлана Леонідівна. Відлуння доброти / С. Л. Скалько. – Кропивницький : Імекс-ЛТД, 2018. – 255,[1] с. : фото.

Спогади про Сухомлинського / укл. : С. П. Заволока. – К. : Рад. школа, 1990. – 223 с. : 17 арк. іл. – Бiблiогр. в пiдрядк. прим.; Покажчик імен: с. 220-222.

Ткаченко Лідія. Національний бренд України / Лідія Ткаченко // Освіта України. – 2021. – 19 квітня. – С. 12.

У вінок В. О. Сухомлинському : спогади і статті / Світловодський рай. відділ освіти. Метод. кабінет райво ; Світловодська рай. орг. т-ва укр. мови «Просвіта» імені Т. Г. Шевченка. – Світловодськ : Рекл.-видав. об’єдн. «Слово», 1993. – 30,[1] с.

Ушанування 90-річчя від дня народження Василя Сухомлинського : науково-допоміжний бібліографічний покажчик / АПН України, Укр. асоціація Василя Сухомлинського, Держ. наук.-пед. б-ка України ім. В.О. Сухомлинського ; укл. Л. М. Заліток ; ред.: П. І. Рогова, Л. О. Пономаренко. – К. : Четверта хвиля, 2009. – 93 с. : портр., фото. кол.

«Щоб народити іскру, треба спочатку увібрати в себе море світла...» Василь Олександрович Сухомлинський : до 100-річчя від дня народження : бібліографічний покажчик / Департамент культури, туризму та культурної спадщини Кіровоградської облдержадміністрації, КЗ «ОУНБ ім. Д.І. Чижевського» ; укл. Гризоглазова Н. В. ; авт. вступ. статті Гайда Л. А. – Кропивницький : ОУНБ ім. Д. І. Чижевського, 2018. – 93 с. : портр. – Іменний покажч. с. 86-92.

Юр’єва К. А. Василь Сухомлинський – педагог, що віддав серце дітям / К. А. Юр’єва // Вивчаємо українську мову та літературу. – 2019. – № 25-27. – С. 83-88.

Web-ресурси

Герасимова Галина Петрівна. Сухомлинський Василь Олександрович (Інститут історії України)

Гуманіст. Мислитель. Педагог (Київський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних кадрів)

Життєвий та творчий шлях Василя Сухомлинського (Мала Сторінка)

Казки Василя Сухомлинського (Дерево казок)

Ковальова Анастасія. Чому на честь вчителя з Кіровоградщини Василя Сухомлинського в Україні називають вулиці. (Суспільне)

«Музична скринька» Василя Сухомлинського (Педагогічний музей України Національної академії педагогічних наук України)

Сухомлинський Василь. Афоризми / В. Сухомлинський ; укл. О. П. Міхно ; Педагогічний музей України. – К. : ФОП Кушнір Ю. В., 2018. – 103,[1 с.]

Сухомлинський Василь Олександрович (Вікіпедія)

«Щоб народити іскру, треба увібрати в себе море світла...»: бібліографічний покажчик до 100-річчя від дня народження Василя Олександровича Сухомлинського (ОУНБ ім. Д.І. Чижевського)