Відмінності між версіями «Раєвський Микола Миколайович»

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Рядок 1: Рядок 1:
 
[[Файл:Raevsky_M_M.jpg|мини|200px|слева|<p style="text-align:center;">'''Микола Миколайович Раєвський'''</p><p style="text-align:left;"><b>народився</b> — 14(25).09.1771<br /><b>місце народження</b> — м.Санкт-Петербург, Росія<br /><b>дата смерті</b> — 16(28).09.1829<br /><b>місце смерті</b> — с. Бовтишка Чигиринського повіту Київської губернії<br /><b>місце поховання</b> —  фамільна усипальниця в селі Розумівка Чигиринського повіту Київської губернії (нині Олександрівського р-ну Кіровоградської області)]]</p>
 
[[Файл:Raevsky_M_M.jpg|мини|200px|слева|<p style="text-align:center;">'''Микола Миколайович Раєвський'''</p><p style="text-align:left;"><b>народився</b> — 14(25).09.1771<br /><b>місце народження</b> — м.Санкт-Петербург, Росія<br /><b>дата смерті</b> — 16(28).09.1829<br /><b>місце смерті</b> — с. Бовтишка Чигиринського повіту Київської губернії<br /><b>місце поховання</b> —  фамільна усипальниця в селі Розумівка Чигиринського повіту Київської губернії (нині Олександрівського р-ну Кіровоградської області)]]</p>
'''Микола Миколайович Раєвський''' (1771-1829) російський військовий діяч, герой Вітчизняної війни (1812), генерал від кавалерії (1813). Учасник "Битви народів" і взяття Парижа. Член Державної ради.
+
'''Микола Миколайович Раєвський''' (14 (25) вересня 1771, м. Санкт-Петербург, Російська імперія – 16 (28) вересня 1829, с. Бовтишка, Чигиринський повіт, Київська губернія, Російська імперія (нині Олександрівська селищна громада, Кропивницький район, Кіровоградська область, Україна) російський військовий діяч, герой Вітчизняної війни 1812 року, генерал від кавалерії.  
  
  

Версія за 14:39, 20 вересня 2023

Микола Миколайович Раєвський

народився — 14(25).09.1771
місце народження — м.Санкт-Петербург, Росія
дата смерті — 16(28).09.1829
місце смерті — с. Бовтишка Чигиринського повіту Київської губернії
місце поховання — фамільна усипальниця в селі Розумівка Чигиринського повіту Київської губернії (нині Олександрівського р-ну Кіровоградської області)

Микола Миколайович Раєвський (14 (25) вересня 1771, м. Санкт-Петербург, Російська імперія – 16 (28) вересня 1829, с. Бовтишка, Чигиринський повіт, Київська губернія, Російська імперія (нині Олександрівська селищна громада, Кропивницький район, Кіровоградська область, Україна) – російський військовий діяч, герой Вітчизняної війни 1812 року, генерал від кавалерії.



Життя і діяльність

Цей російський генерал зроблений з матеріалу,
з якого робляться маршали
Наполеон.

Микола Миколайович Раєвський народився 14 (25) вересня 1771 року в Санкт-Петербурзі. Його батько, Микола Семенович Раєвський, служив у гвардійському Ізмайлівському полку, в 1770 р. у чині полковника добровільно вирушив у діючу армію на російсько-турецьку війну. При взятті Журжій був поранений і в квітні 1771 р. помер у Яссах, кілька місяців не доживши до народження сина Миколки. Загибель чоловіка важко позначилася на стані здоров'я Катерини Миколаївни, що у свою чергу призвело до хворобливості дитини. Через деякий час Катерина Миколаївна вийшла заміж за генерала Льва Денисовича Давидова. Від цього шлюбу у неї було ще троє синів і дочка.

Микола ріс переважно в сім'ї діда по матері Миколи Борисовича Самойлова, де отримав домашнє виховання і освіту у французькому дусі (російською і французькою мовами він володів однаково добре). Справжнім другом хлопчика став брат матері, граф Олександр Миколайович Самойлов — видатний єкатерининський вельможа. За звичаєм того часу, Миколку уже в три роки зарахували на військову службу в лейб-гвардії Преображенський полк, а дійсну службу він почав у 1786 році, отримавши звання прапорщика в армії двоюрідного діда Г. А. Потьомкіна.

В 1787 р. воював із турками. 31 січня 1792 р. Микола Раєвський отримав звання полковника. Командуючи батальйоном Катеринославського гренадерського полку в корпусі М. І. Кутузова, він брав участь у військових діях у Польщі. З 1794 р. Микола Миколайович служить на Кавказі на чолі Нижньогородського драгунського полку. Після поразки Росії у війні з Наполеоном, що тільки-но розпочалася, Раєвський повернувся в армію у квітні 1807 р. командиром єгерської бригади в ар’єргарді П. І. Багратіона. 21 квітня 1808 р. він отримав чин генерал-лейтенанта, прийняв 21-у піхотну дивізію і взяв участь у російсько-шведській війні. В наступному році на чолі 11-ї піхотної дивізії Микола Миколайович відзначився у війні з Туреччиною. Пізніше сформував 26-у піхотну дивізію. Напередодні Вітчизняної війни був призначений командиром 7-го піхотного корпусу. Воював під Салтанівкою, за Смоленськ, на Бородінському полі. Його корпус відважно діяв під Тарутиним, у боях за Малоярославець і при Красному. В закордонному поході 1813—1814 рр. Раєвський командував гренадерським корпусом. У Битві народів під Лейпцигом, будучи пораненим, сам вийняв кулю з-під правої ключиці. За мужність і вміле керівництво військами 8 жовтня 1813 р. М.Раєвський отримав чин генерала від кавалерії. Його корпус першим підійшов до Парижа і захопив панівні висоти, що примусило гарнізон вступити в переговори. Після Вітчизняної війни Раєвський служив командиром армійського корпусу. В 1824 р. він вийшов у відставку. Тривалий час Микола Миколайович проживав у с. Бовтишка. Його дружина — С. О. Раєвська (Константинова) (1769 — 1844) доводилася внучкою видатному російському вченому М. В. Ломоносову. Мав синів Миколу й Олександра, доньок — Катерину (Орлову), Олену, Марію (Волконську), Софію, життя яких теж пов'язане з Бовтишкою.

1825 рік став найсумнішим у житті генерала. Спочатку померла його мати — Катерина Миколаївна, а в грудні, після повстання на Сенатській площі, були заарештовані відразу троє близьких йому людей: брат Василь Львович та чоловіки доньок — М.Ф. Орлов і С.Г. Волконський. Всі вони були вислані зі столиці. До слідства у справі декабристів були притягнені й сини Раєвського — Олександр та Микола. А наприкінці наступного року Микола Миколайович назавжди попрощався з любою донькою Марією, яка поїхала в Сибір за своїм зісланим чоловіком. Імператор Микола І зробив спробу налагодити стосунки з прославленим генералом, призначивши його в 1826 році членом Державної ради, але той у засіданнях не брав участі. Останні дні Раєвський провів у піклуванні про своїх опальних родичів і допомозі сім'ям декабристів. Помер Микола Миколайович 16 (28) вересня 1829 року в селі Бовтишка Чигиринського повіту Київської губернії у віці 58 років. Похований у сімейній усипальниці в с. Бовтишці Чигиринського повіту Київської губернії. На його надмогильній плиті - епітафія М.Ф.Орлова: «Він був у Смоленську щит — у Парижі меч Росії».

За тридцять років бездоганної служби Микола Миколайович Раєвський брав участь у багатьох визначних битвах епохи. Після подвигу під Салтанівкою став одним із популярних генералів російської армії. Був близько знайомий з багатьма декабристами. Двоюрідний брат Дениса Давидова. Дружбою з М. Раєвським пишався О.Пушкін.



Пам’ять

У Москві в Дорогомілово одна з вулиць названа на честь Раєвського.

Одна з вулиць Києва носить ім'я Миколи Раєвського.

В 1820 році, під час першої російської антарктичної експедиції Ф. Ф. Беллінсгаузен назвав відкриті ним острови в Тихому океані в Архіпелазі Росіян (Туамоту) Островами Раєвського.

Нині про подвиги Раєвського нагадують каплиця-пам'ятник, що стоїть на місці бою поблизу Салтанівки під Могилевом, і пам'ятник, встановлений на місці батареї Раєвського на Бородінському полі.

У 2012 році Центральним банком Російської Федерації була випущена монета (2 рублі, сталь із нікелевим гальванічним покриттям) з серії "Полководці і герої Вітчизняної війни 1812 року" із зображенням на реверсі портрета генерала від кавалерії М. М. Раєвського.

Свято-Хрестовоздвиженська церква в селі Розумівка (усипальниця Раєвських) внесена до реєстру пам'яток містобудування та архітектури національного культурного надбання України.



Бібліографія

Алексеева О. Что имеем, не храним / О. Алексеева // Репортер. - 2004. - 22 ноября. - С. 8

Багацький Л. Двісті років після війни: Чи й далі бачитимемо її у кривому дзеркалі? / Л. Багацький // Кіровоградська правда. - 2012. - 28 вересня. - С. 9: фото

Багацький Л. Потрібен туристичний вибух / Л. Багацький // Кіровоградська правда. - 2010. - 23 листопада. - С. 4

Білошапка В. Петро Оссовський намалював портрет генерала Миколи Раєвського / В. Білошапка // Вперед. - 2005. - 17 вересня. - С. 1

Білошапка В. Таїна і смуток Хрестовоздвиженської церкви / В.Білошапка // Вперед. - 2001. - 18 грудня. - С. 3

Богданова Д. Свято небувалого масштабу / Д. Богданова // Наша газета. - 2005. - 13 жовтня. - С. 1-2

Богданов Андрей. Раевский - щит и меч России / Андрей Богданов // Наука и религия. - 2012. - № 8. - С. 14-18

Бондар О. Усипальниця Раєвських: втрачені можливості чи великі сподівання? / О. Бондар // Народне слово. - 2011. - 19 травня. - С. 1, 9

Босько В. Єлисаветград та Олександрія у Вітчизняній війні 1812 року / В. Босько // Народне слово. - 2012. - 7 червня. - С. 8, 9: фото

Босько В. Згадаємо героїв 1812 року: генерал Микола Раєвський / В. Босько // Народне слово. - 2003. - 14 січня. - С. 3

Босько В. Наші земляки - воїни-інтернаціоналісти ХІХ століття / В. Босько // Народне слово. - 2011. - 25 серпня. - С. 9: фото

Босько В. Наші земляки "Овід" та "Граф Вронський" - воїни-інтернаціоналісти ХІХ століття / В. Босько // Освітянське слово. - 2006. - № 7-8 (липень-серпень). - С. 4

Бухаров В. Марія Волконська і Олександр Пушкін / В. Бухаров // Народне слово. - 2012. - 4 травня. - С. 8, 9: фото

Бухаров В. Раевские / Бухаров В. // Елисаветградские ведомости. - 2003. - 24 октября. - С. 8

Бухаров В. Раевские / Бухаров В. // Елисаветградские ведомости. - 2003. - 31 октября. - С. 4

Бухаров В. У Мекку - через Бовтишку / Бухаров В. // Народне слово. - 2003. - 25, 27 листопада. - С. 4

Високі гості у педуніверситеті // Кіровоградська правда. - 2005. - 8 жовтня. - С. 2

Войченко Г. Раевским: Стих / Г. Войченко // Елисаветградские ведомости. - 2004. - 1 октября . - С. 3

Гармазій Н. Вшанували пам’ять роду Раєвських / Гармазій Н. // Свет - Перспектива. - 2005. - 20 октября. - С. 13

Данова О. Спадщина родини Раєвських: інвестиції у пам’ять / О. Данова // Кіровоградська правда. - 2006. - 15 квітня. - С. 3

Долгорукий В.П. В рядах Нижегородского драгунского полка. 1826 - 1830 гг. / В. П. Долгорукий // Русская старина. - 1882. - № 8. - С. 443 - 450

Доля Н. Розумівка пензлем художників / Н. Доля // Народне слово. - 2012. - 19 липня. - С. 13

Доля Н. Розумівка приймала гостей з Росії та Сербії / Н. Доля // Вперед. - 2011. - 10 вересня. - С. 1

Експозицію оновили. Для гостей // Кіровоградська правда. - 2011. - 13 вересня. - С. 3: фото

Епанчин Ю.Л. Николай Николаевич Раевский / Ю.Л.Епанчин // Вопросы истории. - 1999. - № 3. - С. 59-81

Єременко Л. Усипальницю Раєвських відновлять / Л. Єременко // Наша газета. - 2005. - 6 жовтня. - С. 1

Зайцева Л. Спадщина родини Раєвських / Л. Зайцева // Вечірня газета. - 2005. - 14 жовтня. - С. 8

Зайцева Л. Усипальниця родини Раєвських: Історико - культурна спадщина / Л. Зайцева // Вечірня газета. - 2005. - 7 жовтня. - С. 2

Замятина Т. Живем! / Т. Замятина // Эхо планеты. - 2003. - №26. - С. 26-31

Здір Л. Розумівське урочище пам’ятає і Раєвських, і Пушкіна / Л. Здір // Народне слово. - 2005. - 11 жовтня. - С. 3

Здір Л. Створення історико- культурного заповідника Раєвських - справа честі слов’янських народів / Л. Здір // Народне слово. - 2005. - 6 жовтня. - С. 1,3

Здір Л. Церква-усипальниця родини Раєвських стане міжнародним туристичним центром / Л. Здір // Народне слово. - 2003. - 27 травня. - С. 1, 4

Кобець О. Щоб зберегти історичну скарбницю наших пращурів / О. Кобець // Народне слово. - 2004. - 20 квітня. - С. 1

Ковалёв К. Н. Н. Раевский // Герои 1812 года. — М.: 1987. — (Жизнь замечательных людей).

Колесник Л. Князь Андрей из рода Раевских / Л. Колесник // Ведомости. - 2003. - 20 июня. - С. 3

Колесник Л. Наши герои войны 1812 года / Л. Колесник // Молодіжне перехрестя. - 2006. - 2 листопада. - С. 9

Корінь Т. ...І щедра скринька на розквіт заповідника / Т. Корінь // Кіровоградська правда. - 2011. - 24 червня. - С. 12

Любарський Р. Вадим Бухаров: шлях до пантеону Раєвських / Р. Любарський // Народне слово. - 2012. - 4 травня. - С. 8: фото

Любарський Р. Родина Раєвських як об’єднуючий фактор / Р. Любарський // Народне слово. - 2011. - 15 вересня. - С. 8: фото

Матівос Ю. Брати Розумовські / Ю. Матівос // Кіровоградська правда. - 2011. - 19 липня. - С. 6

Матівос Ю. Привиди забутого музею: Туризм та бізнес на чиїй пам’яті? / Ю. Матівос // Кіровоградська правда. - 2011. - 20 вересня. - С. 6 : фото

Миколі Раєвському // Народне слово. - 2011. - 4 серпня. - С. 2

М.Г. Письмо Н. Н. Раевского-старшего. / М. Г. // Русская старина. - 1916. - № 11 . - С. 292

На Кіровоградщині відзначать 240-річчя з дня народження Раєвського // Вперед. - 2011. - 2 серпня. - С. 1

Никитина Е. Андрей Попков: "Мы просто отдаём долг" / Е. Никитина // Украина-Центр. - 2011. - 15 сентября. - С. 7

Никитина Е. "Да, были люди в наше время"... / Е. Никитина // Украина-Центр. - 2011. - 31 марта. - С. 11

Никитина Е. "Он был в Смоленске щит, в Париже - меч России"... А в Кировограде? / Е. Никитина // Украина-Центр. - 2010. - 13 мая. - С. 23

Орел С. Вронський і Овод у контексті української реальності / С. Орел // Слово "Просвіти". - 2011. - 6-12 жовтня. - С. 12

Орлов Н. М. Александр и Николай Раевские в 1825 - 1826 гг. / Н. М. Орлов // Русская старина. - 1884. - № 5. - С. 437 — 440

Пам’яті Раєвських // Вечірня газета. - 2011. - 9 вересня. - С. 3

Петраков В. Марія Раєвська. Знахідка портрета: Остання декада серпня в Москві була ознаменована виставкою в Державному музеї О.С.Пушкіна з інтригуючою назвою "Портрети невідомих" / В. Петраков // Народне слово. - 2011. - 1 вересня. - С. 9: фото

Проект розвитку усипальниці родини Раєвських побачив світ // Вперед. - 2011. - 5 березня. - С. 3

Пшеничний В. Заповіднику потрібні не наміри, а гроші / В. Пшеничний // Кіровоградська правда. - 2011. - 26 липня. - С. 2

"Раєвські - династія героїв": Об`єкти показу // Сільське життя. - 2011. - 24 серпня. - С. 4

Раєвський - друг, та істина дорожча / Л. Багацький // Кіровоградська правда. - 2011. - 9 вересня. - С. 3: фото

Розумівка - слов’янський щит: Відзначено 150-річчя освячення Свято- Хрестовоздвиженської церкви - усипальниці родини Раєвських // Кіровоградська правда. - 2005. - 6 жовтня. - С. 1,3

Романюк Н. Ювілей храму в Розумівці: Новини коротко / Н. Романюк // Народне слово. - 2010. - 10 серпня. - С. 4

Рудаков В. Архив Раевских. Том І. Издание П. М. Раевского. Редакция и примечания Б. Л. Модзалевского. СПб. 1908. С. 574. Род Раевских герба Лебедь. Сост. Б. Л. Модзалевский. СПб. 1908. С. 91: Критика и библиография / В. Рудаков // Исторический вестник. - 1909. - № 5 . - С. 687-690

Рудаков В. Архив Раевских. Том ІІ. Издание П. М. Раевского. Редакция и примечания Б. Л. Модзалевского. СПб. 1909 г.: Критика и библиография / В. Рудаков // Исторический вестник. - 1910. - № 3. - С. 1109-1111

Туристичні маршрути Кіровоградщини // Народне слово. - 2011. - 30 червня. - С. 9

Усипальниця сім`ї Раєвських: Туристичні маршрути Олександрівщини / Бухаров В. // Вперед. - 2008. - С. 2

Френчко Л. Праздник в Разумовке / Френчко Л. // Ведомости. - 2005. - 14 октября. - С. 7

Шевченко Г. "...І слава спалахне моя, і вже не згасне, допоки рід слов’ян світ буде шанувать" / Г. Шевченко // Вперед. - 2005. - 11 жовтня. - С. 2-3

Шевченко Г. Буятимуть олександрівські дерева на сербській землі: Інтерв’ю з Анатолієм Шинкаренком / Г. Шевченко // Вперед. - 2006. - 23 вересня. - С. 2

Шевченко С. Врач семьи Раевских / С. Шевченко // Ведомости Плюс. - 2011. - 7 октября. - С. 6

Шевченко Г. Нове життя Свято-Хрестовоздвиженської церкви / Г. Шевченко // Вперед. - 2010. - 20 квітня. - С. 3

Шемякин Н. Граф Вронский в Сербии / Н. Шемякин // Эхо планеты. - 2003. - № 7. - С. 20-25

Шишов А. В. Сто великих героев 1812 года [Текст] / А. В. Шишов. — М.: Вече, 2012. – 430 с.

Юрченко А. Праздник, который дорогого стоит / А. Юрченко // Украина-центр. - 2005. - 7 октября. - С. 2

Юрченко А. Пушкин и Раевские / А. Юрченко // Ведомости. - 1997. - 21 ноября. - С. 4

Юрченко А. Пушкин и Раевские: "В Грузию ... для Раевского" / А Юрченко // Ведомости. - 1999. - 26 марта. - С. 6

Юрченко А. Пушкин и Раевские / А. Юрченко // Ведомости. - 1997. - №№150,154,159,164,168; Ведомости. - 1998. -№№174,178,182,186,191,195,200,205,210



Web-ресурси

Раевский Николай Николаевич // Википедия

Раєвський Микола Миколайович //

Герой Вітчизняної війни 1812 року М.М. Раєвський (фільм)

До 240-ї річниці з дня народження Миколи Раєвського