Відмінності між версіями «Похитонов Іван Павлович»

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Рядок 9: Рядок 9:
  
 
'''''І. Рєпін'''''</p>
 
'''''І. Рєпін'''''</p>
“Но за всю муку и ходьбу по бесконечным залам Салона я отдохнул с наслаждением перед миниатюрными перлами нашего И.П. Похитонова. Из десяти его вещей большая часть представляет картинки из Торро дель Греко, на Неаполитанском заливе. Сколько блеска, свежести, какая выдержка рисунка и тона везде, особенно на зданиях!"
+
Іван Павлович Похитонов народився 27 січня 1850 року в с. Мотронівка на Єлисаветградщині (нині с. Зелений Гай Кропивницького району Кіровоградської області). Батько художника – запорізький козак Данило Похитон, мати – уроджена Білич Варвара Олексіївна, сербка. З дитинства Іван Похитонов вирізнявся волелюбством і наполегливо шукав свій шлях. Початкову освіту він отримав, закінчивши кращий на той час у Єлисаветграді учбовий заклад чоловічий пансіон Гумберта; продовжив навчання в Полтавському кадетському корпусі, який досить швидко залишив, спробувавши армійського життя і зрозумівши, що це не його життєвий напрям. Згодом Похитонов вступив до Миколаївської реальної гімназії, після закінчення якої став студентом сільськогосподарської академії у Москві. Звідти його відрахували за причетність до нечаївської організації. Пізніше Похитонова було направлено у «заслання» в рідне село Мотронівку. Далі Іван навчався в Одесі на факультеті природничих наук Новоросійського університету, але навчання не завершив, бо за наполяганням батьків був змушений повернутися до рідного маєтку.
І. Рєпін
 
Іван Павлович Похитонов народився 27 січня 1850 року в с. Мотронівка на Єлисаветградщині (нині - с. Зелений Гай Знам’янського району Кіровоградської області). Батько запорізький козак Данило Похитон, мати Варвара Олексіївна, уроджена Білич, сербка.
 
З дитинства Іван Похитонов вирізнявся волелюбством і наполегливо шукав свій шлях. Початкову освіту отримав, закінчивши кращий на той час в Єлисаветграді учбовий заклад чоловічий пансіон Гумберта. Навчався в Полтавському кадетському корпусі, який досить швидко залишив, спробувавши армійського життя і зрозумівши, що це не його життєвий напрям. Потім вступив до Миколаївської реальної гімназії, після закінчення якої став студентом сільськогосподарської академії у Москві. Звідти його відрахували за причетність до нечаївської організації. Пізніше Похитонова було направлено у «заслання» в рідне село Мотронівку. Далі навчався в Одесі на факультеті природничих наук Новоросійського університету, але і цей заклад не вдалося закінчити. За наполяганням батьків Іван був змушений повернутися до рідного маєтку.
 
  
Якось після відвідування саме в Одесі виставки передвижників у 1877 році Іван Похитонов вирішив стати художником. Відтоді він постійно займається живописом. Відвідує Італію, трохи згодом Францію, Бельгію. Починає виставляти на продаж свої картини. В Парижі знайомиться з яскравою феміністкою Матильдою Вульферт, яка стала його першою дружиною. Цей шлюб розпався через 10 років. Подальше особисте життя Івана Павловича було пов’язане з молодшою сестрою Матильди - Євгенією Вульферт.  
+
У 1877 році в Одесі Іван Похитонов відвідав виставку передвижників, ця подія настільки вплинула на юнака, що він вирішив стати художником. Відтоді Іван постійно студіює живопис, самотужки вивчає мистецьку спадщину художників-класиків, копіює кращі пейзажні твори, багато пише з натури. Після подорожі Європою, де Похитонов відвідує Італію, трохи згодом Францію, Бельгію. він починає виставляти на продаж свої картини. У Парижі художник знайомиться з яскравою феміністкою Матильдою Вульферт, яка стала його першою дружиною. Цей шлюб розпався через 10 років. Подальше особисте життя Івана Павловича було пов’язане з молодшою сестрою Матильди Євгенією Вульферт. На початку 1900-х років Похитонов отримав звання Дійсного члена Імператорської Академії мистецтв і став членом Товариства пересувних художніх виставок.
На початку 1900-х років Похитонов отримав звання Дійсного члена Імператорської Академії мистецтв і став членом Товариства пересувних художніх виставок.
 
 
 
Більшу частину свого життя митець проживав за кордоном у Бельгії, але неодноразово на початку 20 ст. повертався на Батьківщину. Проживав у Петербурзі, в маєтку Жабовщизна Мінської губернії, в Москві, в Єкатеринодарі… В 1919 році повернувся в Бельгію, де відкрилися його персональні виставки: в 1922 році – в Льєжі (в цьому місті є вулиця, названа на честь Похитонова) та в 1923 році – в Антверпені.
 
 
 
Помер 22 грудня 1923 р. у бельгійському місті Льєж (за іншими відомостями — у Брюсселі).
 
Картини І.П. Похитонова зберігаються в Державній Третьяковській галереї, Національному художньому музеї України, Київському музеї російського мистецтва, Одеському художньому музеї, Омському художньому музеї, Башкирському художньому музеї, Саратовському художньому музеї, в інших музеях та в приватних колекціях.
 
  
 +
Більшу частину свого життя митець мешкав за кордоном – у Бельгії, але неодноразово на початку XX ст. повертався на Батьківщину; проживав у Петербурзі, в маєтку Жабовщизна Мінської губернії, в Москві, в Єкатеринодарі. У 1919 році художник повернувся в Бельгію, де відкрилися його персональні виставки: 1922 року – у Льєжі (в цьому місті є вулиця, названа на честь Похитонова) та 1923 року – в Антверпені.
  
 +
Помер Іван Похитонов 22 грудня 1923 р. у бельгійському місті Льєж (за іншими відомостями – у Брюсселі). Картини І. П. Похитонова зберігаються в Державній Третьяковській галереї, Національному художньому музеї України, Київському музеї російського мистецтва, Одеському художньому музеї, Омському художньому музеї, Башкирському художньому музеї, Саратовському художньому музеї, в інших музеях та в приватних колекціях.
  
 
==Пам'ять==
 
==Пам'ять==

Версія за 16:30, 16 червня 2023

Іван Павлович Похитонов

Дата народження — 27.01.1850
Місце народження — с. Мотронівка, Бобринецький повіт, Херсонська губернія, Російська імперія
Дата смерті — 23.12.1923
Місце смерті — м. Льєж (?), Бельгія

Іван Павлович Похитонов (27 січня 1850, с. Мотронівка, Бобринецький повіт, Херсонська губернія, Російська імперія – 23 грудня 1923, м. Льєж (?), Бельгія) –український живописець та графік, майстер пейзажу.


Життя і діяльність

Сколько блеска, свежести, какая выдержка рисунка и тона везде…
І. Рєпін

Іван Павлович Похитонов народився 27 січня 1850 року в с. Мотронівка на Єлисаветградщині (нині – с. Зелений Гай Кропивницького району Кіровоградської області). Батько художника – запорізький козак Данило Похитон, мати – уроджена Білич Варвара Олексіївна, сербка. З дитинства Іван Похитонов вирізнявся волелюбством і наполегливо шукав свій шлях. Початкову освіту він отримав, закінчивши кращий на той час у Єлисаветграді учбовий заклад – чоловічий пансіон Гумберта; продовжив навчання в Полтавському кадетському корпусі, який досить швидко залишив, спробувавши армійського життя і зрозумівши, що це не його життєвий напрям. Згодом Похитонов вступив до Миколаївської реальної гімназії, після закінчення якої став студентом сільськогосподарської академії у Москві. Звідти його відрахували за причетність до нечаївської організації. Пізніше Похитонова було направлено у «заслання» в рідне село Мотронівку. Далі Іван навчався в Одесі на факультеті природничих наук Новоросійського університету, але навчання не завершив, бо за наполяганням батьків був змушений повернутися до рідного маєтку.

У 1877 році в Одесі Іван Похитонов відвідав виставку передвижників, ця подія настільки вплинула на юнака, що він вирішив стати художником. Відтоді Іван постійно студіює живопис, самотужки вивчає мистецьку спадщину художників-класиків, копіює кращі пейзажні твори, багато пише з натури. Після подорожі Європою, де Похитонов відвідує Італію, трохи згодом Францію, Бельгію. він починає виставляти на продаж свої картини. У Парижі художник знайомиться з яскравою феміністкою Матильдою Вульферт, яка стала його першою дружиною. Цей шлюб розпався через 10 років. Подальше особисте життя Івана Павловича було пов’язане з молодшою сестрою Матильди – Євгенією Вульферт. На початку 1900-х років Похитонов отримав звання Дійсного члена Імператорської Академії мистецтв і став членом Товариства пересувних художніх виставок.

Більшу частину свого життя митець мешкав за кордоном – у Бельгії, але неодноразово на початку XX ст. повертався на Батьківщину; проживав у Петербурзі, в маєтку Жабовщизна Мінської губернії, в Москві, в Єкатеринодарі. У 1919 році художник повернувся в Бельгію, де відкрилися його персональні виставки: 1922 року – у Льєжі (в цьому місті є вулиця, названа на честь Похитонова) та 1923 року – в Антверпені.

Помер Іван Похитонов 22 грудня 1923 р. у бельгійському місті Льєж (за іншими відомостями – у Брюсселі). Картини І. П. Похитонова зберігаються в Державній Третьяковській галереї, Національному художньому музеї України, Київському музеї російського мистецтва, Одеському художньому музеї, Омському художньому музеї, Башкирському художньому музеї, Саратовському художньому музеї, в інших музеях та в приватних колекціях.

Пам'ять

Бібліографія

Босько В. Іменем Івана Похитонова названо вулицю у Льєжі / В. Босько // Освітянське слово. - 2004. - №5, травень. - С. 8.

Босько В. А ви не бажаєте відвідати Похитонове?: Виповнилось 150 років від дня народження художника Івана Похитонова / В.Босько // Народне слово. - 2000. - 3 лютого. - С. 3.

Босько В. Де народився художник Іван Похитонов?: Не у Мотронівці, як ми вважали, а в Мотроно-Андріївці! / В. Босько // Народне слово. - 2012. - 19 січня. - С. 9: фото.

Дацкая В. "Миниатюрные жемчужины" Ивана Похитонова / В. Дацкая // Репортер. - 2004. - 2 августа. - С. 8.

Дмитриева Л. Поэт природы и гармонии / Л. Дмитриева // Ведомости Плюс. - 2010. - 5 марта. - С. 7.

Иван Похитонов: альбом / Авт. текста В. Петров. - М.: Белый город, 2003. - 48с., фото

Кіровоград. Образотворче мистецтво (Альбом). - Кіровоград: Мавік, 2008. - С. 14. - фото

Корнійченко, Олена. Золоті стежки історичної пам'яті / О. Корнійченко // Новоукраїнські новини. - 2012. - 28 січня. - С. 3,4 : Фото.

Куманський Б. Автор живописних перлин / Б. Куманський // Народне слово. - 2005. - 8 лютого. - С. 3.

Куманський Б. Повернення Похитонова: З приводу виставки в обласному художньому музеї / Б. Куманський // Народне слово. - 2010. - 28 жовтня. - С. 12.

Куманський Б. Художник-чарівник / Б. Куманський // Народне слово. - 2010. - 16 березня. - С. 8.

Лашкул Г. Майстер золотої мініатюри: Іван Павлович Похитонов. 1850-1923 роки / Г. Лашкул // Честь хлібороба. - 2009. - 10 лютого. - С. 3.

Левочко В. Две в одном ... музее / В. Левочко // Ведомости Плюс. - 2010. - 5 ноября. - С. 6.

Лисогор М. Художник на півмільйона доларів: Повернення додому геніального майстра / М. Лисогор // Кіровоградська правда. - 2010. - 2 листопада. - С. 8.

Надєждін А. Буденні роздуми навколо класики, або Згадуючи Івана Похитонова / А. Надєждін // Артанія. - 2010. - № 4. - С. 50-55.

Панкевич Богдан. “Чарівник — художник Іван Павлович Похитонов”/ Богдан Панкевич// “Україна в Європі, Європа в Україні: очима молоді”: збірник конкурсних робіт/ уклад. Є. Олійник; Товариство “Український Народний Дім в Чернівцях”. - Чернівці, 2012. - С. 46-49.

Півмільйона за мініатюру Похитонова // Музеї України. - 2007. - № 6. - С. 40.

Похитонов Іван Павлович // Словник художників України. - Київ, 1973. - С. 185.

Похитонов Иван Павлович. 8.02.1850 (д. Матреновка Херсонской губ.) - 23.12.1923 (Брюссель). Живописец // Художники русского зарубежья. 1917 — 1939. Биографический словарь. - 2000. - С. 471-472.

Северюхин Д.Я., Лейкинд О.Л. Похитонов Иван Павлович - 27.І(8.ІІ).1850 (д. Матреновка,Херсонской губ., ныне Кировоградской обл.) - 12.ХІІ.1923 (Брюссель). Живописець / Д.Я., Северюхин; Лейкинд О.Л. // Художники русской эмиграции(1917-1941). - Петербург, 1994. - С. 367-369.

Троян О. З мольбертом степовою Україною / О. Троян // Народне слово. - 2007. - 8 вересня. - С. 8.

Царук А. Золотими стежками з Олександром Босим / А. Царук // Молодіжне перехрестя. - 2008. - 12 червня. - С. 4: портр.

Шевченко С. Учень Немировича-Данченка / С. Шевченко // Ведомости Плюс. - 2010. - 16 июля. - С. 7.


Web-ресурси

Картини І.Похитонова http://tphv-art.ru/картины/Похитонов/033.html

Похитонов Иван Павлович. Галерея живописних полотен www.picture.art-catalog.ru

“Самый французский среди русских пейзажистов” http://www.artlib.ru/index.php?id=11&idp=0&fp=2&uid=6136&idg=0&user_serie Похитонов http://tphv.ru/pohitonov.php