Писанко Микола Миколайович

Матеріал з wiki
Версія від 17:02, 17 листопада 2021, створена Wikiuser (обговорення | внесок) (Створена сторінка: Файл:PysankoMM.jpg|мини|200px|<p style="text-align:center;">'''Микола Миколайович Писанко'''</p><p style="text-align:left;"><b...)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Микола Миколайович Писанко

Дата народження — 20.01.1910
Місце народження — м. Олександрія, Херсонська губернія (Російська імперія), нині Кіровоградська область, Україна
Дата смерті — 07.03.1996
Місце смерті — м. Генічеськ, Херсонська область
Місце поховання — м. Генічеськ, Херсонська область

Микола Миколайович Писанко (20 січня 1910; Олександрія, Херсонська губернія (Російська імперія), нині Кіровоградська область – 07 березня 1996; Генічеськ, Херсонська область) – художник, теоретик мистецтва, педагог. Учасник Другої світової війни. Читав лекції у клубі творчої інтелігенції в Києві. Серед його слухачів – відомі українські художники-«шістдесятники». Член Спілки художників України (1951).

Життя і діяльність

Писанко Микола Миколайович народився 20 січня 1910 року у м. Олександрії в сім’ї службовців. Мати його була родом з Росії, батько ще молодим помер від голоду. Матері важко було утримувати сім’ю з чотирьох дітей, тому й віддала Миколу до дитячого будинку. Про своє козацьке походження Микола Миколайович знав від батька і дідуся – уродженця Черкас. Малюванням хлопець захопився ще з малих літ – малював природу, квіти, птахів, людей. У 1935 році закінчив Одеське художнє училище імені М.Б. Грекова, живописний факультет. Працював науковим співробітником Одеського художнього музею.

В 1941 році Микола Писанко пішов на фронт, був тяжко поранений у голову, одержав контузію і став інвалідом І-ї групи. Лікувався в тиловому шпиталі у Душанбе. Тривалий час не бачив, нічого не чув, не міг розмовляти і рухатися. Після одужання повернувся до своєї улюбленої професії. Працював у різні роки в художніх училищах Душанбе, Миргорода, Сімферополя. Під час роботи в Сімферопольському художньому училищі М. Писанко підготував до видання значний матеріал з теорії образотворчого мистецтва. Та на хвилі несприйняття його творчості Микола Миколайович був вимушений залишити училище, і в 1956 році переїхав до Генічеська. Тут Микола Писанко певний час працював у Генічеському районному Будинку піонерів, де вів гурток образотворчого мистецтва. Серед його вихованців є багато митців і нині знаних у Генічеську — живописці Олександр Іванов, Олександр Крапко, Анатолій Малявка, Алік Ткач, Людмила Камінська, Микола Осадченко, Анатолій Парнюк, Олександр Чорноног, Віталій Піхуля, архітектор Микола Овдієнко, скульптор Валерій Кольцов, художник-кераміст Володимир Шпак та багато інших. Усі, хто знав Миколу Писанка, цінували його знання, почуття гумору, оптимізм. З ним завжди було цікаво, а творча енергія била з нього ключем: при кожній зустрічі з друзями він ділився надзвичайними задумами, дослідами з кольору та руху. У людях художник цінував вміння чуйно реагувати на твори мистецтва — будь-то картина, вірш чи музична п’єса. Сам він палко любив Україну, її історію, культуру, поважав народні традиції, тому дуже часто звертався до джерел народної творчості. Щоб розкрити задум свого твору він вдавався до орнаментів, які значно доповнювали візуальну переконливість образів. Більшість робіт М.Писанка виконані на альбомних аркушах у змішаній техніці. Особливу увагу Микола Миколайович приділяв передачі почуттів та емоцій. Його теоретичні пошуки, яскраві колоритні твори, ілюстрації до них свідчать про напружену та всеохоплюючу працю художника в області образотворчої мови, кольору і композиції.

PysankoMM2.jpg

У часи хрущовської відлиги М. Писанко виступає з доповідями в галузі теорії образотворчого мистецтва в Академії мистецтв у Москві, в Київському державному художньому інституті, в Академії наук, у Спілці художників України. На початку 60-х років Микола Миколайович читає лекції у «Клубі творчої молоді» при Жовтневому палаці культури з практичним показом наочного матеріалу через епідіаскоп. У лекційній залі, розраховану на невелику кількість слухачів, завжди збиралося набагато більше людей. Це були не тільки художники-аматори, а й художники-професіонали, студенти. Ці лекції набрали широкого розголосу не тільки в Україні, а й за її межами. Їх слухали Микола Вінграновський, Алла Горська, Віктор Зарецький, Веніамін Кушнір, Василь Гурін та ще багато відомих «шістдесятників». Протягом 1960-1970-х років виступав з лекціями та показом тематичного матеріалу у багатьох, тоді радянських містах: Житомирі, Вільнюсі, Талліні, Казані, Херсоні, Сімферополі, Києві. У середині 60-х років його виключили зі Спілки художників України за формальним звинуваченням – неучасть більш ніж п’яти років у виставках. Але істина була глибшою.

Перша книга Микола Писанко «Рух, простір і час в образотворчому мистецтві» була готова до друку ще у 1960-их роках, проте вийшла друком у Києві лише 1996 року. У 1995 році у видавництві «Вища школа» вийшла брошура, яка була лише далеким відображенням того доробку, що здійснив художник.

Писанко М.М. помер 7 жовтня 1996 року. Похований у Генічеську.

PysankoMM3.jpg

PysankoMM4.jpg

PysankoMM5.jpg

Пам’ять

Картини М.М. Писанко експонуються у Херсонському художньому музеї ім. О. Шовкуненка та у виставковій залі Генічеського краєзнавчого музею. У 2008 році видано декілька книг, присвячених творчості М.М. Писанка (автори В. Піхуля, А. Малявка). У жовтні 2009 року близько 20 картин було виставлено в Києві, в палаці культури «Україна» під час творчого звіту митців Херсонщини. В 2010 році з нагоди 100-річчя від дня народження відкрито зал творчості М.М. Писанка у Генічеському краєзнавчому музеї.

Бібліографія

Босько, Володимир Миколайович. Писанко Микола Миколайович // Історичний календар Кіровоградщини на 2010 рік: Люди. Події. Факти : історико-краєзнавче видання: довідник / Володимир Босько ; Управління освіти і науки Кіровоградської облдержадміністрації, Кіровоградський обл. ін-т післядипломної педагогічної освіти ім. В. Сухомлинського. – Кіровоград : Центрально-Українське вид-во, 2009. – С. 30

Дьомін М. Мистецька Ойкумена з берегів Меотіди / М.Дьомін // Вітчизна. – 2001. – № 1-2. – С. 139-144

Дьомін М. Новий ренесанс Миколи Писанка / М.Дьомін // Образотворче мистецтво. – 2000. – № 1-2. – С. 52-55; Літературна Україна. – 2000. – 6 січ. – С. 3

Дьомін Микола Культурологічний погляд на творчість Миколи Писанка / Микола Дьомін // Українська культура. – 2015. – № 7- 9: іл. – С. 14

Дьомін, Микола. Моральне і творче кредо Миколи Писанка. До 100-річчя мистця / М. Дьомін // Образотворче мистецтво. – 2010. – № 2-3. – С. 103-105 Стаття присвячена 100-річчю від дня народження художника Миколи Писанка.

Дьомін, Микола. Феноменологія нового мистецтва Миколи Писанка / М. Дьомін // Сучасність. – 2005. – № 1. –С. 120-123

Web-ресурси

Писанко Микола Миколайович (Вікіпедія – вільна енциклопедія)

Писанко Микола Миколайович (сайт Херсонської ОУНБ)

Писанко Микола Миколайович (сайт Art Кавун)

Фролова Л. Художник, теоретик, педагог – до 100-річчя М.М. Писанка (сайт: Новости Арабатской стрелки и Геническа)