Петров Йосип Опанасович

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Петров Йосип Опанасович

народився — 15.11.1807
місце народження — м.Єлисаветград, Херсонська губернія
дата смерті — 11.03.1878
місце смерті — м.Петербург, Росія

Йосип Опанасович Петров (15 листопада 1807,Єлисаветград - 11 березня 1878, Петербург) - російський співак (бас), один з основоположників російської вокально-сценічної школи.


Життя і діяльність

Народився в Єлисаветграді . Вже дитиною проявив яскраві музичні здібності.

В церковному хорі Петров почав співати з семи років. Його дзвінкий, дуже красивий дискант виділявся з хору. З часом дитячий дискант перетворився на могутній бас. Щасливий випадок змінив все життя юнака. Його здібності помітив капельмейстер, що квартирував у домі дядька Йосипа Петрова. Так хлопець почав навчатися грі на кларнеті, а згодом і на гітарі.

В 1826 році Йосип Панасович дебютував в Єлисаветграді в опереті „Козак-віршотворець” Кавоса.

З цього часу розпочалася нова ера в житті Йосипа Петрова. Він став провінціальним актором і відчув на собі весь тягар і всі творчі радощі акторської долі.

Й. Петров виступав в (оперетах, драмах ,трагедіях) у трупі І.Штейна, яка гастролювала на півдні Росії. В Полтаві зблизився з М.Щепкіним, творче спілкування з яким мало великий вплив на розвиток сценічного таланту Петрова. В 1830 році переїхав до Петербурга, де брав уроки співу у К.Кавоса.

Протягом багатьох років він співав на сценах Петербурзького Великого театру, Театру- цирку в 50-х роках ХІХ століття, Маріїнського театру (1860-1878рр.)

Йосип Петров першим виконав написані саме для нього Глінкою партії Сусаніна і Руслана (опери „Іван Сусанін” і „Руслан і Людмила”), пильщика („Русалка”, Даргомижського), Грозного („Псковитянка” Римського-Корсакова), Варлаама („Борис Годунов” Мусоргського).

Й.Петров належав до тих талантів, які визначаються відразу. Актор мав чудову дикцію, вільно володів жестами, вдало виконував монологи та співав складні арії.

Незабаром Й.Петров довів всій публіці ще й свою драматичну обдарованість.

В 30-х роках серед різноманітних ролей репертуару Петрова особливо виділились ролі Каспара в „Чарівній стрілці” Вебера та мандрівника в „Бронзовому коні” Обера. Саме в цих ролях актор вразив трагічністю образу, силою комізму та неперевершеною природністю.

В 1836 році вперше пролунала опера Глінки „Сусанін” з багатьма новаторськими прийомами: національним складом музики, типів, своєрідністю художніх завдань, оригінальністю їх виконання.

Нова опера Глінки „Руслан і Людмила” (1842) силою творчості, новизною та грандіозністю далеко перевершила все попереднє. Завдяки спільній творчості двох видатних акторів – Петрова та його дружини співачки Г.Воробйової — вистава стала високим зразком для всіх інших сценічних художників.

Йосип Петров виступав і як камерний співак (романси Глінки, Даргомижського, Мусоргського. Він один із кращих виконавців українських народних пісень. Був у дружніх стосунках з Тарасом Шевченком, який бував у нього вдома, бачив спектаклі за участю Петрова.

Петров був чи не єдиним актором якому на святкуванні 50-річного ювілею сценічної діяльності була пожалувана золота медаль з діамантами та золотий вінок з діамантами, на кожному з пелюстків якого було вигравірувано назву одної із 100 опер, виконаних Й.Петровим протягом довгої художньої кар`єри. Помер 27.02. (11.03) 1878 р. в Петербурзі.


Бібліографія

Пружанский А. М. Отечественные певцы. 1750—1917: Словарь. Часть 1. — М.: Советский композитор, 1991.- С. 396—397.

Сто великих вокалистов [Текст] / Авт.-сост. Д. К. Самин. - М. : Вече, 2003. - 477 с. : ил. - (Сер. "100 знаменитых"). - Библиогр.: с. 475-477.

Шурапов, Володимир. Єлисаветградський Сусанін : (Осип Петров: погляд крізь роки) / Володимир Шурапов, Роза Турбай,. - Кіровоград : КОД, 2003. - 73 с. : іл, портр. - Бібліогр. с. 70-72.

Ястребов В. Осип Афанасьевич Петров. Годы его детства и юности. 1805 - 1838 гг. / В. Ястребов // Русская старина. - 1882. - № 11. - С. 365 – 378

Куценко Л. Знайомтеся - "Єлисаветградський Сусанін" / Л. Куценко // Кіровоградська правда. - 2003. - 8 липня. - С. 4.

Несен А. Дідусь російської опери / Несен А. // Елисаветградские ведомости. - 2004. - 14 мая. - С. 1

Френчко Л. Знаменитости степной столицы / Френчко Л. // Ведомости. - 2004. - 17 сентября. - С. 4; Ведомости.-2006.- 27 октября.- С.8

Босько В. Єлисаветградці всіх країн, єднайтеся! / В. Босько // Народне слово. - 2011. - 28 квітня. - С. 1, 9


Web-ресурси

Петров Йосип Опанасович у Великій радянській енциклопедії (рос.)

Особистості - П; Театральні діячі, актори; Музиканти

Ястребов В. Осип Афанасьевич Петров. ГОДЫ ЕГО ДЕТСТВА И ЮНОСТИ. 1805 — 1838 гг.