Відмінності між версіями «Панченко Володимир Євгенович»

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Рядок 162: Рядок 162:
 
[http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/3005 Володимир Євгенович Панченко: біобібліографічний покажчик / Патрушева, Тетяна (eKMAIR)]
 
[http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/3005 Володимир Євгенович Панченко: біобібліографічний покажчик / Патрушева, Тетяна (eKMAIR)]
  
[http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/14484 Володимир Панченко: «Молодість має не тільки календарний вимір»: розмова в стилі ретро: [інтерв'ю з д–ром філолог. наук, проф., Нац. ун–ту «Києво–Могилянська академія» Володимиром Панченком] (eKMAIR)]
+
[http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/14484 Володимир Панченко: «Молодість має не тільки календарний вимір»: розмова в стилі ретро: (інтерв'ю з д–ром філолог. наук, проф., Нац. ун–ту «Києво–Могилянська академія» Володимиром Панченком) (eKMAIR)]
  
 
[https://day.kyiv.ua/uk/article/nota–bene/volodimir–panchenko–u–meni–yak–i–v–gazeti–den–zhive–i–rozvivaietsya–bisik Кацун Юлія. Володимир Панченко: «У мені, як і в газеті «День», живе і розвивається «бісик» мандрівництва» (День. 2005. 2 вересня)]
 
[https://day.kyiv.ua/uk/article/nota–bene/volodimir–panchenko–u–meni–yak–i–v–gazeti–den–zhive–i–rozvivaietsya–bisik Кацун Юлія. Володимир Панченко: «У мені, як і в газеті «День», живе і розвивається «бісик» мандрівництва» (День. 2005. 2 вересня)]

Версія за 16:36, 12 лютого 2021

Володимир Євгенович Панченко

Дата народження — 02.09.1954
Місце народження — c. Демидівка, Любашівський район, Одеська область, Україна
Дата смерті — 14.10.2019
Місце смерті — м. Кропивницький, Україна
Дата поховання — 17.10.2019
Місце поховання — с. Олексіївка, Кропивницький район, Україна

Світ, звісно, недосконалий, але життя – штука прекрасна, і як добре, що кожен із нас, сущих, відвідав цей дивний світ, цю «планету людей», де серед усього-усього є стільки цікавого й радісного.
В.Панченко / Semper tiro: збірник на пошану професора Володимира Панченка

Володимир Євгенович Панченко (2 вересня 1954, с. Демидівка, Любашівський район, Одеська область – 14 жовтня 2019, м. Кропивницький) – літературознавець, критик, письменник, доктор філологічних наук, професор Національного університету «Києво-Могилянська академія», член Національної спілки письменників України, член Українського ПЕН, народний депутат Верховної Ради України першого скликання.

Життя і діяльність

Панченко Володимир Євгенович народився 2 вересня 1954 року в с. Демидівка Любашівського району Одеської області в родині агронома місцевого колгоспу та вчительки початкових класів. Закінчив Демидівську восьмирічну школу (1968). Середню освіту здобув у Любашівській середній школі № 1.

У 1970-1975 рр. – студент філологічного факультету Одеського державного університету ім. І.І. Мечникова. Після закінчення аспірантури (1978) працював на кафедрі радянської літератури і літератури народів СРСР у тому ж вищому навчальному закладі. Писав вірші, замітки і рецензії на теми літератури, які друкувалися в місцевих газетах, зокрема, в одеській «Комсомольськой искре», а також в «Літературній газеті». Перша велика журнальна публікація – стаття «За ним завтрашній день» була в журналі «Дніпро» за 1976 рік, № 7. У ній ішлося про твори сучасної радянської, зокема й української, літератури, які піднімали проблеми дорослішання і морального становлення підлітків, взаємин учнів і вчителів, батьків і дітей, конфлікту поколінь.

PanchenkoVY2.jpg

1979 року В. Панченко захистив кандидатську дисертацію на тему «Проблема характеру в її зв’язку зі стильовими тенденціями в сучасній українській прозі». На той час він був уже досить помітною постаттю серед молодих українських літераторів і, як писав у автобіографії, «…з легкої руки П. Загребельного того ж року був прийнятий до Спілки письменників України».

З 1984 до 2001 року Володимир Євгенович мешкав у Кіровограді. Працював у Кіровоградському державному педагогічному інституті ім. О.С.Пушкіна (нині педагогічний університет ім. В.Винниченка) доцентом, завідувачем кафедри зарубіжної літератури та компаративістики.

У 1995-1998 рр – докторант Київського педагогічного університету ім. М.Драгоманова. У жовтні 1998 року захистив докторську дисертацію на тему «Творчість В.Винниченка 1902-1920 рр. у генетичних і типологічних зв’язках з європейськими літературами», отримавши звання професора.

У 1985-1991 рр. – відповідальний секретар Кіровоградської організації Спілки письменників України.

З 1990 по 1994 рік – народний депутат Верховної Ради України першого скликання. Після завершення каденції у 1994 році повернувся до викладацької діяльності у Кіровоградському педагогічному університеті та був обраний депутатом Кіровоградської обласної ради (1994-1998). Як голова комісії з питань культури й освіти обласної ради, В.Панченко ініціював у 1990 році заснування газети «Народне слово». Також він був ініціатором створення на базі школи № 5 якісно нової Української гімназії (очолював громадський комітет). Обласному краєзнавчому музею передав унікальну колекцію особистих речей В.Винниченка, привезену з Франції у 1992 році. Активізував громадську роботу щодо збереження будинку І.Тобілевича (Карпенка-Карого) і відкриття в ньому літературно-меморіального музею ім. І.Карпенка-Карого. Саме за клопотанням народного депутата Володимира Панченка у січні 1993 року було ухвалене рішення про створення музею, а в 1995 році музей було відкрито. Обласній науковій бібліотеці ім. Д.І.Чижевського Володимир Євгенович передав 700 примірників книг із власної бібліотеки. За його особистого сприяння бібліотека отримала книжкову частину славнозвісної колекції О.Б. Ільїна. Неодноразово брав участь у різноманітних заходах, культурних подіях, що відбувалися в бібліотеці (частину із них сам ініціював та організовував). У 90-х роках, як депутат обласної ради, В.Є Панченко доклав багато зусиль щодо збереження обласної бібліотеки для юнацтва ім. В.Бойченка (нині ім. Є.Маланюка), опікувався її ремонтом та успішним функціонуванням.

PanchenkoVY4.jpg

У 2000 році В’ячеслав Брюховецький, ректор Києво-Могилянської академії, доручив В. Панченку розробляти вступні тести з літератури, а з наступного (тобто 2001-го) року запросив працювати у НаУКМА. З 2001 по 2014 рік Володимир Євгенович Панченко – професор кафедри філології; а у 2002 – 2007 рр. – віце-президент цього навчального закладу.

Панченко – автор численних досліджень з історії української літератури. Його активна публіцистична праця була завжди спрямована на розвиток демократичних засад української державності, національної культури, історичної пам’яті.

Протягом багатьох років науковець досліджує та популяризує творчість письменників, театральних та громадських діячів, життєвий шлях яких тісно пов’язаний з історією нашого краю та міста: В.Винниченка, М.Зерова, Ю.Яновського, Є.Маланюка, Є.Чикаленка, І.Тобілевича, М.Кропивницького. За сценаріями Володимира Панченка знято низку документальних фільмів, зокрема й про рідне місто та наших земляків (так, він автор сценарію фільму «Голгофа Винниченка»). Володимир Євгенович започаткував авторську серію посібників для вчителів «Урок літератури», а також був одним із авторів підручника української літератури для 11 класу (1998 р.) У 2007 році, за сприяння видавництва «Темпора» і його головного редактора – Юлії Олійник, став засновником та шеф-редактором українського вебпроталу та (з 2008 р.) альманаху «ЛітАкцент». Останнім часом Володимир Євгенович багато подорожував Україною. Результатом цих подорожей стала книга «Сонячний годинник. Книга пілігрима» (2013).Вже будучи тяжко хворим, він напружено працює. Протягом 2018-2019 років одна за одною виходять книги: «Повість про Миколу Зерова», «Літературиний ландшафт України. ХХ столітя», «Сонячний годинник. Книга пілігрима» (2-ге видання) Однм із найвизначнішх явищ в українському літературознавстві називає «Повість про Миколу Зерова» Михайло Слабошпицький, а «Літературний ландшафт України. ХХ століття» (2019) він же називає «неоціненною лектурою не тільки для вчительства та студентства, а й для всіх, хто навіть бодай побіжно цікавиться нашим письменством». Ці книги стали своєрідним підсумком наукового і життєвого шляху Володимира Панченка.

PanchenkoVY3.jpg

Помер Володимир Євгенович Панченко 14 жовтня 2019 року. Церемонія прощання відбулася в м. Кропивницький біля пам’ятника В.Винниченку Похований 17 жовтня в селі Олексіївка Кропивницького району.

PanchenkoVY6.jpg

Нагороди

Лауреат премії імені Володимира Винниченка Українського фонду культури (1995);

Лауреат літературної премії «Благовіст»( 1996);

Лауреат літературної премії імені Олександра Білецького(1998);

Лауреат обласної краєзнавчої премії ім. В.Ястребова (2005);

Заслужений діяч науки і техніки України (2009);

Лауреат літературної премії ім. Євгена Маланюка (2016);

Звання «Почесний громадянин міста Кропивницького» (27 серпня 2019 року).

Пам’ять

PanchenkoVY5.jpg

22 листопада 2019 року в книгарні «Є» пройшов вечір пам’яті Володимира Євгеновича Панченка.

Виконавчий комітет міської ради м. Кропивницький ухвалив рішення присвоїти ім’я письменника бібліотеці і тепер вона називається «Центральна міська бібліoтека імені Вoлoдимира Панченка Міськoї централізoванoї бібліoтечнoї системи м. Крoпивницькoгo».

Бібліографія

Книги:

Панченко В.Є. Арки і шибениці...: (драматургія Миколи Куліша) / В.Є. Панченко. – Кіровоград, 1997. – 39,[1]с.: іл. – (Сер. «Урок літератури»)

Панченко В.Є. «Бо я – українець»: літературний портрет Володимира Винниченка / В.Є. Панченко. – 3-тє вид. – К.: Веселка, 2008. – 36,[1] с. – (Сер. «Урок літератури»). – Бібліогр.: с. 35-37

Панченко В.Є. Будинок з химерами: творчість Володимира Винниченка 1900-1920 рр. у європейскому літературному контексті / В.Є. Панченко. – Кіровоград, 1998. – 271, [1] с.: іл.

Панченко В.Є. Віч-на-віч з епохою / Володимир Панченко. – К.: Рад. письменник, 1987. – 246 с.

Панченко В.Є. Володимир Винниченко: парадокси долі і творчості: книга розвідок та мандрівок / В.Є. Панченко; худ. оформл. Д.В. Мазуренка. – К.: Твім інтер, 2004. – 286, [1] с.: іл. – Іменний покажч.: с. 279-284.

Панченко В.Є. Енергія пошуку: літ.-критич. ст. та нариси / В.Є. Панченко. – К.: Рад. письменник, 1983. – 271 с. – Бібліогр. в підрядк. приміт.

Панченко В.Є. «Євангеліє чужих піль...»: подорож до двох вигнанців / В.Є. Панченко, Л.В. Куценко. – Кіровоград: Народне слово, 1996. – 60 с. – (Бібліотека журналу «Вежа»

Панченко В.Є. Кільця на древі / В.Є. Панченко. – К.: Кліо, 2015. – 557,[3] с. – Бiблiогр. в пiдрядк. прим. – Покажч. імен: с. 547-558

Панченко В.Є. Літературний ландшафт України. XX cтоліття. 50 «слайдів» / В. Є. Панченко. – К.: Ярославів Вал, 2019. – 528 с.: фото, портр. – Іменний покажч.: с. 508-523.

Панченко В.Є. Морський рейс Юрія Третього / В.Є. Панченко. – Кіровоград: Мавік, 2002. – 146,[1] с.: портр.

Панченко В.Є. Магічний кристал: сторінки історії українського письменства / В.Є. Панченко. – Кіровоград, 1995. – 234 с.: іл.: 1 арк. портр.

Панченко В.Є. «Народу гілочка тернова...»: диптих про поезію Ліни Костенко / В.Є. Панченко. – К.: Веселка, 2005. – 62,[2] с.: портр. – (Сер. «Урок літератури»).

Панченко В.Є. «Народу гілочка тернова...»: диптих про поезію Ліни Костенко / Володимир Панченко. – 2-ге вид. – К.: Веселка, 2007. – 62,[1] с. – (Сер. «Урок літератури»).

Панченко В.Є. Неубієнна література: дослідницькі етюди / В.Є. Панченко. – К.: Твім інтер, 2007. – 436,[2] с.

Панченко В.Є. Повість про Миколу Зерова / В. Є. Панченко. – К.: Дух і Літера, 2018. – 624 с.: портр. – (Сер. «Постаті культури»).

Панченко В.Є. Поезія Ліни Костенко: літературній огляд / Володимир Панченко. – Кіровоград, 1997. – 47,[1] с.: іл. – (Сер. «Урок літератури»).

Панченко В.Є. Поет революційного гарту: до 125-річчя від дня народження П. А. Грабовського / Володимир Панченко. –К.: Т-во «Знання» УРСР, 1989. – 47,[1] с. – (Сер. «Література і мистецтво»)

Панченко В.Є. Сонячний годинник. Книга пілігрима / В. Є. Панченко. – 2-ге вид., зі змінами. – К.: Темпора, 2019. – 436,[4] с.: кол. іл., портр., фото. кол., фото.

Панченко В.Є. «Так ніхто не кохав...»: десять шедеврів української любовної лірики / В.Є. Панченко. – К.: Веселка, 2008. – 91,[4] с.: портр., фото.

Панченко В.Є. Урок літератури: книга для вчителя / В.Є. Панченко. – Кіровоград: ДЛАУ, 2000. – 200 с.

Панченко В.Є. Художня література і проблеми шкільного виховання / В.Є. Панченко. – К.: Т-во «Знання» УРСР, 1987. – 45,[2] с. – (Сер. 6 «Література і мистецтво»).

Панченко В.Є. Юрій Яновський: життя і творчість / В.Є. Панченко. – К.: Дніпро, 1988. – 292, [2] с.: факс.

Література про життя і діяльність

Книги та статті зі збірників:

Бондар В.В. Володимир Панченко: «Якщо є можливість працювати – натхнення гарантоване»: [інтерв’ю] / В.В. Бондар // У пошуках слова значущого: статті, інтерв’ю, рецензії / В.В. Бондар. – Кіровоград: Степ, 2008. – С.141-148: фото

Босько В. М. [Володимир Євгенович Панченко] / В.М. Босько // Історичний календар Кіровоградщини на 2014 рік. Люди. Події. Факти / В. М. Босько; КЗ «КОІППО ім. Василя Сухомлинського». – Кропивницький, 2013. – C. 182

Володимир Панченко: [автобіографія] // 15 х 15: письменники Приінгулля: Автобіобібліографічний довідник / укл. В. Бондар. – Кіровоград: Центрально-Українське вид-во, 1999. – С.44-47.

Володимир Панченко: біобліографічний покажчик: (до 25-річчя літературно-наукової праці: 1976-2001рр.) / Кіровоградський держ. пед. ун-т ім. В.К.Винниченка, Кіровоградська ОУНБ ім. Д.І. Чижевського; укл. О. Нельга. – Кіровоград, 2002. – 51,[1] с.: портр.

Володимир Панченко // Кіровоградщина у дзеркалі часу: літературне мистецтво: фотоальбом /авт.-укл. О. Чуднов, О. Бабенко, авт. ідеї Є. Шустер [та ін.]; за заг. ред. О. Чуднова. – Кіровоград: Імекс-ЛТД, 2013. – С.40-41.: портр., фото.

Янчуков С. Володимир Євгенович Панченко / С. Янчуков // З іменем Володимира Ястребова / С. Янчуков. – Кіровоград: Центрально-Українське вид-во, 2005. – С. 143-144: портр.

Куманський Б.П. Попереду Дорошенко [Володимир Панченко] / Б.П. Куманський // Під зорею степової Еллади / Б. П. Куманський. – Кіровоград: Видавець Лисенко В. Ф., 2015. – С. 94-99: портр.

Моренець В. Молодість має не тільки календарний вимір: розмова в стилі ретро / В. Моренець // Semper tiro: збірник на пошану професора Володимира Панченка /упор. В. П. Моренець. – К.: Києво-Могилянська академія, 2014. – С.7-19.

Ільницький М. Пілігрим під «капелюшком» сонячного годинника / М. Ільницький // Semper tiro: збірник на пошану професора Володимира Панченка /упор. В. П. Моренець. – К.: Києво-Могилянська академія, 2014. – С.106-114.

Полтавчук В. «На березі моря, на березі степу...», або Одеські вітрила Володимира Панченка / В. Полтавчук // Semper tiro: збірник на пошану професора Володимира Панченка /упор. В. П. Моренець. – К.: Києво-Могилянська академія, 2014. – С.207-215.

Статті з періодичних видань:

Бондар В. Інтелектуальна пристрасть Володимира Панченка / В. Бондар // Народне слово. – 2011. – 18 січня. – С. 4

Бондар, Василь. В. Панченко – лауреат «Благовісту» / Василь Бондар // Вечірня газета. – 1996. – 29 березня

Життя в ім’я України: [ювілейна стаття до 50-річчя Володимира Панченка від імені колективу «Народного слова»] // Народне слово. – 2004. – 4 вересня. – С. 1.

Клочек Г. Праця, осяяна талантом: до 50-річчя Володимира Панченка / Г. Клочек // Дивослово. – 2004. – № 9. – С. 74–76.

Лицар українського літературознавства: [до 50-річчя від дня народження В.Панченка] // Освіта України. – 2004. – 31 серпня. – С. 12

Любарський, Р. Сонячний годинник не зупинити: [презентація нової книги Володимира Панченка в ОУНБ ім.Д.І.Чижевського] / Р. Любарський // Народне слово. – 2013. – 31 жовтня. – С. 10: фото.

Мармер Е. Два времени профессора Панченко: гостиная «УЦ» / Е. Мармер // Украина–центр. – 2004. – 14 мая. – С. 7.

Момот Л. Володимир Панченко: «У подорожах мене найбільше цікавлять історії людей, переплетіння доль» / Л. Момот // Народне слово. – 2006. – 14 грудня. – С. 4.

Ревва, В. Він мужньо йшов до кінця своїх днів / В. Ревва // Честь хлібороба. – 2019. – 19 листопада. – С. 3:фото

Слабошпицький, М. Еталон чемності письменника: Володимир Панченко та його «Повість про Миколу Зерова», деякі думки, зауваження, асоціації. / М. Слабошпицький // День. – 2019. – 5-6 квітня: № 62-63. – С. 30-31: фото.

Степанова, Ольга. Володимир Панченко про ціну свободи, майбутню Раду та відповідальність суспільства / Ольга Степанова // Украина-центр. – 2014. – 28 августа. – С. 4: фото.

Шепель, Ф. Презентували «Літературний ландшафт України. ХХ століття» / Ф. Шепель // Голос України. – 2019. – 3 серпня. – С. 10

Web–ресурси

Володимир Євгенович Панченко (Обласна бібліотека для юнацтва ім. Бойченка)

Володимир Євгенович Панченко: біобібліографічний покажчик / Патрушева, Тетяна (eKMAIR)

Володимир Панченко: «Молодість має не тільки календарний вимір»: розмова в стилі ретро: (інтерв'ю з д–ром філолог. наук, проф., Нац. ун–ту «Києво–Могилянська академія» Володимиром Панченком) (eKMAIR)

Кацун Юлія. Володимир Панченко: «У мені, як і в газеті «День», живе і розвивається «бісик» мандрівництва» (День. 2005. 2 вересня)

Панченко Володимир Євгенович (1954–2019)

Панченко Володимир Євгенович (Вікіпедія)

Помер український письменник і літературознавець Володимир Панченко (Укрінформ: мультимедійна платформа іномовлення України)