Відмінності між версіями «Осмьоркін Олександр Олександрович»

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку
 
(Не показано 29 проміжних версій цього користувача)
Рядок 1: Рядок 1:
[[Файл:Osmerkin_O.jpg|мини|200px|<p style="text-align:center;">'''Олександр Олександрович Осмьоркін'''</p><p style="text-align:left;"><b>народився</b> — 8.02.1892<br /><b>місце народження</b> — м. Єлисаветград, Херсонська губернія<br /><b>дата смерті</b> — 25.06.1953<br /><b>місце смерті</b> — селище Плесково під Москвою, СРСР<br /><b>місце поховання</b> —  Ваганьковський цвинтар, м. Москва]]</p>
+
[[Файл:Osmerkin_O.jpg|мини|200px|<p style="text-align:center;">'''Олександр Олександрович Осмьоркін'''</p><p style="text-align:left;"><b>Дата народження</b> — 08.12.(26.11) 1892<br /><b>Місце народження</b> — м.&nbsp;Єлисаветград, Херсонська губернія, Російська імперія (нині м. Кропивницький, Україна)<br /><b>Дата смерті</b> — 25.06.1953<br /><b>Місце смерті</b> — селище Плесково під Москвою, СРСР<br /><b>Місце поховання</b> —  Ваганьківський цвинтар, м.&nbsp;Москва, СРСР]]</p>
'''Олександр Олександрович Осмьоркін''' ( 8 грудня 1892, Єлисаветград (тепер Кіровоград), Херсонської губернії  — 25 червня 1953, селище Плесково під Москвою, РСФСР)  — російський і український художник, педагог, учасник групи митців «Бубновий валет».
 
  
 +
'''Олександр Олександрович Осмьоркін''' (8 грудня (26 листопада)1892, м. Єлисаветград Херсонської губернії, Російська імперія (нині м. Кропивницький Кіровоградської області, Україна) – 25 червня 1953, селище Плесково під Москвою, СРСР) – російський і український художник, педагог.
  
 +
==Життя і діяльність==
 +
 +
<p style="text-align:right;">'''''... Він пройшов через нас Дон Кіхотом у мистецтві.'''''<br />
 +
'''''Олександр Дейнека'''''</p>
  
==Життя і діяльність==
+
Олександр Олександрович Осмьоркін народився в сім’ї поштового службовця. Його батько, Олександр Павлович Осмьоркін, був землеміром Єлисаветградської поштово-телеграфної контори, чиновником, походив із селян с. Лісничівка Подольської губернії; мати, Олімпіада Василівна Осмьоркіна, уроджена Паученко, походила з міщан.
  
<p style="text-align:right;">'''... Він пройшов через нас Дон Кіхотом у мистецтві'''<br />
+
Дитинство майбутнього митця пройшло в будинку рідного дядька Якова Васильовича Паученка, відомого українського архітектора – будівничого Єлисаветграда (1994 року саме в цьому приміщенні було відкрито художньо-меморіальний музей художника). Як згадував сам О. Осмьоркін: «Мій дядько привіз iз собою у провінційне місто стійку прихильність до живопису його сучасників (до К. Коровіна), а разом з нею немало малюнків, етюдів та краєвидів. Замилування мистецтвом ламало в мені заповідь синівського послуху. Я став мріяти про заняття живописом». Саме в будинку Якова Паученка майбутній професор живопису О. Осмьоркін знайде свої мистецькі уподобання. Початкову художню освіту отримав у Вечірніх рисувальних класах при Єлисаветградському реальному училищі (1902-1910). Першим наставником малювання юного Олександра став український художник-передвижник Ф. Козачинський, що викладав у цих класах.
'''Олександр Дейнека'''</p>
 
  
 +
У 1910 р. Олександр Осмьоркін їде до Петербурга, в школу Товариства заохочення мистецтв при Академії, де рік навчається у М. Реріха, але не знаходить того, що шукає, – мистецтва, наповненого реальними переживаннями та відчуттями. 1911 р. він вступає до Київського художнього училища, але й тут зустріне ту ж саму мертву петербурзьку академічність, іноді прикрашену картинами українського побуту. «Я блукав у Петербурзі і Києві як повз чужого мені «світу мистецтва», так і мимо прісного епігонства передвижництва. Серед моїх педагогів не було П.П. Чистякова, за яким багато хто йшов довірливо і захоплено. Виняток на той час складав хіба що І. Машков, до якого я волів потрапити, перебуваючи ще в Києві», – зізнавався Олександр Осмьоркін.
  
Народився О.О. Осмьоркін в сім’ї поштового службовця. Дитинство майбутнього митця пройшло в будинку рідного дядька Якова Васильовича Паученка, відомого українського архітектора - будівничого Єлисаветграда (1994 року саме в цьому приміщенні було відкрито художньо-меморіальний музей митця).  Як згадував сам О.Осмьоркін: «Мій дядько привіз iз собою у провінційне місто стійку прихильність до живопису його сучасників (до К. Коровіна), а разом з нею немало малюнків, етюдів та краєвидів. Замилування мистецтвом ламало в мені заповідь синівського послуху. Я став мріяти про заняття живописом».  Саме в будинку Якова Паученка майбутній професор живопису О. Осмьоркін знайде свої мистецькі уподобання. Початкову художню освіту отримав у рисувальних класах при Єлисаветградському реальному училищі. Першим наставником малювання юного Олександра став український художник-передвижник Ф. Козачинський, що викладав у цих класах.
+
І. Машков був одним iз фундаторів групи московських живописців «Бубновий валет», з творами яких Осмьоркін познайомився на так званій «Незалежній виставці» 1911 р. в Києві. «Завдяки цьому живопису якось одразу швидко скоротилася відстань, що відділяла мене від опанування кольору – найбільш складного засобу на шляху оволодіння живописом». До того ж цей живопис підтверджував ідеї, закладені французьким художником Полем Сезаном, мистецтвом якого уже тоді захоплювався О. Осмьоркін.
  
У 1910 р. Олександр Осмьоркін їде до Петербурга, в школу Товариства заохочення мистецтв при Академії, де рік навчається у М. Реріха, але не знаходить того, що шукає, — мистецтва, наповненого реальними переживаннями та відчуттями. 1911 р. вступає до Київського художнього училища, але й тут він зустріне ту ж саму мертву петербурзьку академічність, іноді прикрашену картинами українського побуту. «Я блукав у Петербурзі і Києві, як повз чужого мені «світу мистецтва» так і мимо прісного епігонства передвижництва. Серед моїх педагогів не було П.П. Чистякова, за яким багато хто йшов довірливо і захоплено. Виняток на той час складав хіба що І. Машков, до якого я волів потрапити, перебуваючи ще в Києві», — зізнавався Олександр Осмьоркін.  
+
У 1913 році, не завершивши навчання в Київському художньому училищі, О. Осмьоркін виїздить до Москви в школу І. Машкова, а в 1914&nbsp;р. уже бере участь у виставках «Бубнового валета». Подальша доля художника пов’язана з Москвою і Петроградом. Там складається коло його знайомих і друзів, серед яких С. Єсенін, О. Мандельштам, .А. Ахматова (її портрет роботи О. Осмьоркіна 1937 р. знаходиться в літературному музеї м. Москва), П. Кончаловський, А. Лентулов, В. Купрін. У квартирі Осмьоркіна завжди було гамірно і повно різного мистецького люду, не стихали дискусії про творчість, події сучасності. Іноді на дверях з’являлася табличка «Запрошую на вареники», але коли друзі розходилися, художник залишався один. Один між Москвою і Ленінградом, з власними думками про мистецтво.
  
І.Машков був одним iз фундаторів групи московських живописців «Бубновий валет», з творами яких Осмьоркін познайомився на так званій «Незалежній виставці» 1911 р. в Києві. «Завдяки цьому живопису якось одразу швидко скоротилася відстань, що відділяла мене від опанування кольору — найбільш складного засобу на шляху оволодіння живописом». До того ж цей живопис підтверджував ідеї, закладені французьким художником Полем Сезаном, мистецтвом якого уже тоді захоплювався О.Осмьоркін.  
+
Час від часу О. Осмьоркін приїздить до Єлисаветграда (1924-1934 –Зінов’євськ, 1934-1939 – Кірово, 1939-2016 – Кіровоград). Кожного разу художник їде сюди з надією попрацювати. Вдома він пише портрети батька, няні Євдокiї Ульянівни, сусідського хлопчика, декілька натюрмортів та один зі своїх програмних творів – пейзажну картину «Україна», в основі мотивів якої – реальна місцевість в районі села Лелеківка (нині околиця Кропивницького).
  
У 1913 році, не завершивши навчання в Київському художньому училищі,  О. Осмьоркін виїздить до Москви в школу І. Машкова, а в 1914 р. уже бере участь у виставках «Бубнового валета», і подальша доля художника пов’язана з Москвою і Петроградом. Там складається коло його знайомих і друзів, серед яких С.Єсенін, О.Мандельштам, Г. Ахматова (її портрет роботи О.Осмьоркіна 1937р. знаходиться в літературному музеї, м. Москва), П. Кончаловський, А. Лентулов, В. Купрін. В квартирі Осмьоркіна завжди гамірно і повно різного мистецького люду, нестихаючі дискусії про творчість, події сучасності. Іноді на дверях з’являється табличка «Запрошую на вареники», але коли друзі розходяться, художник залишається один. Один між Москвою і Ленінградом, з власними думками про мистецтво.
+
Під час Другої світової війни Осмьоркін працював у майстерні оборонного плакату «Вікна ТАРС». Художник часто виїжджав на лінію фронту, писав портрети льотчиків та військовослужбовців. Його картина «Зенітники Москви. Москва. 1941» і пейзаж «Кремль. 1942» експонувалися на виставці живопису, графіки, скульптури і архітектури «Велика Вітчизняна війна» в Державній Третьяковській Галереї.
Час від часу художник приїздить до Єлисаветграда, який регулярно змінює свої назви: Зінов’євськ, Кірово, Кіровоград. Кожного разу О.Осмьоркін їде сюди з надією попрацювати. Вдома він пише портрет батька, портрет няні Євдокiї Уль янівни, портрет сусідського хлопчика, декілька натюрмортів та один зi своїх програмних творів — пейзаж-картину «Україна», за основу мотиву якої художник узяв реальну місцевість в районі села Лелеківка (нині околиця Кіровограда).
 
  
Під час Великої Вітчизняної війни Осмьоркін працював в майстерні оборонного плакату "Вікна ТАРС". Часто виїжджав на лінію фронту, писав портрети льотчиків та військовослужбовців. Написав картину "Зенітники Москви. Москва. 1941" і пейзаж "Кремль. 1942", які експонувалися на виставці живопису, графіки, скульптури і архітектури "Велика Вітчизняна війна" в Державній Третьяковській Галереї.
+
У період 1918-1948 рр. Олександр Осмьоркін активно працював на педагогічній ниві викладав у Вільних художніх майстернях, Ленінградській Академії мистецтв, Московському державному академічному художньому інституті ім. В.І. Сурікова. За 30 років викладацької діяльності він намагався виховати людей з філософією культури, людей мистецтва. З-поміж плеяди учнів Олександра Олександровича визріло багато відомих митців: народні художники СРСР П.Н. Крилов і Є.Є. Моісеєнко, народний художник Білорусі Е.А.&nbsp;Зайцев, народні художники Вірменії М.А. Асламазян і М.М. Абегян, заслужені художники Росії О.Ю. Нікич і М.П. Кончаловський та чимало інших.
В період від 1918 до 1948 рр. Олександр Осмьоркін активно працював на педагогічній ниві викладав у Вільних художніх майстернях, Ленінградській Академії мистецтв, Московському державному академічному художньому інституті ім. В.І. Сурікова. За 30 років викладацької діяльності   він намагався виховати людей з філософією культури, людей мистецтва. У Олександра Олександровича є плеяда учнів, які стали відомими митцями, серед яких — народні художники СРСР П.Н. Крилов і Є.Є. Моісеєнко, народний художник Білорусі Е.А. Зайцев, народні художники Вірменії М.А.Асламазян і М.М.Абегян, заслужені художники Росії О.Ю. Нікич і М.П. Кончаловський та чимало іншіх.
 
  
 
Олександр Олександрович був педагогом, що називається, «божою милістю». І хоча у нього не було чіткої програми, системи викладання, кожна його рада, повчання сприймалися назавжди. Він сам був для учнів живим прикладом безмежної відданості мистецтву, чистоти, безкомпромісності, захопленості і як ніхто інший вмів запалювати цією «однією, але полум'яною пристрастю», якій служив і якою жив. Головне достоїнство його «школи» було не стільки в навчанні прийомам, скільки в тому, що він прищеплював любов до мистецтва, широту його розуміння, нетерпимість до фальші.
 
Олександр Олександрович був педагогом, що називається, «божою милістю». І хоча у нього не було чіткої програми, системи викладання, кожна його рада, повчання сприймалися назавжди. Він сам був для учнів живим прикладом безмежної відданості мистецтву, чистоти, безкомпромісності, захопленості і як ніхто інший вмів запалювати цією «однією, але полум'яною пристрастю», якій служив і якою жив. Головне достоїнство його «школи» було не стільки в навчанні прийомам, скільки в тому, що він прищеплював любов до мистецтва, широту його розуміння, нетерпимість до фальші.
Рядок 26: Рядок 28:
 
Слова «я вчився у Осмьоркіна» стали свого роду паролем, ключем приналежності до товариства, ключем довіри. Навіть якщо люди займалися в майстерні Осмьоркіна в різний час і їх шляхи в житті та мистецтві розходилися, слова «я вчився у Осмьоркіна» створювали відчуття певної спільноти, братерства.
 
Слова «я вчився у Осмьоркіна» стали свого роду паролем, ключем приналежності до товариства, ключем довіри. Навіть якщо люди займалися в майстерні Осмьоркіна в різний час і їх шляхи в житті та мистецтві розходилися, слова «я вчився у Осмьоркіна» створювали відчуття певної спільноти, братерства.
  
Але не дивлячись на все це, вільна манера митця і спрямованість Осмьоркіна-педагога на формування всебічної особистості багатьом не подобалась, викликала роздратування, адже вона не вписувалась в офіційні рамки системи. Саме тому він зазнав серйозних утисків від влади у 1946—1953 рр. У 1948 р. за звинуваченням у «формалізмі» та «пропаганді західних буржуазних віянь» художника відсторонили від викладацької діяльності. Йому заборонили приймати замовлення та продавати свої роботи. Проти нього розпочали судову справу, яка тягнулася до 1952 року. Незважаючи на все це та тяжку хворобу він продовжував працювати, не випускав пензля із рук до самої смерті. Помер Олександр Осмьоркін 25 червня 1953 року під час роботи над пейзажем у Плесково під Москвою. Похований на Ваганьковському цвинтарі в Москві.  
+
Але не дивлячись на все це, вільна манера митця і спрямованість Осмьоркіна-педагога на формування всебічної особистості багатьом не подобалась, викликала роздратування, адже вона не вписувалась в офіційні рамки системи. Саме тому він зазнав серйозних утисків від влади у 1946-1953 рр. У 1948 р. за звинуваченням у «формалізмі» та «пропаганді західних буржуазних віянь» художника відсторонили від викладацької діяльності. Йому заборонили приймати замовлення та продавати свої роботи. Проти нього розпочали судову справу, яка тягнулася до 1952 року. Незважаючи на все це та тяжку хворобу він продовжував працювати, не випускав пензля з рук до самої смерті. Помер Олександр Осмьоркін 25 червня 1953 року під час роботи над пейзажем у Плесково під Москвою. Похований на Ваганьківському цвинтарі в Москві.
  
 +
==Пам’ять==
  
 +
З 2005 року за рішенням Кіровоградської обласної ради від 19 квітня № 409 присуджується обласна премія у сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна.
  
==Пам’ять==
+
==Фотогалерея==
  
 
<gallery>
 
<gallery>
Файл:Os3.jpg|Олександр Осмьоркін в ролі Гамлета в аматорській виставі під час навчання в Єлисаветградському земському реальному училищі, кінець 1900-х років.
+
Файл:OsmorkinOO2.jpg|Олександр Осмьоркін в ролі Гамлета в аматорській виставі. Єлисаветградське земське реальне училище. 1900-ті рр.
Файл:avtoportret.jpg|Автопортрет 1927 р..
+
Файл:OsmorkinOO3.jpg|Автопортрет 1927&nbsp;р.
Файл:Os33.png|О.О. Осмьоркін в своїй майстерні в Москві, 1934 р..
+
Файл:OsmorkinOO4.png|О.О.&nbsp;Осмьоркін в своїй майстерні в Москві, 1934 р.
Файл:Os4.jpg|О.О Осмьоркін  “Портрет поетеси Анни Ахматової. Біла ніч”, Ленінград, 1939-1940 рр.
+
Файл:OsmorkinOO5.jpg|О.О.&nbsp;Осмьоркін  “Портрет поетеси Анни Ахматової. Біла ніч”, Ленінград, 1939-1940&nbsp;рр.
 
</gallery>
 
</gallery>
  
 
<gallery>
 
<gallery>
Файл:Os5.jpg|Остання робота О.О. Осмьоркіна “Незакінчений пейзаж в Плесково”, 1953 р.
+
Файл:OsmorkinOO6.jpg|Остання робота О.О.&nbsp;Осмьоркіна “Незакінчений пейзаж в Плесково”, 1953 р.
Файл:Os6.jpg|У 1994 році, в Кіровограді відкрито “Художньо-меморіальний музей О.О. Осмьоркіна”, в будинку, де провів свої дитячі і юнацькі роки художник.
+
Файл:OsmorkinOO7.jpg|Художньо-меморіальний музей О.О. Осмьоркіна. 1994&nbsp;р.
Файл:Os7.jpg|У 2002 році, до 110-ї річниці від дня народження О.О. Осмьоркіна,  було видано конверт "Художник Олександр Осмьоркін".
+
Файл:OsmorkinOO8.jpg|У 2002 році, до 110-ї річниці від дня народження О.О.&nbsp;Осмьоркіна,  було видано конверт "Художник Олександр Осмьоркін"
Файл:Os8.jpg|Відомий український скульптор-медальєр В’ячеслав Попов із м. Світловодська Кіровоградської області передав до музею О.О. Осмьоркіна свою авторську роботу – бронзову пам’ятну медаль “Олександр Осмьоркін” 2009 р.
+
Файл:OsmorkinOO9.jpg|Бронзова пам’ятна медаль «Олександр Осмьоркін». Автор – скульптор В’ячеслав Попов. 2009&nbsp;р.  
Файл:Os9.jpg|Могила О.О. Осмьоркіна на Ваганьковому цвинтарі в Москві.
 
 
</gallery>
 
</gallery>
  
З 2005 року, за рішенням Кіровоградської обласної ради від 19 квітня,  № 409, присуджується обласна премія у сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна. А вручається вона, як правило, в грудні у приміщенні художньо-меморіального музею ім. О. О. Осмьоркіна.
+
<gallery>
 
+
Файл:OsmorkinOO10.jpg|Могила О.О.&nbsp;Осмьоркіна на Ваганьковому цвинтарі в Москві.
 
+
Файл:OsmorkinOO11.jpg|О.О.&nbsp;Осмьоркін.
 
+
Файл:OsmorkinOO12.jpg|Рідкісна світлина О.&nbsp;Осмьоркіна в своїй майстерні.
 +
</gallery>
  
 
==Бібліографія==
 
==Бібліографія==
  
'''Дон Кіхот українського степу'''
+
Александр Александрович Осмеркин, 1892-1953 : Живопись, графика, театр: Выст. произведений: Каталог / [Составители Н.&nbsp;Г.&nbsp;Осмеркина и др.; Авт. статей И. С. Болотина и др.], 1989. [159] с.
 
 
Александр Александрович Осмеркин, 1892-1953 [Текст] : Живопись, графика, театр : Выст. произведений : Каталог / [Составители Н. Г. Осмеркина и др.; Авт. статей И. С. Болотина и др.], 1989. - [159] с. с.
 
 
 
Осмеркин [Текст] : Размышления об искусстве. Письма. Критика. Воспоминания современников / сост. А. Ю. Никич, 1981. - 399 с. с.
 
 
 
Вечір пам’яті у музеї О.Осмьоркіна [Текст] // Народне слово. - 1997. - 11 грудня. - С. 1
 
Класова О. Музи Осмьоркіна [Текст] / О.Класова // Вечірня газета. - 1999. - 30 квітня. - С. 11
 
 
 
Класова О. Роздуми біля "Портрета невідомого" [Текст] / О.Класова // Вечірня газета. - 2000. - 1 грудня. - С. 13
 
 
 
Босько В. Незламаний ГУЛАГом [Текст] : У Кіровоградському художньо-меморіальному музеї О.Осмьоркіна відкрилася виставка живопису та графіки Йосипа Вайсблата (1897 - 1979) / В.Босько // Народне слово. - 2001. - 11 грудня. - С. 3
 
 
 
Горицвіт Ю. Учням шкіл - від "Батьківщини" [Текст] Ю.Горицвіт//Кіровоградська правда. - 2002. - 9 лютого. - С. 1
 
 
 
Здір Л. Твори, що пропагують шляхетність [Текст] : У Кіровоградському художньо-меморіальному музеї ім.О.Осмьоркіна відкрито експозицію черкаської художниці Тетяни Сосуліної / Л. Здір // Народне слово. - 2002. - 16 липня. - С. 3
 
 
 
Здір Л. Оксамитоаий сезон у музеї Осмьоркіна [Текст] : Виставка репродукцій С.Реріха, В.Терещука / Л. Здір // Народне слово. - 2003. - 23 жовтня. - С. 3
 
 
 
Бажан В. Музей Осмьоркіна: свята і будні [Текст] / В. Бажан // Елисаветградские ведомости. - 2004. - 11 червня. - С. 4
 
 
 
Здір Л. Свята і будні музею Осмьоркіна [Текст] / Л. Здір // Народне слово. - 2004. - 17 червня. - С. 3
 
 
 
Надєждін А. В чорно-білому відблиску [Текст] : Підем в музей / Надєждін А. // Елисаветградские ведомости. - 2004. - 25 июня. - С. 5
 
 
 
Багацький Л. Побачення через десятиліття [Текст] / Л. Багацький // Вечірня газета. - 2005. - 26 серпня. - С. 8
 
 
 
Вручено премії імені Осмьоркіна [Текст] // Народне слово. - 2005. - 30 грудня. - С. 1
 
Бондар О. Посварилися через "Оголену жінку" [Текст] / О. Бондар // Голос України. - 2005. - 8 квітня. - С. 14
 
 
 
Куманський Б. "З іменем Ястребова" [Текст] / Б. Куманський // Народне слово. - 2005. - 16 липня. - С. 2
 
 
 
Куманський Б. Картина - як привід для полеміки і роздумів [Текст] / Б. Куманський // Народне слово. - 2005. - 15 лютого. - С. 2
 
 
 
Надєждін А. Підстави для тривоги є, або Увага до "дами з собачкою" по-кіровоградські [Текст] / Надєждін А. // Народне слово. - 2005. - 5 лютого. - С. 1-2
 
Про заснування обласної премії у сфері образотворчого мистецтва імені Олександра Осмьоркіна [Текст] // Трудова слава. - 2005. - 4 червня. - С. 3
 
 
 
Сиротюк Л. Выставка графики шестидесятников [Текст] / Сиротюк Л. // Репортер. - 2005. - 22 августа. - С. 8
 
 
 
Александрова С. Награды для художников [Текст] / С. Александрова // Репортер. - 2006. - 11 декабря. - С. 3
 
 
 
Бажан В. Руку приложил... [Текст] / В. Бажан // Молодіжне перехрестя. - 2006. - 12 жовтня. - С. 4
 
 
 
Бринза О. З"явився четвертий! [Текст] / О. Бринза // Молодіжне перехрестя. - 2006. - 3 серпня. - С. 11
 
 
 
Дячук І. Книга - не розкіш, а потреба [Текст] / І. Дячук // Молодіжне перехрестя. - 2006. - 19 жовтня. - С. 9
 
 
 
Здір Л. "Левітація" Олега Шрамка [Текст] / Л. Здір // Народне слово. - 2006. - 14 листопада. - С. 1
 
 
 
Здір Л. Творчість кіровоградських художників увічнена в книзі [Текст] / Л. Здір // Народне слово. - 2006. - 1 серпня. - С. 3
 
 
 
Здір Л. Фотоапарат для єлисаветградців був не в дивину [Текст] / Л. Здір // Народне слово. - 2006. - 3 серпня. - С. 3
 
 
 
Івлєва Т. Перші лауреати премії Осмьоркіна [Текст] / Т. Івлєва // Молодіжне перехрестя. - 2006. - 5 січня. - С.
 
 
 
Конкурс на премию А.Осмеркина [Текст] // Молодіжне перехрестя. - 2006. - 12 жовтня. - С. 1
 
 
 
Куманський Б. Розмова на тлі виставки [Текст] : На премію імені Осмьоркіна / Б. Куманський // Народне слово. - 2006. - 21 листопада. - С. 3
 
 
 
Лісниченко Ю. Мистецька мозаїка [Текст] / Лісниченко Ю., Л. Барановська // Вечірня газета. - 2006. - 13 жовтня. - С. 4
 
 
 
Надєждін А. Архітектор міста Святої Єлисавети [Текст] / Надєждін А. // Молодіжне перехрестя. - 2006. - 21 вересня. - С. 1, 9
 
 
 
Надєждін А. Живописна школа Осмьоркіна [Текст] : До 12-ї річниці відкриття художньо-меморіального музею О.О.Осмьоркіна / Надєждін А. // Молодіжне перехрестя. - 2006. - 22 червня. - С. 4
 
 
 
Надєждін А. Життя мовою графіки [Текст] / Надєждін А. // Народне слово. - 2006. - 23 серпня. - С. 2
 
 
 
Надєждін А. З досвіду виставкової діяльності художньо-меморіального музею О.Осмьоркіна [Текст] / Надєждін А. // Український музей. - 2006. - №5(12). - С.6
 
 
 
Надєждін А. Лауреати премії ім. О.Осмьоркіна [Текст] / Надєждін А. // Молодіжне перехрестя. - 2006. - 14 грудня. - С. 11
 
 
 
 
 
Нова обласна премія [Текст] // Вечірня газета. - 2006. - 6 січня. - С. 7
 
 
 
Журі по присудженню обласної премії у сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна повідомляє список претендентів на здобуття премії за 2007 рік // Народне слово. - 2007. - 20 листопада. - С. 3
 
 
 
Классова О. Згадати забуте ім’я [Текст] / Классова О. // Молодіжне перехрестя. - 2007. - 29 березня. - С. 9
 
 
 
Макей Л. Присуджено премію імені Осмьоркіна / Л. Макей // Народне слово. - 2007. - 8 грудня. - С. 1
 
 
 
Надєждін А. Перші лауреати премії ім. О.Осмьоркіна / Надєждін А. // Образотворче мистецтво. - 2007. - № 4. - С. 102-106
 
 
 
Надєждін А. Погляд на світ і мистецьку спадщину : На здобуття премії імені Олександра Осмьоркіна / Надєждін А. // Народне слово. - 2007. - 4 грудня. - С. 3
 
 
 
Надєждін, Андрій. "Поетика пейзажу в творчості Олександра Осмьоркіна" : До 115-річниці від дня народження художника / Андрій Надєждін // Музеї України. - 2007. - № 5. - С. 14-15
 
 
 
Надєждін А. "Таємниця жіночого портрета в творах учнів О.О.Осмьоркіна" [Текст] / Надєждін А. // Народне слово. - 2007. - 13 березня. - С. 4
 
 
 
Надєждін А. Тема жіночої краси... [Текст] / Надєждін А. // Молодіжне перехрестя. - 2007. - 7 березня. - С. 11
 
 
 
Оголошується конкурс на здобуття обласної премії у сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна // Народне слово. - 2007. - 15 вересня. - С. 2
 
 
 
Полулях І. "Степовий орел" - "Оскар" для художників / І. Полулях // Кіровоградська правда. - 2007. - 11 грудня. - С. 6
 
 
 
Степанова О. Художник художникам / Степанова О. // Репортер. - 2007. - 10 декабря. - С. 8
 
 
 
Куманський Б. Андрій Надєждін: "Людина стає вільною тоді, коли може бачити зорі" : Розмова на тлі художньої виставки / Б. Куманський // Народне слово. - 2008. - 2 жовтня. - С. 4
 
 
 
Куманський Б. Лауреатів премії ім.Осмьоркіна визначено / Б. Куманський // Народне слово. - 2008. - 27 листопада. - С. 4
 
 
 
Куманський Б. Наше місто - місто талантів / Б. Куманський // Народне слово. - 2008. - 9 грудня. - С.4
 
 
 
Митець, який зробив багато [Текст] // Народне слово. - 2009. - 17 листопада. - С. 4
 
 
 
На здобуття обласної премії ім. О.Осмьоркіна // Народне слово. - 2008. - 13 листопада. - С. 4
 
 
 
Чернова В. "Голодомор очима дітей" : До 75-річчя Голодомору в Україні / Чернова В. // Народне слово. - 2008. - 22 листопада. - С. 2
 
 
 
Відомі імена лауреатів [Текст] // Народне слово. - 2009. - 26 листопада. - С. 1
 
 
 
Куманський Б. Відомий пропагандист мистецтва [Текст] : На здобуття премії імені О.Осмьоркіна / Б. Куманський // Народне слово. - 2009. - 12 листопада. - С. 10
 
 
 
Куманський Б. Митець, що увічнює історичну пам’ять [Текст] : На здобуття премії імені О.Осмьоркіна / Б. Куманський // Народне слово. - 2009. - 10 листопада. - С. 4
 
 
 
Левочко В. Мудрий "папарацці" / В. Левочко // Кіровоградська правда. - 2009. - 20 березня. - С. 12
 
 
 
Левочко В. У різних жанрах [Текст] / В. Левочко // Кіровоградська правда. - 2009. - 3 листопада. - С. 8
 
 
 
Макей Л. Схопити за крильця чудову мить... / Л. Макей // Народне слово. - 2009. - 17 березня. - С.6
 
 
 
Макей Л. Харківський привіт у музеї Осмьоркіна [Текст] / Л. Макей // Народне слово. - 2009. - 3 листопада. - С. 8
 
 
 
Митець, який зробив багато [Текст] // Народне слово. - 2009. - 17 листопада. - С. 4
 
 
 
На здобуття премії імені О.Осмьоркіна [Текст] // Народне слово. - 2009. - 5 листопада. - С. 2
 
 
 
Надєждін А. Митці звітують перед глядачем [Текст] / А. Надєждін // Народне слово. - 2009. - 20 жовтня. - С. 4
 
Надєждін А. Популяризатор сучасного мистецтва [Текст] : На здобуття премії імені О.Осмьоркіна / А. Надєждін // Народне слово. - 2009. - 19 листопада. - С. 10
 
 
 
Надєждін А. Продовжуючи традиції [Текст] / А. Надєждін // Народне слово. - 2009. - 17 листопада. - С. 4
 
 
 
Надєждін А. Роздуми біля будинку архітектора / А. Надєждін // Народне слово. - 2009. - 28 квітня. - С. 10
 
 
 
Художник творчого пошуку [Текст] : На здобуття премії імені О.Осмьоркіна // Народне слово. - 2009. - 17 листопада. - С. 4
 
 
 
Чернова В. "Світ дитячої мрії" / В. Чернова // Народне слово. - 2009. - 23 червня. - С.5
 
 
 
Щедра наша земля талантами [Текст] : Вручено премії імені О.Осмьоркіна за 2009 рік // Народне слово. - 2009. - 10 грудня. - С. 3
 
 
 
Журі з присудження обласної премії у сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна повідомляє список претендентів на здобуття премії за 2010 рік [Текст] // Народне слово. - 2010. - 9 листопада. - С. 4
 
 
 
Іванова І. Названо лауреатів обласної премії імені Осмьоркіна [Текст] / І. Іванова // Кіровоградська правда. - 2010. - 21 грудня. - С. 2
 
 
 
Куманський Б. Сорок років у казці - з дітьми і для дітей [Текст] : На присудження обласної премії в галузі образотворчого мистецтва імені Олександра Осмьоркіна / Б. Куманський // Народне слово. - 2010. - 16 листопада. - С. 4
 
 
 
Куманський Б. Художник-мистецтвознавець [Текст] : На здобуття обласної премії імені Олександра Осмьоркіна / Б. Куманський // Народне слово. - 2010. - 18 листопада. - С. 4
 
 
 
Макей Л. Жінки і квіти [Текст] / Л. Макей // Народне слово. - 2010. - 11 березня. - С. 12
 
 
 
Макей Л. Мальовнича Україна [Текст] / Л. Макей // Народне слово. - 2010. - 1 квітня. - С. 8
 
 
 
Надєждін А. Графічні метаморфози Володимира Кир’янова [Текст] : На здобуття обласної премії ім. О.Осмьоркіна / А. Надєждін // Народне слово. - 2010. - 23 листопада. - С. 4
 
 
 
Надєждін А. Живописні етюди Юрія Вінтенка [Текст] : На здобуття обласної премії імені Олександра Осмьоркіна / А. Надєждін // Народне слово. - 2010. - 25 листопада. - С. 4
 
 
 
Надєждін А. "Люди як люди" [Текст] / А. Надєждін // Народне слово. - 2010. - 10 червня. - С. 12
 
 
 
Надєждін А. Новорічна феєрія в музеї Олександра Осмьоркіна [Текст] / А. Надєждін // Народне слово. - 2010. - 23 грудня. - С. 4
 
 
 
Надєждін А. У невпинному ритмі часу [Текст] : До Всеукраїнського дня художника / А. Надєждін // Народне слово. - 2010. - 7 жовтня. - С. 4
 
 
 
Надєждін А. Фотоальбом художника [Текст] : До дня народження Олександр
 
а Осмьоркіна / А. Надєждін // Народне слово. - 2010. - 9 грудня. - С. 4
 
 
 
Оголошується конкурс на здобуття обласної премії у сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна [Текст] // Народне слово. - 2010. - 30 вересня. - С. 4
 
 
 
Семенюк Я. Наша відповідь премії Тернера [Текст] / Я. Семенюк // Народне слово. - 2010. - 28 грудня. - С. 4
 
 
 
Чернова В. Крізь призму лихоліть [Текст] / Чернова В. // Народне слово. - 2010. - 24 червня. - С. 6
 
 
 
Авдєєв, Анатолій. Видавничо-мистецький проект Художньо-меморіального музею О.О.Осмьоркіна [Текст] / Анатлій Авдєєв // Музеї України. - 2011. - № 2.
 
 
 
Багацький Л. Музей дихнув весною [Текст] / Л. Багацький // Кіровоградська правда. - 2011. - 1 лютого. - С. 8
 
 
 
Любарський Р. Глуха цивілізація, або Як почути "Флейту" [Текст] / Р. Любарський // Народне слово. - 2011. - 17 березня. - С. 6
 
 
 
Любарський Р. Паученко в перекладі Демчука [Текст] / Р. Любарський // Народне слово. - 2011. - 29 березня. - С. 8
 
 
 
Макей Л. Відчуття весни [Текст] / Л. Макей // Народне слово. - 2011. - 1 лютого. - С. 4
 
 
 
Семенюк Я. Вечір поезії, музики... і сліз [Текст] / Я. Семенюк // Народне слово. - 2011. - 18 січня. - С.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Надєждін А. На побачення до стильних красенів [Текст] : З упевненим: "Я люблю своє місто!" / А. Надєждін // Кіровоградська правда. - 2011. - 29 березня. - С. 8
 
 
 
Любарський Р. Паученко в перекладі Демчука [Текст] / Р. Любарський // Народне слово. - 2011. - 29 березня. - С. 8
 
  
Перевірити алгебру гармонією [Текст] // Народне слово. - 2011. - 5 травня. - С. 16
+
Лауреати обласної премії у сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства ім. О. О. Осмьоркіна. – Кіровоград : Кіровоградська обласна рада : КОД, 2014. – 91 с.
  
Авдєєв А. Видавничо-мистецький проект художньо-меморіального музею О.О.Осмьоркіна [Текст] / А. Авдєєв // Музеї України. - 2011. - № 2. - С. 13
+
Мастера натюрморта / Автор-сост. Галина Дятлева. – М.: Вече, 2002. – 270,[1] с.
  
Багацький Л. Як живуть в Провансі президенти [Текст] : Наші "за бугром" / Л. Багацький // Кіровоградська правда. - 2011. - 26 липня. - С. 8
+
Осмеркин : Размышления об искусстве. Письма. Критика. Воспоминания современников / сост. А. Ю. Никич, 1981. – 399 с.
  
Куманський Б. Мосьє Гребньов, француз знайомий... [Текст] / Б. Куманський // Нова газета. - 2011. - 11 серпня. - С. 12
+
Усольцева, Людмила Ивановна. Александр Осмеркин, 1892-1953 / Людмила Усольцева. – Л.: Художник РСФСР, 1953. – 20 с.: 8 л. ил.
  
Макей Л. Барвиста, ніжна й витончена [Текст] / Л. Макей // Народне слово. - 2011. - 25 серпня. - С. 8
+
Бажан В. Музей Осмьоркіна: свята і будні / В. Бажан // Елисаветградские ведомости. – 2004. – 11 червня. С. 4.
  
Класова О. "Душі, народжені для натхнення..." [Текст] : 8 грудня - день народження Олександра Осмьоркіна / О. Класова; О.Классова // Вечірня газета. - 1999. - 7 грудня. - С. 3
+
Бондар О. Посварилися через «Оголену жінку» / О. Бондар // Голос України. – 2005. – 8 квітня. С. 14.
  
Художник спілкується з молодими талантами [Текст] : 8 грудня - день народження Олександра Осмьоркіна // Народне слово. - 1999. - 9 грудня. - С. 4
+
Вареник Н. «Бацилла» наследственного таланта / Н. Вареник // Зеркало недели. – 2006. – 28 января. С. 13.
  
Надєждін А. Дон Кіхот із українського степу [Текст] : Олександр Осмьоркін - відомий і невідомий / Надєждін А. // День. - 2004. - 9 липня. - С. 8
+
Вечір пам’яті у музеї О. Осмьоркіна // Народне слово. – 1997. – 11 грудня. С. 1.
  
Журі з присудження обласної премії у сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна повідомляє список претендентів на здобуття премії за 2011 рік [Текст] // Народне слово. - 2011. - 10 листопада. - С. 13
+
Гурина Л. Скандал в благородном семействе / Гурина Л. // Украина-центр. – 2005. – 11 февраля. С. 5.
  
 +
Дячук І. Книга – не розкіш, а потреба / І. Дячук // Молодіжне перехрестя. – 2006. – 19 жовтня. – С. 9.
  
Лауреатів названо [Текст] // Народне слово. - 2011. - 15 грудня. - С. 9
+
Здір Л. Свята і будні музею Осмьоркіна / Л. Здір // Народне слово. – 2004. – 17 червня. С. 3.
  
Левінська Т. Народні розписи Ольги Коломієць [Текст] / Т. Левінська // Кіровоградська правда. - 2011. - 26 серпня. - С. 9
+
Класова О. Музи Осмьоркіна / О. Класова // Вечірня газета. – 1999. – 30 квітня. С. 11.
  
Любарський Р. Його знають як Віктора Орлі [Текст] / Р. Любарський // Народне слово. - 2011. - 20 жовтня. - С. 6
+
Класова О. Надєждін А. «Душі, народжені для натхнення...»: 8 грудня – день народження Олександра Осмьоркіна / О.&nbsp;Класова; А.&nbsp;Надєждін // Вечірня газета. – 1999. – 7 грудня. С. 3.
  
Любарський Р. Бути самому тенденцією! [Текст] / Р. Любарський // Народне слово. - 2011. - 22 грудня. - С. 12
+
Класова О. Роздуми біля «Портрета невідомого» / О. Класова // Вечірня газета. – 2000. – 1 грудня. С. 13.
  
Надєждін А. Босими ніжками на снігу під веселу скрипочку [Текст] / Надєждін А. // Артанія. - 2011. - № 3. - С. 76-80
+
Классова Е. Память живет в наших сердцах ... / Е. Классова // Наша газета. – 2001. – 6 декабря. С. 5.
  
Надєждін А. Доробки яскраві, новітні [Текст] / А. Надєждін // Народне слово. - 2011. - 24 листопада. - С. 4
+
Куманський Б. Картина – як привід для полеміки і роздумів / Б. Куманський // Народне слово. – 2005. – 15 лютого. С. 2.
  
Надєждін А. Майстер експресії [Текст] / А. Надєждін // Народне слово. - 2011. - 29 вересня. - С. 9
+
Любарський, Роман. Залишки раю на землі / Роман Любарський // Народне слово. – 2017. – 27 липня. С. 16.
  
Надєждін А. Труд душі [Текст] / А. Надєждін // Народне слово. - 2011. -  вересня. - С. 8
+
Надєждін А. В предчувствии весны: Тема женщины в творчестве А. Осмеркина / А. Надєждін // Ведомости. – 2003. – 14 марта. С. 3.
  
 +
Надєждін А. «Автопортрет – душа художника» / А. Надєждін // Наша газета. – 2003. – 4 декабря. – С. 6.
  
Оголошується конкурс на здобуття обласної премії у сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна [Текст] // Народне слово. - 2011. - 29 вересня. - С. 1
+
Надєждін А. Дон Кіхот із українського степу: Олександр Осмьоркін – відомий і невідомий / А. Надєждін // День. – 2004. – 9 липня. С. 8.
  
Левочко В. Ребро не підкачало [Текст] / В. Левочко // Кіровоградська правда. - 2012. - 16 березня. - С.  
+
Надєждін А. Підстави для тривоги є, або Увага до «дами з собачкою» по-кіровоградські / А. Надєждін // Народне слово. – 2005. – 5 лютого. – С. 1-2.
  
Любарський Р. Наш вернісаж [Текст] / Р. Любарський // Народне слово. - 2012. - 8 березня. - С. 20
+
Надєждін А. Архітектор міста Святої Єлисавети / А. Надєждін // Молодіжне перехрестя. – 2006. – 21 вересня. С. 1, 9.
  
Надєждін А. З відкритим серцем [Текст] / А. Надєждін // Народне слово. - 2012. - 4 травня. - С.  
+
Надєждін А. Живописна школа Осмьоркіна: До 12-ї річниці відкриття художньо-меморіального музею О. О. Осмьоркіна / А. Надєждін // Молодіжне перехрестя. – 2006. – 22 червня. С. 4.
  
Чапран Ангеліна Театр у творчості Осмьоркіна [Текст] / Ангеліна Чапран // Народне слово. - 2012. - 29 березня. - С. 9
+
Надєждін, Андрій. «Поетика пейзажу в творчості Олександра Осмьоркіна»: До 115-річниці від дня народження художника / Андрій Надєждін // Музеї України. – 2007. – № 5. – С. 14-15.
  
Чернова В. Дарунок музею, або Неповторний талант митця [Текст] / В. Чернова // Народне слово. - 2012. - 30 серпня. - С. 9
+
Надєждін А. Таємниця жіночого портрета в творах учнів О. О. Осмьоркіна / А. Надєждін // Народне слово. – 2007. – 13 березня. С. 4.
  
Чернова В. Пам’яті майстра [Текст] / В. Чернова // Народне слово. - 2012. - 22 березня. - С. 13
+
Надєждін А. Тема жіночої краси... / А. Надєждін // Молодіжне перехрестя. – 2007. – 7 березня. С. 11.
  
 +
Надєждін А. Фотоальбом художника : До дня народження Олександра Осмьоркіна / А. Надєждін // Народне слово. – 2010. – 9 грудня. – С. 4.
  
 +
Надєждін А. Роздуми біля музейної вітрини / А. Надєждін // Народне слово. – 2012. – 15 листопада. – С. 8.
  
 +
Надєждін, Андрій. Про що говорять картини Олександра Осмьоркіна: До 125-річчя від дня народження художника і педагога / Андрій Надєждін // Народне слово. – 2017. – 7 грудня. – С. 16: фото.
  
 +
Художник спілкується з молодими талантами : 8 грудня – день народження Олександра Осмьоркіна // Народне слово. – 1999. – 9 грудня. – С. 4.
  
Web-ресурси
+
Чапран Ангеліна. Театр у творчості Осмьоркіна / Ангеліна Чапран // Народне слово. – 2012. – 29 березня. – С. 9.
  
Кіровоградський художньо-меморіальний музей О.О.Осмьоркіна
+
Чернова В. Крізь призму лихоліть / В. Чернова // Народне слово. – 2010. – 24 червня. – С. 6.
http://www.osmerkinmuseum.kr.ua/musosm_u.html
 
  
Диск "Художньо-меморіальний музей О.О.Осмьоркіна"
+
Чернова В. Хто сказав, що кохання – привілей молодих?: 14 лютого – День святого Валентина / В. Чернова // Народне слово. – 2011. – 10 лютого. – С. 6.
http://www.osmerkinmuseum.kr.ua/disk/disk_u.html
 
  
Галерея Осмьоркіна
+
Чернова В. Пам’яті майстра / В. Чернова // Народне слово. – 2012. – 22 березня. – С. 13: фото.
http://www.osmerkinmuseum.kr.ua/posm/posm_u.html
 
  
Таємниця однієї картини
+
Чернова, Віта. Гіркі і спекотні дні 1953-го / Віта Чернова // Народне слово. – 2014. – 20 березня. – С. 9.
http://kirovohrad.livejournal.com/5931.html
 
  
Олександра Осмьоркіна в Кіровограді вшанували виставкою
+
Шевченко С. «Дон Кіхот у мистецтві»: О. Осмьоркін / С. Шевченко // Вечірня газета. – 1992. – 5 грудня.
http://gre4ka.com.ua/arttoloka/v-kirovohradi-vshanuvaly-vystavkoyu.html#more-15398
 
  
Видатні випускники Реального училища
+
==Web-ресурси==
http://vypusknikikmk.at.ua/publ/vidatni_vipuskniki_realnogo_uchilishha/osmorkin_o_o/osmorkin_o_o/7-1-0-13
 
Музей О. Осмьоркіна отримав медалі
 
http://pravda-kr.com.ua/articles/article.php?id=545
 
  
Акторські амплуа Олександра Осмьоркіна
+
[http://www.osmerkinmuseum.kr.ua/posm/posm_u.html  Галерея Осмьоркіна (Кіровоградський художньо-меморіальний музей О.О. Осмьоркіна)]
http://gre4ka.com.ua/arttoloka/aktorski-amplua-oleksandra-osmorkina.html
 
  
«Я живу тільки мистецтвом»
+
[http://www.osmerkinmuseum.kr.ua/disk/disk_u.html  Диск «Художньо-меморіальний музей О.О. Осмьоркіна» (Кіровоградський художньо-меморіальний музей О.О. Осмьоркіна)]
http://do.gendocs.ru/docs/index-21694.html?page=2
 
  
Русская живопись
+
[http://kirovohrad.livejournal.com/5931.html  Надєждін Андрій. Таємниця однієї картини (Livejournal Kirovgrad)]
Осмеркин Александр Александрович (1892-1953)
 
http://www.artsait.ru/art/o/osmerkin/main.htm
 
  
Александр Осмеркин
+
[http://www.osmerkinmuseum.kr.ua/bosm/bosm_u.html  О. Осмьоркін (Кіровоградський художньо-меморіальний музей О.О. Осмьоркіна)]
http://www.nivasposad.ru/school/homepages/all_kurs/konkurs2009/web-pages/belousova/doronina_vladislava/html/osmerkin2.html
 

Поточна версія на 15:45, 2 січня 2024

Олександр Олександрович Осмьоркін

Дата народження — 08.12.(26.11) 1892
Місце народження — м. Єлисаветград, Херсонська губернія, Російська імперія (нині м. Кропивницький, Україна)
Дата смерті — 25.06.1953
Місце смерті — селище Плесково під Москвою, СРСР
Місце поховання — Ваганьківський цвинтар, м. Москва, СРСР

Олександр Олександрович Осмьоркін (8 грудня (26 листопада)1892, м. Єлисаветград Херсонської губернії, Російська імперія (нині м. Кропивницький Кіровоградської області, Україна) – 25 червня 1953, селище Плесково під Москвою, СРСР) – російський і український художник, педагог.

Життя і діяльність

... Він пройшов через нас Дон Кіхотом у мистецтві.
Олександр Дейнека

Олександр Олександрович Осмьоркін народився в сім’ї поштового службовця. Його батько, Олександр Павлович Осмьоркін, був землеміром Єлисаветградської поштово-телеграфної контори, чиновником, походив із селян с. Лісничівка Подольської губернії; мати, Олімпіада Василівна Осмьоркіна, уроджена Паученко, походила з міщан.

Дитинство майбутнього митця пройшло в будинку рідного дядька Якова Васильовича Паученка, відомого українського архітектора – будівничого Єлисаветграда (1994 року саме в цьому приміщенні було відкрито художньо-меморіальний музей художника). Як згадував сам О. Осмьоркін: «Мій дядько привіз iз собою у провінційне місто стійку прихильність до живопису його сучасників (до К. Коровіна), а разом з нею немало малюнків, етюдів та краєвидів. Замилування мистецтвом ламало в мені заповідь синівського послуху. Я став мріяти про заняття живописом». Саме в будинку Якова Паученка майбутній професор живопису О. Осмьоркін знайде свої мистецькі уподобання. Початкову художню освіту отримав у Вечірніх рисувальних класах при Єлисаветградському реальному училищі (1902-1910). Першим наставником малювання юного Олександра став український художник-передвижник Ф. Козачинський, що викладав у цих класах.

У 1910 р. Олександр Осмьоркін їде до Петербурга, в школу Товариства заохочення мистецтв при Академії, де рік навчається у М. Реріха, але не знаходить того, що шукає, – мистецтва, наповненого реальними переживаннями та відчуттями. 1911 р. він вступає до Київського художнього училища, але й тут зустріне ту ж саму мертву петербурзьку академічність, іноді прикрашену картинами українського побуту. «Я блукав у Петербурзі і Києві як повз чужого мені «світу мистецтва», так і мимо прісного епігонства передвижництва. Серед моїх педагогів не було П.П. Чистякова, за яким багато хто йшов довірливо і захоплено. Виняток на той час складав хіба що І. Машков, до якого я волів потрапити, перебуваючи ще в Києві», – зізнавався Олександр Осмьоркін.

І. Машков був одним iз фундаторів групи московських живописців «Бубновий валет», з творами яких Осмьоркін познайомився на так званій «Незалежній виставці» 1911 р. в Києві. «Завдяки цьому живопису якось одразу швидко скоротилася відстань, що відділяла мене від опанування кольору – найбільш складного засобу на шляху оволодіння живописом». До того ж цей живопис підтверджував ідеї, закладені французьким художником Полем Сезаном, мистецтвом якого уже тоді захоплювався О. Осмьоркін.

У 1913 році, не завершивши навчання в Київському художньому училищі, О. Осмьоркін виїздить до Москви в школу І. Машкова, а в 1914 р. уже бере участь у виставках «Бубнового валета». Подальша доля художника пов’язана з Москвою і Петроградом. Там складається коло його знайомих і друзів, серед яких С. Єсенін, О. Мандельштам, .А. Ахматова (її портрет роботи О. Осмьоркіна 1937 р. знаходиться в літературному музеї м. Москва), П. Кончаловський, А. Лентулов, В. Купрін. У квартирі Осмьоркіна завжди було гамірно і повно різного мистецького люду, не стихали дискусії про творчість, події сучасності. Іноді на дверях з’являлася табличка «Запрошую на вареники», але коли друзі розходилися, художник залишався один. Один між Москвою і Ленінградом, з власними думками про мистецтво.

Час від часу О. Осмьоркін приїздить до Єлисаветграда (1924-1934 –Зінов’євськ, 1934-1939 – Кірово, 1939-2016 – Кіровоград). Кожного разу художник їде сюди з надією попрацювати. Вдома він пише портрети батька, няні Євдокiї Ульянівни, сусідського хлопчика, декілька натюрмортів та один зі своїх програмних творів – пейзажну картину «Україна», в основі мотивів якої – реальна місцевість в районі села Лелеківка (нині околиця Кропивницького).

Під час Другої світової війни Осмьоркін працював у майстерні оборонного плакату «Вікна ТАРС». Художник часто виїжджав на лінію фронту, писав портрети льотчиків та військовослужбовців. Його картина «Зенітники Москви. Москва. 1941» і пейзаж «Кремль. 1942» експонувалися на виставці живопису, графіки, скульптури і архітектури «Велика Вітчизняна війна» в Державній Третьяковській Галереї.

У період 1918-1948 рр. Олександр Осмьоркін активно працював на педагогічній ниві – викладав у Вільних художніх майстернях, Ленінградській Академії мистецтв, Московському державному академічному художньому інституті ім. В.І. Сурікова. За 30 років викладацької діяльності він намагався виховати людей з філософією культури, людей мистецтва. З-поміж плеяди учнів Олександра Олександровича визріло багато відомих митців: народні художники СРСР П.Н. Крилов і Є.Є. Моісеєнко, народний художник Білорусі Е.А. Зайцев, народні художники Вірменії М.А. Асламазян і М.М. Абегян, заслужені художники Росії О.Ю. Нікич і М.П. Кончаловський та чимало інших.

Олександр Олександрович був педагогом, що називається, «божою милістю». І хоча у нього не було чіткої програми, системи викладання, кожна його рада, повчання сприймалися назавжди. Він сам був для учнів живим прикладом безмежної відданості мистецтву, чистоти, безкомпромісності, захопленості і як ніхто інший вмів запалювати цією «однією, але полум'яною пристрастю», якій служив і якою жив. Головне достоїнство його «школи» було не стільки в навчанні прийомам, скільки в тому, що він прищеплював любов до мистецтва, широту його розуміння, нетерпимість до фальші.

Слова «я вчився у Осмьоркіна» стали свого роду паролем, ключем приналежності до товариства, ключем довіри. Навіть якщо люди займалися в майстерні Осмьоркіна в різний час і їх шляхи в житті та мистецтві розходилися, слова «я вчився у Осмьоркіна» створювали відчуття певної спільноти, братерства.

Але не дивлячись на все це, вільна манера митця і спрямованість Осмьоркіна-педагога на формування всебічної особистості багатьом не подобалась, викликала роздратування, адже вона не вписувалась в офіційні рамки системи. Саме тому він зазнав серйозних утисків від влади у 1946-1953 рр. У 1948 р. за звинуваченням у «формалізмі» та «пропаганді західних буржуазних віянь» художника відсторонили від викладацької діяльності. Йому заборонили приймати замовлення та продавати свої роботи. Проти нього розпочали судову справу, яка тягнулася до 1952 року. Незважаючи на все це та тяжку хворобу він продовжував працювати, не випускав пензля з рук до самої смерті. Помер Олександр Осмьоркін 25 червня 1953 року під час роботи над пейзажем у Плесково під Москвою. Похований на Ваганьківському цвинтарі в Москві.

Пам’ять

З 2005 року за рішенням Кіровоградської обласної ради від 19 квітня № 409 присуджується обласна премія у сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна.

Фотогалерея

Бібліографія

Александр Александрович Осмеркин, 1892-1953 : Живопись, графика, театр: Выст. произведений: Каталог / [Составители Н. Г. Осмеркина и др.; Авт. статей И. С. Болотина и др.], 1989. – [159] с.

Лауреати обласної премії у сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства ім. О. О. Осмьоркіна. – Кіровоград : Кіровоградська обласна рада : КОД, 2014. – 91 с.

Мастера натюрморта / Автор-сост. Галина Дятлева. – М.: Вече, 2002. – 270,[1] с.

Осмеркин : Размышления об искусстве. Письма. Критика. Воспоминания современников / сост. А. Ю. Никич, 1981. – 399 с.

Усольцева, Людмила Ивановна. Александр Осмеркин, 1892-1953 / Людмила Усольцева. – Л.: Художник РСФСР, 1953. – 20 с.: 8 л. ил.

Бажан В. Музей Осмьоркіна: свята і будні / В. Бажан // Елисаветградские ведомости. – 2004. – 11 червня. – С. 4.

Бондар О. Посварилися через «Оголену жінку» / О. Бондар // Голос України. – 2005. – 8 квітня. – С. 14.

Вареник Н. «Бацилла» наследственного таланта / Н. Вареник // Зеркало недели. – 2006. – 28 января. – С. 13.

Вечір пам’яті у музеї О. Осмьоркіна // Народне слово. – 1997. – 11 грудня. – С. 1.

Гурина Л. Скандал в благородном семействе / Гурина Л. // Украина-центр. – 2005. – 11 февраля. – С. 5.

Дячук І. Книга – не розкіш, а потреба / І. Дячук // Молодіжне перехрестя. – 2006. – 19 жовтня. – С. 9.

Здір Л. Свята і будні музею Осмьоркіна / Л. Здір // Народне слово. – 2004. – 17 червня. – С. 3.

Класова О. Музи Осмьоркіна / О. Класова // Вечірня газета. – 1999. – 30 квітня. – С. 11.

Класова О. Надєждін А. «Душі, народжені для натхнення...»: 8 грудня – день народження Олександра Осмьоркіна / О. Класова; А. Надєждін // Вечірня газета. – 1999. – 7 грудня. – С. 3.

Класова О. Роздуми біля «Портрета невідомого» / О. Класова // Вечірня газета. – 2000. – 1 грудня. – С. 13.

Классова Е. Память живет в наших сердцах ... / Е. Классова // Наша газета. – 2001. – 6 декабря. – С. 5.

Куманський Б. Картина – як привід для полеміки і роздумів / Б. Куманський // Народне слово. – 2005. – 15 лютого. – С. 2.

Любарський, Роман. Залишки раю на землі / Роман Любарський // Народне слово. – 2017. – 27 липня. – С. 16.

Надєждін А. В предчувствии весны: Тема женщины в творчестве А. Осмеркина / А. Надєждін // Ведомости. – 2003. – 14 марта. – С. 3.

Надєждін А. «Автопортрет – душа художника» / А. Надєждін // Наша газета. – 2003. – 4 декабря. – С. 6.

Надєждін А. Дон Кіхот із українського степу: Олександр Осмьоркін – відомий і невідомий / А. Надєждін // День. – 2004. – 9 липня. – С. 8.

Надєждін А. Підстави для тривоги є, або Увага до «дами з собачкою» по-кіровоградські / А. Надєждін // Народне слово. – 2005. – 5 лютого. – С. 1-2.

Надєждін А. Архітектор міста Святої Єлисавети / А. Надєждін // Молодіжне перехрестя. – 2006. – 21 вересня. – С. 1, 9.

Надєждін А. Живописна школа Осмьоркіна: До 12-ї річниці відкриття художньо-меморіального музею О. О. Осмьоркіна / А. Надєждін // Молодіжне перехрестя. – 2006. – 22 червня. – С. 4.

Надєждін, Андрій. «Поетика пейзажу в творчості Олександра Осмьоркіна»: До 115-річниці від дня народження художника / Андрій Надєждін // Музеї України. – 2007. – № 5. – С. 14-15.

Надєждін А. Таємниця жіночого портрета в творах учнів О. О. Осмьоркіна / А. Надєждін // Народне слово. – 2007. – 13 березня. – С. 4.

Надєждін А. Тема жіночої краси... / А. Надєждін // Молодіжне перехрестя. – 2007. – 7 березня. – С. 11.

Надєждін А. Фотоальбом художника : До дня народження Олександра Осмьоркіна / А. Надєждін // Народне слово. – 2010. – 9 грудня. – С. 4.

Надєждін А. Роздуми біля музейної вітрини / А. Надєждін // Народне слово. – 2012. – 15 листопада. – С. 8.

Надєждін, Андрій. Про що говорять картини Олександра Осмьоркіна: До 125-річчя від дня народження художника і педагога / Андрій Надєждін // Народне слово. – 2017. – 7 грудня. – С. 16: фото.

Художник спілкується з молодими талантами : 8 грудня – день народження Олександра Осмьоркіна // Народне слово. – 1999. – 9 грудня. – С. 4.

Чапран Ангеліна. Театр у творчості Осмьоркіна / Ангеліна Чапран // Народне слово. – 2012. – 29 березня. – С. 9.

Чернова В. Крізь призму лихоліть / В. Чернова // Народне слово. – 2010. – 24 червня. – С. 6.

Чернова В. Хто сказав, що кохання – привілей молодих?: 14 лютого – День святого Валентина / В. Чернова // Народне слово. – 2011. – 10 лютого. – С. 6.

Чернова В. Пам’яті майстра / В. Чернова // Народне слово. – 2012. – 22 березня. – С. 13: фото.

Чернова, Віта. Гіркі і спекотні дні 1953-го / Віта Чернова // Народне слово. – 2014. – 20 березня. – С. 9.

Шевченко С. «Дон Кіхот у мистецтві»: О. Осмьоркін / С. Шевченко // Вечірня газета. – 1992. – 5 грудня.

Web-ресурси

Галерея Осмьоркіна (Кіровоградський художньо-меморіальний музей О.О. Осмьоркіна)

Диск «Художньо-меморіальний музей О.О. Осмьоркіна» (Кіровоградський художньо-меморіальний музей О.О. Осмьоркіна)

Надєждін Андрій. Таємниця однієї картини (Livejournal Kirovgrad)

О. Осмьоркін (Кіровоградський художньо-меморіальний музей О.О. Осмьоркіна)