Подолов Моріс

Матеріал з wiki
(Перенаправлено з Моріс Подолов)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Моріс Подолов

народився — 18.08.1890
місце народження — Єлисаветград (нині Кіровоград, Україна)
дата смерті — 24. 11.1985
місце смерті — Нью – Хейвен, Коннектикут, США


Моріс Подолов (18 липня 1890, Єлисаветград – 24 листопада 1985, Нью – Хейвен, США) - юрист, спортивний реформатор. Перший президент Національної баскетбольної асоціації.


Життя і діяльність

Майбутній засновник НБА (Національної баскетбольної асоціації) Моріс Подолов народився в Єлисаветграді (нині – Кіровоград) у серпні 1890 року. Через кілька років батьки Моріса емігрували до США. В 1915 році хлопець закінчив середню школу, а в 1915 - Єльський університет і здобув юридичну освіту. Згодом Моріс долучився до сімейного бізнесу, пов’язаного з нерухомістю. До цього часу фірмі «Подолофф і сини» належали 22 об’єкти в Нью-Хейвені, серед яких була і стара ковзанка. Реконструювавши її, Моріс спочатку віддав ковзанку в оренду на сім років хокейній команді Єльського університету, а потім вирішив організувати власну професійну команду, щоб льодовий майданчик не пустував у вихідні дні. Моріс Подолов так успішно керував командою з Нью-Хейвена, що його висунули в президенти Американської хокейної ліги, яка згодом перетворилася на знамениту НХЛ (Національну хокейну лігу).

Podolov2.jpg

Разом зі своїм другом і колегою – власником льодової арени в Клівленді Елом Сафіним Моріс Подолов шукав можливість використовувати арени і в літній та осінній періоди хокейного міжсезоння. І тому звернув свою увагу на баскетбол. Ідею Подолова і Сафіна підтримали господарі інших великих хокейних арен. І хоча до цього Подолов відвідав лише один баскетбольний матч, його одноголосно вибрали президентом новоствореної Баскетбольної асоціації Америки (БАА). 1949 року за ініціативи Подолова БАА об’єдналася з Національною баскетбольною лігою і перетворилась на Національну баскетбольну асоціацію (НБА). Моріс Подолов очолив НБА і став таким чином єдиною людиною, котра очолювала одночасно дві найбільші спортивні ліги світу – НХЛ і НБА. Уродженець Єлисаветграда був ініціатором низки нововведень, що змінили і покращили професійний баскетбол середини минулого сторіччя. Найбільша цінна його заслуга – введення 24-секундного таймера, що перетворив нудний футбол 40-50-х років минулого сторіччя на чудову швидку гру. По суті, ця інновація Подолова зробила баскетбол баскетболом, таким, яким ми знаємо його сьогодні. Нововведення мало шалений успіх! В чемпіонатах 1954-55 років відвідування матчів команд НБА зросло на 60%. Новий, динамічний, гостро атакуючий баскетбол „доріс” до телевізійних трансляцій. „Ми зробили крок, що сприяє національному визнанню гри”, - якось сказав про цей історичний момент Моріс Подолов. В сімейному житті Подолов був щасливий. Разом з дружиною Гертрудою вони виховали трьох дітей: синів Вільяма і Доран, доньку Евелін. Помер Моріс Подолов в Нью-Хейвені 24 листопада 1985 року у віці 95 років.


Пам’ять

На честь Моріса Подолова названа одна із нагород НБА: „Найцінніший гравець регулярного чемпіонату Національної баскетбольної асоціації імені Моріса Подолова”


Бібліографія

Босько, В. Видатні американці - уродженці нашого краю / В. Босько // Вечірня газета. - 2010. - 14 травня. - с. 7

Босько, Володимир Миколайович. Історичний календар Кіровоградщини на 2010 рік: Люди. Події. Факти: історико-краєзнавче видання: довідник / Володимир Босько; Управління освіти і науки Кіровоградської облдержадміністрації, Кіровоградський обл. ін-т післядипломної педагогічної освіти ім. В. Сухомлинського. - Кіровоград: Центрально-Українське вид-во, 2009. - 259 с.: іл., портр., фото. - Іменний покажч.: с. 254-257

Босько, В. Президент Америки баскетбольної [Текст] / В.Босько // Народне слово. - 2001. - 8 вересня. - с. 1-2

Виноградов, А. Наследие семьи Подоловых / А. Виноградов // Украина - Центр. - 2008. - 18 января. - с. 10-11


Web-ресурс

Видатні американці – уродженці нашого краю – http://library.kr.ua/elib/bosko/advokaty/usa.html

Засновник НБА народився в Україні – http://ukrbasket.net/ufb/205288635/zasnovnyk-nba-narodyvsya-v-ukrayini/

Наследие семьи Подоловых – http://uc.kr.ua/fresh3265