Відмінності між версіями «Маланюк Євген Филимонович»

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Рядок 1: Рядок 1:
[[Файл:Malanuk_E_F.jpg|мини|слева|200px|<p style="text-align:center;">'''Євген Филимонович Маланюк'''</p><p style="text-align:left;"><b>народився</b> — 1.02.1897<br /><b>місце народження</b> — с. Архангороді Херсонської губернії Єлисаветградського повіту (тепер містечко Новоархангельськ Кіровоградської області)<br /><b>дата смерті</b> — 16.02.1968<br /><b>місце смерті</b> — Нью-Йорк (США)<br /><b>місце поховання</b> —  кладовище в Саут-Баунд-Бруці (Нью-Джерсі, США)]]</p>]]</p>
+
[[Файл:Malanuk_E_F.jpg|мини|слева|200px|<p style="text-align:center;">'''Євген Филимонович Маланюк'''</p><p style="text-align:left;"><b>народився</b> — 1.02.1897<br /><b>місце народження</b> — с. Архангороді Херсонської губернії Єлисаветградського повіту (тепер містечко Новоархангельськ Кіровоградської області)<br /><b>дата смерті</b> — 16.02.1968<br /><b>місце смерті</b> — Нью-Йорк (США)<br /><b>місце поховання</b> —  кладовище в Саут-Баунд-Бруці (Нью-Джерсі, США)]]</p>
Євген Филимонович Маланюк (1 лютого (20 січня за старим стилем)  1897 р., с. Архангород Херсонської губернії Єлисаветградського повіту (тепер м. Новоархангельськ Кіровоградської області) — 16 лютого 1968, Нью-Йорк) — український письменник, поет, культуролог-енциклопедист, публіцист, літературний критик, одна з найяскравіших і найталановитіших постатей вітчизняної літератури ХХ століття.
+
'''Євген Филимонович Маланюк''' (1 лютого (20 січня за старим стилем)  1897 р., с. Архангород Херсонської губернії Єлисаветградського повіту (тепер м. Новоархангельськ Кіровоградської області) — 16 лютого 1968, Нью-Йорк) — український письменник, поет, культуролог-енциклопедист, публіцист, літературний критик, одна з найяскравіших і найталановитіших постатей вітчизняної літератури ХХ століття.
  
  

Версія за 17:28, 29 листопада 2012

Євген Филимонович Маланюк

народився — 1.02.1897
місце народження — с. Архангороді Херсонської губернії Єлисаветградського повіту (тепер містечко Новоархангельськ Кіровоградської області)
дата смерті — 16.02.1968
місце смерті — Нью-Йорк (США)
місце поховання — кладовище в Саут-Баунд-Бруці (Нью-Джерсі, США)

Євген Филимонович Маланюк (1 лютого (20 січня за старим стилем) 1897 р., с. Архангород Херсонської губернії Єлисаветградського повіту (тепер м. Новоархангельськ Кіровоградської області) — 16 лютого 1968, Нью-Йорк) — український письменник, поет, культуролог-енциклопедист, публіцист, літературний критик, одна з найяскравіших і найталановитіших постатей вітчизняної літератури ХХ століття.


Життя і діяльність

На хресті слова розіп'ятий…
Є.Маланюк


Протягом свого довгого і складного життя, що було виткане з «переходів і виходів» Євген Маланюк жодного разу не зраджував собі, не зрікся свого добровільного вибору, того хресного шляху, який пророкувала його розіп’ята душа. Це доводять його поетичні книги, культурологічні, публіцистичні, літературно-критичні статті.

Дитинство Євгена Маланюка пройшло в маленькому містечку Архангород Херсонської губернії Єлисаветградського повіту (тепер м. Новоархангельськ Кіровоградської області), яке десь далеко загубилося в степу, і довго було кордоном князівської Русі і половецького степу, Гетьманщини і Дикого поля, Запоріжжя і Речі Посполитої.

Батько поета, Филимон Васильович, був досить колоритною постаттю. Не маючи за плечима ні університету, ні навіть гімназії, він, завдяки природному розумові та самоосвіті, вибився у перший шерег архангородської інтелігенції. Був ініціатором фонду театру в місті, дбав про відкриття прогімназії, а згодом гімназії, активно дописував до повітових газет, любив історію. А ще старожили пам’ятають його повіреним містечкового суду, вчителем, і незмінним хористом церковної капели. Зусиллями батька в сім’ї була зібрана непогана бібліотека. Ця домашня бібліотека теж прислужилася майбутньому письменникові.

Мати Евгена Маланюка була родом з бідної дворянської сім’ї колишніх сербських Осадчих. Вона принесла в сім’ю музику, поезію, любов до книг і читання. Все це стало приводом того, що в місцевій початковій школі Євген Маланюк помітно вирізнявся між однокласників. Не дивлячись на матеріальну скруту батьки віддають Євгена до Єлисаветградського земського реального училища.

У роки навчання Євгена Маланюка, м. Єлисаветград славилося як культурний центр півдня Російської імперії. Єлисаветград мав могутні театральні традиції, і його не обходила жодна відома театральна трупа. У місті залишилася майже половина з 47 виставок художників-передвижників. А земське реальне училища було відоме в усій імперії.

Як свідчить сам Є. Маланюк, писати вірші він почав ще навчаючись у гімназії в 13 років. Письменник завжди мріяв здобути інженерну професію, і тому після закінчення реального училища в 1914 році він їде вступати до Петербурзького політехнічного інституту.

Проте Перша світова війна стає на перешкоді навчанню. Восени того ж року юнак стає курсантом Київської військової школи, яку закінчує в січні 1916 р. Протягом кількох місяців служить у чині прапорщика в 39-у піхотному запасному батальйоні на території Володимирської губернії, а з серпня 1916 р. у званні молодшого офіцера перебуває в 4-ій роті 2-го Туркестанського стрілецького полку на Південно-Західному фронті, потім потрапляє до 2-ої кулеметної роти.

Послужний військовий список у Маланюка досить невеликий і лаконічний: бої, відзнаки, підвищення у званні. Світова війна закінчилася для Євгена Маланюка в лютому 1918 року. Однак склалося так, що після короткої відпустки йому знову довелося воювати: він став на захист Української держави. А ще був 1920 рік, коли тридцатипятитисячне українське військо після десятиденних запеклих боїв було змушене 21 листопада о 17 годині віддати останній салют рідній землі і перейти польський кордон.

Певний час Євген Маланюк перебував у таборах інтернованих, які були розкидані по всій території Польщі, де письменник переживав, осмислював злети і падіння УНР. Якраз в цей час Маланюк усвідомлює, що необхідно змінити стилет на стилос, віддавши його служінню Україні. Саме так і народився Маланюк-поет. Його вірші, культурологічні, публіцистичні, літературознавчі статті майже кожного дня друкуються в таборових журналах «Всім», «Наша зоря», «Український сурмач», «Веселка».

1923 року Є. Маланюк їде до Чехословаччини, щоб навчатися там в Українській Господарській Академії на гідротехнічному відділі інженерного факультету. Для тисяч біженців з України та колишніх вояків українських армій в Чехословаччині відкривали школи, гімназії, інститути, академії, видавали численні українські журнали. Лише в Подєбрадах в Академії виходило більше десяти часописів: «Наше суспільство», «Подєбради», «Село» та інші.

Навчання в Подєбрадах для Євгена Маланюка було не тільки часом копіткої праці, а й періодом бурхливого літературного життя. Серед побратимів-літераторів — вже відомі сьогодні особистості: Юрій Дараган, Леонід Мосендз, Наталія Лівицька-Холодна, Микола Чирський, Михайло Мухін, Олена Теліга, Улас Самчук.

У Подєбрадах, 1924 року, поет випускає збірку віршів «Стилет і Стилос». Через рік Маланюк в Гамбурзі випустить ще одну книгу поезій — «Гербарій» (вона була написана першою, але затрималася з виходом у видавництві).

У 1929 році Євген Маланюк закінчує своє навчання в Українській Господарській Академії і виїжджає до Варшави для подальшого пошуку роботи. Тут він влаштовується на роботу в міський магістрат і працює на посаді інженера у відділі регулювальних споруд на Віслі. Кінець 20-х — початок 30-х років позначено особливою активністю літературного процесу у письменника.

Навколо Євгена Маланюка і Юрія Липи, що теж переїхав до Варшави, об’єднуються українські письменники, створюється нове літературне товариство під назвою « Танк » До нього входили Л. Чикаленко, М. Лівицька-Холодна, А. Коломієць, Ю. Косач, П. Лукасевич. Часто гостями були і Б.-І. Антонич та Св. Гординський. Згодом Варшавська Група почала видавати журнал «Ми». У підготовці журналу до друку брав активну участь і Євген Маланюк. Вже в першому номері видання з’явилися надруковані поезії і стаття письменника.

У тридцятих роках у періодичних виданнях і збірниках з’являються рецензії, статті, переклади українського письменника. У сфері його наукової зацікавленості — П. Куліш і Т. Шевченко, Я., М. Щоголів і М.Бажан, М. Гоголь та І. Бунін.

Ще перебуваючи в таборах інтернованих, Євген Маланюк познайомився з польськими літераторами Ю. Тувімом, Я. Івашкевичим , Я. Лехонем, А. Слонімським, К. Венжінським, Л. Подгурським-Околувім та іншими. Живучи у Варшаві, він налагодив тісніші зв’язки з польськими колегами по перу. Особливо дружні стосунки склалися у поета з Ярославом Івашкевичем, Юліаном Тувімом та сім’єю Марії Домбровської. У 1936 році у Варшаві була надрукована книга поезій Євгена Маланюка «Еллада степова» в перекладі польською мовою Ч. Ястшембец-Козловського.

Війна і окупація Польщі примусила Євгена Маланюка шукати роботу. Певний час він працював в українській гімназії у Варшаві, підробляв на випадкових роботах. В останні місяці війни Маланюк був змушений покинути Польщу і повернутися до Чехії. Але через деякий час залишатися в Чехії було небезпечно. Ім’я Євгена Маланюка було заздалегідь внесено контррозвідкою до списків «антирадянських» діячів з числа українських емігрантів, які підлягали депортації або фізичному знищенню.

В 1945р. Євген Маланюк був змушений податися в другу еміграцію, в Німеччину. І знову майже чотири довгих роки життя у таборах.. У таборових школах міста Регенсбурга Євген Филимонович вчителював. Навколо нього знову збирається коло літературної обдарованої молоді з нової хвилі української еміграції — Леонід Лиман, Олег Зуєвський, Леонід Полтава. Поет бере участь у створенні письменницької організації СТІНА (Художній український рух), що протягом 1945 — 1949 років працювала в Німеччині і стала цікавою сторінкою в історії української літератури у вигнанні.

На кінець сорокових люди все частіше покидали табори: їхали до Латинської Америки, в Австралію, проте, більшість прагнула потрапити до США. У 1949 році відпливав в свою третю еміграцію і Євген Маланюк. Нелегко складалося його життя в Америці. Спочатку довелося працювати фізично. Пізніше на інженерній посаді в Нью-Йорку; в креслярському бюро працював до виходу на пенсію в 1962 році.

Але не дивлячись ні на що, він не залишає письменницької діяльністі. В останнє десятиліття все частіше Євген Маланюк підсумовує пережите і зроблене. Автор не зраджує сформованим ще в молодості ідеалам, його критика спрямована на себе. Євген Маланюк помер 16 лютого 1968 року в Нью-Йорку. Похований на кладовищі в Баунд-Бруці в Нью-Джерсі, яке часто називають українським пантеоном. Надгробок на могилі зведено за проектом сина Богдана Маланюка, який живе в Празі.

Книги поезій та прози Євгена Маланюка друкувалися в Польщі, Чехо-Словаччині, Німеччині, Франції, США, Канаді. Його твори перекладалися багатьма мовами: німецькою, чеською, російською, польською, французькою, англійською. До певного часу ім’я Євгена Филимоновича Маланюка було невідомим лише в Україні. Але крига скресла.

Творча спадщина поета, визнаного як класика украïнської літератури, iдейно та тематично досить різноманітна. Збiрки поезiй та есе були виданi у багатьох мiстах Європи й Америки: "Гербарiй" (Гамбург, 1926), "Земля й залiзо" (Париж, 1930), "Земна мадонна" (Львiв, 1934), "Перстень Полiкрата" (Львiв, 1939), "Вибранi поезiï" (Львiв, Кракiв, 1943), "Влада" (Фiладельфiя, 1951), "Поезiï в одному томi" (Нью-Йорк, 1954), "Остання весна" (Нью-Йорк, 1959), "Серпень" (Нью-Йорк, 1964), поема "П'ята симфонiя" (Нью-Йорк, 1953). Пiсля його смертi вийшла книжка "Перстень i порох" (Мюнхен, 1972). Есеïстику зiбрано в двох томах "Книги спостережень" (Торонто, 1962, т. 1; 1966, т. 2). Домiнуючою iдеєю як поезiï, так i прози поета була державнiсть Украïни, прагнення iсторичноï справедливостi.


Пам'ять

У Новоархангельську, на центральній площі встановлено погруддя Євгена Маланюка. А урочисто відкрив його син поета Богдан.

На Кіровоградщині, малій Батьківщині письменника, рішенням обласної ради від 19 квітня 2002 року №13 засновано обласну літературну премію імені Євгена Маланюка, що є творчою відзнакою, якою нагороджуються літератори Кіровоградської області за високохудожні твори, спрямовані на ствердження гуманістичних ідеалів, збагачення історичної спадщини народу, державотворення та демократизацію суспільства.

Премія встановлюється у трьох номінаціях:

- художня література (поезія, проза, драматургія);

- літературознавство та публіцистика;

- переклад (з української мови на інші мови, з інших мов на українську мову).

Вручення відбувається щорічно до 2 лютого — дня народження Євгена Маланюка. Автору твору-переможця надається звання «Лауреат обласної літературної премії імені Євгена Маланюка», вручаються диплом установленого зразка, нагрудний знак лауреата, Почесна відзнака обласної ради і обласної державної адміністрації — скульптура «Степовий орел» та грошова частина премії.

1993 р. у Львові площу Домбровського перейменували на честь Євгена Маланюка.

У 1997 р. в Кіровограді одну з вулиць перейменували на честь Євгена Маланюка.

Фото. У 1997 році було видано поштову марку на честь Є. Маланюка.

Фото. В Новоархангельську було встановлено погруддя Євгена Маланюка.

Фото. Могила на кладовищі в Баунд-Бруці (Нью-Джерсі, США). Надгробок зведено за проектом сина письменника Богдана Маланюка


Бібліографія

"Поет своєї епохи"

Основні видання творів Євгена Маланюка


Книга спостережень : проза / Євген Маланюк,. - Торонто : Гомін України, 1962 - [Т.1]. - 1962. - 525,[3] с. - (Бібліотека Видавництва "Гомін України" ; ч.20)

Книга спостережень : проза / Євген Маланюк,. - Торонто : Гомін України, 1962 - [Т.2]. - 1966. - 478,[2] с. - (Бібліотека Видавництва "Гомін України" ; ч.2

Illustrssimus Dominus Mazepa (ясновельможний пан Мазепа) - тло і постать / Євген Маланюк, Микола Андрусяк. Гетьман Іван Мазепа як культурний діяч / Микола Андрусяк,. - К. : Обереги, 1991. - 46 с. : іл. - Бібліогр. в прим. с.41-44

Поезії : художня літ-ра / Євген Маланюк; Упоряд та авт. пеpедм. Т. Салига, Ред., прим. М. Старовойт. - Львів : Фенікс, 1992. - 685,[1] с. : іл. - (Сер. "Книгозбірня "Просвіти"). - Алф. покажч.: с.298-30

Поезії : художня літ-ра / Євген Маланюк; Упоряд та авт. пеpедм. М. Я. Лупій. - К. : Укр. письменник, 1992. - 318 с. : іл. - (Б-ка поета)

Невичерпальність : Поезії, статті: Для ст. шк. віку / Євген Филимонович Маланюк,; Упоряд., передм. та прим. Л.Куценка. - К. : Веселка, 1997. - 317, [1] с. : іл. - (Сер. "Шкільна бібліотека)

Повернення : Поезії. Літературознавство. Публіцистика. Щоденники. Листи / Євген Маланюк; Укл. Тарас Салига. - Львів : Світ, 2005. - 495, [2] с. : іл. - (Сер. "Ad Fontes - До джерел"). - Бібліогр. в кінці ст

Нотатники (1936-1968) / Євген Маланюк ; ред. Ірина Давидко ; біографічний нарис, вступні ст., підготовка текстів, укл. та приміт. Леоніда Куценка. - К. : Темпора, 2008. - 335 с. : портр., фото, 6 л. фото

Літургія кохання: Антологія української любовної лірики кінця XIX - початку XXI століття / Іван Франко [та ін.] ; укл. Іван Лучук. - Тернопіль : Богдан, 2008. - 726 с. - (Серія поетичних антологій ДИВООВИД). - Біобіібліогр. с. 671-698

Чорне і червоне: 100 українських поетів ХХ сторіччя: антологія : хрестоматія / Микола Вороний [та ін.] ; укл. Борис Щавурський. - Тернопіль : Богдан, 2011. - 1375 с. : портр

Листи Євгена Маланюка до Юрія Липи [Текст] : З Варшавського архіву // Дзвін. - 1998. - №11-12. - С. 101-107

Маланюк Євген Поза блакиттю батьківщини [Текст] : Добірка віршів / Євген.Маланюк // Літературна Україна. - 1999. - 15 листопада. - С. 8

Маланюк Євген Чверть століття [Текст] : (З ювілейної промови 16 травня1947 року) / Євген Маланюк // Хроніка 2000. - 1999. - N 29-30. - С. 219-222

Маланюк Євген Максим Рильський і культура українського поетичного слова [Текст] / Є.Маланюк // Народна творчість та етнографія. - 1999. - N 2-3. - С. 16-26

Маланюк Є. В пазурах раціоналізму [Текст] : До трагедії Франка / Є. Маланюк // Березіль. - 2004. - №10. - С. 174-179

Маланюк Є. Народини [Текст] / Є. Маланюк // Кіровоградська правда. - 2012. - 31 січня. - С. 4

Маланюк Є. Лист до молодих** [Текст] / Є. Маланюк // Народне слово. - 2012. - 15 березня. - С. 10

"Кінчається наш час" [Текст] : Листування Оксани Латуринської і Євгена Маланюка // Віра. - 2003. - №1. - С. 22-24

Листи Євгена Маланюка до Юрія Липи [Текст] : З Варшавського архіву // Дзвін. - 1998. - №11-12. - С. 101-107

Лист Є. Маланюка до В. Маяковського [Текст] : Публікація Л.Куценка // Березіль. - 2002. - № 7-8. - С. 187-191


Література про життя та діяльність

Костюк Г. З літопису літературного життя в діяспорі [Текст] : До 15-річчя діяльностя об"єднання українських письменників "Слово" 1954 - 1969 / Г.Костюк // Сучасність. - 1971. - N 9-10. - С. 63-82

Євген Маланюк [Текст] : В 15-річчя з дня смерті // Сучасність. - 1985. - березень,ч 3. - С. 122-125

Куценко Л.В. Боян нашого степу [Текст] : Про поета Євгена Маланюка / Л. В. Куценко // Колос. - 1990. - 2 червня

Куценко Л.В. Боян Еллади степової [Текст] : Слово про Євгена Маланюка / Л. В. Куценко // Народне слово. - 1990. - 13 грудня

Куценко Л.В. Співець степової Еллади [Текст] / Л. В. Куценко // Молодий комунар. - 1990. - 10 лютого

Корінь А. Раби-це нація, котра не має слова... [Текст] : Про поетів Яра Славутича, Маланюка Евгена, Юрія Дарагана / Корінь // Молодий комунар. - 1991. - 2 березня

Куценко Л.В. "Цей спогад, то й не доснився й досі" [Текст] : Єлисаветградська адреса Євгена Маланюка / Л. В. Куценко // Народне слово. - 1991. - 31 жовтня

Куценко Л.В. "Але недаром, о, недаром я креслив літери цих літ" [Текст] / Л. В. Куценко // Поріг. - 1992. - № 4. - С. 28-3

Куценко Л.В. Запізніла, але бажана зустріч [Текст] / Л. В. Куценко // Народне слово. - 1993. - 15 червня

Куценко Л.В. "Казка, що так немузикально й боляче обірвалась ..." [Текст] : Сторінки життя Євгена Маланюка / Л. В. Куценко // Дивослово. - 1994. - № 5-6. - С. 6-9

Куценко Л.В. Євген Маланюк. Одна пісня [Текст] : Історія одного вірша / Л. В. Куценко // Вечірня газета. - 1995. - 11 серпня. - С. 8

Куценко Л.В. "Ця поїздка була фантастичною" [Текст] / Л. В. Куценко // Вечірня газета. - 1995. - 14 липня. - С. 8

Куценко Л.В. Чеськими слідами Є. Маланюка [Текст] / Л. В. Куценко // Народне слово. - 1995. - 21, 23, 28, 30 вересня

Куценко Л.В. Два вірші з поетового записника [Текст] / Л. В. Куценко // Степ. - 1996. - № 1. - С. 68-69

Куценко Л.В. З турботою про "меч духовний" [Текст] / Л. В. Куценко // Кур'єр Кривбасу. - 1996. - № 55-56. - С. 37

Куценко Л.В. "Я свідомий гріха, що беру на себе" [Текст] / Л. В. Куценко // Дивослово. - 1996. - № 4. - С. 15-16

Грузов М. В апокаліпсі хижих літ [Текст] : До 100-річного ювілею Євгена Маланюка / М. Грузов // Українська мова та література. - 1997. - №42. - С. 1-8

Коваль Я. Довга дорога повернення [Текст] : Інтерв"ю з Л.Куценком з приводу святкування 100-річчя Є.Маланюка / Я. Коваль // Дзвін. - 1997. - №4. - С. 158-159

Куценко Л. Два поетичні прозріння Євгена Маланюка... [Текст] : Історія віршів "Напередодні" та "Побачення" / Л. Куценко // Слово і час . - 1997. - №7. - С. 41-47

Куценко Л. Літературний дебют Євгена Маланюка [Текст] / Л. Куценко // Дивослово. - 1997. - №7. - С. 8-10

Куценко Л. Непрочитана сторінка історії краю [Текст] : Родовід Маланюків сягає Югославії / Л. Куценко // Народне слово. - 1997. - 9 жовтня

Миронець Н. "Долю свою складаю в ваші долоні" [Текст] : Листи Євгена Маланюка до Юрія Дарагана / Миронець Н. // Розбудова держави. - 1997. - № 6. - С. 46-49

Нахлік О. Апеляція до княжої доби в емігрантській літературі [Текст] / О. Нахлік // Дзвін. - 1997. - №7. - С. 139-144

Клочек Г. В.Винниченко і Є.Маланюк як два полюси української ідеї [Текст] / Г.Клочек // Наукові записки. - Випуск ХУ.- Серія: філологічні науки(літературознавство).-. - Кіровоград : РВГ ІЦ КПДУ ім.В.Винниченка, 1998. - С. 3-11

Миронець Н. Поетка про поета [Текст] : Олена Теліга про збірку поезій Є.Маланюка / Н. Миронець // Розбудова держави. - 1998. - №7/8. - С. 26

Панченко В. Поетом зробило потрясіння [Текст] / В. Панченко // Київ. - 1998. - №3-4. - С. 154-156

Пугач В. Євген Маланюк: "Ідеї живуть вічним життям..." [Текст] / В. Пугач // Рідна школа. - 1998. - №2. - С. 16-23

Рубчак Б. Потала нещадних спраг [Текст] : Про ранню поезію Маланюка / Б. Рубчак // Світовид. - 1998. - №4. - С. 55-82

Шевченко З. Вивчення творчотсті Євгена Маланюка у профільних гуманітарних класах [Текст] / З. Шевченко // Дивослово. - 1998. - №11. - С. 43-47

Дабо-Ніколаєв Б. Образ Гоголя як контрапункт Маланюкової "Книги спостережень" [Текст] / Б.Дабо-Ніколаєв // Слово і час. - 1999. - №4-5-6. - С. 56-59

Задорожна Світлана Тарас Шевченко в очищальному світлі "Спостережень" Є.Маланюка [Текст] / Світлана Задорожна // Українська мова і література в школі. - 1999. - N3. - С. 1-2

Заславський І. Микола Зеров - перекладач [Текст] : наводяться вислови Є.Маланюка про Зерова, як перекладача / І.Заславський // Дивослово. - 1999. - N 7. - С. 9

Ільницький М. Богдан-Ігор Антонич в оцінці Євгена Маланюка [Текст] / М.Ільницький // Дивослово. - 1999. - N 5. - С. 7-10

Ковалів Ю. Українська поезія першої половини ХХ ст. [Текст] : Є.Маланюк / Ю.Ковалів // Українська мова і література в школі. - 1999. - N 12. - С. 28-29

Крупач М. "Як щоденний галас перетне архангельська сурма" [Текст] : Історія України в метафізичному баченні Є.Маланюка / Крупач М. // Молода нація. - 1999. - № 12. - С. 230-238

Куценко Л. "А син питає..." [Текст] : Штрихи до сімейної драми Маланюків / Леонід Куценко // Кур'єр Кривбасу. - 1999. - N110. - С. 141-147

Куценко Л. До питання поетичного дебюту Є.Маланюка [Текст] : (Рецензія) / Л.Куценко // Дзвін. - 1999. - N 7. - С. 141

Куценко Л. Євген Маланюк: поезія як можливість націєтворення [Текст] / Л.Куценко // Дивослово. - 1999. - N 7. - С. 4-7

Куценко Л. Таборові республіки Є.Маланюка:кристалізація життєвої мети та пошук ціннісних орієнтацій (1920- 1923) [Текст] / Л.Куценко // Наукові записки.- випуск ХІХ.- Серія Філологічні науки (літературознавство)-. : РВГ ЦІ КДПУ ім.В.Винниченка, 1999. - С. 96-107

Моренець В. Празька поетична школа [Текст] : Ю.Дараган, Є.Маланюк / В.Моренець // Хроніка 2000. - 1999. - Вип. 29=30. - С. 295-297

Неборак В. Інтерпретація поезії Євгена Маланюка "Вічна І" [Текст] / В.Неборак // Мандрівець. - 1999. - N 1. - С. 54-57

Поліщук Я. Символ і метаморфози: християнська символіка у модерній українській поезії [Текст] / Я.Поліщук // Мандрівець. - 1999. - С. 48-53

Рева Лариса Слово про Євгена Маланюка [Текст] / Лариса Рева // Вісник книжкової палати. - 1999. - №9. - С. 29-30

Шудря М. Проста, земна моя мадонна... [Текст] : (Про Є.Маланюка) / М.Шудря // Молодь України. - 1999. - 27 квітня. - С. 5

Куценко Л. "Де ми зійшлися з братом брат... " [Текст] : В збірку поезій "Повернення в Європу", польський письменник Я.Івашкевич включив свій переклад ліричного послання Євгена Маланюка "До Ярослава Івашкевича" / Л.Куценко // Народне слово. - 2000. - 14 грудня. - С. 3

Куценко Л. Ніщо і суще в художній моделі світу Євгена Маланюка [Текст] / Л.Куценко // Наукові записки.- Випуск ХХУІІ .- Серія Філологічні науки (літературознавство)-. - Кіровоград : РВЦ КДПУ ім.В.Винниченка, 2000. - С. 179-189

Куценко Л. Нью-Йорк Євгена Маланюка [Текст] : 1. У "каньйонах Бродвею" / Л.Куценко // Вечірня газета. - 2000. - 1 грудня. - С. 12

Куценко Л. " Перший поважний роман" [Текст] : (Юнацька лірика Євгена Маланюка) / Л.Куценко // Дивослово. - 2000. - N 18. - С. 11-13

Куценко Л. Публіцистика Є.Маланюка: пошук відповідей на "прокляті питання" і спроба естетичного самовизначення (1921 - 1923) [Текст] / Л.Куценко // Слово і час. - 2000. - N 10. - С. 31-37

Куценко Л. Світи, де минали дні [Текст] / Л.Куценко // Дзвін. - 2000. - N 3. - С. 133-137

Куценко Л. Ще раз про "гріхопадєніє" Є.Маланюка [Текст] / Л.Куценко // Всесвіт. - 2000. - N 7-8. - С. 156-159

Куценко Л. "Як забути очей аравійські зерна" [Текст] : Любовна лірика Євгена Маланюка / Л.Куценко // Дивослово. - 2000. - N 6. - С

Омельченко О. Національне підсвідоме у творчому доробку Євгена Маланюка [Текст] / О.Омельченко // Слово і час. - 2000. - N 11. - С. 53-58

Рева Л. Слово про Євгена Маланюка [Текст] / Л.Рева // Вісник книжкової палати. - 2000. - С. 27-30

Салига Т. Схоже не в схожому:Пантелеймон Куліш та Євген Маланюк [Текст] / Салига Т. // Дзвін. - 2000. - №5-6. - С. 124-180

Семенець О Художні системи Б.І.Антонича і Є.Маланюка: закономірності поетичної мови та ідіостиль [Текст] / Семенець О // Наукові записки.- Випуск ХХУІІ .- Серія Філологічні науки (літературознавство)-. - Кіровоград : РВЦ КДПУ ім.В.Винниченка, 2000. - С. 306-316

Синевич Б. Маланюк-літературознавець [Текст] / Б.Синевич // Слово і час. - 2000. - № 2. - С. 33-35

Шептицька Т. Тема малоросійства у творчості Євгена Маланюка [Текст] / Т.Шептицька // Українська мова і література в школі. - 2000. - N 40. - С. 13

Шудря М. Історія державотворення в іменах [Текст] / М.Шудря // Українська культура. - 2000. - N 7-8. - С.

Кривчикова О. Стилістична різноманітність "Празької школи" як відзеркалення національних пошуків [Текст] / Кривчикова О. // Слово і час. - 2001. - № 10. - С. 68-74

Куценко Л. Зі сторінок нотатників Євгена Маланюка [Текст] / Л.Куценко // Українська мова і література в школі. - 2001. - жовтень. - С. 1-2

Куценко Л. "І знову він ... Двірець Віденський..." [Текст] / Л.Куценко // Народне слово. - 2001. - 4 грудня. - С. 3

Куценко Л. Маланюк: загадка двох геніїв [Текст] / Л.Куценко // Березіль. - 2001. - № 9-10. - С. 174-181

Куценко Л. Нью-Йорк Євгена Маланюка [Текст] / Л.Куценко // Кур'єр Кривбасу. - 2001. - серпень. -

Омельчук Л. Специфіка літературно-критичної практики Євгена Маланюка [Текст] / Омельчук Л. // Дивослово. - 2001. - № 6. - С. 5-9

Омельчук Л. Жага мілітарності. З української літературної думки 10-40 ХХ ст. [Текст] / Омельчук Л. // Слово і час. - 2001. - № 10. - С. 50-55

Тищенко О.М. Наскрізні базові та інтродуктивні образи як виражальні засоби у структурі поетичного тексту [Текст] : на прикладі метафор поезії Є.Маланюка / Тищенко О.М. // Мовознавство. - 2001. - № 1. - С. 41-50

Баган О. Як трактувати творчість Євгена Маланюка в школі? [Текст] / Баган О. // Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. - 2002. - №6. - С. 92-103

Бондар О. Вшанували пам"ять поета [Текст] / О.Бондар // Голос України. - 2002. - 19 лютого. - С. 24

Заставенко В. Співець Степової Еллади [Текст] / Заставенко В. // Народне слово. - 2002. - 31 січня. - С. 3

Клочек Г. Стереоскопічний портрет Євгена Маланюка [Текст] : Про монографію Леоніда Куценка "Dominus Маланюк: тло і постать". - Кіровоград, 2002 / Г. Клочек // Народне слово. - 2002. - 11 липня. - С. 3

Кухар О. Проблема митця й мистецтва в естетиці й поезії Євгена Маланюка [Текст] / Кухар О. // Дивослово. - 2002. - № 2. - С. 14-17

Куценко Л. "Дружнє слово почув ..." [Текст] / Л.Куценко // Кур'єр Кривбасу. - 2002. - січень. - С. 171-207

Куценко Л. Вивчення поезії "Пам"яті Т.Осьмачки" Євгена Маланюка [Текст] / Л. Куценко // Дивослово. - 2002. - № 6. - С. 46-47

Куценко Л. "І знову він ... двірець Віденський..." [Текст] : Варшава Євгена Маланюка / Л. Куценко // Вежа. - 2002. - № 11. - С. 217-237

Немченко І. "І кожна рима - як свячений ніж ..." [Текст] : Із спостережень над поезіями Є.Маланюка / І. Немченко // Визвольний шлях. - 2002. - квітень. - С. 97-106

Орел С. Леонід Куценко: "Железный император строф" остается terra incognita для Украины [Текст] / С. Орел // Зеркало недели. - 2002. - 24 августа. - С. 19

Погрібний В. Леонід Куценко відкриває Маланюка [Текст] / В.Погрібний // Кіровоградська правда. - 2002. - 9 лютого. - С. 2

Рог В. Поезія болю сумління і гніву [Текст] : До 150-річчя від дня народження Євгена Маланюка / Рог В. // Шлях перемоги. - 2002. - 31 січня -6 лютого. - С. 10

Салига Т. Євген Маланюк: художня ідентифікація Росії [Текст] / Т. Салига // Літературна Україна. - 2002. - 22 серпня. - С. 10

Шаров І. Співець степової Еллади [Текст] / І.Шаров // Урядовий кур'єр. - 2002. - 2 лютого. - С. 8

Баган О. Як трактувати творчість Євгена Маланюка в школі [Текст] : Спроба цілісного підходу / Баган О. // Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. - 2003. - №1. - С. 96-100

Ковалець Л. Необірвана нить [Текст] : Відкритий лист Леонідові Куценку як відповідь на його книги про Євгена Маланюка / Ковалець Л. // Вежа . - 2003. - №14. - С. 261-265

Кухар О. "... Март і Марія, і вечір" [Текст] : "Березіль" Є..Маланюка як поетичний відгук на "Арабески" М.Хвильового / Кухар О. // Слово і час . - 2003. - №10. - С. 34-40

Куценко Л. Кирило Емануель - Євгенові Маланюку [Текст] : Листи з минулого / Л. Куценко // Народне слово. - 2003. - 12 червня. - С. 3

Куценко Л. Романс Євгена Маланюка [Текст] / Л. Куценко // Культура і життя. - 2003. - 1 травня. - С. 6

Неврлий М. Маланюк і Багряний : дві концепції визволення України [Текст] / Неврлий М. // Слово і час . - 2003. - №10. - С. 28-34

Бойко , Григорій. Творчість Євгена Маланюка [Текст] : Матеріали до уроків / Г. Бойко // Українська мова та література. - 2004. - 11 березня

Корінь А. "Неначе ліки, я кладу твої слова на серця рани..." [Текст] : На здобуття обласної літературної премії ім.Євгена Маланюка / А. Корінь // Народне слово. - 2004. - 23 листопада. - С. 3

Куценко Л. Євген Маланюк про велич і трагедію Франка [Текст] / Л. Куценко // Березіль. - 2004. - №10. - С. 172-174

Куценко Л. "З Варшавою пов"язаний міцно..." [Текст] : Євген Маланюк і польські митці / Л. Куценко // День. - 2004. - 3 квітня. - С. 7

Куценко Л. Історія трагічної дружби [Текст] / Л. Куценко // День. - 2004. - 16 квітня. - С. 8

Куценко Л. "Народу самостійні діти" [Текст] / Л. Куценко // Народне слово. - 2004. - 21 грудня. - С. 4 ; Народне слово. - 2004. - 23 грудня. - С. 4 ; Народне слово. - 2004. - 28 грудня. - С. 4 ; Народне слово. - 2004. - 11 січня. - С. 4 ; Народне слово. - 2005. - 20 січня. - С. 4

Панченко В. В. Це було так недавно...20 років тому [Текст] : Паралелі / В. Панченко В. // День. - 2004. - 7 лютого. - С.

"Реалка" у зв"язках народів-сусідів [Текст] : Рік Польщі в Україні // Вечірня газета. - 2004. - 9 липня. - С.

Сорокін О. Юрій Липа: "...А ти - українець" [Текст] / О. Сорокін // Слово "Просвіти". - 2004. - ч.35. - С. 10

Сюндюков І. Без лестощів [Текст] : Євген Маланюк - дослідник "малоросійства" / І. Сюндюков // День. - 2004. - 16 жовтня. - С. 7

Голота Л. В часи перехідні та вічні [Текст] : Постать / Л. Голота // Слово "Просвіти". - 2005. - ч.12. - С. 8-9

Даниленко І. Модифікація жанрового канону молитви в ліриці Євгена Маланюка [Текст] / Даниленко І. // Слово і час . - 2005. - № 1. - С. 36-42

Куценко Л. Євген Маланюк: над рядками поезій Ліни Костенко [Текст] / Л. Куценко // День. - 2005. - 19 березня. - С. 7

Куценко Л. "... Пригадує похмурий Каролінум " : Євген Маланюк - чеською мовою / Л. Куценко // Народне слово. - 2005. - 9 серпня. - С. 3

Куценко Л. Він був господарем - творцем [Текст] : ( Євген Чикаленко у спогадах Євгена Маланюка ) / Л. Куценко // Народне слово. - 2005. - 15, 20 вересня. - С. 3

Куценко Л. Сторінками робочих зошитів Євгена Маланюка [Текст] / Л. Куценко // Народне слово. - 2005. - 22 листопада. - С. 3

Омельчук О. Поетичні діалоги з Євгеном Маланюком. Фантазії про Україну [Текст] / О. Омельчук // Слово і час . - 2005. - № 1. - С. 27-36

Синюха в серці і віршах [Текст] : До 108-ї річниці з дня народження Євгена Маланюка // Колос. - 2005. - 23 лютого . - С.

Чирський М. Кам"яна мадонна [Текст] : Вірш з присвятою Є.Маланюкові / М. Чирський // Березіль. - 2005. - № 10. - С. 141

Ульбрехт З. Подорожні враження Євгена Маланюка з Німеччини : до питання циклізації "Листівок з подорожі" [Текст] / З. Ульбрехт // Слово і час. - 2005. - № 10. - С. 17-22

Яремчук І. Знак Євгена Маланюка [Текст] / Яремчук І. // Сучасність. - 2005. - № 6. - С. 150-155

Вклонилися слову, яке йде до душі [Текст] : На врученні обласної літературної премії імені Євгена Маланюка // Кіровоградська правда. - 2006. - 7 лютого. - С. 3

Іванишин П. Перед обличчям істини, або Повернення на "поле бою" [Текст] / П. Іванишин // Літературна Україна. - 2006. - 27 квітня. - С. 3

Космін П. На площі Софії почує нас бог! [Текст] : До дня народження Євгена Маланюка / П. Космін // Гайворонські вісті. - 2006. - 1 лютого. - С. 3

Куценко Л. Щоденникові записи Євгена Маланюка [Текст] / Л. Куценко // Слово "Просвіти". - 2006. - Ч. 1 ( 5-11 січня). - С. 7

Куценко Л. "Як вам спиться, отамане..." [Текст] / Л. Куценко // Народне слово. - 2006. - 10 серпня. - С. 3

Слабошпицький М. "... Дай мені стати великим поетом" (Юрій Дараган) [Текст] / М. Слабошпицький // Київ. - 2006. - № 3. - С. 141-145

Барабан Л. Микола Садовський і його театр періоду УНР : Невідомі матеріали / Барабан Л. // Культура і життя. - 2007. - 5 вересня. - С. 2-3

Василишин І. Життя - смерть - безсмертя: екзистенціальний дискурс у філософській ліриці Є. Маланюка / Василишин І. // Слово і час . - 2007. - № 7. - С. 3-13

Гребенюк О. Пам"яті Євгена Маланюка [Текст] / Гребенюк О. // Степовий край. - 2007. - 17 лютого. - С. 3

Дубок Т. Син Степової Еллади [Текст] : Ім"я в Україні / Т. Дубок // Сільське життя. - 2007. - 31 січня. - С. 4

Жежера В. Він передчував, що помре у лютому... [Текст] / В. Жежера // Вечірня газета. - 2007. - 16 лютого. - С. 8

Кобзар Н. Година поезії [Текст] : У культосвітніх закладах / Кобзар Н. // Трудівник Устинівщини. - 2007. - 3 квітня. - С. 4

Коновалова А. Осягнення любов"ю [Текст] / А. Коновалова // Колос. - 2007. - 10 лютого . - С. 4

Куценко Л. Володимир Сосюра і Євген Маланюк: історія творчого діалогу [Текст] / Л. Куценко // Дивослово. - 2007. - № 1. - С. 49-53

Несен А. Конверт, що уславлює Маланюка [Текст] / Несен А. // Молодіжне перехрестя. - 2007. - 8 лютого. - С. 11

Орел С. Dominus Маланюк і Dominus Куценко [Текст] / С. Орел // Вечірня газета. - 2007. - 9 лютого . - С. 7

Плєшкова О. Із роду одчайдух козацьких [Текст] : Євген Маланюк: 110 років від дня народження - 1897-2007 / О. Плєшкова // Знам'янські вісті. - 2007. - 17 січня . - С.

Петренко К. На честь Євгена Маланюка [Текст] / К. Петренко // Народне слово. - 2007. - 6 лютого. - С.

Шарова Н. Творча спадщина поета / Н. Шарова // Колос. - 2007. - 21 серпня. - С. 4

Александрова Г. Діалог Маланюка з польською культурою : Рецензія на книгу Циховської Є. "Поезія Є. Маланюка в контексті українсько-польських літературних зв`язків" виданої в Києві, видавництвом "Аспект-поліграф" в 2006 році / Г. Александрова // Слово і час . - 2008. - № 3. - С.

Панченко В. Шокова терапія від Євгена Маланюка / В. Панченко // Народне слово. - 2008. - 18 березня. - С. 3

Циховська Е. Катастрофічні мотиви у творчості Є. Маланюка / Циховська Е. // Слово і час . - 2008. - № 2. - С. 8-13

Черниш А. У тіні дерев старого цвинтаря / А. Черниш // Народне слово. - 2008. - 3 липня. - С. 3

Горбатюк І. У день народження Поета [Текст] / І. Горбатюк // Народне слово. - 2010. - 4 лютого. - С. 1, 2

День поезії на Кіровоградщині [Текст] // Народне слово. - 2010. - 20 травня. - С. 8

М’ятович В. Лауреатів обласної літературної премії імені Є.Маланюка названо, але... [Текст] / В. М’ятович // Народне слово. - 2010. - 19 січня. - С. 2 Панченко В. Загадка таланту [Текст] : Ліна Костенко: "В глухі часи загострюється слух..." / В. Панченко // Літературна Україна. - 2010. - 18 березня. - С. 1 Яручик О. Суспільно-культурне та наукове життя української еміграції в міжвоєнній Варшаві [Текст] / О. Яручик // Слово і час. - 2010. - № 7. - С. 99-104

Шевченко С. Народження нового українця [Текст] / С. Шевченко // Кіровоградська правда. - 2011. - 1 лютого. - С. 7

Гольник О. Римлянин з Архангорода [Текст] / О. Гольник // Народне слово. - 2012. - 16 лютого. - С. 9

Дуняшенко Н. Вивчаємо творчість Євгена Маланюка [Текст] : До 115-річчя від дня народження поета. 11 клас / Н. Дуняшенко // Вивчаємо українську мову та літературу. - 2012. - № 8. - С. 8-20

Клочек Г. Вихований Маланюком [Текст] / Г. Клочек // Слово і час . - 2012. - № 1. - С. 36-38

Левінська Т. Видатні кіровоградці відтепер на DVD [Текст] / Т. Левінська // Кіровоградська правда. - 2012. - 7 лютого. - С. 5

Левінська Т. Шлях до розуміння поезії прокладено... музикантами та краєзнавцями [Текст] / Т. Левінська // Кіровоградська правда. - 2012. - 7 лютого. - С. 6

Любарський Р. Дійство на чотири драми [Текст] / Р. Любарський // Народне слово. - 2012. - 9 лютого. - С. 2

Шкабой В. Перша вісімка є. Але лише в двох примірниках [Текст] / В. Шкабой // Народне слово. - 2012. - 16 лютого. - С. 11



Web-ресурси

ЄВГЕН МАЛАНЮК (1897 — 1968) http://www.ukrlit.vn.ua/author/malanuk.html

Євген Маланюк http://www.ukrlitzno.com.ua/category/poeti-emigranti/yevgen-malanyuk/

Євген Маланюк. Твори http://poetry.uazone.net/malanuk/

Леонід Куценко "Так розчахнулось дерево родини…" (штрихи до сімейної драми Маланюків. Листи до сина) http://library.kr.ua/books/malanuk/index.html

Передрук статті Євгена Маланюка, яка вперше була надрукована в 1942 році в празькому щомісячнику «Пробоєм» http://tyzhden.ua/Publication/3593

Володимир Панченко. «Я — кривавих шляхів апостол»: Євген Маланюк у ролі «українського Фройда» http://tyzhden.ua/History/41914

Положення про обласну літературну премію імені Євгена Маланюка http://library.kr.ua/kray/oblitpremia/malanyuk2007/polozh.html

Це було в Мюнхені... http://www.day.kiev.ua/26243