Відмінності між версіями «Куценко Леонід Васильович»

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку
(Створена сторінка: КУЦЕНКО ЛЕОНІД ВАСИЛЬОВИЧ Леонід Васильович Куценко Фотопортрет (Фото 1) Народився - 15...)
 
 
(Не показано 28 проміжних версій цього користувача)
Рядок 1: Рядок 1:
 +
[[Файл:Kutsenko_L_V.jpg|мини|200px|<p style="text-align:center;">'''Леонід Васильович Куценко'''</p><p style="text-align:left;"><b>Дата народження</b> — 15.02.1953<br /><b>Місце народження</b> — с.&nbsp;Вільхове,
 +
Ульяновський район
 +
(нині Голованівський район),
 +
Кіровоградська область, УРСР
 +
<br /><b>Дата смерті</b> — 22.12.2006<br /><b>Місце смерті</b> — м. Кіровоград
 +
(нині м. Кропивницький), Україна
 +
<br /><b>Місце поховання</b> —  м.&nbsp;Кіровоград]]</p>
 +
''' Леонід Васильович Куценко''' (15 лютого 1953, с. Вільхове Ульяновського (нині Голованівського) району Кіровоградської області – 22 грудня 2006, м. Кіровоград {нині м. Кропивницький}) – доктор філологічних наук, професор, літературознавець, член Національної спілки письменників України, заслужений працівник народної освіти України; лауреат обласної літературної премії імені Євгена Маланюка та премії Фонду Воляників-Швабінських при Фундації Українського Вільного Університету в США.
  
КУЦЕНКО ЛЕОНІД ВАСИЛЬОВИЧ
 
  
Леонід Васильович Куценко
 
Фотопортрет
 
(Фото 1)
 
Народився -  15. 02. 1953
 
                            Місце народження - с. Вільхове Ульяновського району Кіровоградської області
 
  
Дата смерті – 22. 12. 2006
 
Місце смерті: м. Кіровоград
 
Місце поховання: м. Кіровоград
 
  
Куценко Леонід Васильович (15. 02. 1953, с. Вільхове — 22. 12. 2006, м. Кіровоград) – доктор філологічних наук, професор. Заслужений працівник народної освіти України. Літературознавець, член Національної спілки письменників України, лауреат обласної літературної премії імені Євгена Маланюка та премії Фонду Воляників-Швабінських при Фундації Українського Вільного Університету в США.
+
==Життя і діяльність==
  
 +
Куценко Леонід Васильович народився 15 лютого 1953 року в селі Вільховому Ульяновського району Кіровоградської області в родині сільських учителів. З дитинства мріяв стати археологом, але старший брат Володимир порадив юнакові приділити увагу українській літературі. Саме тому 1974 року, після служби в армії, Леонід Куценко вступає до Кіровоградського педагогічного інституту імені О.С. Пушкіна на факультет української філології. Викладачі відразу помітили здібного студента і сприяли розвитку його особистості. Ще на першому курсі Леонід мріяв про шлях у науку, був переконаний: якщо не вийде навчатись в аспірантурі, стане директором школи. В останній рік навчання юнак уже знав, що буде працювати на кафедрі української літератури рідного ВНЗ, де 5 років очолював комсомольську організацію. Навчаючись заочно в аспірантурі, Леонід у 1987 році захистив кандидатську дисертацію «Багатство української радянської драматургії 20-х років XX століття».
  
Життя і діяльність
+
Майже все свідоме життя Леоніда Васильовича пов'язане з Кіровоградським педагогічним університетом імені Володимира Винниченка (нині Центральноукраїнський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка), де він пройшов 25-річний шлях від викладача кафедри української літератури до професора. У 1996 році Л. Куценко одержав почесне звання заслуженого працівника народної освіти. На посаді декана філологічного факультету літературознавець працював майже 5 років. Саме викладачам і студентам рідного вишу Леонід Васильович першим презентував свої книги, і ті, в свою чергу, першими вітали його, коли став членом Спілки письменників України.
  
Леонід Васильович Куценко народився 15 лютого 1953 року в селі Вільховому Ульяновського району Кіровоградської області в родині сільських учителів. З дитинства мріяв стати археологом, але старший брат Володимир порадив юнакові приділити увагу українській літературі. Саме тому, в 1974 році, після служби в армії, Леонід Куценко вступає до Кіровоградського педагогічного інституту імені О.С.Пушкіна на факультет української філології. Викладачі відразу помітили здібного студента і сприяли розвитку його особистості. Ще на першому курсі він мріяв про шлях у науку. Був переконаний: не вийде навчатись в аспірантурі, буде директором школи. В останній рік навчання юнак уже знав, що буде працювати на кафедрі української літератури рідного ВНЗ, де 5 років очолював комсомольську організацію. Навчаючись заочно в аспірантурі, у 1987 році захистив кандидатську дисертацію "Багатство української радянської драматургії 20-х років XX століття".
+
Цікавою сторінкою творчої особистості Леоніда Куценка стало літературне краєзнавство. Ще в 1984 році побачила світ його перша книга «Музей І.К. Микитенка у Рівному», а у 1995 році вийшов «Літературний словник Кіровоградщини», який і досі є популярним у вчителів та науковців краю. Леонід Васильович здійснив вагомий внесок у розвиток української літератури, відкрив широкому загалу ім'я Євгена Маланюка одного з найкращих поетів української діаспори, дослідив цікаві сторінки життя відомих та маловідомих українських письменників, зокрема Д. Чижевського, М. Зерова, М. Куліша, М. Вороного, Ю. Дарагана, Л. Чернова-Малошийченка, Н. Лівицької-Холодної, М. Мирського, Г. Юри та інших. Творчий доробок талановитого письменника-літературознавця не залишився непоміченим широкою громадськістю, про це свідчать літературні та краєзнавчі премії, яких він був удостоєний, а саме: обласна краєзнавча премія імені Володимира Ястребова (1994), обласна літературна премія імені Євгена Маланюка (2002), премія фонду Воляників-Швабінських при Фундації Українського Вільного Університету в США (2003).
  Майже все свідоме життя Леоніда Васильовича пов'язане з Кіровоградським педагогічним університетом імені Володимира Винниченка, де він пройшов 25-річний шлях від викладача кафедри української літератури до професора. В 1996 році Л. Куценко одержав почесне звання Заслужений працівник народної освіти. На посаді декана філологічного факультету працював майже 5 років. Саме викладачам і студентам рідного вишу Леонід Васильович першим презентував свої книги, і ті, в свою чергу, першими привітали його, коли став членом Спілки письменників України.
 
  Цікавою сторінкою творчої особистості Л.Куценка стало літературне краєзнавство. Ще в 1984 році побачила світ його перша книга "Музей І.К.Микитенка у Рівному", а у 1995 році вийшов "Літературний словник Кіровоградщини", який і досі є популярним у вчителів та науковців краю. Леонід Васильович здійснив вагомий внесок у розвиток української літератури, відкрив широкому загалу ім'я Євгена Маланюка - одного з найкращих поетів української діаспори, дослідив цікаві сторінки життя відомих та маловідомих українських письменників, зокрема: Д. Чижевського, М. Зерова, М. Куліша, М. Вороного, Ю. Дарагана, Л. Чернова-Малошийченка, Н. Лівицької-Холодної, М. Мирського, Г. Юри та інших. Творчий доробок талановитого письменника-літературознавця не залишився непоміченим широкою громадськістю. Про це свідчать літературні та краєзнавчі премії, а саме: обласна краєзнавча премія імені Володимира Ястребова (1994), обласна літературна премія імені Євгена Маланюка (2002), премія фонду Воляників-Швабінських при Фундації Українського Вільного Університету в США (2003).
 
  У 2002 році Л.В.Куценко захистив докторську дисертацію на базі Львівського національного університету імені Івана Франка, тема дослідження - "Євген Маланюк та еволюція особистості". Леонід Васильович був відомим громадським діячем, брав участь у багатьох літературно-мистецьких та краєзнавчих акціях, заходах, що здійснювались як науковими колами, державними установами, так і громадою. Разом з однодумцями домігся увічнення пам'яті Є.Маланюка на Кіровоградщині: встановлення пам'ятника на батьківщині поета у селищі Новоархангельську та меморіальної дошки на приміщенні Єлисаветградського земського реального училища, де вчився Є.Маланюк, перейменування вулиці Уфимської на вулицю Маланюка, заснування у 2002 році обласної літературної премії імені Євгена Маланюка.
 
  Леонід Васильович любив свій край і навіть не думав, аби покинути його й податися у світи, хоча охоче працював у бібліотеках і архівах Праги, Варшави, Нью-Йорка. Він був справжнім патріотом, вірним сином України, та трагічний випадок обірвав життя Леоніда Васильовича Куценка 22 грудня 2006 року.
 
 
Пам’ять
 
  
Фото. Леонід Куценко на хуторі Надія (Фото 2)
+
У 2002 році Л.В. Куценко захистив докторську дисертацію на базі Львівського національного університету імені Івана Франка, тема дослідження – «Євген Маланюк та еволюція особистості». Леонід Васильович був відомим громадським діячем, брав участь у багатьох літературно-мистецьких та краєзнавчих акціях, заходах, що здійснювались як науковими колами, державними установами, так і громадою. Разом з однодумцями домігся увічнення пам'яті Є. Маланюка на Кіровоградщині: встановлення пам'ятника на батьківщині поета у селищі Новоархангельську та меморіальної дошки на приміщенні Єлисаветградського земського реального училища (тепер ВСП «Кропивницький інженерний фаховий коледж ЦНТУ»), де вчився Є. Маланюк, перейменування вулиці Уфимської на вулицю Маланюка, заснування у 2002 році обласної літературної премії імені Євгена Маланюка.
Фото. Леонід Куценко і Світлана Барабаш (Фото 3)
 
Фото. Леонід Куценко зі студентами — філологами (Фото 4)
 
  
Пам’яті Леоніда Васильовича Куценка присвячений відеофільм „Леонід Куценко. Ностальгія по-справжності” (автори: В.М. Мощинський та В. Є. Панченко),  
+
Леонід Васильович любив свій край і навіть не думав, аби покинути його й податися у світи, хоча охоче працював у бібліотеках і архівах Праги, Варшави, Нью-Йорка. Він був справжнім патріотом, вірним сином України, та трагічний випадок обірвав життя Леоніда Васильовича Куценка 22 грудня 2006 року.
започатковані „Куценківські читання” в міському літературному музеї ім. І. Карпенка-Карого,  
 
встановлено меморіальну дошку на батьківщині.
 
  
Бібліографія
+
==Пам’ять ==
  
 +
Пам’яті Леоніда Васильовича Куценка присвячений відеофільм «Леонід Куценко. Ностальгія по-справжності» (автори: В.М. Мощинський та В.Є. Панченко).
  
Твори Куценка
+
Започатковані щорічні «Куценківські читання» в міському літературному музеї ім. І. Карпенка-Карого.
  
 +
У 2008 році з ініціативи директора Вільхівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. Івана Мишоловки, при підтримці спілки письменників України, навчальному закладу було присвоєно ім'я Леоніда Васильовича Куценка. Нині це – Вільхівський ліцей імені Леоніда Васильовича Куценка Благовіщенської міської ради. У цьому ж році встановлена меморіальна дошка та іменний тематичний куточок «Його ім’я носить наша школа» у центральному холі закладу освіти.
  
Куценко Леонид Васильевич. Жанровое богатство украинской советской драматургии 20-х годов: Автореф. дис. на соискание учен. степени кандидата филолог. наук: Специальность 10.01.02 - совет. многонац. л-ра (украинская) / Леонид Куценко; Киев. гос. ун-т им. Т. Г. Шевченко. - К., 1987. - 26с.
+
Розпорядженням Кіровоградського міського голови від 19.02.2016 р. № 24 вулиця Петра Василини перейменована на вулицю Леоніда Куценка.
  
Куценко Леонід Васильович. Боян степової Еллади: науково-популярна література / Леонід Куценко. - Кіровоград: Вечірня газета, 1993. - 56 с.
+
29 травня 2019 року на фасаді п`ятиповерхового корпусу ЦДПУ ім. В. Винниченка встановили меморіальну дошку Леоніду Куценку.  
  
Куценко Леонід Васильович. "Благословенні ви, сліди...": збірка / Леонід Куценко. - Кіровоград: Центрально-Українське вид-во, 1995. - 100,[2] с.: іл.
+
З 2021 року колишня бібліотека ім. Ю. Гагаріна носить ім’я Леоніда Васильовича Куценка.
  
Куценко Л. Два поетичні прозріння Євгена Маланюка...: Історія віршів "Напередодні" та "Побачення" / Л. Куценко // Слово і час. - 1997. - №7. -  С. 41-47
+
==Світлини ==
  
 +
<gallery>
 +
Файл:Kutsenko2.jpg|Леонід Куценко на хуторі Надія
 +
Файл:Kutsenko3.jpg|Леонід Куценко і Світлана Барабаш
 +
Файл:Kutsenko4.jpg|Леонід Куценко зі студентами-філологами
 +
Файл:KutsenkoLV5.jpg|Меморіальна дошка на будинку ЦДПУ ім.&nbsp;В.&nbsp;Винниченка
 +
</gallery>
  
Куценко Л. Із сивого покоління: Спогад-роздум з нагоди 70-річчя письменника Миколи Смоленчука / Л. Куценко // Народне слово. - 1997. - 3 липня
+
==Бібліографія==
  
Куценко Л. Літературний дебют Євгена Маланюка / Л.Куценко // Дивослово. - 1997. - № 7. -  С. 8-10
+
'''Твори Леоніда Куценка'''
  
Куценко Л. "Не приведи загинути рабом..." / Л. Куценко // Народне слово. - 1997. - 20 вересня
+
Куценко Леонид Васильевич. Жанровое богатство украинской советской драматургии 20-х годов: Автореф. дис. на соискание учен. степени кандидата филолог. наук: Специальность 10.01.02 – совет. многонац. л-ра (украинская) / Леонид Куценко; Киев. гос. Ун-т им. Т. Г. Шевченко. – К., 1987. – 26с.
  
Куценко Л. Непрочитана сторінка історії краю: Родовід Маланюків сягає Югославії / Л. Куценко // Народне слово. - 1997. - 9 жовтня
+
Куценко Леонід Васильович. Боян степової Еллади: науково-популярна література / Леонід Куценко. – Кіровоград: Вечірня газета, 1993. – 56 с.
  
Куценко Леонід Васильович. "Ні, вже ніколи не покаюся...": (Євген Маланюк: історія ісходу) / Леонід Куценко. - Кіровоград: Б.в., 1997. - 111 с.: іл. - (Б-ка журналу "Вежа")
+
Куценко Леонід Васильович. «Благословенні ви, сліди...»: збірка / Леонід Куценко. Кіровоград: Центрально-Українське вид-во, 1995. – 100,[2] с.: іл.
  
Куценко Леонід Васильович. "Так розчахнулось дерево родини..." : (Штрихи до сімейної драми Маланюків. Листи поета до сина) / Леонід Васильович Куценко. - Кіровоград: Ред.-вид. група інформ. центру Кіровоградського держ. пед. ун-ту ім. В.Винниченка, 1997. - 27 с.: іл.
+
Куценко Л. Два поетичні прозріння Євгена Маланюка...: Історія віршів «Напередодні» та «Побачення» / Л. Куценко // Слово і час. – 1997. – № 7. – С. 41-47
  
Чиста вода із степової криниці: Презентація книги поезії П.Бровченка "За синьою долиною" / Л. Куценко // Народне слово. - 1997. -  
+
Куценко Леонід Васильович. «Ні, вже ніколи не покаюся...»: (Євген Маланюк: історія ісходу) / Леонід Куценко. – Кіровоград: Б.в., 1997. – 111 с.: іл. – (Б-ка журналу «Вежа»)
  
Куценко Л. "А син питає...": Штрихи до сімейної драми Маланюків / Леонід Куценко // Кур'єр Кривбасу. - 1999. - №110. -  С. 141-147
+
Куценко Леонід Васильович. «Так розчахнулось дерево родини...» : (Штрихи до сімейної драми Маланюків. Листи поета до сина) / Леонід Васильович Куценко. – Кіровоград: ред.-вид. група інформ. центру Кіровоградського держ. пед. ун-ту ім. В. Винниченка, 1997. – 27 с.: іл.
  
 +
Куценко Л. Євген Маланюк: поезія як можливість націєтворення /Л. Куценко // Дивослово. – 1999. – № 9. – С. 4-7
  
Куценко Л. До питання поетичного дебюту Є.Маланюка: (Рецензія) / Л.Куценко // Дзвін. - 1999. - № 7. С. 141
+
Куценко Л. «На користь народу і на благо Батьківщини»: захист канд. дисертацій в педуніверситеті / Л. Куценко // Народне слово. 1999. – 28 січня. С. 1
  
Куценко Л. Євген Маланюк: поезія як можливість націєтворення /Л.Куценко // Дивослово. - 1999. - № 9. -  С. 4-7
+
Куценко Л. Таборові республіки Є. Маланюка: кристалізація життєвої мети та пошук ціннісних орієнтацій (1920-1923) / Л. Куценко // Наукові записки. – випуск ХІХ. – Серія Філологічні науки (літературознавство): РВЦ КДПУ ім. В. Винниченка, 1999. С. 96-107
  
Куценко Л. "Ми не розлучилися з тобою, Україно": [Рецензія на книгу літературознавчих праць науковця із США Марії Білоус-Гарасевич] / Леонід Куценко // Народне слово. - 1999. - 30 березня. С. 3
+
Куценко Л. Ніщо і суще в художній моделі світу Євгена Маланюка / Л. Куценко // Наукові записки. – Випуск ХХVІІ . – Серія Філологічні науки (літературознавство). – Кіровоград: РВЦ КДПУ ім. В. Винниченка, 2000. С. 179-189
  
Куценко Л. "На користь народу і на благо Батьківщини": Захист канд. дисертацій в педуніверситеті / Л.Куценко // Народне слово. - 1999. - 28 січня. С. 1
+
Куценко Л. «Перший поважний «Роман»...»: [Юнацька лірика Євгена Маланюка] / Л.Куценко // Дивослово. – 2000. – № 12. С. 11-13
  
Куценко Л. Таборові республіки Є.Маланюка: кристалізація життєвої мети та пошук ціннісних орієнтацій (1920- 1923) / Л.Куценко // Наукові записки. - випуск ХІХ.- Серія Філологічні науки (літературознавство): РВЦ КДПУ ім.В.Винниченка, 1999. С. 96-107
+
Куценко Л. Публіцистика Є. Маланюка: пошук відповідей на «Прокляті питання» і спроба естетичного самовизначення (1921-1923 рр.) / Л. Куценко // Слово і час. – 2000. – № 10. С. 31-37
  
Куценко Л. Буджацький вітер / Куценко Л. // Вечірня газета. - 2000. - 24 листопада. 
+
Куценко Л. Світи, де минали дні / Л. Куценко // Дзвін. 2000. – N 3. – С. 133-137
  
Куценко Л. "Де ми зійшлися з братом брат... ": В збірку поезій "Повернення в Європу" польський письменник  Я.Івашкевич включив свій переклад ліричного послання Євгена Маланюка "До Ярослава Івашкевича"  / Л.Куценко // Народне слово. - 2000. - 14 грудня. -  С. 3
+
Куценко Леонід Васильович. Dominus Маланюк: тло і постать / Леонід Васильович Куценко. – Кіровоград: Центрально-Українське вид-во, 2001. – 264 с.: іл.
  
Куценко Л. Зізнання російського історика / Л.Куценко // Народне слово. - 2000. - 14 вересня. С. 3
+
Куценко Л. «Дружнє слово почув ...» / Л. Куценко // Кур’єр Кривбасу. – 2002. – січень. С. 171-207
  
Куценко Л. Імена повертаються додому: З історії рідного краю / Л.Куценко // Народне слово. - 2000. - 2 листопада. -  С. 3
+
Куценко Леонід Васильович. Євген Маланюк: дорогами втрат і сподівань / Леонід Куценко. – Кіровоград: Центрально-Українське вид-во, 2002. – 83 с.: іл.
 
Куценко Л. Ім'я моєму корінню - хвиляста рівнина: Бесіда з доктором філологічних наук, провідним науковим співробітником Інституту літератури ім.Т.Г.Шевченка НАН України Миколою Пилиповичем Кодаком, нашим земляком родом з Новомиргородського р-ну / Л.Куценко // Народне слово. - 2000. - 23 березня. -  С. 3
 
  
Куценко Л. Ніщо і суще в художній моделі світу Євгена Маланюка / Л.Куценко // Наукові записки. - Випуск ХХVІІ .- Серія Філологічні науки (літературознавство). - Кіровоград: РВЦ КДПУ ім.В.Винниченка, 2000. -  С. 179-189
+
Куценко Л. «І буде світ, як осінь пізня ...» / Л. Куценко // Вежа. – 2002. – № 12. С. 218-226
 
 
Куценко Л. Нью-Йорк Євгена Маланюка: 1. У "каньйонах Бродвею" / Л.Куценко // Вечірня газета. - 2000. - 1 грудня. С. 12
 
  
 +
Куценко Л. «І знову він ... двірець Віденський...»: Варшава Євгена Маланюка / Л. Куценко // Вежа. – 2002. – № 11. – С. 217-237
  
Куценко Л. Нью-Йорк Євгена Маланюка: 2.Незнаний Маланюк із архівів УВАН / Л.Куценко // Вечірня газета. - 2000. - 15 грудня. -  С. 12
+
Куценко Леонід Васильович. Князь духу: Статті про життя і творчість Євгена Маланюка / Леонід Куценко. – Кіровоград, 2003. – 182,[1] с.: портр., фото
  
Куценко Л. "Перший поважний "Роман"...": [Юнацька лірика Євгена Маланюка] / Л.Куценко // Дивослово. - 2000. - № 12. - С. 11-13
+
Куценко Леонід Васильович. Крицеве слово: Літературний портрет Євгена Маланюка / Леонід Куценко. – К.: Веселка, 2003. – 21,[1] с. – (Сер. «Урок літератури»)
  
 +
Куценко Леонід Васильович. Біографія поетичного рядка: (Антологія історій одного вірша) / Леонід Куценко; ред. О. О. Кухар. – Кіровоград. – 2004. Вип. 1. – 2004. – 38 с
  
Куценко Л. Публіцистика Є.Маланюка: пошук відповідей на "Прокляті питання" і спроба естетичного самовизначення (1921-1923 рр.) / Л.Куценко // Слово і час. - 2000. - № 10. -  С. 31-37
+
Куценко Леонід Васильович. Наталя Лівицька-Холодна: Нарис життя і творчості / Леонід Куценко. – Кіровоград: Спадщина, 2004. – 104 с.: іл, портр.
  
Куценко Л. Світи, де минали дні / Л.Куценко // Дзвін. - 2000. - N 3. С. 133-137
+
Куценко Л. «Народу самосійні діти» / Л. Куценко // Народне слово. – 2004. – 21 грудня. С. 4; Народне слово. – 2004. – 23 грудня. – С. 4; Народне слово. – 2004. – 28 грудня. – С. 4; Народне слово. – 2005. – 11 січня. – С. 4; Народне слово. – 2005. – 20 січня. – С. 4; Народне слово. – 2005. – 25 січня. – С. 4.
  
Куценко Л. Церква краю як Terra incoqnitа / Л.Куценко // Народне слово. - 2000. - 15 квітня. -  С. 3
+
Куценко Леонід Васильович. Дон Кіхот із Кам’янця-Подільського: Микола Чирський: Літературний портрет / Леонід Куценко. – Кіровоград: Імекс-ЛТД, 2005. – 47,[2] с.: іл. – Бібліогр. в кінці ст.
  
 +
Куценко Леонід. Євген Маланюк французькою / Л. Куценко // Всесвіт. – 2005. – № 1-2. – С. 145-147. – Бібліогр.: 4 назв.
  
Куценко Л. Час на сповіді дитинства: Григорію Гусейнову - 50 / Л.Куценко // Народне слово. - 2000. - 17 лютого. -  С. 3
+
Куценко Леонід Васильович. Біографія поетичного рядка: (Антологія історій одного вірша) / Леонід Куценко; ред. С. Л. Ковтюх. – Кіровоград: Спадщина. – 2004. – Вип. 2. – 2006. – 38,[1] с.: іл. – Бібліогр. в підрядк. приміт.
  
Куценко Л. Ще раз про " гріхопадєніє " Є. Маланюка / Л.Куценко // Всесвіт. - 2000. - № 7-8. -  С. 156-158.  
+
Куценко Леонід Васильович. «І вічність на каміннях Праги...»: біографічні нариси / Леонід Куценко. – Кіровоград: Імекс-ЛТД, 2006. – 287,[1] с. – Бібліогр. в підрядк. приміт.
  
"Як забути очей  Аравійські зерна...": [Любовна лірика Євгена Маланюка] / Л.Куценко // Дивослово. - 2000. - № 6. - С. 4-7
+
Куценко Леонід Васильович. «І спомину непроминуча кара..: Євген Маланюк: подорожі Україною 1926-1943 / Леонід Васильович Куценко. – Кіровоград: Спадщина, 2006. – 71, [1] с.: фото
  
"Як перший пелюсток весни...": Інтимна лірика Є.Маланюка. Три обраниці поетової музи / Леонід Куценко. - Кіровоград: ДЛАУ, 2000. - 39 с.: іл, порт. Куценко Леонід Васильович.
+
Куценко Леонід Васильович. Літературне Приінгулля: навчальний посібник. Програма та методичні поради з літератури рідного краю для 5-11 класів / Леонід Куценко. Кіровоград, 2006. – 23,[1] с
  
Куценко Л. "Болем до болю твого притулюсь": Презентація нової збірки Антоніни Корінь "Віку мого день" / Л.Куценко // Кіровоградська правда. - 2001. - 14 серпня. С. 3
+
Куценко Леонід. Володимир Сосюра і Євген Маланюк: історія творчого діалогу / Л. Куценко // Дивослово. – 2007. – № 1. С. 49-53
  
Куценко Леонід Васильович. Dominus Маланюк: тло і постать / Леонід Васильович Куценко. - Кіровоград: Центрально-Українське вид-во, 2001. - 264 с.: іл.
+
Панченко Володимир Євгенович. «Євангеліє чужих піль...» : Подорож до двох вигнанців / Володимир Панченко, Леонід Куценко. Кіровоград: Народне слово, 1996. – 60 с. – (Б-ка журналу «Вежа»)
  
Куценко Л. Євшанові сходи / Л.Куценко // Народне слово. - 2001. - 20 лютого. С. 3
+
«Як забути очей. Аравійські зерна...»: [Любовна лірика Євгена Маланюка] / Л. Куценко // Дивослово. – 2000. – № 6. С. 4-7
  
Куценко Л. Зі сторінок нотатників Євгена Маланюка / Л.Куценко // Українська мова та література. - 2001. - № 38. -  С. 1-2
+
«Як перший пелюсток весни...»: Інтимна лірика Є. Маланюка. Три обраниці поетової музи / Леонід Куценко. – Кіровоград: ДЛАУ, 2000. – 39 с.: іл, порт. Куценко Леонід Васильович.
  
Куценко Л. "І знову він ... двірець Віденський ..." / Л.Куценко // Народне слово. - 2001. - 11 грудня. -  С. 3
 
  
Куценко Л. Маланюк: загадка двох геніїв / Л.Куценко // Березіль. - 2001. - № 9-10. -  С. 174-181
+
'''Публікації про Леоніда Куценка'''
  
Куценко Л. Нью-Йорк Євгена Маланюка: 3.Єлисаветградські гімназисти на берегах Гудзону / Л.Куценко // Вечірня газета. - 2001. - 5 січня. С. 6
+
Багацький Л. Народу самосійні діти в маленькому Парижі / Л. Багацький // Вечірня газета. – 2005. – 4 листопада. С. 5
  
Куценко Л. Нью-Йорк Євгена Маланюка: 4.Український пантеон у Бавн Бруці / Л.Куценко // Вечірня газета. - 2001. - 12 січня. С. 6
+
Баран Євген. Літературознавчий набуток Леоніда Куценка: рецензія / Євген Баран, // Кур'єр Кривбасу. – 2006. – № 195. С. 172-175
  
Куценко Л. Нью-Йорк Євгена Маланюка: 5.Жива ріка пам’яті / Л.Куценко // Вечірня газета. - 2001. - 2 лютого. С. 12
+
Баран Є. Мінорний лист / Баран Є. // Літературна Україна. – 2007. – 1 лютого. С. 7
  
 +
Береза І. (учитель української мови та літератури с. Вільхове). Літературна історія Вільхового / І. Береза // Слово і час. – 2009. – 25 квітня. – С. 4
  
Куценко Л. Вивчення поезії "Пам'яті Т.Осьмачки" Євгена Маланюка / Л.Куценко // Дивослово. - 2002. - № 6. С. 46-47
+
Береза І. (учитель української мови та літератури с. Вільхове). Пам'ять: До дня народження Л. В. Куценка / І. Береза // Слово і час. – 2009. – 14 лютого. С. 4
  
Куценко Л. "Дружнє слово почув ..." / Л.Куценко // Кур'єр Кривбасу. - 2002. - січень. С. 171-207
+
Бондар В. Народу самосійний. Спогад: Рік тому, 22 грудня, загинув науковець і письменник Леонід Куценко / В. Бондар // Народне слово. – 2007. – 20 грудня. С. 3
  
Куценко Леонід Васильович. Євген Маланюк: дорогами втрат і сподівань / Леонід Куценко. - Кіровоград: Центрально-Українське вид-во, 2002. - 83 с.: іл.
+
Бондар В. Три крапки як ознака невичерпальності / В. Бондар // Народне слово. – 2003. – 15 лютого. С. 2
 
Куценко Л. "І буде світ, як осінь пізня ..." / Л. Куценко // Вежа. - 2002. - № 12. С. 218-226
 
  
Куценко Л. "І знову він ... двірець Віденський...": Варшава Євгена Маланюка / Л. Куценко // Вежа. - 2002. - № 11. С. 217-237
+
Бондаренко Г. Повернення в майбутнє: Кілька штрихів до появи у світ наукового дослідження Леоніда Куценка «Dominus Маланюк: тло і постать» / Г. Бондаренко // Народне слово. – 2003. 11 січня. С. 2
  
Куценко Л. Кирило Емануель - Євгенові Маланюку: Листи з минулого / Л. Куценко // Народне слово. - 2003. - 12 червня. С. 3
+
Босько В. Наш степ пахне Техасом / В. Босько // Народне слово. – 2000. – 10 червня. С. 1
  
Куценко Леонід Васильович. Князь духу: Статті про життя і творчість Євгена Маланюка / Леонід Куценко. - Кіровоград, 2003. - 182,[1] с.: портр, фото
+
Горбатюк І. Маємо пам’ятати, де ми живемо і хто ми такі / І. Горбатюк // Народне слово. – 2010. – 18 лютого. – С. 10
  
Куценко Леонід Васильович. Крицеве слово: Літературний портрет Євгена Маланюка / Леонід Куценко. - К.: Веселка, 2003. - 21,[1] с. - (Сер. "Урок літератури")
+
Гурбанська А. Час і сердце Леоніда Куценка / А. Гурбанська // Народне слово. – 2008. – 14 лютого. – С. 3
  
Куценко Л. Літературне життя краю. Критичний погляд: Проблеми  сучасного літературного процесу / Л. Куценко // Народне слово. - 2003. - 16 січня. -  С. 3
+
Дараган Юрій. Срібні сурми: Поезії / Юрій Дараган; Біографічний нарис, упорядкування та примітки Леоніда Куценка, ред. Світлана Барабаш. – Кіровоград: Спадщина, 2003. – 103 с.: портр., фото. – Бібліогр. в примітках
  
Куценко Л. Ще раз про користь "учення книжного" / Л. Куценко // Народне слово. - 2003. - 7 березня. С. 3
+
Загравенко А. Лист... тепер уже з вічності / А. Загравенко // Народне слово. – 2008. – 18 грудня. С. 3
  
Куценко Леонід Васильович. Біографія поетичного рядка: (Антологія історій одного вірша) / Леонід Куценко; Ред. О. О. Кухар. - Кіровоград. – 2004. Вип. 1. - 2004. - 38 с
+
Задоя Іван. «А що вже працелюб і талант!» : до 60-річчя Л. Куценка / Іван Задоя // Літературна Україна. – 2013. – 8 серпня. – С. 15 : портр.
  
Куценко Л. Дарунок з Канади / Л. Куценко // Народне слово. - 2004. - 17 лютого. С. 4
+
Задоя Іван. Як творилась книга про Леоніда Куценка / Іван Задоя // Вежа. – 2013. – № 31. С. 229-234
  
Куценко Л. Євген Маланюк про велич і трагедію Франка / Л. Куценко // Березіль. - 2004. - №10. С. 172-174
+
Іванко А. Книга про «незнищенний ген родової пам’яті» / А. Іванко // Народне слово. – 2005. – 14 травня. С. 3
  
Куценко Л. "З Варшавою пов’язаний міцно..." : Євген Маланюк і польські митці / Л. Куценко // День. - 2004. - 3 квітня. С. 7
+
Клочек Г. Стереоскопічний портрет Євгена Маланюка: Про монографію Леоніда Куценка «Dominus Маланюк: тло і постать». – Кіровоград, 2002 / Г. Клочек // Народне слово. – 2002. – 11 липня. С. 3
  
Куценко Леонід. "Наповнити життя останнім змістом...": Про Дарагана Юрія / Леонід Куценко // Українська мова та література. - 2004. С. 3-6
+
Ковалець Л. Необірвана нить: Відкритий лист Леонідові Куценку як відповідь на його книги про Євгена Маланюка / Ковалець Л. // Вежа. – 2003. – № 14. С. 261-265
  
Куценко Леонід Васильович. Наталя Лівицька-Холодна: Нарис життя і творчості / Леонід Куценко,. - Кіровоград: Спадщина, 2004. - 104 с.: іл, портр.
+
Корінь А. Літописець степових пенатів: Про Л. Куценка / А. Корінь // Кіровоградська правда. – 1995. – 28 грудня
  
Куценко Л. "Народу самосійні діти" / Л. Куценко // Народне слово. - 2004. - 21 грудня. С. 4; Народне слово. - 2004. - 23 грудня. -  С. 4; Народне слово. - 2004. - 28 грудня. -  С. 4; Народне слово. - 2005. - 11 січня. -  С. 4; Народне слово. - 2005. - 20 січня. -  С. 4; Народне слово. - 2005. - 25 січня. -  С. 4.
+
Куманський Б. Будівничі вже сформувалися / Б. Куманський // Народне слово. 2004. 21 грудня. С. 2
  
.Куценко Л. Він був господарем - творцем (Євген Чикаленко у спогадах Євгена Маланюка ) / Л. Куценко // Народне слово. - 2005. - 15, 20 вересня. С. 3
+
Куманський Б. Людина, яка зреалізувала себе повністю: відбулися літературно-краєзнавчі читання, присвячені пам’яті Леоніда Куценка / Б. Куманський // Народне слово. – 2008. – 19 лютого. С. 1, 2
  
Куценко Леонід Васильович. Дон Кіхот із Кам’янця-Подільського: Микола Чирський: Літературний портрет / Леонід Куценко. - Кіровоград: Імекс-ЛТД, 2005. - 47,[2] с.: іл. - Бібліогр. в кінці ст.
+
Куманський Б. Непогасна свічка Леоніда Куценка / Б. Куманський // Народне слово. – 2007. – 25 грудня. – С. 1, 3
  
Куценко Л. Дон Кіхот празької поетичної групи / Л. Куценко // Березіль. - 2005. - №10. С. 133-138
+
Лауреати премії імені Євгена Маланюка // Літературна Україна. – 2003. – 20 лютого. С. 2
  
Куценко Леонід. Євген Маланюк: над рядками поезії Ліни Костенко / Леонід Куценко // День. - 2005. - 19 березня. С. 7
+
Лісниченко Ю. Не любити настільки душевну людину було неможливо / Ю. Лісниченко // Вечірня газета. – 2008. – 11 січня. С. 6
  
Куценко Леонід. Євген Маланюк французькою / Л. Куценко // Всесвіт. - 2005. - № 1-2. С. 145-147. - Бібліогр.: 4 назв. - Бібліогр.: 4 назв.
+
Лісняк К. Запрошення на куценківські читання / К. Лісняк // Народне слово. – 2007. – 13 грудня. С. 3
  
Куценко Л."... Пригадує похмурий Каролінум ": Євген Маланюк - чеською мовою / Л. Куценко // Народне слово. - 2005. - 9 серпня. С. 3
+
Лісняк К. Куценківські читання / К. Лісняк // Народне слово. – 2009. – 19 лютого. С. 10
  
Куценко Л. Сторінками робочих зошитів Євгена Маланюка / Л. Куценко // Народне слово. - 2005. - 22 листопада. С. 3
+
Літературний конкурс фонду Воляників-Швабінських // Літературна Україна. – 2003. – 29 травня. С. 2
  
Куценко Леонід Васильович. Біографія поетичного рядка: (Антологія історій одного вірша) / Леонід Куценко; Ред. С. Л. Ковтюх. - Кіровоград: Спадщина. – 2004. Вип. 2. - 2006. - 38,[1] с.: іл. - Бібліогр. в підрядк. приміт.
+
Марко В. Книжка без автографа... / В. Марко // Народне слово. – 2007. – 20 грудня. – С. 3
  
Куценко Леонід Васильович. "І вічність на каміннях Праги...": Біографічні нариси / Леонід Куценко. - Кіровоград: Імекс-ЛТД, 2006. - 287,[1] с. - Бібліогр. в підрядк. приміт.
+
Мельниченко, Наталія. Про Куценка – і під час війни / Наталія Мельниченко // Народне слово. – 2023. – 23 лютого. – С. 4 : фото
  
 +
Мишоловка І. Сіяч на ниві українства: до дня народження Л. В. Куценка / І. Мишоловка // Слово і час. – 2008. – 13 лютого. – С. 4
  
Куценко Леонід  Васильович. "І спомину непроминуча кара...": Євген Маланюк: подорожі Україною 1926-1943 / Леонід Васильович Куценко. - Кіровоград: Спадщина, 2006. - 71, [1] с.: фото
+
На вшанування його пам’яті // Народне слово. – 2007. – 20 лютого. – С. 3
  
Куценко Леонід Васильович. Літературне Приінгулля: Навчальний посібник. Програма та методичні поради з літератури рідного краю для 5 - 11 класів / Леонід Куценко. - Кіровоград, 2006. - 23,[1] с
+
Обірвалося життя науковця, письменника, громадянина // Народне слово. – 2006. – 26 грудня. – С. 1, 2
  
Куценко Леонід. Володимир Сосюра і Євген Маланюк: історія творчого діалогу / Л. Куценко // Дивослово. - 2007. - № 1. С. 49-53
+
Орел С. Dominus Маланюк і Dominus Куценко / С. Орел // Вечірня газета. 2007. – 9 лютого. С. 7
 
 
  
 +
Орел С. «Фантастично! Термоядерно!» / С. Орел // Вечірня газета. – 2008. – 15 лютого. – С. 2
  
Публікації про Куценка
+
Панченко В. Шокова терапія від Євгена Маланюка / В. Панченко // Народне слово. – 2008. – 18 березня. – С. 3
  
Багацький  Л. Народу самосійні діти в маленькому Парижі / Л. Багацький  // Вечірня газета. - 2005. - 4 листопада. С. 5
+
Погрібний В. Бенефіс Леоніда Куценка / В. Погрібний // Кіровоградська правда. – 2003. – 22 листопада. С. 4
  
Баран Євген. Літературознавчий набуток Леоніда Куценка: рецензія / Євген Баран, // Кур'єр Кривбасу. - 2006. - № 195. С. 172-175
+
Погрібний В. З горна Леоніда Куценка / В. Погрібний // Кіровоградська правда. – 2005. – 6 вересня. С. 3
  
Баран Є. Мінорний лист / Баран Є. // Літературна Україна. - 2007. - 1 лютого. С. 7
+
Погрібний В. Леонід Куценко відкриває Маланюка / В. Погрібний // Кіровоградська правда. – 2002. – 9 лютого. С. 2
  
Береза І. (учитель української мови та літератури с. Вільхове).
+
Полулях І. Останній Дон Кіхот / І. Полулях // Кіровоградська правда. – 2007. – 29 грудня. С. 13
Літературна історія Вільхового / І. Береза // Слово і час. - 2009. - 25 квітня. С. 4
 
  
Береза І. (учитель української мови та літератури с. Вільхове).
+
Премія Маланюка вручена: В обласній науковій бібліотеці імені Д. Чижевського відбулося нагородження перших лауреатів премії Є. Маланюка // Народне слово. – 2003. – 1 лютого. С. 1
Пам'ять: До дня народження Л.В.Куценка / І. Береза // Слово і час. - 2009. - 14 лютого. -  С. 4
 
 
Бондар В. Народу самосійний. Спогад: Рік тому, 22 грудня, загинув науковець і письменник Леонід Куценко / В. Бондар // Народне слово. - 2007. - 20 грудня. С. 3
 
  
Бондар В. Три крапки як ознака невичерпальності / В. Бондар // Народне слово. - 2003. - 15 лютого. С. 2
+
50 – це не осінь... // Освітянське слово. 2003. – лютий. С. 1
  
Бондаренко Г. Повернення в майбутнє: Кілька штрихів до появи у світ наукового дослідження Леоніда Куценка "Dominus Маланюк: тло і постать" / Г. Бондаренко // Народне слово. - 2003. - 11 січня. С. 2
+
Ревва, Тетяна (старший науковий співробітник музею І. К. Карпенка-Карого). «Народу самосійні діти» : Десяті Куценківські читання / Тетяна Ревва // Народне слово. – 2017. – 23 лютого. С. 8 : фото
  
Босько В. Наш степ пахне Техасом / В.Босько // Народне слово. - 2000. - 10 червня. С. 1
+
Романюк Л. Я обрав свій шлях / Л. Романюк // Наш бізнес. – 2013. – 21 лютого. С. 12 : фото. кол.
  
Горбатюк І. Маємо пам`ятати, де ми живемо і хто ми такі  / І. Горбатюк // Народне слово. - 2010. - 18 лютого. С. 10
+
Сікорська, Ірина. Леонід Куценко, січові стрільці й моя «революціна» доповідь / Ірина Сікорська // Вежа. – 2013. – № 31. С. 135-138
  
Гурбанська А. Час і сердце Леоніда Куценка / А. Гурбанська // Народне слово. - 2008. - 14 лютого. С. 3
+
Слово про Леоніда Куценка // Народне слово. – 2007. – 30 січня. С. 3
  
Дараган Юрій. Срібні сурми: Поезії / Юрій Дараган; Біографічний нарис, упорядкування та примітки Леоніда Куценка, Ред. Світлана Барабаш. - Кіровоград: Спадщина, 2003. - 103 с.: портр, фото. - Бібліогр. в примітках
+
Стадна, Людмила. Сподвижник / Л. Стадна // Народне слово. – 2016. – 22 грудня. – С. 5 : фото
  
Загравенко А. Лист... тепер уже з вічності / А. Загравенко // Народне слово. - 2008. - 18 грудня. С. 3
+
Стасюк О. Висока зоря сільського хлопця: Леонід Куценко мріяв стати археологом / О. Стасюк // Кіровоградська правда. – 2004. – 3 серпня. С. 3
  
Іванко А. Книга про "незнищенний ген родової пам’яті" / Іванко А. // Народне слово. - 2005. - 14 травня. С. 3
+
Стасюк О. Його висоти / О. Стасюк // Слово і час. – 2002. – 17 вересня. С. 4
  
Кіровоград: подолання кучмізму: Хроніка помаранчевої революції (жовтень-грудень 2004 року) / Упор. Л. Куценко, Фот. Ігоря Демчука, Володимира Решетникова. - Кіровоград, 2005. - 183,[1] с.: іл
+
Трипільський, Руслан. Від Куценка до Славутича / Руслан Трипільський // Народне слово. – 2018. – 22 лютого. – С. 8
  
Клочек Г. Стереоскопічний портрет Євгена Маланюка: Про монографію Леоніда Куценка "Dominus Маланюк: тло і постать". - Кіровоград, 2002 / Г. Клочек // Народне слово. - 2002. - 11 липня. С. 3
+
Шевченко С. «Але, видно, Господь мені краще життя напророчив і до себе забрав...» / С. Шевченко // Вечірня газета. – 2007. – 23 лютого. С. 2
  
Ковалець Л. Необірвана нить: Відкритий лист Леонідові Куценку  як відповідь на його книги про Євгена Маланюка / Ковалець Л. // Вежа. - 2003. - № 14. С. 261-265
+
Шевченко С. Боян української Еллади / С. Шевченко // Вечірня газета. – 2009. – 9 січня. С. 8
  
Корінь А. Літописець степових пенатів: Про Л. Куценка / Корінь А. // Кіровоградська правда. - 1995. - 28 грудня
+
Шевченко С. Пам’яті Леоніда Куценка / С. Шевченко // Народне слово. – 2008. – 17 січня. – С. 1
  
Куманський Б. Будівничі вже сформувалися / Б. Куманський // Народне слово. - 2004. - 21 грудня. - С. 2
+
Шепель Ф. О. Сила, що змушувала його рости : Тарас Шевченко у творчості Леоніда Куценка / Ф. О. Шепель // Педагогічний вісник. – 2014. – № 1-2. – С. 76-78 : портр.
  
Куманський Б. Людина, яка зреалізувала себе повністю: відбулися літературно-краєзнавчі читання, присвячені пам’яті Леоніда Куценка / Б. Куманський // Народне слово. - 2008. - 19 лютого. С. 1, 2
+
Шепель Федір. Сила, що змушувала його рости : Тарас Шевченко у творчості Леоніда Куценка / Федір Шепель // Хроніки Задзеркалля. – 2017. – № 2. С. 16-19
  
Куманський Б. Непогасна свічка Леоніда Куценка / Б. Куманський // Народне слово. - 2007. - 25 грудня. С. 1, 3
+
Шепель Федір. «Полиновий мед» : Єлисаветградське коло / Федір Шепель // Народне слово. – 2015. – 29 січня. С. 17 : фото
  
Лауреати премії імені Євгена Маланюка // Літературна Україна. - 2003. - 20 лютого. С. 2
+
Шепель, Федір. Чергове Стрітення з Леонідом Куценком / Федір Шепель // Народне слово. – 2015. – 26 лютого. С. 3 : фото
  
Лісниченко Ю. Не любити настільки душевну людину було неможливо / Ю. Лісниченко // Вечірня газета. - 2008. - 11 січня. С. 6
+
Яковенко, Тетяна. . А ще він був надзвичайно добрим / Тетяна Яковенко // Вежа. – 2013. – № 31. С. 131-134
  
Лісняк  К.  Запрошення на куценківські читання / К. Лісняк  // Народне слово. - 2007. - 13 грудня. -  С. 3
+
==Web-ресурси==
  
Лісняк  К. Куценківські читання / К. Лісняк  // Народне слово. - 2009. - 19 лютого. -  С. 10
+
[https://library.kr.ua/wp-content/uploads/2021/01/kuchenko.pdf Закоханий у світ. Біобібліографічний покажчик до 60-річчя від дня народження Леоніда Васильовича Куценка]
  
Літературний конкурс фонду Воляників-Швабінських // Літературна Україна. - 2003. - 29 травня. -  С. 2
+
[http://idgu.edu.ua/38998 Ізмаїльська сторінка біографії Леоніда Куценка: роздуми після круглого столу (Ізмаїльський державний гуманітарний університет)]
  
Літературний словник Кіровоградщини: літературній огляд / Кіровоградська обласна організація Національної спілки письменників України; Автор-упор. Леонід Куценко,. - Кіровоград, 1995. - 126 с.: фото
+
[https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%83%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%BA%D0%BE_%D0%9B%D0%B5%D0%BE%D0%BD%D1%96%D0%B4_%D0%92%D0%B0%D1%81%D0%B8%D0%BB%D1%8C%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87 Куценко Леонід Васильович (Вікіпедія) ]
  
Лист Є. Маланюка до В. Маяковського: Публікація Л.Куценка // Березіль. - 2002. - № 7-8. -  С. 187-191
+
[http://www.karpenkokarymuseum.kr.ua/kch08-03_u.html Ревва Т. М. Фонд Л. В. Куценка, що зберігається у міському літературно-меморіальному музеї І. К. Карпенка-Карого (Літературно-меморіальний музей І.К. Карпенка-Карого)]
  
Маланюк Євген Филимонович. Невичерпальність: Поезії, статті: Для ст. шк. віку / Євген Филимонович Маланюк; Упоряд., передм. та прим. Л.Куценка. - К.: Веселка, 1997. - 317, [1] с.: іл.
+
[http://chas–time.com.ua/liudyna/smert–u–den–zimovogo–sontsestoyannya.html Смерть у день зимового сонцестояння (Кропивницький час-Time)]
  
Маланюк  Євген Филимонович. Нотатники (1936-1968) / Євген Маланюк; ред. Ірина Давидко; біографічний нарис, вступні ст., підготовка текстів, укл. та приміт. Леоніда Куценка. - К.: Темпора, 2008. - 335 с.: портр., фото, 6 л. фото
+
[https://gre4ka.info/suspilstvo/52419–u–kropyvnytskomu–vstanovyly–memorialnu–doshku–leonidu–kutsenku–foto У Кропивницькому встановили меморіальну дошку Леоніду Куценку (Гречка)]
 
 
Марко В. Книжка без автографа... / В. Марко // Народне слово. - 2007. - 20 грудня. -  С. 3
 
 
 
Мишоловка І. Сіяч на ниві українства: До дня народження Л. В. Куценка / І. Мишоловка // Слово і час. - 2008. - 13 лютого. -  С. 4
 
 
 
На вшанування його пам’яті // Народне слово. - 2007. - 20 лютого. -  С. 3
 
 
 
Обірвалося життя науковця, письменника, громадянина // Народне слово. - 2006. - 26 грудня. -  С. 1, 2
 
 
 
Орел С. Dominus Маланюк і Dominus Куценко / С. Орел // Вечірня газета. - 2007. - 9 лютого . -  С. 7
 
 
 
Орел С. Леонід Куценко: "Железный император строф" остается terra incognita для Украины / С. Орел // Зеркало недели. - 2002. - 24 августа. -  С. 19
 
 
 
Орел  С. "Фантастично! Термоядерно!" / С. Орел  // Вечірня газета. - 2008. - 15 лютого. -  С. 2
 
 
 
Панченко Володимир Євгенович. "Євангеліє чужих піль..." : Подорож до двох вигнанців / Володимир Панченко, Леонід Куценко. - Кіровоград: Народне слово, 1996. - 60 с. - (Б-ка журналу "Вежа")
 
 
 
Панченко  В. Шокова терапія від Євгена Маланюка / В. Панченко  // Народне слово. - 2008. - 18 березня. -  С. 3
 
 
 
Погрібний В. Бенефіс Леоніда Куценка / В. Погрібний // Кіровоградська правда. - 2003. - 22 листопада. -  С. 4
 
 
 
Погрібний В. З горна Леоніда Куценка / В. Погрібний // Кіровоградська правда. - 2005. - 6 вересня. -  С. 3
 
 
 
Погрібний В. Леонід Куценко відкриває Маланюка / В.Погрібний // Кіровоградська правда. - 2002. - 9 лютого. -  С. 2
 
 
 
Полулях  І. Останній Дон Кіхот / І. Полулях  // Кіровоградська правда. - 2007. - 29 грудня. -  С. 13
 
 
 
Премія Маланюка вручена: В обласній науковій бібліотеці імені Д. Чижевського відбулося нагородження перших лауреатів премії Є. Маланюка // Народне слово. - 2003. - 1 лютого. -  С. 1
 
 
 
50 - це не осінь ... // Освітянське слово. - 2003. - лютий. -  С. 1
 
 
 
Слово про Леоніда Куценка // Народне слово. - 2007. - 30 січня. -  С. 3
 
 
 
Стасюк О. Висока зоря сільського хлопця: Леонід Куценко мріяв стати археологом / Стасюк О. // Кіровоградська правда. - 2004. - 3 серпня. -  С. 3
 
 
 
Стасюк О. Його висоти / Стасюк О. // Слово і час. - 2002. - 17 вересня. -  С. 4
 
 
 
Шевченко С. "Але, видно, Господь мені краще життя напророчив і до себе забрав..." / С. Шевченко // Вечірня газета. - 2007. - 23 лютого . -  С. 2
 
 
 
Шевченко С. Боян української Еллади / С. Шевченко // Вечірня газета. - 2009. - 9 січня. -  С. 8
 
 
 
Шевченко  С. Пам’яті Леоніда Куценка /  С. Шевченко // Народне слово. - 2008. - 17 січня. -  С. 1
 
 
 
 
 
Web-ресурси
 
 
 
 
 
Куценко Леонід Васильович:  Вікіпедія //
 
uk.wikipedia.org/wiki/Куценко_Леонід_Васильович
 
 
 
А приклад досі надихає: Кіровоградська правда //
 
pravda-kr.com.ua/articles/article.php?id=112
 
 
 
 
 
Фонд Л.Ф. Куценка, що зберігається у міському літературно-меморіальному музеї І.К. Карпенка-Карого //
 
www.karpenkokarymuseum.kr.ua/kch08-03_u.html
 

Поточна версія на 13:08, 25 жовтня 2023

Леонід Васильович Куценко

Дата народження — 15.02.1953
Місце народження — с. Вільхове, Ульяновський район (нині Голованівський район), Кіровоградська область, УРСР
Дата смерті — 22.12.2006
Місце смерті — м. Кіровоград (нині м. Кропивницький), Україна
Місце поховання — м. Кіровоград

Леонід Васильович Куценко (15 лютого 1953, с. Вільхове Ульяновського (нині Голованівського) району Кіровоградської області – 22 грудня 2006, м. Кіровоград {нині м. Кропивницький}) – доктор філологічних наук, професор, літературознавець, член Національної спілки письменників України, заслужений працівник народної освіти України; лауреат обласної літературної премії імені Євгена Маланюка та премії Фонду Воляників-Швабінських при Фундації Українського Вільного Університету в США.



Життя і діяльність

Куценко Леонід Васильович народився 15 лютого 1953 року в селі Вільховому Ульяновського району Кіровоградської області в родині сільських учителів. З дитинства мріяв стати археологом, але старший брат Володимир порадив юнакові приділити увагу українській літературі. Саме тому 1974 року, після служби в армії, Леонід Куценко вступає до Кіровоградського педагогічного інституту імені О.С. Пушкіна на факультет української філології. Викладачі відразу помітили здібного студента і сприяли розвитку його особистості. Ще на першому курсі Леонід мріяв про шлях у науку, був переконаний: якщо не вийде навчатись в аспірантурі, стане директором школи. В останній рік навчання юнак уже знав, що буде працювати на кафедрі української літератури рідного ВНЗ, де 5 років очолював комсомольську організацію. Навчаючись заочно в аспірантурі, Леонід у 1987 році захистив кандидатську дисертацію «Багатство української радянської драматургії 20-х років XX століття».

Майже все свідоме життя Леоніда Васильовича пов'язане з Кіровоградським педагогічним університетом імені Володимира Винниченка (нині Центральноукраїнський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка), де він пройшов 25-річний шлях від викладача кафедри української літератури до професора. У 1996 році Л. Куценко одержав почесне звання заслуженого працівника народної освіти. На посаді декана філологічного факультету літературознавець працював майже 5 років. Саме викладачам і студентам рідного вишу Леонід Васильович першим презентував свої книги, і ті, в свою чергу, першими вітали його, коли став членом Спілки письменників України.

Цікавою сторінкою творчої особистості Леоніда Куценка стало літературне краєзнавство. Ще в 1984 році побачила світ його перша книга «Музей І.К. Микитенка у Рівному», а у 1995 році вийшов «Літературний словник Кіровоградщини», який і досі є популярним у вчителів та науковців краю. Леонід Васильович здійснив вагомий внесок у розвиток української літератури, відкрив широкому загалу ім'я Євгена Маланюка – одного з найкращих поетів української діаспори, дослідив цікаві сторінки життя відомих та маловідомих українських письменників, зокрема Д. Чижевського, М. Зерова, М. Куліша, М. Вороного, Ю. Дарагана, Л. Чернова-Малошийченка, Н. Лівицької-Холодної, М. Мирського, Г. Юри та інших. Творчий доробок талановитого письменника-літературознавця не залишився непоміченим широкою громадськістю, про це свідчать літературні та краєзнавчі премії, яких він був удостоєний, а саме: обласна краєзнавча премія імені Володимира Ястребова (1994), обласна літературна премія імені Євгена Маланюка (2002), премія фонду Воляників-Швабінських при Фундації Українського Вільного Університету в США (2003).

У 2002 році Л.В. Куценко захистив докторську дисертацію на базі Львівського національного університету імені Івана Франка, тема дослідження – «Євген Маланюк та еволюція особистості». Леонід Васильович був відомим громадським діячем, брав участь у багатьох літературно-мистецьких та краєзнавчих акціях, заходах, що здійснювались як науковими колами, державними установами, так і громадою. Разом з однодумцями домігся увічнення пам'яті Є. Маланюка на Кіровоградщині: встановлення пам'ятника на батьківщині поета у селищі Новоархангельську та меморіальної дошки на приміщенні Єлисаветградського земського реального училища (тепер ВСП «Кропивницький інженерний фаховий коледж ЦНТУ»), де вчився Є. Маланюк, перейменування вулиці Уфимської на вулицю Маланюка, заснування у 2002 році обласної літературної премії імені Євгена Маланюка.

Леонід Васильович любив свій край і навіть не думав, аби покинути його й податися у світи, хоча охоче працював у бібліотеках і архівах Праги, Варшави, Нью-Йорка. Він був справжнім патріотом, вірним сином України, та трагічний випадок обірвав життя Леоніда Васильовича Куценка 22 грудня 2006 року.

Пам’ять

Пам’яті Леоніда Васильовича Куценка присвячений відеофільм «Леонід Куценко. Ностальгія по-справжності» (автори: В.М. Мощинський та В.Є. Панченко).

Започатковані щорічні «Куценківські читання» в міському літературному музеї ім. І. Карпенка-Карого.

У 2008 році з ініціативи директора Вільхівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. Івана Мишоловки, при підтримці спілки письменників України, навчальному закладу було присвоєно ім'я Леоніда Васильовича Куценка. Нині це – Вільхівський ліцей імені Леоніда Васильовича Куценка Благовіщенської міської ради. У цьому ж році встановлена меморіальна дошка та іменний тематичний куточок «Його ім’я носить наша школа» у центральному холі закладу освіти.

Розпорядженням Кіровоградського міського голови від 19.02.2016 р. № 24 вулиця Петра Василини перейменована на вулицю Леоніда Куценка.

29 травня 2019 року на фасаді п`ятиповерхового корпусу ЦДПУ ім. В. Винниченка встановили меморіальну дошку Леоніду Куценку.

З 2021 року колишня бібліотека ім. Ю. Гагаріна носить ім’я Леоніда Васильовича Куценка.

Світлини

Бібліографія

Твори Леоніда Куценка

Куценко Леонид Васильевич. Жанровое богатство украинской советской драматургии 20-х годов: Автореф. дис. на соискание учен. степени кандидата филолог. наук: Специальность 10.01.02 – совет. многонац. л-ра (украинская) / Леонид Куценко; Киев. гос. Ун-т им. Т. Г. Шевченко. – К., 1987. – 26с.

Куценко Леонід Васильович. Боян степової Еллади: науково-популярна література / Леонід Куценко. – Кіровоград: Вечірня газета, 1993. – 56 с.

Куценко Леонід Васильович. «Благословенні ви, сліди...»: збірка / Леонід Куценко. – Кіровоград: Центрально-Українське вид-во, 1995. – 100,[2] с.: іл.

Куценко Л. Два поетичні прозріння Євгена Маланюка...: Історія віршів «Напередодні» та «Побачення» / Л. Куценко // Слово і час. – 1997. – № 7. – С. 41-47

Куценко Леонід Васильович. «Ні, вже ніколи не покаюся...»: (Євген Маланюк: історія ісходу) / Леонід Куценко. – Кіровоград: Б.в., 1997. – 111 с.: іл. – (Б-ка журналу «Вежа»)

Куценко Леонід Васильович. «Так розчахнулось дерево родини...» : (Штрихи до сімейної драми Маланюків. Листи поета до сина) / Леонід Васильович Куценко. – Кіровоград: ред.-вид. група інформ. центру Кіровоградського держ. пед. ун-ту ім. В. Винниченка, 1997. – 27 с.: іл.

Куценко Л. Євген Маланюк: поезія як можливість націєтворення /Л. Куценко // Дивослово. – 1999. – № 9. – С. 4-7

Куценко Л. «На користь народу і на благо Батьківщини»: захист канд. дисертацій в педуніверситеті / Л. Куценко // Народне слово. – 1999. – 28 січня. – С. 1

Куценко Л. Таборові республіки Є. Маланюка: кристалізація життєвої мети та пошук ціннісних орієнтацій (1920-1923) / Л. Куценко // Наукові записки. – випуск ХІХ. – Серія Філологічні науки (літературознавство): РВЦ КДПУ ім. В. Винниченка, 1999. – С. 96-107

Куценко Л. Ніщо і суще в художній моделі світу Євгена Маланюка / Л. Куценко // Наукові записки. – Випуск ХХVІІ . – Серія Філологічні науки (літературознавство). – Кіровоград: РВЦ КДПУ ім. В. Винниченка, 2000. – С. 179-189

Куценко Л. «Перший поважний «Роман»...»: [Юнацька лірика Євгена Маланюка] / Л.Куценко // Дивослово. – 2000. – № 12. – С. 11-13

Куценко Л. Публіцистика Є. Маланюка: пошук відповідей на «Прокляті питання» і спроба естетичного самовизначення (1921-1923 рр.) / Л. Куценко // Слово і час. – 2000. – № 10. – С. 31-37

Куценко Л. Світи, де минали дні / Л. Куценко // Дзвін. – 2000. – N 3. – С. 133-137

Куценко Леонід Васильович. Dominus Маланюк: тло і постать / Леонід Васильович Куценко. – Кіровоград: Центрально-Українське вид-во, 2001. – 264 с.: іл.

Куценко Л. «Дружнє слово почув ...» / Л. Куценко // Кур’єр Кривбасу. – 2002. – січень. – С. 171-207

Куценко Леонід Васильович. Євген Маланюк: дорогами втрат і сподівань / Леонід Куценко. – Кіровоград: Центрально-Українське вид-во, 2002. – 83 с.: іл.

Куценко Л. «І буде світ, як осінь пізня ...» / Л. Куценко // Вежа. – 2002. – № 12. – С. 218-226

Куценко Л. «І знову він ... двірець Віденський...»: Варшава Євгена Маланюка / Л. Куценко // Вежа. – 2002. – № 11. – С. 217-237

Куценко Леонід Васильович. Князь духу: Статті про життя і творчість Євгена Маланюка / Леонід Куценко. – Кіровоград, 2003. – 182,[1] с.: портр., фото

Куценко Леонід Васильович. Крицеве слово: Літературний портрет Євгена Маланюка / Леонід Куценко. – К.: Веселка, 2003. – 21,[1] с. – (Сер. «Урок літератури»)

Куценко Леонід Васильович. Біографія поетичного рядка: (Антологія історій одного вірша) / Леонід Куценко; ред. О. О. Кухар. – Кіровоград. – 2004. Вип. 1. – 2004. – 38 с

Куценко Леонід Васильович. Наталя Лівицька-Холодна: Нарис життя і творчості / Леонід Куценко. – Кіровоград: Спадщина, 2004. – 104 с.: іл, портр.

Куценко Л. «Народу самосійні діти» / Л. Куценко // Народне слово. – 2004. – 21 грудня. – С. 4; Народне слово. – 2004. – 23 грудня. – С. 4; Народне слово. – 2004. – 28 грудня. – С. 4; Народне слово. – 2005. – 11 січня. – С. 4; Народне слово. – 2005. – 20 січня. – С. 4; Народне слово. – 2005. – 25 січня. – С. 4.

Куценко Леонід Васильович. Дон Кіхот із Кам’янця-Подільського: Микола Чирський: Літературний портрет / Леонід Куценко. – Кіровоград: Імекс-ЛТД, 2005. – 47,[2] с.: іл. – Бібліогр. в кінці ст.

Куценко Леонід. Євген Маланюк французькою / Л. Куценко // Всесвіт. – 2005. – № 1-2. – С. 145-147. – Бібліогр.: 4 назв.

Куценко Леонід Васильович. Біографія поетичного рядка: (Антологія історій одного вірша) / Леонід Куценко; ред. С. Л. Ковтюх. – Кіровоград: Спадщина. – 2004. – Вип. 2. – 2006. – 38,[1] с.: іл. – Бібліогр. в підрядк. приміт.

Куценко Леонід Васильович. «І вічність на каміннях Праги...»: біографічні нариси / Леонід Куценко. – Кіровоград: Імекс-ЛТД, 2006. – 287,[1] с. – Бібліогр. в підрядк. приміт.

Куценко Леонід Васильович. «І спомину непроминуча кара...»: Євген Маланюк: подорожі Україною 1926-1943 / Леонід Васильович Куценко. – Кіровоград: Спадщина, 2006. – 71, [1] с.: фото

Куценко Леонід Васильович. Літературне Приінгулля: навчальний посібник. Програма та методичні поради з літератури рідного краю для 5-11 класів / Леонід Куценко. – Кіровоград, 2006. – 23,[1] с

Куценко Леонід. Володимир Сосюра і Євген Маланюк: історія творчого діалогу / Л. Куценко // Дивослово. – 2007. – № 1. – С. 49-53

Панченко Володимир Євгенович. «Євангеліє чужих піль...» : Подорож до двох вигнанців / Володимир Панченко, Леонід Куценко. – Кіровоград: Народне слово, 1996. – 60 с. – (Б-ка журналу «Вежа»)

«Як забути очей. Аравійські зерна...»: [Любовна лірика Євгена Маланюка] / Л. Куценко // Дивослово. – 2000. – № 6. – С. 4-7

«Як перший пелюсток весни...»: Інтимна лірика Є. Маланюка. Три обраниці поетової музи / Леонід Куценко. – Кіровоград: ДЛАУ, 2000. – 39 с.: іл, порт. Куценко Леонід Васильович.


Публікації про Леоніда Куценка

Багацький Л. Народу самосійні діти в маленькому Парижі / Л. Багацький // Вечірня газета. – 2005. – 4 листопада. – С. 5

Баран Євген. Літературознавчий набуток Леоніда Куценка: рецензія / Євген Баран, // Кур'єр Кривбасу. – 2006. – № 195. – С. 172-175

Баран Є. Мінорний лист / Баран Є. // Літературна Україна. – 2007. – 1 лютого. – С. 7

Береза І. (учитель української мови та літератури с. Вільхове). Літературна історія Вільхового / І. Береза // Слово і час. – 2009. – 25 квітня. – С. 4

Береза І. (учитель української мови та літератури с. Вільхове). Пам'ять: До дня народження Л. В. Куценка / І. Береза // Слово і час. – 2009. – 14 лютого. – С. 4

Бондар В. Народу самосійний. Спогад: Рік тому, 22 грудня, загинув науковець і письменник Леонід Куценко / В. Бондар // Народне слово. – 2007. – 20 грудня. – С. 3

Бондар В. Три крапки як ознака невичерпальності / В. Бондар // Народне слово. – 2003. – 15 лютого. – С. 2

Бондаренко Г. Повернення в майбутнє: Кілька штрихів до появи у світ наукового дослідження Леоніда Куценка «Dominus Маланюк: тло і постать» / Г. Бондаренко // Народне слово. – 2003. – 11 січня. – С. 2

Босько В. Наш степ пахне Техасом / В. Босько // Народне слово. – 2000. – 10 червня. – С. 1

Горбатюк І. Маємо пам’ятати, де ми живемо і хто ми такі / І. Горбатюк // Народне слово. – 2010. – 18 лютого. – С. 10

Гурбанська А. Час і сердце Леоніда Куценка / А. Гурбанська // Народне слово. – 2008. – 14 лютого. – С. 3

Дараган Юрій. Срібні сурми: Поезії / Юрій Дараган; Біографічний нарис, упорядкування та примітки Леоніда Куценка, ред. Світлана Барабаш. – Кіровоград: Спадщина, 2003. – 103 с.: портр., фото. – Бібліогр. в примітках

Загравенко А. Лист... тепер уже з вічності / А. Загравенко // Народне слово. – 2008. – 18 грудня. – С. 3

Задоя Іван. «А що вже працелюб і талант!» : до 60-річчя Л. Куценка / Іван Задоя // Літературна Україна. – 2013. – 8 серпня. – С. 15 : портр.

Задоя Іван. Як творилась книга про Леоніда Куценка / Іван Задоя // Вежа. – 2013. – № 31. – С. 229-234

Іванко А. Книга про «незнищенний ген родової пам’яті» / А. Іванко // Народне слово. – 2005. – 14 травня. – С. 3

Клочек Г. Стереоскопічний портрет Євгена Маланюка: Про монографію Леоніда Куценка «Dominus Маланюк: тло і постать». – Кіровоград, 2002 / Г. Клочек // Народне слово. – 2002. – 11 липня. – С. 3

Ковалець Л. Необірвана нить: Відкритий лист Леонідові Куценку як відповідь на його книги про Євгена Маланюка / Ковалець Л. // Вежа. – 2003. – № 14. – С. 261-265

Корінь А. Літописець степових пенатів: Про Л. Куценка / А. Корінь // Кіровоградська правда. – 1995. – 28 грудня

Куманський Б. Будівничі вже сформувалися / Б. Куманський // Народне слово. – 2004. – 21 грудня. – С. 2

Куманський Б. Людина, яка зреалізувала себе повністю: відбулися літературно-краєзнавчі читання, присвячені пам’яті Леоніда Куценка / Б. Куманський // Народне слово. – 2008. – 19 лютого. – С. 1, 2

Куманський Б. Непогасна свічка Леоніда Куценка / Б. Куманський // Народне слово. – 2007. – 25 грудня. – С. 1, 3

Лауреати премії імені Євгена Маланюка // Літературна Україна. – 2003. – 20 лютого. – С. 2

Лісниченко Ю. Не любити настільки душевну людину було неможливо / Ю. Лісниченко // Вечірня газета. – 2008. – 11 січня. – С. 6

Лісняк К. Запрошення на куценківські читання / К. Лісняк // Народне слово. – 2007. – 13 грудня. – С. 3

Лісняк К. Куценківські читання / К. Лісняк // Народне слово. – 2009. – 19 лютого. – С. 10

Літературний конкурс фонду Воляників-Швабінських // Літературна Україна. – 2003. – 29 травня. – С. 2

Марко В. Книжка без автографа... / В. Марко // Народне слово. – 2007. – 20 грудня. – С. 3

Мельниченко, Наталія. Про Куценка – і під час війни / Наталія Мельниченко // Народне слово. – 2023. – 23 лютого. – С. 4 : фото

Мишоловка І. Сіяч на ниві українства: до дня народження Л. В. Куценка / І. Мишоловка // Слово і час. – 2008. – 13 лютого. – С. 4

На вшанування його пам’яті // Народне слово. – 2007. – 20 лютого. – С. 3

Обірвалося життя науковця, письменника, громадянина // Народне слово. – 2006. – 26 грудня. – С. 1, 2

Орел С. Dominus Маланюк і Dominus Куценко / С. Орел // Вечірня газета. – 2007. – 9 лютого. – С. 7

Орел С. «Фантастично! Термоядерно!» / С. Орел // Вечірня газета. – 2008. – 15 лютого. – С. 2

Панченко В. Шокова терапія від Євгена Маланюка / В. Панченко // Народне слово. – 2008. – 18 березня. – С. 3

Погрібний В. Бенефіс Леоніда Куценка / В. Погрібний // Кіровоградська правда. – 2003. – 22 листопада. – С. 4

Погрібний В. З горна Леоніда Куценка / В. Погрібний // Кіровоградська правда. – 2005. – 6 вересня. – С. 3

Погрібний В. Леонід Куценко відкриває Маланюка / В. Погрібний // Кіровоградська правда. – 2002. – 9 лютого. – С. 2

Полулях І. Останній Дон Кіхот / І. Полулях // Кіровоградська правда. – 2007. – 29 грудня. – С. 13

Премія Маланюка вручена: В обласній науковій бібліотеці імені Д. Чижевського відбулося нагородження перших лауреатів премії Є. Маланюка // Народне слово. – 2003. – 1 лютого. – С. 1

50 – це не осінь... // Освітянське слово. – 2003. – лютий. – С. 1

Ревва, Тетяна (старший науковий співробітник музею І. К. Карпенка-Карого). «Народу самосійні діти» : Десяті Куценківські читання / Тетяна Ревва // Народне слово. – 2017. – 23 лютого. – С. 8 : фото

Романюк Л. Я обрав свій шлях / Л. Романюк // Наш бізнес. – 2013. – 21 лютого. – С. 12 : фото. кол.

Сікорська, Ірина. Леонід Куценко, січові стрільці й моя «революціна» доповідь / Ірина Сікорська // Вежа. – 2013. – № 31. – С. 135-138

Слово про Леоніда Куценка // Народне слово. – 2007. – 30 січня. – С. 3

Стадна, Людмила. Сподвижник / Л. Стадна // Народне слово. – 2016. – 22 грудня. – С. 5 : фото

Стасюк О. Висока зоря сільського хлопця: Леонід Куценко мріяв стати археологом / О. Стасюк // Кіровоградська правда. – 2004. – 3 серпня. – С. 3

Стасюк О. Його висоти / О. Стасюк // Слово і час. – 2002. – 17 вересня. – С. 4

Трипільський, Руслан. Від Куценка до Славутича / Руслан Трипільський // Народне слово. – 2018. – 22 лютого. – С. 8

Шевченко С. «Але, видно, Господь мені краще життя напророчив і до себе забрав...» / С. Шевченко // Вечірня газета. – 2007. – 23 лютого. – С. 2

Шевченко С. Боян української Еллади / С. Шевченко // Вечірня газета. – 2009. – 9 січня. – С. 8

Шевченко С. Пам’яті Леоніда Куценка / С. Шевченко // Народне слово. – 2008. – 17 січня. – С. 1

Шепель Ф. О. Сила, що змушувала його рости : Тарас Шевченко у творчості Леоніда Куценка / Ф. О. Шепель // Педагогічний вісник. – 2014. – № 1-2. – С. 76-78 : портр.

Шепель Федір. Сила, що змушувала його рости : Тарас Шевченко у творчості Леоніда Куценка / Федір Шепель // Хроніки Задзеркалля. – 2017. – № 2. – С. 16-19

Шепель Федір. «Полиновий мед» : Єлисаветградське коло / Федір Шепель // Народне слово. – 2015. – 29 січня. – С. 17 : фото

Шепель, Федір. Чергове Стрітення з Леонідом Куценком / Федір Шепель // Народне слово. – 2015. – 26 лютого. – С. 3 : фото

Яковенко, Тетяна. . А ще він був надзвичайно добрим / Тетяна Яковенко // Вежа. – 2013. – № 31. – С. 131-134

Web-ресурси

Закоханий у світ. Біобібліографічний покажчик до 60-річчя від дня народження Леоніда Васильовича Куценка

Ізмаїльська сторінка біографії Леоніда Куценка: роздуми після круглого столу (Ізмаїльський державний гуманітарний університет)

Куценко Леонід Васильович (Вікіпедія)

Ревва Т. М. Фонд Л. В. Куценка, що зберігається у міському літературно-меморіальному музеї І. К. Карпенка-Карого (Літературно-меморіальний музей І.К. Карпенка-Карого)

Смерть у день зимового сонцестояння (Кропивницький час-Time)

У Кропивницькому встановили меморіальну дошку Леоніду Куценку (Гречка)