Відмінності між версіями «Кропивницький Марко Лукич»

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку
 
(Не показано 39 проміжних версій цього користувача)
Рядок 1: Рядок 1:
[[Файл:Kropyvnytshy_M_L.jpg|мини|200px|<p style="text-align:center;">'''Марко Лукич Кропивницький'''</p><p style="text-align:left;"><b>народився</b> — 10.05.1840<br /><b>місце народження</b> — с. Бежбайраки (тепер с. Кропивницьке) Херсонської губернії<br /><b>дата смерті</b> — 21.04.1910<br /><b>місце смерті</b> — Одеська земля<br /><b>місце поховання</b> —  Перше міське кладовище (нині Молодіжний парк) в Харкові]]</p>
+
[[Файл:Kropyvnytshy_M_L.jpg|мини|200px|<p style="text-align:center;">'''Марко Лукич Кропивницький'''</p><p style="text-align:left;"><b>Дата народження </b> — 22(10).05.1840<br /><b>Місце народження</b> — с.&nbsp;Бежбайраки, Бобринецький повіт, Херсонська губернія, Російська імперія (нині с.&nbsp;Кропивницьке, Кропивницький район, Кіровоградська область, Україна)<br /><b>Дата смерті</b> — 21(8).04.1910<br /><b>Місце смерті</b> — станція Підгородна Херсонської губернії (нині Первомайський район, Миколаївська область, Україна)<br /><b>Місце поховання</b> —  Перше міське кладовище (нині Молодіжний парк) в Харкові]]</p>
'''Марко Лукич Кропивницький''' (10 (22) 1840, с. Бежбайраки, Бобринецького повіту Херсонської губернії (тепер с. Кропивницьке Кіровоградської області) 21 квітня 1910, Харків) український письменник, драматург, театральний актор. З ім'ям М. Кропивницького пов'язані створення українського професійного театру й наступний етап розвитку реалістичної драматургії.
+
'''Марко Лукич Кропивницький''' (22 (10) травня 1840, с. Бежбайраки, Бобринецький повіт, Херсонська губернія, Російська імперія (нині с. Кропивницьке, Кропивницький район, Кіровоградська область, Україна) 21 (8) квітня 1910, станція Підгородна, Херсонська губернія (нині Первомайський район, Миколаївська область, Україна) український письменник, драматург, театральний режисер і актор, композитор, засновник українського професійного Театру корифеїв.
  
  
Рядок 6: Рядок 6:
 
==Життя і діяльність==
 
==Життя і діяльність==
  
Народився М.Л. Кропивницький у родині управителя поміщицького маєтку. Його дитинство було тяжким: з п'яти років хлопчик залишився без матері. Про свої дитячі поневіряння М.Л.Кропивницький докладно розповів в автобіографії, написаній уже на схилі віку. Здібному від природи юнакові не пощастило здобути вищу освіту: він не міг документально підтвердити свого дворянського походження. Його захоплення театром розпочалось ще тоді, коли він був учнем повітової школи у місті Бобринці. Спробувавши свої сили в аматорських виставах, Марко Кропивницький уже ніколи не залишав театру.
+
<p style="text-align:right;"><b><i>...Велику справу зробив Марко Кропивницький. Ми з усією своєю<br />
 +
історією та археологією навряд чи досягли б такої популяризації <br />
 +
української культури, як Марко Лукич Кропивницький зі своїм театром.</i></b><br />
 +
<i>Дмитро Яворницький,<br />
 +
український історик, археолог, фольклорист, письменник,<br />
 +
дослідник історії українського козацтва, музеєзнавець
 +
</i></p>
  
Протягом 1861-1871 років молодий Кропивницький працював канцеляристом, секретарем у судових установах Бобринця та Єлисаветграда (тепер Кіровоград). Він уважно вивчав життя, багато читав, як згадує народний артист СРСР І.О. Мар'яненко, що був учнем Кропивницького і під його керівництвом починав свій театральний шлях.
+
Народився М. Л. Кропивницький у родині управителя поміщицьких маєтків. Його дитинство було тяжким: з п'яти років хлопчик залишився без матері, був на становищі наймита у панів, до яких віддав його батько. Мати покинула сім’ю і з’явилася у житті Марка лише через десять років.
  
Літературна творчість Марка Лукича припадає на часи посилення утисків з боку самодержавства проти української мови і культури взагалі. В 1863 р. міністр внутрішніх справ Валуєв у таємному циркулярі твердив, що ніякої, мовляв, “української мови "не було й нема і бути не може". І саме цього року Кропивницький писав свою першу драму "Дай серц.ю волю - заведе в неволю" українською мовою. Ця п'єса засвідчила, що він має талант драматурга.
+
Початкову освіту майбутній письменник здобув у приватній школі шляхтича Рудковського в слободі Олександрівка. Далі було навчання у Бобринецькій повітовій школі, під час якого Марко мешкав у будинку бабусі по материнській лінії Уляни Дубровинської. Дядьки Олексій, Єгор, Микола і Федір були музикально обдарованими людьми, співали в церковнім хорі, любили книги. Вони навчили Марка народних пісень, познайомили з театральним мистецтвом. Після приїзду до Бобринця драматичної трупи Млотковського, бажання виступати на сцені в юнака було таким, що ані перспектива службової кар’єри, ані рішучі протести батька вже не змогли приглушити той потяг.
  
 +
Після повернення матері Марко приходив до її будинку в Бобринці, де вона вчила його танцювати, грати на скрипці та фортепіано, розучувала з ним різні вокальні партії.
  
У 1871 р. М.Кропивницький остаточно залишив канцелярську службу і став актором Одеського театру Моркових і Чернишова, в якому з успіхом дебютував у ролі Стецька ("Сватання на Гончарівці" Г.Квітки-Основ'яненка). Його гру тепло сприйняли глядачі, позитивно оцінювала міська преса. Після Одеси він їде в Акерман, а потім до Харкова, де з великим успіхом вперше пройшла його драма "Дай серцю волю - заведе в неволю".
+
Приїзди артистів збудили творчу ініціативу і у бобринецьких аматорів.
 +
Дядько Марка, Микола Дубровинський, організував разом з товаришем, Артемом Ворниковим, у Бобринці театральний гурток, до якого долучив небожа.
  
У 1874 р. Кропивницький виступав у Петербурзі, Миколаєві, Єлисаветграді. Наступного року за запрошенням товариства "Руська бесіда" він гастролював у містах Західної України: Львові, Тернополі, Чернівцях, Снятині та інших. За його участю уже досвідченого актора й режисера було показано чимало вистав у різних містах України. В 1882 р. він завершив п'єси "Доки сонце зійде роса оч
+
Про свої перші аматорські виступи на сцені Марко Лукич згадує так: «Не пам’ятаю, коли я уперше зіграв і яку роль, знаю тільки, що успіх мав надзвичайний».
і виїсть" і "Глитай, або ж Павук", написав одноактівки "По ревізії" та "Лихо не кожному лихо, а іншому й талант".
 
Після скасування (1881) заборони українського театру (хоча ще залишились численні обмеження й застереження) почали виникати українські трупи — у Києві, Харкові, Одесі. Та робота в них не задовольняла Кропивницького, який прагнув кардинальних змін у сценічній творчості. У 1882 р. він організовує свою трупу, яка приблизно через рік зливається з трупою Михайла Старицького, де Кропивницький стає провідним режисером. Починається нова епоха в історії українського професійного театру, на сцені якого виступали, визначаючи його творче обличчя, Марія Заньковецька, Микола Садовський, а дещо пізніше — М. Садовська-Барілотті, Г. Затиркевич-Карпинська, Панас Саксаганський, Іван Карпенко-Карий.
 
  
У серпні 1883 року директором трупи Кропивницького став М.П.Старицький. Кропивницький залишився провідним актором і режисером, більше часу віддавав творчій роботі. Його п'єси "Доки сонце зійде, роса очі виїсть", "Глитай, або ж павук", "По ревізії", написані у 1882 році, стають окрасою репертуару цього театру.
+
Аматори ставили «Наталку Полтавку» та «Москаля-чарівника» І. Котляревського, «Шельменка-денщика» та «Сватання на Гончарівці» Г.&nbsp;Квітки-Основ’яненка, «Простака» В.&nbsp;Гоголя та інші.
  
У 1885 році з цієї трупи утворюєься два нових колективи: під керівництвом Кропивницького і Старицького.
+
Виступи на аматорській сцені визначили подальшу долю Кропивницького.
Кращі сили тодішнього українського театру, зібрані у трупі Марка Кропивницького, під час гастролей 1886 - 1887 років підкорили глядача Петербургу і Москви.
+
Після закінчення з похвальним листом повітової школи (1856) Кропивницький служить на різних посадах в судових установах Бобринця та Єлисаветграда.
  
Театральне міжсезоння Кропивницький проводить  в Єлисаветграді в будинку Зайковської. Від другого шлюбу з лікарем  Надією Гладушенко  народжується донька Олександра (1888 - 1969), згодом відома співачка опери і оперети.
+
Робота в суді не приваблювала творчу натуру Марка Лукича, який не полишав надії продовжити освіту. У 1862-1863 роках юнак, як вільний слухач, відвідує лекції на юридичному факультеті Київського університету Святого Володимира. Провчившись в університеті три семестри, він повертається до Бобринця, де поступає на службу до повітового суду на посаду столоначальника.
Як керівник М. Кропивницький утверджує на українській сцені демократичні традиції видатних артистів: Щепкіна, Соляника, творчо спілкується з відомими діячами російської культури і літератури, зокрема,  з О. Островським.
 
Створюючи класичні сценічні образи Івана Непокритого, Шельменка, Карася, Тараса Бульби та інших, він передусім дбав про життєву правду і простоту. Популярність і слава українського театру зростали.
 
  
Демократичний глядач прихильно зустрів українських митців. Революційно настроєна молодь, яка зачитувалася творами Салтикова-Щедріна, Г.Успенського, М. Чернишевського, з інтересом дивилася на вистави, в яких М.Заньковецька, М.Кропивницький та їх земляки правдиво показували село під владою куркулів-глитаїв, закликали заступатися за скривджених. Про вистави "Наталка Полтавка", "Глитай, або є Павук", "Наймичка" та інші писали найзначніші столичні газети.
+
Основною причиною повернення став створений акторами Соболєвими (братом і сестрою) театральний гурток, активну участь у роботі якого брав Марко Лукич. Після від'їзду з міста засновників гуртка, Кропивницький фактично стає його керівником. Він пробує свої сили і як актор, і як режисер, і на обох напрямах має величезний успіх.
  
У 1887 р. трупа М. Кропивницького успішно виступила в Москві. На виставах були Лев Толстой, Антон Чехов, майстри Малого театру.
+
На 1863 рік припадає початок літературної діяльності Марка Кропивницького. Свій шлях у літературу він розпочав п’єсою «Микита Старостенко, або Незчуєшся, як лихо спобіжить». Згодом, після суттєвої переробки, п’єса отримала назву «Дай серцю волю, заведе в неволю».
Крім акторської, режисерської, драматургічної та організаторської діяльності Марко Лукич працював над музичним оформленням театральних вистав, написав ряд музичних творів. Так, він поклав на музику поезію Тараса Шевченка "За сонцем хмаронька пливе", С. Писаревського "Де ти бродиш, моя доле", створив хорову пісню в драмі "Невольник", "Ревуть-стогнуть гори-хвилі". Йому належить музичне оформлення оперети "Зальоти соцького Мусія", сольні пісні "Соловейко" та "Чи я собі не вродливий".
 
  
З 1902 р. М. Кропивницький оселяється на хуторі Затишок південніше Харкова. Незважаючи на тяжку недугу - глухоту, він продовжував працювати, час від часу виступав перед глядачами. Так, 1903 р. Марко Лукич приїхав до Полтави на відкриття пам'ятника П.І. Котляревському і у святковій виставі "Наталка Полтавка" зіграв роль виборного Макогоненка. 21 квітня, повертаючись з Одеси, де він був на гастролях, М.Л.Кропивницький помер. Похований він у Харкові. У 1914 році на його могилі встановлено бюст роботи скульптора Ф. Балавенського.
+
У 1868 році Марко Лукич одружується з випускницею Одеської гімназії Олександрою Костянтинівною Вукотич (1851-1880). Олександра, як і її чоловік, захоплювалася театром, з великим успіхом виступала в аматорських виставах.
  
6 серпня 1918 року на знак поваги до спільної творчості та її значимості для України постановою Ради Міністрів вдові Марка Лукича Кропивницького — Надії Василівні Кропивницькій призначено одноразову допомогу та довічну державну пенсію.
+
У 1870 році родина Кропивницьких усиновить підкинутого хлопчика, якого назвуть Костянтином, а в 1875 році у них народиться донька Марія. Шлюб з Олександрою Вукотич триватиме 12 років. У 1880 році вона помре від дифтерії.
З 1940 року театр корифеїв носить ім’я М.Л.Кропивницького.
 
  
2 жовтня 1982 року в Кіровограді було відкрито Меморіальний музей М.Л. Кропивницького. Музей розташований у будинку, де мешкав видатний український драматург і театральний діяч. Експозиція музею складається з декількох розділів, що розповідають про сім'ю драматурга й актора, про його дитинство і навчання в гімназії та університеті, про його довгий і важкий шлях у мистецтві як засновника першого професійного українського театру.
+
У цей час захоплення театром відтісняє на другий план його службову кар'єру. У Бобринці Марко Лукич уперше зустрівся з Іваном Тобілевичем – майбутнім відомим драматургом і актором Карпенком-Карим. Разом вони беруть участь в аматорських виставах.
За п'ятдесят років творчої роботи М.Л.Кропивницький написав більше сорока драматичних творів різного жанру. Плідно продовжуючи традиції своїх попередників - І.Котляревського, Г.Квітки-Основ'яненка, Т.Шевченка, він створив реалістичні картини пореформеного села, показав гострі соціальні суперечності.
 
  
Ранній період творчості Кропивницького припадає на 60-70-ті роки. Тоді він писав драми з народного життя, комедії, водевілі, інсценував твори інших письменників. Драма "Дай серцю волю - заведе в неволю" спочатку мала назву "Микита Старостенко, або Незчуєшся, як лихо побіжить". За побудовою вона близька до "Наталки Полтавки" І. Котляревського.
+
У період 1863-1864 рр. бобринецькі аматори поставили понад сорок найрізноманітніших вистав, де Кропивницький зарекомендував себе як здібний виконавець – з успіхом грав молодого купця Бородкіна і прикажчика Митю в п'єсах Олександра Островського «Не в свої сани не сідай» та «Бідність не порок». Він був душею творчо-організаційних задумів аматорів і незабаром очолив гурток.
  
Водевіль "За сиротою і Бог з калитою" (1872) був першою друкованою п'єсою письменника. Відомо, що водевіль вимагав високої майстерності в творенні характерів дійових осіб та індивідуалізації. В цьому жанрі Кропивницький творчо продовжив традиції І.Котляревського.
+
У 1871 році М. Кропивницький остаточно залишає канцелярську службу і стає актором Одеського театру Моркових і Чернишова, в якому з успіхом дебютує у ролі Стецька у виставі «Сватання на Гончарівці» за однойменним твором Г. Квітки-Основ'яненка. Його гру тепло сприйняли глядачі, позитивно оцінила міська преса.
  
Кропивницький-режисер не міг задовольнитися недосконалими п'єсами, що здебільшого становили тогочасний сценічний репертуар. Яскраві, повнокровні характери він шукав у класиків української літератури. Саме тому драматург звернувся до творів Тараса Шевченка. За матеріалами поеми "Сліпий" та інших історичних поем Т. Шевченка створив драму "Невольник" (1872).
+
Молодий актор вразив глядачів оригінальною грою, точним розумінням образу. Він пішов проти поширеної традиції – показувати Стецька просто дурнем: грав його без шаржу, майстерно користуючись засобами легкої іронії й народного гумору, сценічної невимушеності й безпосередності. Виконанням ролі Стецька Кропивницький привернув увагу глядачів і критики, примусивши багатьох змінити ставлення до цього образу як до явища лише карикатурного характеру.
  
Заслуги М. Кропивницького в українській драматургії, в розвитку реалістичного народного театру величезні. У підсумковій статті "За тридцять п'ять літ" він щиро писав: "Служив я вірою і правдою, хоч може іноді помилявся і спотикався, бо той тільки не помиляється, хто нічого не робе".
+
На сцені Одеського народного театру Кропивницький грав три роки, набираючись досвіду у таких відомих акторів, як Рибаков, Милославський, Горєв, Берг.
  
Великий Костянтин Станіславський справедливо відзначив: "Такі українські актори, як Кропивницький, Заньковецька, Саксаганський, Садовський - блискуча плеяда майстрів української сцени ввійшли золотими літерами на скрижалі світового мистецтва".
+
Зимовий сезон 1873-1874 років Марко Лукич закінчував у Харкові, де грав у театрі Колюпанова-Александрова. Тут йому вперше пощастило здійснити постановки таких українських п'єс, як «Ой не ходи, Грицю, та й на вечорниці» і «За Німан іду» Александрова, а також презентувати власну драму «Дай серцеві волю, заведе в неволю».
Відомий Марко Кропивницький і як організатор першого на Україні дитячого театру. Для цього театру у 1907 році він пише п'єси "Івасик Телесик" і "По щучому велінню".
 
  
Там, де жив і працював інший славетний драматург і актор Іван Тобілевич (Карпенко-Карий) в іншому державному заповіднику-музеї "Хутір Надія" ростуть посаджені колись Марком Кропивницьким велетні-дуби, про які Максим Рильський написав поетичні рядки:
+
Досить скоро слава Кропивницького як актора й режисера сягає далеко за межі України, і влітку 1874 року він отримує запрошення від столичного антрепренера Зізеріна поїхати на чолі української трупи до Петербурга. Виступали актори на Крестовському острові, і хоча преса всіляко замовчувала дані про приїзд українців, успіх трупи у простого глядача був величезний.
  
Ростуть дуби, купають в небі віти,
+
У лютому 1875-го директриса української галицької трупи Теофілія Романович запрошує Марка Лукича на посаду режисера до першого українського музично-драматичного театру в Галичині «Руська бесіда». За ініціативи Марка Лукича на західноукраїнській сцені були поставлені «Назар Стодоля», «Сватання на Гончарівці», «Шельменко-денщик», «Чорноморський побит». В усіх виставах Кропивницький зіграв головні ролі. Гастролюючи містами Галичини й Буковини, митець, як і під час виступів у Петербурзі, відчув себе посланцем національної культури, а відрізана державним кордоном від Наддніпрянщини місцева публіка мала можливість познайомитися з кращими зразками українського театрального мистецтва.
А навкруги, немов веселі діти,
 
Дубки і липки зводять рясні...
 
І сповнені зичливості й любові,
 
Дуби над нею шелестять Маркові.
 
  
 +
Після повернення з Галичини восени 1875 року Кропивницький приїздить до Єлисаветграда, де до кінця зимового сезону працює режисером аматорського гуртка, яким керував Іван Тобілевич (Карпенко-Карий).
  
 +
Саме тоді вперше була зіграна Шевченкова мелодрама «Назар Стодоля», оздоблена знаменитими «Вечорницями» композитора Петра Ніщинського. Марко Лукич виконав у цій виставі роль Хоми Кичатого.
  
==Пам’ять==
+
1876 року Кропивницький працює режисером і провідним актором у трупі Ізотова в Катеринославі. Національне театральне мистецтво досягло в ту добу такого рівня, що драматург разом з керівником трупи наважився на створення професійного театру. До колективу запросили акторів, які володіли українською мовою, а репертуар поповнили українськими п’єсами. Однак сміливий задум не вдалося здійснити. У травні 1876 року цар Олександр ІІ підписав сумнозвісний Емський указ, за яким заборонялося друкувати книги українською мовою, викладати нею у початкових школах, влаштовувати концерти та театральні вистави, ввозити на територію Російської імперії книги українською мовою без особливого дозволу.
  
Фото. 27 жовтня 1882 року було засновано перший професійний український драматичний театр, який з 1940 року носить ім’я М.Л. Кропивницького.
+
Заборона української мови тривала п’ять років. У цей час митець змушений був перейти на російський репертуар на сценах Сімферополя, Катеринослава, Харкова, Єлисаветграда, Кременчука та багатьох інших міст. Лише інколи він брав участь у виставах рідною мовою на аматорській сцені.
  
Фото. Могила М.Л. Кропивнцького в Харкові.
+
Дозвіл на постановку українських п’єс на теренах Російської імперії восени 1881 року став важливою віхою в історії українського народу, незважаючи на те, що за відповідним урядовим циркуляром заборонялося «влаштування спеціально малоросійського театру і формування труп для виконання п’єс і сцен виключно на малоруському наріччі».
  
Фото. У1914 році на могилі М.Л. Кропивницького встановлено погруддя (скульп. Ф.Балавенський).
+
Про цю важливу новину Кропивницький дізнався у Кременчуці, де у російській трупі Григорія Ошкаренка обіймав посади режисера і провідного актора.
  
Фото. В 1965 році було випущено поштову марку СРСР із серії «Письменники нашої Батьківщини», присвячену М. Л. Кропивницькому.
+
Можливість створення національного професійного театру надихає Кропивницького згуртувати навколо себе однодумців, з якими він починає ставити українські п’єси, дуже популярні на той час.
  
У Бобринці зберігся будинок, де театральна трупа М.Л. Кропивницького починала свою театральну діяльність, та школа, де вчився М. Кропивницький.  
+
Нова ера українського театру розпочалася з постановки безсмертної «Наталки Полтавки».
  
У 1972  році у Бобринці встановлено пам’ятник М.Л. Кропивницькому.
+
За словами Миколи Садовського, «перша вистава була цілковитий, загальний тріумф». Українські вистави йшли у Кременчуці протягом місяця. Місцеві шанувальники українського театрального мистецтва побачили спектаклі «Дай серцеві волю, заведе у неволю» Кропивницького, «Сватання на Гончарівці», «Шельменко-денщик» і «Щира любов» Квітки-Основ’яненка, «Гаркуша» Стороженка, «Кум-мірошник, або Сатана в бочці» Дмитренка, «Як ковбаса та чарка, то минеться й сварка» Старицького та інші. А перед самим Різдвом того ж 1881 року відбулися короткотривалі виступи в Харкові, Полтаві і знову в Кременчуці.
  
Фото. На фасаді театру ім. Лесі Українки в Києві є меморіальна дошка з силуетом Кропивницького і словами: «В цьому будинку 10 січня 1882 року під керівництвом великого артиста і драматурга М.Л.Кропивницького відбувся перший виступ українського професійного театру» (скульптор І. Гончар).
+
Якісно новий етап у розвитку вітчизняного театрального мистецтва розпочався у жовтні 1882 року, коли в Єлисаветграді Марко Лукич створив трупу, якій судилося стати славою і гордістю України. Трупа мала назву «Товариство акторів». Ця подія ознаменувала настання золотого віку національного театру, його українізації та початку відокремлення від імперського впливу. Разом зі своєю трупою Кропивницький створив школу акторської та режисерської майстерності, яка підняла український театр на значно вищий щабель професіоналізму.
  
Фото. 2 жовтня 1982 року у Кіровограді відкрито Меморіальний музей М.Л.Кропивницького.
+
До складу Товариства акторів увійшли такі згодом відомі майстри сцени, учні Кропивницького, як Микола Садовський, Марія Заньковецька, Віра Вірина, Іван Загорський, Леонід Манько та інші.
  
Фото. 26 квітня 2010 року, у Кіровограді, на будинку, де мешкав М.Л. Кропивницький було встановлено меморіальну дошку.
+
Згодом до товариства приєдналися Ганна Затиркевич-Карпинська, Панас Саксаганський, Іван Карпенко-Карий, Марія Садовська-Барілотті та інші.
  
Одну з вулиць Кіровограда названо ім’ям М.Л. Кропивницького.
+
27 жовтня 1882 року на сцені зимового театру Тромбицького відбулася прем’єра вистави «Наталка Полтавка» за твором Івана Котляревського. У цьому спектаклі в ролі Наталки дебютувала на професійній сцені майбутня зірка української сцени Марія Заньковецька.
  
 +
Вже після перших спектаклів було зрозуміло, що трупа Кропивницького – прекрасно злагоджений ансамбль з великими потенціалом. Усі вистави трупи незмінно користувались великою популярністю.
  
 +
Трупа Кропивницького стала символом нового етапу у розвитку національного театру. Сучасники назвали її Театром корифеїв. Цей театр дав поштовх для подальшого розвитку української культури, відіграв визначну суспільно-політичну роль в житті українців, став однією з духовних підвалин України.
  
==Бібліографія==
+
1882 рік був досить плідним для Кропивницького-драматурга. Окрилений успіхом молодого українського театру, письменник завершив кілька нових п’єс: «Глитай, або ж Павук», «Доки сонце зійде, роса очі виїсть», «По ревізії», «Лихо не кожному лихо, а іншому й талант».
<p aligh="right">   
+
 
'''“Батько українського театру.”'''<br />
+
1880-1890-ті – роки творчого тріумфу Кропивницького. У цю добу він заснував чотири першокласні драматичні трупи (в тому числі славнозвісний Театр корифеїв), постійно подорожував з гастролями по Україні та інших регіонах тодішньої країни, разом зі своїми колегами-акторами виступав на підмостках Петербурга, Москви, Варшави, Мінська, Тифліса, Баку, Вільно.
'''Марко Лукич Кропивницький.'''</p>
+
 
 +
За своє творче життя Кропивницький зіграв понад 500 ролей. Назавжди увійшли в історію театру неперевершені образи Бичка («Глитай, або ж Павук» у власній однойменній п’єсі), Виборного («Наталка Полтавка» І. Котляревського), Тараса Бульби («Тарас Бульба» М. Гоголя) та багато інших у виконанні Марка Лукича.
 +
 
 +
Акторські можливості Кропивницького вражали сучасників. Він міг грати дві-три ролі в одному спектаклі, перевтілюючись так, що його прозвали Перевертнем. Мінялось усе: голос, інтонації, міміка, жести, здавалось, що навіть зріст ставав іншим… Достовірність кожної ролі була надзвичайною.
 +
 
 +
За п’ятдесят років творчої роботи Кропивницький написав більше сорока драматичних творів різного жанру. Плідно продовжуючи традиції своїх попередників – І. Котляревського, Г. Квітки-Основ’яненка, Т. Шевченка, він створив реалістичні картини життя пореформеного селянства, показав гострі соціальні суперечності.
 +
 
 +
Помітний слід у національній культурі залишив Кропивницький-композитор, який написав музику до кількох своїх п’єс – «Невольник», «Пошились у дурні», «Вій», «Івасик-Телесик», «По щучому велінню»; створив низку пісень – «За сонцем хмаронька пливе» (слова Т.&nbsp;Шевченка), «Де ти бродиш, моя доле» (слова С. Писаревського). Деякі пісні Марко Лукич створив на основі власних поезій. Це «Ревуть-стогнуть гори-хвилі», «Удовиця», «Чи я тобі не вродливий», романс «Соловейко». Йому належить музичне оформлення оперети «Зальоти соцького Мусія».
 +
 
 +
Марко Лукич мав непересічний талант співака. За словами письменника Скитальця, «У нього, як у Шаляпіна, було все: різноманітний сценічний талант від трагічних ролей до високо комічних, велика музикальність, сценічна зовнішність і багатий голос, який у співі нагадував почасти голос Юрія Шакуло. У співочих ролях у нього поєднувалися першокласний артистичний талант з чудовими голосовими засобами й іншими даними його щедро обдарованої натури».
  
 +
Сучасники митця добре розуміли, якою потужною багатогранною особистістю був Кропивницький. Мабуть, саме тому український композитор Данило Крижанівський одну з найкращих своїх пісень – «Реве та стогне Дніпр широкий» (на слова Т. Шевченка) – присвятив Марку Лукичу, який став першим її виконавцем.
  
 +
Марко Лукич був ще й талановитим художником, який самотужки виготовляв декорації для вистав. Знаний український публіцист, видавець, громадський діяч, меценат Євген Чикаленко згадував: «Вперше я побачив М. Кропивницького не як актора, а як маляра. Панас Саксаганський якось повів мене в клюбі на сцену і там я побачив, як Кропивницький малював декорації. Зблизька це була якась ляпанина, а здалеку, при вечірнім освітленні, чудово виглядала сільська хата над річкою з зеленим садком та вербами над водою».
  
'''Основні видання творів М. Л. Кропивницького'''
+
Другою дружиною Марка Лукича стала Надія Василівна Гладущенко (1859-1922), лікарка за професією, яка знала кілька мов, писала прозу. Повінчалася пара в Новочеркаську в 1887 році.
 +
Театральне міжсезоння Кропивницький з дружиною проводив у Єлисаветграді, в будинку Марфи Зайковської – тітки першої дружини корифея, яка виховувала дітей драматурга (Костянтина та Марію). Там Надія народила доньку Олександру (1888 – 1969).
  
Полный сборник творив [Текст] / М.Л.Кропивницький. - 3-е вид. - Харьков : Тип. И.М.Варшавчика, 1895. - 384 с. : 2 вкл.л
+
У 1890 році, в зеніті слави, драматург оселяється на хуторі Затишок під Харковом. Обійстя знаходилось у мальовничій місцині. У садибі постійно гостювали друзі та знайомі митця.
  
Твори [Текст] / Марко Кропивницький,; Ред., вступ. ст. та прим. П. Руліна. - Харків : Держвидав України, 1929 - 1931. - (Б-ка українських класиків)<br />
+
У Затишку в родині Кропивницьких народилося ще двоє дітей – син Володимир (1892-1977) та донька Ольга (1894-1967).
Т.1. - 1929. - 296,[1] с. : 1 арк. Портр<br />
 
Т.2. - 1929. - 282,[2] с. : 1 арк. портр <br />
 
Т.3. - 1930. - 334,[2] с. : 1 арк. Портр<br />
 
Т.4. - 1930. - 345,[2] с. : 1 арк. Портр<br />
 
Т.5. - 1931. - 424,[4] с.<br />
 
Т.6. - 1931. - 399,[2] с.<br />
 
Т.7. - 1930. - 376,[2] с. : 1 арк. Портр
 
  
 +
Одним з улюблених занять Марка Лукича було садівництво. Господар Затишку вирощував найкращі сорти яблук, груш, черешень, винограду.
  
Вибрані твори [Текст] : драма / Марко Лукич Кропивницький. - К. : Дніпро, 1977. - 301 с.
+
Іншою великою пристрастю Кропивницького було полювання. Він мав чудову колекцію старовинних і сучасних на той період рушниць та чимало мисливських собак. Взимку разом із синами та гостями драматург полював на зайців і лисиць, влітку – на вальдшнепів, куріпок, дрохв і качок.
  
Вибрані п’єси [Текст] : драма / Марко Кропивницький, Вступна ст. і приміт. П. М. Сіренка, Худ. О. І. Мікловда. - К. : Мистецтво, 1977. - 365,[2] с. : іл. - (Шкільна б-ка)
+
Марко Лукич з великим задоволенням рибалив, фотографував, а вечорами сідав за невелику стареньку фісгармонію і награвав на ній прелюдії та хорали Баха.
  
Вибрані п’єси [Текст] : драма / Марко Кропивницький, Вступна ст. і приміт. П. М. Сіренка, Худ. О. І. Мікловда. - К. : Мистецтво, 1984. - 221 с. : іл, портр. - (Шкільна б-ка)
+
Затишок для Кропивницького був своєрідною оазою. Тут він і відпочивав душею, і набирався натхнення для творчості. У себе на хуторі драматург написав понад двадцять п’єс, серед яких «Олеся», «Замулені джерела», «Титарівна» (за Т. Шевченком), «Супротивні течії», «Конон Блискавиченко», «Мамаша», «Розгардіяш», «Скрутна доба», «Старі сучки й молоді парості», «Зерно і полова», «Страчена сила» та інші.
  
Драматичні твори [Текст] : драма / Марко Кропивницький, ; Упоряд. і прим. В.М. Івашкова; Вступ. ст. Л.З. Мороз. - К. : Наук. думка, 1990. - 601, [2] с. : порт. - (Б-ка української літератури Дожовтнева українська література)
+
На хуторі письменник перекладав твори Гоголя, Некрасова, Шекспіра, Мольєра, працював над своїми мемуарами, звідси виїздив на гастролі до багатьох українських і російських міст (Харкова, Полтави, Києва, Катеринослава, Одеси, Санкт-Петербурга, Москви, Саратова), відкрив у себе на хуторі початкову школу з українською мовою навчання.
 
П'єси [Текст] / Марко Лукич Кропивницький,; Упоряд. та авт. приміт. В.М.Івашків; Вступ. ст. Р.Я.Пилипчука; Іл. К.О.Музики. - К. : Дніпро, 1990. - 445,[2] с. : іл. - (Б-ка української класики "Дніпро").
 
  
'''Література про життя і діяльність'''
+
Однією з маловідомих сторінок діяльності Кропивницького в останні роки життя є організація ним першого на теренах Російської імперії дитячого театру. У 1907 році для цього театру драматург написав п'єси «Івасик Телесик» і «По щучому велінню». На вистави в Затишок приходили діти й дорослі з навколишніх сіл. Після вистав усім дітям роздавали гостинці.
  
 +
У січні 1910-го в столичному журналі «Театр и искусство» було надруковано інформацію про успішні виступи малолітніх аматорів: «Дитячий театр Марка Кропивницького – явище безпрецедентне, оскільки акторами у його дитячому театрі були діти. Нічого подібного ніколи не було в історії не тільки української, а й європейської культури».
  
Корифеї українського театру [Текст] : Матеріали про діяльність театру корифеїв / Упоряд., вступна ст., приміт. І.О.Волошина. - К. : Мистецтво, 1982. - 30
+
Незважаючи на тяжку недугу – глухоту та головні болі, в останні роки життя Марко Лукич продовжував працювати, час від часу виступаючи у складі професійних театральних труп Суслова, Колесніченка, Прохоровича, Сабініна, Волика.
  
Смоленчук Микола Кузьмич Ой літав орел : [Про життєвий і творчий шлях основоположника укр. проф. театру М.Л. Кропивницького: Іст. роман] / Микола Смоленчук,. - Одеса : Маяк, 1969. - 28
+
21 квітня 1910 року, повертаючись з гастролей з Одеси, Марко Лукіч Кропивницький помер у потязі від крововиливу в мозок. Поховали драматурга у Харкові, на старому цвинтарі біля церкви Усікновення глави Іоанна Предтечі. Сьогодні на місці цвинтаря – Молодіжний парк, проте могила корифея збереглася. На ній стоїть бронзове погруддя Марка Лукича, створене скульптором Федором Балавенським і відкрите у 1914 році.
  
Куценко Л.В. Сучасники Марка Кропивницького [Текст] : Серед книг / Л. В. Куценко // Народне слово. - 1991. - 29 березня
+
Марко Кропивницький як драматург, актор, режисер, засновник першого національного професійного театру залишив помітний слід в історії вітчизняної культури. Проте неабияка його заслуга і в більш широкому, національному контексті. Відчуваючи загрозу знищення українського народу як етносу, тобто небезпеку розчинення його в панівній нації, Кропивницький, як ніхто інший, своїм палким словом намагався розбудити національну самосвідомість українців, закликав їх до збереження рідної мови й культури. Його п’єси разом із п’єсами Михайла Старицького та Івана Карпенка-Карого дали значний імпульс для подальшого розвитку всієї вітчизняної драматургії та національного театру.
  
Куценко Л.В. Історія одного вірша [Текст] : Антологія рідного краю / Л. В. Куценко // Думка. - 1995. - 7 квітня. - С. 8
+
==Пам’ять==
  
Ярош В. Як Кропивницький своє дворянство шукав [Текст] / В. Ярош // Степ. - 1996. - №2-3. - С. 29-34
+
27 жовтня 1882 року в Єлисаветграді (нині м. Кропивницький Кіровоградської області) було засновано перший український професійний театр, який з 1940 року носить ім’я його організатора – М.Л. Кропивницького.
  
Пилипчук Р. "Нам тут, межи москалями, не геть-то радісно й корисно..." [Текст] : Соломія Крушельницька і Марко Кропивницький / Р. Пилипчук // Літературна Україна. - 1997. - 25 вересня. - С. 7
+
У 1914році на могилі М.Л. Кропивницького встановлено погруддя (скульптор Ф.П. Балавенський).
  
Батько українського театру 22 травня - 160 років з дня народження М.Л.Кропивницького (1840 - 1910) [Текст] // Календар знаменних і пам'ятних дат. - 2000. - 2 кв. - С. 75-77
+
29 червня 1965 р. село Бежбайраки Новоукраїнського району Кіровоградської області, в якому народився драматург, перейменовано на Кропивницьке.
  
Безбородов А. Остання зустріч із земляцтвом [Текст] / А.Безбородов // Честь хлібороба. - 2000. - 19 вересня. - С. 2
+
1982 року до 100-річчя Театру корифеїв у селі Кропивницьке Новоукраїнського району Кіровоградської області встановили пам’ятний знак та меморіальну дошку з таким текстом: «В цьому селі народився М.Л. Кропивницький (1840-1910) – видатний актор, режисер і драматург, основоположник українського Театру корифеїв» (архітектор В. Візняк).
  
З нагоди 160-річчя Марка Кропивницького [Текст] // Народне слово. - 2000. - 25 травня. - С. 1
+
1965 року в СРСР до 125-річчя від дня народження М.Л. Кропивницького випустили поштову марку із серії «Письменники нашої Батьківщини».
  
Вієвський В. Своєрідність жанру водевілю І.П.Котляревського та М.Л.Кропивницького [Текст] / В.Вієвський // Наукові записки.- Випуск ХХУІІ .- Серія Філологічні науки (літературознавство)-. - Кіровоград : РВЦ КДПУ ім.В.Винниченка, 2000. - С. 62-68
+
1968 року біля Кіровоградського обласного українського музично-драматичного театру імені М.Л.&nbsp;Кропивницького встановлено пам’ятник Марку Лукичу (скульптор Е.М. Кунцевич).
  
Самборська І. З плеяди корифеїв [Текст] : До 100-річчя з дня народження Марка Кропивницького / І.Самборська // Честь хлібороба. - 2000. - 23 травня. - С. 2
+
У м. Бобринець Кіровоградської області зберігся будинок, де аматорський театральний гурток, очолюваний Марком Кропивницьким, розпочав діяльність, та приміщення повітової школи, де вчився майбутній драматург.
  
Шурапов В. ...У реєстрації відмовити [Текст] : До 160-річчя М.Л.Кропивницького / В.Шурапов // Вечірня газета. - 2000. - 2 червня. - С. 7
+
1965 року на фасаді колишньої повітової школи встановлено меморіальну дошку з написом: «В цьому будинку в 60-х роках ХІХ століття навчалися у повітовій школі корифеї українського театру М.Л. Кропивницький та І.К. Тобілевич (Карпенко-Карий)».
  
Новиков А. Тема національного відродження України в духовній спадщині М.Кропивницького [Текст] / А.Новиков // Дивослово. - 2001. - N 2. - С. 17-1
+
1972 року в м. Бобринець Кіровоградської області становлено пам’ятник М.Л. Кропивницькому (скульптор О.Ф. Канаєв).
  
Новиков А. Дитячі п"єси-казки Марка Кропивницького [Текст] / А.Новиков // Початкова школа. - 2001. - № 5 . - С. 54-55
+
На фасаді Національного академічного драматичного театру імені Лесі Українки в Києві є меморіальна дошка з силуетом Марка Кропивницького і текстом: «В цьому будинку 10 січня 1882 року під керівництвом великого артиста і драматурга М.Л. Кропивницького відбувся перший виступ українського професійного театру» (скульптор І. Гончар).
  
Матівос Ю. "Публіка дуже любила його..." [Текст] : До 120-річчя театру корифеїв / Ю.Матівос // Кіровоградська правда. - 2001. - 31 липня. - С. 3
+
2 жовтня 1982 року з нагоди 100-річчя з дня заснування Театру корифеїв у м. Кіровограді Кіровоградської області (нині м. Кропивницький) було відкрито Меморіальний музей М.Л. Кропивницького.
  
Чорна Т. Розвиток українського театру, архітектури та живопису у другій половині ХІХ ст. [Текст] / Чорна Т. // Історія України. - 2001. - березень. - С. 10
+
22 вересня 1978 року в м. Кіровограді Кіровоградської області (нині м. Кропивницький), на будинку, де мешкав М.Л. Кропивницький, було встановлено меморіальну дошку.
  
Новиков А. Звертаючись до духовного батька [Текст] : Шевченківський контекст творчості Марка Кропивницького / А. Новиков // Українська мова і література в школі. - 2002. - № 3. - С. 76-82
+
До 100-річчя Театру корифеїв (1982) одну з вулиць м. Кіровограда Кіровоградської області (нині м. Кропивницький) названо ім’ям М.Л.&nbsp;Кропивницького.
  
Новиков А. Маловідомі сторінки з творчого доробку М.Кропивницького [Текст] / А. Новиков // Дивослово. - 2002. - № 6. - С. 5-7
+
14 липня 2016 року згідно із законом про декомунізацію Верховна Рада України перейменувала місто Кіровоград на Кропивницький.
  
Відкриття в Кіровограді пам'ятника М.Л.Кропивницькому [Текст] // Кіровоградська правда. - 2003. - 24 травня. - С. 1
+
20 листопада 2018 року Верховна Рада України перейменувала Кіровоградський район на Кропивницький район Кіровоградської області.
  
Гурина Л. Драматургия памяти / Гурина Л. // Репортер. - 2003. - 26 мая. - С. 4
+
==Фотогалерея==
  
Куманський Б. Батькові українського театру [Текст] / Б. Куманський // Народне слово. - 2003. - 24 травня. - С. 1
+
<gallery>
 +
Файл:KropyvnytskyiML2.jpg|Марко Кропивницький в молоді роки
 +
Файл:KropyvnytskyiML3.jpg|Марко Кропивницький з дружиною Олександрою та прийомним сином Костянтином
 +
Файл:KropyvnytskyiML4.jpg|Єлисаветградський Зимовий театр, на сцені якого 27 жовтня 1882 року відбулась перша вистава Товариства українських артистів під орудою М.Л. Кропивницького («Наталка-Полтавка» І.&nbsp;Котляревського)
 +
Файл:KropyvnytskyiML5.jpg|Трупа Марка Кропивницького, створена в Єлисаветграді. 1882&nbsp;р.
 +
Файл:KropyvnytskyiML6.jpg|Марко Кропивницький в ролі Тараса Бульби в однойменній виставі за твором М. Гоголя
 +
Файл:KropyvnytskyiML7.jpg|Трупа Марка Кропивницького.<br>1890-і&nbsp;рр.
 +
</gallery>
  
Орел С. Марко Лукич знову на своєму подвір"ї [Текст] / С. Орел // Вечірня газета. - 2003. - 23 травня. - С. 2
 
  
Мельник Б. За часів репресій було знищено майже весь рід Старицьких [Текст] / Мельник Б. // Сільська школа. - 2003. - 4 листопада. - С. 5
 
  
Несен А. Дім Кропивницького [Текст] / Несен А. // Елисаветградские ведомости. - 2004. - 21 мая. - С. 1
+
<gallery>
 +
Файл:KropyvnytskyiML8.jpg|Марко Кропивницький з родиною на хуторі Затишок. 1900-і рр.
 +
Файл:KropyvnytskyiML9.jpg|Могила М.Л.&nbsp;Кропивницького . Харків, Міський парк)
 +
Файл:KropyvnytskyiML10.jpg|Ювілейна марка, випущена до 125-річчя від дня народження М.Л. Кропивницького (1965)
 +
Файл:KropyvnytskyiML11.jpg|Пам’ятник М.Л.&nbsp;Кропивницькому в м.&nbsp;Кропивницькому (1968, скульптор Е.М.&nbsp;Кунцевич)
 +
Файл:KropyvnytskyiML12.jpg|Пам’ятник М.Л.&nbsp;Кропивницькому в м.&nbsp;Бобринець Кіровоградської області (1972, скульптор О.Ф.&nbsp;Канаєв)
 +
Файл:KropyvnytskyiML13.jpg|Меморіальний музей М.Л.&nbsp;Кропивницького в м. Кропивницькому, 1982
 +
</gallery>
  
Новиков А. Марко Кропивницький і українське театральне мистецтво [Текст] / А. Новиков // Дивослово. - 2004. - №2. - С. 14-17
+
==Бібліографія==
  
Черняк Н. Учні Кропивницького [Текст] / Черняк Н. // Елисаветградские ведомости. - 2004. - 6 февраля. - С. 6
+
'''Твори М.Л. Кропивницького'''
  
Батько українського театру [Текст] // Кіровоградська правда. - 2005. - 4 червня. - С. 4
+
Кропивницький М. Л. Полный сборник творив / М. Л. Кропивницький. – 3-е вид. – Харьков : Тип. И. М. Варшавчика, 1895. – 384 с. : 2 вкл. л.
  
Грицайова О. Видатному землякові - 165 років [Текст] : Ювілеї / Грицайова О. // Народне слово. - 2005. - 11 червня. - С. 2
+
Кропивницький, Марко Лукич. Твори / Марко Кропивницький ; Ред., вступ. ст. та прим. П. Руліна. – Харків : Держвидав України, 1929-1931. – (Б-ка українських класиків).
  
Макаров А. Хулиганы обрушили театральный занавес так, что перекладина упала прямо на голову ведущего артиста труппы и ее режиссера - Марка Кропивницкого [Текст] / А. Макаров // Факты. - 2005. - 19 мая. - С. 12
+
Т.1. – 1929. – 296,[1] с. : 1 арк. портр.
  
Макогон В. Батькові українського театру [Текст] : До 165-річчя з дня народження М.Л.Кропивницького / В. Макогон // Культура і життя. - 2005. - 18 травня. - С. 4
+
Т.2. – 1929. – 282,[2] с. : 1 арк. портр.
  
Нащадки і спадкоємці М.Кропивницького [Текст] // Кіровоградська правда. - 2006. - 27 травня. - С. 4
+
Т.3. – 1930. – 334,[2] с. : 1 арк. портр.
  
Полянецька Г. Корифеї української сцени [Текст] / Г. Полянецька // Ятрань. - 2006. - № 6. - С. 145-150
+
Т.4. – 1930. – 345,[2] с. : 1 арк. портр.
  
Тобілевич В. На меморіальних дошках зазначено... [Текст] : Театру корифеїв - 125 / Тобілевич В. // Народне слово. - 2006. - 8 червня. - С. 3
+
Т.5. – 1931. – 424,[4] с.
  
Черняк Н. Він написав "Реве та стогне..." [Текст] / Черняк Н. // Молодіжне перехрестя. - 2006 . - 23 листопада. - С. 4
+
Т.6. – 1931. – 399,[2] с.
  
Шурапов В. "Наша сцена вам не до чмиги..." [Текст] : Театру корифеїв - 125 / В. Шурапов // Народне слово. - 2006. - 19 жовтня. - С. 3
+
Т.7. – 1930. – 376,[2] с. : 1 арк. портр.
  
Галицький М. До дня народження корифея [Текст] / Галицький М. // Народне слово. - 2007. - 26 травня. - С. 1
+
Кропивницький, Марко Лукич. Твори : в 6-и т. / Марко Кропивницький ; упоряд., авт. приміт. П. П. Перепелиця, авт. передм. І. І. Пільгук. – К. : Держлітвидав України, 1958 – Т. 1. – 573 [3] с. портр., іл.
  
Галицький М. Від внука Марка Лукича / М. Галицький // Народне слово. - 2007. - 6 вересня. - С. 3
+
Кропивницький, Марко Лукич. Твори : в 6-и т. / Марко Кропивницький ; упоряд. П. П. Перепелиця. – К. : Держлітвидав України, 1958 – Т. 2. – 539 с. : іл.
  
Голованова В. Митці нашого краю / В. Голованова // Знам'янські вісті. - 2007. - 21 листопада. - С. 4
+
Кропивницький, Марко Лукич. Твори : в 6-и т. / Марко Кропивницький ; ред. О. І. Білецький, упоряд., авт. прим. П. П. Перепелиця. – К. : Держлітвидав України, Т. 3. – 1959. – 359 с. : іл.
  
Зірка першої величини [Текст] : Театру корифеїв - 125 // Народне слово. - 2007. - 17 квітня. - С. 3
+
Кропивницький, Марко Лукич. Твори : в 6-и т. / Марко Кропивницький ; упоряд., авт. прим. П. П. Перепелиця, ред. О. І. Білецький. – К. : Держлітвидав України, Т. 4. – 1959. – 379 с. : іл.
  
Кропивницький І. "Реве та стогне Дніпр широкий" : Першоджерела / І. Кропивницький // Сільські вісті. - 2007. - 7 серпня. - С. 4
+
Кропивницький, Марко Лукич. Твори : в 6-и т. / Марко Кропивницький ; упоряд., авт. прим. П. П. Перепелиця, ред. О. І. Білецький. – К. : Держлітвидав України, Т. 5. – 1959. – 631 с. : іл.
  
Кропивницький І. Так народилася безсмертна пісня / І. Кропивницький // Освіта України. - 2007. - 14 вересня. - С. 8; Народне слово.- 2007- 18 вересня.- С.7
+
Кропивницький, Марко Лукич. Твори : в 6-и т. / Марко Кропивницький ; упоряд., авт. прим. П. П. Перепелиця, ред. О. І. Білецький. – К. : Держлітвидав України, Т. 6 : Нариси та вірші. – 1960. – 671 с. : іл. – Бібліогр. с. 655-662.
  
Нікітенко Н. Святе почуття Мадонни / Н. Нікітенко // Культура і життя. - 2007. - 1 серпня. - С. 4
 
  
Новиков А. Кропивницький на Харківщині [Текст] : Театру корифеїв - 125 / А. Новиков // Народне слово. - 2007. - 15 лютого. - С. 3
+
'''Література про життя і діяльність'''
  
Новиков А.О. Марко Кропивницький: з останньої сторінки життя і творчості / А. О. Новиков // Вивчаємо українську мову і літературу. - 2007. - № 35. - С. 11-
+
Гольник, Оксана Олександрівна. В пошуках Марка Кропивницького / О. О. Гольник. – Кропивницький : Імекс-ЛТД, 2020. – 207 [1] с. : фото. – Загол. обкл. : В пошуках голосу Марка Кропивницького. – Бібліогр. с. 202-203.
  
Шевченко С. Бобринецька сторінка майстрів сцени : Театру корифеїв - 125 / С. Шевченко , К. Корж // Народне слово. - 2007. - 18 грудня. - С. 3
+
Івашків, Василь. Марко Кропивницький (1840-1910). Нарис життя і творчості / В. Івашків ; М-во освіти і науки України, Львівський нац.. ун-т ім. І. Франка, Кафедра укр. фольклористики ім. Філарета Колесси. – Львів : Львівський національний університет ім. І. Франка, 2020. – 135, [1] c. – Бібліогр. с 134-135.
  
Шурапов В. Сторінки старого щоденника : Театру корифеїв - 125 / В. Шурапов // Народне слово. - 2007. - 15 листопада. - С. 3
+
Йосипенко, М. Й. Марко Лукич Кропивницький / М. Й. Йосипенко. – К. : Держвидав, 1958. – 322 с.
  
Шурапов В. Феномен Марка Кропивницького : 125-річчя Театру корифеїв / В. Шурапов // Кіровоградська правда. - 2007. - 9 листопада. - С. 3 ; Кіровоградська правда. - 2007. - 27 листопада. - С. 7 ; Кіровоградська правда. - 2007. - 4 грудня. - С. 6
+
Киричок, Петро Максимович. Марко Кропивницький [] : Нарис життя і творчості / Петро Киричок. – К. : Дніпро, 1985. – 150 с. – (Сер. «Літературні портрети»).
  
Матівос Ю. Тіні забутих корифеїв / Ю. Матівос // Кіровоградська правда. - 2008. - 19 лютого. - С. 5
+
Корифеї українського театру : матеріали про діяльність театру корифеїв / упоряд., вступна ст., приміт. І. О. Волошина. – К. : Мистецтво, 1982. – 307 [2] c. : іл.
  
Новиков А. Вечера на хуторе близ ... печали [Усадьбу отца украинского театра продают с молотка] / А. Новиков // Зеркало недели. - 2008. - 1 ноября. - С. 17
+
Кропивницький, Володимир Маркович. Із сімейної хроніки Марка Кропивницького : спогади про батька / Володимир Кропивницький ; авт. передм. В. О. Сахновський-Панкєєв ; авт. приміт. Петро Перепелиця. К. : Мистецтво, 1968. – 214 с. : іл. – Бібліогр. в підрядк. прим.
  
Новиков А. Галерея портретів "нових людей" у драматургії Марка Кропивницького / А. Новиков // Дивослово. - 2008. - № 5. - С. 44-47
+
Марко Лукич Кропивницький : збірник статей, спогадів і матеріалів / укл.: П. Долина, П. Перепелиця. – К. : Мистецтво, 1955. – 529 [2] c. : портр., фото.
  
Новиков А.О. Образ Марка Кропивницького у художній літературі / А. О. Новиков // Вивчаємо українську мову та літературу. - 2008. - № 3, січень. - С. 36-37
+
Новиков, Анатолій Олександрович. Марко Кропивницький і Харківщина : розвідки, гіпотези, документи / Анатолій Новиков. – Харків : Майдан, – 2000. – 181 [3] c., : фото. – Бібліогр. с. 176-182.
  
Шевченко С. Сценічна Катерина: від Балтії до Причорномор’я / С. Шевченко // Народне слово. - 2008. - 8 березня. - С. 2
+
Новиков, Анатолій Олександрович. Українська театр і драматургія : від найдавніших часів до початку XX ст. : монографія / Анатолій Новиков. – Х. : Харківське історико-філологічне товариство, 2015. – 411 [1] с. : фото. – Бібліогр. с. 389-397. – Покажч. Імен с. 398-408.
  
Концерт серед степу : З Маркових різдвяних оповідок / І. Кропивницький // Народне слово. - 2008. - 5 січня. - С. 2 ; Літературна Україна. - 2009. - 1 січня. - С. 6
+
Новиков, Анатолій Олександрович. Учитель корифеїв : Життя Марка Кропивницького / А. О. Новиков. – Харків : ХІФТ, 2019. – 248 с. : портр., фото. – Бібліогр. : с. 243-244.
  
Матівос Ю. Небіж Кобзаря у колі корифеїв : До 155-річчя від дня народження Й.В.Шевченка / Ю. Матівос // Кіровоградська правда. - 2009. - 14 квітня. - С. 7
+
Смоленчук, Микола Кузьмович. Ой літав орел : [про життєвий і творчий шлях основоположника укр. проф. театру М. Л. Кропивницького: іст. роман] / Микола Смоленчук. – Одеса : Маяк, 1969. – 281 [2] c. : 9 арк. іл., порт., карт. і факс.
  
Галушко О. З днем народження тебе, музею! [Текст] / О. Галушко // Честь хлібороба. - 2009. - 17 листопада. - С. 3
+
Смоленчук, Микола Кузьмич. Марко Кропивницький і його рідний край / Микола Смоленчук. – К. : Мистецтво, 1971. – 74 [2] c. : 1 арк. порт., 9 арк. фото.
  
Семененко В. Виставка, зібрана з великою любов`ю / В. Семененко // Зоря. - 2009. - 4 квітня. - С. 7
+
Смоленчук, Микола Кузьмич. Степи полинові : біографічна повість: [про життєвий і творчий шлях основоположника укр. проф. театру Марка Кропивницького] / Микола Смоленчук. – К. : Радянський письменник, 1961. – 242 [2] c. : іл.
  
Галицький М. Геній української сцени [Текст] : До 170-ї річниці народження Марка Кропивницького / М. Галицький // Народне слово. - 2010. - 20 травня. - С.  
+
Спогади про Марка Кропивницького : збірник / упор.: П. П. Перепелиця, В. П. Ярош. – К. : Мистецтво, 1990. – 215 [1] с. : порт.
Гіптерс З. Марко Кропивницький і західноукраїнська інтелігенція у справі економічної освіти дітей і дорослих другої половини ХІХ - початку ХХ ст. [Текст] / З. Гіптерс // Українська мова і література в школі. - 2010. - № 7. - С. 11-16
 
  
Голобородько К. Свято науки у Глухівському національному [Текст] / К. Голобородько // Українська мова і література в школі. - 2010. - № 7. - С. 2-3
+
Тобілевич, Софія Віталіївна. Корифеї українського театру : Портрети. Спогади / Софія Тобілевич ; ред, авт. передм. та приміток О.&nbsp;Борщаговський. – К. : Мистецтво, 1947. – 112 [2] с. : портр., іл.
  
Голобородько К. Вивчення творчості М.Кропивницького в університеті [Текст] : Інтерв`ю доктора філологічних наук, професора, завідувача кафедри української літератури Сумського державного педагогічного університету ім.А.С.Макаренка Л.М.Горболіс / К. Голобородько // Українська мова і література в школі. - 2010. - № 7. - С. 29-30
+
Ярош, Віктор Петрович. Меморіальний музей М. Л. Кропивницького у Кіровограді / Віктор Ярош. – Дніпропетровськ : Промінь, 1990. – 44&nbsp;[2]&nbsp;c. : 4 а. іл.
  
Домчук М. Драматичні аспекти генеалогії Марка Кропивницького в мемуарній спадщині митця [Текст] / М. Домчук // Українська мова і література в школі. - 2010. - № 7. - С. 8-10
 
  
Клочек Г. Про "стратегію і тактику" актуалізації в сучасній українській суспільній свідомості феномену театру корифеїв як важливого націєтворчого чинника [Текст] / Г. Клочек // Українська мова і література в школі. - 2010. - № 7. - С. 36-38
+
'''Публікації про М.Л. Кропивницького в ЗМI
 +
'''
  
Ковпік С. Кропивницький як спадкоємець поетики української драматургії першої половини ХІХ століття [Текст] / С. Ковпік // Українська мова і література в школі. - 2010. - № 7. - С. 17-19
+
Галицький М. Від внука Марка Лукича / М. Галицький // Народне слово. – 2007. – 6 вересня. С. 3.
  
Козлов А. Психопоетика "Автобіографії (за 65 років)" М.Л.Кропивницького [Текст] / А. Козлов // Українська мова і література в школі. - 2010. - № 7. - С. 20-22
+
Галицький М. Геній української сцени : До 170-ї річниці народження Марка Кропивницького / М. Галицький // Народне слово. 2010. – 20&nbsp;травня. С. 7.
  
Макарова Т. Чи може злочин стати запорукою добробуту родини? [Текст] : За п`єсою М.Кропивницького "Страчена сила" / Т. Макарова // Українська мова і література в школі. - 2010. - № 7. - С. 23-25
+
Галицький М. До дня народження корифея / М. Галицький // Народне слово. – 2007. – 26 травня. С. 1.
  
Новиков А. Марко Кропивницький - фундатор нового українського театру [Текст] / А. Новиков // Українська мова і література в школі. - 2010. - № 7. - С. 4-7
+
Галицький Микола. Поєднати у назві минуле і сучасне / Микола Галицький // Народне слово. – 2015. – 30 липня. С. 5.
Пустовіт В. Мемуаристика Марка Кропивницького в колі націєтворчих проблем [Текст] / В. Пустовіт // Українська мова і література в школі. - 2010. - № 7. - С. 26-28
 
  
Романишина Н. Методичний аспект вивчення творчості письменника, відомого одночасно як драматург і прозаїк [Текст] / Н. Романишина // Українська мова і література в школі. - 2010. - № 7. - С. 31-35
+
Галицький М. Слово про велетнів української культури: Марка Кропивницького і Дмитра Яворницького / М. Галицький // Народне слово. – 2012. – 4 жовтня. С. 12.
  
Свято науки в останній гетьманській столиці [Текст] // Вивчаємо українську мову та літературу. - 2010. - № 19-21. - С. 88-93
+
Галицький Микола. Спалене родове гніздо / Микола Галицький // Народне слово. – 2014. – 17 липня. С. 8-9 : фото.
  
Шурапов В. Апостол сцени [Текст] : Минуло 170 років від дня народження фундатора українського професійного театру М.Л.Кропивницького / В. Шурапов // Народне слово. - 2010. - 10 червня. - С. 7
+
Грицайова О. Музичний талант Марка Лукича / О. Грицайова // Наше місто. – 2017. – 1 червня. С. 4.
  
Шевченко С. Дитинство Марка Кропивницького [Текст] / С. Шевченко // Народне слово. - 2010. - 7 грудня. - С. 7
+
Грицайова Олена. Усе, що мав, віддав на розвиток українського театру : До 175-річчя М. Кропивницького / Олена Грицайова // Народне слово. – 2015. – 21 травня. С. 10 : фото.
Матівос Ю. Витязь слова і духу [Текст] / Ю. Матівос // Кіровоградська правда. - 2011. - 13 вересня. - С. 5
 
  
Черняк Н. Від трупи Кропивницького до звукового кіно [Текст] : До 130-річчя першої української професійної трупи / Н. Черняк // Народне слово. - 2011. - 11 серпня. - С. 9
+
Класова Олена. Кропивницький і «Кобзар» / Олена Класова // Первая городская газета. – 2020. – 5 березня. С. 3.
  
Черняк Н. Наймолодший з корифеїв [Текст] : До 130-річчя першої української професійної трупи / Н. Черняк // Народне слово. - 2011. - 1 вересня. - С. 9
+
Кропивницький Ігор. Його життя – духовний подвиг / Ігор Кропивницький // Слово «Просвіти». – 2015. – ч. 19 (14-20 травня). С. 13.
  
Матівос Ю. Гучна слава "Назара Стодолі" [Текст] / Ю. Матівос // Кіровоградська правда. - 2012. - 7 березня. - С. 10
+
Куманський Броніслав. Два велета на перехресті часу / Бронислав Куманський // З перших уст. – 2015. – 28 травня. С. 5.
  
Классова О. Оперета в Єлисаветграді-Кіровограді [Текст] / О. Классова // Народне слово. - 2012. - 8 березня. - С. 9
+
Матівос Ю. Корені родоводу Кропивницьких : до 180-річчя з дня народження Марка Лукича / Ю. Матівос // Наше місто. – 2020. – 14 травня. С. 2.
  
Черняк Н. Він співав у житті і на сцені [Текст] : Назустріч 130-річчю українського театру / Н. Черняк // Народне слово. - 2012. - 31 травня. - С
+
Митрофаненко Ю. «Був у мене Кропивницький – козацька душа : життєві та творчі зв’язки Дмитра Яворницького з корифеями українського театру / Ю. Митрофаненко // Наше місто. – 2016. – 23 червня. С. 3. : фото.
  
 +
Полулях Сергій. Кропивницький про себе / Сергій Полулях // Украина-Центр. – 2023. – 23 сентября. – С. 15.
  
 +
Степанова Ольга. Інший Кропивницький / Ольга Степанова // Украина-Центр. – 2016. – 15 сентября. – С. 10.
  
 
==Web-ресурси==
 
==Web-ресурси==
  
Єлисаветградський абрис. Персони українського театру. Кропивницький, Марко Лукич http://library.kr.ua/kray/abrys/kropyv/
+
[http://library.kr.ua/kray/abrys/kropyv/ Кропивницький Марко Лукич. Персони українського театру.  (ОУНБ ім. Д.І. Чижевського)]
 
 
Читальний зал (повні тексти). Кропивницький, Марко Лукич http://library.kr.ua/elib/kropivnitsky/index.html
 
  
Марко Кропивницький у фотографіях http://library.kr.ua/kray/kropivnickiy/kropuphoto/
+
[https://library.kr.ua/abrys/kropyv/bibl/ Кропивницький Марко. Комплекс бібліографічних покажчиків. (Біобібліографія. ОУНБ ім. Д.І. Чижевського)]
  
Твори Марка Кропивницького в електронній бібліотеці "Відкрита книга" https://sites.google.com/site/openbookclassic/ukraienska-literatura/kropivnickij
+
[https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%80%D0%BE%D0%BF%D0%B8%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D1%86%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9_%D0%9C%D0%B0%D1%80%D0%BA%D0%BE_%D0%9B%D1%83%D0%BA%D0%B8%D1%87 Кропивницький Марко Лукич (Вікіпедія)]
  
Твори Кропивницького в бібліотеці «Українського центру» http://www.ukrcenter.com/Література/19399/Марко-Кропивницький
+
[https://esu.com.ua/article-2121 Кропивницький Марко Лукич (Енциклопедія Сучасної України)]
  
Меморіальний музей М.Л.Кропивницького http://www.regionalmuseum.kr.ua/muz_kr_u.html
+
[https://library.kr.ua/elib/kropivnitsky/  Кропивницький Марко Лукич (Цифрова бібліотека ОУНБ ім. Д.І. Чижевського)]
  
Автореферат диссертации ” П'єса М.Л.Кропивницького "Дай серцеві волю, заведе у неволю" http://www.lib.ua-ru.net/inode/5060.html
+
[http://library.kr.ua/kray/kropivnickiy/kropuphoto/ Марко Кропивницький у фотографіях (ОУНБ ім. Д.І. Чижевського)]
  
Меморіальний музей М.Л.Кропивницького http://www.regionalmuseum.kr.ua/muz_kr_u.html
+
[https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B5%D0%BC%D0%BE%D1%80%D1%96%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D0%B8%D0%B9_%D0%BC%D1%83%D0%B7%D0%B5%D0%B9_%D0%9C._%D0%9B._%D0%9A%D1%80%D0%BE%D0%BF%D0%B8%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D1%86%D1%8C%D0%BA%D0%BE%D0%B3%D0%BE Меморіальний музей М.Л. Кропивницького (Вікіпедія)]

Поточна версія на 12:28, 25 жовтня 2023

Марко Лукич Кропивницький

Дата народження — 22(10).05.1840
Місце народження — с. Бежбайраки, Бобринецький повіт, Херсонська губернія, Російська імперія (нині с. Кропивницьке, Кропивницький район, Кіровоградська область, Україна)
Дата смерті — 21(8).04.1910
Місце смерті — станція Підгородна Херсонської губернії (нині Первомайський район, Миколаївська область, Україна)
Місце поховання — Перше міське кладовище (нині Молодіжний парк) в Харкові

Марко Лукич Кропивницький (22 (10) травня 1840, с. Бежбайраки, Бобринецький повіт, Херсонська губернія, Російська імперія (нині с. Кропивницьке, Кропивницький район, Кіровоградська область, Україна) – 21 (8) квітня 1910, станція Підгородна, Херсонська губернія (нині Первомайський район, Миколаївська область, Україна) – український письменник, драматург, театральний режисер і актор, композитор, засновник українського професійного Театру корифеїв.


Життя і діяльність

...Велику справу зробив Марко Кропивницький. Ми з усією своєю
історією та археологією навряд чи досягли б такої популяризації
української культури, як Марко Лукич Кропивницький зі своїм театром.

Дмитро Яворницький,
український історик, археолог, фольклорист, письменник,
дослідник історії українського козацтва, музеєзнавець

Народився М. Л. Кропивницький у родині управителя поміщицьких маєтків. Його дитинство було тяжким: з п'яти років хлопчик залишився без матері, був на становищі наймита у панів, до яких віддав його батько. Мати покинула сім’ю і з’явилася у житті Марка лише через десять років.

Початкову освіту майбутній письменник здобув у приватній школі шляхтича Рудковського в слободі Олександрівка. Далі було навчання у Бобринецькій повітовій школі, під час якого Марко мешкав у будинку бабусі по материнській лінії Уляни Дубровинської. Дядьки Олексій, Єгор, Микола і Федір були музикально обдарованими людьми, співали в церковнім хорі, любили книги. Вони навчили Марка народних пісень, познайомили з театральним мистецтвом. Після приїзду до Бобринця драматичної трупи Млотковського, бажання виступати на сцені в юнака було таким, що ані перспектива службової кар’єри, ані рішучі протести батька вже не змогли приглушити той потяг.

Після повернення матері Марко приходив до її будинку в Бобринці, де вона вчила його танцювати, грати на скрипці та фортепіано, розучувала з ним різні вокальні партії.

Приїзди артистів збудили творчу ініціативу і у бобринецьких аматорів. Дядько Марка, Микола Дубровинський, організував разом з товаришем, Артемом Ворниковим, у Бобринці театральний гурток, до якого долучив небожа.

Про свої перші аматорські виступи на сцені Марко Лукич згадує так: «Не пам’ятаю, коли я уперше зіграв і яку роль, знаю тільки, що успіх мав надзвичайний».

Аматори ставили «Наталку Полтавку» та «Москаля-чарівника» І. Котляревського, «Шельменка-денщика» та «Сватання на Гончарівці» Г. Квітки-Основ’яненка, «Простака» В. Гоголя та інші.

Виступи на аматорській сцені визначили подальшу долю Кропивницького. Після закінчення з похвальним листом повітової школи (1856) Кропивницький служить на різних посадах в судових установах Бобринця та Єлисаветграда.

Робота в суді не приваблювала творчу натуру Марка Лукича, який не полишав надії продовжити освіту. У 1862-1863 роках юнак, як вільний слухач, відвідує лекції на юридичному факультеті Київського університету Святого Володимира. Провчившись в університеті три семестри, він повертається до Бобринця, де поступає на службу до повітового суду на посаду столоначальника.

Основною причиною повернення став створений акторами Соболєвими (братом і сестрою) театральний гурток, активну участь у роботі якого брав Марко Лукич. Після від'їзду з міста засновників гуртка, Кропивницький фактично стає його керівником. Він пробує свої сили і як актор, і як режисер, і на обох напрямах має величезний успіх.

На 1863 рік припадає початок літературної діяльності Марка Кропивницького. Свій шлях у літературу він розпочав п’єсою «Микита Старостенко, або Незчуєшся, як лихо спобіжить». Згодом, після суттєвої переробки, п’єса отримала назву «Дай серцю волю, заведе в неволю».

У 1868 році Марко Лукич одружується з випускницею Одеської гімназії Олександрою Костянтинівною Вукотич (1851-1880). Олександра, як і її чоловік, захоплювалася театром, з великим успіхом виступала в аматорських виставах.

У 1870 році родина Кропивницьких усиновить підкинутого хлопчика, якого назвуть Костянтином, а в 1875 році у них народиться донька Марія. Шлюб з Олександрою Вукотич триватиме 12 років. У 1880 році вона помре від дифтерії.

У цей час захоплення театром відтісняє на другий план його службову кар'єру. У Бобринці Марко Лукич уперше зустрівся з Іваном Тобілевичем – майбутнім відомим драматургом і актором Карпенком-Карим. Разом вони беруть участь в аматорських виставах.

У період 1863-1864 рр. бобринецькі аматори поставили понад сорок найрізноманітніших вистав, де Кропивницький зарекомендував себе як здібний виконавець – з успіхом грав молодого купця Бородкіна і прикажчика Митю в п'єсах Олександра Островського «Не в свої сани не сідай» та «Бідність не порок». Він був душею творчо-організаційних задумів аматорів і незабаром очолив гурток.

У 1871 році М. Кропивницький остаточно залишає канцелярську службу і стає актором Одеського театру Моркових і Чернишова, в якому з успіхом дебютує у ролі Стецька у виставі «Сватання на Гончарівці» за однойменним твором Г. Квітки-Основ'яненка. Його гру тепло сприйняли глядачі, позитивно оцінила міська преса.

Молодий актор вразив глядачів оригінальною грою, точним розумінням образу. Він пішов проти поширеної традиції – показувати Стецька просто дурнем: грав його без шаржу, майстерно користуючись засобами легкої іронії й народного гумору, сценічної невимушеності й безпосередності. Виконанням ролі Стецька Кропивницький привернув увагу глядачів і критики, примусивши багатьох змінити ставлення до цього образу як до явища лише карикатурного характеру.

На сцені Одеського народного театру Кропивницький грав три роки, набираючись досвіду у таких відомих акторів, як Рибаков, Милославський, Горєв, Берг.

Зимовий сезон 1873-1874 років Марко Лукич закінчував у Харкові, де грав у театрі Колюпанова-Александрова. Тут йому вперше пощастило здійснити постановки таких українських п'єс, як «Ой не ходи, Грицю, та й на вечорниці» і «За Німан іду» Александрова, а також презентувати власну драму «Дай серцеві волю, заведе в неволю».

Досить скоро слава Кропивницького як актора й режисера сягає далеко за межі України, і влітку 1874 року він отримує запрошення від столичного антрепренера Зізеріна поїхати на чолі української трупи до Петербурга. Виступали актори на Крестовському острові, і хоча преса всіляко замовчувала дані про приїзд українців, успіх трупи у простого глядача був величезний.

У лютому 1875-го директриса української галицької трупи Теофілія Романович запрошує Марка Лукича на посаду режисера до першого українського музично-драматичного театру в Галичині «Руська бесіда». За ініціативи Марка Лукича на західноукраїнській сцені були поставлені «Назар Стодоля», «Сватання на Гончарівці», «Шельменко-денщик», «Чорноморський побит». В усіх виставах Кропивницький зіграв головні ролі. Гастролюючи містами Галичини й Буковини, митець, як і під час виступів у Петербурзі, відчув себе посланцем національної культури, а відрізана державним кордоном від Наддніпрянщини місцева публіка мала можливість познайомитися з кращими зразками українського театрального мистецтва.

Після повернення з Галичини восени 1875 року Кропивницький приїздить до Єлисаветграда, де до кінця зимового сезону працює режисером аматорського гуртка, яким керував Іван Тобілевич (Карпенко-Карий).

Саме тоді вперше була зіграна Шевченкова мелодрама «Назар Стодоля», оздоблена знаменитими «Вечорницями» композитора Петра Ніщинського. Марко Лукич виконав у цій виставі роль Хоми Кичатого.

1876 року Кропивницький працює режисером і провідним актором у трупі Ізотова в Катеринославі. Національне театральне мистецтво досягло в ту добу такого рівня, що драматург разом з керівником трупи наважився на створення професійного театру. До колективу запросили акторів, які володіли українською мовою, а репертуар поповнили українськими п’єсами. Однак сміливий задум не вдалося здійснити. У травні 1876 року цар Олександр ІІ підписав сумнозвісний Емський указ, за яким заборонялося друкувати книги українською мовою, викладати нею у початкових школах, влаштовувати концерти та театральні вистави, ввозити на територію Російської імперії книги українською мовою без особливого дозволу.

Заборона української мови тривала п’ять років. У цей час митець змушений був перейти на російський репертуар на сценах Сімферополя, Катеринослава, Харкова, Єлисаветграда, Кременчука та багатьох інших міст. Лише інколи він брав участь у виставах рідною мовою на аматорській сцені.

Дозвіл на постановку українських п’єс на теренах Російської імперії восени 1881 року став важливою віхою в історії українського народу, незважаючи на те, що за відповідним урядовим циркуляром заборонялося «влаштування спеціально малоросійського театру і формування труп для виконання п’єс і сцен виключно на малоруському наріччі».

Про цю важливу новину Кропивницький дізнався у Кременчуці, де у російській трупі Григорія Ошкаренка обіймав посади режисера і провідного актора.

Можливість створення національного професійного театру надихає Кропивницького згуртувати навколо себе однодумців, з якими він починає ставити українські п’єси, дуже популярні на той час.

Нова ера українського театру розпочалася з постановки безсмертної «Наталки Полтавки».

За словами Миколи Садовського, «перша вистава була цілковитий, загальний тріумф». Українські вистави йшли у Кременчуці протягом місяця. Місцеві шанувальники українського театрального мистецтва побачили спектаклі «Дай серцеві волю, заведе у неволю» Кропивницького, «Сватання на Гончарівці», «Шельменко-денщик» і «Щира любов» Квітки-Основ’яненка, «Гаркуша» Стороженка, «Кум-мірошник, або Сатана в бочці» Дмитренка, «Як ковбаса та чарка, то минеться й сварка» Старицького та інші. А перед самим Різдвом того ж 1881 року відбулися короткотривалі виступи в Харкові, Полтаві і знову в Кременчуці.

Якісно новий етап у розвитку вітчизняного театрального мистецтва розпочався у жовтні 1882 року, коли в Єлисаветграді Марко Лукич створив трупу, якій судилося стати славою і гордістю України. Трупа мала назву «Товариство акторів». Ця подія ознаменувала настання золотого віку національного театру, його українізації та початку відокремлення від імперського впливу. Разом зі своєю трупою Кропивницький створив школу акторської та режисерської майстерності, яка підняла український театр на значно вищий щабель професіоналізму.

До складу Товариства акторів увійшли такі згодом відомі майстри сцени, учні Кропивницького, як Микола Садовський, Марія Заньковецька, Віра Вірина, Іван Загорський, Леонід Манько та інші.

Згодом до товариства приєдналися Ганна Затиркевич-Карпинська, Панас Саксаганський, Іван Карпенко-Карий, Марія Садовська-Барілотті та інші.

27 жовтня 1882 року на сцені зимового театру Тромбицького відбулася прем’єра вистави «Наталка Полтавка» за твором Івана Котляревського. У цьому спектаклі в ролі Наталки дебютувала на професійній сцені майбутня зірка української сцени Марія Заньковецька.

Вже після перших спектаклів було зрозуміло, що трупа Кропивницького – прекрасно злагоджений ансамбль з великими потенціалом. Усі вистави трупи незмінно користувались великою популярністю.

Трупа Кропивницького стала символом нового етапу у розвитку національного театру. Сучасники назвали її Театром корифеїв. Цей театр дав поштовх для подальшого розвитку української культури, відіграв визначну суспільно-політичну роль в житті українців, став однією з духовних підвалин України.

1882 рік був досить плідним для Кропивницького-драматурга. Окрилений успіхом молодого українського театру, письменник завершив кілька нових п’єс: «Глитай, або ж Павук», «Доки сонце зійде, роса очі виїсть», «По ревізії», «Лихо не кожному лихо, а іншому й талант».

1880-1890-ті – роки творчого тріумфу Кропивницького. У цю добу він заснував чотири першокласні драматичні трупи (в тому числі славнозвісний Театр корифеїв), постійно подорожував з гастролями по Україні та інших регіонах тодішньої країни, разом зі своїми колегами-акторами виступав на підмостках Петербурга, Москви, Варшави, Мінська, Тифліса, Баку, Вільно.

За своє творче життя Кропивницький зіграв понад 500 ролей. Назавжди увійшли в історію театру неперевершені образи Бичка («Глитай, або ж Павук» у власній однойменній п’єсі), Виборного («Наталка Полтавка» І. Котляревського), Тараса Бульби («Тарас Бульба» М. Гоголя) та багато інших у виконанні Марка Лукича.

Акторські можливості Кропивницького вражали сучасників. Він міг грати дві-три ролі в одному спектаклі, перевтілюючись так, що його прозвали Перевертнем. Мінялось усе: голос, інтонації, міміка, жести, здавалось, що навіть зріст ставав іншим… Достовірність кожної ролі була надзвичайною.

За п’ятдесят років творчої роботи Кропивницький написав більше сорока драматичних творів різного жанру. Плідно продовжуючи традиції своїх попередників – І. Котляревського, Г. Квітки-Основ’яненка, Т. Шевченка, він створив реалістичні картини життя пореформеного селянства, показав гострі соціальні суперечності.

Помітний слід у національній культурі залишив Кропивницький-композитор, який написав музику до кількох своїх п’єс – «Невольник», «Пошились у дурні», «Вій», «Івасик-Телесик», «По щучому велінню»; створив низку пісень – «За сонцем хмаронька пливе» (слова Т. Шевченка), «Де ти бродиш, моя доле» (слова С. Писаревського). Деякі пісні Марко Лукич створив на основі власних поезій. Це «Ревуть-стогнуть гори-хвилі», «Удовиця», «Чи я тобі не вродливий», романс «Соловейко». Йому належить музичне оформлення оперети «Зальоти соцького Мусія».

Марко Лукич мав непересічний талант співака. За словами письменника Скитальця, «У нього, як у Шаляпіна, було все: різноманітний сценічний талант від трагічних ролей до високо комічних, велика музикальність, сценічна зовнішність і багатий голос, який у співі нагадував почасти голос Юрія Шакуло. У співочих ролях у нього поєднувалися першокласний артистичний талант з чудовими голосовими засобами й іншими даними його щедро обдарованої натури».

Сучасники митця добре розуміли, якою потужною багатогранною особистістю був Кропивницький. Мабуть, саме тому український композитор Данило Крижанівський одну з найкращих своїх пісень – «Реве та стогне Дніпр широкий» (на слова Т. Шевченка) – присвятив Марку Лукичу, який став першим її виконавцем.

Марко Лукич був ще й талановитим художником, який самотужки виготовляв декорації для вистав. Знаний український публіцист, видавець, громадський діяч, меценат Євген Чикаленко згадував: «Вперше я побачив М. Кропивницького не як актора, а як маляра. Панас Саксаганський якось повів мене в клюбі на сцену і там я побачив, як Кропивницький малював декорації. Зблизька це була якась ляпанина, а здалеку, при вечірнім освітленні, чудово виглядала сільська хата над річкою з зеленим садком та вербами над водою».

Другою дружиною Марка Лукича стала Надія Василівна Гладущенко (1859-1922), лікарка за професією, яка знала кілька мов, писала прозу. Повінчалася пара в Новочеркаську в 1887 році. Театральне міжсезоння Кропивницький з дружиною проводив у Єлисаветграді, в будинку Марфи Зайковської – тітки першої дружини корифея, яка виховувала дітей драматурга (Костянтина та Марію). Там Надія народила доньку Олександру (1888 – 1969).

У 1890 році, в зеніті слави, драматург оселяється на хуторі Затишок під Харковом. Обійстя знаходилось у мальовничій місцині. У садибі постійно гостювали друзі та знайомі митця.

У Затишку в родині Кропивницьких народилося ще двоє дітей – син Володимир (1892-1977) та донька Ольга (1894-1967).

Одним з улюблених занять Марка Лукича було садівництво. Господар Затишку вирощував найкращі сорти яблук, груш, черешень, винограду.

Іншою великою пристрастю Кропивницького було полювання. Він мав чудову колекцію старовинних і сучасних на той період рушниць та чимало мисливських собак. Взимку разом із синами та гостями драматург полював на зайців і лисиць, влітку – на вальдшнепів, куріпок, дрохв і качок.

Марко Лукич з великим задоволенням рибалив, фотографував, а вечорами сідав за невелику стареньку фісгармонію і награвав на ній прелюдії та хорали Баха.

Затишок для Кропивницького був своєрідною оазою. Тут він і відпочивав душею, і набирався натхнення для творчості. У себе на хуторі драматург написав понад двадцять п’єс, серед яких «Олеся», «Замулені джерела», «Титарівна» (за Т. Шевченком), «Супротивні течії», «Конон Блискавиченко», «Мамаша», «Розгардіяш», «Скрутна доба», «Старі сучки й молоді парості», «Зерно і полова», «Страчена сила» та інші.

На хуторі письменник перекладав твори Гоголя, Некрасова, Шекспіра, Мольєра, працював над своїми мемуарами, звідси виїздив на гастролі до багатьох українських і російських міст (Харкова, Полтави, Києва, Катеринослава, Одеси, Санкт-Петербурга, Москви, Саратова), відкрив у себе на хуторі початкову школу з українською мовою навчання.

Однією з маловідомих сторінок діяльності Кропивницького в останні роки життя є організація ним першого на теренах Російської імперії дитячого театру. У 1907 році для цього театру драматург написав п'єси «Івасик Телесик» і «По щучому велінню». На вистави в Затишок приходили діти й дорослі з навколишніх сіл. Після вистав усім дітям роздавали гостинці.

У січні 1910-го в столичному журналі «Театр и искусство» було надруковано інформацію про успішні виступи малолітніх аматорів: «Дитячий театр Марка Кропивницького – явище безпрецедентне, оскільки акторами у його дитячому театрі були діти. Нічого подібного ніколи не було в історії не тільки української, а й європейської культури».

Незважаючи на тяжку недугу – глухоту та головні болі, в останні роки життя Марко Лукич продовжував працювати, час від часу виступаючи у складі професійних театральних труп Суслова, Колесніченка, Прохоровича, Сабініна, Волика.

21 квітня 1910 року, повертаючись з гастролей з Одеси, Марко Лукіч Кропивницький помер у потязі від крововиливу в мозок. Поховали драматурга у Харкові, на старому цвинтарі біля церкви Усікновення глави Іоанна Предтечі. Сьогодні на місці цвинтаря – Молодіжний парк, проте могила корифея збереглася. На ній стоїть бронзове погруддя Марка Лукича, створене скульптором Федором Балавенським і відкрите у 1914 році.

Марко Кропивницький як драматург, актор, режисер, засновник першого національного професійного театру залишив помітний слід в історії вітчизняної культури. Проте неабияка його заслуга і в більш широкому, національному контексті. Відчуваючи загрозу знищення українського народу як етносу, тобто небезпеку розчинення його в панівній нації, Кропивницький, як ніхто інший, своїм палким словом намагався розбудити національну самосвідомість українців, закликав їх до збереження рідної мови й культури. Його п’єси разом із п’єсами Михайла Старицького та Івана Карпенка-Карого дали значний імпульс для подальшого розвитку всієї вітчизняної драматургії та національного театру.

Пам’ять

27 жовтня 1882 року в Єлисаветграді (нині м. Кропивницький Кіровоградської області) було засновано перший український професійний театр, який з 1940 року носить ім’я його організатора – М.Л. Кропивницького.

У 1914році на могилі М.Л. Кропивницького встановлено погруддя (скульптор Ф.П. Балавенський).

29 червня 1965 р. село Бежбайраки Новоукраїнського району Кіровоградської області, в якому народився драматург, перейменовано на Кропивницьке.

1982 року до 100-річчя Театру корифеїв у селі Кропивницьке Новоукраїнського району Кіровоградської області встановили пам’ятний знак та меморіальну дошку з таким текстом: «В цьому селі народився М.Л. Кропивницький (1840-1910) – видатний актор, режисер і драматург, основоположник українського Театру корифеїв» (архітектор В. Візняк).

1965 року в СРСР до 125-річчя від дня народження М.Л. Кропивницького випустили поштову марку із серії «Письменники нашої Батьківщини».

1968 року біля Кіровоградського обласного українського музично-драматичного театру імені М.Л. Кропивницького встановлено пам’ятник Марку Лукичу (скульптор Е.М. Кунцевич).

У м. Бобринець Кіровоградської області зберігся будинок, де аматорський театральний гурток, очолюваний Марком Кропивницьким, розпочав діяльність, та приміщення повітової школи, де вчився майбутній драматург.

1965 року на фасаді колишньої повітової школи встановлено меморіальну дошку з написом: «В цьому будинку в 60-х роках ХІХ століття навчалися у повітовій школі корифеї українського театру М.Л. Кропивницький та І.К. Тобілевич (Карпенко-Карий)».

1972 року в м. Бобринець Кіровоградської області становлено пам’ятник М.Л. Кропивницькому (скульптор О.Ф. Канаєв).

На фасаді Національного академічного драматичного театру імені Лесі Українки в Києві є меморіальна дошка з силуетом Марка Кропивницького і текстом: «В цьому будинку 10 січня 1882 року під керівництвом великого артиста і драматурга М.Л. Кропивницького відбувся перший виступ українського професійного театру» (скульптор І. Гончар).

2 жовтня 1982 року з нагоди 100-річчя з дня заснування Театру корифеїв у м. Кіровограді Кіровоградської області (нині м. Кропивницький) було відкрито Меморіальний музей М.Л. Кропивницького.

22 вересня 1978 року в м. Кіровограді Кіровоградської області (нині м. Кропивницький), на будинку, де мешкав М.Л. Кропивницький, було встановлено меморіальну дошку.

До 100-річчя Театру корифеїв (1982) одну з вулиць м. Кіровограда Кіровоградської області (нині м. Кропивницький) названо ім’ям М.Л. Кропивницького.

14 липня 2016 року згідно із законом про декомунізацію Верховна Рада України перейменувала місто Кіровоград на Кропивницький.

20 листопада 2018 року Верховна Рада України перейменувала Кіровоградський район на Кропивницький район Кіровоградської області.

Фотогалерея


Бібліографія

Твори М.Л. Кропивницького

Кропивницький М. Л. Полный сборник творив / М. Л. Кропивницький. – 3-е вид. – Харьков : Тип. И. М. Варшавчика, 1895. – 384 с. : 2 вкл. л.

Кропивницький, Марко Лукич. Твори / Марко Кропивницький ; Ред., вступ. ст. та прим. П. Руліна. – Харків : Держвидав України, 1929-1931. – (Б-ка українських класиків).

Т.1. – 1929. – 296,[1] с. : 1 арк. портр.

Т.2. – 1929. – 282,[2] с. : 1 арк. портр.

Т.3. – 1930. – 334,[2] с. : 1 арк. портр.

Т.4. – 1930. – 345,[2] с. : 1 арк. портр.

Т.5. – 1931. – 424,[4] с.

Т.6. – 1931. – 399,[2] с.

Т.7. – 1930. – 376,[2] с. : 1 арк. портр.

Кропивницький, Марко Лукич. Твори : в 6-и т. / Марко Кропивницький ; упоряд., авт. приміт. П. П. Перепелиця, авт. передм. І. І. Пільгук. – К. : Держлітвидав України, 1958 – Т. 1. – 573 [3] с. портр., іл.

Кропивницький, Марко Лукич. Твори : в 6-и т. / Марко Кропивницький ; упоряд. П. П. Перепелиця. – К. : Держлітвидав України, 1958 – Т. 2. – 539 с. : іл.

Кропивницький, Марко Лукич. Твори : в 6-и т. / Марко Кропивницький ; ред. О. І. Білецький, упоряд., авт. прим. П. П. Перепелиця. – К. : Держлітвидав України, Т. 3. – 1959. – 359 с. : іл.

Кропивницький, Марко Лукич. Твори : в 6-и т. / Марко Кропивницький ; упоряд., авт. прим. П. П. Перепелиця, ред. О. І. Білецький. – К. : Держлітвидав України, Т. 4. – 1959. – 379 с. : іл.

Кропивницький, Марко Лукич. Твори : в 6-и т. / Марко Кропивницький ; упоряд., авт. прим. П. П. Перепелиця, ред. О. І. Білецький. – К. : Держлітвидав України, Т. 5. – 1959. – 631 с. : іл.

Кропивницький, Марко Лукич. Твори : в 6-и т. / Марко Кропивницький ; упоряд., авт. прим. П. П. Перепелиця, ред. О. І. Білецький. – К. : Держлітвидав України, Т. 6 : Нариси та вірші. – 1960. – 671 с. : іл. – Бібліогр. с. 655-662.


Література про життя і діяльність

Гольник, Оксана Олександрівна. В пошуках Марка Кропивницького / О. О. Гольник. – Кропивницький : Імекс-ЛТД, 2020. – 207 [1] с. : фото. – Загол. обкл. : В пошуках голосу Марка Кропивницького. – Бібліогр. с. 202-203.

Івашків, Василь. Марко Кропивницький (1840-1910). Нарис життя і творчості / В. Івашків ; М-во освіти і науки України, Львівський нац.. ун-т ім. І. Франка, Кафедра укр. фольклористики ім. Філарета Колесси. – Львів : Львівський національний університет ім. І. Франка, 2020. – 135, [1] c. – Бібліогр. с 134-135.

Йосипенко, М. Й. Марко Лукич Кропивницький / М. Й. Йосипенко. – К. : Держвидав, 1958. – 322 с.

Киричок, Петро Максимович. Марко Кропивницький [] : Нарис життя і творчості / Петро Киричок. – К. : Дніпро, 1985. – 150 с. – (Сер. «Літературні портрети»).

Корифеї українського театру : матеріали про діяльність театру корифеїв / упоряд., вступна ст., приміт. І. О. Волошина. – К. : Мистецтво, 1982. – 307 [2] c. : іл.

Кропивницький, Володимир Маркович. Із сімейної хроніки Марка Кропивницького : спогади про батька / Володимир Кропивницький ; авт. передм. В. О. Сахновський-Панкєєв ; авт. приміт. Петро Перепелиця. К. : Мистецтво, 1968. – 214 с. : іл. – Бібліогр. в підрядк. прим.

Марко Лукич Кропивницький : збірник статей, спогадів і матеріалів / укл.: П. Долина, П. Перепелиця. – К. : Мистецтво, 1955. – 529 [2] c. : портр., фото.

Новиков, Анатолій Олександрович. Марко Кропивницький і Харківщина : розвідки, гіпотези, документи / Анатолій Новиков. – Харків : Майдан, – 2000. – 181 [3] c., : фото. – Бібліогр. с. 176-182.

Новиков, Анатолій Олександрович. Українська театр і драматургія : від найдавніших часів до початку XX ст. : монографія / Анатолій Новиков. – Х. : Харківське історико-філологічне товариство, 2015. – 411 [1] с. : фото. – Бібліогр. с. 389-397. – Покажч. Імен с. 398-408.

Новиков, Анатолій Олександрович. Учитель корифеїв : Життя Марка Кропивницького / А. О. Новиков. – Харків : ХІФТ, 2019. – 248 с. : портр., фото. – Бібліогр. : с. 243-244.

Смоленчук, Микола Кузьмович. Ой літав орел : [про життєвий і творчий шлях основоположника укр. проф. театру М. Л. Кропивницького: іст. роман] / Микола Смоленчук. – Одеса : Маяк, 1969. – 281 [2] c. : 9 арк. іл., порт., карт. і факс.

Смоленчук, Микола Кузьмич. Марко Кропивницький і його рідний край / Микола Смоленчук. – К. : Мистецтво, 1971. – 74 [2] c. : 1 арк. порт., 9 арк. фото.

Смоленчук, Микола Кузьмич. Степи полинові : біографічна повість: [про життєвий і творчий шлях основоположника укр. проф. театру Марка Кропивницького] / Микола Смоленчук. – К. : Радянський письменник, 1961. – 242 [2] c. : іл.

Спогади про Марка Кропивницького : збірник / упор.: П. П. Перепелиця, В. П. Ярош. – К. : Мистецтво, 1990. – 215 [1] с. : порт.

Тобілевич, Софія Віталіївна. Корифеї українського театру : Портрети. Спогади / Софія Тобілевич ; ред, авт. передм. та приміток О. Борщаговський. – К. : Мистецтво, 1947. – 112 [2] с. : портр., іл.

Ярош, Віктор Петрович. Меморіальний музей М. Л. Кропивницького у Кіровограді / Віктор Ярош. – Дніпропетровськ : Промінь, 1990. – 44 [2] c. : 4 а. іл.


Публікації про М.Л. Кропивницького в ЗМI

Галицький М. Від внука Марка Лукича / М. Галицький // Народне слово. – 2007. – 6 вересня. – С. 3.

Галицький М. Геній української сцени : До 170-ї річниці народження Марка Кропивницького / М. Галицький // Народне слово. – 2010. – 20 травня. – С. 7.

Галицький М. До дня народження корифея / М. Галицький // Народне слово. – 2007. – 26 травня. – С. 1.

Галицький Микола. Поєднати у назві минуле і сучасне / Микола Галицький // Народне слово. – 2015. – 30 липня. – С. 5.

Галицький М. Слово про велетнів української культури: Марка Кропивницького і Дмитра Яворницького / М. Галицький // Народне слово. – 2012. – 4 жовтня. – С. 12.

Галицький Микола. Спалене родове гніздо / Микола Галицький // Народне слово. – 2014. – 17 липня. – С. 8-9 : фото.

Грицайова О. Музичний талант Марка Лукича / О. Грицайова // Наше місто. – 2017. – 1 червня. – С. 4.

Грицайова Олена. Усе, що мав, віддав на розвиток українського театру : До 175-річчя М. Кропивницького / Олена Грицайова // Народне слово. – 2015. – 21 травня. – С. 10 : фото.

Класова Олена. Кропивницький і «Кобзар» / Олена Класова // Первая городская газета. – 2020. – 5 березня. – С. 3.

Кропивницький Ігор. Його життя – духовний подвиг / Ігор Кропивницький // Слово «Просвіти». – 2015. – ч. 19 (14-20 травня). – С. 13.

Куманський Броніслав. Два велета на перехресті часу / Бронислав Куманський // З перших уст. – 2015. – 28 травня. – С. 5.

Матівос Ю. Корені родоводу Кропивницьких : до 180-річчя з дня народження Марка Лукича / Ю. Матівос // Наше місто. – 2020. – 14 травня. – С. 2.

Митрофаненко Ю. «Був у мене Кропивницький – козацька душа : життєві та творчі зв’язки Дмитра Яворницького з корифеями українського театру / Ю. Митрофаненко // Наше місто. – 2016. – 23 червня. – С. 3. : фото.

Полулях Сергій. Кропивницький про себе / Сергій Полулях // Украина-Центр. – 2023. – 23 сентября. – С. 15.

Степанова Ольга. Інший Кропивницький / Ольга Степанова // Украина-Центр. – 2016. – 15 сентября. – С. 10.

Web-ресурси

Кропивницький Марко Лукич. Персони українського театру. (ОУНБ ім. Д.І. Чижевського)

Кропивницький Марко. Комплекс бібліографічних покажчиків. (Біобібліографія. ОУНБ ім. Д.І. Чижевського)

Кропивницький Марко Лукич (Вікіпедія)

Кропивницький Марко Лукич (Енциклопедія Сучасної України)

Кропивницький Марко Лукич (Цифрова бібліотека ОУНБ ім. Д.І. Чижевського)

Марко Кропивницький у фотографіях (ОУНБ ім. Д.І. Чижевського)

Меморіальний музей М.Л. Кропивницького (Вікіпедія)