Ковпак Василь Ксенофонтович

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Василь Ксенофонтович Ковпак

народився — 05.07.1937
місце народження — м. Кіровоград, УРСР
дата смерті — 12.10.2005
місце смерті — м. Кіровоград
місце поховання — м. Кіровоград

Василь Ксенофонтович Ковпак (5 липня 1937, м. Кіровоград — 12 жовтня 2005, м. Кіровоград)— легендарний кіровоградський фотограф, фотокореспондент обласних газет “Кіровоградська правда” і “Молодий комунар,, очолював обласну Спілку фотохудожників України (1994 — 2005).

Життя і діяльність

Василь Ковпак народився 5 липня 1937 року в м. Кіровограді. Був сиротою і виховувався в дитячому будинку, де й захопився фотографією. Упродовж багатьох десятиліть працював фотокореспондентом обласних газет “Кіровоградська правда” і “Молодий комунар”, ілюструючи найбільш значимі для області події 2-ї половини ХХ століття. Протягом багатьох років, працюючи фотокореспондентом обласних газет "Молодий комунар" і "Кіровоградська правда", Василь Ксенофонтович фіксував на фотоплівці важливі для міста й області події (зокрема, будівництво Кременчуцької ГЕС, міста Світловодська і його підприємств, відкриття вугільних розрізів в Олександрії, заснування дендропарку, будівництво “спальних” мікрорайонів, корпусів заводів радіовиробів, "Червона зірка", "Гідросила", "Друкмаш" у Кіровограді) та передовиків виробництва, учнів, студентів, школярів, різноманітні заходи як в нашій області, так і в Києві та Москві. Василь Ковпак був одним з ініціаторів створення Національної спілки фотохудожників України і першим головою її обласного осередку, приділяв дуже багато часу навчанню молодших колег, організації фотовиставок різного рівня, випустив декілька випусків газети "Фотохудожник України". І залишив після себе великий спадок – архів світлин і негативів, на яких задокументовано будні і свята нашого нещодавнього минулого.

Окрім фотографування, Василь Ксенофонтович мав іще одну пристрасть – був головним режисером молодіжного самодіяльного театру ляльок "Горицвіт" у селі Богданівці Знам’янського району, куди добирався електричкою або автобусом, хоча був надзвичайно зайнятий на основній роботі. Щодня в газету мали йти щонайменше чотири знімки, зроблених в основному не в Кіровограді, а в області. Тож він часто не лише допізна працював у фотолабораторії, а й спав там. Свій доробок Василь Ковпак збирав протягом усього часу роботи фотокореспондентом. Після його смерті частина цього архіву опинилася в приміщенні обласного осередку Національної спілки фотохудожників України, а інша частина – у редакції газети "Народне слово". Помер Василь Ксенофонтович 12 жовтня 2005 року в м. Кіровограді де і похований. У сфері культури в рідному місті легендарного фотокореспондента запровадили премію для фотохудожників ім.Василя Ковпака.

Пам'ять

До 80-річчя майстра скульптром В. Френчко виготовлена меморіальна дошка, яка була встановлена 5 липня 2017 року на будинку по вулиці Дворцовій. А в художній галереї “Елисаветград” відбулось відкриття виставки фотографій з архіву В. Ковпака.

KovpakVK2.jpg KovpakVK5.jpg

Фотоархів В. Ковпака

KovpakVK4.jpg KovpakVK3.jpg KovpakVK16.jpg KovpakVK19.jpg

KovpakVK6.jpg KovpakVK7.jpg KovpakVK8.jpg KovpakVK9.jpg

KovpakVK10.jpg KovpakVK11.jpg KovpakVK12.jpg KovpakVK13.jpg

KovpakVK14.jpg KovpakVK15.jpg KovpakVK17.jpg KovpakVK18.jpg

KovpakVK20.jpg KovpakVK21.jpg