Каюков Василь Іванович

Матеріал з wiki
Версія від 10:00, 28 серпня 2020, створена Wikiuser (обговорення | внесок) (Створена сторінка: [[Файл:KayukovVI.jpg|мини|200px|<p style="text-align:center;">'''Василь Іванович Каюков '''</p><p style="text-align:left;"><b>Дат...)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Василь Іванович Каюков

Дата народження — 25.01.1945
місце народження — м. Кіровоград, Українська РСР
дата смерті — 11.11.2001
місце смерті — м. Кіровоград (нині Кропивницький)
місце поховання — м. Кіровоград, Лелеківське кладовище

Василь Іванович Каюков (25 січня 1945, м. Кіровоград, Україна – 11 листопада 2001, м. Кіровоград (нині Кропивницький), Україна) – заслужений учитель України, кандидат педагогічних наук, організатор першої національної школи, вчитель вищої категорії, вчитель-методист, філолог, віце-президент Всеукраїнського благодійного фонду лицарського виховання ім. Петра Сагайдачного, член правління Асоціації вчителів української мови і літератури шкіл України, відповідальний секретар обласного товариства «Україна», член управління обласного товариства «Просвіта» імені Т. Г. Шевченка, голова Кіровської районної організації любителів книги в місті Кіровограді, голова первинного осередку Всеукраїнського педагогічного товариства імені Григорія Ващенка, голова первинного осередку Асоціації вчителів України імені Василя Сухомлинського.

Життя і діяльність

«Надзвичайно дивовижним було те, що наш директор поєднував у своїй душі діяльність, сонцесяйну енергію, оптимізм, життєрадісність і кожен відчував на собі його вимогливість і турботу, небайдужість і непримиренність до всього, що загрожувало розквіту і пробудженню паростків національно свідомого в юних серцях». (Людмила Пелешанко)

Василь Іванович Каюков народився 25 січня 1945 року. Він був круглим сиротою. Його підкинули немовлям у один із дитбудинків області. І тому ніхто з певністю не може стверджувати, де саме, і, навіть, у який день і місяць народився хлопчик. Ім’я, по-батькові й прізвище дитині дали довільні. Він обживав кілька дитбудинків – і в Олександрії, й у Бобринці, в Новогеоргієвську, Новомиргороді, Леніно. Василько навчався у школах-інтернатах с. Пантаївки та м. Кіровограда. В цих колективах, непростих за своєю сутністю, у нього сформувався характер порядної, а водночас м`якої, інтелігентної й принципової людини, істинного патріота, з гострим і болючим відчуттям України. Мабуть, не лише природа наділила його цими рисами, – саме життя викристалізувало й розвинуло в нього ці якості. А спрагла потреба материнства перетікала в гарячу любов до матері-вітчизни. В 1964 році юнак уступив до Кіровоградського державного педагогічного інституту імені О. С. Пушкіна на українське відділення філологічного факультету, який закінчив з відзнакою в 1968 році.

Молодий учитель української філології Василь Каюков працював на посадах учителя, організатора позакласної роботи, директора. Його освітянська діяльність розгорталася в селі Данилова Балка Ульяновського району, селі Гаївка, де він свого часу одружився з Валентиною Григорівною Милашко, з якою разом прожили щасливе 25-літнє життя. В 1976 році в них народилася донечка Оксана. Працював Василь Іванович Каюков і в селі Високі Байраки, а також у Кіровоградській середній школі № 13. Педагог успішно викладав українську мову й літературу, історію, українську етнопедагогіку, козацьку педагогіку, географію. Василь Іванович дуже любив і жалів дітей. В нелегкі часи, коли батьки школярів втрачали роботу або працювали неповний робочий тиждень, Каюков розпорядився, щоб дітей додатково підгодовували й поїли чаєм із цілющих трав. Протягом 15 літніх сезонів Василь Іванович трудився в піонерських таборах, а також у таборах праці й відпочинку в с. Трепівка, смт Онуфріївка, с. Бережинка, м. Олександрії, м. Кіровограді.

За словами його доньки – Оксани Василівни Даценко, її тато був людиною надзвичайно доброю, чуйною, трудолюбивою, безкомпромісною й справедливою. Вмів довести свою правоту й досягнути поставленої мети. За шляхетність, істинний патріотизм, горіння в роботі його любили й поважали учні, підтримували колеги. Проте на цій стежині знаходились і недоброзичливці. Створювались перепони, не було можливостей втілювати в життя істинні національно-патріотичні починання. Тоді Василь Іванович торував шлях до впливових людей. Їхав до Києва, шукав допомоги серед науковців, для яких проблеми українства були завжди на часі. Педагога дружньо підтримали вчені-академіки П. Кононенко, М. Стельмахович, П. Храпко. Власне, любов до України, прагнення зберігати мовні й культурні традиції, надбання свого народу зародилися в душі юного Василя Каюкова ще в 60-і, тоталітарні роки, складні для україністики. Й уже тоді він, сповнений духом шістдесятництва, сміливо стверджував патріотичні константи, які пізніше так талановито розвивав у своїй діяльності. У 1990 році Василь Каюков очолив Кіровоградську загальноосвітню школу І-ІІІ ступеня № 21, яка завдяки йому стала першою в області українською національною школою на засадах козацько-лицарського виховання. Її іменують «школою виховання національної гідності». З 1991 року в навчальному закладі діє особлива система учнівського самоврядування – «Козацька паланка імені Івана Сірка», яка співпрацює з Буго-Гардівською паланкою Українського козацтва. Цей заклад ставить своїм завданням виховання національно свідомих громадян української незалежної держави. Василь Іванович пропрацював у 21-ій школі до 2001 року. Мав велику домашню бібліотеку, близько 3 тисяч книг, якими з великою радістю ділився з любителями читання. В 1992 році Василь Іванович став переможцем конкурсу «Кращий учитель року України» в області у номінації «українська мова і література», а в 1995 році переміг у цьому ж конкурсі в номінації «українознавство». Він був знавцем етнографії, історії, красного письменства, бездоганно володів технікою виразного читання художніх творів, умів творити, як казав В. Сухомлинський, «повітря краси». Педагог-новатор гармонійно поєднував у собі науковий і художній талант. Наголошуючи на досягненнях В. І. Каюкова, Григорій Дмитрович Клочек писав: «Тут потрібно бути і психологом, здатним проникнути у дитячу душу, й імпровізатором, який вдається до натхненних експромтів, і вченим-літературознавцем, котрий уміє професійно проаналізувати й оцінити художній твір, і артистом, в устах якого живе слово набуває особливої виразності, і майстерним ритором, який знає найтонші секрети мовного впливу… Василь Іванович цими талантами наділений сповна».

29 листопада 1996 року відомий педагог захистив дисертацію «Патріотичне виховання учнів загальноосвітньої школи на героїчних традиціях українського народу», здобувши науковий ступінь кандидата педагогічних наук. Василь Іванович Каюков став доцентом кафедри педагогіки та психології обласного інституту післядипломної педагогічної освіти. Протягом 10 років разом з колективом учителів розробляв, апробував і вдосконалював систему національного виховання учнів у загальноосвітній школі. Свій досвід В.І. Каюков узагальнив у працях: «Школа козацького виховання» (1996), «Лицарське виховання» (1997), «Виховуємо патріотів України» (1998) та інших виданнях. Його перу належить і поетична збірка «З любов`ю до життя».

Українознавство, як наукова система пізнання свого «Я» і рідного народу та Батьківщини, народна педагогіка козацько-лицарські традиції виховання, багатогранна й цілісна національна культура складали головні компоненти змісту освіти в національній школі № 21, якою керував Василь Іванович Каюков. Навчальний заклад, завдячуючи цьому видатному педагогові, став першою на Кіровоградщині українською національною школою. Її називають і Музеєм, і Українським Домом, і Берегинею української духовності, і Школою виховання національної гідності. Адже в ній були створені музеї Т. Г. Шевченка і М. К. Смоленчука, літературні світлиці І.К. Карпенка-Карого і В. К. Винниченка, музей історії навчального закладу, музей історії українського одягу імені Олекси Воропая, музейні кімнати історії української діаспори, історії українського війська та запорозького козацтва, козацька світлиця, кімната української казки імені Василя Сухомлинського, зал козацької слави, музейна кімната «Рідне місто», кабінети української етнопедагогіки і краєзнавства, кімнати народних ремесел, світлиця юної поетеси Марії Губко. На честь видатних діячів України в школі відкрито портретні галереї: «Світочі української духовності», «Історичні діячі України-Русі», «Галерея діячів української «Просвіти»». Вчителі, які тут працюють, першими в Україні запровадили вивчення основ народної педагогіки, в закладі вивчається народознавство, фольклор, народні ремесла та краєзнавство. У школі створена чітка система козацько-лицарського виховання. На цих засадах працювали дитячі організації перевеслят (1–4 класів), козачат (5–9 класів), січовиків–наставників (10–11 класів).

KayukovVI2.jpg

За досвідом до В. І. Каюкова приїздили з усієї України. Методи і принципи козацько-лицарської школи ще в 2000 році знайшли відображення в науково–методичному посібнику «Перспективні освітні технології». У школі працює його донька Оксана, яка вже стала автором посібника з методів виховання, розроблених її батьком. Кіровоградська міська вчительська профспілка заснувала премію імені Василя Каюкова. У 2015 році її отримав колектив його школи. Нині школа називається «Навчально-виховний комплекс – школа козацько-лицарського виховання І-ІІ ступенів № 21 – суспільно-гуманітарний ліцей».

Протягом своєї багаторічної трудової діяльності Василь Іванович Каюков виконував значну громадську роботу на посадах голови Кіровоградської організації Товариства охорони пам`яток історії та культури, був членом Президії Асоціації вчителів української мови, членом правління обласної організації «Просвіта», головою первинних організацій Всеукраїнської Асоціації імені Василя Сухомлинського і Товариства імені Григорія Ващенка, член обласного літоб`єднання «Степ» (опублікував близько 50 віршів). 11 листопада 2001 року перестало битися серце визначного педагога, істинного патріота Василя Івановича Каюкова. З болем відгукнулись колеги на цю трагічну подію, високо оцінюючи його невтомну працю, шляхетну відданість справі: «Людина щирої душі, щедрої на любов, добро і красу, він плекав свою школу, як батько дітей і родину. Своїм яскравим педагогічним талантом, високим інтелектом і невтомною плідною працею, він домігся того, що цінний досвід роботи педколективу школи вивчають і творчо застосовують у своїх навчально-виховних закладах освітяни, без будь-якого перебільшення, у всіх регіонах України». Це – самобутня постать у сучасній українській педагогіці, багатогранний талант.

Нагороди й почесні звання

Почесний знак «Відмінник народної освіти» (1985), Знак «Кращий вчитель року України» (1992, 1995), Почесне звання «Заслужений учитель України» (1996), Лауреат обласної премії імені В. К. Винниченка (1997), Премія «Лиш храм збудуй», Премія «Кращий освітянин року» (1998), Орден «Козацький хрест» (2000), Медаль «Будівничий України» (2000), Орден святого Архистратига Михаїла (2011).

Бібліографія

Публікації Василя Івановича Каюкова Каюков В. Абетка козачат / В. Каюков // Початкова школа. – 1993. – № 5–6. – С. 54

Каюков, Василь Іванович. Виховуємо патріотів України / Василь Каюков ; Всеукраїнський благодійний фонд лицарського виховання ім. П. Сагайдачного. – Кіровоград, 2000. – 192 с. : портр. – Бібліогр. с. 188–190

Каюков В. Вогонь покликання, творчості, подвижництва / В.Каюков // Освітянське слово. – 1999. – травень. – С. 8

Каюков В. Гетьман І. С. Мазепа – славний син українського народу / В. Каюков // Початкова школа. – 1994. – № 3. – С. 30–33

Каюков В. Гідний довічної шани, або Геніїв не порівнюють / В. Каюков // Освітянське слово. – 1998 – вересень. – С. 5; // Педагогічна газета. – 1999. – вересень

Каюков В. Духовні ідеали сім'ї – першооснова життя дитини / В.Каюков // Початкова школа. – 1997. – № 6. – С. 12–14

Каюков В. Євшан-зілля на Балашівці : З виступу на 2-му конгресі Всеукраїнського педагогічного товариства ім. Григорія Ващенка / В. Каюков // Освіта. – 1997. – 19 листопада. – С. 5

Каюков В. І. І там, де звучить рідна мова, живе український народ / Василь Іванович Каюков // Передаймо нащадкам наш скарб – рідну мову : [Збірник]: До 80–річчя з Дня народження В.О. Сухомлинського / Упр. освіти Кіровоград. міськвиконкому ; Методичний кабінет. – Кіровоград, 1998. – С. 80 – 92

Каюков, Василь Іванович. Лицарське виховання у школі : Навчально–методичний посібник для вчителів / Василь Каюков; М–во освіти України; Всеукр. благод. фонд лицарського виховання ім. П. Сагайдачного ; М–во освіти України; Всеукраїнський благодійний фонд лицарського виховання ім. Петра Сагайдачного. – Кіровоград : Б.в., 1997. – 263 с

Каюков В.І. Педагог з великої літери: Сценарій Дня пам`яті В.О. Сухомлинського / Василь Каюков // Провісник педагогіки людяності : До 80–річчя з Дня народження В.О. Сухомлинського / Упр. освіти Кіровоград. міськвиконкому ; Методичний кабінет. – Кіровоград, 1998. – С. 27 – 37; Освітянське слово. – 1997. – вересень. – С. 3

Каюков В. Посібник, якого чекали... : Г. Клочек «Поезія Тараса Шевченка: сучасна інтерпретація» / Василь Каюков // Дивослово. – 1999. – № 3. – С. 62–63

Література про автора Босько В. М. Василь Іванович Каюков / Володимир Босько // Босько Володимир Миколайович. Історичний календар Кіровоградщини на 2015 рік. Люди. Події. Факти : довідник / Володимир Босько ; Департамент освіти і науки Кіровогр. обл. держ. адміністрації, КЗ «КОІППО ім. Василя Сухомлинського». – Історико-краєзнавче вид. – Кіровоград : Центрально–Українське вид–во, 2014. – С. 26 – 27 : фото. – Іменний покажч. с. 254–258

Гайда, Лариса. Каюков Василь Іванович / Лариса Гайда // Гайда Лариса. Вчителі–краєзнавці, засновники музеїв Кіровоградщини : (Біографічні нариси) / Лариса Гайда ; Кіровоградський обл. ін–т післядипломної пед. освіти ім. В. Сухомлинського, Обласне історико-культурне т-во «Ойкумена», Кіровоградська обл. орг. Т-ва пам'яток історії та культури. – Кіровоград : Центрально-Українське вид-во, 2004. – С. 14 – 16. : фото

Дайдакулов Р. Повітря краси / Р. Дайдакулов // Народне слово. – 1991. – 29 серпня. – С. 3

Дайдакулов Р. Слово про вчителя / Р. Дайдакулов // Народне слово. – 1991. – 29 березня. – С. 3

Дзюба, Наталя. Вихователь козацького духу / Наталя Дзюба // Освітянське слово. – 2015. – лютий. – С. 6 : фото Стаття-персоналія про Заслуженого вчителя України, колишнього директора Кіровоградської ЗОШ №21, автора школи козацької педагогіки Василя Івановича Каюкова. Цього року Василю Каюкову виповнилося б 70 років

Калініченко Н.А. Проблеми патріотичного виховання в теорії і практиці Василя Каюкова / Надія Калініченко // Наукові записки / М-во освіти і науки України, Кіровогр. держ. пед. Ун-т ім. Володимира Винниченка; ред. В. Ф. Черкасов [та ін.]. – Кіровоград : РВВ КДПУ ім. В. Винниченка. – ISBN 978-7406-57-8 Вип. 147. – 2016. – С. 8 – 12. – Бібліогр. в кінці ст.

Клочек Г. Творці майбутнього / Г. Клочек // Народне слово. – 1992. – 9 січня. – С. 3

Книга організовує пошук : м. Кіровоград, середня школа №13 ім. Дем’яна Бедного, клуб любителів книги «Сурмач», робота якого направлена на військово-патріотичне виховання учнів. Це – адреса передового досвіду / В. І. Каюков. – Кіровоград : Облполіграфвидав, 1987. – 1 буклет

Кльована Н. Чужого навчатись, про своє розказати: інтерв`ю на ваше прохання. – Кіровоградська правда. – 1992. – 4 лютого. – С. 4

Лауреати премії імені Володимира Винниченка газети «Народне слово» за 1997 рік // Народне слово. – 1997. – 23 серпня. – С. 1

Лицар, вихователь лицарів // Нова газета. – 2015. – 16 липня. – С. 1, 11 : портр У статті мова йде про директора 21-ї кіровоградської школи (нині покійного) – Каюкова В. І. та його педагогічні погляди.

Пам`яті визначного педагога-новатора / С. Барабаш та ін. // Освіта. – 2001. – 28 листопада. – С. 1

Педагогу – відзнака церкви : Директор Кіровоградської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 21 Василь Каюков нагороджений орденом Святого Архістратига Михаїла // Народне слово. – 2001. – 13 жовтня. – С. 1

Web-ресурси

Василь Іванович Каюков (Українські пісні) http://www.pisni.org.ua/persons/1605.html#works

Калініченко Надія. Проблеми патріотичного виховання в теорії і практиці Василя Каюкова (Наукові записки. Випуск 147. Серія Педагогічні науки) https://www.google.com/search?q=Калініченко+Надія.+Проблеми+патріотичного+виховання+в+теорії+і+практиці+Василя+Каюкова&oq=Калініченко+Надія.+Проблеми+

Каюков Василь Іванович. Музейна кімната з історії освіти Кіровоградщини (КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського) http://koippo.in.ua/museum/virtualni-vystavky/kayukov-vasyl-ivanovych/

Каюков Василь Іванович. Каталоги НБУВ ім. В.І. Вернадського (НБУВ ім. В.І. Вернадського) http://irbis-nbuv.gov.ua/cgi-bin/irbis_nbuv/cgiirbis_64.exe?Z21ID=&I21DBN=EC&P21DBN=EC&S21STN=1&S21REF=10&S21FMT=fullw

Каюков Василь Іванович. Патріотичне виховання учнів загальноосвітньої школи на героїчних традиціях українського народу (Веда. Електронна бібліотека) http://www.lib.ua-ru.net/diss/cont/268321.html

Каюков В.І. (Управління освіти Міської ради міста Кропивницького) http://osvita-mrk.gov.ua/zasluzheni_pracivniki_ukraini/kayukov_v_i/

Каюков В.І. Електронний каталог (Сайт ТНПУ) http://catalog.library.tnpu.edu.ua:8080/library/DocDescription?doc_id=26423

Лісниченко Ю., Шрамко О. Дев`яносто років поступу (Вечірня газета) http://www.vechirka.com.ua/society/education/1710082.php

Орел Світлана. Кіровоградський лицар, вихователь лицарів (Акулаmedia) http://akulamedia.com/kirovogradskii-litsar-vihovatel-litsariv-foto

Орел Світлана. Лицар, вихователь лицарів (Нова газета) http://novagazeta.kr.ua/index.php/podii/socium/716-lytsar-vykhovatel-lytsariv

Пелешанко Людмила. Осмислення гуманістичних ідеалів та пробудження національної самосвідомості в методологічних підґрунтях базових вчень світочів української духовності (ЛитРес) http://refs.in.ua/osmislennya-gumanistichnih-idealiv-ta-probudjennya-nacionaleno.html