Каніковський Іван Семенович

Матеріал з wiki
Версія від 18:06, 11 лютого 2021, створена Wikiuser (обговорення | внесок) (Створена сторінка: Файл:KanikovskyiIS.jpg|мини|200px|<p style="text-align:center;">'''Іван Семенович Каніковський'''</p><p style="text-align:lef...)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Іван Семенович Каніковський

Дата народження — 25.07.1910
Місце народження — с. Диківка, Олександрійський повіт, Херсонська губернія, Російська імперія (нині Знам’янський район, Кіровоградська область, Україна)
Дата смерті — 24.05.1973
Місце смерті — м. Кишинів, Молдавська РСР
Місце поховання — центральне (Вірменське) кладовище, м. Кишинів

Іван Семенович Каніковський (25 липня 1910 року, с. Диківка, Олександрійський повіт, Херсонська губернія, Російська імперія (нині Знам’янський район, Кіровоградська область, Україна) – 24 травня 1973 року, м. Кишинів, Молдавська РСР) – видатний педагог, Герой Соціалістичної Праці, заслужений вчитель Молдавської РСР, відмінник народної освіти.

Життя і діяльність

Каніковський Іван Семенович народився 25 липня 1910 року в селі Диківка Олександрійського повіту Херсонської губернії в молдавській сім'ї. Закінчив Диківську семирічку. Коли Івану виповнилося 14 років у нього померла мати, а ще через кілька років пішов із життя і батько, і хлопець залишився круглим сиротою.

У 1928 році Іван Каніковський разом зі своїми ровесниками поїхав до Харкова, на будівництво тракторного заводу. У 1930 році за комсомольською путівкою вступив на навчання до педагогічного технікуму в місті Балта Одеської області, потім ще рік навчався на педагогічних курсах у Тирасполі. Після випуску у 1934 році був направлений до Буторської середньої школи Григоріопольського району Молдавської РСР. Спершу Іван Семенович працював учителем початкових класів, а з 1937 року – вчителем історії і географії. Одночасно заочно навчався в Одеському педагогічному інституті, але встиг закінчити лише три курси.

У вересні 1939 року молодий педагог став солдатом. Брав участь у фінській кампаній, де служив заступником командира зенітної роти з політчастини. І. Каніковський був учасником визволення Червоною Армією Західній Білорусії у 1939 році. Отримав легке поранення.

Далі – Друга світова війна. Свій перший бій Іван Семенович прийняв у складі 44-го стрілецького полку 42-ї стрілецької дивізії в Брестській фортеці в Білорусії. 24 червня 1941 р. був поранений, потрапив у полон. Перебував у концтаборах на території Польщі і Румунії. Звільнений військами Червоної Армії у 1944 році з концтабору Слободзія, що в Румунії. Брав участь в боях на завершальному етапі війни, звільняв Болгарію, Югославію, Угорщину. У листопаді 1944 року у боях на вулицях Будапешта Іван Каніковський був тяжко поранений розривною кулею із крупнокаліберного танкового кулемета. День Перемоги він зустрів у госпіталі. У 1945 році був демобілізований.

Після війни фронтовик повернувся до Молдавії, де на нього чекала сім’я. Знову занурився у педагогічну діяльність. Працював інстуктором Дубоссарського районного відділу народної освіти. У 1947-1948 рр. – завідувач відділу народної освіти Дубоссарського райкому КП Молдавської РСР. 1948 року повернувся до школи – став директором Теленештської середньої школи. Знову очолив роботу райвно. Весь свій педагогічний досвід, організаторські здібності Іван Семенович віддавав відновленню і зміцненню мережі шкіл і дошкільних установ району. З 1966 року працював учителем географії в середній школі села Теленешти. Своїм глибоким знанням предмета, високою педагогічною майстерністю, любов’ю до дітей І. С. Каніковський здобув велику повагу з боку учнів, батьків і колег по роботі. Він домагався повної успішності учнів зі свого предмета, цікаво організовував позаурочну роботу. Багато уваги приділяв краєзнавчій роботі. Створений за його ініціативи музей рідного краю став зразковим у Молдавії. Праця талановитого педагога булла гідно поцінована: у 1967 році І.С. Каніковський отримав високе звання заслуженого вчителя Молдавської РСР. У своїй повсякденій педагогічній роботі спирався на ідеї видатного педагога В. О. Сухомлинського, щодо важливості морального і трудового виховання, всіляко сприяв широкому впровадженню в молдавських школах передового досвіду педагогів-новаторів, зокрема і досвіду Богданівської середньої школи на чолі з І. Г. Ткаченком.

За плідну працю на освітянській ниві у липні 1968 року Івану Семеновичу Каніковському було присвоєне почесне звання Героя Соціалістичної Праці. Ця подія сталася у Москві на Всесоюзному з’їзді вчителів, у роботі якого він брав участь.

Іван Семенович разом з дружиною Євгенією Антонівною виростили і виховали трьох синів і доньку, яким дали вищу освіту.

Видатний педагог працював у школі до виходу на пенсію в 1970 році. Неодноразово обирався членом бюро Теленештського РК КП Молдавії, депутатом місцевих Рад народних депутатів, головою Теленештського райкому профспілки працівників освіти, вищої школи і наукових установ. Останні роки жив у родині сина в Кишиневі.

Помер Іван Семенович Каніковський 24 травня 1973 року. Похований на центральному (Вірменському) кладовищі у Кишиневі.

Память

У школах, архівах Молдови зберігається багато цікавих і цінних матеріалів про видатного педагога-героя, бережуть пам’ять про славетного голову родини Каніковських його діти, онуки і правнуки.

Нагороди

Заслужений вчитель Молдавської РСР (1967);

Герой Соціалістичної праці (1968);

Орден Леніна і золота медаль «Серп і Молот» (1968);

Нагороджений відзнакою «Відмінник народної освіти Молдавської РСР».

Бібліографія

Рябошапка, Олександр. А пам’ять живе : про Героя Соціалістичної Праці І. С. Каніковського / Олександр Рябошапка // Кіровоградська правда. – 1989. – 24 січня. – С. 4.

Рябошапка, Олександр. А серце залишилось тут / Олександр Рябошапка // Сільське життя. – 2013. – 22 травня. – С. 4.

Рябошапка, Олександр. Випускники моєї школи / Олександр Рябошапка // Народне слово. – 2015. – 14 жовтня. – С. 9.

Рябошапка, Олександр. З берегів Інгульця / Олександр Рябошапка // Сільське життя. – 2017. – 18 березня. – С. 6 : фото.

Рябошапка, Олександр. Іванова хоробрість, сила і відвага / Олександр Рябошапка // Знам'янські вісті. – 2010. – 8 грудня. – С. 4.

Рябошапка, Олександр. Пам’ять нас зобов’язує / Олександр Рябошапка // Сільське життя. – 2014. – 31 травня. – С. 6 : портр.

Web-ресурси

Всесоюзный съезд учителей, 2-4 июля 1968 (Научная педагогическая библиотека имени К. Д. Ушинского)

Герои Социалистического Труда Молдавии (Википедия)

25 июля родились... (LiveInternet)

Каниковский Иван Семёнович (Вики поиск)

Каниковский Иван Семёнович (Википедия. Свободная энциклопедия)

Каниковский Иван Семенович (Русский фортификационный сайт)

Між Бугом і Дніпром. Науково-краєзнавчий вісник Центральної України. Випуск І. (Державний архів Кіровоградської області)