Задирака Пилип Макарович

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Пилип Макарович Задирака

Дата народження — 27.11.1890
Місце народження — с. Інгуло-Кам’янка, Новгородківська волость, Олександрійський повіт, Херсонська губернія
Дата смерті — 23.10.1944
Місце смерті — м. Львів, УРСР
Місце поховання — м. Львів, Личаківський цвинтар

Пилип Макарович Задирака (27 листопада 1890, с. Інгуло-Кам’янка, Новгородківська волость, Олександрійський повіт, Херсонська губернія (нині Новгородківський район, Кіровоградська область) – 23.10.1944, м. Львів, УРСР) – вчений-зоолог, автор понад 50 наукових праць.

Життя і діяльність

Пилип Макарович Задирака народився 27 листопада 1890 року в селі Інгуло-Кам’янка Новгородківської волості Олександрійського повіту Херсонської губернії (нині Новгородківський район, Кіровоградська область).

Пилип Задирака був офіцером російської армії.

У 1919 році Пилип Макарович вступив до Херсонського інституту народної освіти. (ХІНО). У 1922 році, перебуваючи на 4-му курсі інституту, став членом осередку української інтелігенції «Спілки визволення України», що існувала в ХІНО в 20-і – на початку 30-х років минулого століття і складалася із студентів та викладачів. Пріоритетним напрямом діяльності українського осередку в інституті була робота щодо його розширення за рахунок нових учасників. П. Задирака був активним учасником роботи групи. Не полишав зв’язків з осередком і після випуску з інституту, який закінчив зоологом за спеціальністю. Будучи викладачем в агрошколі в м. Херсоні, і пізніше, з 1927 року, викладаючи біологію і обіймаючи посаду завідувача навчальної частини Херсонського сільгосптехнікуму, активно включився в роботу Спілки, брав участь в нелегальних зборах, які відбувалися під виглядом вечірок на приватній квартирі, де обговорювались питання можливості впливати на суспільно-політичне життя і протидії радянській владі. Задирака продовжував відвідувати збори і перебуваючи на посаді доцента в Херсонському сільськогосподарському інституті, де викладав зоологію.

У червні 1931 року Ф. Задирака разом з іншими учасниками «Спілки визволення України» був арештований за антирадянську діяльність і вони дали письмові свідчення як проти себе, так і своїх колег. За архівними матеріалами Управління Служби безпеки України в Херсонській області, у ході розслідування слідчі дійшли до висновку, що провину арештованих не встановлено і ніяких підтверджень для притягнення їх до кримінальної відповідальності немає. Тому у березні 1932 року було прийнято рішення – слідство в даній справі припинити, а її фігурантів звільнити з-під варти (Задирака Филипп Макарович. – Архів Управління Служби безпеки України в Херсонській області. – Фонд «Припинений» на осіб, яких знято з оперативного обліку. – Архівна кримінальна справа 4967 ФС. 11.07.1931 – 5.03.1932. – 91 арк.).

ZadyrakaPM2.jpg

Надалі життєвий і науковий шлях вченого простежується на Криворіжжі.

Заснований у 1930 році Криворізький інститут профосвіти у 1933 році було перейменовано у Криворізький педагогічний інститут. Природничий факультет розпочав свою діяльність восени 1933 року. А з 1935 року в інституті вже працювала кафедра зоології при природничому факультеті. Першим завідувачем кафедри зоології був викладач Пилип Макарович Задирака. Історія розвитку орнітологічних досліджень на Криворіжжі тісно пов’язана з утворенням і становленням цієї кафедри. Перші дослідження наземних хребетних було розпочато П. Задиракою з ссавців. У 1939-1940 рр. в околицях Кривого Рогу (села Новий Кривий Ріг, Вільне) і Гурівського лісу він збирав матеріал по крапчастому ховраху і у 1 томі «Наукових записок» КДПІ надрукував статтю «До вивчення біоекологічних особливостей крапчастого ховраха» (Задирака П. М. До вивчення біоекологічних особливостей крапчастого ховраха (Citellus suslicus odessanus Nord) // Наукові записки. Вид-во Криворіжського державного педагогічного інституту. – Том 1. – 1941. – С. 109-136).

ZadyrakaPM3.jpg ZadyrakaPM4.jpg

Із спогадів професора І. А. Добровольського: «Задирака П. М. – досвідчений і ерудований зоолог, успішно досліджував гризунів України. Лекції читав дуже цікаво, його живі розповіді про життя тварин, їх поведінку викликали великий інтерес у студентів. Пригадую його душевне, батьківське ставлення до студентів, уміння допомогти студентові в потрібний час».

ZadyrakaPM5.jpg

Весною 1940 року Пилипа Макаровича Задираку було переведено до Чернівецького університету.

Про подальшу його долю відомості відсутні.

У науковому доробку вченого-зоолога понад 50 опублікованих праць.

За інформацією, яка потребує уточнення, у Пилипа Макаровича Задираки були дружина Ольга Адамівна (дівоче прізвище – Альохіна) та донька Єлизавета Пилипівна.

ZadyrakaPM6.jpg

Бібліографія

Задирака Пилип Макарович // Кузик, Борис Миколайович. Кіровоградщина: історія та сучасність центру України : в 2-х т.: Науково-популярне видання / Борис Миколайович Кузик, Василь Вікторович Білошапка. – Дніпропетровськ : Арт-Прес, 2005 – Т. 2. – 2005. – С. 22

Web-ресурси

Елизавета Филипповна Задирака (FamilySearch)

Історія природничого факультету (частина 1): у витоків (Криворізький державний педагогічний університет. Природничий факультет)

Павленко, В. Я. Інтелігенція Херсонщини у справі «Спілки визволення України»: джерелознавчі аспекти проблеми (20-і – 30-і роки ХХ ст.) (Scriptorium nostrum : електронний історичний журнал. – 2016. - № 3 (6). – С. 105-126)

Павленко, В. Я. Херсонський інститут народної освіти у справі «Спілки визволення України» у 20-ті – на початку 30-х років ХХ століття (до 100-річчя Херсонського державного університету) (Scriptorium nostrum : електронний історичний журнал. – 2017. - № 1 (7). – С. 122-157)

Стригунов В. І. До історії розвитку орнітології на Криворіжжі (Криворізький державний педагогічний університет : електронна бібліотека)