Відмінності між версіями «Ельворті Томас»

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку
 
(Не показано 19 проміжних версій цього користувача)
Рядок 1: Рядок 1:
[[Файл:Elvorthy_T.jpg|мини|200px|<p style="text-align:center;">'''Томас Ельворті'''</p><p style="text-align:left;"><b>народився</b> — 1847<br /><b>місце народження</b> — графство Сомерсет, Великобританія<br /><b>дата смерті</b> — 11.01.1891<br /><b>місце смерті</b> — м.Єлисаветград, Херсонська губернія<br /><b>місце поховання</b> —  Єлисаветград, цвинтар Петропавлівської церкви]]</p>
+
[[Файл:Elvorthy_T.jpg|мини|слева|200px|<p style="text-align:center;">'''Томас '''</p><p style="text-align:left;"><b>Дата народження </b> — 1847<br /><b>Місце народження</b> — містечко Вівеліском, графство Сомерсет, Велика Британія
'''Томас Ельворті''' (1847, графство Сомерсет, Великобританія – 11 січня 1891, Єлисаветград) - англійський підприємець, один із засновників акціонерного товариства “Ельворті Роберт і Томас”, одного з найбільших у 1908-1917 рр. виробників сільськогосподарської техніки у м. Єлисаветграді (зараз ВАТ “Червона зірка”).
+
<br /><b>Дата смерті</b> — 11.01.1891<br /><b>Місце смерті</b> — м. Єлисаветград, Херсонська губернія, Російська імперія (нині м. Кропивницький, Кіровоградська область, Україна)<br /><b>Місце поховання</b> —  Єлисаветград, цвинтар Петропавлівської церкви]]</p>
 +
'''Томас ''' (1847, містечко Вівеліском, графство Сомерсет, Велика Британія – 11 січня 1891, м. Єлисаветград, Херсонська губернія, Російська імперія) англійський підприємець, один із засновників у м. Єлисаветграді підприємства «Р. і Т. Ельворті, виробники та імпортери сільськогосподарських машин» (нині м. Кропивницький, АТ «Ельворті»), одного з найбільших у 1908-1917 рр. виробників сільськогосподарської техніки в Європі.
  
  
Рядок 6: Рядок 7:
 
==Життя і діяльність==
 
==Життя і діяльність==
  
Томас Ельворті народився у 1847 році біля невеликого містечка Вівеліском у графстві Сомерсет в родині фермера. Він був другим сином у сім’ї Ельворті. Старший син, Роберт, народився роком раніше. Їхній батько, Едвард Ельворті, не хотів їм своєї долі, праця на землі була дуже важкою. Роберта і Томаса він відправив до Бостона на навчання. За три роки брати отримали освіту інженерів для сільського господарства. Після закінчення навчання шляхи братів тимчасово розійшлися. Томас спочатку працював в Англії, в компанії, що виробляла сільськогосподарські машини, потім перебрався до Румунії в місто Ясси. Там він був представником британської фірми. Роберт поїхав до Північної Америки, де став успішним інженером в Балтиморській мостобудівній компанії. Томас у своїх листах до брата писав про великі перспективи розвитку сільськогосподарської галузі в Східній Європі. Він запросив його в свій бізнес з продажу сільськогосподарської техніки. Роберт прийняв запрошення і невдовзі переїхав до Румунії.
+
Томас Ельворті народився у 1847 році біля містечка Вівеліском у графстві Сомерсет в родині фермера. Він був другим сином у сім’ї Ельворті. Глава сімейства Едвард Ельворті не хотів синам своєї долі, праця на землі була дуже важкою. Роберта і Томаса відправили до Бостона на навчання. За три роки брати отримали освіту інженерів для сільського господарства. Після закінчення навчання шляхи братів тимчасово розійшлися. Томас спочатку працював в Англії, в компанії, що виробляла сільськогосподарські машини, потім перебрався до Румунії в місто Ясси, де був представником британської фірми. Роберт поїхав до США, де став успішним інженером в Балтиморській мостобудівній компанії. Томас у своїх листах до брата писав про великі перспективи розвитку сільськогосподарської галузі в Східній Європі. Він запросив його в свій бізнес з продажу сільськогосподарської техніки. Роберт прийняв запрошення і невдовзі переїхав до Румунії.
  
Брати Ельворті подорожували на півдні Росії, шукали місце для своєї справи. В Єлисаветграді вони зупинилися випадково. Тут в 1874 році Роберт і Томас Ельворті заснували своє підприємство з продажу і ремонту сільськогосподарської техніки під назвою “Роберт і Томас Ельворті, виробники та імпортери сільськогосподарських машин”, яким вони володіли в рівних частках. Роберт був конструктором фірми, Томас – менеджером. Підприємство було досить успішне.  
+
Згодом Роберт і Томас Ельворті, подорожуючи півднем Російської імперії, шукали місце для організації бізнесу. В Єлисаветграді вони зупинилися випадково. У1874 році брати Ельворті заснували власне підприємство з продажу і ремонту сільськогосподарської техніки «Роберт і Томас Ельворті, виробники та імпортери сільськогосподарських машин», яким вони володіли в рівних частках. Роберт був конструктором фірми, Томас – менеджером. Підприємство було досить успішнимим і прибутковим.
  
В 1891 році Томас Ельворті помер від запалення легенів.   Він був похований в Єлисаветграді на цвинтарі Петропавлівсьої церкви, яка до наших часів не збереглася. Томас не був одружений і не мав дітей, тому частина його бізнесу була поділена серед кузенів, що жили в Англії. Таким було рішення брата Роберта.
+
У 1891 році Томас Ельворті помер від запалення легенів. Він був похований в Єлисаветграді (нині м. Кропивницький) на цвинтарі Петропавлівсьої церкви. Кладовище та церква до наших часів не збереглися.
  
 +
Томас не був одружений і не мав дітей, тому його частина бізнесу була поділена між кузенами, що жили в Англії. Таким було рішення брата Роберта.
  
 +
Сьогодні АТ «Ельворті» – одне з потужних підприємств сільськогосподарського машинобудування. Його продукція експортується в зарубіжні країни.
  
 
==Пам’ять==
 
==Пам’ять==
  
Зараз ВАТ “Червона зірка” - одне з потужних підприємств сільськогосподарського машинобудування. Його продукція експортується в зарубіжні країни.  
+
У жовтні 1998 року офіційно відкрито музей заводу «Червона зірка», тепер це музей і родини Ельворті. На фасаді музею встановлено меморіальну дошку братам Ельворті. Онук Роберта Ельворті Майкл Кларксон Вебб був присутнім на урочистостях.
  
До 250-річчя заснування міста Єлисаветграда- Кіровограда та 130-річчя від дня заснування підприємства на території заводу  відкрито пам’ятник братам Ельворті. Автори — скульптор М.О.Олійник, архітектор В.Є.Кривенко. Пам’ятник було урочисто відкрито  у липні 2004 року.  
+
У 2004 році до 250-річчя заснування міста Єлисаветграда Кіровограда
 +
та 130-річчя від дня заснування підприємства було відкрито пам’ятник братам Ельворті. Скульптор – М.О. Олійник, архітектор В.Є. Кривенко.
  
В жовтні 1998 року було офіційно відкрито музей заводу “Червона зірка”, тепер це і музей Ельворті. На фасаді музею встановлено меморіальну дошку братам Ельворті.
+
==Фотогалерея==
 +
<gallery>
 +
Файл:ElvortiT2.jpg|Завод Ельворті
 +
Файл:ElvortiT3.jpg|Будинок Роберта і Томаса Ельворті<br>(нині – музей підприємства АТ&nbsp;«Ельворті»)
 +
Файл:ElvortiT4.jpg|Меморіальна дошка братам Ельворті
 +
Файл:ElvortiT5.jpg|Пам’ятник братам Ельворті в Кропивницькому
 +
Файл:ElvortiT6.jpg|Сучасний адміністративний корпус підприємства АТ&nbsp;«Ельворті»
 +
</gallery>
 +
 
 +
 
 +
<gallery perrow=4 caption="Рекламні листівки заводу Ельворті">
 +
Файл:ElvortiT7.jpg|
 +
Файл:ElvortiT8.jpg|
 +
Файл:ElvortiT9.jpg|
 +
Файл:ElvortiT10.jpg|
 +
</gallery>
  
 
==Бібліографія==
 
==Бібліографія==
  
'''Книги:'''
+
'''Книги'''
 +
 
 +
 
 +
Водотика Тетяна Сергіївна. Історія успіху : видатні українські бізнесмени ХІХ ст. / Т. С. Водотика ; худ. оформ. Г. Проніна. – Харків : Фоліо, 2020 – 234 [3]с. : іл. (Сер. «Справжня історія»). – Бібліогр. в кінці ст.
 +
 
 +
История завода «Красная звезд» / Кировоградский институт развития человека «Украина», Высшая народная школа, 2011. – 33,[1] с.
 +
 
 +
Іноземні підприємці в Україні : (за документами меморіального архіву Роберта Ельворті) / НАН України ; Інститут української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського ; укл. П. В. Босий. – Кіровоград : Littera, 1999. – 184 с.
 +
 
 +
Кировоградский ордена Октябрьской революции и ордена Трудового Красного Знамени завод сельскохозяйственных машин «Красная звезда» / Сост. А. Ф. Семов, 1986. – 12 с.
  
История завода "Красная звезда" [Текст] / Кировоградский институт развития человека "Украина", Высшая народная школа, 2011. - 33,[1] с.
+
Матівос Ю. Брати Ельворті: свої в далекій стороні / Ю. Матівос // Місто на сивому Інгулі. – 2005. – С. 185-187.
  
Кировоградский ордена Октябрьской революции и ордена Трудового Красного Знамени завод сельскохозяйственных машин "Красная звезда" [Текст] / Сост. А.Ф.Семов, 1986. - 12 с.
+
Машкін О. М. Ельворті Роберт і Томас // Енциклопедія історії України. – Т. 3. – К.: Наукова думка. – 2005. – С. 29-30.
  
Машкін О.М. Ельворті Роберт і Томас // Енциклопедія історії України. — Т. 3. — К.: Наукова думка, 2005, стор. 29—30
+
Місто і люди. Єлисаветград – Кіровоград, 1754-2004. Ілюстрована енциклопедія. Кіровоград: «Імекс-ЛТД». – 2004. – 303 с.
  
Місто і люди. Єлисаветград — Кіровоград, 1754—2004. Ілюстрована енциклопедія. Кіровоград: «Імекс-ЛТД», 2004, 303 стор.
 
  
 +
'''Статті'''
  
 +
Акопян К. Останні з Ельворті / К. Акопян // Молодіжне перехрестя. – 2006. – 1 червня. – С. 1.
  
'''Статті:'''
+
Алєксєєнко О. Екскурсія до музею / О. Алєксєєнко // Молодіжне перехрестя. – 2007. – 2 серпня. – С. 11.
  
Акопян К. Останні з Ельворті [Текст] / К. Акопян // Молодіжне перехрестя. - 2006. - 1 червня. С. 1
+
Артем’єв В. «Червона зірка» – сторінка історії машинобудування України / В. Артем’єв // Пенсійний кур’єр. – 2005. – 4 лютого. С. 11.
  
Алєксєєнко О. Екскурсія до музею / О. Алєксєєнко // Молодіжне перехрестя. - 2007. - 2 серпня. С. 11
+
Босий П. Роберта Ельворті згадаймо добрим словом //Народне слово. – 1996. 2 квітня. С. 4.
  
Артем"єв В. "Червона зірка" - сторінка історії машинобудування України [Текст] / В. Артем"єв // Пенсійний кур"єр. - 2005. - 4 лютого. -  С. 11
+
Безтака П. Назустріч зорі (Революційні події на заводі «Червона зірка» (Ельворті) в 1917-1918 роках) // Кіровоградська правда. – 1965. – 9 жовтня.
  
Босий П. Роберта Ельворті згадаймо добрим словом //Народне слово. - 1996. - С. 4
+
Верескунова Т. На спомин про Ельворті / Т. Верескунова // Народне слово. – 1997. – 13 грудня. С. 3.
  
Безтака П. Назустріч зорі (Революційні події на заводі “Червона зірка” (Ельворті) в 1917-1918 роках)// Кіровоградська правда. -1965. - 9 жовтня
+
Виноградов А. От «Эльворти» и до наших дней / А. Виноградов // Украина-Центр. – 2008. – 30 мая. – С. 14 ; 6 июня. – С. 13.
  
Верескунова Т. На спомин про Ельворті [Текст] / Верескунова Т. // Народне слово. - 1997. - 13 грудня. С. 3
+
Виноградов А. Сага об Эльворти / А. Виноградов // Украина-Центр. – 2008. – 22 августа. – С. 1,8 ; 29 августа. С. 8.
  
Виноградов А. Сага об Эльворти / А. Виноградов // Украина-Центр. - 2008. - 22 августа. С. 1,8
+
Виноградов А. «Сага об Эльворти» : к 145-летию завода Єльворти / Александр Виноградов // Украина-Центр. – 2019. – 4 июля. С. 8 : фото.
  
Демчук Л., Решетников В. Дід Ельворті був би радий// Свобода. -1994. - 25 лютого. - с.1
+
Демчук Л. Дід Ельворті був би радий // Свобода. 1994. 25 лютого. – С. 1.
  
Ельворті повертаються в бронзі // Нова газета. - 2004. - 16 липня. С. 1
+
Ельворті повертаються в бронзі // Нова газета. 2004. 16 липня. С. 1.
  
Ельворті - “Червона зірка”, революційні традиції// Кіровоградська правда. - 1957. - 27 березня
+
Завод акціонерного товариства «Р.Т. Ельворті». Друкуємо за книгою «Ежегодник “Голос Юга” за 1913 г.» // Єлисавет. – 1992. – 5 серпня.
  
Завод акціонерного товариства “Р.Т.Ельворті”. Друкуємо за книгою “Ежегодник “Голос Юга” за 1913 г.” // Єлисавет. - 1992. - 5 серпня.
+
Здір Л. Є конверти із зображеннями Якова Паученка та Роберта Ельворті / Л. Здір // Народне слово. – 2006. – 30 березня. – С. 2.
  
Здір Л. Є конверти із зображеннями Якова Паученка та Роберта Ельворті [Текст] / Л. Здір // Народне слово. - 2006. - 30 березня. С. 2
+
Иванов А. Мэр наградил внука Эльворти / А. Иванов // 100-й округ. – 2008. – 21 августа. С. 4.
  
Иванов А. Мэр наградил внука Эльворти  / А. Иванов // 100-й округ. - 2008. - 21 августа. С. 4
+
Куманський Б. Свято на червонозорівській вулиці / Б. Куманський // Народне слово. – 2004. – 10 липня. С. 1.
  
Куманський Б. Свято на червонозорівській вулиці / Б. Куманський // Народне слово. - 2004. - 10 липня. С. 1
+
Куманський Б. Свято на заводській вулиці / Б. Куманський // Народне слово. 2004. – 18 вересня. С. 3.
  
Куманський Б. Свято на заводській вулиці [Текст] / Б. Куманський // Народне слово. - 2004. - 18 вересня. С. 3
+
Любарський Р. Повернення до Ельворті / Р. Любарський // Народне слово. – 2012. – 9 лютого. С. 9 : фото.
  
Макей Л. З Англії повернулися патріотами своєї країни / Л. Макей // Народне слово. - 2008. - 30 серпня. С. 2
+
Макей Л. З Англії повернулися патріотами своєї країни / Л. Макей // Народне слово. 2008. 30 серпня. С. 2.
  
Макей Л. Нащадки Ельворті задоволені співпрацею / Л. Макей // Народне слово. - 2008. - 19 серпня. С. 1, 2
+
Макей Л. Нащадки Ельворті задоволені співпрацею / Л. Макей // Народне слово. 2008. 19 серпня. С. 1, 2.
  
Малик А. Ельворті повернулися до Кіровограда / А. Малик // Кіровоградська правда. - 2004. - 13 липня. С. 1
+
Малик А. Ельворті повернулися до Кіровограда / А. Малик // Кіровоградська правда. 2004. 13 липня. С.
  
Мороко Е. Хранитель заводської історії / Е. Мороко // Народне слово. - 2007. - 18 жовтня. С. 4
+
Мороко Е. Хранитель заводської історії / Е. Мороко // Народне слово. 2007. 18 жовтня. С. 4.
  
Ножнов М. Сівалки Ельворті [Текст] / М.Ножнов // Честь хлібороба. - 1999. - 20 липня. С. 3
+
Ножнов М. Сівалки Ельворті / М. Ножнов // Честь хлібороба. 1999. 20 липня. С. 3.
  
Підлуський І. За ніби тихою прохідною [Текст]: До 125-річчя з дня заснування "Червоної зірки" / І.Підлуський // Кіровоградська правда. - 1999. - 11 березня. С. 2
+
Підлуський І. За ніби тихою прохідною: До 125-річчя з дня заснування «Червоної зірки» / І. Підлуський // Кіровоградська правда. 1999. 11 березня. С. 2.
  
Плакат-календарь завода земледельческих машин акционерного общества Р. и Т. Эльворти 1914 г. [Текст] // Человек. - 1997. - №3
+
Плакат-календарь завода земледельческих машин акционерного общества Р. и Т. Эльворти 1914 г. // Человек. 1997. – № 3.
  
Попович Л. Нащадки Ельворті - на історичній батьківщині [Текст] / Попович Л. // Кіровоградська правда. - 2002. - 14 вересня. С. 1
+
Попович Л. Нащадки Ельворті на історичній батьківщині / Л. Попович // Кіровоградська правда. 2002. 14 вересня. С. 1.
  
Роберт і Томас Ельворті знову на своєму заводі // Кіровоградська правда. - 2004. - 8 липня. С. 1
+
Роберт і Томас Ельворті знову на своєму заводі // Кіровоградська правда. 2004. 8 липня. С. 1.
  
Романенко Н. Брати Ельворті: свої в далекій стороні [Текст] / Н.Романенко // Поштовий вісник. - 2006. - № 4. С. 5
+
Романенко Н. Брати Ельворті: свої в далекій стороні / Н. Романенко // Поштовий вісник. 2006. № 4. С. 5.
  
Савранова Е. Через годы, через расстояния... / Е.Савранова // Ведомости. - 2004. - 16 июля. С. 3
+
Савранова Е. Через годы, через расстояния... / Е. Савранова // Ведомости. 2004. 16 июля. С. 3.
  
Сергієнко І. На розі Кавалерійської і Чигиринської: З історії заводу “Р. і Т. Ельворті”// Свобода. 1993. - 11 червня
+
Сергієнко І. На розі Кавалерійської і Чигиринської: З історії заводу «Р. і Т. Ельворті» // Свобода. 1993. 11 червня.
  
Смотренко В. Англійський архів Ельворті// Народне слово.- 1995. - 15 червня
+
Смотренко В. Англійський архів Ельворті // Народне слово. 1995. 15 червня.
  
Смолєва Л. У Європу по науку ... [Текст]: Створено фонд імені Ельворті / Л. Смолєва // Вечірня газета. - 1997. - 10 липня
+
Смолєва Л. У Європу по науку ...: Створено фонд імені Ельворті / Л. Смолєва // Вечірня газета. 1997. 10 липня.
  
Стосунки без крапки у кінці // Кіровоградська правда. - 2008. - 19 серпня. С. 1
+
Стосунки без крапки у кінці // Кіровоградська правда. 2008. 19 серпня. С. 1.
  
Так это начиналось... Истоки и события ранних лет. Составлено и написано К.М. Кларксон-Вебб. Перевод с английского Т.Верескуновой// Вечірня газета. - 1994. - 22 липня. - С. 3
+
Так это начиналось... Истоки и события ранних лет. Составлено и написано К. М. Кларксон-Вебб. Перевод с английского Т. Верескуновой // Вечірня газета. 1994. 22 липня. С. 3.
  
Трішина Н. 135-ліття на "Червоній зірці" [Текст] / Н. Трішина // 21-й канал. - 2009. - 16 липня. С. 2
+
Трішина Н. 135-ліття на «Червоній зірці» / Н. Трішина // 21-й канал. 2009. 16 липня. С. 2.
  
Френчко Л. Родина Ельворті та їх справа [Текст] / Л. Френчко // Фаворит. - 2002. - 21 листопада. С. 2
+
Френчко Л. Родина Ельворті та їх справа / Л. Френчко // Фаворит. 2002. 21 листопада. С. 2.
  
"Червоній зірці" - 130 років [Текст] // Кіровоградська правда. - 2004. - 10 липня. С. 1
+
«Червоній зірці» – 130 років // Кіровоградська правда. 2004. 10 липня. С. 1.
  
Шкабой В. Эльворти сегодня / В. Шкабой // Молодіжне перехрестя. - 2008. - 21 серпня. С. 2
+
Шкабой В. Эльворти сегодня / В. Шкабой // Молодіжне перехрестя. 2008. 21 серпня. С. 2.
  
Это начиналось так... / К 120-летию завода «Красная звезда». Письмо Томаса Эльворти своей сестре Эмили о намерении построить завод// Вечірня газета. -1994. - 15 липня. - С. 7
+
Это начиналось так / К 120-летию завода «Красная звезда». Письмо Томаса Эльворти своей сестре Эмили о намерении построить завод // Вечірня газета. 1994. 15 липня. С. 7.
  
Юрченко О. Завод Ельворті в роки громадянської війни [Текст] / О. Юрченко // Народне слово. - 2006. - 6 квітня. С. 4
+
Юрченко О. Завод Ельворті в роки громадянської війни / О. Юрченко // Народне слово. 2006. 6 квітня. С. 4.
  
Юрченко О. Р.Ельворті навчив би сьогодні багатьох бізнесменів [Текст] / О. Юрченко // Кіровоградська правда. - 2004. - 15 червня. С. 2
+
Юрченко О. Р. Ельворті навчив би сьогодні багатьох бізнесменів / О. Юрченко // Кіровоградська правда. 2004. 15 червня. С. 2.
  
 
==Web-ресурси==
 
==Web-ресурси==
Англійські традиції від Єлисаветграда до а  та Павла Босого[Електронний ресурс]. - Режим доступу:
 
http://gre4ka.com.ua/arttoloka/elvorti-pavlo-bosi.html
 
 
В Кировоград приехали 19 наследников братьев Эльворти[Електронний ресурс]. - Режим доступу:
 
http://kirovograd.rks.kr.ua/daily/kirovograd/2008/8/14/elvorti/
 
  
[http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%BB%D1%8C%D0%B2%D0%BE%D1%80%D1%82%D1%96_%D0%A0%D0%BE%D0%B1%D0%B5%D1%80%D1%82_%D1%96_%D0%A2%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D1%81 Роберт і Томас /Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.]
+
[http://uc.kr.ua/2019/07/02/saga-ob-elvorty/ Виноградов А. «Сага об Эльворти» (Україна-Центр)]
  
Життєпис Роберта  - Весь Кіровоград[Електронний ресурс]. - Режим доступу:
+
[http://kirovograd.rks.kr.ua/daily/kirovograd/2008/8/14/elvorti/ В Кировоград приехали 19 наследников братьев Эльворти (Украина-Центр)]
http://www.kirovograd.net/science_culture/2012/1/31/zhittyepis_roberta_elvorti.htm?print
 
  
Музей  - часточка ХІХ століття в Кіровограді[Електронний ресурс]. - Режим доступу:
+
[https://suspilne.media/196565-vulica-brativ-elvorti-v-kropivnickomu-hto-voni-taki-ta-so-zrobili-dla-mista/ Вулиця Братів Ельворті в Кропивницькому. Хто вони такі та що зробили для міста (Суспільне новини)]
http://gre4ka.com.ua/arttoloka/muzej-elvorti-chastochka-hih-stolittya-v-kirovohradi.html
 
  
Павло Босий.  . Спроба біографії.[Електронний ресурс]. - Режим доступу:
+
[http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%BB%D1%8C%D0%B2%D0%BE%D1%80%D1%82%D1%96_%D0%A0%D0%BE%D0%B1%D0%B5%D1%80%D1%82_%D1%96_%D0%A2%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D1%81 Ельворті Роберт і Томас (Вікіпедія) ]
http://issuu.com/olvo/docs/elvorty
 
  
Сага об Эльворти[Електронний ресурс]. - Режим доступу:
+
[http://librarychl.kr.ua/kn_in/kraeznavcha-abetka/elvorti-zav.php «Ельворті Роберт і Томас» (Обласна бібліотека для дітей ім. Т.Г. Шевченка)]
http://uc.kr.ua/fresh3843/
 

Поточна версія на 12:32, 14 листопада 2023

Томас

Дата народження — 1847
Місце народження — містечко Вівеліском, графство Сомерсет, Велика Британія
Дата смерті — 11.01.1891
Місце смерті — м. Єлисаветград, Херсонська губернія, Російська імперія (нині м. Кропивницький, Кіровоградська область, Україна)
Місце поховання — Єлисаветград, цвинтар Петропавлівської церкви

Томас (1847, містечко Вівеліском, графство Сомерсет, Велика Британія – 11 січня 1891, м. Єлисаветград, Херсонська губернія, Російська імперія) – англійський підприємець, один із засновників у м. Єлисаветграді підприємства «Р. і Т. Ельворті, виробники та імпортери сільськогосподарських машин» (нині м. Кропивницький, АТ «Ельворті»), одного з найбільших у 1908-1917 рр. виробників сільськогосподарської техніки в Європі.


Життя і діяльність

Томас Ельворті народився у 1847 році біля містечка Вівеліском у графстві Сомерсет в родині фермера. Він був другим сином у сім’ї Ельворті. Глава сімейства Едвард Ельворті не хотів синам своєї долі, праця на землі була дуже важкою. Роберта і Томаса відправили до Бостона на навчання. За три роки брати отримали освіту інженерів для сільського господарства. Після закінчення навчання шляхи братів тимчасово розійшлися. Томас спочатку працював в Англії, в компанії, що виробляла сільськогосподарські машини, потім перебрався до Румунії – в місто Ясси, де був представником британської фірми. Роберт поїхав до США, де став успішним інженером в Балтиморській мостобудівній компанії. Томас у своїх листах до брата писав про великі перспективи розвитку сільськогосподарської галузі в Східній Європі. Він запросив його в свій бізнес з продажу сільськогосподарської техніки. Роберт прийняв запрошення і невдовзі переїхав до Румунії.

Згодом Роберт і Томас Ельворті, подорожуючи півднем Російської імперії, шукали місце для організації бізнесу. В Єлисаветграді вони зупинилися випадково. У1874 році брати Ельворті заснували власне підприємство з продажу і ремонту сільськогосподарської техніки «Роберт і Томас Ельворті, виробники та імпортери сільськогосподарських машин», яким вони володіли в рівних частках. Роберт був конструктором фірми, Томас – менеджером. Підприємство було досить успішнимим і прибутковим.

У 1891 році Томас Ельворті помер від запалення легенів. Він був похований в Єлисаветграді (нині м. Кропивницький) на цвинтарі Петропавлівсьої церкви. Кладовище та церква до наших часів не збереглися.

Томас не був одружений і не мав дітей, тому його частина бізнесу була поділена між кузенами, що жили в Англії. Таким було рішення брата Роберта.

Сьогодні АТ «Ельворті» – одне з потужних підприємств сільськогосподарського машинобудування. Його продукція експортується в зарубіжні країни.

Пам’ять

У жовтні 1998 року офіційно відкрито музей заводу «Червона зірка», тепер це музей і родини Ельворті. На фасаді музею встановлено меморіальну дошку братам Ельворті. Онук Роберта Ельворті Майкл Кларксон Вебб був присутнім на урочистостях.

У 2004 році до 250-річчя заснування міста Єлисаветграда – Кіровограда та 130-річчя від дня заснування підприємства було відкрито пам’ятник братам Ельворті. Скульптор – М.О. Олійник, архітектор – В.Є. Кривенко.

Фотогалерея


Бібліографія

Книги


Водотика Тетяна Сергіївна. Історія успіху : видатні українські бізнесмени ХІХ ст. / Т. С. Водотика ; худ. оформ. Г. Проніна. – Харків : Фоліо, 2020 – 234 [3]с. : іл. (Сер. «Справжня історія»). – Бібліогр. в кінці ст.

История завода «Красная звезд» / Кировоградский институт развития человека «Украина», Высшая народная школа, 2011. – 33,[1] с.

Іноземні підприємці в Україні : (за документами меморіального архіву Роберта Ельворті) / НАН України ; Інститут української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського ; укл. П. В. Босий. – Кіровоград : Littera, 1999. – 184 с.

Кировоградский ордена Октябрьской революции и ордена Трудового Красного Знамени завод сельскохозяйственных машин «Красная звезда» / Сост. А. Ф. Семов, 1986. – 12 с.

Матівос Ю. Брати Ельворті: свої в далекій стороні / Ю. Матівос // Місто на сивому Інгулі. – 2005. – С. 185-187.

Машкін О. М. Ельворті Роберт і Томас // Енциклопедія історії України. – Т. 3. – К.: Наукова думка. – 2005. – С. 29-30.

Місто і люди. Єлисаветград – Кіровоград, 1754-2004. Ілюстрована енциклопедія. Кіровоград: «Імекс-ЛТД». – 2004. – 303 с.


Статті

Акопян К. Останні з Ельворті / К. Акопян // Молодіжне перехрестя. – 2006. – 1 червня. – С. 1.

Алєксєєнко О. Екскурсія до музею / О. Алєксєєнко // Молодіжне перехрестя. – 2007. – 2 серпня. – С. 11.

Артем’єв В. «Червона зірка» – сторінка історії машинобудування України / В. Артем’єв // Пенсійний кур’єр. – 2005. – 4 лютого. – С. 11.

Босий П. Роберта Ельворті згадаймо добрим словом //Народне слово. – 1996. – 2 квітня. – С. 4.

Безтака П. Назустріч зорі (Революційні події на заводі «Червона зірка» (Ельворті) в 1917-1918 роках) // Кіровоградська правда. – 1965. – 9 жовтня.

Верескунова Т. На спомин про Ельворті / Т. Верескунова // Народне слово. – 1997. – 13 грудня. – С. 3.

Виноградов А. От «Эльворти» и до наших дней / А. Виноградов // Украина-Центр. – 2008. – 30 мая. – С. 14 ; 6 июня. – С. 13.

Виноградов А. Сага об Эльворти / А. Виноградов // Украина-Центр. – 2008. – 22 августа. – С. 1,8 ; 29 августа. – С. 8.

Виноградов А. «Сага об Эльворти» : к 145-летию завода Єльворти / Александр Виноградов // Украина-Центр. – 2019. – 4 июля. – С. 8 : фото.

Демчук Л. Дід Ельворті був би радий // Свобода. – 1994. – 25 лютого. – С. 1.

Ельворті повертаються в бронзі // Нова газета. – 2004. – 16 липня. – С. 1.

Завод акціонерного товариства «Р.Т. Ельворті». Друкуємо за книгою «Ежегодник “Голос Юга” за 1913 г.» // Єлисавет. – 1992. – 5 серпня.

Здір Л. Є конверти із зображеннями Якова Паученка та Роберта Ельворті / Л. Здір // Народне слово. – 2006. – 30 березня. – С. 2.

Иванов А. Мэр наградил внука Эльворти / А. Иванов // 100-й округ. – 2008. – 21 августа. – С. 4.

Куманський Б. Свято на червонозорівській вулиці / Б. Куманський // Народне слово. – 2004. – 10 липня. – С. 1.

Куманський Б. Свято на заводській вулиці / Б. Куманський // Народне слово. – 2004. – 18 вересня. – С. 3.

Любарський Р. Повернення до Ельворті / Р. Любарський // Народне слово. – 2012. – 9 лютого. – С. 9 : фото.

Макей Л. З Англії повернулися патріотами своєї країни / Л. Макей // Народне слово. – 2008. – 30 серпня. – С. 2.

Макей Л. Нащадки Ельворті задоволені співпрацею / Л. Макей // Народне слово. – 2008. – 19 серпня. – С. 1, 2.

Малик А. Ельворті повернулися до Кіровограда / А. Малик // Кіровоградська правда. – 2004. – 13 липня. – С.

Мороко Е. Хранитель заводської історії / Е. Мороко // Народне слово. – 2007. – 18 жовтня. – С. 4.

Ножнов М. Сівалки Ельворті / М. Ножнов // Честь хлібороба. – 1999. – 20 липня. – С. 3.

Підлуський І. За ніби тихою прохідною: До 125-річчя з дня заснування «Червоної зірки» / І. Підлуський // Кіровоградська правда. – 1999. – 11 березня. – С. 2.

Плакат-календарь завода земледельческих машин акционерного общества Р. и Т. Эльворти 1914 г. // Человек. – 1997. – № 3.

Попович Л. Нащадки Ельворті – на історичній батьківщині / Л. Попович // Кіровоградська правда. – 2002. – 14 вересня. – С. 1.

Роберт і Томас Ельворті знову на своєму заводі // Кіровоградська правда. – 2004. – 8 липня. – С. 1.

Романенко Н. Брати Ельворті: свої в далекій стороні / Н. Романенко // Поштовий вісник. – 2006. – № 4. – С. 5.

Савранова Е. Через годы, через расстояния... / Е. Савранова // Ведомости. – 2004. – 16 июля. – С. 3.

Сергієнко І. На розі Кавалерійської і Чигиринської: З історії заводу «Р. і Т. Ельворті» // Свобода. 1993. – 11 червня.

Смотренко В. Англійський архів Ельворті // Народне слово. – 1995. – 15 червня.

Смолєва Л. У Європу по науку ...: Створено фонд імені Ельворті / Л. Смолєва // Вечірня газета. – 1997. – 10 липня.

Стосунки без крапки у кінці // Кіровоградська правда. – 2008. – 19 серпня. – С. 1.

Так это начиналось... Истоки и события ранних лет. Составлено и написано К. М. Кларксон-Вебб. Перевод с английского Т. Верескуновой // Вечірня газета. – 1994. – 22 липня. – С. 3.

Трішина Н. 135-ліття на «Червоній зірці» / Н. Трішина // 21-й канал. – 2009. – 16 липня. – С. 2.

Френчко Л. Родина Ельворті та їх справа / Л. Френчко // Фаворит. – 2002. – 21 листопада. – С. 2.

«Червоній зірці» – 130 років // Кіровоградська правда. – 2004. – 10 липня. – С. 1.

Шкабой В. Эльворти сегодня / В. Шкабой // Молодіжне перехрестя. – 2008. – 21 серпня. – С. 2.

Это начиналось так / К 120-летию завода «Красная звезда». Письмо Томаса Эльворти своей сестре Эмили о намерении построить завод // Вечірня газета. – 1994. – 15 липня. – С. 7.

Юрченко О. Завод Ельворті в роки громадянської війни / О. Юрченко // Народне слово. – 2006. – 6 квітня. – С. 4.

Юрченко О. Р. Ельворті навчив би сьогодні багатьох бізнесменів / О. Юрченко // Кіровоградська правда. – 2004. – 15 червня. – С. 2.

Web-ресурси

Виноградов А. «Сага об Эльворти» (Україна-Центр)

В Кировоград приехали 19 наследников братьев Эльворти (Украина-Центр)

Вулиця Братів Ельворті в Кропивницькому. Хто вони такі та що зробили для міста (Суспільне новини)

Ельворті Роберт і Томас (Вікіпедія)

«Ельворті Роберт і Томас» (Обласна бібліотека для дітей ім. Т.Г. Шевченка)