Давидов Микола Львович

Матеріал з wiki
Версія від 10:12, 31 грудня 2013, створена Wikiuser (обговорення | внесок)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Микола Львович Давидов

народився — 6.12.1856
місце народження — с. Іванівка Кіровоградської області
дата смерті — 6.01.1930
місце смерті — м. Люботин під Харковом
місце поховання — Холодногірське кладовище, м. Харків

Микола Львович Давидов (6 грудня 1856 р., с. Іванівка Кіровоградської області - 6 січня 1930 р., м. Люботин під Харковом) - садівник, засновник дендрологічного парку «Веселі Боковеньки» на Кіровоградщині.


Життя і діяльність

Народився Микола Львович в сім’ї землевласників-дворян. Батько – учасник Кримської війни 1853-1856 років. Навчався Давидов в Одеській чоловічій гімназії. В 1880 році закінчив юридичний факультет Московського університету, після чого повернувся на батьківщину. Протягом тридцяти років працював мировим суддею в волосному містечку Братолюбівка.

Ще студентом Микола Львович захопився і уважно вивчав садово-паркове мистецтво. Багато подорожував, вивчав питання дендрології в країнах Європи, на Кавказі, в Криму. Великий вплив на життєвий вибір Давидова мала сім’я землевласника-новатора Кефали, яка в в с. Олександрівка, що поряд Іванівки, мала один з найкращих в Олександрівському повіті сад і парк, передове на той час сільськогосподарське виробництво.

В 1893-1903 рр. в посушливих степах під Єлисаветградом, на злитті річок Боковенька і Скотовата, заклав дендрологічний парк «Веселі Боковеньки». Існує і наступна легенда про виникнення парку, яка говорить, що Микола Давидов був закоханий у Ганну Бурдзункевич, доньку місцевого поміщика. Дівчина обрала іншого та вийшла заміж, а незабаром померла. Давидов був невтішний. На честь своєї коханої він заклав парк, якому присвятив всього себе і ніколи вже не одружився. Для роботи над садом знадобилося 30 років.

Утілювати її узявся український художник пейзажист І. Владіславський-Падалка, чий проект більше інших сподобався Миколі Львовичу. Консультували закладання парку відомі вчені Г.М. Висоцький, паркознавець А.Є. Регель, дендролог Є.П. Вульф, губернський лісничий А.А. Яцкевич. Парк був створений в ландшафтному стилі, де було посаджено біля 250 різних видів і форм деревно – чагарникових порід по берегах річки Боковенька на площі 109,3 гектари. В 1912 році на кошти Миколи Давидова в с. Іванівці побудовано сільську школу. Парк пережив буремні роки Жовтневої революції і громадянської війн. Під час Жовтневої революції та громадянської війни Давидов перебував в Одесі та Єлисаветграді.

В 1923 році повернувся до Іванівки. За спогадами вчителя місцевої школи А.Ліненка, коли 67-річний Давидов приїхав у парк, то підтюпцем буквально перебігав від дерева до дерева, обіймав їх, а перед окремими ставав на коліна. В цьому ж році на базі парку була створена дендрологічна дослідна станція Всеукраїнського управління лісами, яка через сім років стала опорною базою Українського науково-дослідного інституту лісового господарства і агролісомеліорації ім. Г.М. Висоцького. Цього ж року Микола Львович став першим директором свого дітища, по-справжньому переймався долею парку, піклувався про кожне дерево, кожну квітку. Основними напрямками роботи станції були акліматизація і виведення нових порід дерев та чагарників для заліснення Кіровоградської, Херсонської, Дніпропетровської та інших степових областей України. До 1928 року Микола Львович завідував дослідною станцією. Далі був відкликаний до Харкова і там працював інспектором Всеукраїнського управління лісами.

Помер Микола Львович Давидов 6 січня 1930 року під час відрядження на станції Люботин під Харковом. Похований на Холодногірському кладовищі, що у Харкові.

В 1930 році дендропарк був переданий Українському науково- дослідному інституту агролісомеліорації.


Пам’ять

У 1993 році на честь століття з часу заснування, дендропарку надано ім’я його засновника — Миколи Львовича Давидова. Фотопортрет. Микола Львович Давидов


Бібліографія

Маруценко В. Давидов Микола Львович [Текст] / Маруценко В. // Долинські новини. - 2001. - 17 жовтня. - С. 2

Висоцький Ю. Микола Давидов і його парк [Текст] / Ю.Висоцький // Хроніка 2000. - 2001. - вип. 41-42. - С. 688-690

Давидов М. Нарис Весело-Боковенського дендрологічного парку [Текст] / М.Давидов // Хроніка 2000. - 2001. - № 41-42. - С. 691-702

Ландшафтний парк "Боковеньківський ім. М.Л.Давидова" [Текст] // Долинські новини. - 2005. - 17 грудня. - С. 3

Орел, Светлана. "Веселые Боковеньки" : непростое возвращение к себе [Текст] / Светлана Орел // Зеркало недели. - 2006. - № 34. - С. 15


Web-ресурси

Короткий штрих з біографії творця Здрастуй, доню моя Австрійська! http://novosti.kr.ua/index.php/digest?view=archive&limit=20&start=4480

Дендропарк "Веселі Боковеньки" http://iloveukraine.com.ua/p/iB3puL

Дослідно - селекційний дендрологічний лісовий центр "Веселі Боковеньки" http://park-vbokovenki.narod.ru/

Унікальний дендропарк "Веселі Боковеньки" http://www.kudaedem.com.ua/ua/interesting/preview/9.html

"ВЕСЕЛІ БОКОВЕНЬКИ” http://kir-kray.do.am/publ/3-1-0-221