Відмінності між версіями «Григорович Віктор Іванович»

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку
(Створена сторінка: [[Файл:GrygorovychVI.jpg|мини|200px|<p style="text-align:center;">'''Віктор Іванович Григорович'''</p><p style="text-align:left;...)
 
Рядок 59: Рядок 59:
  
  
==ібліографія==
+
==Бібліографія==
  
  
Рядок 75: Рядок 75:
  
 
Босько В. Видатні мовознавці нашого краю: від Віктора Григоровича до Віталія Скляренка [Текст] / В. Босько // Народне слово. - 2012. - 2 лютого. - С. 1,13
 
Босько В. Видатні мовознавці нашого краю: від Віктора Григоровича до Віталія Скляренка [Текст] / В. Босько // Народне слово. - 2012. - 2 лютого. - С. 1,13
 
 
 
  
 
==Web-ресурси==
 
==Web-ресурси==

Версія за 17:45, 28 листопада 2013

Віктор Іванович Григорович

народився — 30.04.1815
місце народження — м. Балта, тепер Одеської області
дата смерті — 19.12.1876
місце смерті — Єлисаветград (нині Кіровоград)
місце поховання — Рівнянське кладовище

Григорович Віктор Іванович ( 30 квітня 1815, Балта, тепер Одеської області — 19 грудня 1876 р. , Єлисаветград, (нині Кіровоград) — видатний славіст, палеограф, педагог, член-кореспондент Петербурзької Академії Наук, член багатьох іноземних наукових товариств. Один з основоположників слов'янської філології.


Життя і діяльність

Гой ты, пахарь славянской земли! Про тебя мы пропели былину…
Н.Ф. Марков

Віктор Іванович народився і виріс в сім'ї чиновника. Навчався в Балті та Умані в базиліанському училищі, потім - у Харківському університеті (1830-1833 рр.). Далі вивчав класичну філологію і філософію в Дерптському університеті. У 1839 році отримав запрошення на щойно відкриту кафедру історії слов’янських прислівників у Казанському університеті, де викладав грецьку мову, читав лекції з слов’янської літератури. Цього ж часу видав дві наукові праці: «Дослідження про церковнослов'янську говірку, засновані на вивченні її в найдавніших пам'ятках, на історичних свідченнях і ставленні її до новітніх прислівників» та «Короткий огляд слов'янських літератур».

У 1842 році Григорович отримав магістерський ступінь за дослідження «Досвід викладу літератури слов'ян у її найголовніших епохах». У дисертації була зроблена спроба простежити загальні закономірності розвитку літератури слов’янських народів на різних етапах, дана періодизація історії слов’янської літератури від часу виникнення до XIX століття.

У 1844-1847 рр.. Григорович почав поїздку до балканських володінь Османської імперії з метою знайомства з рукописними джерелами южнослав’янських монастирських сховищ, мало відомих європейським і російським славістам, вивчення на місцях живих мов і діалектів, побуту (у т. ч. релігійного), історії та фольклору южнослов’янських народів. У Стамбулі Григорович відвідав бібліотеку Єрусалимського Патріархату, в Австрії ознайомився із зібранням стародавніх слов’янських рукописів австрійського консула А. Михановича. Працював з книжковими та архівними зібраннями на Афоні, коротко описавши найбільш цікаві. У загальній складності Григорович переглянув біля 580 томів слов’янських і грецьких рукописів і опублікував короткі відомості про найважливіші з них. Подорожуючи по західнослов'янських землях, придбав ряд цінних рукописів, але видати їх не зміг. Привіз до Росії Хлудовський псалтир. У 1848 році, після повернення, опублікував «Нарис подорожі по Європейській Туреччині».

У 1849 році Григоровича було переведено з Казанського в Московський університет, де він працював протягом одного семестру. Взимку 1850 року повернувся до Казані, де одночасно з лекціями в університеті проводив заняття з слов’янської палеографії в Казанській Духовній Академії (на запрошення Казанського архієпископа Григорія (Постнікова)). З 1865 року працював у, щойно заснованому в Одесі, Новоросійському університеті на посадах першого декану історико-філологічного факультету і професора кафедри слов'янознавства. 11 років пропрацював Григорович в Одесі і залишив по собі самі вдячні спогади і цілу школу славістів, істориків і археологів.

В жовтні. 1876, після виходу у відставку, переїхав до Єлисаветграда, де планував вивчати духовні скарби місцевих старообрядців, особливо коштовного лицевого Євангелія Покровської церкви єдиновірців, написаному на пергаменті XIV-XV століттях. Крім того мав намір викладати в Єлисаветградському земському реальному училищі, в якому вже працювали його учні М.Р. Завадський, В.М. Ястребов та інші. Але не судилося здійснитися його планам, бо того ж 1876 року Віктор Іванович Григорович раптово помер.


Пам’ять

Grygorovych2.jpg

Фото. Віктор Іванович Григорович


Grygorovych phototyp.jpg

Фото. В.І. Григорович. Фототипія. Кінець 60-х рр. XIX ст.


Grygorovych pam.jpg

Фото. Пам'ятник В.І. Григоровичу на Рівнянському кладовищі в Єлисаветграді (скульптор Б.В. Едуардс, архітектор О.Й. Бернардацці)


Grygorovych rov.jpg

Фото. Сучасний вигляд пам'ятника В.І. Григоровичу на Рівнянському кладовищі в Кіровограді


Grygorovych tex.jpg

Фото. Погруддя В.І. Григоровича (архітектор А. Губенко) перед центральним входом до Кіровоградського машинобудівного коледжу (колишнє Єлисаветградське земське реальне училище)


Grygorovych kn1.jpg

Фото. Титульна сторінка роботи В.І Григоровича «Заметки о Солуне и Корсуне»


Grygorovych kn2.jpg

Фото. Титульна сторінка роботи В.І Григоровича «Записки антиквара»



Бібліографія

Григорович Виктор Иванович Славянские наречия : Лекции: Отдельный оттиск из "Русского Филологического Вестника" / Виктор Григорович, 1884. - 158 с.

Памятник профессору В.И. Григоровичу на могиле его в Елисаветграде [Текст] : [Сборник], 1894. - 83 с.

Сергеев, Александр Васильевич. Исторические взгляды В. И. Григоровича [Текст] / Александр Сергеев, 1978. - 134 с.

Кротов О. Пам"ятник орачеві слов"янської культури - наша гордість і ганьба [Текст] / О.Кротов // Народне слово. - 2001. - 19 квітня. - С. 3

Шевченко С. Видатний славіст [Текст] / С. Шевченко // Кіровоградська правда. - 2003. - 9 січня. - С. 2

Щербань, Тетяна Олександрівна. Фундатор наукового слов'янознавства: До 190-річчя від дня народження В.І. Григоровича [Текст] / Т.О. Щербань // Вісник Національної академії наук України. - 2005. - № 5.- С.63-69

Босько В. Видатні мовознавці нашого краю: від Віктора Григоровича до Віталія Скляренка [Текст] / В. Босько // Народне слово. - 2012. - 2 лютого. - С. 1,13

Web-ресурси

Григорович Виктор Иванович http://www.rulex.ru/01040740.htm Балта и Григорович Виктор Иванович http://www.balta.od.ua/nashi-lyudi.html Одесса и Виктор Григорович http://www.odessit.ua/news/odessika/13159-odessa-i-viktor-grigorovich-ko-dnyu-slavyanskoy-pismennosti.html Виктор Григорович http://bg.wikipedia.org/wiki/Виктор_Григорович Виктор Григорович. Статьи, касающіяся древняго словянскаго языка, 1852 http://books.google.com.ua/books?id=cOVEAAAAYAAJ&printsec=frontcover&hl=ru&source=gbs_ge_summary_r&cad=0#v=onepage&q&f=false О Сербìи въ ея отношенìях къ сосèднимъ державамъ, преимущественно въ XIVи XV столèтìяхъ. Рèчь, произнесенная 10 июня 1858 года в торжественном собрании Императорского Казанского университета В. Григоровичем (с автографом В. Григоровича), 1859 http://books.google.com.ua/books?id=fUEOAAAAQAAJ&printsec=frontcover&hl=ru&source=gbs_ge_summary_r&cad=0#v=onepage&q&f=false

Памятник Григоровичу В.И. http://elisavetgrad.ho.ua/View_post.php?id=7