Гетьманець Михайло Федосійович

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Михайло Федосійович Гетьманець

народився — 19.09.1923
місце народження — с. Китайгород Олександрівського району Кіровоградської області

Гетьманець Михайло Федосійович (19 вересня 1923 року, с. Китайгород Олександрівського району Кіровоградської області) - літературознавець, доктор філологічних наук, професор. Автор робіт з історії російської та української літератури, теорії літератури, краєзнавства.


Життя і діяльність

Народився Михайло Федосійович в селянській родині в селі Китайгород, яке знаходиться неподалік від Чигирина, в самому центрі українських історичних земель. У 1930 році, коли почалася насильницька колективізації, що призвела до страшного голодомору 1932-1933 рр.., сім'я змушена була покинути рідні місця і переселитися до Харкова. Дитинство і юність Михайла Федосійовича пройшли в селищі харківського тракторного заводу. Сім'я жила бідно, але було в ній прагнення до освіти. Батько всіляко заохочував навчання дітей, і сам, маючи чотирикласну освіту, закінчив спочатку робфак, а потім Харківський комуністичний університет.

У 1940 році М.Ф. Гетьманець з відзнакою закінчив середню школу і вступив на російське відділення філологічного факультету Харківського університету. Навчався з великим захопленням, проте навчання перервала війна. У перший день війни, 22 червня, він здавав останній екзамен за перший курс - німецьку мову. А незабаром він був мобілізований. Поклавши в похідний мішок книжку вибраних віршів Володимира Маяковського та «Блакитну книгу» Михайла Зощенка опинився на фронті. Всі довгі чотири роки війни він провів в діючій армії, змінивши кілька фронтів - Воронезький, Брянський, Калінінський, ІІ Прибалтійський та Ленінградський. Після демобілізації, наприкінці 1945 року, повернувся до Харкова і продовжив навчання в університеті. Це були важкі, голодні й холодні роки. Вижити на мізерну студентську стипендію було дуже важко, але любов до знань, захопленість і наполегливість взяли гору. У 1950 році він закінчив філологічний факультет і був рекомендований до аспірантури при кафедрі історії російської літератури. Три роки напруженого навчання в аспірантурі завершилися успішним захистом кандидатської дисертації.

З 1953 року почався новий період у житті М.Ф. Гетьманця, що триває 60 років - незмінна робота в Харківському педагогічному університеті ім. Г.С. Сковороди. Тут повністю розкрився його талант педагога та науковця. Про місце і його роль в колективі красномовно говорить послужний список: з 1955 по 1985 рік - завідувач кафедри російської та зарубіжної літератури, з 1956 по 1965 - декан філологічного факультету, з 1966 по 1970 рік - ректор інституту, з 1990 - професор кафедри російської та світової літератури. У 1980 році Михайло Федосійович захистив докторську дисертацію «А.С. Макаренко і концепція нової людини в радянській літературі 1920-1930-х років». З цього часу його наукова діяльність стала особливо плідною. Його наукові інтереси надзвичайно широкі, але пріоритети його наукової роботи зосереджені навколо трьох основних напрямків: історія російської та української літератури XIX-XX століть, «Слово о полку Ігоревім», літературне краєзнавство. Ерудиція, дослідницький талант, відчуття нового, сміливість у постановці та вирішенні наукових проблем - ось характерні риси його діяльності як вченого-літературознавця. Так, у роботах про А.С. Макаренка він відкинув існуючу в літературознавстві концепцію творчості письменника-педагога, зумовлену виключно його педагогічними ідеями та розкрив своєрідність Макаренка як художника слова. У результаті багаторічної співпраці з макаренкознавцями з Німеччини, Росії, України ним було зібрано великий документальний матеріал, що дозволив по-новому розкрити особистість Макаренка і його літературну творчість.

Загальновизнані заслуги М.Ф.Гетьманця як дослідника «Слова о полку Ігоревім». Широкий відгук отримала його книга «Таємниця річки Каяли» (1982), яка витримала вже три перевидання. У книзі були відображені результати безпрецедентного дослідження історії походу князя Ігоря Святославовича, в якому теоретичне вивчення проблеми було пов'язане з місцевими дослідженнями. Вперше в історії вивчення «Слова» М.Ф. Гетьманцем був організований кінний перехід по шляху війська Ігоря, що дозволив зробити важливі відкриття і внести істотні уточнення в загальновідомі факти. Йому вдалося привести неспростовні аргументи на доказ існування реальної річки Каяли на території Слов'янського району Донецької області. Низка його робіт присвячена проблемі авторства «Слова», його поетиці, а значенню цієї літературної пам'ятки в історії російсько-української культури. Михайлу Федосійовичу вдалося організувати авторський колектив та видати три випуски довідника «Літературна Харківщина», що включає більше 500 імен письменників, критиків, науковців та інших діячів культури, причетних до літературного життя краю, які залишили помітний слід в історії України.

М.Ф.Гетьманець докладає багато зусиль у підготовку вчителів-словесників, а також молодих науковців. До його наукової школи належать доктори філологічних наук, професори А.В. Кеба, О.Н. Ніколенко, І.С. Маслов, А.С. Сілаєв, В.І. Мацапура, С.В. Бесчетнікова, Е.Г. Ткаченко та 15 кандидатів наук. У М.Ф. Гетьманця завжди є великий запас ідей, його відрізняє не тільки вміння визначити актуальну і перспективну тему, але і підказати найбільш ефективні шляхи її реалізації, надати молодому досліднику конкретну допомогу.

У 2006 році він видав мемуари «Про собе і про час», які отримали широкий і сприятливий відгук читачів і вже витримали друге видання.

У 2012 році вийшла книга авторської публіцистики «Про Харків і не тільки». У ній розкривається ще одна грань особистості і таланту Михайла Федосійовича - його активна громадянська позиція і талант публіциста.

Студенти багатьох поколінь ставляться до нього з великою повагою, відзначають його захопленість своїм предметом, любов до літератури, почуття гумору. Його педагогічне кредо - процес навчання має бути цікавим і радісним, тому він ворог примусу і насильства, надмірної суворості і дратівливості у відносинах із студентами. У цьому, вочевидь, і полягає головна таємниця його фізичної та душевної бадьорості, професійного довголіття та невичерпного творчого натхнення.



Світлтни

Getmanets kab.jpg

Фото. М.Ф. Гетьманець в своєму кабінеті

Getmanets vnuki.jpg

Фото. М.Ф. Гетьманець з онуками


Getmanets conf.jpg

Фото. На науковій конференції в ХДПІ ім. Г.С. Сковороди, 1957 р.Академік О.І. Білецький (у центрі), академік М.К. Гудзій, декан факультету М.Ф. Гетманець

Getmanets pam.jpg

Фото. М.Ф. Гетьманець біля пам'ятника загиблим воїнам студентського батальйону

Getmanets kolegy.jpg

Фото. М.Ф. Гетьманець (всередині) з колегами по цеху

Getmanets exp.jpg

Фото. Кінна експедиція за маршрутом військ Ігоря Святославовича, 1986 р. М.Ф. Гетьманець - крайній праворуч

Getmanets river.jpg

Фото. М.Ф. Гетьманець на ріці Каялі

Бібліографія

Гетманец, Михаил Федосеевич А.С.Макаренко и концепция нового человека в советской литературе 20-30-х гг. / Михаил Федосеевич Гетманец . – Харків : Вища школа, Издательство при ХГУ, 1978 . – 247 с.

Гетманец, Михаил Федосеевич Тайна реки Каялы ("Слово о полку Игореве") / Михаил Федосеевич Гетманец . – Харків : Вища школа, Издательство при ХГУ, 1982 . – 144 с.

Гетманец, Михаил Федосеевич Тайна реки Каялы ("Слово о полку Игореве") / Михаил Федосеевич Гетманец . – 2-е изд., перераб.и доп . – Харків : Вища школа, Издательство при ХГУ, 1989 . – 168 с.

Гетманец, Михаил Федосеевич Тайна реки Каялы / Михаил Федосеевич Гетманец ; Предисл. О.В. Творогов . – 3-е изд., перераб. и доп . – Харків : Освіта. Виховання. Спорт, 2003 . – 223 с.: ил.

Гетманец, Михаил Федосеевич "Я - писатель Макаренко" / Михаил Федосеевич Гетманец, Ирина Олеговна Гетманец . – Харків : Майдан, 2011 . – 228 с. : 1л. портр., ил.

Гетманец, Михаил Федосеевич О Харькове и не только: публицистика, история, письма, сатира / Михаил Федосеевич Гетманец ; Вступ. слово Александр Сергеевич Силаев . – Харків : Майдан, 2012 . – 132 с.

Гетманец, Михаил Федосеевич Тайна Каялы в свете науки, логики и здравого смысла / Михаил Федосеевич Гетманец . – Харків : Майдан, 2012 . – 89 с.

Гетманец, Михаил Федосеевич А.С.Макаренко-литературный критик / Михаил Федосеевич Гетманец . – Харків : Издательство ХГУ, 1971 . – 64 с.

Гетьманець М.Ф. Велике і вічне «Слово о полку Ігоревім». – Суми: Собор, 1998.- 150 с.

Гетьманець М.Ф. «Слово о полку Ігоревім» у школі. – Суми: Собор, 2001. – 135

Гетманец М.Ф. Каяла. - Х.: Майдан, 2013. - 240 с.

Гетманец М.Ф. А.С. Макаренко - писатель: взгляд с исторической дистанции / М. Ф. Гетманец // "Русский язык и литература в средних учебных заведениях Украины". - 2008. - № 3. - С. 23-29


Web-ресурси

ГЕТМАНЕЦ Михаил Федосеевич http://feb-web.ru/feb/slovbul/bul-abc/bul/bul-0671.htm

Михаил Гетманец о малоизвестных фактах жизни Антона Макаренко http://kp.ua/daily/140313/384041/

Науковий центр макаренкознавства http://hnpu.edu.ua/naukoviy-centr-makarenkoznavstva

"Михайло ГЕТМАНЕЦЬ: «Читаючи «Педагогічну поему», не можна не відчути, що її автор — українець»" http://www.ukurier.gov.ua/uk/articles/mihajlo-getmanec-chitayuchi-pedagogichnu-poemu-ne-/p/