Винниченко Володимир Кирилович

Матеріал з wiki
Версія від 16:29, 23 липня 2020, створена Wikiuser (обговорення | внесок)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Володимир Кирилович Винниченко

народився — 14(26) липня 1880
місце народження — Єлисаветград, Херсонська губернія
дата смерті — 6 березня 1951
місце смерті — Мужен, Франція
місце поховання — Мужен, Франція

Володимир Кирилович Винниченко (14 (26) липня 1880, Єлисаветград, Херсонської губернії - 6 березня 1951, Мужен, Франція) - український драматург, прозаїк, художник, державний та політичний діяч.


Життя і діяльність

Володимир Винниченко народився 26 липня 1880 року в селянській родині у місті Єлисаветград (тепер Кропивницький). В 1901 році вступив до Київського університету на юридичний факультет де створив студентську таємну революційну організацію «Студентська громада». Вступив до Революційної української партії (РУП), яка з 1905 року стала називатися Українською соціал-демократичною робітничою партією (УСДРП). Серед робітників Києва та селян Полтавської губернії почав проводити агітаційно-пропагандистську роботу, в 1903 році був заарештований, виключений з університету та ув'язнений до одиночної камери Лук'янівської в'язниці в Києві, звідки згодом втік. Після чергового арешту й ув'язнення Володимир Винниченко емігрував. За кордоном разом iз М. Грушевським він видає часопис «Промінь». На початку Першої світової війни повертається до Росії де і живе до 1917 р.


Vynnychenko2.jpg
Володимир Кирилович Винниченко


Після Лютневої революції 1917 року Винниченко переїхав на Україну і включився до активної політичної роботи. Став членом Центральної Ради, очолив Генеральний секретаріат і став генеральним секретарем внутрішніх справ.

Винниченко автор майже усіх законодавчих актів УНР та декларацій. Володимир Винниченко проголосив I Універсал на 2-ому військовому з'їзді 23 червня 1917 року та Декларацію Генерального секретаріату 27 червня 1917 року на пленумі Центральної Ради. У серпні 1918 року Винниченко очолив Український національний союз опозиційний до гетьманського режиму Павла Скоропадського. Пізніше через суперечності із Симоном Петлюрою Винниченко вийшов у відставку та виїхав за кордон.

У Відні Винниченко написав 3-х томну мемуарно-публіцистичну працю «Відродження нації». Як політик Володимир Винниченко був близьким до комуністичних поглядів. Він мріяв організувати нову партію, соціальна програма якої мало б чим відрізнялася від більшовицької, однак була б «національніша», більше пов'язана з історичним минулим України.

В часи фашистської окупації Франції Винниченка за відмову співробітництва з нацистами було кинуто до концтабору. Останні 25 років життя Володимир Кирилович прожив у власному невеликому будинку у французькому містечку Мужен, біля Канн, де і займався літературною творчістю та живописом.

Vynnychenko3.jpg
Фотопортрет Володимир Кирилович Винниченко

Понад 20 полотен В. К. Винниченко зберігаються в Інституті літератури ім. Т. Шевченка НАН України. Помер Володимир Винниченко 6 березня 1951 р., похований у французькому місті Мужен.

Пам’ять

Ім’я Володимира Винниченка Кіровоградському педагогічному інституту ім. О.С. Пушкіна було присвоєно в 1993 р. На базі університету організовано і проведено 5 наукових конференцій, присвячених дослідженню життєвого та творчого шляху В. Винниченка: до 110-ї річниці від дня народження І Винниченківські читання (1990), І Всеукраїнська наукова конференція «Літературна і політична спадщина В. Винниченка на тлі ХХ століття» (2000), наукова конференція «Володимир Винниченко і українська соціал-демократія» (2002), ІІ Всеукраїнська наукова конференція «Володимир Винниченко: політична та літературна діяльність» (2005), ІІІ Всеукраїнська наукова конференція «Творча спадщина Володимира Винниченка на тлі ХХ століття» (2010). Важливим є науковий доробок учених університету Г. Клочека, Л. Куценка, С. Михиди, В. Панченка, їхній внесок у процес дослідження та популяризації творчості В. Винниченка.


Univ vynnychenko.jpg
Центральноукраїнський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка

До 110–ї річниці з дня народження Володимира Винниченка одній із вулиць Кіровограда (тепер Кропивницького) (колишня вулиця К.Лібхнехта) було присвоєно ім`я Володимира Винниченка, а також встановлено меморіальну дошку на місці гімназії, де Винниченко здобував освіту (тепер у великій красивій будівлі по вулиці Шевченка розміщено Головне управління МНС у Кіровоградській області).

З нагоди 130-ї річниці від дня народження В. Винниченка у вересні 2010 р. до Дня міста відбулося довгоочікуване відкриття першого в Україні пам’ятника (автор — львівський скульптор Володимир Цісарик) на оновленій площі біля університету.


Vinnychenko pam.jpg
Пам'ятник В. Винниченку в Кропивницькому
(Скульптор Володимир Цісарик)

До ювілею дня Святого Володимира - 15 липня 2010 р. - в обласному художньому музеї вперше було презентовано на батьківщині В. Винниченка частину його творчого доробку, художню спадщину.

Vynnychenko autoportret.jpg
Автопортрет Володимира Винниченка

Літературна спадщина Володимира Винниченка - золотий фонд української літератури. Винниченко - автор першого українського фантастичного роману «Сонячна машина» (1922-1924 рр.,), де вказано: «Присвячую моїй сонячній Україні». Появу перших його творів вітали Іван Франко і Леся Українка. 1902 р., в «Киевской старине» з'являється його перше оповідання «Краса і сила».

Творчий доробок В.Винниченка обіймає десятки томів. Ще в 1926 – 1930 рр. кооперативне видавництво „Рух” видало його твори в 24-х томах. Це оповідання та повісті 1902 – 1907 рр. романи „Чесність з собою”, „Заповіти батьків”, „Божки”, „Хочу”, „Записки Кирпатого Мефістофеля”; майже два десятка п`єс, які з успіхом йшли на сценах українських театрів майже до початку 30-х років („Базар”, „Щаблі життя”, „Чорна Пантера і Білий Ведмідь”, „Співочі товариства”.

Zm.jpg
Обкладинка книги В.Винниченка „Записки Кирпатого Мефістофеля”

Володимир Панченко: „Більш суперечливої постаті в українській літературі ХХ століття важко знайти. Найголовніша його суперечність - між художником і доктринером. Найталановитіший Винниченко у новелістиці, де, на відміну від п’єс та романів, не проголошує ідей, не читає проповідей. Письменник мав ідею-фікс - створити нову людину, нову мораль. Кожна його драма, роман - це сценарій щастя. Через те він був поганим політиком, що в ньому міцно сидів художник, який домінував, заважав, жив химеріями”. Володимир Винниченко - письменник світового рівня. В часи Радянського Союзу його ім`я було викреслено з української літератури. А в наш час важливим є зберегти його заповіт: «Стійте всіма силами за Україну…»

Бібліографія

На сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Д.І.Чижевського в розділі “Бібліографії” розміщено бібліографічний покажчик “ВОЛОДИМИР ВИННИЧЕНКО - ПИСЬМЕННИК, ФІЛОСОФ, ПУБЛІЦИСТ, ПОЛІТИК ( До 130-річчя від дня народження) Електронний режим доспупа: http://www.library.kr.ua/bibliograph/vunuch.html


Web-ресурси

Процюк С. Маски опадають повільно. Роман про Володимира Винниченка / Степан Процюк. - К. : Видавничий центр «Академія», 2011 . - 304 с. http://academia-pc.com.ua/product/261

Про В. Винниченка на «Урядовому порталі» http://www.kmu.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=1213133&cat_id=661174

Дисертація Володимира Панченка з творчості В. Винниченка http://library.kr.ua/books/panchenko/

Твори Винниченка на аудіобібліотеці litplayer http://litplayer.com.ua/authors/vynnychenko УКРЛІТ.ORG. Українська література. Володимир Кирилович Винниченко. http://ukrlit.org/Vynnychenko_Volodymyr_Kyrylovych/

Творчість Володимира Винниченка на порталі «Український Центр» http://ukrcenter.com/%D0%9B%D1%96%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B0%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B0/19207/%D0%92%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D1%80-%D0%92%D0%B8%D0%BD%D0%BD%D0%B8%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%BA%D0%BE

Веледницька Т. Ідея-фікс Володимира Винниченка http://litukraina.kiev.ua/deya-f-ks-volodimira-vinnichenka Vynnychenko, Volodymyr, 1880–1951 http://archive.org/search.php?query=Vynnychenko%20Volodymyr

Володимир Винниченко ВІДРОДЖЕННЯ НАЦІЇ (Історія української революції: марець 1917 р. – грудень 1919 р.) http://exlibris.org.ua/vinnichenko/index.html

Володимир Винниченко - біографія українського письменника, основні відомості про життя та творчість в біографії Винниченко http://www.parta.com.ua/ukr/stories/writers/5/

Владимир Винниченко - неизвестные факты http://lifegid.com/blogs/personality-about-health/514